Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pricam o proslogodisnjem, nisam bas bio zadovoljan cenom, ove godine nismo ni sejali suncokret, ali sam cuo da ce cena biti priblizna proslogodisnjoj. Nervira me to sto se ne zna cena, nego uljare taktiziraju od sezone do sezone.

AUuu DusanA, znaci ti ove godine imas samo kukuruz???

Koliko ja znam, predvidjena cena suncokreta je u Budimpesti je oko 50din. a kod nas se ocekuje oko 40din i preko, tako da ne znam da li je kao lane, ali otom potom, da sacekamo. Nesto ministar ne ispunjava ono sto je obecao povodom blokada, pa onda ostaje na snazi ona njegova garancija budimpestanske berze za cenu uljarica!!! :osmeh:

Psenicu uvek sejemo zbog plodoreda, tako da cemo nastaviti....
 
Mislim da je ova prava godina da pravi poljoprivrednici sebe odvoje od agrobiznismena.Znači da seju ono što se tu uvek sejalo ,ono što znaju ,za šta imaju tehniku ono što mogu proizvesti sa najmanjim troškovima(što kaže bewisa)Oni koji znaju kakva će cena nečega negde biti za godinu sigurno ništa ne seju!Pre mesec dana se mislilo kako je pšenica loša (podbacila prosečno 20%) a soja sa 55din super.Samo što je 55x0=0.Pravi je momenat da pravi seljak sagleda svoju poziciju i pema politici(vlasti)i prema Bogu(klimi)."Zabrinut" sam kako ću vratiti avans za subvenciju za soju po kg ako je prinos 0,0 .Pšenicu trba sejati radi plodoreda ali kako vidimo i radi sigurice kolike tolike.
 
ljudi jel moze da se poseje seme koje mi je ostalo od prosle godine(75kg)original NS simonida i 40s.
 
Ako je propisno cuvano sto da nebi moglo,proveri klijavost za svaki slucaj.
 
Verovatno ostajemo pri istim površinama. Predpostavljam da će svi živi da seju suncokret sledeć godine, soja slabo uspeva, od repe smo odustali iz više razloga tako da nema velikog izbora u plodoredu osim kukuruza.
 
Ja povecvam povrsinu pod psenicom. Imam jednu nedoumicu posto svako ima drugacije misljenje. Naime,uzeo sam pod zakup parcelu na kojoj je psenica ovrsena ove godine,da li mogu sejati ponovo na isto psenicu? U planu je simonida,apach i renesansa da se poseje na nekih 15 hektara. Deo semena cu kupiti,deo mi je sejano prosle jeseni i od toga cu uzeti seme za ovu setvu.
 
Ne bi to radio. Dosta je bilo bolesti ove godine i mislim da je rizik sejati isto.
 
i ja imam slicna pitanja jedna njiva je bila psenica prosle godine,isprskao sam totalom...a drugu cekam da se skine kukuruz pa da udjem da radim.dakle imam pitanje koliko bi trebao djubreta baciti po kj.na prvoj i na drugoj njivi?mislim da cu MAP bacati i vec sam odlucio da ide opet zito na prvoj njivi,pa kako bude...
 
Nece faliti nista ako ide zito,na zito.
A djubreta baciti zavisno od analize i budjelara.
 
Djubreta sam isao oko 300 kg dubinskog i 300 kg povrsinskog po hektaru proslih godina,ali bile manje povrsine pa nije radjena analiza i bio sam zadovoljan prinosom. Sad sam odneo zemlju na analizu i cekam rezultate. Kako strucna suzba kaze tako ce i djubreta biti baceno,slusacemo iskusnije. U planu je fertil djubrivo ili kako vec se pravilno pise.
 
ta je cijena bila kod nas prosle godine sad neke ne provjerene informacije cujem od 65-70 da ce biti u prodaji od kraja mjeseca
 
Mnogim ljudima sa kojima sam razgovarao kokuruz je zagorcao ovu godinu(da nekazem zivot)....pa su rekli da ce definitivno sejati dosta psenice.
 
U poljo apoteci Ratar seme Simonide 51,40dinara
Danas sam zvao institut i reče mi čovek da će cena Simonide biti oko 45 do 50 za kilu(samo za nju sam pitao jer me drugo ništa nije interesovalo)
 
Kod mene u kraju sto se tice NS sorti cena za kes je 52 dinara po kilogramu. Paritet jos uvek nije poznat.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh