Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@mindjusar
Jesam iznenadjen. Nisam ocekivao takav ishod.
 
Drugari kolko sam shvatio citajuci vase postove,vasa prva operacija prilikom setve psenice jeste razbacivanje vestaka pa onda pristupate osnovnoj obradi jer tako.Pitam jer mi ocegledno ovde radimo pogresno jer prvo pripremimo njivu za setvu pa bacimo vestak.:sta:
 
Ja sam dobio neki bonus na hektolitarsku masu koja je bila komotno preko JUS-a i to je to, a to što je moja hlebna pšenica rodila nešto manje od tamo neke stočne nema veze jer nemaju načina da ocene drugačije osim po JUS-u. Ja bih se prvi obradovao da se uvede kontrola po novom jer sam tradicionalno naklonjen domaćim izrazito hlebnim sortama, pa bi se i tržište i proizvodnja lepo izdiferencirali. Svako će videti da li će da puca na kvalitet ili na kvantitet ili malo jedno, malo drugo. I stočna pšenica ima svoje tržište, šta fali. Kako stočni i pivarski ječam. Svaki se zna koliko može da rodi, ali zato ima svaki i svoju cenu.
Onda bi trebalo kontrolisati i te mlinare da li brašno deklarisanog kvaliteta i namene zaista poseduje odgovarajući kvalitet, a pogotovo pekare kontrolisati od čega lebac prave da li zaista od odgovarajućeg brašna ili bilo kakvog + odgovarajuća hemija i veštačke boje.
To bi onda jednog dana otvorilo vrata za uvođenje i nekih "novih" žitarica u masovnu proizvodnju i predavanje na kantar. Ko otkupljuje npr. raž na kantar? - Niko. Koliko se raži uveze? - Pun šipak, a ražanog hleba se proda onoliko.
 
Raženi hleb nije raži ni video a i ovaj obični hleb šta sve sadrži od aditiva i koliko se toga stavlja u hleb nije ni za pričati a kamoli za jesti tako nešto.I onda oni da pričaju o kvalitetu pšenice, pšeničnog brašna tj.izbrašnjavanja po sortama i kvalitetu lepka-smejurija i lakrdija za obmanjivanje budala koje u to veruju:haha:
Nažalost ali to je surova realnost
 
vasa prva operacija prilikom setve psenice jeste razbacivanje vestaka pa onda pristupate osnovnoj obradi :sta:

Apsolutno! fosfor i kalijum se tromo kreću po vertikali, svega par centimetara godišnje za razliku od azota koji lako tone u dubinu. Upravo zato se razlikuju vremena i način primene. NPK đubriva se unose sa osnovnom obradom u oranični sloj kako bi bila što dostupnija korenu biljke. Ako ostanu na površini nisu dostupna korenu. Logično, zar ne? :cao:

- - - - - - - - - -

Raženi hleb nije raži ni video a i ovaj obični hleb šta sve sadrži od aditiva i koliko se toga stavlja u hleb nije ni za pričati a kamoli za jesti tako nešto.I onda oni da pričaju o kvalitetu pšenice, pšeničnog brašna tj.izbrašnjavanja po sortama i kvalitetu lepka-smejurija i lakrdija za obmanjivanje budala koje u to veruju:haha:
Nažalost ali to je surova realnost

Da ne odemo previše u razno: Pšenice bogatije lepkom(glutenom) smatraju se kvalitetnijim u tehnološkom smislu(hleb i peciva bolje narastu) dok se istovremeno u nutritivnom smislu upravo te smatraju najnekvalitetnijim i obrnuto. raž je nutritivno kvalitetnija hrana i za ljude i za stoku od bilo koje pšenice, ali po tehnološkom kvalitetu daleko zaostaje za najstočnijom stočnom pšenicom i naravno prednjači u odnosu na kukuruz. Kukuruz u opšte ne sadrži gluten i zato zdudava chleb itd. To je čitava jedna nauka...
Zato sam ja za to da se stvari jasno razgraniče na svim nivoima, pa ko šta voli nek izvoli(fino a nezdravo ili bljak, a zdravo) ali da svako zna da je dobio to što je i platio.
 
Poslednja izmena:
Ove jeseni sa psenicom cemo ici na maximalnu dobit, a ne na maximalan prinos. Na leto cemo videti rezultate, ako uopste i posejemo jer nema vlage.
 
Sej u prašinu i ne sekiraj se.Stojalo u džaku ili u prašini je potpuno isto sve dok ne padne kiša.Kod nas je setva pšenice počela.
 
Sej u prašinu i ne sekiraj se.Stojalo u džaku ili u prašini je potpuno isto sve dok ne padne kiša.Kod nas je setva pšenice počela.

Zemljak pa nebih se sožio sa tobom da je potpuno isto da seme stoji u prašini ili đzaku.Setva iu prašinu može samo kad bih znao da će za par dana posle setve pasti jednio 20lit a šta će biti ako padne 5lit isprovocira klijanje semena dune vruć vetar osuši klicu i ode mast u propast.Ja sa setvom neću žuriti do nevidim padavine na vidiku.
 
Pa ni sejanje u novembru nije bas optimalno. Ja sam moju posejao u subotu i sada gledam kako pada lagana kisa.
 
Zemljak pa nebih se sožio sa tobom da je potpuno isto da seme stoji u prašini ili đzaku.Setva iu prašinu može samo kad bih znao da će za par dana posle setve pasti jednio 20lit a šta će biti ako padne 5lit isprovocira klijanje semena dune vruć vetar osuši klicu i ode mast u propast.Ja sa setvom neću žuriti do nevidim padavine na vidiku.

Upravo tako, i ja cu da spremim i cekam kisu za setvu,ako je uopste bude bilo ove godine. Kod nas je u poslednja 4 meseca palo samo 6l :cool:. Ima ljudi koji su sejali psenicu pre par godina i u januaru i imali solidan rod ::super::
 
Zemljak pa nebih se sožio sa tobom da je potpuno isto da seme stoji u prašini ili đzaku.Setva iu prašinu može samo kad bih znao da će za par dana posle setve pasti jednio 20lit a šta će biti ako padne 5lit isprovocira klijanje semena dune vruć vetar osuši klicu i ode mast u propast.Ja sa setvom neću žuriti do nevidim padavine na vidiku.

Upravo tako Zrenjaninac, ali to ne znaci da treba cekati i kasniti sa rokom setve.
Nego malo, vrlo malo, povecati dubinu setve na oko 4cm-5cm i ici sa takvom setvom, po mogucstvu po valjati i onda nece biti problema sa kisama od 10ak litara....
 
Ima neka naša poslovica o sijanju pšenice u prašinu a zobi u blato , da je prava stvar al nemogu da se sjetim kako ide . Lani smo svi sijali u prašinu pa je bio dobar rod .
Engleska poslovica kaže : "Sow in the dust, and your bins will bust; sow wheat in the mud, your wheat is a dud." ( kao , posij u prašinu ambari će pucati , posij u blato i biće s...e

 
Azota uvjek fali , sad dal više il manje ; Fosfora fali uvjek pogotovo a pšenici sada baš i treba i to na pravoj dubini ako je moguće ; Kalijuma u Bosni neznam dal ima igdje viška , ali pšenici i ne treba mnogo .

Možda 10:30:20 ili nešto sl.

A ako je ph jako nizak , što je često u vašem kraju , džaba sve to , bolje sijati tritikal.

U toj mi je parceli prosle godine bila psenica i imao sam prinos oko 5500t na 0.9ha sad neznam kakav joj je ph vrijednost nisam slao zemljiste na analizu a gdje mi je kiselija tu cu sijati tritikal tu sam vec izvukao filer.
 
Jedno pitanje jel neko sejao mozda sortu Suba?ako jeste ,kakva je?
Ja sam sejao na jednoj maloj parceli,prinos prosečan ali zato je bila sa najjačim hektolitrom.
Nisam ostavio seme jer me interesuje prinos a ne kvalitet jel kod nas se još uvek borimo sa vetrenjačama i dok god je tako ja jurim kvantitet a ne kvalitet.

- - - - - - - - - -

Panonac možeš li cene ili paritete napisati jer i mene interesuje da ih sejem za probu.
 
A hektolitar nije nikakav pokazatelj tehnološkog kvaliteta žita,i sa 76hl može biti žito spektakularnih mlinarsko-pekarskih performansi,a može i sa 86hl da nema zadovoljavajuću procenat proteina,ili kao nekadašnja Skopljanka da je fenomenalan hektolitar,a brašno nema glutena ni blizu granične vrednosti,tako da tu metodu određivanja kvaliteta pšenice po hetolitarskoj masi okačite mačku o rep
 
Sve si ti u pravu Minđušar i potpuno se slažem sa tobom.
Samo ima jedan problem ,moji otkupljivačima je jedino merilo hektolitar dok oni tako plaćaju pšenicu ja ću tako nositi.
Voleo bi ja da u mom selu ima jedan "Agrocentrum " da malo prodrma konkurenciju.
Ove godine hekt. mi je bio na svoj pšenici 78-80 negde i preko ali nisam video ni B od bonifikacije. Tako da Subu ne sejem jer je bila za 300-400 kg slabija od balatona i apača sa istom agrotehnikom ali nema ko da plati njen kvalitet.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh