Šljiva

Odg: Moj šljivik

Najbitnije prskanje u svakom vocnjku je protiv monilije,tj protiv susenja rodnih grancica,cvetova grana i samog stabla preparati ;basf "signum",galenika "kubik' cena40,50 eur pakovanje za 1200 litara vode,prskanje u precvetavanju.Zimsko prskanje uljem i bakrom oces neces a moze i dezinfekcija stabla ureom sljivina osa vocna osa tripsi Perfektion basf ili dimetoat dimetogal aktivna materija cena oko 9 ,10 eur litra :ppozdrav:to je moja reaceptura vec dugi niz godina i nema problema
 
Odg: Moj šljivik

Ja sam planirao da se drzim ovoga:
111411w.jpg


Ali eto ovo Jesnje / Zimsko prskanje sam preskocio. Ali videcu ovih dana da okrecim stabla (neko rece da to mora najkasnije do polovine Januara), pa da posle toga krenem sa prskanjem.


Cuprablau i crveno ulje nije ili jeste ista stvar?
 
Odg: Moj šljivik

Ma gledaj samo da prodjes sto jeftinije ali monilija tije broj jedan :bravo: ovo sto sam ti napisao to it je iz mog iskustva postavicu slike u moj sljivik pa vidi rezultate pozzzzzz :D
 
staridjedo je napisao(la):
koliko cesto ako uopce obrezujete stenli sljivu?

da li je treba obrezati ili ne,
moja je mala ali mi pocesto kroz godinu dobije on neka ruzna zadebljanja na granama sto guse zivot.
Pozdrav kolega moje iskustvo ja orezujem jednom godisnje ako ti je sljiva mlada nadam se slozice se i drugi samnom ,najbitnije je formiranje krune stabla ja to nikada nebih radioo sam a kada formiras onda mozes i sam polako :ppozdrav: :cao: :cao: :cao:
 
wajbul je napisao(la):
uspješno ali sa puno muke uništen korov,bez herbicida ali sa motikavelom
Pozdrav,
Korov unisten perfektno.Na kojem ti je razmaku sljiva, cini mi se prilicno rijetko?
 
Poslednja izmena od urednika:
Vidim da ovdije ima ljudi koji znaju puno vise nego ja pa me interesira kako sljivama produziti vegetaciju(da kasnije cvijetaju)15-20 dana jer kod mene jaki mrazevi i magle dugo budi i jednostavno zaenu jer sav cvijet otpadne ,a ja sam bas na takvom terenu u dolini gdje je magla do 11h.Hvala.
 
Брале ја сам тако имао проблема са једном јабуком петровачом.Када смо имали среће ја и она, онда смо имали и јабука средином јуна. Рано цвета и углавном су је брали мразеви касни, пролећни. И негде сам прочитао давно, не сећам се где, да се у јесен окопа облик лавора око воћке пречника једног метра и избаци земља около. Кад почну хладноће и минус заледи се вода у прикладним посудама(кантама,старим шерпама и сл.) и те плоче леда се затрпају у земљу око воћке. Воћки је хладно око корена док се лед не истопи и сигурно касније креће у вегетацију него што је нормално. А знаш да некад и један сат касније може да спаси целу годишњу летину. Ја сам лично око те петроваче а и око неких кајсија правио и пирамиду од снега. Набацам снега од подножја па у вис метар ипо, све до рамених грана. Снег се топи полако и хлади корен и исто одлаже почетак вегетације. Трећа мера коју мораш применити, а у ствари мора бити прва по реду (у јесен, мада може и сада кад буде температура изнад нуле) је кречење стабла и рамених грана густим кречом. Бело ће упијати мање сунчевих зрака у пролеће што је исто добро за одлагање почетка вегетације. Уради ове три ствари и нећеш имати проблема. Снега имаш сигурно у изобиљу. Е кад се сетим магле у Подуму и Врховинама...
 
