Eucalyptus i da li može da uspeva u Srbiji

starter

Član
Učlanjen(a)
29 Nov 2011
Poruka
36
Lokacija
sombor
dali zna neko gde bi mogla nabavit rasadnik eucalyptus i dali eucalyptus uopste moze da prezimi u srbiji?? mogu nabavit sjemena od raznih sorta iz holandiju al te su svi za holandska klima tj puno kise malo zime. unapred hvala :)
 
Eucalyptus može da uspeva u Srbiji, ali se mora u toku zime sklanjati u zatvoreni prostor. eucalyptus u toku zime mora biti na svetlome mestu sa temperaturom od oko 15 stepeni. Čini mi se da flora expres ima nekih sadnica u svojoj kataloškoj prodaji, ali nisam siguran.
 
da ga sklanjam zimi dok je mali uredu al kako kad neraste neki 3 metara?? ja bi ga sadila da mi osusi baru pa ga nemogu onda zimus opet sklanjati. po mome misljenju onda bas i nije za ovaj klimat. al jos ne odustajem cula sam da sorta gunnii bolje podnese zima i pogotovo ako uzmes semena od drva koja raste u hladniju klimu naprimer holandiju umesto directno iz australiju. pa cu ipak to probat.

---------- Poruka napisana u 23:39 ---------- Prethodna poruka je at 22:28 ----------

pogresila sam mislila sam na sortu debeuzevillei (a.k.a. jounama snow gum) podnese zimu do -20 gunnii do -5(kupljeno seme iz austalije a do -13 kupljeno seme iz holandije)
 
Eucalyptus i nije baš rasprostranjen ovde kod nas, pa će se morati do pravih saznanja doći iz prve ruke. A nije mi baš jasno šta je fraza
sadila da mi osusi baru
, za takve aktivnosti možda ima pogodnijih vrsta.
 
imam dvoriste pored kanala pa neki deo je kao mocvara? (neznam tacan prevod na srpski google translate kaze bara ili mocvara al je swamp na engleski) pa sam procitala da u neke drzave koriste eucalyptus da bi "osusile" to i plus bude manje komaraca. jer im kao miris smeta. nadam se da sam dobro objasnila i izvini zbog gramatikalne greske jos ucim :)
 
Eucaliptus je sadjen u Italiji pre nekih 10-15 godina recimo, mozda i 20 duz autoputa koji vodi na jug zemlje njihove. U principu mogao bi prezimiti. Medjutim za vas problem sa isusivanjem ipak preporucujem vrbu ili topolu oni bi to mnogo bolje odradile, a i takvo im je i prirodno staniste, pored reka, poplavne mocvare itd... Probajte s vrbom ona vam je pristupacn, a i dekorativna, medjutim ako nadjete povoljno eukaliptus probajte ga zasaditi pa ce te videti. poz :)
 
hvala mzupunski na informacije :) vec imam i par vrbe a volela bi imat i eucalyptus. dali mozda znate koja sorta eucalyptus je posadjen u italiju?? (posto postoju oko 600 sorta)
poz.
 
Kanadska topola izvlaču svu vodu, ovde kod Apatina je prava močvara, odmah je tu Kopački rit, i ogromni se zasadi kanadske topole podižu i veoma brzo napreduju. Vidi i za vrbe ima ih dosta ukrasnih sorti i one znaju biti lepe.
 
Eucalyptus aggregata, Eucalyptus alpina, Eucalyptus amygdalina, Eucalyptus archeri, Eucalyptus botryoides, Eucalyptus camaldulensis, Eucalyptus chapmaniana, Eucalyptus cladocalyx, Eucalyptus coccifera, Eucalyptus cosmophylla f. muell., Eucalyptus crebra, Eucalyptus dalrympleana i još gomila drugih. Svaka čast za link, daje prilično dobar prikaz različitih vrsta eukaliptusa.

Recimo dve totalno različite po izgledu vrste eukaliptusa

Eucalyptus dalrympleana

eucalyptus-dalrympleana6.jpg


Eucalyptus coccifera

eucalyptus-coccifera-440.jpg
 
narucila sam semena od debeuzevillei iz holandije i iz australije pa cu da vidim dal tu stvarno ima razlike. covek mi je rekao da ce mi i poslat neku drugu sortu da probam tvrde da bolje cak i podnese zimu nego debeuzevillei ali nije proverio jer u holandije nije bas tako hladno pa mu zanima rezultat dal ce i ovde moc prezimit. jos neznam kako se zove sorta.
 
Nazad
Vrh