Šljiva

nista prijatelji samo ih isprskaj folijarno kako sam ti gore rekao FitoFert 19:19:19 Kristal, nesto je definitivno otrovalo vocke, ako nije hemija onda je visak djubriva, da nisi previse forsirao hemijskim djubrivima, mlade sadnice ne mogu to da podnesu, ovakvo uvijanje lista, hloroza glavnih nervnih kanala na listu su ocit ili suficit ili deficit-visak ili manjak nekih elemenata, recimo karakteristika za nedostatak managana je bas ovaj kao na slici gore, potpuno belilo vrsnih listova na vocu, dole dobri listovi gore izbelili...

Dakle ako nisi nista od pesticida vise koristio u tom vocnjaku, veliku dozu captana, ili mozda fungicide na bazi bakra sto moze vocke da sprzi kao niko, ili neki mozda herbicid za korove i sl., onda je definitivno ishrana, ne znam sta si unosio u jesen prolece i koliko djubriva i kojih:haha:

Ti sada idi obavezno folijarni tretman i prati kako ce se dalje stvari odvijati, efekat ce se videti vec nakon 7 -10 dana...

:ppozdrav:
 
Poštovani šljivari imam jednu šljivu koja rađa izuzetno krupne plodove(neznam koja je sorta), a koju moram da otfikarim jer na njeno mesto treba da dođe šupa. Zanima me da li postoji neki način da se ona presadi, (tj neka njena grana) na neko drugo mesto.Da kažem još da nije isterala nijedan izdanak iz zemlje koji bih mogao da presadim.
Postoji li neki način da se ovo uradi? :cao:
 
cenim da ima 4-5 godina, visine je oko 3,5-4m
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako bas hoces da je sacuvas, ja cu ti reci primer u svici sam gledao donesu ogromna stabla drveca, za parkove na kamionima i posade ga i primi se...

Za tu sljivu ja ti predlazem jedino da probas sa nekom manjom masinom- mini bager da je potkopas sa sirine krosnje pa i jos sire jer je koren uvek najmanje na sirini krosnje a kada je stablo starije onda je i jos sire, primer samo korena dzanarike, na kome se najvise kaleme sljive je precnik radiusa 6m.

Znaci prvo je dobro otkopati okolo kanal sire od krosnje i onda je potkopavati ispod na konus i preneti sto vise korena ne ostecenog, i posle toga redovno je zalivati i primice se sigurno, mada je to bolje u jesen raditi ili rano prolece...
 
Ništa od toga,najsigurnije je uzeti podlogu (džanariku) i pup sa te šljive i nakalemiti.
U koje vrijeme zrije,možda je č. najbolja ili neka od kinesko-japanskih sorti,one imaju velike plodove.
 
Moze li mi neko reci sta se desava sa ovim sljivama pa zute i opadaju postepeno jos od cvetanja
24ecf3a.jpg

23lglk8.jpg

Isto to mi se desava i sa visnjama
 
Farmer II je napisao(la):
Poštovani šljivari imam jednu šljivu koja rađa izuzetno krupne plodove(neznam koja je sorta), a koju moram da otfikarim jer na njeno mesto treba da dođe šupa. Zanima me da li postoji neki način da se ona presadi, (tj neka njena grana) na neko drugo mesto.Da kažem još da nije isterala nijedan izdanak iz zemlje koji bih mogao da presadim.
Postoji li neki način da se ovo uradi? :cao:

Pa nakelemi je na nekoliko podloga i jedna od njih ce sigurno biti vrlo slicna ako ne i identicna toj a dobices i mladje stablo.
Na nekoliko razlicitih klonova dzenarike,na nekoliko izdanaka sljive a to sve mozes da nadjes i u prirodi , dakle sve mozes da uradis vec ovog leta.
Ako pre toga treba da se rusi onda jedino ovo sto predlaze Dragojlo.
 
Zahvaljujem na odgovorima, probaću sa kalemljenjem, a kad budem trebao da je sklonim, probaću i celo drvo da presadim, valjda će nešto od ovog da uspe :cao:
 
draganpan je napisao(la):
wajbul je napisao(la):
Neodgovarajuća oplodnja
Pa moze li mi neko reci nesto blize o tome?
wajbul je napisao(la):
draganpan je napisao(la):
wajbul je napisao(la):
Neodgovarajuća oplodnja
Pa moze li mi neko reci nesto blize o tome?
Pa vrlo jednostavno,loše vrijeme u cvatnji

Tacno, kise koje su padale u vreme cvatnje kao u novembru su dovele do toga da je stara sljiva pozegaca izgubila potpuno rod, tj. po zametanju je sve opalo...

Ne zaboravite, gdje nije bila pcela i bumbar tu se neces nabrati voca, a kad je kisa njih nema pa nema ni sljiva...

Zato nikada u cvetanju sljive ne prskajte insekticidima pa i fungicidima koji stete oprasivacima pre svega pceli i bumbaru, u sljivi u cvetanju protiv monilije samo Kidan, Kubik, Kubik plus dva tretmana beli baloni-kokice i puno cvetanje i oni ne stete oprasivacima, kod mene je cacanska rodna i stenley cvetali pre onih kisa, tih dana sam bio svaki dan u vocnjaku i pratio, pcela i bumbara je bilo toliko da su se gurali ko ce pre na cvet, pa zato se sada vec grane savile zemlji od roda.

Bog pa Pcela :pcelac:: :pcelac:: :pcelac:: :D
 
Naravno da je i lose vreme u fazi cvatanja doprinelo losoj oplodnji, ali coni mi se da na slikama ima malo previse plodova koje biljka odbacuje. Meni se cini da je sljiva i slabo olistala na tim slikama pa mozda postoji jos neki uzrok odbacivanja plodova?
Trebalo bi ipak uraditi bar oznovnu analizu zemljista, mozda i ona na nesto ukaze a ako ne, i ako ima smisla (povrsina pod sljivom) onda ici na neke dalje analize.

Draganpan, a kako se sljivik ponasao ranijih godina?
 
To je sljivik za moje licne potrebe na kome je zasadjeno 40 stabala sorti: Stenley, cacanka najbolja, kalifornijsko cudo, cacanska lepotica. Medjutim toliko sam ih izmesao pri sadnji da neznam koje je koja.... :sta:
Ovaj zuti plod se javlja samo na jednoj sorti a manje na jednoj drugoj. :sta:
Medjutim ono sto mi je cudno ove i prosle godine je manji a na stenley i nikakav izboj mladih lastara, kao i razlicit intezitet cvetanja na Stenley. Naprimer jedno stablo prosle godine nije imalo vise od 5% cvetova a ove godine isto stablo je cvetalo samo na jednoj grani. Druga stabla su radjala nekako naizmenicno prosle i ove godine.
Tretman obrade zemlje, djubrenje, orezivanje, i prskanje obavljam vec od sadnje na isti nacin, CHORUS + SISTEMIN dva puta (u fazi belih koka i posle precvetavanja zadnjecvetne sorte) ova sorta koja zuti je prva procvetala i pri prvom prskanju je imala otvorenih pupoljaka...
Inace sljivik ima pet godina i poznato mi je da je zemlja vrlo siromasna jer nema mnogo trave. Nekada su tu bile Ranke iz ovog kraja i bile su dobre ali su ostarele, pa sam ih zamneio ovim hibridima.
Manji sljivik sa ovim sortama imam u basti pored kuce i nemam ovaj problem, a nisu prskane - he zato mi ih je tu zakacila monilija...

Hvala vam na interesovanju, pa kad se sretnemo da popijemo po jednu, a garantujem da cete se oduseviti jer svi kazu da pecem izvanrednu rakiju... mada mi ovo nisu jedini sljivari. Ranka je CAR za rakiju u ovom kraju ali ali ali ima svojih problema zadnjih nekoliko godina pa cemo o tome kasnije.
 
draganpan je napisao(la):
Medjutim ono sto mi je cudno ove i prosle godine je manji a na stenley i nikakav izboj mladih lastara,
Karakteristicno za njega.
Moras jace da ga rezes i tako ga "nateras" da formira nove lastare inace moze da bude dosta kratkog veka.
Po ovome sto si napisao a i slike to nagovestavaju, ocigledno je da sljivama nedostaje hrane. Posebno sto ti se na drugoj parceli sljive drugacije ponasaju. Ocigledan problem sa hranom.
Ako imas mogucnosti bilo bi dobro da dodas nekog organskog djubriva, stajnjaka ili nekog zelenisnog. Mozda je preskupo ali ne bi bilo lose da posejes neku mahunarku, grahoricu, grasak i sl pa da u fazi najvece mase te mahunarke (negde oko njenog cvetanja) to pokosis i pokusas sto je moguce vise uneses tu masu u zemljiste..Zatanjiras recimo.


Analiza (osnovna: fosfor, kalijum, pH i humus) bi ti dala dobre smernice kako da djubris a ne kosta mnogo.

Zastitu moras malo prilagoditi vremenskim uslovima. Taj fungicid u fazi belih kokica i precvetavanje malo masi osnovnu funkciju koju bi trebao da odradi, moniliju. Gljiva inficira sljivu preko tucka a to znaci samo u toku cvatanja, u punom cvatu, pa ako je faza belih kokica tucak jos nije izlozen a ako je precevetalo njega vec nema, a propustio si fazu kad si trebao da zastitis. Posebno u uslovima kisnog perioda u cvatanju nekada se mora raditi i do tri puta prskanje u punom cvatu jer se svi cvetovi ne otvaraju istovrenemo pa postoji mogucnost da neki budu nezasticeni.
 
Evo moje Stanly-ke



Inace sva sljiva ide u rakiju.....Prosle godine bilo oko 150 kazana.....ove mnooogo slabije...nekih pedesetak.....Ali sam primetio da kad manje rodi bude sladja i krupnija.......a i logicno je...... :ppozdrav:
Post je spojen: [time]недеља, 22. август 2010. 07:33:52 MST[/time]
_________________________________________________
Ove slike su od danas...
 
Nazad
Vrh