Sjenicka ovca

Mislim da to nema u standardu,mislim da je bitno da su ovce sute.
 
da sute treba da budu
sjenicke ovce.
Post je spojen: [time]1258230782[/time]
_________________________________________________
slikacu ja ovde u sjenici lepih primeraka sjenicke rase pa cu vam izbaciti slike da vidite dali je to ta rasa na koju vi mislite.pozdrav svima iz sjenice od uhaladze.
 
Поздрав народе, ваљда заклопљено значи затворено руно....него сјеничанине можеш ли нам рећи на којој најнижој температури су ти се јагњиле овце и јагњад преживљавала без загревања?
Добродошао на форум :ppozdrav:
 
Pozdrav svima iz hladne Sjenice UVEREN SAM DA SAD IZMERIM TEMPERATURU DA ima ispod nule a ne u zimskim mesecima.Prosle godine su se jagnjile na - 38 c sto je za vas iz toplijih krajeva ne svatljivo tako nesto ali veruj mi da je tako bilo i da sam se ja borijo pod takvim uslovima tesko je to ,i to ko ne dozivi nece moci da veruje.Jegnjad bi uneo u toplo SA OVCAMA par dana dok se malo okrepe ,a posle bi bile sve skupa umesaNE u ne bas toploj stali ,ali ih je imalo dosta pa bi se zgrejle.Prosle zime sam zimijo 80 ovaca desilo bi se da mi se ojagnje i vise od jednom i po 10 do 15 komada i sve bi izveo u veleika jagnjad.ma da priznam u tim hladnim danima jagnjad sporije napreduju zbog mraza.ali kada otopli ona se razvijaju bas super.dostizala bi neka jagnjad i do 30 kg za 2 meseca .toliko pa se cujemo.
POZDRAV.....
 
Ovnovi sjenicke oplemenjene pramenke moraju da imaju sva obelezja rase,znaci bez bele gubice i da imaju pravilne rogove a ne da su skracivani i da urastaju u glavu.
 
Danas prodao sestoro jagnjadi prosek 43 kg po 210din,kakve su cena jagnjadi kod vas drage kolege?
 
Da prvo pozdravim novog kolegu uhaladzu iz Sjenice.Dobro dosao :ppozdrav:


A sad sto se tice ovog video snimka i simpaticnog cike u fazonu ZZ Top.
Puno prica a malo kaze.Verujte mi na rec.
Imao sam priliku na jednom skupu da ga slusam.I verujte da od pola sata price nije rekao nista konkretno osim da treba od njega da se nabave jagnjad.Tj. da on tu sebe ugradi jer je zato i dosao odn. doveli ga opstinari a nikakve veze nemamo sa opstinom Valjevo :sta:.
Pricao je o Sjenickoj oplemenjenoj rasi i sve najbolje,sto je i normalno jer je on forsira pa mora da hvali i vise nego sto treba.A W je napljuvao samo tako.Ni IDF nije bolje prosao.
E sad ono zanimljivo kada sam mu postavio pitanje:"Sa kojom rasom je oplemenjena Sjenicka pramenka i dobijena Sjenicka oplemenjena?"
On je rekao:"Sa Wirtembergom".
Sam je sebi skocio usta,i poceo pricu u sasvim drugom smeru.Jos par recenica rekao i prepustio mikrofon drugom liku koji je dosao sa njim da muva jer je on kao neki predsednik udruzenja i ima ovce preko njega a u stvari ima pola domacih pramenki a pola sjenickih,a sve se to mrce obostrano.
I sta oni u takvom slucaju rade.Ovaj ZZ Top-ovac probere ono sto lici na Sjenicku-tj odgovara standardu i umatici,a ono sto drasticno odudara od standarda zavrsi na klanici.Mada se na ovom videu moglo videti da ima blaze kriterijume selekcije nego sto se tvrdi.

Bilo kako bilo Direkcija za robne rezerve Valjevo,Opstina Valjevo i Krusik su zbrinuli svoje ljude,tj radnike koji su ostali bez posla a imaju nesto zemlje na selu.Podelili im po 10-15 ovaca(siljezadi,dviski) 1 ovna i zbrinuli ljude da ne budu socijalni slucajevi.Skinuli ih sa biroa.
To je poenta cele price.

Svaka rasa ima svoje karakteristike na osnovu kojih se odgajivaci opredeljuju za neku od mnostva rasa.U tome i jeste poenta rasa.Bilo bi vise nego glupo da postoji samo jedna rasa na svetu ili da svi gajimo samo jednu rasu.Nametanje volje nekome sta ce da gaji je ::lose:: Svako ima pravo na svoj izbor. :ppozdrav:
 
Sosara da te ne kopiram to je skroz tazno Vujic je pre svega profiter pa strucnjak.Covek na snimku je apsolutni sampion izlozbe u valjevu 2008.god,hahahah.Sto se tice ovnova na snimku,nijedan nema belu gubicu skroz,manji je skroz u tipu a drugi je diskutabilan sta je tip?Osnovna pitanja oko tipa su sa cubom ili bez,smeju li ovce imati rogove i kolike,kakvo runo treba da imaju tj dal stomak i vrat smeju bit goli il ne,da li prednje noge smeju imati vunu ispod kolena i da li sare na glavi moraju bit iz jednog dela tj dal smeju bit konkavne i l konveksne?
Vujic je uradio ponesto dobro a i lose,ko radi taj i gresi,ali je lose iskoristio priliku koju ima da standardizuje rasu,nije svaka ovca koja se gaji na pesteru sjenicka i to da se razumemo iako oni tvrde suprotno.
:ppozdrav:
 
Bitno je da li se prica o rasi i tipu pre oplemenjavanja ili posle oplemenjavanja.

Sjenicka pramenka i Sjenicka oplemenjnea pramenka su da ne kazem razlicita rasa ali su dva razlicita tipa.
Sjenicka pramenka koja nije oplemenjena je ovca bez cube,golog stomaka i vrata,otvorenog runa osjastih pramenova,prinos vune je 1-2 kg.Sto se tice rogatosti ona je obavezna(skoro stoprocentna) kod muzijaka s tim da se rogovi uvijaju iduci od glave,kod zenki je prisutan jedan broj grla sa sitnim zakrzljalim rogovima.Sare na licu su obavezne i podrazumevaju se crne naocare(manje i vece), crna njuska i crni vrhovi usiju.Mada ima i grla bele glave koja su retka i nazivaju ih Ruda.
Sjenicka oplemenjena pramenka je ovca nastala oplemenjavanjem koje zapoceto jos 60-ih godina 20-og veka u cilju poboljsanja proizvodnih sposobnosti.U tom periodu su vrsena parenja sa mnogim merino rasama koje su eksperimentalno uvozene u SFRJ.Jedna od rasa iz tog perioda sa kojom je vrseno parenje je Americki merino.U skorije vreme(90-ih pa na ovamo) je najvise oplemenjeno sa W i IDF,najvise u Pesterskoj zadruzi(koja je propala) a onda i kod individualnih proizvodjaca.Tim oplemenjavanjem su dobijene ovce koje se danas nazivaju Sjenicka oplemenjena pramenka a koje imaju: zatvoreno runo,cubu(manju ili vecu),manje ili vise obrasle vunom noge,obrastao vunom stomak i vrat,dvostruko je veci prinos vune oko 4kg kod zenki a kod ovnova nesto vise;rogatost kod muskih je i dalje dobro izrazena ali rogovi rastu vise prema licu,javljaju se i suta muska jagnjad(u vecem %) koja se iskljucuju iz priploda kao atipicna;zenke gube rogatost iako su bile i onako u manjem %;sare na licu su manje,nepravilnije,a javljaju se i u braon ili sivoj boji(sto se penalizuje),povecan je broj ovaca bele glave-Rudih.

Ovo sam ispricao svojim recima ne citirajuci standard(a sluzeci se njim-standard iz monografije N.Mitica) i na osnovu onoga sto sam video kada sam bio na Pesteru kod odgajivaca,i onoga sto se ovde kod nas(na NS sajmu i kod odgajivaca koji su je dobili kao podsticajna sredstva) prezentuje kao Sjenicka ovca.
 
Tacno,slazem se za sve,sem za to da se bela glava naziva ruda,ruda je izraz za vunu tj za ovcu zatvorenog runa tj meke vune,npr Vasojevicka ruda je podvrsta Sjenicke ovce ima samo vece pege na glavi.
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh