Šljiva

282fd4n.jpg

A ovo sam upregao 540 i udri po freziranju
 
Mirko, lijepi tereni za voćarstvo! Je li šarka zahvatila čitav voćnjak? To brzo plavljenje i otpadanje nije od šarke.
 
Sarka je zahvatila oko 50% vocnjaka.Prskanje je uredno i na vreme jer imam svoj atomizer.Dosad sam najvise koristio Galenika preparate.E sad sto plavi i otpada a prskana je na vreme...Cime sad poprskati da bi se to sprecilo,ako nije kasno?
 
moje amatersko misljenje da je kasno sad da se to ispravi, moz sad u promeni boje protiv monilije ploda i cisto neki insekticid i to ti je do jeseni
 
Sutra idem da navodnjavam voćnjak. Prije 2 sedmice sam testirao sistem KPK poslije zime i sve je u redu, a od sutra ide u punu funkciju.
Ove vrućine nisu nikako dobre u ovoj fazi, naročito za Ljepoticu.
 
2vmts74.jpg

Ili ova slika. Šljive su u trećoj godini, trebale su da budu čačanska rana međutim, ima tu i rodne i stenleja. Kupljene u Vel. Drenovi. Posle se izvinjavao, hteo na licu mesta da ih prekalemljava, propast. Ajd što je mene za....o, nego i rođenog brata ispalio isto. Nema veze. Šljive su zakačene gradom, Ima ih malo, svega 45, red od reda 4 m. razmak u redu isto 4 m. Pozdrav!
 
@zupa sto bi tebi bilo bolje nego nama :osmeh: :osmeh: ja mislim da svako ko je kupio sadnice u drenovi i okolini sigurno je 30 -50 % pogresna sorta a i ako su pogodili to je onda slucajno
razmisljam da bi mozda bilo pametno da se otvori tema sa imenima kalemara koji su isporucivali los sadni materijal ili pogresan , da oni koji hoce da kupe mogu da znaju sa kime imaju posla a mozda i utice na kalemare da promene nacin rada.

moj savet pocupaj ono sto nisi narucio a ono sto ti treba kalemi sam sa svog drveta za koje znas sta je i u kakvom stanju sto pre to bolje , ja sam imao isti problem pa sam 7 -8 godina se premisljao dali da cupam ili da ostavim pa sam odlucio da svake godine z amenim po 200 komada . i jesenas poceo sa cupanjem sto duze cekas veci je gubitak.

sljiva podnosi zelenu rezidbu tako da slobodno mozes ovo da razgusis
 
obavezno da se otvori takva tema za dobre i lose kalemare !!! podrzavam

Otvaranje takve teme nema dozvolu administratora, NEMOJTE otvarati.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ili ova slika. Šljive su u trećoj godini, trebale su da budu čačanska rana međutim, ima tu i rodne i stenleja. Kupljene u Vel. Drenovi. Posle se izvinjavao, hteo na licu mesta da ih prekalemljava, propast. Ajd što je mene za....o, nego i rođenog brata ispalio isto. Nema veze. Šljive su zakačene gradom, Ima ih malo, svega 45, red od reda 4 m. razmak u redu isto 4 m. Pozdrav!

Nema onog ko nije dobio bar par komada "pogrešnih" sorti šljiva. Ja tako imam 2-3 Č. rane, pa zasladim pred glavnu berbu ostalih :)

@zupa100, mogao si i ranije izvršiti zelenu rezidbu ali i sad nije kasno. Pošto je kod tebe širok raspon sadnje, oslobodi centralni dio krošnje nepotrebnog broja vodopija i ostavi 2-3 ramene grane, ostale u sredili ukoni, vanjske sa žicom razvedi i to je to. Pošto je 4x4 ove godine ne moraš prikraćivati grane, neka rastu ali ih razvedi na vrijeme i ne dozvoli da se otmu. Kad iduće godine budu oko 2-2,5m prikrati ih i isforsiraj bočna razgranjenja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Poštovani prijatelji forumaši,
ja sam šljive obrao nešto u pekmez a veliki deo prodao (50 dinara). Mislim da imam čačansku ranu ili lepoticu. Stenlej i valjda požegača tek počinju da plave. Sve ove sorte navodim u zagradi jer mi je prodavac rekao da su te sorte. Najesen kupujem u Šangaju ili institutu NS sadnice da bih bio siguran šta kupujem.
Srdačan pozdrav
Edi
 
Kao sto kaze pesma "resih da se zenim..." ali mozda sledece godine,ove godine podizem sljivik ::svaka cast:: U selu Vrelu kod Uba posedujem oko 3ha obradive povrsine,na kojoj bih za sada posdio 1 ha sljive,tj. oko 500 sadnica (5x4). Njiva je poduzno orjentisana S-J,celodnevno osuncana i nema mraznih dzepova. Blago je nagnuta i ima poduzni pad od oko 2%. Registrovao sam domacinstvo,obavio analizu zemljista,nabavio strucnu literaturu pa se polako "ostrim" za jesen.Na njivi je trentno soja i kukuruz za silazu,posto smo do sada davali zemlju u zakup pa sam resio dato prekinem i postanem svoj gazda ::svaka cast:: Planiram da parcelu ogradim pletenom zicom a postojeci odvodni kanal ocistim,mada se na njivi i nije do sada zadrzavala voda. Iz PSSS su mi rekli da sadim RANU i LEPOTICU ako hocu da zaradim,a RODNU ako hocu rakiju. Sta mislite o tome?. Zanima me da li je sadni materijal na Institutu u Cacku zaista najbolji, posto su sadnice najskuplje a i dobija se dosata papaira,posto "jurim" i za subvencije? Gledao sam dosta sajtova nekih rasadnika i sve je to lepo za ako ali ne znam da li je tako i u prirodi,pa da li neko od vas ima neke preporuke? Sve kritike i savete prihvatam, jer "odvajam od usta" oko 4000-5000e, pa moram bas da pazim sta radim,jer to na ovu krizu nije mala suma. Unapred zahvalan :ppozdrav:
 
Razmišljao sam i ja o podizanju šljivika na oko 3000 m2, ali me šarka u "mom" mestu brine, kopka me to da od 1914. nisu uspeli da pronađu lek za šarku....moram da vadim ceo stari voćnjak požegače...::jako_besan::::jako_besan::
 
Poslednja izmena od urednika:
Има ли неко тургуње? Чујем да је од тургуње одлична ракија, па чисто да питам.
 
Iskren da budem ovome se okrecem jer imam neke kakve takve uslove,a posto nisam polticki opredeljen a sami tim i podoban za posao koji sam obrazovan "mrka kapa". E onda sam resio da se okrenem vocu jer kapiram da sve ono sto se jede i pije mora naci kupca. Znam da nije sve lako i sjajno i da treba dosta rada,ali svega mi je preko glave pa milslim da ce mi taj rad biti odmor . Cak razmisljam da sledece godine posadim i 100-150 dunja samo za svoju dusu tj. za rakiju...videcemo :ppozdrav:
 
За ту шљиву сам први пут чуо овде у Срему, дивља сорта, рана, округла али није трновача, тако причају! Сад нешто бауљам по нету, па сам набасао да су тургуње обједињен назив за све типове шљива које се не могу цепати. Реко да вас питам, множда неко зна.
 
Nazad
Vrh