Šljiva

Tako sam i ja držao uredan šljivik do pre 2-3god ,al sam se olovario od toga pa sad samo total i to jedva ::jako_besan:: ::samo bes:: ::lose::
 
Moj šljivik

Pozdrav svima,
nov sam na forumu. Procitao sam veci deo tema (bar one koje sam uspeo pronaci) vezano sa sljivu. Imam nekih pitanja pa cu ih postaviti ovde. Unapred se izvinjavam ako odgovori vec negde postoje na forumu, ali ce sigurno i drugim clanovima koristiti ako je sve na jednom mestu. Ako naslov teme nije adekvatan zamolio bih nadlezne (admina) da prilagodi naslov...
Javljam se iz Lazarevca. U obliznjem selu (gde smo nekada ziveli) na jednoj parceli od oko 30 ari smo 2003 godine posadii oko 130 stabala sljive, 2006 smo posadili dodatnih 30-ak tako da sada ima oko 160 stabala. Mogu reci da je sve to krenulo totalno amaterski, nismo imali od koga da naucimo, ali se nismo nesto ni interesovali preterano. Sada kada citam kako ljudi krecu u ceo projekat (od analize i pripreme zemljista, preko odabira sadnica pa do kasnijeg "odrzavanja") vidim da smo mi jos gori od obicnih amatera i pocetnika). Jedina prednost je sto se ranije (pre 30/40 godina) tu prostiralo oko 2 ha pod sljivom, tj. ta parcela je samo jedan mali deo toga. Tako da zemlja, podneblje i ostalo su pogodni za sljivu. Sam izbor sadnica je takodje bio los, tj. kupili smo na pijaci i receno nam je da je deo Cacanska lepotica, a drugi Cacnska rana mada bas i nisam siguran). Nadam se da nisam pogresio oko naziva. Ali evidentno da imamo i neku trecu vrstu jer kod par stabala je plod znatno krupniji od ostalih i one sazreju nesto brze (mozda i mesec dana pre ostalih). Zbog loseg izbora nasada a i sto smo sadili u prvoj polovini Aprila 2003 vocanjak je u startu znanto kasnio.... Posle imali problema sa jakim vetrom koji je dosta stabala iskrivo gotovo i polegao
po zaemlji, onda nas malo mucile i krtice. Ali smo se sa svim tim izborili u toj prvoj godini. Sto se tice pripreme, uzorali smo i potanjirali parcelu (tj. taj deo (otpilike 3/4) gde smo 2003 posadili "prvi turu". na toj poslednjoj 1/4 je bilo neke deteline pa tu nismo nista hteli) rucno smo iskopali jame oktprilike 80cmx80cmx80cm pa i vise od toga (mada je bilo i onih koji su rekli da je bespotrebno toliko kopati za sljivu). U svaku jamu smo ubacili po pola kolica stajnjaka. Sljive su sadjene na 4 m razmaka i i zmedju redova je takodje 4m. U pocetku smo zalivali svakih par dana. 2 godine kasnije smo i na delu gde nije bilo sljive posadili s'tim sto smo tu kopali znatno manje (dolazio je covek sa traktorom i iskopao okrugle znatno manje i plice jame) i tu nismo nista djubrili... Tako da su te znatno losije. Od kasnijih odrzavanja je svake godine uzorano i potanjirano. Sto se tice djubrenja svake jeseni smo bacili po saku/dve NPK 15:15:15 po stablu (sada citam da je to malo). Sto se prskanja tice u par navrata smo prskali i to ako smo imali neki problem sa sljivom. Problem se uglavom ogledao u tome sto nesto napadne list , list se sav smezura i bude onako kao prasnjav i lepljiv. I to ugavnom odemo u poljoprivrednu apoteku i sto nam oni preporuce to uzmemo. Ranijih godina smo i krecili stabla u prolece, ali ove godine zbog nekih prvatnih obaveza nismo stigli nista uraditi (samo smo potanjirali, nismo ni krecili , ni prskali, ni bacali vestacko djubrivo). Uprkos tome sto tu nije radjen ni deo potrebnih radnji sljive su solidno radjale. Pa smo ove godine imali oko 20 kazana rakije. Sto je za nase potebe (ne prodajemo je,ali ni ne pijemo pa uglavnom poklonimo ili kada dodju gosti se popije) vise nego dovoljno.
Ali sam sada resio da se malo vise posvetim vocnjaku i da probam da izvucem maximum i nadoknadim ono sto je predhodnih godina izgubljeno. Ako je tako nesto uopste i moguce....
Neka saznanja sam "pokupio" na interentu i bez obira to sada znam mnogo vise nego ranije sve je to nedovoljno. Pokusao sma da nadjem neku litraturu ali nisam uspeo, pa me zanima gde se moze kupiti neka literatura o sljivi. Takodje me zanima koja je procedura i koje radove sve treba sprovoditi u sljiviku u toku godine. Znaci sta je ono po PS-u. Ja sam bas juce kupio NPK 8:16:24 i bacicu oko 0.5 kg po stablu (tako sam procitao negde), zatim cemo to zaorati (mad cale predlaze da neoremo nego samo potanjiramo). Procitao sam da je potrebno i okreciti stabla u jesen. To do sada nismo praktikovali, ali se nadam da cemo vremenski stici i da ce nam vremenske prilike to dozvoliti. Mi smo do sada radili mesavinom gasenog kreca i stajnjaka (stari recept od nasih dedova), ali sada citam da tu ima i drugacijih "recepta". Koji su vasi predlozi? Zatim planiram sada u jesen da odradim to jesenje / zimsko prskanje (cime se tretira), zatim da se na prolece to potanjira i baci ponovo vestacko djubrivo (KAN ili UREA). Citam da to treba dva puta, u Martu i najkasnije pocetkom Maja. Odradicemo i to. Odradicu i ta prolecna prskanja, ali tu nisam uspeo nista naci, kada se i cime tretira.... Ali da vise ne duzim sa pricom i postavljam pitanja, zanima me misljenje i savet / predlog nekog iskusnijeg koje su to sve radnje i u koje vreme se sprovode.

Slike cu postaviti naknadno.

Hvala svima,
Aca, Lazarevac
 
Odg: Moj šljivik

111411w.jpg

Ja moju sljivu tretiram po ovom programu.A sto se tice mineralne ishrane,trebao bi uraditi analizu zemljista.Nista se ne radi napamet.
 
Odg: Moj šljivik

Hvala kolege

@harry, ako mogu zakljuciti pre bubrenja pupoljaka nevrsis nikakvo prskanje. Sta je sa tim nekim zimkim prskanjem o kome sam negde citao. Ili se to mozda odnosi na drugo voce, a ne na sljivu....
 
Odg: Moj šljivik

acca je napisao(la):
Hvala kolege

@harry, ako mogu zakljuciti pre bubrenja pupoljaka nevrsis nikakvo prskanje. Sta je sa tim nekim zimkim prskanjem o kome sam negde citao. Ili se to mozda odnosi na drugo voce, a ne na sljivu....
Šljiva se prska u jesen sa nekim od bakrenih srestava naj bolje Cuprablau ,a u proljeće isto prijee
početka vegetacije ili u samom početku,nakon rezidbe-naj bolje crveno ulje.
 
Odg: Moj šljivik

Hvala. Video sam naknadno da je na dnu harry-jevog spiska i jesenje prskanje. Cekam da malo stane ova kisa i odmah krecem. Da li je to tzv. kupanje stabla kakao ga neki nazivaju. Treba da ga bas "natopim" ili onako, samo malo magla da padne?
Takodje, da li je bolje prvo okreciti, pa prskati ili obratno i da li se prska i stablo ili samo grane,tj. krosnja?
Hvala
 
Odg: Moj šljivik

acca je napisao(la):
Hvala. Video sam naknadno da je na dnu harry-jevog spiska i jesenje prskanje. Cekam da malo stane ova kisa i odmah krecem. Da li je to tzv kupanje stabla kakao ga neki nazivaju. Treba da ga bas "natopim" ili onako, samomalo magla da padne?
Takodje, da li bolje prvo okreciti, pa prskati ili obratno i da li se prska i samo stablo iloi samo grane,tj. krosnja?
Hvala
Ja prvo oprskam bakrom,pa 20-ak dana poslije krečom.U kreč dodam jos sumpora i pršćem cijelo stablo (i krošnje i deblo),okupam sadnicu.
 
Odg: Moj šljivik

tako je ,dobrano okupati, a krečenje može naj kasnije do polovice 1 mjeseca
 
Odg: Moj šljivik

harry je napisao(la):
acca je napisao(la):
Hvala. Video sam naknadno da je na dnu harry-jevog spiska i jesenje prskanje. Cekam da malo stane ova kisa i odmah krecem. Da li je to tzv kupanje stabla kakao ga neki nazivaju. Treba da ga bas "natopim" ili onako, samomalo magla da padne?
Takodje, da li bolje prvo okreciti, pa prskati ili obratno i da li se prska i samo stablo iloi samo grane,tj. krosnja?


Hvala
Ja prvo oprskam bakrom,pa 20-ak dana poslije krečom.U kreč dodam jos sumpora i pršćem cijelo stablo (i krošnje i deblo),okupam sadnicu.

Ja do prosle godine nisam nikoga video da prska celo stablo u belo do mog komsije . Nikada to nije radio ali u jesen prosle godine ,ja u vocnjak kad kod njega sve belo,ja pomislio Komsa skrenuo malo
a sada vidim da je sa komsom sve ok :haha: :haha: :haha: :ppozdrav:
 
Odg: Moj šljivik

harry je napisao(la):
Ja prvo oprskam bakrom,pa 20-ak dana poslije krečom.U kreč dodam jos sumpora i pršćem cijelo stablo (i krošnje i deblo),okupam sadnicu.

Ako sam dobro razumeo ,ti i krecom prskas i to celu sljivu (i stablo i grane)!? Ja sam do sada uvek cetkom i to samo stablo....
 
Odg: Moj šljivik

i ja sam krečio samo deblo i početak ramenih grana,ali sam vidio zimus prvi puta da je cijeela krošnja okrečena leđnim atomizerom
 
Odg: Moj šljivik

acca je napisao(la):
harry je napisao(la):
Ja prvo oprskam bakrom,pa 20-ak dana poslije krečom.U kreč dodam jos sumpora i pršćem cijelo stablo (i krošnje i deblo),okupam sadnicu.

Ako sam dobro razumeo ,ti i krecom prskas i to celu sljivu (i stablo i grane)!? Ja sam do sada uvek cetkom i to samo stablo....
Da,prskam cijelu sljivu iz prskalice.istina ne ide uvijek glatko ali meni nije nista tesko zato sto volim moj vocnjak.Za prskanje krecom sam sebi napravio posebno prskalicu koja moze gusci krec da baca.Bravo ja :D :D :D
 
Odg: Moj šljivik

Pre par dana sam kupio:
big_Motorna-prskalica-DM-14.jpg



Pa ako vreme posluzi surta ili prekosutra prskam sa Cuprablau.... Nego da li smeta ako npr istog dana ili sutradan padne kisa, tj koliko je potrebno da se navedeno sredstvo osusi?
 
Odg: Moj šljivik

Пошто кошта ? ::svaka cast::
У принципу моли Бога да после сваког прскања не падне киша бар два сата. :kisa: :cool:
 
Odg: Moj šljivik

Cena 14 800 din.
Nisam stigao da poprskam do sada :( . MAda s' obzirom da za ovih 5/6 godina sljive "nisu videle" zimskog prskanja, verovatno nema puno veze. Ustvari ima, ali nisam ni predhodnih pa me to tesi.... A bas sam misilio da ispostujem sve kako ide. Sada ostaje da krenem od prolecnog. Mada mozda nesto odradim i ovih dana kada je vec temperatura ovako naglo skocila....
 
Odg: Moj šljivik

Ја сам прскао црвеним уљем задње три године и то у време кад су пупољци већ почели да се буде у рано пролеће, јер ми је у воћњаку детелина па зими шетам и напасам и ђубрим уз помоћ оваца
 
Nazad
Vrh