Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zovi ga kako hoces, kod nas je to "farbara" i u doradnom centru, gde sam radio, je odmah pored selektora i povezana sa njim, tako da ne bih rekao da nema veze sa selektorom... ali ti si verovatno skolovan, tako da ja nemam pojma.
 
Zovi ga kako hoces, kod nas je to "farbara" i u doradnom centru, gde sam radio, je odmah pored selektora i povezana sa njim, tako da ne bih rekao da nema veze sa selektorom... ali ti si verovatno skolovan, tako da ja nemam pojma.
Koja MAXPOL,Yupol,Silex,Zorka?:haha::haha::haha:Koja farbara je u pitanju???Ma nisam rekao da nemas pojma,tako je verovatno zovu tehnolozi,tehnicari ili ko vec radi sa njom posto je sustina u farbanju zrna,odnosno nanosenju sredstva na iste...Moze se reci i farbara ali strucan naziv je Zaprasivac!Nisam ja skolovaniji vec sam nekim slucajem 4-5 godina radio u Doradnom centru i bio na postavljanju novog istog kao na slici koju sam postavio,tako da...Da ne idemo u OFF!
 
Nebi za člana fiat615 bio baš MAP po brazdi jer kod nas nema Kalijuma dovoljno kao tamo u Vojvodini , ipak neki NPK sa bar malo K .
Ovde se MAP iDAP teško i nadju u prodaji jer mi ipak Kalijum kupujemo , ha-ha.
 
Prica da je kalijuma dovoljno je jako diskutabilna u mom ataru. Rezultati analiza su sareni, negde vise kalijuma, negde fosfora, a negde treba oba dodati (10<p,k<20)
 
Koliko je minimum da tanjiraca ide u dubinu,da bi bilo dobro pripremljeno za setvu? Danas sam gledao jednu nosenu V u radu.Posle drugog puta 7-8 cm dubine.Mislim da je to nedovoljno...
 
To puno zavisi od sejalice,optimalna dubina setve pšenice je 3-5cm,idealno bi bilo da je ispod semena tvrdo,a mekan i sitan prekrivač,posle setve zbijen kembridž valjkom

@bojcetic,šta kažeš na činjenice,jel te iznenadilo?
 
Sto se tice setve,dovoljna je dubina,sitno je i rastresito.Ali me zanima zbog kasijeg razvoja biljke i njenog korena,da li nesto smeta sto je ispod tih 7-8cm tvrdo?
 
Mene je iznenadilo.
Reci mi samo jer su to radili analizu u Bečeju( vidim da je firma iz Bečeja)gde su plaćali pšenicu po tim parametrima?
Seme za ovu godinu trebovano
Balaton,apač,ingenio,simonida.
Od sutra prekosutra počinje rasturanje veštaka 120 Map po jutru i oko 30 kg azot (još se ne zna šta dobijem SAN,AN ili Urea),freza ili RD,setva,valjak.
Ove jeseni 1/3 površina pod pšenicom.

- - - - - - - - - -

Branković pšenica voli tvrd dušek a mekan jorgan.
 
Znaci opet je najbolje baciti 15:15:15

Najbolje je ono što ti preporuče nakon analize konkretno za tu i tu parcelu.

Prica da je kalijuma dovoljno je jako diskutabilna u mom ataru. Rezultati analiza su sareni, negde vise kalijuma, negde fosfora, a negde treba oba dodati (10<p,k<20)

Meni je ove godine isteklo četiri godine od poslednje analize za dve parcele koje sam prve dao na analizu. U te četiri godine sam se strogo pridržavao preporuke i bacao u jesen isključivo MAP, DAP ili mini-MAP(u zavisnosti od toga šta mogu da nabavim) i sada prema rezultatima analize na jednoj parceli i dalje imam komotan višak kalijuma, pa primenjujem 200kg/ha MAP NP 12:52 dok već na drugoj sam morao da primenim 100kg/ha MAP NP 12:52 + 300kg/ha NPK 15:15:15 pred osnovnu obradu za pšenicu. To je toliko kalijuma, kaže stručnjak koliko će usev potrošiti tokom vegetacije.
 
