Šljiva

@Djansla, malo mi je teško povjerovati da baš nikakva bolest ne napada ili štetočina. Ako ima mrava na tvom voćnjaku, budi siguran da ima i biljnih vaši. Doduše, intenzitet može biti itekako manji ali da je baš nema ne vjerujem. Sa većim površinama jedne iste voćne vrste, u ovom slučaju šljive od 0,5 - 1 i više hektara, mogućnost i intenzitet pojave bolesti se mnogo povećavaju. Što se tiče "odvajanja" dijela voća za lične potrebe, mislim da takav stav uopšte nije u redu. Ne bih tretirao svoj voćnjak nikad u životu nečim što ni sam ne bih konzumirao (mislim na voće). Probaj takvu priču ispričati budućem kupcu pa prenesi reakcije :)

@Matkee, šarka je svugdje. Ako ima mali broj stabala zaražen i koja su udaljena par stotina metara od voćnjaka može se desiti da nikad ne dođe do oboljevanja. Prvi put kad se pojavi, ona će tu uvijek i biti..i nema nikakvog načina suzbijanja (osim drastičnih mjera).
 
Kolega @Vocar slažem se u potpunosti sa Vama, ali ako se ne varam Vojvodina nije znala šta je šarka do pre par godina, a sada skoro svaki domaćin ima zaraženih sadnica, to sam hteo da kažem, ali i dalje nmg da verujem da i dalje nema "leka" šarci, da li je to stvarno tako ili se opet želi uništiti još jedan proizvod zemlje Srbije, da li je šarka zastušljena i u ostalim zemljama ? :ppozdrav:
 
na visim nadmorskim visinama insekti ne egzistiraju to je i kljuc zdravih vocnjaka u pojedinim delovima Srbije i Bosne koji nisu zarazeni sarkom jednostavno nema biljnih vasi koji bi je prenosile nema ni musica,krompirove zlatice i vecine letecih insekata ovo sam saznao '93 na Vojnom poli8gonu Pasuljanske Livade ali sam eto smetnuo sa uma sad me covek podseti:ppozdrav:
 
Ako se ne varam biljna vaš je najčešći prenosilac šarke kao opake bolesti @kicca ?
 
Upravo tako sadnice,makaze i biljna vas ako imas zdravu sadnicu i dezinfikujes makaze a na toj nadmorskoj visini nema vasi onda si pobedio mada je realno Pozegaca prevazidjena sorta cak i kao rakijska a kao industrijska je ionako bila previse sitna tako da sta je bilo bilo je idemo dalje :ppozdrav:
 
Sa cime najbolje prskati lisne vasi na sljivi ,primetio sam da su se pojavile
 
Malo kasno da su se tek pojavile ali O.K. ja sam male zlikovce tamanio sa Vantex 60 CS mada sam primetio da kada sam radio tretman protiv smotavca sa Afinex 20wp potamanio sam i "svemirce" t.j. vasi
E sad ja radim zastitu u saradnji sa Agromarketom tako da je verovatno ovo nesto sto oni prodaju mada su to nezni zlikovci tako da ce ih bilo koji insekticid u normalnoj koncentraciji ubiti na mrtvo:ppozdrav:
 
@kicca pa vaši su kao i smotavac insekti :) Šala!

@idklecin, neki dobar insekticid i neće ih biti.
 
Matke

Danas sam pricao sa jednim zastitarom u vezi mojih listova koji se kovrdzaju i druge su boje .Kaze da nema sanse da je od velike doze dimetogala . TJ. moze ali da je doza mnogo ogromna a u to sumljam da si stavio . Ako imas dosta takvih listova radi analizu , nesto im nedostaje .
 
Kod mene ove godine rodna puna, ali lepotica podbacila (prošle godine bilo je obrnuto). Medjutim, 30 sadnica čačanske lepotice zasađenih pre skoro četiri meseca je nešto počelo da izjeda. Prskane su insekticidom, okopane, prehranjivane su i zaštićene, ali, iako ne mogu da primetim ni jednu bubu na drvetu, nešto joj jede list na vrhu stabla. List izgleda sprčen, uvijen i nagrižen bez nekog očiglednog razloga. Kad budem dosao kući s posla slikaću i probaću da okačim slike na forum. Sadnice su kupljene u insttitutu u Čačku, plaćane su 2.5 eur po komadu i posedujem račun za slučaj da su oni negde pogresili.
 
Poslednja izmena:
grinje kolega šljivina rđasta grinja s jedne strane dobro utiče na smanjenje porasta mladara u visinu a sa druge strane šteti kao i sve ostalo što napada list i plodove.
abastate u kombinaciji sa galminom ili ogriolom.
 
Sad sam bio kod strucnjaka, kaze da su sadnice zarazene nekim virusom i da im nema pomoci. E sad, nije mi za tih 30 sadnica, vec za mnogo veci vocnjak koji se nalazi odmah pored. Sutra, eventualno u ponedeljak, zovem institut da posalje ljude da provere o cemu je rec. Evo sad cu da slikam i da postavim slike.

qwyn3m.jpg


1em2i1.jpg


2j3jm2x.jpg


140huo3.jpg


vq5pw4.jpg


mcz1fk.jpg


wl5aag.jpg


Izvinte sto su malo krive, al bolje ne umem.
 
Poslednja izmena:
Koliko ja vidim ovo je kombinacija više napasti, šljivina grinja + hrđa lista. Dvije su solucije, ili nisi štitio protiv istih ili
si pogriješio u kombinaciji sa sredstvima pa je došlo do oštećivanja kore mladara.

Ako taj stručnjak kaže da su zaražene nekim virusom, volio bih znati kojim to?
Koliko su stare sadnice i da li je ova promjena nastupila odjednom ili duže vremena?
 
Poslednja izmena:
Prskano insekticidima i nekom tecnoscu za zastitu, tako su mi dali u apoteci, ne mogu sada trenutno da nadjem kesice da vam kazem tacno koji preparat je u pitanju. Sadnice su zasadjene 16. marta ove godine i promena je nastupila odjednom, traje vec desetak dana. Nemam pojma na koji je virus mislio, rece mi covek samo da je virus u pitanju i da nisam jedini ove godine koji je dobio zarazene sadnice iz instituta u Cacku. Recite cime da prskam da probam da ih oporavim. Greota je da vadim ako nisu zarazene. Hvala i pozdrav!
 
Poprilično je "metličava" a listovi svureni, pa je najvjerovatnije grinja. Ne čupaj, nego pitaj na koji virus je mislio?
Na 2. slici vidi se da je bilo i plamenjače, ali je već prošla. Uključi u narednu zaštitu uz insekticid i neki od
fungicida.
 
Pozdrav ljudi, neiskusan sam u voćarstvu, tj. jesenas sam posadio č. rodnu i č. lepoticu svega 20-ak komada. Prskao sam samo ELISOM protiv vaši u jednom navratu i prehranom preko lista SOLUVEG 20+20+20 uz dodatak gvoždja pre nedelju dana.Sada mi se pojavilo nešto što mislim da je plemenjača i prskao bi mankagolom 80. Čuo bi vaše mišljenje pošto uopšte nisam siguran. Ovo se pojavilo samo na lepotici i to na polovini stabala. Evo i slika:
svs4g8.jpg

24g846x.jpg

deoffr.jpg
 
Šta bih ovo moglo da bude,neka bolest ili nedostatak nečega?
2j0axht.jpg

fxgzcw.jpg

Od 30 stabala koliko imam ,polovina ima ovakav list.Ostala stabla su normalna.
 
Nazad
Vrh