PDA

View Full Version : Šljiva

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

wajbul
18-03-09, 18:26
Dali netko ima šljivu Valjevku i kakva su mu iskustva ?

nemanja_st01_58
18-03-09, 21:16
Sta je Valjevka? Jel mislis na Pozegacu-Madzarku, ili na Cacanku koja je novija sorta i nazvana je po gradu?

wajbul
19-03-09, 17:45
http://img24.imageshack.us/img24/8168/valjevka.jpg (http://img24.imageshack.us/my.php?image=valjevka.jpg)
By wajbul (http://profile.imageshack.us/user/wajbul)Čačanska sorta,vjerovatno je nemaš dok pitaš

nemanja_st01_58
19-03-09, 18:09
Imam Stenlej,Cacanku rodnu a imao sam i Cacanske rane ali se posusile. Imam Crvenu ranku, Madzarku i Belosljivu ali za ovu Valjevku nisam stvarno cuo ni cija je sorta ni kakve su joj karakteristike. Ako je imas ili nesto znas napisi.

wajbul
20-03-09, 16:47
Stvorena je ukrštanjem Agen 707 x Stanley 1959. god. Ispitivana je pod oznakom I/6 ZDR. Za sortu je priznata 1985. a zaštićena 1991. godine.Zrije kraj8 početak 9,dobra za rakiju i pogotovo sušenje,osjetljiva na moniliju,tolerantna na šarku.

stiv
20-03-09, 18:28
Ja sam imao oko 265 stabala šljive sadnja 2002 februar a sad sam počeo da vadim čačansku rodnu zbog šarke, a ostaviću najbolju i lepoticu, inače slaba vajda od toga puno rada a mala zarada. ::vadjenje_repe::

kocha74
22-03-09, 18:54
Ja imam 300 stabala Valjevke
Veoma sam zadovoljan njenim ucinkom
Plodovi su joj malo krupniji od Selekcionisane pozegace (Madzarke) i izdanacke madzarke
a nesto sitniji od Stenleja.
Tolerantna na sarku(zasada) a dosada nisam imao probleme sa monilijom
a za susenje je extra jer joj netrebaju aditivi za sjaj
Ja je inace crnogorcima prodajem pod extra krupnu i kvalitetnu madzarku (koju oni naj vise vole za radzu).

wajbul
23-03-09, 18:30
Plodovi su joj malo krupniji od Selekcionisane pozegace (Madzarke) i izdanacke madzarke
Ja je inace crnogorcima prodajem pod extra krupnu i kvalitetnu madzarku (koju oni naj vise vole za radzu).
što ti je to-radza ?

dudovcanin
23-03-09, 18:58
Valjda "mucenica" ^-^ :lol: >:({

wajbul
24-03-09, 15:30
Ma i "100 kg kruske 200 kg drske" :lol: >:({

Ma i "100 kg kruske 200 kg drske" :lol: >:({

Imaš li ti šljive ili paprike ?

dudovcanin
24-03-09, 15:42
Ma odakle burazeru ja sam ti zemljoradnik u povoju. :lol:

Od sljiva ima dzanarike najvise po raznim medjma i dva sljivaka od po 20 komada pride, starih jedno 2-3 decenije, stanleja nesto malo, ruska takodje.
Nesto se pokupi 70% propadne. Ali ono sto se pokupi i prepece je :D pa cele godine >:({

kocha74
31-03-09, 00:07
RADZA je po defoltu RAKIJA sto CONECTING PEOPLE,
(MAĆADO KIJARA)

staridjedo
02-04-09, 01:24
koliko cesto ako uopce obrezujete stenli sljivu?

da li je treba obrezati ili ne,
moja je mala ali mi pocesto kroz godinu dobije on neka ruzna zadebljanja na granama sto guse zivot.

wajbul
02-04-09, 05:58
itekako je orezujem

markodim
02-04-09, 08:01
svake godine, a mozes i zeleno rezanje da se skinu vodopije... ja moje vec par godina tako rezem i odlicno se pokazalo

kocha74
06-04-09, 22:34
MOras raditi i zimsku i letnju rezidbu
s'tim da u letnjoj na grani koja ti se ne svidja
ostavis jedan mladar kkoji ce zameniti granu u celosti a ostale
odrezi.
Po mogucstvu ostavljeni mladar treba da ti je sto blize skeletnoj grani.
tako ce on isforsiran od strane tebe vrlo brzo da zameni
staru granu i da obnovi rodni potencijal.
Nadam se da sam malo pomogao. >:({

miraje
10-04-09, 10:43
Od pre tri godine imam tri sljive pozegace. Nazalost ne znam nista oko uzgoja, negovanja i oko bolesti voca, pa stoga molim da mi neko da bar osnovne podatke ^-^!

wajbul
11-04-09, 07:59
Za početak nabavi neku literaturu o šljivi,ako si iz srbije barem to imaš u izobilju

sarac
04-05-09, 10:52
Cveta pre ili posle čačanske rodne?

wajbul
16-05-09, 21:39
http://img30.imageshack.us/img30/1660/voarstvo210m.jpg (http://img30.imageshack.us/my.php?image=voarstvo210m.jpg)
uspješno ali sa puno muke uništen korov,bez herbicida ali sa motikavelom

stiv
16-05-09, 21:49
Tako sam i ja držao uredan šljivik do pre 2-3god ,al sam se olovario od toga pa sad samo total i to jedva ::jako_besan:: ::samo bes:: ::lose::

wajbul
16-05-09, 21:56
sada ide trava širine 2m.a oko šljive freza i nema muke

acca
04-11-09, 16:29
Pozdrav svima,
nov sam na forumu. Procitao sam veci deo tema (bar one koje sam uspeo pronaci) vezano sa sljivu. Imam nekih pitanja pa cu ih postaviti ovde. Unapred se izvinjavam ako odgovori vec negde postoje na forumu, ali ce sigurno i drugim clanovima koristiti ako je sve na jednom mestu. Ako naslov teme nije adekvatan zamolio bih nadlezne (admina) da prilagodi naslov...
Javljam se iz Lazarevca. U obliznjem selu (gde smo nekada ziveli) na jednoj parceli od oko 30 ari smo 2003 godine posadii oko 130 stabala sljive, 2006 smo posadili dodatnih 30-ak tako da sada ima oko 160 stabala. Mogu reci da je sve to krenulo totalno amaterski, nismo imali od koga da naucimo, ali se nismo nesto ni interesovali preterano. Sada kada citam kako ljudi krecu u ceo projekat (od analize i pripreme zemljista, preko odabira sadnica pa do kasnijeg "odrzavanja") vidim da smo mi jos gori od obicnih amatera i pocetnika). Jedina prednost je sto se ranije (pre 30/40 godina) tu prostiralo oko 2 ha pod sljivom, tj. ta parcela je samo jedan mali deo toga. Tako da zemlja, podneblje i ostalo su pogodni za sljivu. Sam izbor sadnica je takodje bio los, tj. kupili smo na pijaci i receno nam je da je deo Cacanska lepotica, a drugi Cacnska rana mada bas i nisam siguran). Nadam se da nisam pogresio oko naziva. Ali evidentno da imamo i neku trecu vrstu jer kod par stabala je plod znatno krupniji od ostalih i one sazreju nesto brze (mozda i mesec dana pre ostalih). Zbog loseg izbora nasada a i sto smo sadili u prvoj polovini Aprila 2003 vocanjak je u startu znanto kasnio.... Posle imali problema sa jakim vetrom koji je dosta stabala iskrivo gotovo i polegao
po zaemlji, onda nas malo mucile i krtice. Ali smo se sa svim tim izborili u toj prvoj godini. Sto se tice pripreme, uzorali smo i potanjirali parcelu (tj. taj deo (otpilike 3/4) gde smo 2003 posadili "prvi turu". na toj poslednjoj 1/4 je bilo neke deteline pa tu nismo nista hteli) rucno smo iskopali jame oktprilike 80cmx80cmx80cm pa i vise od toga (mada je bilo i onih koji su rekli da je bespotrebno toliko kopati za sljivu). U svaku jamu smo ubacili po pola kolica stajnjaka. Sljive su sadjene na 4 m razmaka i i zmedju redova je takodje 4m. U pocetku smo zalivali svakih par dana. 2 godine kasnije smo i na delu gde nije bilo sljive posadili s'tim sto smo tu kopali znatno manje (dolazio je covek sa traktorom i iskopao okrugle znatno manje i plice jame) i tu nismo nista djubrili... Tako da su te znatno losije. Od kasnijih odrzavanja je svake godine uzorano i potanjirano. Sto se tice djubrenja svake jeseni smo bacili po saku/dve NPK 15:15:15 po stablu (sada citam da je to malo). Sto se prskanja tice u par navrata smo prskali i to ako smo imali neki problem sa sljivom. Problem se uglavom ogledao u tome sto nesto napadne list , list se sav smezura i bude onako kao prasnjav i lepljiv. I to ugavnom odemo u poljoprivrednu apoteku i sto nam oni preporuce to uzmemo. Ranijih godina smo i krecili stabla u prolece, ali ove godine zbog nekih prvatnih obaveza nismo stigli nista uraditi (samo smo potanjirali, nismo ni krecili , ni prskali, ni bacali vestacko djubrivo). Uprkos tome sto tu nije radjen ni deo potrebnih radnji sljive su solidno radjale. Pa smo ove godine imali oko 20 kazana rakije. Sto je za nase potebe (ne prodajemo je,ali ni ne pijemo pa uglavnom poklonimo ili kada dodju gosti se popije) vise nego dovoljno.
Ali sam sada resio da se malo vise posvetim vocnjaku i da probam da izvucem maximum i nadoknadim ono sto je predhodnih godina izgubljeno. Ako je tako nesto uopste i moguce....
Neka saznanja sam "pokupio" na interentu i bez obira to sada znam mnogo vise nego ranije sve je to nedovoljno. Pokusao sma da nadjem neku litraturu ali nisam uspeo, pa me zanima gde se moze kupiti neka literatura o sljivi. Takodje me zanima koja je procedura i koje radove sve treba sprovoditi u sljiviku u toku godine. Znaci sta je ono po PS-u. Ja sam bas juce kupio NPK 8:16:24 i bacicu oko 0.5 kg po stablu (tako sam procitao negde), zatim cemo to zaorati (mad cale predlaze da neoremo nego samo potanjiramo). Procitao sam da je potrebno i okreciti stabla u jesen. To do sada nismo praktikovali, ali se nadam da cemo vremenski stici i da ce nam vremenske prilike to dozvoliti. Mi smo do sada radili mesavinom gasenog kreca i stajnjaka (stari recept od nasih dedova), ali sada citam da tu ima i drugacijih "recepta". Koji su vasi predlozi? Zatim planiram sada u jesen da odradim to jesenje / zimsko prskanje (cime se tretira), zatim da se na prolece to potanjira i baci ponovo vestacko djubrivo (KAN ili UREA). Citam da to treba dva puta, u Martu i najkasnije pocetkom Maja. Odradicemo i to. Odradicu i ta prolecna prskanja, ali tu nisam uspeo nista naci, kada se i cime tretira.... Ali da vise ne duzim sa pricom i postavljam pitanja, zanima me misljenje i savet / predlog nekog iskusnijeg koje su to sve radnje i u koje vreme se sprovode.

Slike cu postaviti naknadno.

Hvala svima,
Aca, Lazarevac

dzionik
05-11-09, 05:25
http://www.poljoprivreda.info/?oid=4&id=678

malo o krecenju stabala...

harry
05-11-09, 07:44
http://i33.tinypic.com/111411w.jpg
Ja moju sljivu tretiram po ovom programu.A sto se tice mineralne ishrane,trebao bi uraditi analizu zemljista.Nista se ne radi napamet.

acca
05-11-09, 12:04
Hvala kolege

@harry, ako mogu zakljuciti pre bubrenja pupoljaka nevrsis nikakvo prskanje. Sta je sa tim nekim zimkim prskanjem o kome sam negde citao. Ili se to mozda odnosi na drugo voce, a ne na sljivu....

dzionik
06-11-09, 08:10
http://rapidshare.com/files/303066368/sve_o_sljivama_Vasa_Pelagic.pdf

Evo malo tradicionalnog od Vase Pelagica narodnog ucitelja

wajbul
06-11-09, 13:31
Hvala kolege

@harry, ako mogu zakljuciti pre bubrenja pupoljaka nevrsis nikakvo prskanje. Sta je sa tim nekim zimkim prskanjem o kome sam negde citao. Ili se to mozda odnosi na drugo voce, a ne na sljivu....

Šljiva se prska u jesen sa nekim od bakrenih srestava naj bolje Cuprablau ,a u proljeće isto prijee
početka vegetacije ili u samom početku,nakon rezidbe-naj bolje crveno ulje.

acca
06-11-09, 16:44
Hvala. Video sam naknadno da je na dnu harry-jevog spiska i jesenje prskanje. Cekam da malo stane ova kisa i odmah krecem. Da li je to tzv. kupanje stabla kakao ga neki nazivaju. Treba da ga bas "natopim" ili onako, samo malo magla da padne?
Takodje, da li je bolje prvo okreciti, pa prskati ili obratno i da li se prska i stablo ili samo grane,tj. krosnja?
Hvala

harry
06-11-09, 17:32
Hvala. Video sam naknadno da je na dnu harry-jevog spiska i jesenje prskanje. Cekam da malo stane ova kisa i odmah krecem. Da li je to tzv kupanje stabla kakao ga neki nazivaju. Treba da ga bas "natopim" ili onako, samomalo magla da padne?
Takodje, da li bolje prvo okreciti, pa prskati ili obratno i da li se prska i samo stablo iloi samo grane,tj. krosnja?
Hvala

Ja prvo oprskam bakrom,pa 20-ak dana poslije krečom.U kreč dodam jos sumpora i pršćem cijelo stablo (i krošnje i deblo),okupam sadnicu.

wajbul
06-11-09, 19:49
tako je ,dobrano okupati, a krečenje može naj kasnije do polovice 1 mjeseca

Sale
07-11-09, 08:36
Hvala. Video sam naknadno da je na dnu harry-jevog spiska i jesenje prskanje. Cekam da malo stane ova kisa i odmah krecem. Da li je to tzv kupanje stabla kakao ga neki nazivaju. Treba da ga bas "natopim" ili onako, samomalo magla da padne?
Takodje, da li bolje prvo okreciti, pa prskati ili obratno i da li se prska i samo stablo iloi samo grane,tj. krosnja?

Hvala

Ja prvo oprskam bakrom,pa 20-ak dana poslije krečom.U kreč dodam jos sumpora i pršćem cijelo stablo (i krošnje i deblo),okupam sadnicu.

Ja do prosle godine nisam nikoga video da prska celo stablo u belo do mog komsije . Nikada to nije radio ali u jesen prosle godine ,ja u vocnjak kad kod njega sve belo,ja pomislio Komsa skrenuo malo
a sada vidim da je sa komsom sve ok :lol: :lol: :lol: >:({

acca
07-11-09, 11:52

Ako sam dobro razumeo ,ti i krecom prskas i to celu sljivu (i stablo i grane)!? Ja sam do sada uvek cetkom i to samo stablo....

wajbul
07-11-09, 13:31
i ja sam krečio samo deblo i početak ramenih grana,ali sam vidio zimus prvi puta da je cijeela krošnja okrečena leđnim atomizerom

harry
07-11-09, 17:51

Ako sam dobro razumeo ,ti i krecom prskas i to celu sljivu (i stablo i grane)!? Ja sam do sada uvek cetkom i to samo stablo....

Da,prskam cijelu sljivu iz prskalice.istina ne ide uvijek glatko ali meni nije nista tesko zato sto volim moj vocnjak.Za prskanje krecom sam sebi napravio posebno prskalicu koja moze gusci krec da baca.Bravo ja :D :D :D

svetitrifun
03-12-09, 09:10
Какву си прскалицу направио ? ^-^

acca
04-12-09, 23:29
Pre par dana sam kupio:
http://villager.rs/assets/drgalleries/43/big_Motorna-prskalica-DM-14.jpg

Pa ako vreme posluzi surta ili prekosutra prskam sa Cuprablau.... Nego da li smeta ako npr istog dana ili sutradan padne kisa, tj koliko je potrebno da se navedeno sredstvo osusi?

svetitrifun
23-12-09, 03:21
Пошто кошта ? ::svaka cast::
У принципу моли Бога да после сваког прскања не падне киша бар два сата. :'({ 8)

acca
24-12-09, 18:02
Cena 14 800 din.
Nisam stigao da poprskam do sada :( . MAda s' obzirom da za ovih 5/6 godina sljive "nisu videle" zimskog prskanja, verovatno nema puno veze. Ustvari ima, ali nisam ni predhodnih pa me to tesi.... A bas sam misilio da ispostujem sve kako ide. Sada ostaje da krenem od prolecnog. Mada mozda nesto odradim i ovih dana kada je vec temperatura ovako naglo skocila....

svetitrifun
26-12-09, 06:54
Ја сам прскао црвеним уљем задње три године и то у време кад су пупољци већ почели да се буде у рано пролеће, јер ми је у воћњаку детелина па зими шетам и напасам и ђубрим уз помоћ оваца

dalibor79
15-01-10, 00:22
Najbitnije prskanje u svakom vocnjku je protiv monilije,tj protiv susenja rodnih grancica,cvetova grana i samog stabla preparati ;basf "signum",galenika "kubik' cena40,50 eur pakovanje za 1200 litara vode,prskanje u precvetavanju.Zimsko prskanje uljem i bakrom oces neces a moze i dezinfekcija stabla ureom sljivina osa vocna osa tripsi Perfektion basf ili dimetoat dimetogal aktivna materija cena oko 9 ,10 eur litra >:({to je moja reaceptura vec dugi niz godina i nema problema

acca
15-01-10, 01:41
Ja sam planirao da se drzim ovoga:
http://i33.tinypic.com/111411w.jpg

Ali eto ovo Jesnje / Zimsko prskanje sam preskocio. Ali videcu ovih dana da okrecim stabla (neko rece da to mora najkasnije do polovine Januara), pa da posle toga krenem sa prskanjem.

Cuprablau i crveno ulje nije ili jeste ista stvar?

dalibor79
15-01-10, 22:13
Ma gledaj samo da prodjes sto jeftinije ali monilija tije broj jedan ;D} ovo sto sam ti napisao to it je iz mog iskustva postavicu slike u moj sljivik pa vidi rezultate pozzzzzz :D

dalibor79
15-01-10, 22:32
koliko cesto ako uopce obrezujete stenli sljivu?

da li je treba obrezati ili ne,
moja je mala ali mi pocesto kroz godinu dobije on neka ruzna zadebljanja na granama sto guse zivot.
Pozdrav kolega moje iskustvo ja orezujem jednom godisnje ako ti je sljiva mlada nadam se slozice se i drugi samnom ,najbitnije je formiranje krune stabla ja to nikada nebih radioo sam a kada formiras onda mozes i sam polako >:({ >:D >:D >:D

Conferans
21-01-10, 18:34

Pozdrav,
Korov unisten perfektno.Na kojem ti je razmaku sljiva, cini mi se prilicno rijetko?

CAR
02-02-10, 22:54
Vidim da ovdije ima ljudi koji znaju puno vise nego ja pa me interesira kako sljivama produziti vegetaciju(da kasnije cvijetaju)15-20 dana jer kod mene jaki mrazevi i magle dugo budi i jednostavno zaenu jer sav cvijet otpadne ,a ja sam bas na takvom terenu u dolini gdje je magla do 11h.Hvala.

svetitrifun
02-02-10, 23:22
Брале ја сам тако имао проблема са једном јабуком петровачом.Када смо имали среће ја и она, онда смо имали и јабука средином јуна. Рано цвета и углавном су је брали мразеви касни, пролећни. И негде сам прочитао давно, не сећам се где, да се у јесен окопа облик лавора око воћке пречника једног метра и избаци земља около. Кад почну хладноће и минус заледи се вода у прикладним посудама(кантама,старим шерпама и сл.) и те плоче леда се затрпају у земљу око воћке. Воћки је хладно око корена док се лед не истопи и сигурно касније креће у вегетацију него што је нормално. А знаш да некад и један сат касније може да спаси целу годишњу летину. Ја сам лично око те петроваче а и око неких кајсија правио и пирамиду од снега. Набацам снега од подножја па у вис метар ипо, све до рамених грана. Снег се топи полако и хлади корен и исто одлаже почетак вегетације. Трећа мера коју мораш применити, а у ствари мора бити прва по реду (у јесен, мада може и сада кад буде температура изнад нуле) је кречење стабла и рамених грана густим кречом. Бело ће упијати мање сунчевих зрака у пролеће што је исто добро за одлагање почетка вегетације. Уради ове три ствари и нећеш имати проблема. Снега имаш сигурно у изобиљу. Е кад се сетим магле у Подуму и Врховинама...

wajbul
02-02-10, 23:34

Pozdrav,
Korov unisten perfektno.Na kojem ti je razmaku sljiva, cini mi se prilicno rijetko?
Šljive su sađene 5m između redova i 4m u redu-

CAR
03-02-10, 16:32
Moj Milane krecenje sljiva u rano proljecfe to da ali okopavanje i ostalam pizdarija mma nije to jedna sljiva nego ijuuuu ja neznam broja da mi glavu na panj metnes i kad bi brojio opet bi se zabrojao,pa nije to 100-tanjak sljiva nego bog te pitaj koliko.Mozda krecenjem u rano proljece a mozda i ne mozda 8 dana pred pupavanje ma kad neznam tacno pa cijela salakrkma oko toga.

CAR
03-02-10, 16:40
Aco moji tu prskalicu koriste vise od 20 godina i ja sam prskao gustim krecom ali dizne gore na vrhu gdje je ventil se svejedno stopaju mora krec biti"ugasen" i procijedjen e sad bas gust krec.Daj mi reci kako i koliko gust jer vidim da je prskalica ista samo sta je moja stara i sva ishabana.Hvala.

wajbul
03-02-10, 18:24
Sva su prskanja bitna ,a najbitnije je protiv šljivine ose,ona napada sve sorte šljiva, a monilija neke u manjoj a neke u većoj mjeri.Ako je vrijeme u cvatni bez oborina i vlage opasnost od monilije je puno manja,to je monilija laxa a monilija fructigena dolazi kasnije kada šljiva počme da šara.Naj osjetljivija sorta na moniliju je Stenly.

svetitrifun
04-02-10, 03:45
Е па ти си онда прави Цар кад им не знаш број. Ја сам оно радио са три-четири воћке које су ми у дворишту.

ljubek
04-02-10, 15:34
Postovani sljivari ima li ko zasad sljive u gustoj sadnji na sklop 3,5-4 m x 1,5-1,8m.Ako neko ima ovakav zasad neka napise nesto...
Unapred zahvalan.... >:D

Conferans
04-02-10, 21:53
Danas sam bas radio rezidbu sljive koja je sadjena 4x2,ne znam sta te zanima?Uzgojni oblik je vitko vreteno.Mozda ce se mnogi smijati ali tako je.Ubaci cu i neke slike ako treba.pozzzz

svetitrifun
04-02-10, 22:17
Зар није мало рано за шљиву ?

Conferans
04-02-10, 22:35
Kako kome, nekome je rano i u martu.

svetitrifun
04-02-10, 22:52
Питам те лепо као човек, мислио сам због зиме, мраза, промрзлина од резова. Немој ми само рећи да су на коштуњавим воћкама резови отпорни на измрзлине.

Conferans
04-02-10, 23:09
[Svaki veci rez(sljiva ulazi u 5 godinu) premazes kalemarskom smolom, to dosta pomogne.Mislim to ja uradim, a ja ti nisam inzinjer.Oni to bolje znaju.Najbolje je da se reze posle 15 februara, jer tad se temperature malo podignu, ali ako ne mozes da stignes moras poceti ranije.

ljubek
05-02-10, 20:04
Conferans pozdrav ja sam zasnovao ovaj vocnjak tj sljivik po novom sistemu bas kao sto i ti navodis.Sadnice su posadjene prosle godine zadnja dekada novembra.Interesuje me prvi potez oko rezidbe.U brosuri za posebne projekte ministarstva za poljoprivredu je navedeno da se u formiranju vitkog vretena u prvoj godini sadnice orezuju na visinu od 30-40cm od poslednjeg jaceg razgranjenja na sadnici.Ako su sadnice bez grana sto je nepovoljno treba ih rezati na visini od 90-110 cm od zemlje.
Interesuje me kako si ti poceo orezivati prve godine da ne bi napravio neku gresku.I jesi li radio rovasenje i razvodjenje sa cackalicama.
Sorte su cacanska rodna i stenlej sklop 1,8x3,5 m. >:D

svetitrifun
06-02-10, 03:46
Ја у воћњаку (стар око осам година) имам стенлејку, чач родну и чач најбољу. Још нисам имао нападе монилије, вероватно сам погодио време и препарат, али сам имао прошле године проблема са осом. Преварила ме гадура једна и доста ми упропастила. Мислим да сам у јуну промашио против осе ":":{
Што каже вајбул, сва су прскања битна, али најважније је зимско прскање

wajbul
06-02-10, 07:19
tako je,protiv šljivine ose treba prskati odmah kad opadne 2/3 latica i ako je bilo vlažno i kišovito za vrijeme cvatnje,protiv monilije

Conferans
06-02-10, 20:40
Trebas odraditi prikracivanje kao sto si i rekao da pise u brosuri.Sve zavisi od debljine grana, ako prelaze 50% debljine stabla na mjestu gdje se nalaze valjalo bi ih ukloniti jer mogu biti konkurencija provodnici.Postavljanje cackalica trebas obavezno raditi kad dodje vrijeme za to.Ne znam kakve su sadnice u pitanju, jako je tesko napamet da ti govorim.Rovasenje je tezak posao, pitanje je koliko djeluje.Ne znam sta jos da ti pisem ima tu dosta stvari za reci

ljubek
07-02-10, 13:34
Hvala ti i ovo sto si napisao je dosta s obzirom da nemam nikakvog iskustva osim sto sam citao u brosuri.Sadnice stenleja su jace i imaju razgranjenje poneka nema.Medjutim kod c. rodne ima svasta i siba i razgranatih otprilike 50:50 tako da sam tu u dilemi kako poceti.
Za cackalice sam otprilike ukapirao kada i kako se radi tako da mislim da tu nece bit problema.Znaci tvoj predlog je da se deblje grane uklone da ne bi bili konk. provodnici.Interesuje me i to kako u drugoj godini provodnicu prekracujes i odrzavas joj odg. visinu.
>:D

Conferans
07-02-10, 19:20
Pa ako su predebele trebao bi ih ukloniti.Grane koje imas bi trebao posavijati pod uglom od 90 stepeni u odnosu na stablo jer hoces vitko vreteno.Ja sam to radio spagom, probacu da nadjem neke slike pa cu staviti.Niposto ih ne trebas ostaviti ne povijene.Kad provodnica izraste 30-40 cm onda ju trebas zakinuti na vrhu.Strucan naziv je pinsiranje, mozda si cuo za to.Pinsiranjem se zaustavlja njen rast u visinu pa ona izbacije bocne mladare, a istovremeno joj odrzavas visinu, nedas joj da pobjegne "Bogu pod oblake".

ljubek
09-02-10, 21:10
To mi je i bila dilema u formiranju vitkog vretena jer nisam skonto kako odrzavas provodnicu u optimali da ne izjari nebu pod oblake.Isto tako boccne grane su vazne tako da sam otprilike skontao.Kad prodje ovaj talas zime do srede kako se prognozira mislim da bi mogao sa makazama da pocnem.
Reci mi samo bocna grana kad poraste kako je prekracujes odnosno koliko ostavljas duzine.Jesi li uvrtao mladare?

Conferans
10-02-10, 22:37
Kad bocni mladar odraste neki 10-15 cm, savijes ga cackalicom pod 90 stepeni u odnosu na stablo.za nekih 10-15 dana on ce da odraste jos nekih 10,15,20 cm, sve zavisi, i onda ga uvrnes da bi dobio tu kompletnu granu pod 90 stepeni.Isto kako zapinsiras provodnicu tako zapinsiras i taj bocni mladar, jer time ga zaustavljas i onda na njemu izbijaju neki pupovi, novi mladari, u svakom slucaju izaci ce nesto.

ljubek
13-02-10, 20:12
conferans hvala ti na bratskoj pomoci >:({ >:({

Post je spojen: 1266088428________________________________________ _________
Ako nadjes sliku baci je da vidim sta ima kod tebe >:D

CAR
24-05-10, 14:43
Scim ako nije kasno sresti rogace na sljivama,imaju ih prskulje jako puno bar 60% ali ako se to odrazi na sljivama naje.ao sam.

wajbul
24-05-10, 15:51
sad je kasno

CAR
24-05-10, 16:30
Prijatelju ovo je Lika mozda i nije jer taman se zamecu kao sijeme suncokreta su.

Dragojlo
24-05-10, 18:45
Preparati na bazi mankozeba, kaptana, propineba...

Kao na primer Mankogal 80, Dithane M45, Antracol WP70, Captan WG 80..... i drugi proizvodjaci nije bitno ime nego aktivna materija :D

krcinac
24-05-10, 23:15
Sorte su cacanska rodna i stenlej sklop 1,8x3,5 m. >:D

mislim da ce ti za rodnu biti pregusto , ja to onako iz sopstvenog iskustva kada bih danas sadio vocnjak smeo bih cacansku lepoticu da sadim na 1,5 x 4,0 cacansku najbolju na 2,5 x 4,0 a cacansku rodnu na 3,0 x 5,0 znam da je tebi sad kasno i da si vec tvoje posadio ali mozda neko ko planira vocnjak ovo procita , svaka od ove tri sorte moze da se prepozna u sred zime bez lista i ploda vec samo po obliku krosnje iliti po obliku kojem tezi ta sorta da formira. najteze je rodna da se zadrzi u zeljenoj formi to jest najvise buja u sirinu dok najbolja buja ali u visinu . sto se tice rezanja onako kako si opisao je ok.

interesuje me samo kako neko ko ima tolikoooo sljiva krunu formira kanapom , mislim nemo da se ljutis ali za to bi ti trebalo mesec dana. osim toga sljiva podnosi zelenu rezidbu pa ako neznas sta bi sa sobom mozes vodopije i u pola leta da skines.

kicca
25-05-10, 01:17
I dalje mi nije jasno da je razmak ispod 2m moguc sa normalnim podlogama ::svaka cast::

ssseva
02-06-10, 17:11
DOOOOOBROOO pazite kakav materijal kupujete..ili sami kalemite!!
Ja sam kupio 1000 sadnica čačanske najbolje i stenli 250 komada.
Sad im je četvrta godina i ne miču se nigdje!?
nema šta im nisam radio...sve po propisu..od sadnje (čak sam i redove okretao u pravcu sjever-jug,nosao kompas po voćnjaku)..prskanja razna;zaštita,prihrana ......samo im nisam pjevao...
dovodio sam jednog agronoma i zaključak je da su sadnice bile zaražene nečim još u rasadniku!
Ne preostaje mi ništa drugo nego traktor,sajla i polako jednu po jednu...,a koštalo je dobrih para.

sport
06-06-10, 22:49
Zdravo svima. Danas na mom vocnjaku sa sljivama primetio sam da nesto nije u redu.Na svaki mladar na njegovom vrhu novo lisce pozuti a zatim se susi i otpada.Da bi dobro videli u cemu se radi saljem slike od mog sljivaka koi je star 15 meseca.Trazim pomoc ako neko zna ili ima iskustva oko toga, sta da radim? Pozdrav.

Dragojlo
06-06-10, 23:49
Daj slike da vidimo, ovako na pamet neznamo nista, i reci jos koja je sorta, kada su tacno i kako sadjene, cime si ih prskao, djubrio i ostalo, da bi mogli dati neku diagnozu sto vise podataka to bolja diagnoza :D >:({

sport
07-06-10, 18:26
evo slike http://i47.tinypic.com/ei4ffp.jpg
http://i47.tinypic.com/ehx6c2.jpg
Radi se o sljivi stenlej, prskao sam sa kaptanom i insekticid mospilan. Sadjene su u februaru 2009 god.

Post je spojen: 1275928588________________________________________ _________
Evo jos slike
http://i47.tinypic.com/218qt.jpg
http://i50.tinypic.com/14jql8o.jpg
http://i49.tinypic.com/11skq47.jpg
http://i49.tinypic.com/2128o3l.jpg
http://i46.tinypic.com/fbj5hd.jpg
Pozdrav >:({

Dragojlo
07-06-10, 22:14
Ovako, koliko mogu da vidim samo su vrsni mladari izgubili boju, tj. pozuteli uhvatila ih hloroza, koja je jakomoguca da je od tog prskanja, reci mi samo kada si tacno to prskanje izvodio u kojoj fenofazi, Captan zna da bude fitotoksican na visokim temperatrama u kombinaciji sa Dimetoatom, i ostalim insekticidima EC formulacije kisele reakcije.

E sada ti si captan mesao sa mospilanom, akt. mat. je Acetamiprid, ja sam Acetamiprid *AFINEX* mesao sa Mankogal 80 i ta kombinacija neije ostavila nikakve hloroze...

Reci mi samo koliko imas ovih stabala imas sa ovom hlorozom mladara, reci mi kako su stabal izgledala u rano prolece kod listanja pupoljaka, da li je otvaranje pupoljaka bilo istovremeno-ravnomerno, da nije bilo kasnijeg listanja, da su neke grane olistale a neke ostale gole, pa kasnije pocele listanje:lol:

Ovakve stvati mogu da se jave i kod izmrzavanja sadnica usled zime zbog kasnog odrvenjeavanja, tj. nisus uspele da odrvene nove grane, i onda zima i mraz ih uhvati i mladari stradaju...

u njakrajenjem slucaju moze da bude i obolenje korena-trulez ili rak korena sto je kod sljive i kosticavog voca cesa pojava, ali ne i masovno to se desava na par stabala...

Ali sudeci po slikama, vidim da je donje lisce na dodnjim delovima grana u dobrom stanju, ima odlicnu boju lepo razvijeni listovi, ja naj pre predpostavljam da je nesto od prskanja zezenulo, ili neki disbalanas u ishraniu sljive ili ti viskovi nekih elemenata vrse blokadu nekih drugih a pogotovo mikorelemenata, recimo visak fosfora moze da blokira kalcijum, magnezijum,gvozdje,cink,bakar. Visak kalijuma blokira kalcijum, visak kalcijuma blokira kaliju,fosfor i magnezijum itd...

Reci mi jos sa cime sve djubrio sadnice, koja kolicina da li si isao neku folijarnu prihranu:lol:

Ja ti predlazem da u ovoj fazi ove sadnice oprskas nekim folijarnim izbalansiranim djubrivom kao na pr. FitoFert 19:19:19, ako je nedostatak hrane , ako je ovo od prskanja captano+mospilan onda oprskaja sa FitoFert 24:6:10 da vocke to bolje podnesu...

Nebrini to je ili hemija, ili nedostatak hrane-blokada nekih elemenata, ili kiselo zemljiste da li radio analizu:lol:

Prezivece one ovo, samo ih prihrani preko lista >:({ :D

Post je spojen: понедељак, 07. јун 2010. 04:26:07 MST_______________________________________________ __

Post je spojen: понедељак, 07. јун 2010. 13:26:46 MST_______________________________________________ __
I jos jedno pitanje, da li je ovakvih pojava hloroze bilo i prosle godine:lol:

Eto pa ti ovo gore procitaj, i povadi moja pitanja pa odgovori da vidimo sta dalje...

Pozdrav >:({

sport
07-06-10, 23:00
Hvala prijatelju na iscrpnom odgovoru. Ovakvih obolelih stabla imam 50% od celog vocnjaka. A nisi li primetio na nekim mladarima lisce se susi? Otvaranje pupoljaka i listanje je bilo odlicno, sve grane su listale ravnomerno, jake zime nije bilo. Na istoj parceli imam i visnu a ona je okej, i nju sam tretirao sa kaptanom i mospilanom. Znaci problem je samo kod sljiva. Prosle godine nisam imao takve probleme. Ja nisam strucnjak za bolesti, ali pretpostavljam dali se radi mozda o nekom insektu ( nevidliv za oko) ili nekoj bolesti. Pozdrav >:({

markodim
07-06-10, 23:53
Da nisu grinje? Meni je prosle godine slicno izgledala mlada sljiva, armada + 2 puta folijarno djubrivo i problem resen. :D

Dragojlo
08-06-10, 01:01
nista prijatelji samo ih isprskaj folijarno kako sam ti gore rekao FitoFert 19:19:19 Kristal, nesto je definitivno otrovalo vocke, ako nije hemija onda je visak djubriva, da nisi previse forsirao hemijskim djubrivima, mlade sadnice ne mogu to da podnesu, ovakvo uvijanje lista, hloroza glavnih nervnih kanala na listu su ocit ili suficit ili deficit-visak ili manjak nekih elemenata, recimo karakteristika za nedostatak managana je bas ovaj kao na slici gore, potpuno belilo vrsnih listova na vocu, dole dobri listovi gore izbelili...

Dakle ako nisi nista od pesticida vise koristio u tom vocnjaku, veliku dozu captana, ili mozda fungicide na bazi bakra sto moze vocke da sprzi kao niko, ili neki mozda herbicid za korove i sl., onda je definitivno ishrana, ne znam sta si unosio u jesen prolece i koliko djubriva i kojih:lol:

Ti sada idi obavezno folijarni tretman i prati kako ce se dalje stvari odvijati, efekat ce se videti vec nakon 7 -10 dana...

>:({

sport
09-06-10, 19:18
Juce sam napravio folijarni tretman pa sad da vidimo za 5-7 dana sta ce da bude.

Farmer II
11-06-10, 19:36
Poštovani šljivari imam jednu šljivu koja rađa izuzetno krupne plodove(neznam koja je sorta), a koju moram da otfikarim jer na njeno mesto treba da dođe šupa. Zanima me da li postoji neki način da se ona presadi, (tj neka njena grana) na neko drugo mesto.Da kažem još da nije isterala nijedan izdanak iz zemlje koji bih mogao da presadim.
Postoji li neki način da se ovo uradi? >:D

wajbul
11-06-10, 21:29
koliko je stara

Farmer II
11-06-10, 21:52
cenim da ima 4-5 godina, visine je oko 3,5-4m

Dragojlo
11-06-10, 23:04
Ako bas hoces da je sacuvas, ja cu ti reci primer u svici sam gledao donesu ogromna stabla drveca, za parkove na kamionima i posade ga i primi se...

Za tu sljivu ja ti predlazem jedino da probas sa nekom manjom masinom- mini bager da je potkopas sa sirine krosnje pa i jos sire jer je koren uvek najmanje na sirini krosnje a kada je stablo starije onda je i jos sire, primer samo korena dzanarike, na kome se najvise kaleme sljive je precnik radiusa 6m.

Znaci prvo je dobro otkopati okolo kanal sire od krosnje i onda je potkopavati ispod na konus i preneti sto vise korena ne ostecenog, i posle toga redovno je zalivati i primice se sigurno, mada je to bolje u jesen raditi ili rano prolece...

wajbul
12-06-10, 06:34
Ništa od toga,najsigurnije je uzeti podlogu (džanariku) i pup sa te šljive i nakalemiti.
U koje vrijeme zrije,možda je č. najbolja ili neka od kinesko-japanskih sorti,one imaju velike plodove.

draganpan
14-06-10, 13:50
Moze li mi neko reci sta se desava sa ovim sljivama pa zute i opadaju postepeno jos od cvetanja
http://i48.tinypic.com/24ecf3a.jpg
http://i47.tinypic.com/23lglk8.jpg
Isto to mi se desava i sa visnjama

wajbul
14-06-10, 16:56
Neodgovarajuća oplodnja

lanjskisneg
14-06-10, 23:58
Poštovani šljivari imam jednu šljivu koja rađa izuzetno krupne plodove(neznam koja je sorta), a koju moram da otfikarim jer na njeno mesto treba da dođe šupa. Zanima me da li postoji neki način da se ona presadi, (tj neka njena grana) na neko drugo mesto.Da kažem još da nije isterala nijedan izdanak iz zemlje koji bih mogao da presadim.
Postoji li neki način da se ovo uradi? >:D

Pa nakelemi je na nekoliko podloga i jedna od njih ce sigurno biti vrlo slicna ako ne i identicna toj a dobices i mladje stablo.
Na nekoliko razlicitih klonova dzenarike,na nekoliko izdanaka sljive a to sve mozes da nadjes i u prirodi , dakle sve mozes da uradis vec ovog leta.
Ako pre toga treba da se rusi onda jedino ovo sto predlaze Dragojlo.

draganpan
15-06-10, 06:19
Neodgovarajuća oplodnja

Pa moze li mi neko reci nesto blize o tome?

wajbul
15-06-10, 20:45
Pa vrlo jednostavno,loše vrijeme u cvatnji

Farmer II
15-06-10, 22:00
Zahvaljujem na odgovorima, probaću sa kalemljenjem, a kad budem trebao da je sklonim, probaću i celo drvo da presadim, valjda će nešto od ovog da uspe >:D

Dragojlo
15-06-10, 23:51
Neodgovarajuća oplodnja

Neodgovarajuća oplodnja

Pa vrlo jednostavno,loše vrijeme u cvatnji

Tacno, kise koje su padale u vreme cvatnje kao u novembru su dovele do toga da je stara sljiva pozegaca izgubila potpuno rod, tj. po zametanju je sve opalo...

Ne zaboravite, gdje nije bila pcela i bumbar tu se neces nabrati voca, a kad je kisa njih nema pa nema ni sljiva...

Zato nikada u cvetanju sljive ne prskajte insekticidima pa i fungicidima koji stete oprasivacima pre svega pceli i bumbaru, u sljivi u cvetanju protiv monilije samo Kidan, Kubik, Kubik plus dva tretmana beli baloni-kokice i puno cvetanje i oni ne stete oprasivacima, kod mene je cacanska rodna i stenley cvetali pre onih kisa, tih dana sam bio svaki dan u vocnjaku i pratio, pcela i bumbara je bilo toliko da su se gurali ko ce pre na cvet, pa zato se sada vec grane savile zemlji od roda.

Bog pa Pcela :pcelac:: :pcelac:: :pcelac:: :D

lanjskisneg
16-06-10, 00:46
Naravno da je i lose vreme u fazi cvatanja doprinelo losoj oplodnji, ali coni mi se da na slikama ima malo previse plodova koje biljka odbacuje. Meni se cini da je sljiva i slabo olistala na tim slikama pa mozda postoji jos neki uzrok odbacivanja plodova?
Trebalo bi ipak uraditi bar oznovnu analizu zemljista, mozda i ona na nesto ukaze a ako ne, i ako ima smisla (povrsina pod sljivom) onda ici na neke dalje analize.

Draganpan, a kako se sljivik ponasao ranijih godina?

draganpan
16-06-10, 18:50
To je sljivik za moje licne potrebe na kome je zasadjeno 40 stabala sorti: Stenley, cacanka najbolja, kalifornijsko cudo, cacanska lepotica. Medjutim toliko sam ih izmesao pri sadnji da neznam koje je koja.... ^-^
Ovaj zuti plod se javlja samo na jednoj sorti a manje na jednoj drugoj. ^-^
Medjutim ono sto mi je cudno ove i prosle godine je manji a na stenley i nikakav izboj mladih lastara, kao i razlicit intezitet cvetanja na Stenley. Naprimer jedno stablo prosle godine nije imalo vise od 5% cvetova a ove godine isto stablo je cvetalo samo na jednoj grani. Druga stabla su radjala nekako naizmenicno prosle i ove godine.
Tretman obrade zemlje, djubrenje, orezivanje, i prskanje obavljam vec od sadnje na isti nacin, CHORUS + SISTEMIN dva puta (u fazi belih koka i posle precvetavanja zadnjecvetne sorte) ova sorta koja zuti je prva procvetala i pri prvom prskanju je imala otvorenih pupoljaka...
Inace sljivik ima pet godina i poznato mi je da je zemlja vrlo siromasna jer nema mnogo trave. Nekada su tu bile Ranke iz ovog kraja i bile su dobre ali su ostarele, pa sam ih zamneio ovim hibridima.
Manji sljivik sa ovim sortama imam u basti pored kuce i nemam ovaj problem, a nisu prskane - he zato mi ih je tu zakacila monilija...

Hvala vam na interesovanju, pa kad se sretnemo da popijemo po jednu, a garantujem da cete se oduseviti jer svi kazu da pecem izvanrednu rakiju... mada mi ovo nisu jedini sljivari. Ranka je CAR za rakiju u ovom kraju ali ali ali ima svojih problema zadnjih nekoliko godina pa cemo o tome kasnije.

lanjskisneg
17-06-10, 00:03
Medjutim ono sto mi je cudno ove i prosle godine je manji a na stenley i nikakav izboj mladih lastara,

Karakteristicno za njega.
Moras jace da ga rezes i tako ga "nateras" da formira nove lastare inace moze da bude dosta kratkog veka.
Po ovome sto si napisao a i slike to nagovestavaju, ocigledno je da sljivama nedostaje hrane. Posebno sto ti se na drugoj parceli sljive drugacije ponasaju. Ocigledan problem sa hranom.
Ako imas mogucnosti bilo bi dobro da dodas nekog organskog djubriva, stajnjaka ili nekog zelenisnog. Mozda je preskupo ali ne bi bilo lose da posejes neku mahunarku, grahoricu, grasak i sl pa da u fazi najvece mase te mahunarke (negde oko njenog cvetanja) to pokosis i pokusas sto je moguce vise uneses tu masu u zemljiste..Zatanjiras recimo.

Analiza (osnovna: fosfor, kalijum, pH i humus) bi ti dala dobre smernice kako da djubris a ne kosta mnogo.

Zastitu moras malo prilagoditi vremenskim uslovima. Taj fungicid u fazi belih kokica i precvetavanje malo masi osnovnu funkciju koju bi trebao da odradi, moniliju. Gljiva inficira sljivu preko tucka a to znaci samo u toku cvatanja, u punom cvatu, pa ako je faza belih kokica tucak jos nije izlozen a ako je precevetalo njega vec nema, a propustio si fazu kad si trebao da zastitis. Posebno u uslovima kisnog perioda u cvatanju nekada se mora raditi i do tri puta prskanje u punom cvatu jer se svi cvetovi ne otvaraju istovrenemo pa postoji mogucnost da neki budu nezasticeni.

codexnox
17-06-10, 08:31
Ranka je CAR za rakiju u ovom kraju ali ali ali ima svojih problema zadnjih nekoliko godina pa cemo o tome kasnije.

Koja je to šljiva?

topalovic
22-08-10, 14:24
evo mojih plodova od sljive "JUBILEUM"
http://thumbnails29.imagebam.com/9423/4fbf5e94222586.jpg (http://www.imagebam.com/image/4fbf5e94222586) http://thumbnails29.imagebam.com/9423/d2fa3594222607.jpg (http://www.imagebam.com/image/d2fa3594222607) http://thumbnails13.imagebam.com/9423/1c8cdf94222594.jpg (http://www.imagebam.com/image/1c8cdf94222594)
i sljive "VALORI"
http://thumbnails31.imagebam.com/9423/96084894222615.jpg (http://www.imagebam.com/image/96084894222615) http://thumbnails33.imagebam.com/9423/2aff2394222627.jpg (http://www.imagebam.com/image/2aff2394222627)

marko d
22-08-10, 16:30
Evo moje Stanly-ke

http://thumbnails33.imagebam.com/9424/db13af94237951.jpg (http://www.imagebam.com/image/db13af94237951) http://thumbnails29.imagebam.com/9424/7251eb94237955.jpg (http://www.imagebam.com/image/7251eb94237955) http://thumbnails23.imagebam.com/9424/8788be94237986.jpg (http://www.imagebam.com/image/8788be94237986)

Inace sva sljiva ide u rakiju.....Prosle godine bilo oko 150 kazana.....ove mnooogo slabije...nekih pedesetak.....Ali sam primetio da kad manje rodi bude sladja i krupnija.......a i logicno je...... >:({

Post je spojen: недеља, 22. август 2010. 07:33:52 MST_______________________________________________ __
Ove slike su od danas...

mickey
14-10-10, 23:02
Pozdrav svima koliko vas ima,imam par pitanja za vas jer vidim da se ovde dosta zna ::pomoc:; Hteo bi da napravim vocnjak sljiva,koje bi koristio za pecenje rakije,moze li pomoc oko odabira sljive,rec je o oko 50-tak komada,dal stenlej,cac.rodna ili cac.lepotica,i koja bi se kolicina dobijala sljive od tih 50-tak vocki,naravno neki prosek kada stupe u rod.

marko d
14-10-10, 23:09
Po meni najbolje uzmi stenlej...dosta daje rakije,otporna na vremenske neprilike....ne treba preveliko ulaganje...itd..... >:({

mickey
15-10-10, 22:18
koliko bi tu bilo sljive odprilike,na 50-tak momada? ^-^

marko d
15-10-10, 22:21
U punom rodu stenlej daje od 50 do 80 kg po stablu........

mickey
15-10-10, 22:39
:D ::svaka cast:: koji su predlozi za razmak izmedju sljiva,i redova?

mutavdzic1
15-10-10, 23:22
razmak za sadnjuje sljive je 4*4

marko d
15-10-10, 23:30
A ovi moji sadili 5 sa 5 i opet traktor jedva prodje izmedju... {"{": {"{": {"{":

mladen87
20-11-10, 12:40
pozdrav!imam sljivik od oko 160 stabala,100 stabala cacanke rodne i 60 stabala stenleja.cetvrta mu je godina.prve tri godine sam obradjivao zemljiste u sljiviku,u jesen orao,na prolece i s vremena na vreme krimler,izmedju stabala je radila motika!takodje sam sejao po dva reda pasulja izmedju te tri godine!ove godine sam ostavio travu da naraste i pomalo kosim!interesuje me da li bi trebao djubriti sljive,kad i u kojoj kolicini(mislim na mineralna djubriva)?

nemanja_radojkovic
20-11-10, 13:31
Ja sam na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu ove godine zavrsio obuku za proizvodnju vocnih rakija koja je trajala 4 meseca i naravno dobio sertifikat za to od jedinog doktora na Balkanu za Sljivovicu, profesora Nikicevica... Hocu samo da skrenem paznju da Stenli nije nikakav za rakiju i nemojte se zavaravati sa tim, Stenli je najlosiji sto se toga tice.... Za rakiju najbolja je Pozegaca, Valjevka, Cacanka rodna, Cacanka rana... itd... stenli je tek na zadnjem mestu za proizvodnju rakije... a rec je o seceru koju peseduje svaka sorta te sljive.... Tako da ljudi ako vam treba neka informacija o svemu tome mogu vam pomoci, javite se.... dosta sam stvari naucio i spreman sam da pomognem.... isto razmak u vocu ide 4x4 ili 4x3, znaci razmak izmedju redova 4m a razmak u redu izmedju stabala 3 m.... I sljive se postavljaju u trougao.... Voce treba djubriti svake pete godine sa stajskim djubrivom, moze da bude sjanjak od krava ili ovaca, ovce je mnogo jace... a i valjalo bi prekontrolisati zemljiste, da li treba dodati fosfora, azota itd, sve zavisi i od PH vrednosti.... Moj predglog je da obradjujes celokupan vocnjak 5 godina za redom i nakon 5 godine da ga zatravis kada voce ojaca (jer mu je potreban kiseonik i vlaga) i da ga obradjujes samo u redu....pozzz svima..

mladen87
20-11-10, 14:38
kako treba bacati stajnjak?da li oko stabala,da li po celoj povrsini i u kojoj kolicini?
kako da uzmem uzorak za analizu,da li kao kod ratarskih kultura ili na drugi nacin?
unapred hvala.... >:({

nemanja_radojkovic
20-11-10, 14:56
Stajnjak razbacujes po celoj povrsini, ja to radim sa prikolicom za razbacivanje stajnjaka, naravno sa malom brzinom kretanja da ne bi stajnjak zavrsio na granama sljive itd....i najbitnije od svega je da se odmah to zaore, naravno kao i kod svih drugih kultura, jer sto vise stoji na povrsini zmljista, sunce ga isusuje, stajnjak gubi svoje hranljive vrednosti, znaci u toku tog dana ili najkasnije sutra dan zaorati i usitniti zemljiste sa tanjiracom, kako bi se stajnjak sto bolje zatrpao.... A analizu radis tako sto uzimas tri uzorka na tri razlicita mesta na parceli, sa tri razlicita sloja zemljista, od 0-15cm, od 15-30cm i od 30-45cm... spajas sva tri uzorka u jedan od 0-15cm , tako i ostalo i uzimas odredjenu kolicinu , ja mislim da je 2kg potrebno za ispitivanje po uzorku.... 2 kg za uzorak od 0-15cm, 2kg za uzorak od 15-30cm i 2 kg za uzorak od 30-45cm ,vise informacija mozes da dobijes na poljoprivrednom fakultetu oko uzoraka....pozzz

Kengur
20-11-10, 16:16
Nemanja mogao bi par reci da kazes i u rubrici Rakija od sljiva

Pozz i >:({

request
28-11-10, 20:57
Kao prvo zdravo svim clanovima

Imao bi par pitanja vezanih za ovu sljivu ?

Prije par dana posadio sam 350 sadnica cacanke rodne,nemam iskustva sa sljivama pa bi zamolio sve koji mogu pomoci i odgovoriti na nekoliko pitanja ? Cuo sam mnogo o ovoj sljivi jedni kazu jedno drugi drugo, pa bi volio cuti nekog sa iskustvom

- Kada se prska i kolko putu godisnje i zbog ceg se prska ? (Znam nesto o ovome ali bi volio cuti strucno misljenje)
- Bolesti kojima oboli ova sljiva
- kada se treba "kresati" i kako se pravilno to radi i kad je prvo kresanje
- Sta jos treba da bi prinosi bili dobri
- Sve vezano za Cacanku Rodnu

Veliki Pozdrav !!!

novi voćar
29-11-10, 18:50
Prijatelju imaš na forumu onog kako se zove fruitboys on vala sve zna i ja sam novak samo polako i češljaj po forumu tu imaš sve za čačanku sretno ti bilo.

srkitransporter
29-11-10, 21:46
pozdrav i dobrodosao... >:({

i ja imam zasad cacanske rodne oko 110 sadnica... kao sto ti je rekao novi vocar prelistaj malo forum prvo stvarno o sljivi ima punoooo da se nauci i procita... >:D >:D

krcinac
29-11-10, 22:49
- Kada se prska i kolko putu godisnje i zbog ceg se prska ? (Znam nesto o ovome ali bi volio cuti strucno misljenje)
- Bolesti kojima oboli ova sljiva
- kada se treba "kresati" i kako se pravilno to radi i kad je prvo kresanje
- Sta jos treba da bi prinosi bili dobri
- Sve vezano za Cacanku Rodnu

1: minimum 6 a vise prema potrebi i stanju u vocnjaku
zimsko, pre cvetanja, u cvetu , u precvetavanju,posle cvetanja,sledece negde oko 20-25 juna , ponoviti oko 20 jula i zadnje pre pocetka zrenja.
2: sve standardne bolesti sljive neke manje neke vise ali nema bolesti ili stetocine koja napada samo nju nasta bi morao da obratis paznju, a ne znaci da ce tvoj sljivak da oboli od necega moraces da gledas sta se dogadja u vocnjaku i ako neznas sta je pitaj nekog zastitara ili poljo. apoteku oni ce vrlo rado da ti pomognu i prodaju nesto ;-)
3: "kreses" kad hoces od novembra do kraja februara , ja obicno nakon zime praktikujem negde od 15-20og februara, pravilno hmm...... zavisi za kakvu si se krunu odlucio a to se odluci pre nego sto posadis a ti si posadio pa sad pitas. kakav razmak takva kruna a ja neznam kakav ti je razmak da uzmemo u obzir da si podlegao zastarelim shvatanjima koje pojedini clanovi tvrdoglavo sire po forumu a svuda vec prevazidjeno 6x6 onda ti je vaza oprobana uspesna metoda. a kako se to radi mogao bih da ti opisem ali ako se nisi time bavio bolje plati nekom da ti formira a ti uci od njega. naravno tek 2012 jer sledeceg proleca samo skratis sadnicu na nekih 80-90 cm (a to mozes sam) najbolje ne vise od toga jer ce i tako kruna da se sama podigne kako drvo raste.

4:rezanje(kresanje),djubrenje,odrzavanje vocnjaka bez korova ili vrlo nisko zatravljenim i zastita protiv bolesti i stetocina i imaces zagarantovane prinose

5: posalji mi na pp e mail pa cu ti poslati sve sto imam o sljivi jer to da se napise treba malo vise vremena

markodanube
08-12-10, 17:16
Nasao sam par slika nadam se da ce vam biti interesantne >:D

http://i51.tinypic.com/2dspy0y.jpg

http://i54.tinypic.com/30dfbyq.jpg

http://i53.tinypic.com/oiznz4.jpg

http://i52.tinypic.com/6ihcna.jpg

http://i53.tinypic.com/33m2801.jpg

FruitBoy
09-12-10, 17:50
Prijatelju imaš na forumu onog kako se zove fruitboys on vala sve zna i ja sam novak samo polako i češljaj po forumu tu imaš sve za čačanku sretno ti bilo.

Taj sam, prijatelju....ne znam ni sam kako nisam video ovu temu.
Da krenemo od početka. Čačanska rodna? :D

Nastala u Čačku ukrštanjem Stenleja i Požegače. Sorta srednje bujnosti, sa prirodnom tendencijom stvaranja piramidalne krune. Pogodina za mnoge upotrebe, kao stono voće, za razne vidove prerade. Karakteristično za nju je da u prvim godinama razvija grane koje su pod dosta malim uglom u odnosu na produžnicu, te se iz tog razloga mora vršiti razvođenje istih. Najpogodniji momenat za to je vreme završetka porasta,negde u drugoj polovini juna meseca. Najpraktičniji način za razvođenje grana je korišćenje čačkalica. S obzirom da grane nisu debele previše, da su mladari dosta savitljivi nema bojazni da će se čačkalice polomiti. Potrebno ih je samo lepo zabosti u koru, fixirati i ostaviti. Inače, prilikom formiranja voditi računa da to bude piramidalna kruna, sa lepim rasporedom grana po spratovima. Grane dobro obrastaju rodnim pupoljcima ako su lepo savijene i sa rodnošću nema problema. Sazreva u drugoj polovini avgusta, zavisno od mesta na kom se gaji, nadmorske visine, agrotehnike, navodnjavanja, đubrenja.
Formiranje uzgojnog oblika se svodi na ostavljanje određenog broja grana po spratovima. Najniži sprat ima najduže grane, a idući prema vrhu dužina grana se smanjuje. Znači, u prvoj godini, odmah po sadnji bi trebalo prekratiti vodilicu na 80-100cm od zemlje i kasnije negovati nekoliko mladara, a u junu odabrati 2, po položaju najbolja, a ostale ukloniti. Na početku druge godine, ukloniti sve nepotrebno, dakle, grane koje su u međuvremenu izbile pa se ukrštaju sa drugim granama ili su na bilo koji način nepovoljne po položaju. Vodilicu, prekratiti, 40ak cm iznad poslednje skeletne grane. U toku vegetacije opet odnegovati 2-3 lepo raspoređene grane,razvesti ih, pinsirati ako su previše duge, ostalo ukloniti.I naredne 2 godine tako. Usput uklanjati sve ono što eventualno zagušuje krošnju, smeta, ukršta se. Dosta pažnje posvetiti zelenim operacijama. Rezidba u rodu, svodi se na vraćanje roda unatrag, tj, odbacivanja dela grane koja je predugačka. Istu prevesti na granu manje bujnosti. Prestare i predebele grane ukloniti do osnove u cilju obnove. Bitno je ne čekati da grana bude predebela, jer se time stvara prevelika rana. Ozlede po mogućnosti premazati kalem voskom ili drvofixom. Grane koje se ostavljaju ne smeju da imaju veći prečnik od prečnika produžnice. UZa praksu je bitno da se svake četvrte godine vrši obnova rodnog drveta. Naravno, ne sve grane odsecati u jednom momentu, već redom, kako je teklo formiranje.
Zaštita?
Termin na koji se dosta pažnje mora posvetiti, da bi se dobio bilo kakav rod. Pri tom se mora paziti na zdravstvenu ispravnost samih plodova. Kome treba nek mi se javi privatnom porukom, pa ću da mu pošaljem orjentacioni program zaštite!
Ostale mere podrazumevaju adekvatno đubrenje na osnovu analiza zemljišta i folijarnih analiza. U jesen raditi đubrenje stajnjakom (svake 4.godine) i sa 2/3 mineralnih đubriva. 3/3 mineralnih đubriva rasturiti početkom vegetacije prilikom prve površinske obrade i to treba da bude neko azotno đubrivo, KAN ili UREA u zavisnosti od reakcije zemljišta. Kasnije po potrebi vršiti folijano đubrenje u zavisnosti od toga šta fali, adekvatnim đubrivom. Površinsku obradu izvoditi takođe po potrebi, u zavisnosti od intenziteta padavina i rasta korova tanjiračama ili nekim sličnim oruđem. Ako je međuprostor zatravljen vršiti mulčiranje.

Nadam se da sam bio dovoljno jasan i konkretan. Za sve ostalo, pišite! :D >:D

Matkee
17-01-11, 22:45
@markodanube gledao sam sličnu mašinu na Novosadskom Sajmu 2010-te godine, imam negde snimak, postaviću ga čim ga pronađem, drugar iz Srbobrana mi je rekao da je gledao u radu i da misli da dolazi do oštećenja korenovog sistema...

Dragojlo
19-01-11, 01:21
Koliko vidim sa slika ova masina samo ima ovu ceradu-sesir na koju padaju plodovi i motor koji pokrece traku koja iznosi plodove, a sljive trese traktor tj. tresac sa ekscentrom na kardan se kaci to sam gledao, i mislim da to nije dobro i da ostecuje vocke...

matke, ona masina sa sajma za ovu je svemirski brod, inace nasa radinost sa poljo. fakulteta, kako su mi rekli proverena je i testirana da ne ostecuje vocku-koren, ona ima vibrator na sebi koji ti ukljucis koliko je potrebno povlacenjem komadne rucice, plus ima ventilator za izduvavanje necistoca od plodova,i naravno elevator moze da je nosi ferdzo ko od sale...a cena prava sitnica 14000e.

Matkee
19-01-11, 12:54
@Dragojlo mislimo na istu mašinu ::namigivanje::, upravo tako, IMT 533 je bio poder nje i posluživao je, bruka je to mašina, ali nzm to za koren, svaššta se tu radi, oko dobijanja dozvola i sertifikata, samo se mora dobro podmazati, ni list na toj voćki koju otreseš ne ostane :<<>... 14000 ::novac:: veruj mi da sam mislio da nije skupljao od 4000 evra :lol:

dudovcanin
19-01-11, 13:31
Drustvo ima li neko iskustvo sa ruskom sljivom. Mislio sam da podignem neki vocnjak na 1 hektar, cisto za rakiju. Sta mislite o tome? Ili da idem sa neko drugom sljivom?

Matkee
19-01-11, 13:44
sa ruskom šljivom nemam iskustvo, to treba dobro da razmotriš, šta ti je najisplatljivije, da pogledaš neku subvenciju, da odlučiš za šta ćeš koristiti šljivu, preradu ili direktan plasman, ako je moguće malo da oslušneš kako stoji tržište, veliko je Vranje, možda možeš naći kupca pa tek onda odluči koju ćeš vrstu.... :D >:({

krcinac
19-01-11, 15:27
Drustvo ima li neko iskustvo sa ruskom sljivom. Mislio sam da podignem neki vocnjak na 1 hektar, cisto za rakiju. Sta mislite o tome? Ili da idem sa neko drugom sljivom?

dali si mislio na rusku dzanariku ? ili ima jos neka "ruska sljiva" .
rusku dzanariku sade puno na jugu srbije , oko prokuplja skoro sav novi zasad je zasad ruske dzanarike. sto se tice subvencija mozes i sa njom da ostvaris tako da to nije problem a sto se tice trzista mislim da moze da se proda kompletan rod i ima trziste. kao stona vrlo losa i skoro nikakvu prodju , kao industriska koristi se kao "podloga" za vocne sokove i trazi se. ako se dobro secam bila je 8 dinara prosle godine ili je to cena bila od preprosle neznam tacno tako da vam to ne bude merilo. jedne godine je bila izmedju 22 i 25 dinara sto je super cena ali je to bilo samo jednom pre 4 ili 5 godina, nije sorta koja me interesuje pa nisam bas obracao paznju, ali ko zeli da ne radi puno a da bere svake godine sa malim ulaganjem za odrzavanje onda je perfektna sorta naravno i prihod srazmeran trudu.

1 hektar za rakiju neznam sta imas u planu ali za licne potrebe ti je dovoljno 30-40 stabala i to da se dobro pije rakija. ako planiras prodaju. moras da uzmes u obzir da dok tvoje sljive stignu pocece da se primenjuje zakon o proizvodnji alkoholnih pica jer to je neminovno a to da ce drzava da nadje nacin da sprovede u to ne sumnjam jer ni pojas nije niko vezivao a vidi sad jel neko sedne u auto a da ga ne veze.

Matkee
19-01-11, 16:11
@krcinac druže lepo si objasnio ::svaka cast::, ašljiva je bila po 8 dinara 2008 godine, nama prerađivačima bi bilo dobro kada si se takva godina ponovila, ali proizvođačima to nikako ne bi odgovaralo...... :<<>

dudovcanin
19-01-11, 17:29
Imam jednu njivu blizu hektar do koje veca mehanizacija nemoze uci (kombajn, balirka) pa bih tamo tu "rusku dzanariku", nemora sve ona.Naslo bi se mesta i za neko drugo voce.
Gde da nadjem nesto od literature, ili neki link ako moze, tipa kako se sadi, kolko rastojanje, prinos, sastav zemljista i tome slicno?

Matkee
19-01-11, 20:31
evo pogledaj ovde šta su članovi foruma preporučili, možda ti se nešto od ovoga učini zanimljivim....

http://poljoinfo.com/vocnjak-i-radovi-na-njemu/vocarstvo-literatura

krcinac
19-01-11, 21:27
kod nas nema literature da nadjes , sto se tice sadnje isto kao i za ostale sljive . a kod zastite navodno jedno do dva prskanja dovoljno posto je otporna na mnoge bolesti , tako kazu drugi ali dali je stvarno otporna nemam pojma .ja sam imao par stabala u vocnjaku i jesenas sam ih povadio. sto se sadnica tice ima kod krusevca covek (selo lazarevac) koji samo nju kalemi i ima u ponudi zutu i crvenu a cena je bila jesenas kao i za normalne sadnice sljive.

ns10
20-01-11, 17:44
Požegača (madžarka, bistrica) je kod nas odomaćena sorta a poreklom je iz Male Azije. Najrasprostranjenija je vrsta šljive – čak četvrtina svih stabala na svetu pripada ovoj vrsti. Modroplavi plod požegače je sitan, nepravilno jajolik, a po celoj dužini pruža se plitka brazda. Meso je zlatnožute boje, a odnos šećera i kiseline u plodu, koji joj daju specifičan ukus i aromu, predstavlja standard, ne samo u Srbiji, već i u svetu. Od požegače se pravi najkvalitetnija rakija šljivovica.

Stenli (Stanley) vodi poreklo iz SAD gde je prvi put proizvedena 1926. godine. Dozreva u drugoj polovini avgusta, a plodovi su veoma veliki (teški od 36 do 40 g), tamnoplavi, izduženo-ovalni, slatkog ukusa i sočnog zeleno-žutog mesa. Koristi se u svežem stanju, pogodna je za sušenje, kao i za industrijsku preradu. Koštica je krupna i lako se odvaja od pulpe.

Kalifornijska plava (Californian Blue) je američka sorta, a danas se gaji u mnogim evropskim državama. Dozreva sredinom jula, a okrugli, krupni plod bere se dva do tri dana pre potpune zrelosti jer u suprotnom sam otpada. Osnovna boja mu je zelenkasta, pokrivena ljubičastom pokožicom. Ovo je vrlo sočna šljiva, meso joj je žućkasto, prijatnog i osvežavajućeg, slatko-kiselog ukusa. Košica je sitna i lako se odvaja od srednje čvrstog mesa ploda.

Valjevka je jedna od 14 sorti stvorenih u Institutu za voćarstvo u Čačku. Gaji se od 1985. godine, a Nemačka, Češka i Poljska prve su kupile licencu. Sazreva početkom septembra. Težina zrelog ploda varira od 22 do 40 grama (najčešće oko 30). Plod valjevke je plav, ovalnog oblika i srednje krupan, a meso je žuto, sočno i veoma kvalitetno. Koštica je glatka i srednje krupna, te se lako odvaja od mesa zrelog ploda. Ova sorta šljive veoma je pogodna za sušenje i drugu vrstu prerade.

Valerija je sorta koju su stvorili domaći naučnici u oblasti biotehnologije, a sada se gaji u nekoliko evropskih zemalja. Priznata je pre tridesetak godina, a „roditelji“ su joj čuvene nemačke sorte hol i rut geršteter. Krupan plod, loptastog oblika odlikuje ovu sortu, a za branje dozreva krajem jula i početkom avgusta. Plod tamnoplave boje dostiže težinu od 46 do 59 grama. Veoma krupna koštica nalazi se u čvrstom, zelenkastom mesu, slatko-nakiselog ukusa. Valerija spada u grupu samooplodnih i na virus šarke otpornih sorti.

Čačanska rana je još jedna u nizu novijih domaćih sorti šljive. Sazreva već početkom jula, rađa dobro i redovno, posebno u toplijim krajevima, a osim što ima kvalitetne plodove, otporna je na bolesti, te se preporučuje za gajenje. Plod je krupan i težak, jajastog oblika, pomalo izdužen, a boja mu se kreće od ljubičaste do plave. Relativno krupna koštica smeštena je u žutom i čvrstom mesu, slatko-kiselog ukusa. Zreli plodovi slabije podnose transport.

Crvena ranka (darosavka, šumadinka, crvenjača) najstarija je domaća sorta šljive. Pretpostavlja se da vodi poreklo iz sela Darosave kod Aranđelovca. Sazreva u prvoj polovini avgusta, plavo-crveni plod je elipsoidan, a ukus slatko-kiselkast. Koštica se ne odvaja lako, te je ranka rakijska šljiva i nije pogodna za sušenje, niti za slatko i kompote. Rakija „ranovača“ dobra je za varenje, podstiče rad srca i cirkulaciju. Stručnjacii trvde da je rakiju od ranke najbolje peći u bakarnim kazanima i čuvati u hrastovim buradima. Ranka najbolje uspeva u Aranđelovcu, Belanovici, Ljigu, Lazarevcu, Rekovcu i Čačku.

Dženerika (ringlov, pljuskavac, migoljac) je vrsta divlje, nekalemljene šljive i jedna je od najstarijih sorti ovog voća. Raste u obliku žbuna ili niskog drveta. Cveta rano, još sredinom februara, a potpunu zrelost plod dostiže od jula do septembra. Prečnik mu je od 2 do 3 centimetra, ovalnog je oblika, tamnožute ili crvene boje, a tekstura kože je glatka. Zbog kiselosti ploda, najčešće se koristi za pravljenje džemova, vina i destilovane rakije.

Čačanska lepotica je domaća sorta šljive, stvorena u Institutu za voćarstvo u Čačku, a 1975. godine priznata je kao sorta. Za berbu dospeva krajem jula i početkom avgusta. Plodovi su joj srednje krupni, jajastog oblika, sa uzdužnom brazdom. Tamnoplave su boje, kiselkastog ukusa i sočnog, čvrstog, zeleno-žutog mesa (srednje krupna koštica lako se odvaja od mesa). U Srbiji je zastupljena sa 6% stabala u rasadničkoj proizvodnji šljiva, a gaji se i u nekoliko evropskih zemalja – Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Nemačkoj, Bugarskoj.

Čačanska rodna je sorta za koju stručnjaci kažu da je najbolja od svih koje su stvorene u čačanskom Institutu za voćarstvo. Spada u novije vrste, a „roditelji“ su joj stenli i požegača. U rasadničkoj proizvodnji učestvuje sa 18 %, a sa uspehom se gaji i u voćnjacima širom Evrope. Krajem avgusta dozrevaju tamnoplavi, jajasti plodovi aromatičnog mirisa i dobrog kvaliteta, težine oko 30 grama. Meso zrelog ploda je žućkaste boje, čvrsto, sočno i veoma slatko. Redovni i obilni prinosi učinili su ovu sortu izuzetno zahvalnom za uzgoj.

Čačanska najbolja je domaća sorta, priznata 1975. godine. Iako se u Srbiji gaji sporadično, pravo na njeno uzgajanje otkupile su Mađarska, Češka, Slovačka i Nemačka. Sazreva u trećoj dekadi avgusta, plod na grani može da opstane duže od dve nedelje a da pri tom ne izgubi na kvalitetu. Veoma je krupan i loptastog oblika, a sočno i čvrsto meso ima slatko-kiseo ukus i žute je boje. Ova sorta rađa obilno, otporna je na bolesti, pogodna za zamrzavanje, sušenje i proizvodnju rakije, te stoga spada u kvalitetne stone šljive

Post je spojen: 1295542087________________________________________ _________
Evo,naso sam opis nekih sorti,ako vam znaci...
Meni bi znacilo kada bi neko okacio opis belosljive,i neku slik!

krcinac
20-01-11, 19:26
tesko da ce neko da ti da neki siri opis , ja nisam do sada naisao nigde da nesto pise o belosljivi i da nije ispalo to tako sa kajsijom ostala bi zaboravljena. posto nije bas interesantna kao sljiva verovatno zato i nema literatura za nju , ja cu da pokusam da je opisem kako budem znao i umeo a ako nekode pogresim vec ce neko da me ispravi.
belosljiva je slabo bujna obicno se nekada sadila jer se verovalo da je dobar oprasivac pa je imalo u svakom sljivaku ( to neznam dali je tacno) plod je prilicno krupan mozda oko 40 grama. okrugao podseca na japanske sorte sljiva , meso se tesko odvaja od kostice i osim za rakiju neznam da je iko upotrebljavao za nesto drugo. za sliku moraces da sacekas leto ako ne zaboravim negde po brdu mora da ima jos neka da raste.

usput i to sa kajsijom je samo teorija mnogi cinioci su krivi za odumiranje kajsije ne samo podloga, a naucnici nisu jos uvek otkrili razlog apopleksije, ovo sam napisao posto predpostavljam da se zbog toga raspitujes za belosljivu

bosanac_iz_bosne
21-01-11, 11:41
Evo nešto iz literature koju ja posjedujem.
Žute šljive-cjepače bjelice ili bjelošljive
[i]U literaturi su prvi put prikazane 1899-u poznatoj publikaciji Zemaljske vlade[ u Sarajevu,izdanoj na njemačkom jeziku:Poljoprivreda u Bosni i Hercegovini (Die Landwirtschaft in Bosnien und drer Hercegovina).
Tu se navode pod imenom kao žuta bosanska cjepača
Prikazuje se ovako:
"U habitusu stabla slična je bosanskoj plavoj šljivi mađarki,ali ima male do srednje velike,ovalno-jajaste plodove,koji veoma podsjećaju na mirabele sa sumpornožutom,crveno tačkastom i prstenastom kožicom i sa slatkim mesom.
Zbog svijetle boje kožice,ne upotrebljava se za sušenje u svrhu trgovine,već isključivo za rakiju.
Drvo se odlikuje izvanrednom skromnošću,trajnošću i rodnošću,a poglavito se kultivira u sjevernim šljivarskim područjima,veoma često u šljivicima požegače.

Pored sjeverne Bosne,bjelošljiva se gaji u susjednim prečanskim krajevima,Vojvodini,Mađarskoj,Slovačkoj,kao i krajevima istočno od Južne Morave,gdje se od davnina razmnožavaju pod imenom BJELICE ,i u istočnoj Makedoniji pa sve do Đevđelije."/i]

seneka
21-01-11, 13:30
>:DDali neko zna može li se od koštica belošljive stvarati podloge za kajsije.Znači posadiš košticu belošljive i ... >:D

FruitBoy
21-01-11, 13:43
U principu može, samo pitanje je šta ćeš kasnije da dobiješ. Možeš još manje bujnu voćku imati, a i ne moraš. Najbolje je vegetativnim putem razmnožavati je, tad je potomstvo isto roditelju. :D

bosanac_iz_bosne
21-01-11, 13:50
>:DDali neko zna može li se od koštica belošljive stvarati podloge za kajsije.Znači posadiš košticu belošljive i ... >:D

Može,a isto tako mogu se koristiti i izdanci bjelošljive.

krcinac
21-01-11, 15:36
Naravno u tome i jeste poenta cele ove price
keserovic preporucuje Belosljivu kao podlogu za kajsiju sa porednikom stenly . kostice belosljive se stratificiraju (to ce fruitboy bolje da objasni ) pa se na njih kalemi stenly a dogodine na stenly se kalemi kajsija. visoko kalemljenje tako da je stenly deblotvorac. Ne sumnjam da je keserovic sto se tice kajsije mozda jedan od nasih vodecih strucnjaka ali ja sam imao prilike da vidim i stabla kajsije visoko kalemljena koja su pukla duzinom od mesta kaljemnjenja do zemlje (Verovatno od mraza) a sto je jedan od vise uzrocnika apopleksije

Tomix
21-01-11, 21:12
Slažem se sa Krčincom.
Preporučuje se kalemljenje Kajsije na podlogu belošljive !!!
Smatra se da je kajsija na belošljivi dugovečnija.

none 73
21-01-11, 21:24
--------------------------------------------------------------------------------
izvinite nemo da se ljutite nemogu da nadjem na forumu interesujeme gusta sadnja slive gde mogu da se posavetujem sa nekim
zanimame splirska sadnja

krcinac
22-01-11, 06:50
Evo nešto iz literature koju ja posjedujem.
Žute šljive-cjepače bjelice ili bjelošljive
[i]U literaturi su prvi put prikazane 1899-u poznatoj publikaciji Zemaljske vlade[ u Sarajevu,izdanoj na njemačkom jeziku:Poljoprivreda u Bosni i Hercegovini (Die Landwirtschaft in Bosnien und drer Hercegovina).
Tu se navode pod imenom kao žuta bosanska cjepača
Prikazuje se ovako:
"U habitusu stabla slična je bosanskoj plavoj šljivi mađarki,ali ima male do srednje velike,ovalno-jajaste plodove,koji veoma podsjećaju na mirabele sa sumpornožutom,crveno tačkastom i prstenastom kožicom i sa slatkim mesom.
Zbog svijetle boje kožice,ne upotrebljava se za sušenje u svrhu trgovine,već isključivo za rakiju.
Drvo se odlikuje izvanrednom skromnošću,trajnošću i rodnošću,a poglavito se kultivira u sjevernim šljivarskim područjima,veoma često u šljivicima požegače.

Pored sjeverne Bosne,bjelošljiva se gaji u susjednim prečanskim krajevima,Vojvodini,Mađarskoj,Slovačkoj,kao i krajevima istočno od Južne Morave,gdje se od davnina razmnožavaju pod imenom BJELICE ,i u istočnoj Makedoniji pa sve do Đevđelije."/i]

ovo sam prevideo , pa nisam odgovorio u predhodnom postu . postajem senilan
ova belosljiva koju ja znam i koja se koristi za podlogu nema veze sa ovom koju je naveo bosanac iz bosne sasvim druga sljiva je u pitanju

none73
samo malo opsirnije opisi sta te interesuje tacno , sta ti podrazumevas pod spalir , kako si dosao na tu ideju. mislim nemo da se ljutis al ja nisam cuo jos da neko sadi sljivu pod spalir a sve je moguce cak i drven sporet..

none 73
22-01-11, 12:26
interesuju me cacanske sorte rana i lepotica ali sadnja 4 m medjuredno i 2 m stablo od stabla a sto se tice drvenog smederevca i nije lose :D >:({

krcinac
22-01-11, 19:02
to moze ali to nije spalir vec jednostavno gusta sadnja. e sad ovde je dosta o tome pisano , samo mora malo da se cita i pocnes od pocetka . to i nije neki problem da odradis mislim sa gustom sadnjom kad znas na kom rastojanju hoces da sadis a ti si vec odlucio 4x2 , spremi zemljiste i posadi to ti je standard , jedinu o cemu treba da vodis racuna je oblik krune sve ostalo je isto. ja bih smeo lepoticu da sadim i gusce u redu a izmedju reda mi je cetri reda malo . ako sadis puno, vise hektara gledaces da sve to masinski obradis onda mi je cetri metra malo prostora. ja sam sadio na 5 metara red od reda . sve zavisi koliko zemlje imas i kako ces da obradjujes.
a sad cu nesto da ti kazem ali nemoj da neko zna za ovo.
kicca koji je isto na ovom forumu sadi sljivu (cim se sneg otopi) timocanka 4x2 u mestu selevac a to ti je tu iza coska pa ti lepo spijuniraj kako on radi i resio si problem a mozda ce i on da odreaguje ako se oseti prozvanim.. >:({

none 73
22-01-11, 21:38
to moze ali to nije spalir vec jednostavno gusta sadnja. e sad ovde je dosta o tome pisano , samo mora malo da se cita i pocnes od pocetka . to i nije neki problem da odradis mislim sa gustom sadnjom kad znas na kom rastojanju hoces da sadis a ti si vec odlucio 4x2 , spremi zemljiste i posadi to ti je standard , jedinu o cemu treba da vodis racuna je oblik krune sve ostalo je isto. ja bih smeo lepoticu da sadim i gusce u redu a izmedju reda mi je cetri reda malo . ako sadis puno, vise hektara gledaces da sve to masinski obradis onda mi je cetri metra malo prostora. ja sam sadio na 5 metara red od reda . sve zavisi koliko zemlje imas i kako ces da obradjujes.
a sad cu nesto da ti kazem ali nemoj da neko zna za ovo.
kicca koji je isto na ovom forumu sadi sljivu (cim se sneg otopi) timocanka 4x2 u mestu selevac a to ti je tu iza coska pa ti lepo spijuniraj kako on radi i resio si problem a mozda ce i on da odreaguje ako se oseti prozvanim.. >:({

ovosi mi rekao u poverenju kako bi bio prozvan stvarno svasta sto se tice nemam nesto puno zemlje negde oko 3 hektara i imam u plamu da deo po deo pretvaram u sljivike samo isao di etapno i voleo bih da ne pravim greske inace odose nekoliko godina u pizdu materinu izvinite na izrezu srpski poslovni recnik

kicca
22-01-11, 21:59
E jesi mu pomogao :lol: :lol: :lol: :lol:ja sam primer kako ne treba raditi {"{": sadi cim se otopi sneg :lol:
ima naravno i varijanta kojekakvih palmeta koje bi isle na spalir i toga ima u knjigama ali u praksi nemozes to da vidis u Srbiji koliko znam nigde trebalo bi ti dosta predznanja da sam formiras takav vocnjak.
Uopsteno za svaki oblik guste sadnje treba dosta znanja i rada i naravno dobijas kratkotrajniji vocnjak u svakom slucaju 4*2 je vretenasti zbun i nema razloga za spalirom.Na ovom forumu nema ljudi koji imaju takav vocnjak na rodu osim @conferans koji koliko znam u zadnje vreme ne posecuje forum ili bar ne pise nista
U svakom slucaju ja sadim /cim se otopi sneg :'({/pa cu da malo okacinjem slike i tako :D

none 73
22-01-11, 22:05
selevac nije preko sveta donosio sam sa burazero sljive na otkup pa kada budes posadio doci cu do vas da pogledamo kako to izgleda a i da se bolje posavetujem izvini sto se nudim ali ko se ne nudi taj i ne dobije

kicca
22-01-11, 22:13
Nije problem da dodjes i pogledas naravno >:({

none 73
22-01-11, 22:18
cuce mo se dotle cu biti na forumu i pokupiti lepe a i lose stvari

Post je spojen: 1295778402________________________________________ _________

E jesi mu pomogao :lol: :lol: :lol: :lol:ja sam primer kako ne treba raditi {"{": sadi cim se otopi sneg :lol:
ima naravno i varijanta kojekakvih palmeta koje bi isle na spalir i toga ima u knjigama ali u praksi nemozes to da vidis u Srbiji koliko znam nigde trebalo bi ti dosta predznanja da sam formiras takav vocnjak.
Uopsteno za svaki oblik guste sadnje treba dosta znanja i rada i naravno dobijas kratkotrajniji vocnjak u svakom slucaju 4*2 je vretenasti zbun i nema razloga za spalirom.Na ovom forumu nema ljudi koji imaju takav vocnjak na rodu osim @conferans koji koliko znam u zadnje vreme ne posecuje forum ili bar ne pise nista
U svakom slucaju ja sadim /cim se otopi sneg :'({/pa cu da malo okacinjem slike i tako :D

koliko to kratkotrajniju vocku ovakava sdanja bi trebalo imati i neke prednosti kvalitetniji plod i laksu obradu itd

krcinac
23-01-11, 13:37
prednost: kvalitetniji plodovi , krupniji, bolja popunjenost redova, manji prinos po stablu ali posto imas vise sadnica veci prinos po povrsini.

mane: kostanje formiranja vocnjaka i potrebno znanje da se posle drzi pod kontrolom.

strucnjaci predvidjaju oko 22 godine, a nakon toga kraj. sa obzirom da se moda menja i u vocarstvu taman dovoljno dok stigne neka druga sorta povadis i sadis nesto novo.

FruitBoy
23-01-11, 14:21
Narode, ima jedan takav gusti zasad šljive, 4x1,5, kod Subotice, imao sam priliku da ga vidim. Podizanje zasada, ko i svako drugo, s tim da se ovde kasnije mora obratiti pažnja, pre svega na bujnost, jer jako veliki problemi nastaju ako se pojebe vegetativno-generativna ravnoteža. To se naravno mora regulisati pravilnom rezidbom i pomotehničkim merama. Prednosti su mnogobrojne, @krcinac je naveo i prednosti i mane. Pa, ko voli nek izvoli! :D

bosanac_iz_bosne
23-01-11, 15:31
Posljednjih dana,za lijepog vremena,obilazio sam voćnjake u mom kraju.
Primijetio sam da ima dosta neodgovornih ili neupućenih voćara oko uzgoja svojih zasada.

Naime,na dosta voćnjaka na granama ostali su truli mumifisticirani plodovi koji mogu napraviti velike štete na voćnjacima

http://i51.tinypic.com/2iix34n.jpg

http://i54.tinypic.com/nexobn.jpg

Ispod ovakvih plodova stvaraju se tkzv rak rane na drveću,koje vrlo često dovode do sušenja rodnih grana,a isto tako i cijelog stabla.
U ovakvim ranama i mumifisticiranim plodovima prezimljuju uzročnici mnogi bolesti voća,te ih je potrebno blagovremeno ukloniti.
Najbolje je,ukloniti ih odmah prilikom berbe,a ako ima neki zaostali.uraditi to odmah nakon opadanja lista.

none 73
23-01-11, 15:38
prednost: kvalitetniji plodovi , krupniji, bolja popunjenost redova, manji prinos po stablu ali posto imas vise sadnica veci prinos po povrsini.

mane: kostanje formiranja vocnjaka i potrebno znanje da se posle drzi pod kontrolom.

strucnjaci predvidjaju oko 22 godine, a nakon toga kraj. sa obzirom da se moda menja i u vocarstvu taman dovoljno dok stigne neka druga sorta povadis i sadis nesto novo.

izgleda da ima vise prednosti nego mana po svemu sudeci vaznan je pocetak izgleda da tu nema mesta za kiks

kicca
23-01-11, 22:44
@fruitboy Jeste to gusti zasad ali je vitko vreteno ja sam napisao da kosa palmeta na spaliru verovatno nema da se vidi u srbiji cak vise koliko znam komercijalni vocnjak tog tipa nema ni na balkanu :lol:
Vegetativno-generativna ravnoteza potpuno si u pravu ali ako anketiras vocare ni 4% nece znati sta je to >:({
@none
moras dobro da razmislis sta je najbolje za tebe @krcinac je napravio pare na vreme i sada se ovim bavi iz sporta i razonode a mi koji gledamo tu nesto da zaradimo zima nam je kratka za sve matematike :lol:
realno nece ti biti lako da formiras taj vocnjak eno ti na temi o rezidbi kako @ljubek ima probleme meni licno je problem to sto neznam coveka koji to moze da mi uradi kao npr breskva pozovem ljudi orezu dodjem u subotu pogledam ,platim i pesma a sa ovim cu morati sam da j......
ali ako si tako resio onda gruvaj samo napred nema nazad >:({

Post je spojen: 1295811518________________________________________ _________
@bosanac
nisam siguran da se od mumificiranih plodova dobijaju rak rane ^-^ mada si u pravu treba ih ukloniti ":":{ koliko znam nastaju uglavnom od trulezi/monilia fructogena/ ali mi se veoma dopada tvoja inicijativa >:D

none 73
24-01-11, 09:06
nije meni do sporta i razonode vec da iskoristim ovo moje imanje dto bolje mogu jer ratarstvom nemogu da se bavim dok platim sve usluge ja kuoih i kukuruz isve ostalo a morao bih da radim dosta povrsine da bih podmirio moje potrbe ovako cu to sto imam imanje da pretvorim u sljivike pa se nadam da ce imati barem nest kolko tolko

FruitBoy
24-01-11, 14:34
@kicca
Ovaj voćnjak je veličine 7 ha. Mana mu je što nema protivgradnu zaštitu. Mada, mislim da to nije opasno gradnosno područje.
Hehe, pa tu smo ti i ja da im objasnimo vegetativno-generativnu ravnotežu i još pokoje stvari. Masa njih glumi samo voćare, a nisu svesni svojih propusta. Zato, živela nauka! ::namigivanje:: ;D}

futurefarming
24-01-11, 17:56
@kicca
Hehe, pa tu smo ti i ja da im objasnimo vegetativno-generativnu ravnotežu i još pokoje stvari. Masa njih glumi samo voćare, a nisu svesni svojih propusta. Zato, živela nauka! ::namigivanje:: ;D}

Momci, otvorite temu i krenite lagano sa pisanjem a ja ću da izbacim gajbu piva na terasu da se 'ladi! :D >:({

dule005
28-01-11, 09:42
Ja sam vec jeda put pisao i molio da mi neko pomogne oko odabira sorte slive. livada se nalazi na nadmorskoj visini oko 600m pa me interesuje sta da zasadim. te koliko je potrebno odstojanje izmedju sadnica i redova.pozdrav

FruitBoy
28-01-11, 11:31
Pa prijatelju, nismo ni mi stalno online :lol:
Kaži mi, u koju svrhu hoćeš da sadniš šljivu? Za rakiju ili nešto drugo?

dule005
28-01-11, 11:56
rakija i malo domaceg pekeza

dalibor79
28-01-11, 12:24
najmanje red od reda 4 metra moze i pet a sadnicu od sadnice od3 do 4 metra moja preporuka.
Sljive koja se meni najvise svidja ja cacanska lepotica(kod mene radja kako prve tako svake godine ima dobru oplodnju) zatim cimerova rana ,cacanska najbolja (konzumne sorte) sto se tice sorti za rakiju ,od svake mozes peci rakiju ali mislim da najbolje baca cacanka rodna mada tesko moze ici u konzum moja preporuka >:D pozdrav svim sljivarima

dule005
28-01-11, 12:43
hvala na preporuci neiskoristeno mi je zemljiste a zarko zelim da se oprobam i u ovoj oblasti.dal je izvodljivo da sadim u dva reda ,Cacanka lepotica i cacanka rodna. i brine me nadmorska visina od 600m,mada pozegaca dobro uspeva

Post je spojen: 1296215953________________________________________ _________
dali moram u starom vocnjaku gdje je bila pozegaca vrsiti posebnu pripremu izuzev spalivanja korova i vadjenja starog korena.Tu je jos jedan problem,u neposrednoj blizini nalazi se napusten i vec obolio tudji vocnjak pa se plasi da bolest nenapadne i moje sadnice.

krcinac
28-01-11, 13:03
rakija i malo domaceg pekeza

ako sam ja dobro pazio sta si pisao ti nemas masine a hteo bi da sadis sljivu za rakiju i pekmez . sto znaci sto manja obrada onda ti cacanske sorte ne odgovaraju . ja ti savetujem stenly-a on radja i u vrzini , ne smeta mu korov a i na bolesti je otporniji od cacanskih sorti. rezanje i par prskanja i imaces dosta sljive i za rakiju i za pekmez kao stona sorta nije nesto ali tebi je to i tako svejedno.

kako mislis oboleo vocnjak.. normalno bi bilo da zemlju prvo sredis i godinu- dve sadis neku drugu kulturu neke zitarice ili slicno, pa tek onda ponovo sljivu, sto se tice bolesti stenly je tolerantan prema sarki sljive a otporan na plamenjacu i rdju sljive. i prvenstveno treba da ga stitis od monilije i sljivine ose.

FruitBoy
28-01-11, 13:36
I moja preporuka je stenley, s tim da mislim da je ova sorta dobra za konzumnu upotrebu i sušenje, a za rakiju da ima i boljih sorti. Stenley ima dosta krupne plodove, transportabilne. A što se tiče sorti za rakiju, moja preporuka je crvena ranka i naravno požegača. Požegača je, poznato je, osetljiva na šarku, pa s obzirom na prisustvo starijeg šljivika, mislim da je ovaj put ne bi trebalo podizati!

Matkee
28-01-11, 14:44
moja preporuka je čačanska lepotica :D

Dragojlo
28-01-11, 14:56
Za rakiju je pozegaca broj jedan, mada je kako je svima poznato preosetljiva na sarku i plamenjacu, pogotovo virus sarke za kog nema leka sem sece i krcenja stabala...

Za zamenu pozegace mislim za rakiju je Cacanska Rodna ne prikosnovena kada se gleda rod/kvalitet, mada su jos solidne i valjevka i kao rece kolega gore crvena ranka ekstra su za rakije...

Za susenje, stenlej koji je savrseno otporan na sarku a rodan nenormalno, od stonih sorti sljive mislim da je Cacanska lepotica odlicna a i daje odlicnu rakiju...ali za prodaju u svezem stanju cacanska rana ima jacu cenu prva stize pocetkom jula.

Dakle kada bih ja sada podizao vocnjak bile bi to:

Cacanska rodna sazreva krajem avgusta
Cacanska lepotica-rana sorta sazrev a krajem jula
Crvena ranka sazreva pocetkom avgusta
Valjevka sazreva krajem avgusta pocetkom septembra
Stenley sazreva krajem avgusta

I naravno kao najranija stona sorta je Cacanska Rana koja sazreva pocetkom jula i postize najbolju cenu u svezem stanju.

bosanac_iz_bosne
28-01-11, 15:36
. ja ti savetujem stenly-a on radja i u vrzini , ne smeta mu korov a i na bolesti je otporniji od cacanskih sorti. rezanje i par prskanja i imaces dosta sljive i za rakiju i za pekmez kao stona sorta nije nesto ali tebi je to i tako svejedno.

Kamo sreće da imaju takve voćke kojima ne smeta korov.
Isto tako,analize,koje se sprovode na stenleju,pokazuju da je i u njima prisutan virus šarki i pitanje je dana kada će i ova sorta,poput požegače postat nepoželjna u našim voćnjacima.

Dragojlo
28-01-11, 17:56
Pa jos se nije rodila sljiva koja je otporna na virus sarke, dans se u zargonu kaze otporana na sarku, to u pravilu ne znaci da se ne moze zaraziti tim virusom, pravilno je reci manje osetljive sorte sljive ili ti tolerantne na virus sarke,to znaci da evo kod stenleja ona i ako oboli od virusa sarke, ona ipak daje odlicne plodove i nema nikakvih karakteristicnih promena na zrelim plodovima po pitanju sarke...

Stenley se ipak svrstava u njabolju sljvu za susenje u Evropi

I iz toga razloga sto je jako tolerantna na sarku ona je po Srbiji zamenila ogroman procenat stare pozegace, eh da nije sarke bilo pozegaca bi i dalje vladala Srbijom i svetom...

Ja bih voleo kada bih proizveli u Cacku neki klon pozegace, da je ista ona stara nasa sljiva a otporna na virus sarke, odmah bi cupao cacanke a njih sadio, ali do tada imamo ove tolerantne sorte pa neka bira ko sta voli, za rakiju, susenje ili stonu upotrebu...

kicca
28-01-11, 18:06
Bezvirusni sadni materijal Pozegace postoji u Hrvatkoj definitivno i oni vec par godina podizu vocnjake na desetine hektara ::svaka cast:: mada je veoma diskutabilno dali ce i da se povrati biti interesantna za plantazno gajenje po meni neke manje kolicine kao exkluziva za vrhunske rakije i to je to kao stona nebi imala neku prodju a za susenje je Valjevka verovatno bolja.
Stenley to nuzno zlo se hvala bogu gubi i nestaje iz Srbskih vocnjaka voleo bih da mi neko kaze od koje cacanske sorte je on bolji {"{":

Dragojlo
28-01-11, 19:11
Ma stenley je samo dobar za susenje, uzmi samo podatak da je Cacanska rodna potomak stenleya, pozegaca ukrstena sa stenleyo i diobili su rodnu koja je mnogo tolerantnija na sarku i na plamenjacu...

I ja sma za to da se sto pre proizvedu sto bolje sadnice vrhunskog kvaliteta kao pozegaca pa da se stenley vadi i krci ali treba godina za to rada i rada...

A to u HR bezvirusne sadnice, pa ima toga i po Srbiji, na institutu bar u Cacaku, sta ti vredi uzeti extra bezvirusnu sadnicu pozegace, kad nju mogu veoma lako da zaraze vektori , biljne vasi i ostale stetocine insekti, kao i rezidbom kada se ne sterilise alat za rezidbu, ali eto alat se moze iskontrolisati 100% ali vasi nemogu, pogotovo ovo vazi gdje ima starih zapustanih vocnjaka koji su rak rana sljivarstva na ovim prostorima...

Da bi to sve zazivelo to bi drzava da je ima trebala da zasuce rukave, pa da sve opstine sprovedu krcenje i unistavanje starih i obolelih vocnjaka i podizanje novih ali to su ogromna ulaganja tako da od toga nema nista, jeftinije je traziti neke nove sorte ukrstati da se dobije otporna sljiva a kvalitetna kao pozegaca.

FruitBoy
28-01-11, 20:51
E to je već malo veći zalogaj....zamisli, dođeš i narediš nekom da iskrči voćnjak jer je navodno izvor zaraze za druge voćnjake. Vidi, mislim da bi štangla istog momenta radila! :lol: :lol:
Treba dosta toga da se promeni u agrarnoj politici, pa da ozbiljni voćari mogu doći na svoje. A do tad.....

krcinac
28-01-11, 23:31
ode diskusija u aut ... coveku treba nesto za pocetak a koliko sam razumeo nece da se bavi ratarstvom jer sve mora da plati drugom da mu obradi, znaci nema mehanizaciju. bar sam ja zakljucio tako. da ne obadjujes ili da delimicno obradjujes nemas neki izbor sorti, tamo gde je on nema crvene ranke, koja ne mora da se obradjuje a jos nisam cuo da neko pravi pekmez od ranke , a covek hoce pekmez :lol: zato sam mu predlozio stenley. cacanska lepotica je kao stona sorta ok ali ne podnosi travu to jest podnosi ali nesme da bude visoka i da se u njoj zadrzava rosa vec mora malcerom ili kosom da se drzi pod kontrolom. znaci opet obrada a on covek nema cime a sve cacanske sorte ne trpe korov znaci izbacis cacanske sorte gore je neko naveo jos valjevku sljiva ok ali ne radja redovno , sto se tice pozegace i da nije sarke nebi prezivela "tranziciju" to sa sarkom ne znaci da u srbiji i bosni ili hr nema zdravih stabala , nisu sva stabla zarazena sarkom ali pozegaca nebi imala prodju kao susena nema sanse jer je niko nebi kupio , osim kod nas ko se razume u susene sljive zna da u jednom kilogramu nesme da bude vise od odredjenog broja sljiva a pozegaca je sitna i daleko premasuje tu cifru tako da nebi prosla ni u evropi a ni negde na drugom mestu van bivse juge . kad sve to sastavis za ono sto dule hoce ostaje mu samo stenly. sto se tice sarke stenley je zarazen ali se na plodovima ne vidi niti utice na ukus kao sto rece dragojlo. nemoj da pomisli neko da lobiram nije stenly moja najdraza sljiva pa da sad tu pravim reklamu za nju vec samo mislim da coveku to najvise odgovara..

E to je već malo veći zalogaj....zamisli, dođeš i narediš nekom da iskrči voćnjak jer je navodno izvor zaraze za druge voćnjake. Vidi, mislim da bi štangla istog momenta radila! :lol: :lol:
Treba dosta toga da se promeni u agrarnoj politici, pa da ozbiljni voćari mogu doći na svoje. A do tad.....

fruit neznam dali si upoznat. pre jedno 7-8 godina mozda i deset u selima oko konjuha , neznam tacno u kolko njih i u kojima tacno su unistena sva stabla kosticavih voca. ali bas sva i ona po vrzinama i plantaze i oko kuca. nisu ostavili ne jednu jedinu sljivu. a sve da bi suzbili sarku. neznam dali su se seljaci bunili ili ne ali je ta mera do kraja sprovedena. vecina od nas radi godinama na tome da formira vocnjak od 10 ak hektara i dodje neko i kaze sve se vadi i spaljuje
e tad bi i pametan poludeo :lol:

Dragojlo
28-01-11, 23:38
A sto ne bi vadili ako je oboleo, pogotovo oni najzapustaniji vocnjaci koje niko i ne posecuje sto su u korovu i siprazju sve iseci, oni koji su imalo rentabilni i njih iseci ako su bolesni, ali za uzvrat dobijas sertifikovan sadni materijal, djubriva i malo jacu mehanizaciju za krcenje i rigolovanje pa da vidim ko onda ne bi sekao staro i podizao novo sve po PS-u...samo zakon i da se sprovede u djelo i nema tu palija i motka...

krcinac
28-01-11, 23:54
A sto ne bi vadili ako je oboleo, pogotovo oni najzapustaniji vocnjaci koje niko i ne posecuje sto su u korovu i siprazju sve iseci, oni koji su imalo rentabilni i njih iseci ako su bolesni, ali za uzvrat dobijas sertifikovan sadni materijal, djubriva i malo jacu mehanizaciju za krcenje i rigolovanje pa da vidim ko onda ne bi sekao staro i podizao novo sve po PS-u...samo zakon i da se sprovede u djelo i nema tu palija i motka...

ma u tom slucaju se seljak i najmanje pita stvar je u tome sto ne secu tada samo sto je zarazeno vec sve redom. nisam ja protiv takvih mera , ali to nebi niko mogao da podnese mirno i da ti je svejedno , nadoknada nije nikad dovoljna , to ce vec mozda neko iz tog kraja ko je upoznat da objasni kako i koliko su dobili . ali novo nisu podizali to znam sigurno

Dragojlo
29-01-11, 00:43
Ma samo da je domacina na celu drzave, kada njima treba para podignu barabe pvd... pa gjde su tada bile te palije i motke nema sila zakon menja, ali kazem kod njih nema prvo volje a bogami i znanja kod pojedinih... Umom kraju tvrdim da bi mnogi se bavili ozbiljno vocarstvom ili necim drugim nebitno da drzava ulozi i pomogne, nije mala cena sertifikovanog sadnog materijala, djubriva i ostala agrotehnika takodje kosta, zna se da u podizanju novih zasada su troskovi najveci prve godine posle je samo argotehnika...a najveci problem je plasman ili ti trziste, evo pogledaj u pojedinim mestima u nazad nekoliko godina koliko se podize novih zasada i to pozdravljam, ali to je pocelo kada se malo pocelo sa Rusijom trgovati pa bilo lepih cena mada nase secikese gledaju opet seljaka da podrezu jer ga drzava ne stiti da na njemu zarade, a svi znamo dobro da Srbiju Moskwa moze pojesti i popiti a gjde je ostatak sveta...kazu nismo konkurentni pa kako ce mo biti kada za dobijanje subvencija treba nasem seljaku dati svake godine nobelovu nagradu za resavanje najkomplikovanijh rebusa i lavirinata kod aplikacija...sve je do nas...tj. do tajfuna...

Matkee
30-01-11, 23:28
konačno sam uhvatio vremena pa postavim snimak mašine o kojoj sam govorio u ovoj temi...
http://www.youtube.com/watch?v=wMP4JikQy4g

FruitBoy
31-01-11, 19:52
Moćna stvarčica, nema šta! :D

Matkee
31-01-11, 20:00
pogledajte koliko se trese ovo "drvo", pitanje je da li je ona ekspertiza i sertifikat polj. fakulteta u Novom Sadu zaista vredan ili je samo podmazano, ipak msm da ovde dolazi do oštećenja korenovog sistema, ali je jako, jako skupa {"{":

FruitBoy
31-01-11, 20:04
Pa tu se sve može podesiti, intenzitet trešenja i visina hvatanja stabla, tako da sve zavisi od situacije. Video sam uživo kako ovo radi i sviđa mi se. A mislim da košta oko 14000,00 evrića ::novac::!

Dragojlo
31-01-11, 21:29
Ma sve sam ja njih ispitao na sajmu sta kako to fercera, ne ostecuje koren tako kazu...ali kad dodjosmo do cene prava sitnica 14000e...reko bilo bi to lepo kad bi bio moj PIK Juzni Banat :lol: :lol: pa i tada bih razmislio dva puta.

zicko
01-02-11, 21:48
cao svima,pocetnik sam u uzgajanju voca-sljiva,imam za sada oko 20 ari cacanske lepotice i rodne,to sam uzeo za pocetak da vidim kako ce mi poci za ruko ali interesuje me necije strucno misljenje o prskanju tokom cele godine kao i o vremenskom periodu za isto,ako stariji-veliki proizvodjaci,znaju nazive preparata bio bih veoma zahvalan na informaciji prvenstveno me interesuje zimsko prskanje,pre cveta,u cvetu,posle cvetanja,i ukuliko ima smotavca,pepelnice i nekih drugih bolesti,hvala svima na svakom odgovoru >:D >:({

FruitBoy
01-02-11, 23:28
Trenutno ti je aktuelno (ustvari, još uvek nije, al sad će biti) zimsko prskanje sa kombinacijom Cuprozin+Cipkord+Galmin. Prelistaj malo ovaj forum, mislim da sam već pisao o zaštiti šljive!

Dragojlo
03-02-11, 01:24
Evo jos jendom link sve lepo pise sta kada cime i koliko...

Ako ima nejasnoca pitajte...

http://www.fitofarmacija.rs/images/program-zastite-2010-web.pdf

krcinac
03-02-11, 10:32
zimsko prskanj.ili kasnno prskanje u fazi bubrenja pupoljaka

prskanje protiv:
stitaste i druge vasi, sljivin moljac, crveni vocni pauk,smotavac pokozice ploda, polifagne i dr.stetocine
rogac, monilija i dr.
preparat:
bakarni oksihlorid 50 0,5% + Galmin 1,0 % + cipkord 20 EC 0,03%
ili
crveno ulje 1,5% + cipkord 20 EC 0,03%

prskanje faza cvetnih balona

prskanje protiv:
Monilija cveta i grancica, supljikavost
preparat:
Saprol 0,125%
ili Chorus 75 wg 0,02%
ili Switch 62,5wg 0,07%

prskanje: precvetavanje

protiv: sljivina osa i moljac ,crveni pauk, lisne vasi i dr . stetocine
plamenjaca, rupicavost lisca.
preparat: Diazinon 0,3% + mankogal-80 0,25 % + saprol 0,125 %

prskanje 2-3 nedelje nakon precvetavanja
protiv:
lisne vasi, sljivin moljac, plamenjaca, rupicavost lisca i dr.
preparat:
diazinon 0,3 %+Mankogal-80 0,25%

prskanje pocetak-polovina juna
protiv:
rdja sljive i drugi prouzrokovaci bolesti, sljivina stitasta i druge vasi, sljivin smotavac i dr.
preparat:
folpan WP-50 0,2% + karate zeon 0,03 % ili Zolone liq. 0,2 %

prskanje Polovina jula

Protiv:
rdja sljive i drugi prouzrokovaci bolesti, sljivina stitasta i druge vasi, sljivin smotavac i dr.
preparat:
folpan WP-50 0,2% + karate zeon 0,03 % ili Zolone liq. 0,2 %

kraj jula pocetak avgusta

protiv: sljivin smotavac i dr. stetocine
preparat karate zeon 0,03%

ovo je program prskanja prepisan iz knjige "REZIDBA I ZASTITA KONTINENTALNIH VOCAKA"
autor dipl. ing. stanko nekic knjiga moze da se naruci direktno kod autora cena sa postarinom je negde oko 600 dinara,ukoliko nekog zanima evo adrese.
Kontakt: Stanko Nekić, Vuka Karadžića br. 14, 35210 Svilajnac.
Telefon: +381 64-31-150-17.

ja imam svoj plan po kome prskam i on se donekle razlikuje od ovog posebno ovih par zadnjih prskanja on je ovde verovatno u obzir uzeo sljivu pozegacu koja stize pocetkom septembra oni koji imaju ranije sorte morace da povedu racuna oko karence pa ce tako za prskanje u junu i julu morati da izaberu i neke druge preparate cija je karenca kraca a i prskanje da usklade sa sortom .

sto se tice galenikinog programa ovaj kubik kod prskanja protiv monilije sam koristio i nisam zadovoljan

Dragojlo
03-02-11, 13:27
Ovde je prvo greska kod zimskog prskanja, crvenog ulja pise da ide 1.5%, a treba od 2-3%
Switch 62,5wg je mnogo bolje ici kasnije kada plod menja boju-za sljivu, on stiti od monilije plodova-trulezi plodova, za moniliju cvetova najbolje se pokazao Kubik i Kubik plus, prvi u fazi belih kokica, a drugi u punom cvetanju.

Sve u svemu kod programa zastite je bitno da se svare fenofaze i problemi koji mogu da nastanu u istim, i moze se gore pisati gomila preparata bitne su aktivne materije ima vise imena preparata sa istom aktivnom materiom, a mnogi bi mislili da su to razliciti preparati, ovo je vazno zbog potrebnog rotiranja preparata za jednu istu bolest ili stetocinu kako one ne bi postale imune na jednu istu aktivnu materiju...

Za sada najlepsi program zastite na netu sto sam nasao to je od galenike i od agromarketa, mozete vi koristiti i druge preparate ali iste aktivne materije ne mora uvek kako pise u programu, ali najbolji su Syngenta, Bayer, Galenika ja od ova tri brenda i koristim svu hemiju...nije reklama ali imaju odlican kvalitet.

krcinac
03-02-11, 18:13
neznam zasto toliko hvalis kubik i kubik+ osim sto su jevtini.( 4-5 puta jevtiniji ) ja licno imam lose iskustvo i od prosle godine ga ne upotrebljavam . sto se tice syngente i bayer-a ok jesu skupi ali zato bar znas da si zavrsio posao. sto se tice switc-a i ja ga koristim kod monilije (fructigena) jer joj je karenca kraca , zbog skore berbe.ako se ne varam 12 dana za sljivu dok je za kubik 26 ovo sam rekao onako mozda neki dan manje ili vise ne secam se vise.

novi voćar
03-02-11, 18:42
ja ću vam nešto reći stara izreka kaže NISAM DOVOLJNO BOGAT DA KUPUJEM JEFTINE STVARI,e pa vala i te preparate treba kupit pravo a ja iz iskustva ovim našim dole lopovima nevjerujem ništa ,oni to sve pomalo razvodne da bi dobili na količini,ovdje te preparate nesmije svako prodavat nego samo osoba koja ima školu poljoprivrednu i to opet smjer za škropiva razumijete valjda mene šta hoću da kažem,jer vas velike voćare ti dole u apotekama gledaju vas samo kao sredstvo zarade a niko neće da sa vama uljudno porazgovara ,,znam ja nas jeboti nas,,

Dragojlo
03-02-11, 21:58
neznam zasto toliko hvalis kubik i kubik+ osim sto su jevtini.( 4-5 puta jevtiniji ) ja licno imam lose iskustvo i od prosle godine ga ne upotrebljavam . sto se tice syngente i bayer-a ok jesu skupi ali zato bar znas da si zavrsio posao. sto se tice switc-a i ja ga koristim kod monilije (fructigena) jer joj je karenca kraca , zbog skore berbe.ako se ne varam 12 dana za sljivu dok je za kubik 26 ovo sam rekao onako mozda neki dan manje ili vise ne secam se vise.

Ja sam naveo primer kubik i kubik plus preparata na svom licnom primeru, nisam ja rekao da je on bolji u pogledu cene, nemoze se porediti kubik i switch, switch je protiv trilezi pplodova a ne protiv monilije laxa zato je i skup jer ima kratku karencu...kubik koristim 5-6 godina i nemam problema u sljiviku sa monilijom, ni na tresnjama ni na visnjama eto toliko o ovm preparatu...

A pored njega sam koristio i bayerov Kidan ista aktivna materija kao i kubik a to je Iprodion, a ona je jedna od dve aktivne materije koje ima kubik i kubik plus, dakle oni su dvokomponentni preparati sto bi trebalo da su bolji a ne mora da znaci, dalje koristio sam i ronilan isto dobar preparat od basf-a neznam da lis ga jos ima davno sam ga koristio... bayer je umesto do sada kidana izbacio nov fungicid za ovu namenu, protiv monilije i trulezi plodova Octave predpostavljam da je odlican...

meeker
03-02-11, 22:13
Chorus-75WG- Syngenta ;Signum- BASF ....... Pa ko šta voli, samo napred :lol: :lol:

Dragojlo
03-02-11, 22:35
Ja bih ako mogu oba, jedan u fazi belih balona a drugi u punom cvetu...pa kud puklo da puklo :lol:

Odlicni oba, ali ovaj prvi mi je nekako uff,ciprodinil... lud sam za Syngentom-ovisnik ::namigivanje::...Swiss made :D

Gradacac
05-02-11, 07:07
Prskanje bakrom obavio pocetkom Novembra,rezidbu odradio
pocetkom Januara (nadam se da nisam pogrijesio) i sad cekam Mart
pa prskanje crvenim uljem ili neka druga kombinacija.

Matkee
05-02-11, 12:28
@ Gradacac zar početak januara nije prerano za orezivanje ? I ja sam moju šljivu prskao krajem novembra bakarnim oksidom 50... sada čekam mišije uši :D

Gradacac
05-02-11, 14:39
@ Gradacac zar početak januara nije prerano za orezivanje ? I ja sam moju šljivu prskao krajem novembra bakarnim oksidom 50... sada čekam mišije uši :D

Matke,
Nadam se da nije rano i da ova zaima nece naskodit sljivi.
Inace sljiva je nekih deset godina stara.Bilo je lijepo vrijeme i ja sam to
iskoristio za obrezivanje.Valjda bude sve ok.

Dragojlo
05-02-11, 14:45
najbolje vreme za rezidbu je sada februar, naravno ako nije previse hladno i da nema mnogo snega, obicno je to od 10 februara pa do marta idealno vreme, i kada se zavrsi sa rezidbom onda se odradi zimsko prskanje-rano prolecno...Pogotovo oni koji nemaju mnogo voca sve to mogu postici u februaru, a oni koji imaju mnogo bolje da plate radnike rezace u februaru i opet postignu najbolje od ove najvaznije agrotehnicke mere u vocarstvu...

Sto se tice prskanja bakrom u novembru ili kraj oktobra to je pravo vreme za izvodjenje taksozvanog plavog jesenjeg prskanja,plavo prskanje u jesen i ovo sada zaimsko su dva kljucna prskanja u godini u opste u vocu, naravno kod sljuve su kljucna jos prskanja od monilije obavezno dva u fazi kokica i puni cvet, i jos dva prskanja protiv rdje i plamenjace, i naravno sljivina osa velika stetocina....

Malo sam oduzio ali nema veze, dakle rezite ako mozete u februaru, nemojte da se takmicite i da slusate suplje price bolje u decembru i januaru Boze sacuvaj ja to nikad ne readim pre februara, ja sam vam dao savet iz svog iskustva a svako opet neka radi kakao mu volja...

Post je spojen: субота, 05. фебруар 2011. 07:51:15 CST_______________________________________________ __

Matke,
Nadam se da nije rano i da ova zaima nece naskodit sljivi.
Inace sljiva je nekih deset godina stara.Bilo je lijepo vrijeme i ja sam to
iskoristio za obrezivanje.Valjda bude sve ok.

Izvini prijatelju mislim nemoj da se ljutis, al ne kaze se obrezivanje, nego se kaze orezivanje mao terminologije ::namigivanje:: :D

Sobzirom da je krajem januara bilo lepog minusa, moguca su pucanja kore, susenja vrhova orezanih grana odnosno gornjih pupoljaka, nadam se da toga neces nista imati ali to su moguce posledice od rane rezidbe a da posle bude jak minus...

Od sada gledaj da to radis u februaru, i tako sljivu tempiras da krene pravovremeno sa pravim prolecem, ako rano izgura onda mogu da je zakace pozni mrazevi i onda ode rod sta si uradi nista, rezidba voca budi vocku iz zimskog mirovanja ona pocne da luci sokove, jos ovo laznog sunca i ona izgura pogotovo na usuncitim terenima sto je i predosnov za dobar vocnjak, zato sada ih malo i okreci debla danas sutra dok je ove toplote da osusi i mislim da ce biti sve ok i da rodi da preliva.

Gradacac
05-02-11, 18:06
Dragojlo,
normalno da nema ljutnje.Bitno da smo se razumili.
Nazalost od radova u vocnjaku nema nista do pocetka marta jer sam tek tad
kuci.Sad to nema ko da odradi tako da ostaje kako jest pa sta bude.
Tebi hvala na odgovoru. >:({

Matkee
05-02-11, 20:16
ni ja ne planiram još da ulazim u voćnjak, čekaću druga sa fakulteta pa ćemo polako :D, samo da bude zdravlja, neke mučenice i nešto nasečeno i ne boim se >:({

Dragojlo
05-02-11, 21:54
uf it to naseceno da je pod uglom 45 stepeni, a i ono u flasi moze pod 45 stepeni :lol: >:({ >:({ :D

novi voćar
06-02-11, 11:44
moj prijatelju iz mionice odnosno gradačca meni su rezali grane profesionalci sada krajem decembra inače rade u EUROSAD izSLO pa kažu oni za rezanje,uvijek to možeš raditi do kraja februara valjda oni bolje znaju kada za svoju sezonu odrade oko 50.000 sadnica različite vrste,inače norma za dvojicu koliko moraju obraditi stabala srednjeg rasta za 1 sat je 70 komada pa ti sada vidi,to više nije da ti radiš onako,to je na zapadu BIZNIS uz odgovarajuću subvenciju države a toga dole kod nas nema,subvenciju dobiju ministrovi rođaci a oni sve zidari i stolari nemaju pojma šta je voće i povrće.

Gradacac
06-02-11, 15:03
Novi Vocar,
Meni to radi jedan strucnjak vec godinama i ne samo meni nego jos mnogo
vocnjaka odrzava.Tako da to nije laik radio.
Nadam se da ce to bit dobro i da zima nece naskodit.
Ovo malo hladnoce sto je bilo to i nije tako strasno.

novi voćar
06-02-11, 16:55
ma ne mislim da je to laik radio samo ja tako govorim, znam da nisi napravio grešku kada si rezo, ja to što sam napisao napisao sam tebi, kao jednu podršku i zemo samo tako nastavi ,usput dao sam na mojoj temi NOVI VOĆAR par slika, za koje mi kažemo OBREZIVANJE pa pogledaj...pa i odgovori

ivan-pocetnik
07-02-11, 00:27
Totalni sam lajik sto se tice vocarstva,ali sam skoro saznao da imam u okolini nisa mali plac od 6 ara (koji je trenudno pola pod zasadom jabuje) i dosta dugo nije odrzavan, pa eto ja kao mlada snaga dobio sam volju da zasadim sljivu...e pa sad, interesuje me da li je potrebno dosta napora i velika obaveza uraditi tako nesto...jer sam ipak gradsko dete 26 god...zeleo bih cisto da uzgajam sljive zbog pecenja rakije,ali ne u komercijalne svrhe,vec volim da imam nesto svojih ruku delo...kolika je cena sadnice, recimo pozegace,crvene ranke ili cacanske lepotice i posto sam iz Nisa gde je najbolje da ih kupim..i koje su moje obaveze tokom godine,znam da treba da se prska...i sto se tice pripreme tog zemljista,znam da bi trebalo da se izvade te jabuke,preore zemlja i zadjubri...da li ima nesto sto sam prevideo ili imate neki sveopsti savet.....znam da mnogo pitam ali pojedinacno citanje po forumima mi ne daje konacnu sliku pa zato pitam ovde...imam volju da radim,pa se samo nadam da necete da je ubijete ovde ) hvala unapred onom ko pokaze dobru volju i 'prosvetli ' me odgovorom.

kicca
07-02-11, 01:01
Na takvom placu kao prvo zaboravi traktorsku obradu jer jednostavno nemas mesta ni potrebe jer 600 kvadrata mozes da okopas rucno za dva sata zaboravi i pozegacu i crvenu ranku
Ustvari ajde da razvijemo diskusiju :D
-600kvm ti je recimo povrsina za 40ak sadnica sa normalnim uzgojnim oblikom gusce ne preporucujem zato sto si pocetnik.
40 sljiva u punom rodu ti je okvirno 3000kg ploda odnosno 30 kazana rakije sto je opet pretpostavka oko 500l vatrene vode ovo su sve optimalne kolicine
Jesi li razmisljao da to malo iskombinujes recimo da posadis 20ak sljiva a ostalo neke druge vocke uglavnom kosticave zbog lakseg prskanja recimo tresnja 3kom breskva nektarina 4kom visnja 2 kom kajsija......
Na taj nacin bi dobio voce tokom cele sezone plus imas malo vise volje odes odradis nesto u vocnjaku i vratis se sa gepekom punim tresanja i breskvi i sl.
Zemlju najbolje da rucno pripremis /i najjeftinije/ uzmes budak i asov i povadis taj krs onda akovom iskopas rupe recimo 70*70*50 sve je to 2 dana da se neumoris iako si covek/dete :lol:/iz grada
usput na ovom placu u pocetku imas velike mogusnosti da kombinujes i dosta povrca dok se voce ne rasiri a to ti je 3-4 god
p.s.
I obavezno da se predstavis u zato predvidjenoj temi na forumu

ivan-pocetnik
07-02-11, 01:42
hvala na brzom odgovoru koji mi je dosta znacio...sada i znam sto sam pitao jer meni to da zasadim i nesto drugo mi nije ni palo na pamet,a ideja je stvarno vise nego odlicna i mozda me jos vise ubedi da budem istrajan i svom planu da zasadim svoj mini vocnak, iako me vec sada devojka gleda u cudu i zove seljakom :lol: ...trudicu se sam to da obradim,samo cu jos malo morati da utvrdim znanje oko pripreme tog zemljista za ovaj mali plac...a koliko sam nesto video na ovom forumu kod pomoci 'novom vocaru' je to da je to prskanje malo komplikovano ili se covek toliko umrsio u svim tim pricama da ni on vise ne zna sta radi...verujem da tu postoji neko pravilo,koje diktira godina,ali je u sutrini standard kako se to radi, pa bih voleo i par savate o tome i da li mogu da zasadim s pocetkom proleca jer nesto ne mogu da cekam 11-12 mesec kada sam cuo da je najpovoljnije praviti zasade sljive....i jel zna neko gde je najbolje da kupim zasade,koliko okvirno kostaju i koju vrstu da zasadim....verujem da u ovom poslu postoji dosta detalja,ali ja nisam profesionalno u ovome vec neka vrsta hobi vocarsta sto bi neki rekli,pa moze ovo sadjenje da bude prosto,tj jednostavno......mozda je svima vec dosadno da objasnjavaju kako i sta, ali ako neko ima zivaca da udeli par saveta kao gospodin kicca ::svaka cast::,unapred sam mu zahvalan ....

Matkee
07-02-11, 01:48
Na takvom placu kao prvo zaboravi traktorsku obradu jer jednostavno nemas mesta ni potrebe jer 600 kvadrata mozes da okopas rucno za dva sata zaboravi i pozegacu i crvenu ranku
Ustvari ajde da razvijemo diskusiju :D
-600kvm ti je recimo povrsina za 40ak sadnica sa normalnim uzgojnim oblikom gusce ne preporucujem zato sto si pocetnik.
40 sljiva u punom rodu ti je okvirno 3000kg ploda odnosno 30 kazana rakije sto je opet pretpostavka oko 500l vatrene vode ovo su sve optimalne kolicine
Jesi li razmisljao da to malo iskombinujes recimo da posadis 20ak sljiva a ostalo neke druge vocke uglavnom kosticave zbog lakseg prskanja recimo tresnja 3kom breskva nektarina 4kom visnja 2 kom kajsija......
Na taj nacin bi dobio voce tokom cele sezone plus imas malo vise volje odes odradis nesto u vocnjaku i vratis se sa gepekom punim tresanja i breskvi i sl.
Zemlju najbolje da rucno pripremis /i najjeftinije/ uzmes budak i asov i povadis taj krs onda akovom iskopas rupe recimo 70*70*50 sve je to 2 dana da se neumoris iako si covek/dete :lol:/iz grada
usput na ovom placu u pocetku imas velike mogusnosti da kombinujes i dosta povrca dok se voce ne rasiri a to ti je 3-4 god
p.s.
I obavezno da se predstavis u zato predvidjenoj temi na forumu

::svaka cast:: ::svaka cast:: na pomoći Kićo, Ivanu ::namigivanje::, samo msm da si malo pretera oko 500 l vatrene vodice :D, ako bude pekao dobru rakiju, sa jako malo šećera >3 % da dobije 360 l i da bude srećan.... >:({::namigivanje::

kicca
07-02-11, 02:58
@matke
Tu smo da se pomazemo znam da se bavis rakijom/za svaku pohvalu ne pise ali cini mi se da si i ti mladji decko :D/ ali sam zaboravio a malo mi je tesko da u 03.00 komatam po temama cini mi se se da Stenley i Lepoticu imas da ne izlazimo ovde iz teme previse postoje sorte sa mnogo vecim radmanom rakije Lepotica cak mislim da ima izuzetno mali radman tako da nisam preterao/mozemo na temi o rakijama opsirnije/mada mi se desava da pogresim u postovima jer ih kuckam iz glave nikada ne konsultujem "literaturu" pa mi se omakne svasta {"{":

Matkee
07-02-11, 14:17
@matke
Tu smo da se pomazemo znam da se bavis rakijom/za svaku pohvalu ne pise ali cini mi se da si i ti mladji decko :D/ ali sam zaboravio a malo mi je tesko da u 03.00 komatam po temama cini mi se se da Stenley i Lepoticu imas da ne izlazimo ovde iz teme previse postoje sorte sa mnogo vecim radmanom rakije Lepotica cak mislim da ima izuzetno mali radman tako da nisam preterao/mozemo na temi o rakijama opsirnije/mada mi se desava da pogresim u postovima jer ih kuckam iz glave nikada ne konsultujem "literaturu" pa mi se omakne svasta {"{":

druže nisam želio pogrešno da me shvatiš, pohvalio sam tvoju pomoć forumašima ::svaka cast::, samo mi to nije bilo jasno, da imamo stenli i čačanku lepoticu i oko 30 stabala požegače što je još od pokojnog dede ostalo ::namigivanje::, nju koristimo za rakijsku proizvodnju, jer daje aromu šljivi.... veliki pozdrav i moj kom je bio dobronameran ::namigivanje:: >:({

kicca
07-02-11, 21:57
Nista nisam rekao >:({ nego samo kazem da postoje sljive sa mnogo vecim randmanom cak i sa dvostruko vecim :D

srbobranac
07-02-11, 22:59
Pregledom vegetativnih i generativnih pupoljaka kod c lepotice stenleja i c rodne smo utvrdili da je potencijalna rodnost kod lepotice i stenleja na proslogodisnjem nivou a kod rodne se ocekuje mnogo bolji rod . Pozdrav

Matkee
07-02-11, 23:45
to je istraživanje kod tebe ili na regionalnom nivou ? ::namigivanje::

ivan-pocetnik
08-02-11, 11:06
poslao sam juce jedano pitanjce ali ocigledno da nije postavljeno,zbog tehnicke greske izgleda.........

interesuje me,kada ja ocistim taj korov i povadim taj krs, da li trebam da nanesem djubrivo prvo pa onda da okopoam sve to, ili kada okopam da stavim djubirvo...i jel preko celog placa ili moze samo tamo gde planiram zasade...i naravno koje djubrivo,znam da najbolje analiza odredjuje te,al s obzirom da je ovo hobi vocarstvo verujem da ima neko standarnno djubrivo.....

inace da se predstavim, ja sam ivan iz nisa,za mesec dana punim 26godina,studiram gradjevinu i potrebna mi je jadna ovakva 'razonoda' da se opustim malo u ovoj napetoj svekodnevnici,a i privlaci me da sam nesto zasadim i gledam kako uspeva :)))

i kada da sadim ako hocu rano prolecni zasad, jer mi je covek na pijaci rekao sto pre,pa sad ne znam
i koju vrstu, cacansku rodnu ili cacansku lepoticu ili nesto trece (taj na pijaci je spominjao i neku ukrainsku plavu)

srbobranac
08-02-11, 13:33
Ovo je istrazivanje okolina Novog Sada a izmedu ostalog i kod mene

Dragojlo
08-02-11, 13:41
Prijatelju posto si u skripcu sa vremenom, to sve po ps-u nemozes stici jedino da ostavis na jesen da sadis.

A ako hoces sada, to pokrci povadi sve, zaravnjaj teren, trebalo bi uzorati ako je bas zatravilo previse pa potanjirati da se isitni zemlja, pa onda razmeri mesta za sadnju i kopaj rupe...

Dimenzije rupa 3x60cm duzina-visina-sirina, dubina nema potrebe vise od 60cm, a u sirinu sto sire to bolje, u gledao sam sadnju rupe bile duboke 60cm a precnik rupa 1m, to je ako je bas zemlja teska ilovaca glina, znaci tebi je dovoljana rupa fi-60 dubina 50-60cm.

U rupe ne bi bilo lose da ubacis i stajnjaka ovciji ili govedji, na dno rupe pa zaspes zemljom pa izemsas, pa onda zatrpas skroz rupu, i onda otkopas koliko treba za koren sadnice...

kada je zasadis u gornji sloj mozes rasturiti NPK i jos stajnjaka pa prekopaj izmesaj sa zemljom, i pored sadnica obavezno postavi drveni kolac tanji da se sveze sadnica, da ne bi vjetar ljuljao sadnicu i pomerao je iz korena...

Stajnjaka po sadnici ide oko 15-20kg, mozes djubriuti pola u dno rupe, a pola na povrsinu prekopati sa NPK, od NPK najbolja su djubriva sa vise fosfora i kalijuma, 8-16-24, 7-20-30, a mozes ako ne nadjes i 3x15,3x16, kolicina NPK u sadnji je od 150-200g po stablu.

kasnije u aprilu mozes dodati jos azotnog djubriva Kan 27%N isto oko 150-200g.

I posto je prolesnja sadnja trebalo bi ih da zalivas par puta ako bude suse, posto zemlja nese stici da se najbolje slegne, zato kod sadnje nagazi zemlju u rupe nogama slobodno da izbijes vazduh...

Kad to zavrsis sadnice prekrati na visinu 60-70cm od zemlje jel...

i posle mozes par treptmana prskanja zastite od insekata i plamenjace i rdje...

Ako sta jos treba pitaj ovo je u najkracim crtama, bitno je da voce redovno djubris, okopavas-freazanje, kosis travu ispod krosnje, i bice to lep vocnjak.....

Od sorti dobre su i Cacanska rodna, lepotica naravno kao stona sorta, Cacanaska rana kao najranija ove tri meni su extra sljive, psoto je to hobi, uzmi jos i rusku dzanariku zutu, koju tresnju visnju, krusku, fetelovu, klapovu, junsku lepoticu,boskovu bocicu, jabuke greny smit, melroze, ajdared,zlatni delises, jonagold....

Ima lepog voca ko sta voli kad se budes opredeljivo za sotre njavaznije je da gledas kada one sazrevaju, da rasporedis tako u vocnjaku da u svakom mesecu imas voca da jedes i beres, od ranih sorti, srednje ranih do poznih u jesen i bice to lep vocnjak za svoje potrebe i hobi kako kazes...

ivan-pocetnik
08-02-11, 16:43
hvala na odgovoru,znaci puno....samo cu da vidim sta i kako oko zasada,tj dal je ipak bolje da zasadim u kasnu jesen da ne bih sada uradio nesto lose i mozda pogresio.....ako ima jos neko neki pocetnicki savet koj bi mi znacio rado bih da ga cujem ;D}

a zeleo bih samo da znam koliko okvorno kosta za 40 tak stabla sljive da se prskaju godisnje i koliko cesto (oko 3 puta,6 puta 10 puta godisnje), cisto da znam zbog obaveza i finansija...jer sve sam bih da radim a sudent sam,ali pri nekoj parici trenutno ::novac:: >:D >:D >:D

Matkee
08-02-11, 17:43
Ovo je istrazivanje okolina Novog Sada a izmedu ostalog i kod mene

::svaka cast:: u tom sam regionu hahah :D

kicca
09-02-11, 08:12
@ivan
optimalno vreme za sadnju prolecnu ti je dok vegetacija ne krene a presadjivao sam vocke u punoj vegetaciji pa su se primale preporucio bih ti da iskoristis taj stvaralacki polet i odmah iskrcis/povadis/jabuke i neko zbunje koje imas na parceli kolega Dragojlo se malo zaneo/nadam se da nece da mi zameri/sa dubokim oranjem ravnanjem zemljista za 6 ari ponovo ti kazem to ti nije potrebno dovoljno je da iskopas rupe 3*60cm rucno asovom stajnjak takodje preskoci to bi ti bilo komplikovano nabavka prevoz i sl dovoljna ti je jedna vreca od 25kg nekog kvalitetnog vest. djubriva
kruske i jabuke takodje nemoj nesto ozbiljno uzimati u obzir traze mnogo vise prskanja kosticavo voce se lakse odrzava i bolje je da se zadrzis na njemu.
Troskovi prskanja za 40ak stabala su zaista zanemarljivi u odnosu na troskove svakodnevnog zivota tako da o tome nemoj ni da razmisljas a i nemoras sve odmah da naucis nego korak po korak >:({

ivan-pocetnik
09-02-11, 15:32
hvala kicco hvala >:({ >:({ >:({

kako samo da iskoristim tih 25kg djubriva...samo u rupama i oko rupa ili to rasporedim po celom zemljistu ??

p.s. jesam tutuban al mora da pitam >:D ;D} >:D

Kengur
09-02-11, 15:47
Nemoj da gurnes 25 kg djubriva u jednu rupu ima da spalis sadnice

ivan-pocetnik
09-02-11, 16:05
pa nisam bukvalno mislio u jednu rupu, nego 25 kg da raspodelim na 40 sadnice....ili kako? zato i pitam kako da ih iskoristim:lol:

Kengur
09-02-11, 16:16
Onako kako sam te savetovao ---- to je ispravno... vestak se koristi u nedostatku stajnjaka

ivan-pocetnik
09-02-11, 16:36
A koji su dobri rasadnici u Nisu ili okolini, neko mi je preporucio trstenik,al on mi je ipak daleko...a na pijaci sam nasao nekog ko prodaje iz nekog rasadnika Krusevac a pocinje na Z, pa sad ne znam dal neko zna gde u okoliki mogu da uzmem proverene, jer ovaj se kune da je sve kako treba, da nema virusa i da nisu promrzle,al sta ja znam, svaki ciganin hvali svoga konja ::namigivanje:: ::namigivanje:: ::namigivanje::

dule005
09-02-11, 20:57
Pozdrav drugari vec sam u par navrata pisao o svojim namerama da formiram jedan novi vocnjak.Odlucio sam se za Cacansku sortu kao sto ste mi vec ranije i savetovali. U jednom rasadniku pronasao sam odgovarajuce sorte al sam malo zbunjen kod odabira. Molio bih dami date savet dal da kupim mlade stabljike bez grana kao prut, ili sa par malih grana. >:D >:D >:D

Matkee
09-02-11, 20:59
Ja uvek kupijem dvogodišnje sadnice i za sada sam prezadovoljan, ali za njih je preporučljivo da se sade u jesen, jednogodišnje se mogu saditi sada..... ::namigivanje::

dule005
09-02-11, 21:10
Hvala Matke na brzom odgovoru, Ja sam cvrsto resio da sa sadnjom krenem ovih dana sto znaci proljetna sadnja. Dakle trebao bih kupiti ove jednogodisnje sadnice.

Matkee
09-02-11, 21:15
Sadnja dvogodišnjih sadnica se ne preporučuje u prolećnjoj sadnji, to će ti reći i svaki pošten rasadničar... ::namigivanje::

FruitBoy
09-02-11, 21:21
@dule005
slobodno, ako imaš para, kupi dvogodišnje knipovane sadnice. Nema veze kad će se posaditi. Prednosti su velike u odnosu na prut sadnice! Prelistaj malo po forumu, na nekoliko mesta sam pisao o tome, kao i još neke moje kolege! :D

dule005
09-02-11, 21:37
Para i dobre volje hvala bogu ima :lol:.Nasao sam gdje ste to jako lijepo opisali.Na jednoj stranici sam procitao da se svaka stabljika mora vezati zbog vetrova kao i da redovi budu okrenuti u pravcu sever jug dal i ovo moram ispostovati ^-^.

FruitBoy
09-02-11, 21:41
Potrudi se! ;)

dule005
09-02-11, 21:46
E sad kad da postavim kolje za koje cu vezati i na koliko da maknem od stabla. bojim se da neostetim koren od sadnice.

Post je spojen: 1297284398________________________________________ _________

FruitBoy
09-02-11, 21:49
Pa šta znam, 10-20cm. Nećeš puno oštetiti koren! :D

Matkee
09-02-11, 21:49
Sve zavisi kolike su ti rupe koje kopas, ako ti je rupa 50 cm u prečniku, odmakni od stabla 50 cm i nemaš problema ::namigivanje::

dule005
09-02-11, 21:54
I dem sa rupama 60*60 hocu da to lijepo uredim . Hvala na odgovoru i svakako dobrom strpljenju ::svaka cast::

Dragojlo
10-02-11, 00:37
Sto se tice tog kolca mozes ici jedno 30cm nemoj nista da brines za koren ne smeta to nista...
Bitno je da taj kolac kasnije za koju godinu ne izvadi na vreme pa da istruli u zemlji i onda postoji mogucnost da se ta trulez prenosi na koren...

Kad a budes vezao sadnice za kolac to se veze sistemom zvanim osmice ,tako da ima malo lufta da ne bude previse stegnuto oko sadnice da ona moze da radi ako se sleze zemlja i sl...

Gradacac
10-02-11, 19:53
Kod mene priliko sadnje sljive jesenas isao sledeci sistem.
prvo obiljezeno mjesto za rupu.Zatim rupa iskopana.Udareni kocevi u rupe.
stajnjak,zemlja,sadnica sa mrezicom zemljom pokriveno korijenje,
vjestak i onda jos dadato zemlje sto je ostalo i to je to.
poslije samo zavezana sadnica za kolac ovako kako dragojlo kaze,
nadam se da je uradjeno kako treba.

Dragojlo
10-02-11, 23:51
Ne da je uradjeno kakao treba...nego je

Uradjeno po PS-u, iz udzbenika skolski primer, Zavod za udzbenike i nastavna sredstva ::namigivanje::

:D

ivan-pocetnik
11-02-11, 16:10
Mozda jeste glupo pitanje al ajde:

Koja je razliga izmedju jedno i dvogodisnjeg zasada sljive....??
I koja je bolje da se sadi sada i do kada najkasnije, neko negde napisao do oko 10.marta...

Ne bih ja ni postavljao ovo pitanje ali vidim da jedni forumasi pisu da je je za prolece bolja jednogodisnja a dvogodisnja je bolja za jesen........dok drugi pisu, ma najbolja je dvogodisnja da se sadi i u prolece i jesen......

i to me sada baca u dilemu... :-* :-*

dule005
11-02-11, 16:29
Koliko ja znam jednogodisnje sadnice nemaju dodatnih grana izgledaju kao prut, dok dvogodisnje imaju pokoju dodatnu granu. Za svaki slucaj sacekaj pravi odgovor i ja sam ti pocetnik. >:D >:D >:D

Matkee
11-02-11, 16:45
Da do 10. marta možeš da sadiš, po meni je bolja jesenja sadnja, ali na forumu ima mnogo ljudi pa samim tim i mnogo mišljenja, ako hoćeš sada da sadiš sada kupi ili jednogodišnje ili dvogodišnje sadnice, po meni je bolje sada saditi jednogodišnje, ali možeš posaditi i dvogodišnje, ja pre dve godine posadio 28 dvogodišnjih i prezadovoljan sam, samo neka bude kvalitet na nivou :D

kicca
11-02-11, 17:26
To ti je kao sa zenama bolje je da je malo lepsa a i ako nije i malo se vise potrudi opet je dobra :lol: :lol: :lol:
Bolja je jesenja sadnja ali to nije nesto sto se moze izmeriti na kantar u svakom slucaju ne smeta nista ni ako ih posadis u prolece i posvetis ima dovoljno paznje znaci rad,rad i samo rad i sve na vreme to ti je vocnjak u tvom slucaju nije to neki preterani rad >:({
Ako budes na forumu u toku leta imaces prilike da vidis razliku bice slika @krcinac je krajem jeseni zasadio sljivu a iste sadnice stoje kod mene i sadim ih u martu pa cemo okacinjati slike :D

Dragojlo
11-02-11, 18:23
za mene je lepsa jesenja mlada :lol:

ivan-pocetnik
12-02-11, 13:49
Odlicno , jedva cekam slike, mada sam vec gledao neke u temi rezervisanoj za slike,ali slika i iskustva nikad dosta... 8) 8)

krcinac
12-02-11, 18:08
kicca
ako ne stignes u martu da posadis imaces na jesen dvogodisnje sadnice :D takve su sad na ceni. hehehe

ja bi svakom savetovao da sadi na jesen a ako neda vreme to jest nevreme onda imas vreme do proleca da to ispravis , sadnjom u jesen sadnice se lepo uzile i na prolece krecu punim gasom, naravno kica nije bas zeleo prolecnu sadnju posto je ispalo kako je ispalo pa ce morati da sadi kad odlepsa. najvise zamerki jesenjoj sadni ima zbog glodara ali to nista nemora da znaci meni su gulili i u prolece kad nije bilo snega. navukli se na koru hehhee (sad je zasticeno sve do zadnje sadnice , pre tri dana provereno ni jedna ostecena))

nemanja_radojkovic
18-02-11, 02:24
Moja preporuka ti je da ti sto pre krenes u tu sadnju to je proces koji traje u zavisnosti koliko sadnica ces posaditi. Nemoj cekati mart, ako bude lepo vreme pocece vegetacija i bojim se da ce samim tim i biti kasno, mozda se nece lepo razviti, bolje sad najkasnije do kraja marta zavrsi to sve da ti bude mirna glava, dok je period mirovanja, taman kad krene vegetacija razvice se prvi listici i to sve kako ide dalje prirodnim putem. Samo da ti kazem, obrati paznju da kada podignes zasad da svako drvo skratis na istu visinu a kada tokom marta izbiju prvi listici, oni ce ti izbiti po celoj duzini drveta, slobodno poskidaj rukom sve listice do odredjene visine gde zelis da krene kruna da ti raste,ta visina zavisi od mehanizacije koju posedujes zbog obrade a i zbog visine nadmorske visine, ne znam da li znas da razlika u temperaturi u predelu zemljista i na visini krosnje moze da varira cak i do 2 stepena ,neki ljudi namerno stavljaju da im visina stabla bude sto veca zbog niskih temperatura.A vec ces u drugoj godini na toj visini dobiti prve grane koje ce ti ciniti osnovu krune. Mnogo je isto tako bitno i da ti ceo zasad bude pod konac podignut, znaci red mora da bude prav kao strela.

A ovo vezano za kolceve, posto vidim da se dosta polemise o tome. Vetar ne moze u prvoj godini da polomi drvo , oni se ne stavljaju zbog toga pored drveta i uvezuju, sacekas malo da se drvo primi lepo i da krene da se razvija, pa tamo krajem marta u toku aprila mozes koceve da postavis, a postavljaju se da bi ispravili drvo u slucaju da je krivo zasadjeno ili mozda ukrivo pocelo da raste, i u zavisnosti od toga stanes na vrh reda uhvatis pravac i krenes redom da ispravljas svako drvo, u zavisnosti na koju stranu je pocelo drvo da bezi i ako nije u osi, onda sa druge strane stavis kolac i zategnes kanap toliko koliko je potrebno da se drvo ispravi. I ovo ko je rekao , vezuje se u obliku broja osam kako bi imalo lufta, jer ne vvalja da se zateze kanap, ako se drvo razvije, ima kanap da se ureze u stablo...pozzz eto malo i mog iskustva da podelim. Po meni je najbitnije formiranje zasada, zato nemoj se libiti da potrosis dosta vremena pri podizanju zasada kako bi sutra imao sto bolje prinose i sto bolju rakiji, kako god... pozzz i >:({

Vocar
18-02-11, 10:01
@ivan-pocetnik

Samo ću ti kratko dati svoj predlog. Ako ima u okolini traktor, bilo bi veoma dobro da razbaciš stajnjaka i prevrneš zemlju, pogotovo jer je bio stari voćnjak. Za tako manju parcelu neće te mnogo koštati. Eliminisat ćeš korov, ujednačiti zemlju, poravnati, pa ćeš u narednim godinama lakše obrađivati teren između redova, a korijenov sistem novih sadnica će se lakše razvijati u prvih 2-3 godine.

Sadnja:
Ja sam sadio na način, rupa 50x50x60, stajnjak u dno, preko njega malo NPK, pa sloj zemlje, pa zasadiš sadnicu, pa 5cm od površine opet NPK pa opet zemlja do kraja, Kolac 1m visine 20cm od stabla, špaga na osmicu. Ako odlučiš za proljećnu sadnju, OBAVEZNO zalij odmah pri sadnji. Pri sadnji dobro nagazi zemlju oko žila. U toku vegetacije moraćeš još par puta zalijevati jer zemlja oko žilica će se stabilizovati tek nakon nekog vremena (za razliku od jesenje sadnje, mirovanja i natapanja snijegom preko zime).

Sadnica:
Jednogodišnja sadnica je pritka bez grančica. Moj savjet ti je dvogodišnja, sa već formiranim grančicama. Uštedio si godinu dana razvoja, a već tokom ove godine možeš polako da se zanimaš sa razvođenjem i formiranjem krune. Od zadnjeg razgranjenja skrati provodnicu na 5-6 pupoljaka a ukloni moguće konkurencije. Jednogodišnje su možda jeftinije, ali ako već možeš da biraš... Mislim da nema tu pravila kad se koja sadi, samo je važno da zalijevaš ako sadiš na proljeće. Jesenja sadnja po meni je zakon jer sadnica u proljeće onda grabi u punoj kondiciji.

Zaštita:
Za 40kom, kao što već neko reče ne moraš da brineš jel nije neko veliko ulaganje. A kad smo već kod toga, moj ti je savjet da odabir vršiš zavisno od vrste, ili koštunjičavo ili košpičavo. Jer će ti upravo velika raznolikost iziskivati i više vrsta sredstava za zaštitu. Obrati pažnju.

Sorte:
Već si pominjao da sadiš za svoj gušt i rakiju. Kod mene se pokazala č.rodna kao vodeća za rakiju jer ima najveći postotak šećera u sebi od čačanskih sorti - možda i griješim, ali sam siguran da ovdje ima stručnjaka za rakiju pa će ti oni bolje savjetovati. Kad budeš birao, biraj ukusne i slatke sorte, a i kiselkaste ako voliš kiselo. ::namigivanje::

Srećno ti bilo i puno uspjeha u svom novom voćnjaku! >:({

Dragojlo
18-02-11, 16:41
Samo jesenja sadnja je Bog,pisao sam ti a do jeseni se lepo odluci koji sortiment, sve pripremi repromaterijal, parcelu, rupe kolje i u novembru laganica... :D

I da rastrti od roda ::namigivanje:: >:({

ivan-pocetnik
19-02-11, 15:54
Hvala puno na korisnim savetima, bez vas sigurno ne bi bilo ni tog vocnjaka koj planiram da podignem....a odlicio sam se za jesenju sadnju i to za dvogodisnju cacansku rodnu...a do tada se bacam u pripreme,tj razciscavanje terena,obogacivanje stajnjakom itd...hvala svima jos jednom pa ako imam jos neko pitanje,na moju srecu imacu gde da ga postavim ::svaka cast:: ::svaka cast::

Dragojlo
19-02-11, 17:28
Cacanska rodna :D a jos dvogodisnja :D, sljiva i za rakiju i za konzumiranje a i za dzem a bogami i pekmez i slatko :D

srdjank
19-02-11, 22:22
Jedno pitanje za iskusne vocare. Planiram na jesen da zasadim cacansku rodnu na oko 20 ari. Posto ce obrada u vocnjaku biti bez traktora, da li je sadnja na razmaku 4x3 optimalna?

Dragojlo
20-02-11, 02:06
5x3 :D i motokultivator :D i da rastrti od roda >:({

krcinac
20-02-11, 06:36
zavisi koliko si hrabar . kicca sadi na 4x2 i to bujnu sortu tako da ukoliko znas da rezes ili imas nekog ko je 100% pouzdan rezac mozes da se upustis u tako nesto ako nemas nikog a sam nisi bas iskusan onda bolje ostavi malo veci razmak.

srdjank
20-02-11, 13:56
Hvala na odgovoru. Kakav tip rezidbe savetujete na 4x3 ili 5x3?

Dragojlo
20-02-11, 15:33
5x3 popravljena piramida

FruitBoy
20-02-11, 18:36
@Dragojlo
Misliš poboljšana piramidalna kruna?

Dragojlo
20-02-11, 23:03
pa to sam i kazo :lol: :lol:

da da :D

wajbul
20-02-11, 23:19
pozdrav šljivari >:D
evo me na temi koju sam prvi započeo,nije me dugo billo ::)
Šta se novo desilo ,kako šljive napreduju

Post je spojen: 1298240534________________________________________ _________
Imal netko ovdje da je iz Zaječara ili Savinog Sela u Bačkoj

German hunting terrier | Jagdterrier