Šljiva

Odg: Moj šljivik

tako je,protiv šljivine ose treba prskati odmah kad opadne 2/3 latica i ako je bilo vlažno i kišovito za vrijeme cvatnje,protiv monilije
 
Trebas odraditi prikracivanje kao sto si i rekao da pise u brosuri.Sve zavisi od debljine grana, ako prelaze 50% debljine stabla na mjestu gdje se nalaze valjalo bi ih ukloniti jer mogu biti konkurencija provodnici.Postavljanje cackalica trebas obavezno raditi kad dodje vrijeme za to.Ne znam kakve su sadnice u pitanju, jako je tesko napamet da ti govorim.Rovasenje je tezak posao, pitanje je koliko djeluje.Ne znam sta jos da ti pisem ima tu dosta stvari za reci
 
Hvala ti i ovo sto si napisao je dosta s obzirom da nemam nikakvog iskustva osim sto sam citao u brosuri.Sadnice stenleja su jace i imaju razgranjenje poneka nema.Medjutim kod c. rodne ima svasta i siba i razgranatih otprilike 50:50 tako da sam tu u dilemi kako poceti.
Za cackalice sam otprilike ukapirao kada i kako se radi tako da mislim da tu nece bit problema.Znaci tvoj predlog je da se deblje grane uklone da ne bi bili konk. provodnici.Interesuje me i to kako u drugoj godini provodnicu prekracujes i odrzavas joj odg. visinu.
:cao:
 
Pa ako su predebele trebao bi ih ukloniti.Grane koje imas bi trebao posavijati pod uglom od 90 stepeni u odnosu na stablo jer hoces vitko vreteno.Ja sam to radio spagom, probacu da nadjem neke slike pa cu staviti.Niposto ih ne trebas ostaviti ne povijene.Kad provodnica izraste 30-40 cm onda ju trebas zakinuti na vrhu.Strucan naziv je pinsiranje, mozda si cuo za to.Pinsiranjem se zaustavlja njen rast u visinu pa ona izbacije bocne mladare, a istovremeno joj odrzavas visinu, nedas joj da pobjegne "Bogu pod oblake".
 
To mi je i bila dilema u formiranju vitkog vretena jer nisam skonto kako odrzavas provodnicu u optimali da ne izjari nebu pod oblake.Isto tako boccne grane su vazne tako da sam otprilike skontao.Kad prodje ovaj talas zime do srede kako se prognozira mislim da bi mogao sa makazama da pocnem.
Reci mi samo bocna grana kad poraste kako je prekracujes odnosno koliko ostavljas duzine.Jesi li uvrtao mladare?
 
Kad bocni mladar odraste neki 10-15 cm, savijes ga cackalicom pod 90 stepeni u odnosu na stablo.za nekih 10-15 dana on ce da odraste jos nekih 10,15,20 cm, sve zavisi, i onda ga uvrnes da bi dobio tu kompletnu granu pod 90 stepeni.Isto kako zapinsiras provodnicu tako zapinsiras i taj bocni mladar, jer time ga zaustavljas i onda na njemu izbijaju neki pupovi, novi mladari, u svakom slucaju izaci ce nesto.
 
conferans hvala ti na bratskoj pomoci :ppozdrav: :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1266088428[/time]
_________________________________________________
Ako nadjes sliku baci je da vidim sta ima kod tebe :cao:
 
Scim ako nije kasno sresti rogace na sljivama,imaju ih prskulje jako puno bar 60% ali ako se to odrazi na sljivama naje.ao sam.
 
Prijatelju ovo je Lika mozda i nije jer taman se zamecu kao sijeme suncokreta su.
 
Preparati na bazi mankozeba, kaptana, propineba...

Kao na primer Mankogal 80, Dithane M45, Antracol WP70, Captan WG 80..... i drugi proizvodjaci nije bitno ime nego aktivna materija :D
 
ljubek je napisao(la):
Sorte su cacanska rodna i stenlej sklop 1,8x3,5 m. :cao:


mislim da ce ti za rodnu biti pregusto , ja to onako iz sopstvenog iskustva kada bih danas sadio vocnjak smeo bih cacansku lepoticu da sadim na 1,5 x 4,0 cacansku najbolju na 2,5 x 4,0 a cacansku rodnu na 3,0 x 5,0 znam da je tebi sad kasno i da si vec tvoje posadio ali mozda neko ko planira vocnjak ovo procita , svaka od ove tri sorte moze da se prepozna u sred zime bez lista i ploda vec samo po obliku krosnje iliti po obliku kojem tezi ta sorta da formira. najteze je rodna da se zadrzi u zeljenoj formi to jest najvise buja u sirinu dok najbolja buja ali u visinu . sto se tice rezanja onako kako si opisao je ok.

interesuje me samo kako neko ko ima tolikoooo sljiva krunu formira kanapom , mislim nemo da se ljutis ali za to bi ti trebalo mesec dana. osim toga sljiva podnosi zelenu rezidbu pa ako neznas sta bi sa sobom mozes vodopije i u pola leta da skines.
 
DOOOOOBROOO pazite kakav materijal kupujete..ili sami kalemite!!
Ja sam kupio 1000 sadnica čačanske najbolje i stenli 250 komada.
Sad im je četvrta godina i ne miču se nigdje!?
nema šta im nisam radio...sve po propisu..od sadnje (čak sam i redove okretao u pravcu sjever-jug,nosao kompas po voćnjaku)..prskanja razna;zaštita,prihrana ......samo im nisam pjevao...
dovodio sam jednog agronoma i zaključak je da su sadnice bile zaražene nečim još u rasadniku!
Ne preostaje mi ništa drugo nego traktor,sajla i polako jednu po jednu...,a koštalo je dobrih para.
 
Zdravo svima. Danas na mom vocnjaku sa sljivama primetio sam da nesto nije u redu.Na svaki mladar na njegovom vrhu novo lisce pozuti a zatim se susi i otpada.Da bi dobro videli u cemu se radi saljem slike od mog sljivaka koi je star 15 meseca.Trazim pomoc ako neko zna ili ima iskustva oko toga, sta da radim? Pozdrav.
 
Daj slike da vidimo, ovako na pamet neznamo nista, i reci jos koja je sorta, kada su tacno i kako sadjene, cime si ih prskao, djubrio i ostalo, da bi mogli dati neku diagnozu sto vise podataka to bolja diagnoza :D :ppozdrav:
 
evo slike
ei4ffp.jpg

ehx6c2.jpg

Radi se o sljivi stenlej, prskao sam sa kaptanom i insekticid mospilan. Sadjene su u februaru 2009 god.
Post je spojen: [time]1275928588[/time]
_________________________________________________
Evo jos slike
218qt.jpg

14jql8o.jpg

11skq47.jpg

2128o3l.jpg

fbj5hd.jpg

Pozdrav :ppozdrav:
 
Ovako, koliko mogu da vidim samo su vrsni mladari izgubili boju, tj. pozuteli uhvatila ih hloroza, koja je jakomoguca da je od tog prskanja, reci mi samo kada si tacno to prskanje izvodio u kojoj fenofazi, Captan zna da bude fitotoksican na visokim temperatrama u kombinaciji sa Dimetoatom, i ostalim insekticidima EC formulacije kisele reakcije.

E sada ti si captan mesao sa mospilanom, akt. mat. je Acetamiprid, ja sam Acetamiprid *AFINEX* mesao sa Mankogal 80 i ta kombinacija neije ostavila nikakve hloroze...

Reci mi samo koliko imas ovih stabala imas sa ovom hlorozom mladara, reci mi kako su stabal izgledala u rano prolece kod listanja pupoljaka, da li je otvaranje pupoljaka bilo istovremeno-ravnomerno, da nije bilo kasnijeg listanja, da su neke grane olistale a neke ostale gole, pa kasnije pocele listanje:haha:

Ovakve stvati mogu da se jave i kod izmrzavanja sadnica usled zime zbog kasnog odrvenjeavanja, tj. nisus uspele da odrvene nove grane, i onda zima i mraz ih uhvati i mladari stradaju...

u njakrajenjem slucaju moze da bude i obolenje korena-trulez ili rak korena sto je kod sljive i kosticavog voca cesa pojava, ali ne i masovno to se desava na par stabala...

Ali sudeci po slikama, vidim da je donje lisce na dodnjim delovima grana u dobrom stanju, ima odlicnu boju lepo razvijeni listovi, ja naj pre predpostavljam da je nesto od prskanja zezenulo, ili neki disbalanas u ishraniu sljive ili ti viskovi nekih elemenata vrse blokadu nekih drugih a pogotovo mikorelemenata, recimo visak fosfora moze da blokira kalcijum, magnezijum,gvozdje,cink,bakar. Visak kalijuma blokira kalcijum, visak kalcijuma blokira kaliju,fosfor i magnezijum itd...

Reci mi jos sa cime sve djubrio sadnice, koja kolicina da li si isao neku folijarnu prihranu:haha:

Ja ti predlazem da u ovoj fazi ove sadnice oprskas nekim folijarnim izbalansiranim djubrivom kao na pr. FitoFert 19:19:19, ako je nedostatak hrane , ako je ovo od prskanja captano+mospilan onda oprskaja sa FitoFert 24:6:10 da vocke to bolje podnesu...

Nebrini to je ili hemija, ili nedostatak hrane-blokada nekih elemenata, ili kiselo zemljiste da li radio analizu:haha:

Prezivece one ovo, samo ih prihrani preko lista :ppozdrav: :D
Post je spojen: [time]понедељак, 07. јун 2010. 04:26:07 MST[/time]
_________________________________________________

Post je spojen: [time]понедељак, 07. јун 2010. 13:26:46 MST[/time]
_________________________________________________
I jos jedno pitanje, da li je ovakvih pojava hloroze bilo i prosle godine:haha:

Eto pa ti ovo gore procitaj, i povadi moja pitanja pa odgovori da vidimo sta dalje...

Pozdrav :ppozdrav:
 
Hvala prijatelju na iscrpnom odgovoru. Ovakvih obolelih stabla imam 50% od celog vocnjaka. A nisi li primetio na nekim mladarima lisce se susi? Otvaranje pupoljaka i listanje je bilo odlicno, sve grane su listale ravnomerno, jake zime nije bilo. Na istoj parceli imam i visnu a ona je okej, i nju sam tretirao sa kaptanom i mospilanom. Znaci problem je samo kod sljiva. Prosle godine nisam imao takve probleme. Ja nisam strucnjak za bolesti, ali pretpostavljam dali se radi mozda o nekom insektu ( nevidliv za oko) ili nekoj bolesti. Pozdrav :ppozdrav:
 
Da nisu grinje? Meni je prosle godine slicno izgledala mlada sljiva, armada + 2 puta folijarno djubrivo i problem resen. :D
 
Nazad
Vrh