Conferans je napisao(la):
wajbul je napisao(la):
uspješno ali sa puno muke uništen korov,bez herbicida ali sa motikavelom
Pozdrav,
Korov unisten perfektno.Na kojem ti je razmaku sljiva, cini mi se prilicno rijetko?
Šljive su sađene 5m između redova i 4m u redu-
 
Poslednja izmena od urednika:
Moj Milane krecenje sljiva u rano proljecfe to da ali okopavanje i ostalam pizdarija mma nije to jedna sljiva nego ijuuuu ja neznam broja da mi glavu na panj metnes i kad bi brojio opet bi se zabrojao,pa nije to 100-tanjak sljiva nego bog te pitaj koliko.Mozda krecenjem u rano proljece a mozda i ne mozda 8 dana pred pupavanje ma kad neznam tacno pa cijela salakrkma oko toga.
 
Odg: Moj šljivik

Aco moji tu prskalicu koriste vise od 20 godina i ja sam prskao gustim krecom ali dizne gore na vrhu gdje je ventil se svejedno stopaju mora krec biti"ugasen" i procijedjen e sad bas gust krec.Daj mi reci kako i koliko gust jer vidim da je prskalica ista samo sta je moja stara i sva ishabana.Hvala.
 
Odg: Moj šljivik

Sva su prskanja bitna ,a najbitnije je protiv šljivine ose,ona napada sve sorte šljiva, a monilija neke u manjoj a neke u većoj mjeri.Ako je vrijeme u cvatni bez oborina i vlage opasnost od monilije je puno manja,to je monilija laxa a monilija fructigena dolazi kasnije kada šljiva počme da šara.Naj osjetljivija sorta na moniliju je Stenly.
 
Е па ти си онда прави Цар кад им не знаш број. Ја сам оно радио са три-четири воћке које су ми у дворишту.
 
Postovani sljivari ima li ko zasad sljive u gustoj sadnji na sklop 3,5-4 m x 1,5-1,8m.Ako neko ima ovakav zasad neka napise nesto...
Unapred zahvalan.... :cao:
 
Danas sam bas radio rezidbu sljive koja je sadjena 4x2,ne znam sta te zanima?Uzgojni oblik je vitko vreteno.Mozda ce se mnogi smijati ali tako je.Ubaci cu i neke slike ako treba.pozzzz
 
Poslednja izmena od urednika:
Питам те лепо као човек, мислио сам због зиме, мраза, промрзлина од резова. Немој ми само рећи да су на коштуњавим воћкама резови отпорни на измрзлине.
 
[Svaki veci rez(sljiva ulazi u 5 godinu) premazes kalemarskom smolom, to dosta pomogne.Mislim to ja uradim, a ja ti nisam inzinjer.Oni to bolje znaju.Najbolje je da se reze posle 15 februara, jer tad se temperature malo podignu, ali ako ne mozes da stignes moras poceti ranije.
 
Poslednja izmena od urednika:
Conferans pozdrav ja sam zasnovao ovaj vocnjak tj sljivik po novom sistemu bas kao sto i ti navodis.Sadnice su posadjene prosle godine zadnja dekada novembra.Interesuje me prvi potez oko rezidbe.U brosuri za posebne projekte ministarstva za poljoprivredu je navedeno da se u formiranju vitkog vretena u prvoj godini sadnice orezuju na visinu od 30-40cm od poslednjeg jaceg razgranjenja na sadnici.Ako su sadnice bez grana sto je nepovoljno treba ih rezati na visini od 90-110 cm od zemlje.
Interesuje me kako si ti poceo orezivati prve godine da ne bi napravio neku gresku.I jesi li radio rovasenje i razvodjenje sa cackalicama.
Sorte su cacanska rodna i stenlej sklop 1,8x3,5 m. :cao:
 
Odg: Moj šljivik

Ја у воћњаку (стар око осам година) имам стенлејку, чач родну и чач најбољу. Још нисам имао нападе монилије, вероватно сам погодио време и препарат, али сам имао прошле године проблема са осом. Преварила ме гадура једна и доста ми упропастила. Мислим да сам у јуну промашио против осе :zli:
Што каже вајбул, сва су прскања битна, али најважније је зимско прскање
 
Nazad
Vrh