Znaci,ako bih uspeo da spremim kao sto sam napisao u predhodnom postu,to bi bilo zadovoljavajuce? Ili da pokusam da sacekam kisu pa da orem na 15-20 cm posto nemam tanjiracu za takvu dubinu?
 
Mene je iznenadilo.
Reci mi samo jer su to radili analizu u Bečeju( vidim da je firma iz Bečeja)gde su plaćali pšenicu po tim parametrima?
Seme za ovu godinu trebovano
Balaton,apač,ingenio,simonida.
Od sutra prekosutra počinje rasturanje veštaka 120 Map po jutru i oko 30 kg azot (još se ne zna šta dobijem SAN,AN ili Urea),freza ili RD,setva,valjak.
Ove jeseni 1/3 površina pod pšenicom.

- - - - - - - - - -

Branković pšenica voli tvrd dušek a mekan jorgan.

Da,AGROCENTRUM Bečej,sarađujemo već duže vreme,mislim,na obostrano zadovoljstvo,plaćali su pšenicu po kvalitetu,a sve asocijacije se bore da se sledeće godine svi razvrstavaju pšenicu po tehnološkim parametrima,jer hektolitar apsolutno nikakav pokazatelj kvaliteta pšenice NIJE,pa svako nek seje šta više voli
 
Znaci opet je najbolje baciti 15:15:15

Azota uvjek fali , sad dal više il manje ; Fosfora fali uvjek pogotovo a pšenici sada baš i treba i to na pravoj dubini ako je moguće ; Kalijuma u Bosni neznam dal ima igdje viška , ali pšenici i ne treba mnogo .

Možda 10:30:20 ili nešto sl.

A ako je ph jako nizak , što je često u vašem kraju , džaba sve to , bolje sijati tritikal.
 
Znaci,ako bih uspeo da spremim kao sto sam napisao u predhodnom postu,to bi bilo zadovoljavajuce? Ili da pokusam da sacekam kisu pa da orem na 15-20 cm posto nemam tanjiracu za takvu dubinu?

Nemam ni ja tešku tanjiraču niti traktor u stanju da je vuče i zato pribegavam plitkom oranju kod osnovne obrade za setvu pšenice. Dubina ne treba da ti je imperativ. Moja preporuka je da ne oreš na veću dubinu od 20 cm jer ćeš potrošiti prvo više goriva na osnovnu obradu, a još ćeš poizvaljivati džombe iz dubine, pa ćeš potrošiti više i na predsetvenu pripremu. Podesi plug na oko 15 cm što bi trebalo da je dovoljno za da prevrće zemlju, a da ne izvaljuje džombe i da brže ide, a manje troši. Za takvo oranje ne treba da čekaš kišu, barem sam ja to sa lakoćom uradio na mojim njivama. Inače Severni Banat je poznat po izuzetno teškoj zemlji. Kod plitkog oranja to nema veze upravo zato jer je zemlja presušena, tj. pretvorena u prah u tih prvih desetak centimetara. Ostaje ti, dakle, samo još tih nekih 5 cm tvrde zemlje da iscepaš.
Probaj ako možeš da za plug(dvobrazdni za ugor) privežeš pod uglom od 90 stepeni u odnosu na plaz neko jako drvo i za njega lancima zakačiš jedno krilo drljače da odmah u jednom prohodu i razbiješ slog i time uštediš sebi jedan prohod drljačom.
 
A koliko su placali koju klasu? Interesuje me da li si dobio vise nego da si predao kod ostalih otkupnih mesta gde je bitan hektolitar.
 
Tako rade svetski ljudi i pošteni otkupljivači.Traži kvalitet ali i nagradi .
Ja svu pšenicu što sam predao imala uslove za bonifikaciju ,nisam video ni dinar od toga.
Pouzdano znam da jedna firma(lokalni otkupljivač) kojoj sam predao manji deo pšenice dobija bonifikaciju na tu pšenicu kada je šalje dalje.
Jako sam besan zbog toga.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh