PDA

View Full Version : Šljiva

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Matkee
20-02-11, 23:26
Što su napredovale, napredovale su... Prethodnih dana je bio harakiri :lol:....orezane su pravo što kaže naš narod ! :D

wajbul
20-02-11, 23:38
I ja sam svoje orezao ,sad čekam vrijeme za zaštitu :'({

Matkee
20-02-11, 23:42
...a sada javljaju zahlađenje...mada biće i lepih dana da se sve odradi kako treba, samo da godina ne bude obilna kišom kao prošla i sve će biti ok ! :D

Giga Moravac
22-02-11, 21:35
Zdravo svima,imam sljivak star 14 god, nekih 120 stabala sorte Stenlej. uglavnom se to rasproda po pijaci. A imam i neki stari zapusteni vocnak od dede,koji planiram da uredim i zanimaju me neke stone sorte sljiva krupnih (ogromnih) plodova ako mi mozete preporuciti,ako neko ima iskustva a da plodovi budu krupniji od stenleja.da se zacude moje komsije,ako me razumete. :lol:

FruitBoy
22-02-11, 21:53
Stenlej i razne renklode....krupna altanova renkloda npr.

Giga Moravac
22-02-11, 22:12
jel ima to kod nas da se nabavi,iskreno prvi put cujem za to??
:D

Nemanja87
22-02-11, 22:45
ima je u rasadniku ,,elstar,, iz subotice

Vocar
22-02-11, 22:46
Zdravo svima,imam sljivak star 14 god, nekih 120 stabala sorte Stenlej. uglavnom se to rasproda po pijaci. A imam i neki stari zapusteni vocnak od dede,koji planiram da uredim i zanimaju me neke stone sorte sljiva krupnih (ogromnih) plodova ako mi mozete preporuciti,ako neko ima iskustva a da plodovi budu krupniji od stenleja.da se zacude moje komsije,ako me razumete. :lol:

Čačanska najbolja npr.

FruitBoy
22-02-11, 22:51
Raspitaj se da li ima..... te renklode su baš baš krupne!

Giga Moravac
23-02-11, 21:01
a da li ste culi za neku japansku sljivu,negde sam procitao da je dosta krupna,ali ne mogu sista vise da pronadjem. Jel ima to neko?

wajbul
23-02-11, 21:16
Kod nas u rasadnicima ima dosta kinesko-japanski sorti šljiva i u glavnom su krupne
ali su više za južna -toplija područja

kicca
23-02-11, 23:01
@wajbul
Drago mi je da si ponovo tu obzirom da si net-doajen sljivarstva na ovim prostorima :D
imam i jedno pitanje za tebe znam da si bio zagovornik redjeg sklopa stabala u ranijem periodu zanima me dali se to promenilo i sta mislis o gustoj sadnji >:({

krcinac
24-02-11, 00:04
a da li ste culi za neku japansku sljivu,negde sam procitao da je dosta krupna,ali ne mogu sista vise da pronadjem. Jel ima to neko?

neko ima to je sigurno. ali ko ? jesi li razmisljao da se ukrsti sa tikvama moj drugar sa foruma mi nesto slicno savetovao pre neki dan kaze tikve bile 30 dinara prosle godine :lol: valjda ce da se prepozna hahahaa tu sortu ima " goran b " sa ovog foruma sorta se zove angeleno inace je puno ima u italiji stize kasno, i u srbiji nemas sadnica za nju ,vrlo krupnih plodova 0100-120 grama. kod nas postoji nova sorta zove se timocanka i to je najkrupnija sorta stvorena u cacku , krupnija od c. najbolje i stize 10-15 avgusta
problem sto su sadnice jos jesenas na pocetku sezone bile razuzete tako da do jeseni nema nista od sadnje . ako znas da kalemis ja znam ko ima kalem grancice pa se javi.

kicca
24-02-11, 00:11
ti znas ko ima kalem grancice na poklon ili na prodaju :lol: :lol: :lol:

krcinac
24-02-11, 00:37
sta je to paracin - selevac 10 evra benzina nije to skupo ostalo gratis a ima i vino rece. ima nekih trideset ari vinograd nije se valjda vec popilo .... informacije zlata vrede tip smisli novi motor i dobije 10 000 premiju drugi taj papir odnese u mercedes i dobije 10 000 000 . bitno da se zna gde ima ostalo je lako . mora da plati >:({ ja sam skroman covek
hahahahahaa

kicca
24-02-11, 00:44
Jaa licno sumnjam da su to mozda i kalemljene sadnice ko zna sta je bice cirkus kad prorodi :lol: :lol: :lol:

krcinac
24-02-11, 01:33
:lol: :D mozda si u pravu hahahaa i meni vise lici na palmu nego na sljivu ali nisam smeo da ti to pominjem ..
(za ostale koji nisu videli timocanku njoj grane rastu pod uglom od 90 stepeni cak su i povijene na dole bar u prvoj godini videcemo kako ce se dalje razvijati)

Vocar
24-02-11, 09:26
Prošle godine sam probao šljivu Feliciju (Grosse Felicia). Veoma krupan plod, ali mi se ne svidja njezin okus koji više vuče na šanteliju. Oblikom podsjeća na jabuku. U velikim trgovačkim centrima bude kad niti jedna druga. Imao sam sliku negdje pa kad je nađem postaviću je.

Giga Moravac
24-02-11, 14:13
Krcinac-kicca
ajd za krcin znam gde je,izlazio sam tamo x puta,a u kom je pravcu taj selevac :lol: :lol: ;D}
I koji od vas dvojice to ima.... Malo ste mi mutni hehe salim se.

wajbul
24-02-11, 19:43
Nisam bio pobornik guste sadnje na bujnoj-džanarika podlozi,ali na nekoj slabije bujnoj podlozi -da
I mislim da će se sve više koristiti i kod nas ,na novim nasadima.
Inače više me interesiraju nove sorte selekcije TOP

FruitBoy
24-02-11, 20:57
To već ne znam kako će da ide, s obzirom da su sadnice iz drugih zemalja dosta skupe, a niko od nas nema licencu za proizvodnju slabije bujnih podloga.....nadamo se da će se ta situacija uskoro promeniti!

kicca
25-02-11, 00:10
@wajbul

http://thumbnails33.imagebam.com/12099/50803a120980654.jpg (http://www.imagebam.com/image/50803a120980654) http://thumbnails37.imagebam.com/12099/577326120980744.jpg (http://www.imagebam.com/image/577326120980744)
Bio sam pre desatak dana na pokaznoj rezidbi ovde u Austriji u jednom rasadniku,ovako nesto te zanima :D >:({
15,5€ na komad 5,5€ preko 1000 kom za izvoz van EU samo preko 10.000kom uz posebna odobrenja nadleznih u EU

ironman
25-02-11, 00:20
15,5€ na komad 5,5€ preko 1000 kom za izvoz van EU samo preko 10.000kom uz posebna odobrenja nadleznih u EU

Fijuuuuuuuu

Dje smo mi a dje je Evropa!!!!!!!

15,5 evra do 1000 komada?

Matkee
25-02-11, 00:22
Лепо је рекао наш сељак ЕУ ! ":":{ {"{": {"{": {"{":

kicca
25-02-11, 00:33
Tako to izgleda otprilike ali smo zato krivi mi a ne oni vecina tih sadnica za 15€ su nastale ukrstanjem neke Cacanske sorte a nas institut u Cacku 30 godina nijedna nova sorta ::lose::

Matkee
25-02-11, 00:39
Tu je najveća krivica na državi, gledao sam izlaganje prof. Keserovića u Master centru o sadnom materijalu, koliko im je trebalo vremena i truda da licenciraju dve nove vrste grožđa pa to je strašno ! {"{":

kicca
25-02-11, 00:45
Neko je definitivno kriv posebno zato sto je dzanarika bila jedina podloga ;D}
Nemci selekciju Top nude na 6 razlicitih podloga ;D} ;D}

FruitBoy
25-02-11, 14:03
Da samo malo hoće da se potrude ovi sa čela kolone, mnogo drugačije bi to sve izgledalo. Srbija je mnogima trn u oku, a posebno Vojvodina, jer malo gde ima tako dobrog zemljišta kao ovde. A neiskorićeno! ::lose::
Gledao sam jednu tabelu koja kaže da je Austrija prva u svetu po intenzitetu proizvodnje jabuke sa prosečnim prinosom od 86t/ha, a naša Srbija na 27. mestu sa prosekom 8,2 t/ha.
A kakve su naše agroekološke mogućnosti, a kakve njihove?? ^-^

Vocar
25-02-11, 15:00
Kicca, odlično izgleda taj sadni materijal.

Sve je do mentaliteta, možeš nekome dati sve al kad je beter onda ne vrijedi ništa. I kad nas se može naći voćnjaka koji su dovedeni do mjere da se razglednice mogu praviti od njih, a ima i katastrofalnih. Austrija je vjerovano na tom mjestu zbog visokointenzivnih zasada i upravo baš zato što nemaju mnogo površine za saditi?

Kod nas ljudi i danas sade na razmaku (pošto je tema šljiva) 4x4 i više...katastrofa. Već sam i ranije u nekoj od tema rekao da mi se diže kosa na glavi, zbog tih tradicionalnih shvatanja, ako se radi o plantažnoj proizvodnji. Cijeni se kvalitet u svemu, počev od sadnog materijala pa nadalje. Kvalitet proizvoda a ne kvantitet, i to će da se nameće sve više i više.

Pogledajte Izrael i način proizvodnje povrća kraj Jordana, ili Španiju... Mnooogo smo daleko iza njih.

kicca
25-02-11, 17:55
Mogu samo da kazem da taj rasadnik u kome sam bio raspolaze sa preko 500 vocnih vrsta i 70 podloga Eto to je ozbiljan posao i nije nista nedostizno trba samo da znas sta hoces.
Nema u svetu nigde da nas institut u cacku selekcionise sortu o kojoj na njihovom web-sajtu mozes samo ime da saznas ne pise cak ni dali je samooplodna ili joj treba oprasivac to je valjda tajna {"{": {"{": {"{":

ironman
25-02-11, 19:07
Tako to izgleda otprilike ali smo zato krivi mi a ne oni vecina tih sadnica za 15€ su nastale ukrstanjem neke Cacanske sorte a nas institut u Cacku 30 godina nijedna nova sorta ::lose::

Jebiga, kakva drzava takav i institut.
Nije im stalo, uljujkuju se i zaradjuju tako sto su licence prodali Nemcima Poljacima ali zato nikome i Srbiji ne daju pravo da ima maticna stabla njihovih sorata vec se svako okce mora kod njih kupiti (tako je bar do nedavno bilo ako se nesto nije promenilo) pa onda cveta skidanje sa rodnih stabala ko zna kakvog i kvaliteta i zdravlja.

sa prosečnim prinosom od 86t/ha, a naša Srbija na 27. mestu sa prosekom 8,2 t/ha.

Ali zato poljoprivreda jedina ima suficit u trgovini sa svetom. I to ih uljuljkuje. A nece da vide da ta srpska poljoprivreda koja je kazu uspesna, ima najmnaji izvoz po jedinici povrsine u evropi.

Ali to je valjda za neku drugu temu.

racic
03-03-11, 09:46
Поздрав свима,
око проблема и недоумица увијек дођем овде и обично нађем одговор јер је већ неко имао такав или сличан проблем.
Сада да се укључим и ја мало (похвалим >:D).
Воћњак засађен 2005 Чачанка родна 70 посто има и Љепотице и Стенлеја.
То је мања парцела 1300м квадратних, засађено 115 воћака редови 4м, воћке једна од друге у реду 2м.

јесенас сам обрао 2200кг
Слике:
http://i52.tinypic.com/b82x6f.jpg
http://i55.tinypic.com/igcfp1.jpg
http://i54.tinypic.com/2nquvkl.jpg
http://i54.tinypic.com/11262o4.jpg

Радо бих видио коментаре и савјете...
Поздрав

bosanac_iz_bosne
03-03-11, 10:50
Поздрав свима,
око проблема и недоумица увијек дођем овде и обично нађем одговор јер је већ неко имао такав или сличан проблем.
Сада да се укључим и ја мало (похвалим >:D).
Воћњак засађен 2005 Чачанка родна 70 посто има и Љепотице и Стенлеја.
То је мања парцела 1300м квадратних, засађено 115 воћака редови 4м, воћке једна од друге у реду 2м.

јесенас сам обрао 2200кг
Слике:

http://i55.tinypic.com/igcfp1.jpg

Радо бих видио коментаре и савјете...
Поздрав

Kako vidim ovdje si naknadno sadio.

Inače sve pohvale

racic
03-03-11, 11:14
Првобитно је било 4м са 4м размак. Онда смо досадили још између сваке тако да је сад 4 са 2м.
Те досађене су 2007. год. Хвала на похвали. поздрав

dfiskal
03-03-11, 11:39
@Racic svaka cast , izgleda "medjunarodno", i rod...Nego,bez lose namere,moj kumic isto ima cacansku rodnu 2004, zasad,77 stabala..+ 80 stabala u pripremi,u jesen prosle godine oko 4200 kg.ali pedhodne godine "baceno" ok 25 t stajnjaka,i vrlo "ostra" rezidba, ni jedna biljka nije bila visa od 2.2 m a u punom rodu ,grane su do zemlje,u svakom slucaju, po meni svaka cast...Cinjenica je da kod mog kumica je radjalo u proseku oko 55 KG po stablu .

I naravno >:({ >:({ >:({

Vocar
03-03-11, 11:52
http://i52.tinypic.com/b82x6f.jpg

Ovaj list mi djeluje dosta šaren, da nije krenula šarka jer se radi o rodnoj? Inače i moj voćnjak je 4x2m.

Dragojlo
03-03-11, 11:59
@Racic svaka cast , izgleda "medjunarodno", i rod...Nego,bez lose namere,moj kumic isto ima cacansku rodnu 2004, zasad,77 stabala..+ 80 stabala u pripremi,u jesen prosle godine oko 4200 kg.ali pedhodne godine "baceno" ok 25 t stajnjaka,i vrlo "ostra" rezidba, ni jedna biljka nije bila visa od 2.2 m a u punom rodu ,grane su do zemlje,u svakom slucaju, po meni svaka cast...Cinjenica je da kod mog kumica je radjalo u proseku oko 55 KG po stablu .

25t djubreta na 77 stabala ^-^ ^-^ ^-^
to je 324kg stajnajka po stablu ^-^

ili je on to rasturao po celoj povrsini

dfiskal
03-03-11, 12:03

Da, da, Sory, po celoj povrsini, bio ja da mu pomognem, i pored onih 80 u pripremi...

25t djubreta na 77 stabala ^-^ ^-^ ^-^
to je 324kg stajnajka po stablu ^-^

ili je on to rasturao po celoj povrsini

Dragojlo
03-03-11, 12:04
aha, reko ima sljive da izgore kao cigara :lol: :lol: :lol: :lol: ::namigivanje::

Post je spojen: 1299150341________________________________________ _________
Koji mu je uzgojni oblik, piramida ili vaza

dfiskal
03-03-11, 12:08
Ponovo,

Da, da, Sory, po celoj povrsini, bio ja da mu pomognem, i pored onih 80 u "pripremi".mada su izbacile prvi rod, po 30-40 komada,poslacu slike kako sada to izgleda,samo da spadne sneg , je je to kod nas u brdu...
>:({ >:({

Vocar
03-03-11, 12:14

U 6. godini 55kg po stablu?!? Pomalo za ne povjerovati. Koji razmak?

Dragojlo
03-03-11, 12:22
Nije meni problem kilaza, 55kg, nego me interesuje stvarna zapremina krosnje i rodnog drveta, malo mi mnogo za 2.2m visine toliko, ako nije krosnja mnogo u stranu razvedena, pa sam zato i pitao koji uzgojni oblik je koristio...

A mislim da ce kolega da nam i okaci koju sliku, pogotovo u rodu ako ima bilo bi lepo stvarno videti taj zasad. >:({

dfiskal
03-03-11, 12:29
Ma kakva "mucena" piramida,najvise stablo u punom rodi je do 2.2m i nema i nema vodjice,ma covek je "ubica",kolje u glavu,moj pok.tast + bogda prosti 2 puta bacao stake i i zlazio iz vocnjaka, u smislu,nema od ta q..ca nista, ovo,ono.. 'al jbg 55 kg.po stablu ...vid'o ja cak i skuplajao , cak mu pomogao da napravi dobru rakiju,13 % secera ...itd

Post je spojen: четвртак, 03. март 2011. 05:33:11 CST_______________________________________________ __
Slike kacim , i to obavezno, samo da stignemo do sljivara, ovde je sneg u brdu oko 30 cm.I slikacu "ubicu"...Ineca po struci je nuklearni ing..na pmf-u,ali voli prirodu...i sve je ovo sveo na tehniku...i ing..

Post je spojen: 1299127352________________________________________ _________
Postovani,
Posto izgoreste od zelje kako to u stvari izgleda 'ajd da vam docaram na "racicevoj" slici u cvetu.Znaci ima bocnih grana, ona najdeblje koja ide u visinu je, naravno "zaklana" dok je bila mlada,
bocne grane su debele kao ona "zaklana" , a stablo je X2...itd...

S postovanjem i >:({

Post je spojen: 1299152723________________________________________ _________
Mala sala , zaista radi se o "vezi"

Vocar
03-03-11, 13:18
Samo ti daj sliku. >:({

dfiskal
03-03-11, 14:27
Vocar, ne budi nestrpljiv slikam ,samo da "zgazimo snegove bele", i jos nesto, bas mu tako i rodi kao na tvojoj slici na profilu....Nego. da li si vidio objasnjenje kako to izgleda,koristio sam sliku od Racica ,vocka u cvetu , prva sa leve strane

Vocar
03-03-11, 19:00
Jesam vidio opis, ali me i fotografija zanima. poz! 8)

FruitBoy
03-03-11, 22:00
I mene zanima na šta je to sve ličilo kad je bilo 55 kg po stablu u 6.godini. Ajd, prošla godina je po mnogo čemu bila ektremna, pa neko ako iole zna o voćarstvu, mogao je dobro da prođe. Videćemo kakva će ova godina da bude. Vegetacija će sigurno da kasni 10ak dana u odnosu na neke prosečne datume!

Matkee
03-03-11, 23:26
Sada su me ove slike zainteresovale da i ja zasadim između mojih još po jednu šljivu >:D, imam stenli i čačanku lepoticu, kako su se one pokazale u rasporedu 4x2 metra ? Ako neko može da pomogne..... Inače @racic-u jako lep voćnjak... :D

FruitBoy
04-03-11, 00:21
Ma ok su, samo moraš dobro da paziš na bujnost i pravilno rezidbu da odradiš!

Matkee
04-03-11, 00:27
Da li se postiže veći rod kod takve guste sadnje ? Ima ljudi koji znaju da orežu, a nije ni Sombor tako daleko ::namigivanje::, možemo se čuti, ako se odlučim da posadeim po još jednu između....

FruitBoy
04-03-11, 00:44
Pa nije sve u povećanju prinosa. Ima tu dosta drugih stvari koje mogu da se unaprede, pa i prinos. Pre svega mislim na zaštitu i berbu. Kod Subotice ima jedan takav zasad,4x1,5m nekoliko sorti, i stvarno je ok!
No, ako se posveti adekvatna pažnja, sve može da bude rentabilno! Voćnjak zahteva stalno obilaženje, čeprkanje i rad.

Vocar
04-03-11, 01:11
Sada su me ove slike zainteresovale da i ja zasadim između mojih još po jednu šljivu >:D, imam stenli i čačanku lepoticu, kako su se one pokazale u rasporedu 4x2 metra ? Ako neko može da pomogne..... Inače @racic-u jako lep voćnjak... :D

Ja među ostalim sortama imam i ljepoticu i stenlejku na rastojanju 4x2m. Te dvije sorte su kao stvorene za uzgojni oblik vitkog vretena. One su "školski primjer" sorti za to, a ljepotica je br. 1 što se tiče njenog održavanja u tom obliku.

Matkee
04-03-11, 16:19
Hvala vam :D, slikaću taj deo voćnjaka sa 20 sadnica kada posadim, čim se uslovi normalizuju idem po sadnice ::namigivanje::....

Post je spojen: 1299276566________________________________________ _________
evo jednog lepog mladog zasada u Zrenjaninu :D

http://www.youtube.com/watch?v=qVb0gj-0DQ0&feature=player_embedded

ZQKY
04-03-11, 22:02
Dali neko zna nesto vise o ovoj sljivi kako izgleda , itd. ?

racic
05-03-11, 09:49
Поздрав,
мене нема два дана а видим закувало се око слика ;) хехе

сликаћу сада кад су ошишане да видите како изгледа, имам воћара у близини који ми шиша (учим). Иначе по рачуници код мене испада да је било око 20кг по стаблу, али с обзиром да су 60 стабала имала 5 година а ресто 55 стабала 3 године онда сам задовољан. Можда су ове из 2007 имале по 6-8 кг а ове из 2005 25-30кг нисам ни ја сигуран.

Ђубрим вјештачким ђубривима 4 пута годишње и нежалим. Стајњак немам прилику да набавим.
Сада спремам компост од легла печурака (шампињони) оставио на хрпу да стоји. Планирам до јесени тако да стоји јер има цијелих печурака још. Ако неко има искуство са таквим ђубрењем.... бићу захвалан.

Поставићу нове слике да видите резидбу.

Поздрав до тада

Vocar
05-03-11, 10:10
Račiću, na koji način si krečio svoje šljive i kojeg mjeseca?

racic
05-03-11, 13:34
Рачић!

Кречио у децембру, имам прскалицу на трактору, кречим и велике старе шљиве. Сад чим угрије кречим још једном.

ево слика данас усликано:

http://i56.tinypic.com/2dwb39s.jpg

http://i55.tinypic.com/n37rm0.jpg

http://i53.tinypic.com/30afeoh.jpg

http://i52.tinypic.com/10xsqxi.jpg

http://i51.tinypic.com/2bbhw4.jpg

luka kv
05-03-11, 21:13
meni je zanimljivo da je institut cacak samo tri sorte sljiva zastitio od svih sorti koje su priznate.to mozete videti na njihovom sajtu-cacanska najbolja,cacanska rodna i valjevka.rodna se dokazala kao "rodna" to znam,pa mi je logicno sto je zasticena.za najbolju i valjevku ne znam. ostale bi valjda zastitili da su videli napredak u odnosu na vec postojece sorte,to jest da ce dosta sadnica prodati ,ili prodati licencu nekome ko prati gde se pojavi dobra sorta.da li to nesto govori,pitam vas ?

FruitBoy
07-03-11, 11:12
Ma šta bih krio, to su njihova posla. Stvarno ne znam prave razloge (ne)priznavanja. ^-^

luka kv
07-03-11, 17:29
ma salim se . nije pitanje to sto su cacanske sorte priznate,sve na njihovom sajtu su priznate,pitanje je sto su samo tri zasticene od desetak priznatih?

kicca
09-03-11, 00:01
Institut u Cacku je davno prodao Nemcima i licence i sva prava oko daljeg ustupanja licenci ostalo im je samo koliko znam pravo na maticni zasad za svoje potrebe proizvodje sadnica
Mozda gresim neka me neko ispravi mislim da@ironman zna nesto o tome >:({

Vocar
10-03-11, 20:54
Možda prave neke nove bolje sorte? ^-^

luka kv
10-03-11, 23:06
mozda ali im prave u velikoj drenovi

ironman
10-03-11, 23:38
Institut u Cacku je davno prodao Nemcima i licence i sva prava oko daljeg ustupanja licenci ostalo im je samo koliko znam pravo na maticni zasad za svoje potrebe proizvodje sadnica
Mozda gresim neka me neko ispravi mislim da@ironman zna nesto o tome >:({

Ne citam ovde bas cesto.
Prodali su licence za nekoliko sorata medju kojima se lepotica pokazala kao najzanimljivija za Poljake narocito. A i njima su prodali licence.
Ali zato ne dozvoljavaju recimo rasadnicima u Srbiji da imaju maticna stabla njihovih sorata pa se svako okce samo od njih mora kupovati, sto onda uslovljava da se okca skidaju iz rodnih zasada i da se tako pordaju (na crno naravno) sadnice sa vrlo sumljivim zdravstvenim stanjem. Sarka sljive je to naravno najopasnija. To je kod cacanske rodne koja je jos uvek najtrazenija narocito izrazeno.

kicca
12-03-11, 02:59
@ZQKY
Odakle je izvadi leba ti nikad cuo a bas se zanimam za sljivu >:D

ZQKY
16-03-11, 20:28
Vido sam kod jednog gospodina,kaze da je sadnicu doneo pre dvadeset godina iz Turske ali nista nemogu naci o njoj na netu.

krcinac
17-03-11, 08:26
pa ako si video onda znas kako izgleda ili? da je nesto dobro vec bi se za nju culo nakon toliko godina. ni ja nikad cuo za neku sljivu da se tako zove.

Majstor Gera
17-03-11, 15:28
Plodovi šljive Džambo bili su u maloprodaji 2007. godine. Okrugli, kao breskva, prečnik 5-6 cm., dosta krupniji od Čačanske najbolje, ukus otprilike isti. Mislim da su uvežene iz Argentine.

ZQKY
17-03-11, 23:28
Ipak postoji Dzambo , video sam samo stablo a ne i plodove...

kicca
18-03-11, 22:22
Nista samo mi na pp dojavis gde je stablo i imamo sadnice za tebe naravno gratis >:({

ZQKY
20-03-11, 19:43
Bice sadnica u jesen. :D

Vocar
23-03-11, 16:35
Ima li ko sliku te šljive Džambo? :)

lle de france
27-03-11, 18:34
pozdrav svima na sajtu
imam nesto sterleja i cacanske lepotice
pa me interesuje koja je naj krupnija sljiva sadio bi novi zasad

>:({

FruitBoy
27-03-11, 20:19
Zelena krupna altanova renkloda!

rosuljac
29-04-11, 12:48
Ja bih da malo porazgovaramo i o ostalim sortimentima koji postoje, a ne gde god se pojavis sta pitas izdeklamuje se cacanski sortiment doda stenly i po nekad neka ruska dzenerika, retko po neko prica o japanskim sljivama. No nikad tj skoro nigde ne nadjoh informacije i o drugim sortimentima koji bi bili zanimljivi za nas. Pre svga mislim na sorte, Ana Spat , Jubileum ( Jubilej ) , Opal , Viktorija, Valor pa i na meni najzanimljiviji TOP sortiment Nemaca koji se kod komsija Hrvata veoma hvali. Posto pratim i druge sajtove i forume kolko me znanje stranih jezika i google translate opcije omogucuju, pokusacu da ovde u ovoj temi napisem nesto i o tim sortama sto sam uspeo da nadjem i zapisem do sada. Ako neko ima jos informacija neka se ukljuci. Samo molio bih bez busanja u grudi i one stare nase kako smo samo mi najboji i kako je samo nase najbolje, zbog koje smo tu gde jesmo. Dakle objektivnosti pre svega.

Poceo bih od sorte Opal koju cu sigurno zasaditi bar 10-tak komada za pocetak ( knip sadnice naravno ) cisto radi poredjenja sa kod nas konkurentnom Cacanskom ranom.

Opal ( poznata kao i rana Viktorija )

Veoma popularna sljiva u celoj severnoj Evropi i UK, kod njih stize kasno zbog kasnije vegetacije a u nasim uslovima stize vec u julu. Izuzetno otporna sorta sljive na hladnocu i zimske uslove, relativno otporna na mraz, no i pored svega odgovaraju jos juzne strane.

Boje je tamno crvene ( no ako se ostavi da sazri do kraja dobija plavicastu boju ) sa postojanim pepeljkom , srednje krupnoce ovalno duguljastog ploda, meso je socno zute je boje, rodna je. Cepaca je te se koscica sama lako odvaja od sljive. Ima lep miris i popularna je kao rana stona sorta. Uspeva na razlicitim zemljistima .

Istorija :
Opal je nastao u istrazivackoj stanici Alnarp u Svedskoj 1920god , dobijen je ukrstanjem dve rane stare sorte sljiva Early Favourite and Oullins Gage ( dakle robusne Engleske i ukusne Francuske sorte ).

Oprasivanje :
Opal je samooplodna sorta sljiva, no postajanje jos neke sorte istog vremena cvetanja poboljsava kvalitet ploda i njegov kvantitet. Nije sklona alternativnom radjanju i radja svake godine.

Optorna na moniliju, problem uski ugao grana te je obavezno razvodjenje istih jer pod teretom ploda oce da kasnije puknu.

slike :

http://img200.imageshack.us/img200/6781/opalplumfruit.jpg
http://img838.imageshack.us/img838/9808/opalplumflesh.jpg
http://img845.imageshack.us/img845/7739/1000245053b0398b4241d58.jpg

Vocar
29-04-11, 20:59
@Račiću, hoće li biti šljive ove godine? Kako je prošlo zametanje?

MALINAR
04-05-11, 23:10
Posadio 150stabala cacanske rodne pre 15tak dana i postadoh i sljivar...

kicca
04-05-11, 23:20
Jbg sad moras da menjas nick ;-)

Vocar
05-05-11, 17:45
Posadio 150stabala cacanske rodne pre 15tak dana i postadoh i sljivar...

Pa neka je sa srećom!>:({

MALINAR
05-05-11, 22:59
hvala,

planiram jos toliko na jesen da posadim............

valhalla
16-05-11, 12:20
Kako vam napreduju šljive?

Meni je ono hladno vreme pre 2 nedelje desetkovalo rod. Ako bude 20% planiranog biću zadovoljan.
Termometar kaže da je bilo 1 stepen iznad nule...

Matkee
16-05-11, 12:38
Ista situacija je i kod mene, jedan sortiment je podbacio, nisam siguran da li stenli ili čačanka lepotica, drugi je podnošljiv, ali daleko od očekivanog....

rosuljac
16-05-11, 13:13
Meni opalo dosta plodova pozutelo i popadalo a prskano sve po p.s u crveno ulje, a u baloni pa u cvet pa precvetavanje koriscen chorus pa kubik pa signum i na kraj i mangokal 80 i harpun. Dakle po mojoj nekoj analizi plod je opao zbog loseg oprasivanja jer je sve vreme dok je bila u cvetu padala kisa i ni pcelice nije bilo. A ostatak je unistio mraz jer je jednom prilikom bilo oko 0 stepeni. Te sto je ostalo ostalo je...

valhalla
16-05-11, 13:17
Meni opalo dosta plodova pozutelo i popadalo a prskano sve po p.s u crveno ulje, a u baloni pa u cvet pa precvetavanje koriscen chorus pa kubik pa signum i na kraj i mangokal 80 i harpun. Dakle po mojoj nekoj analizi plod je opao zbog loseg oprasivanja jer je sve vreme dok je bila u cvetu padala kisa i ni pcelice nije bilo. A ostatak je unistio mraz jer je jednom prilikom bilo oko 0 stepeni. Te sto je ostalo ostalo je...

Kod mene je isto blagovremeno oprskano, đubreno, vreme u cvetu je bilo ok a imam i 7 košnica u voćnjaku, tako da isključujem sve osim mraza :) A isti simptomi, plodovi žute i opadaju...
Čačanka je najgore stradala, imam utisak d aje ostalo po 20ak plodova po stablu. Kalifornijska plava je malo bolje podnela sve

Matkee
16-05-11, 13:18
@rosuljac tvoja analiza je 99 % tačna, neće nas rod pa to ti je ! {"{":

Dragojlo
22-05-11, 11:48
Kod mene hvala Bogu za sada zadovoljan stanjem u sljiviku, stenlej mi je malo podbacio u odnosu na proslu godinu za jedno 20%, dok je cacanska rodna rodila odlicno, na desetak stabala je i prerodila kao grozdje....

Razlog zasto je cacanska rodna ovako dobro rodila kod mene jeste sto je cvetala i oprasila se pre onih hladnoca, ona je seuveliko trebila kada su naisli oni hladni dani i hvala bogu izdrzala, ima i kod mene zutih plodica ali ne mnogo u proseku od 5-10% po stablu da je i to ostalo pa pokrsile bi se ovako je bolje, ja zadovoljan, oprskano sve pre neki dan isao Mnakogal+Tonus i folijaran prihrana...sada je na redu da pokosim travu medjuredno i ako Bog da da ovako ostane...>:({

laki5yu
22-05-11, 17:16
E pa da i ja malo prokomentarisem i upitam nesto... Dugo se nisam javljao ali to ne znaci da nisam i pratio forum, naprotiv.
Elem sljiva kod mene u zavisnosti od vrste... Cacanka rodna, solidno do dobro ponela, lepotica dobra, stenlej odlicno (rekao bi i previse)... ali zato problem je cacanska najbolja i cacanska rana. I jedna i druga su lose, tj. dosta je opalo (ili ce da opadne), znam da cacanska rana ima problem za rodosti, generalno manje radja (imam i licnog iskustva), ipak mislim da je ovoga puta neki drugi razlog.
Znaci dobro su cvetale, oprasivanje je bilo dobro, ali kasnije iz meni nepopoznatog razloga dosta je opalo (od petnaest dvadeset plodica u buketu, koji su krenuli, ostace jedan do dva ploda). I to je pitanje za vas: Koji bi razlog mogao da bude za to opadanje?

Znaci sve sljive su u istom vocnjaku, sve se na isti nacin djubre (obavezno jesenje, plus prolecna prihrana, kao i folijalna)...prskanje,, obrada zemlje....a ipak ova razlika.
Verujem da im nesto "fali" ali sta, moglo bi da bude nedostatak vode ali to bar ove godine nije slucaj, pa onda ostaje kao mogucnos neki hemijski element ali koji?
Da napomenem da pocetkom maja jesu bile niske temperature ali ne ispod nule.

Ako neko ima ideju koji bi razlog mogao da bude za slab rod rane sa zadovoljstvo cu procitati.

Imam i slike ali u ovom trenutku ne mogu da ih prikacim uz poruku (nesto ne radi).

Matkee
22-05-11, 18:31
Tako mi je čudno ovo proleće ^-^, temperatura 28 stepeni, padne na 21 pljusak 10-15 minuta, zatim se popne na 27 pa opet pljusak, samo da ne bude leda, toga se najviše plašim !

MALINAR
22-05-11, 23:09
kod mene krenule da listaju...za sad je prijem oko 90 posto...

zicko
23-05-11, 11:11
pozdrav svima evo i kod mene lose vreme pa reko da vidim sta se radi ovde na forumu,vidim da je i kod vas(vecine)isti problem kao i kod mene sto se tice cacanske lepotice ali zato mi je rodna u odlicnom stanju,sada bih oprskao voce nekim folijarnim djubrivom cisto da ga malo prehranim preko lista i da dobije modro zelenu boju da li znate koji se preparat najbolje pokazao i neka vasa iskustva sa prehranom preko lista

Vocar
23-05-11, 15:05
Znaci dobro su cvetale, oprasivanje je bilo dobro, ali kasnije iz meni nepopoznatog razloga dosta je opalo (od petnaest dvadeset plodica u buketu, koji su krenuli, ostace jedan do dva ploda). I to je pitanje za vas: Koji bi razlog mogao da bude za to opadanje?

Generalno, Najboljoj je svojstveno problematično odmetanje. Znači dobro cvijeta, odmetne se, a onda "preko noći" kao da bude strešena. Ostane 30-40% ploda koji iznese. Ali taj koji ostane bude no.1 kvalitet. Čitao sam da je genetski tako izpozicionirana da se tome ne može doći u kraj. Sama krupnoća ploda doprinosi opadanju (nekada i lošem odmetanju), jer drvo to mora da izgura.

dfiskal
24-05-11, 11:21
Postovani,

Imam isti problem za cacanskom ranom (imam svega 3 od sadnice 9 god.starosti ,ali je ukus te sljive prva liga,zato ih i cuvam)...Cveta u buketima,bar ove godine,mada je pre 2 godine "prezivela" radikalnu rezidbu,odnosno svedena je sa "metle gradinire" na neki normalan uzgojni oblik.Elem,agrotehnika je ispostovana do kraja,plavo ulje,krecenje(krec+sumpo+kuhinjska so),prskanje u cvetu(protiv monilije-koriscen je "mirage"),posle djubrenje,rezidba itd..(nisam naveo pravilan redosled radnji),ali oko 60% formiranih plodova je odpalo (velicine 2 palidrvca sibice,samo pozuti i odpadne).Nije bilo mrazeva,bilo je malo oscilaciju u temperaturi,ali nista dramaticno..Ovo sto je ostalo sada je vilicine 1.5 lesnika.Primetio sam sledece:Svi plodovi koji su ostali nalaze se na donjim rodnim granama,a u visim je ostala po neka sljiva,ili grozd po 2-3 ali retko..

I sledece,termin "lose odmetanje" nije mi jasan,ili se svodi na pricu "Devojka je dobra ali je malo trudna"..Mala sala...Znaci,ili si trudana ili nisi...ili si zametnuo plod ili nisi,"malo si zametnuo" meni nije to jasno,a ako postoji taj termin u nauci ,onda vec u subotu palim motornu testeru i na njihovo mesto stavljam "Ranku" ovu nasu sumadijsku da se nje sit najedem a i dobre rakije "napecm"...Saljem i slike ako treba....pa bes me nerviraju..ali ih ipak cuvam...

S postovanjem
Misa D_fiskal

kicca
24-05-11, 15:05
termin "lose odmetanje" je slican terminu smetanje a ne zametanje jer sljiva npr zametne dosta onda jedan deo smetne odnosno oredi se pa ostane taman e kad smetne visene go sto treba onda je to "lose odmetanje" ili kod nas "lose smetanje" bar mislim da je tako
ova prolec je bila prilicno losa za oplodnju to je svima jasno i tako je uglavnom svuda ali sta je tu je interesantno da imam tri ranke sad se setih kad ih je Misa pomenuo pune plodica kao oko ali nazalost nisu prskane protiv ose jer su mi tu pcele tako da ne ocekujem da ce nesto puno da ostane:P{

laki5yu
24-05-11, 15:56
Generalno, Najboljoj je svojstveno problematično odmetanje. Znači dobro cvijeta, odmetne se, a onda "preko noći" kao da bude strešena. Ostane 30-40% ploda koji iznese. Ali taj koji ostane bude no.1 kvalitet. Čitao sam da je genetski tako izpozicionirana da se tome ne može doći u kraj. Sama krupnoća ploda doprinosi opadanju (nekada i lošem odmetanju), jer drvo to mora da izgura.

Hvala na odgovoru.. Ipak ne bi bio problem da je ostalo 30-40%. Problem je sto je ostalo jedva 10-15%

Uzgred: kako da ubacim sliku ljudi? Ja upLoud-ujem sliku i to nije sporno, medjutim kasnije kada kopiam link i kada to hocu da vidi u poruci, umesto slike prikazuje "X" kao da na datoj lokacijiji nema slike. U cemu je problem?

Vocar
24-05-11, 16:41
Neka bude u nekom od prepoznatljivih formata npr. jpg ili bmp, a link kopiraj u poruku bez dodatnog taga IMG pa /IMG jer u tom linku već je dodan.

@kicca, @dfiskal
Kod nas se ovako tumači,
"dobro zametanje" je kad poslije cvijeta ostane mnogo plodića koji ostanu na grani i dođu do stanja zrelosti, a "loše zametanje" kada poslije burnog cvijetanja ostane rijedak plod.
Na drugoj strani, "dobro odmetanje" kad je šljiva prepuna plodova koji su ujednačenog rasta i razvoja, a "loše odmetanje" je kada poslije cvijetanja ostane mnogo polodića, ali kad su veličine lješnika, dosta njih naglo požuti i opane (tzv. abortirajući plodovi usljed stresa šljive zbog lošeg vremena u toku cvijetanja).

Napominjem, terminologija se razlikuje od kraja do kraja.

Oldtajmer
25-05-11, 10:55
Хвала Богу да се неко сетио простим језиком да објасни заметање и одметање :)

dfiskal
26-05-11, 11:40
Postobani,
@vocar i @oldtajmer, Vujaklija je zakon , tacno sam protumacio, samo sam hteo da to "cujem " iz prve ruke...A sto se tice Cacanske rane...msm motorna ce ipak da radi...u korist dobre stare "RANKE", ma nju ne voli ni "osa"...mala sala, ali je jako krta,stavljam joj podupirace,pa je vezujem...pa se polomi,pa ovo.ono...ali ukus i rakija od nje je ,ipak, neprevazidjen....Samo ranka.....Probano,pomesam kljuk 60% cacanse rodne i 40% ranke....dobija se "rankovaca" ,jbg uticaj visih organizam na nize (msm ranka v.s. cacanska rodna= pobeda ranke .....

Pozdrav

Misa d_fiskal

laki5yu
26-05-11, 14:57
evo i slika cacanske rane.. Konacno ubacih slike. Da kljucna stvar je u brisanu taga jpg! (Hvala Vocar!)

Kao sto slike prikazuju, vrlo malo roda ce da bude na kraju...mozda jedva 10-15%. Naspram na pr. stenleja koji je preterao (treca slika)...

http://i56.tinypic.com/k1qv4m.jpg
http://i52.tinypic.com/2w6ue4o.jpg
http://i53.tinypic.com/9scjyq.jpg

Vocar
26-05-11, 18:53
@laki5yu koje šljive imaš uz Ranu?

laki5yu
27-05-11, 14:47
@laki5yu koje šljive imaš uz Ranu?

kao sto rekoh gore u postu... Cacansku rodnu, nesto lepotice i stenleja. U principu rana i rodna zauzimaju 80% povrsine i to po pola.

oktopod
27-05-11, 18:17
Jel zna neko šta je ovo na šljivi, imam samo par drveta pa sam preskočio u punom cvetu prskanje, nije dobila ni insekticid ni fungicid u punom cvetu, ali jeste fungicid kad je krenula da cveta i fungicid, mankogal, insekticid u veličini lešnika

http://s2.postimage.org/2pjfu0sro/Slika_063.jpg (http://postimage.org/image/2pjfu0sro/)http://s2.postimage.org/2pjksmu90/Slika_064.jpg (http://postimage.org/image/2pjksmu90/)

Vocar
27-05-11, 18:29
Jel zna neko šta je ovo na šljivi, imam samo par drveta pa sam preskočio u punom cvetu prskanje, nije dobila ni insekticid ni fungicid u punom cvetu, ali jeste fungicid kad je krenula da cveta i fungicid, mankogal, insekticid u veličini lešnika

http://s2.postimage.org/2pjfu0sro/Slika_063.jpg (http://postimage.org/image/2pjfu0sro/)http://s2.postimage.org/2pjksmu90/Slika_064.jpg (http://postimage.org/image/2pjksmu90/)

Problem sa flekama ili oziljcima na plodovima slive, a nije od grada. Ispostovana sva prskanja. Moze objasnjenje ako se razumete?

@ nelefirstfarm imao sam sličan problem jedne ranije godine. Kontaktirao sam Institut u Čačku, a teorija je sledeća.

Mislio sam da je do prskanja, jer jedna od pretpostavki je da granule od sredstava ne budu dovoljno razmućene pa dolazi do ožegotina, međutim to valjda nije tačno. Kako su mi rekli, ako se na voćnjaku nalazi više sorti šljive, sve one nisu u istim fazama (fenofazama), pa tako i patogeni koji ih napadaju ne reaguju šljive isto.

Naravno, najčešće se tretiraju skupa. Tako da infekcije nekih patogena uspiju ranije da zaraze nego što se tretira. Na konkretno pitanje šta uzrokuje ožegotinu, tj. smeđu fleku kao sa tvoje slike koja je malo gruba i ulegnuta u plodu (ponekad i izbočena) nikad nisam dobio konkretan odgovor.

Kopiran odgovor iz teme BOLESTI VOĆAKA-Šljiva, jabuka,kruska.....

nelefirstfarm
28-05-11, 09:41
Da li valja da prospem par cisterni svinjske osoke po sljiviku?
Bacio sam dva puta po 300-400g KAN-a po sljivi u toku maja meseca.
Prosle jeseni nisam izvukao stajnjak.

kicca
28-05-11, 09:58
Pretpostavljam da se radi o osoki pomesanoj sa izmetom svinja i mislim da valja,ja sam izvlacio isto samo od krava u vocnjak i neki su mi rekli da sam lud medjutim tokom letnjih meseci po povrsini se formirala skrama od stajnjaka ispod koje se vlaga znacajno zadrzavala vocke su napredovale i sve je bilo super koristio sam onaj razdelnik koji baca levo i desno od cisterne>:({

Vocar
28-05-11, 10:13
Da li se osjeća smrad osoke tokom godine, mislim kako će se pomotehnika uraditi?

kicca
28-05-11, 10:29
Za letnju rezidbu je zaista malo problem pa kako da se ne oseca mada sam ja radio u ranije prolece kako bi kise sto vise povukle u zemlju i da tako kazem razblazile osoku jer sam se plasio koncentracije >:({

racic
02-06-11, 22:52
Zdravo ljudi!
Slabo nešto ove godine, prerodilo se prošle...
Teško je procijeniti koliko ce biti ali ja računam da neće biti više od 30 posto u odnosu na prošlu godinu :(

Usto imam i još jedan problem.... pogledajte slike. Jeli ovo šarka ili šta?

http://i51.tinypic.com/34hvy94.jpg

http://i56.tinypic.com/dmuvpy.jpg

pozz

Vocar
03-06-11, 00:10
Jeste šarka. Je li uhvatila čitavo drvo ili samo par grana?

racic
03-06-11, 07:30
Čitavih preko nekoliko komada drveća, samo čačanke rodne, stenlej ni jedan ne izgleda ovako...

Šta da očekujem, pad roda? loš kvalitet?

pozz

Vocar
03-06-11, 11:23
Ako je nekoliko stabala Rodne, moj prijedlog je da ih iščupaš dok infekcija nije zahvatila veće razmjere. Čačanska rodna je vrlo osjetljiva na šarku, i od svih čačanskih sorti najlošije reaguje na šarku.
Plodovi će uvijek za 20-25 dana prije zrelosti opasti na tlo. Plodovi će biti poluzreli, kiseli, polusmežurani i neupotrebljivi za bilo koji vid prerade, pa i rakiju. Iz godine u godinu ono će davati plodove ali nikad se neće moći upotrijebiti.

I Stenlej napada šarka, ali je on je tolerantan. Kako on reaguje na šarku ne znam, nisam imao prilike da vidim.

Na žalost, bez obzira što Rodna jeste vrlo kvalitetna sto se tiče kvaliteta ploda za preradu, ali po mom ličnom mišljenju, zadnje joj je mjesto za odabir kao sorte za sadnju jer upravo od 5-10 godine nakon sadnje, dođe godina kad šarka uhvati velikog maha, zarazi stabla i nema lijeka za nju, nego samo čupanje stabala i spaljivanje. Sa svakom drugom bolesti se može boriti ali šarka je virus i nema lijeka, tj. nema šanse ni sam da ode niti da se šljiva s njom izbori.

joekiki
03-06-11, 23:44
Pozdrav svima!

Jeste šarka.

Ehhh... @racic & @Vocar,,,baš ste me usrećili.
Nikad nisam ni razmišljao o šarki šljive, niti da će me jednoga dana strefiti.
Naime, imam 3 drveta, "no name" pored ostalih 50 šljiva - znaš ono, kad ti rođak nudi neke samoraste iz kojekakve divljine, i samo ih hvali! Eto ubedio me pre 5godina da mi da, da posadim i kod mene...kaže - "znaš kakav bude pekmez, strava"!
I eto...bilo mi je sumljivo po listovima da nešto neštima, ali nisam znao šta je?
I sad vraćam film, kakvi su plodovi bili prošle godine - sve nikakvi, mali, smežurani, deformisani, nejednakih boja... i malo googlam - i to je to!

http://img12.imageshack.us/img12/8968/fot1094.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/12/fot1094.jpg/)

Koja je sad procedura?
Vađenje zaraženih drva, ali kako?
Samo ih povaditi i odstraniti, ili treba preduzeti nekih rigoroznijih mera...spaljivanje itd...?

pozzz joe!

rosuljac
04-06-11, 01:22
izvadis odneses negde dalje i upalis i cao...

ironman
04-06-11, 01:41
Ma ne moras da palis.
Izvadi je i to je to. Skloni je negde ako ti smeta na tom mestu.
Virus sarke sljive se ne moze preneti vetrom ni zemljistem. Mora postojati neki prenosilac, najcesce je to lisna vas a mogu biti i makaze npr pri rezidbi.
Kad stablo izvadis ono ce vrlo brzo ostati bez lista i tako nece biti izvor zaraze.
Srecna okolnost kod sarke je ta da se ona ne siri eksplozivno tj da se zaraza ne prenosi brzo pa je npr moguce da jedna grana bude zarazena a druga da nikad ne bude inficirana. To je naravno ekstremni slucaj ali desva se. Desava se i da jedno stablo bud ezarazeno a stablo pored njega nikad i td.

joekiki
04-06-11, 23:02
Pozdrav svima!
Hvala na savetima!
Znači mogu ih povaditi, i ostaviti sa strane...
Da ih sad spaljivam,,,baš i nemogu, jer nemam gde odneti i upaliti, a da ne oprljim druge voćke! Jer ja sam ti veliki baksuz, što se tiče spaljivanja...šta god sam spaljivao, uvek dune neki vetar sa neke strane, i spržim neku voćku...ili komšiji povrće! Obično palim u kasnu jesen ili rano proleće...pa je manja verovatnoća, da sjebem nešto
Uglavnom svakako ih vadim, jedino još razmišljam da ih ostavim da sazru plodovi, i da namestim par fotografija kako izgledaju plodovi stabla zaraženi šarkom, čisto ono da se vidi kako to izgleda, i da se da koji komentar...
Mislim da sad 2 meseca neće mnogo uticati, jer je već zaraženo odavno(2-3godine se javljaju simtomi)...al nisam znao, nit mislio o tome!

živi bili...
pozzz joe!

marko d
05-06-11, 19:57
I kod mene su sljive pobacile dosta,oko 35% ima ploda.........

Ratos
06-06-11, 19:54
Bogami kod mene i mog komšije Vojkana, dobro kao i prošle godine, a možda i bolje što ćemo videti nakon junskog čišćenja.

srdjank
06-06-11, 22:01
http://thumbnails36.imagebam.com/13551/2ecfb6135507201.jpg (http://www.imagebam.com/image/2ecfb6135507201)

Imam problem sa čačanskom rodnom, slika govori sve. Mislim da je ovo nedostatak gvožđa, analiza zemljišta pokazala da je:
pH 7,92 (H2O) 7,23 (KCI)
CaCO3 2,96
Da li je ovo previše Ca pa blokira Fe? Ako je tako, šta je savet?

nem
07-06-11, 17:04
Zanima me da li treba proređivati šljive? Stare su tri godine, dosta su bujne ali ne znam da li će nepredovati ako ostavim sve plodove. Čačanska rodna je posebno ekstremna, čini mi se da ima više ploda nego lišća.

Vocar
07-06-11, 20:02
@nem, ne treba ih proređivati, upravo ih rod sprječava da budu bujne...šljiva se ne prorjeđuje.

rosuljac
08-06-11, 10:27
Epa ove godine nema subvencija za sljivu i to samo za nju. Potpuno nerazumljiva odluka vlade ... znaci strasno ( p.s. vise o tome u temi subvencije da ovde ne ofujemo ovako lepu temu )

Matkee
10-06-11, 00:57
E ovako molim za pomoć, nzm da li je ovakvo stanje u voćnjaku zbog prekomerne koncentracije dimetogala ili je u pitanju neka bolest, evo par fotografija pa ako neko zna neka da svoje mišljenje !

http://i56.tinypic.com/2iv031g.jpg

http://i55.tinypic.com/oatb3c.jpg

http://i54.tinypic.com/hvudrd.jpg

http://i52.tinypic.com/20u7reb.jpg

http://i55.tinypic.com/bgzfpd.jpg

Dragojlo
11-06-11, 19:58
Dimetogal definitivno, klasicne ozegotine od prekomerne hemije... proce smao malo prihrane preko lista...

>:({ hik8)

Matkee
12-06-11, 02:35
Sjajno tako sam i mislio, ali čisto da se malo posavetujem sa kolegama Lkl{{, sada mogu mirno da spavam, dobile su sadnice prihranu preko lista, 3x vuxal super i malo je situacija bolja !
Hvala kolega @Dragojlo

Djansla
12-06-11, 09:18
http://www.dodaj.rs/f/3J/UN/AYKAF9D/img1396.jpg
A evo i slike sljive koja se NICIM ne prska godinama, ne zato sto eksperimentisem, vec zato sto odatle jedu moja deca (a i vasa). Dovoljno je sljivu orezati, kreciti, u listanju okupati corbom od cicka i koprive, oko nje okopavati, i polivati je (ako imamo) nehlorisanom vodom. Pozdrav.

Matkee
12-06-11, 13:08
Slažem se sa vama kolega, ali samo donekle. Šta npr sa lisnim vašima, gusenicama, da li i tu prskate sa nekim organskim preparatom, organska proizvodnja jeste skuplja, ali to malo ljudi zna da ceni, kada imate šljiva toliko koliko vam treba za sok, pekmez i da se pojede, u redu je ne prskati, ali ko se ozbiljno bavi proizvodnjom mora u potpunosti primeniti mere zaštite...
pozz >:({

Vocar
12-06-11, 22:55
http://www.dodaj.rs/f/3J/UN/AYKAF9D/img1396.jpg
A evo i slike sljive koja se NICIM ne prska godinama, ne zato sto eksperimentisem, vec zato sto odatle jedu moja deca (a i vasa). Dovoljno je sljivu orezati, kreciti, u listanju okupati corbom od cicka i koprive, oko nje okopavati, i polivati je (ako imamo) nehlorisanom vodom. Pozdrav.

Je li ovo džanarka?

Djansla
13-06-11, 11:13
Nije, to je sljiva ranka. Medjutim, sto se tice komentara, odnosno razlikovanja - proizvodnja na veliko ili za sebe, koji je dao Matkee, slazem se. Ali, niko nam ne brani da odvojimo nekoliko stabala za svoje potrebe koje necemo tretirati hemijom, a ostatak za prodaju. Ali, to ne bi bilo sasvim posteno. Sa druge strane, moje sljive se nalaze u blizini Kursumlijske banje, na 640 metara nadmorske visine. NIKADA u zivotu na vocu nisam video gusenicu, bubu ili lisnu vas, osim na kruskama mrave, tako da mi nije jasno o cemu se govori. Sljive o kojima je rec rode 30-40 kg. po stablu, ali sam ja odlucio da postavim protivgradnu mrezu, a na mladjima da povijam grane plasticnim povijacima. To je ono sto mnogo vise daje i spasava rod od prskanja, a nimalo nije stetno. Pozdrav

Matkee
13-06-11, 12:03
Slažem se da ni to nije pošteno, ove godine zbog slabijeg roda ću izbaciti jedno prskanje i to kada plodovi šljive budu menjali boju. Pretpostavljam da se radi o zasadu u punoj rodnosti, može neka fotografija kolega ? Kod nas nije tako, na jednoj višnji pored pune zaštite sam pronašao granu na kojoj sam video gusenice, a u godinama sa mnogo padavina bolesti se bar ovde mnogo češće pojavljuju i jako je teško u potpunosti zaštititi voće, a tu je i šarka za koju kod nas do pre par godina niko nije ni znao, a sada se skoro svako žali na zaražena stabla....

Sale
13-06-11, 13:27
@Matkee

Koliko je prošlo vremena od tretiranja Dimetogalom do ovih slika ? Ja takodje imam sličam problem sa leskom i novio sam na analizu . Rekoše manjak mikroelemenata .

Matkee
13-06-11, 14:44
Ako se ne varam to je bila faza precvetavanja, e sada koliko je tačno vremena prošlo nisam siguran kolega.

Vocar
13-06-11, 17:29
@Djansla, malo mi je teško povjerovati da baš nikakva bolest ne napada ili štetočina. Ako ima mrava na tvom voćnjaku, budi siguran da ima i biljnih vaši. Doduše, intenzitet može biti itekako manji ali da je baš nema ne vjerujem. Sa većim površinama jedne iste voćne vrste, u ovom slučaju šljive od 0,5 - 1 i više hektara, mogućnost i intenzitet pojave bolesti se mnogo povećavaju. Što se tiče "odvajanja" dijela voća za lične potrebe, mislim da takav stav uopšte nije u redu. Ne bih tretirao svoj voćnjak nikad u životu nečim što ni sam ne bih konzumirao (mislim na voće). Probaj takvu priču ispričati budućem kupcu pa prenesi reakcije :)

@Matkee, šarka je svugdje. Ako ima mali broj stabala zaražen i koja su udaljena par stotina metara od voćnjaka može se desiti da nikad ne dođe do oboljevanja. Prvi put kad se pojavi, ona će tu uvijek i biti..i nema nikakvog načina suzbijanja (osim drastičnih mjera).

Matkee
13-06-11, 19:37
Kolega @Vocar slažem se u potpunosti sa Vama, ali ako se ne varam Vojvodina nije znala šta je šarka do pre par godina, a sada skoro svaki domaćin ima zaraženih sadnica, to sam hteo da kažem, ali i dalje nmg da verujem da i dalje nema "leka" šarci, da li je to stvarno tako ili se opet želi uništiti još jedan proizvod zemlje Srbije, da li je šarka zastušljena i u ostalim zemljama ? >:({

kicca
13-06-11, 20:03
na visim nadmorskim visinama insekti ne egzistiraju to je i kljuc zdravih vocnjaka u pojedinim delovima Srbije i Bosne koji nisu zarazeni sarkom jednostavno nema biljnih vasi koji bi je prenosile nema ni musica,krompirove zlatice i vecine letecih insekata ovo sam saznao '93 na Vojnom poli8gonu Pasuljanske Livade ali sam eto smetnuo sa uma sad me covek podseti>:({

Matkee
13-06-11, 20:53
Ako se ne varam biljna vaš je najčešći prenosilac šarke kao opake bolesti @kicca ?

kicca
13-06-11, 22:13
Upravo tako sadnice,makaze i biljna vas ako imas zdravu sadnicu i dezinfikujes makaze a na toj nadmorskoj visini nema vasi onda si pobedio mada je realno Pozegaca prevazidjena sorta cak i kao rakijska a kao industrijska je ionako bila previse sitna tako da sta je bilo bilo je idemo dalje >:({

idklecin
13-06-11, 22:46
Sa cime najbolje prskati lisne vasi na sljivi ,primetio sam da su se pojavile

kicca
13-06-11, 23:07
Malo kasno da su se tek pojavile ali O.K. ja sam male zlikovce tamanio sa Vantex 60 CS mada sam primetio da kada sam radio tretman protiv smotavca sa Afinex 20wp potamanio sam i "svemirce" t.j. vasi
E sad ja radim zastitu u saradnji sa Agromarketom tako da je verovatno ovo nesto sto oni prodaju mada su to nezni zlikovci tako da ce ih bilo koji insekticid u normalnoj koncentraciji ubiti na mrtvo>:({

Vocar
13-06-11, 23:19
@kicca pa vaši su kao i smotavac insekti :) Šala!

@idklecin, neki dobar insekticid i neće ih biti.

Sale
13-06-11, 23:21
Matke

Danas sam pricao sa jednim zastitarom u vezi mojih listova koji se kovrdzaju i druge su boje .Kaze da nema sanse da je od velike doze dimetogala . TJ. moze ali da je doza mnogo ogromna a u to sumljam da si stavio . Ako imas dosta takvih listova radi analizu , nesto im nedostaje .

Matkee
13-06-11, 23:24
@Kicaa sa čijim si preparatima radio ove godine, vidim da spominješ Agromarket ?

White Shadow
24-06-11, 09:17
Kod mene ove godine rodna puna, ali lepotica podbacila (prošle godine bilo je obrnuto). Medjutim, 30 sadnica čačanske lepotice zasađenih pre skoro četiri meseca je nešto počelo da izjeda. Prskane su insekticidom, okopane, prehranjivane su i zaštićene, ali, iako ne mogu da primetim ni jednu bubu na drvetu, nešto joj jede list na vrhu stabla. List izgleda sprčen, uvijen i nagrižen bez nekog očiglednog razloga. Kad budem dosao kući s posla slikaću i probaću da okačim slike na forum. Sadnice su kupljene u insttitutu u Čačku, plaćane su 2.5 eur po komadu i posedujem račun za slučaj da su oni negde pogresili.

ljubek
24-06-11, 10:10
grinje kolega šljivina rđasta grinja s jedne strane dobro utiče na smanjenje porasta mladara u visinu a sa druge strane šteti kao i sve ostalo što napada list i plodove.
abastate u kombinaciji sa galminom ili ogriolom.

White Shadow
24-06-11, 17:42
Sad sam bio kod strucnjaka, kaze da su sadnice zarazene nekim virusom i da im nema pomoci. E sad, nije mi za tih 30 sadnica, vec za mnogo veci vocnjak koji se nalazi odmah pored. Sutra, eventualno u ponedeljak, zovem institut da posalje ljude da provere o cemu je rec. Evo sad cu da slikam i da postavim slike.

http://i53.tinypic.com/qwyn3m.jpg

http://i55.tinypic.com/1em2i1.jpg

http://i55.tinypic.com/2j3jm2x.jpg

http://i55.tinypic.com/140huo3.jpg

http://i51.tinypic.com/vq5pw4.jpg

http://i52.tinypic.com/mcz1fk.jpg

http://i55.tinypic.com/wl5aag.jpg

Izvinte sto su malo krive, al bolje ne umem.

White Shadow
26-06-11, 15:01
Sta bi, ima li neko ideju koja bi bolest ovo mogla da bude?

Vocar
26-06-11, 18:45
Koliko ja vidim ovo je kombinacija više napasti, šljivina grinja + hrđa lista. Dvije su solucije, ili nisi štitio protiv istih ili
si pogriješio u kombinaciji sa sredstvima pa je došlo do oštećivanja kore mladara.

Ako taj stručnjak kaže da su zaražene nekim virusom, volio bih znati kojim to?
Koliko su stare sadnice i da li je ova promjena nastupila odjednom ili duže vremena?

mutavdzic1
26-06-11, 19:28
Grinja nista strasno,prskaj sa insekticidima i nema problema

White Shadow
26-06-11, 20:26
Prskano insekticidima i nekom tecnoscu za zastitu, tako su mi dali u apoteci, ne mogu sada trenutno da nadjem kesice da vam kazem tacno koji preparat je u pitanju. Sadnice su zasadjene 16. marta ove godine i promena je nastupila odjednom, traje vec desetak dana. Nemam pojma na koji je virus mislio, rece mi covek samo da je virus u pitanju i da nisam jedini ove godine koji je dobio zarazene sadnice iz instituta u Cacku. Recite cime da prskam da probam da ih oporavim. Greota je da vadim ako nisu zarazene. Hvala i pozdrav!

Vocar
27-06-11, 00:32
Poprilično je "metličava" a listovi svureni, pa je najvjerovatnije grinja. Ne čupaj, nego pitaj na koji virus je mislio?
Na 2. slici vidi se da je bilo i plamenjače, ali je već prošla. Uključi u narednu zaštitu uz insekticid i neki od
fungicida.

del0230
27-06-11, 17:01
Pozdrav ljudi, neiskusan sam u voćarstvu, tj. jesenas sam posadio č. rodnu i č. lepoticu svega 20-ak komada. Prskao sam samo ELISOM protiv vaši u jednom navratu i prehranom preko lista SOLUVEG 20+20+20 uz dodatak gvoždja pre nedelju dana.Sada mi se pojavilo nešto što mislim da je plemenjača i prskao bi mankagolom 80. Čuo bi vaše mišljenje pošto uopšte nisam siguran. Ovo se pojavilo samo na lepotici i to na polovini stabala. Evo i slika:
http://i56.tinypic.com/svs4g8.jpg
http://i56.tinypic.com/24g846x.jpg
http://i53.tinypic.com/deoffr.jpg

ljusha
27-06-11, 20:14
Šta bih ovo moglo da bude,neka bolest ili nedostatak nečega?
http://i51.tinypic.com/2j0axht.jpg
http://i51.tinypic.com/fxgzcw.jpg
Od 30 stabala koliko imam ,polovina ima ovakav list.Ostala stabla su normalna.

oktopod
27-06-11, 21:14
@del
moje laičko mišljenje je da je upravo sve što si rekao, mankogal si trebao u precvetavanju, možda i jesi, ali svejedno mogao bi i sad, sačekajmo još nekog sa savetom

@ljusha
to je šarka, to je virus, ne može da se izleči, plod ti verovatno opada pre nego što sazri i nije nekog kvaliteta, ako je tako to je to, leka nema, samo da se čupa...

ljusha
27-06-11, 21:19
Plod ne otpada,čak sam danas malo proredjivao jer su prerodile.
I to ručno,probao sam da ih protresem ali ne otpadaju.

oktopod
27-06-11, 21:42
aj videćemo šta kažu drugi, cenim da su još zelene da bi opadale, koliko sam ja video ovde po forumu to je šarka, kako je bilo prošle godine, jesi ubrao normalno sazrele ili su padale?

Evo ti jedna tema o tome:Šarka šljive (http://poljoprivreda.info/?oid=9&id=601)

I šta kaže google images, prelistaj na doleGoogle images šarka šljive (http://www.google.com/search?q=%C5%A1arka+%C5%A1ljiva&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&hl=en&tab=wi&biw=1280&bih=879)

ljusha
27-06-11, 22:13
Prošle godine je bilo normalno,sazrele lepo.Peko rakiju.

oktopod
27-06-11, 22:15
Ne znam druže, meni liči na to pupu daleko bilo, nadajmo se da nije, možda još nije zavatilo, video si slike one sa google i to, deluje tako...sačekajmo još nečije mišljenje >:({

Vocar
27-06-11, 23:42
@del0230, jeste plamenjača. Na slikama je faza kad je infekcija završena i sad ne vrijedi prskati, tj. ako i bi, bacao bi novac.
Nije velika šteta jer na listovima ti je do desetak pjega što nije opasno, pa će veliki procenat lista doživjeti fiziološku starost i
odpasti (odigraće svoju ulogu do kraja sezone ne utičući na dozrijevanje generativnih popoljaka).

@ljusha, kod tebe je šljiva zaražena virusom šarke (plom pox). Vjerovatno je sorta koju si prikazao na slikama tolerantna na
virus pa nije neophodna radikalna mjera (čupanje), pod pretpostavkom da rod iz godine u godinu doživi tehnološku zrelost, a
da se prije vremena ne nađe na zemlji. Na tvojim slikama mi liči na Č. rodnu? Mada ona nije tolerantna. Ako imaš osjetljivih
sorti u blizini, trebao bi to počupati.

@oktopod druže, sve si dobro opisao.

del0230
27-06-11, 23:52
Hvala voćar i oktopod, nije mnogo listova zahvaćeno a i prva je godina tako da ni ploda nema, ići ću još jednom prehranu preko lista pa na jesen krećem sve po propisu.

srkitransporter
05-07-11, 11:26
imam jedan problem, cini mi se da je i moje sljive napala sarka, ali ipak evo par slika, inace to je cacanska rodna koja znam da nije bas otporna na sarku :( demantujte me ako gresim >:({
http://i55.tinypic.com/b8jltv.jpg
http://i56.tinypic.com/jh386a.jpg

oktopod
05-07-11, 11:46
I mene zanima, imam par drveta svako ima ovakav list, u dvorištima po komšiluku je vidim ista situacija, ja koliko sam naučio da prepoznam laički trebalo bi da je šarka...

srkitransporter
05-07-11, 11:54
pa i ja kapiram da je sarka pogotovo sto znam da je to mana rodnoj sto nije otporna na sarku :( mada ja imam oko 120 sadnica, ali nisu mi sve sarene, samo neke :(

kicca
05-07-11, 20:45
@srki transporter
To sto sada nisu sve zarazene neznaci da vec iduce godine nece biti t.j. bice zarazene sigurno /nazalost/E sad to neznaci da se moraju krciti slusao sam od ljudi da pojacano djubrenje azotom i redovna zastita od ostalih bolesti i nametnika kod rodne pomazu da se bori sa virusom i iznese rod do kraja >:({

Vocar
06-07-11, 00:33
@srki transporter, to je čist primjer kad šarka "pobjedi" šljivu, i od nje više nema ništa. Plodovi su neugledni, kiseli i opadaju prije
vremena (pogotovo što je rodna u pitanju). Čupaj to odmah ako je samo nekoliko od stotinu.

@kicca, pokušaja ima, ali izlječenja nema.

Prošlog vikenda, uz testiranje sistema KPK za predstojeću sezonu navodnjavanja, počupao sam oko 10tak stabala Rodne pod šarkom.
Uz to, uzeo sam 2 radikalke i na nekim od stabala odsjekao 1-2 grane od šarke (ostatak stabla "zdrav" još uvijek, što može da potraje
i godinama), a sa drugim makazama sam sjekao posušene grane od monilije kojih je bilo isto na par stabala.

Dvoje makaze su da se zaraza ne prenosi. Za 10tak dana slijedi početak zelene rezidbe i razvođenje do prve berbe (Ljepotica).
Rezidba će ići po automatizmu, bez opasnosti od prenosa šarke.

Ovo čupanje je radikalan i bezsentimentalan potez, ali i jedini ispravan da ne dođe do katastrofe. Naravno, svake godine
se može pojaviti, ali se moraju neka načela zaštite zdravih stabala poštovati.

Pozdrav za sve kolege!

mirko 015
06-07-11, 00:37
Pozdrav narode,ja imam vocnjak od 250 stabala sljive.Zapazio sam prisustvo sarke,kao sa predhodnih slika.Sorta je Stenlej i rodila je extra.Ima li razloga za veliku brigu.Da napomenem da ima plodova koji odjednom poplave i otpadnu.

srkitransporter
06-07-11, 00:39
ljudi hvala vam na odgovorima, gledacu sto pre da suzbijem to, tj da povadim i sam sam mislio da je sarka, ali rekoh aj da proverim >:({

rosuljac
06-07-11, 00:43
sva stabla sa sarkom treba povaditi, e sad stenly je otporan na istu pa ljudi to ne rade al prenose istu drugima tako da mirko braces je ko i drugi skoro isto. Jedini nacin da se Srbija izbori sa tim a to mora i drza da stane iza je da se sva stabla koja boluju povade i daju ljudima bar free sadnice na to mesto. za 20-tak god iskorenili bi tu opaku bolest. Sto pre vremena opadne ne znaci da je uvek sarka ima i dosta drugih bolesti koje mogu zadesii sljivu pogotovo ako nije na vreme i odgovarajuce sticeno

Vocar
06-07-11, 00:59
@mirko 015, to što odjednom poplave i otpanu, ako imaju rupice ili smolotočinu plodovi koji otpanu, onda je u pitanju šljivin smotavac a ne šarka. Koja je sorta u pitanju?

mirko 015
06-07-11, 01:04
Stenlej je u pitanju,inace imaju list saren,svetlo zelen i pokoja rupica na listu.Moracu sutra da slikam i da postavim slike>:({

mirko 015
06-07-11, 01:08
http://i56.tinypic.com/bhmywl.jpg
Evo da docaram,i kod mene je ovakav list na nekim sljivama

srkitransporter
06-07-11, 01:13
kao da svoje gledam :( j.bem ti sarku!

mirko 015
06-07-11, 16:57
http://i51.tinypic.com/2mes6qu.jpg
http://i52.tinypic.com/dbo0om.jpg
http://i54.tinypic.com/2woix52.jpg
http://i55.tinypic.com/sc3nuv.jpg
http://i52.tinypic.com/ejetfp.jpg
http://i54.tinypic.com/2uyg3ua.jpg
Kao sto sam obecao slike mog vocnjaka
http://i51.tinypic.com/110c4dt.jpg
A ima i ovoga

mirko 015
06-07-11, 17:27
http://i51.tinypic.com/282fd4n.jpg
A ovo sam upregao 540 i udri po freziranju

Vocar
07-07-11, 23:09
Mirko, lijepi tereni za voćarstvo! Je li šarka zahvatila čitav voćnjak? To brzo plavljenje i otpadanje nije od šarke.

mirko 015
08-07-11, 00:20
Sarka je zahvatila oko 50% vocnjaka.Prskanje je uredno i na vreme jer imam svoj atomizer.Dosad sam najvise koristio Galenika preparate.E sad sto plavi i otpada a prskana je na vreme...Cime sad poprskati da bi se to sprecilo,ako nije kasno?

rosuljac
08-07-11, 01:00
moje amatersko misljenje da je kasno sad da se to ispravi, moz sad u promeni boje protiv monilije ploda i cisto neki insekticid i to ti je do jeseni

Vocar
08-07-11, 15:05
Sutra idem da navodnjavam voćnjak. Prije 2 sedmice sam testirao sistem KPK poslije zime i sve je u redu, a od sutra ide u punu funkciju.
Ove vrućine nisu nikako dobre u ovoj fazi, naročito za Ljepoticu.

zupa100
09-07-11, 10:38
http://i52.tinypic.com/raotg2.jpg

Evo VOĆAR to su one šljive što sam te pitao pre 10-ak dana (uvrtanje grana i razvođenje)

zupa100
09-07-11, 10:44
http://i51.tinypic.com/2vmts74.jpg
Ili ova slika. Šljive su u trećoj godini, trebale su da budu čačanska rana međutim, ima tu i rodne i stenleja. Kupljene u Vel. Drenovi. Posle se izvinjavao, hteo na licu mesta da ih prekalemljava, propast. Ajd što je mene za....o, nego i rođenog brata ispalio isto. Nema veze. Šljive su zakačene gradom, Ima ih malo, svega 45, red od reda 4 m. razmak u redu isto 4 m. Pozdrav!

krcinac
09-07-11, 13:27
@zupa sto bi tebi bilo bolje nego nama Lkl{{ Lkl{{ ja mislim da svako ko je kupio sadnice u drenovi i okolini sigurno je 30 -50 % pogresna sorta a i ako su pogodili to je onda slucajno
razmisljam da bi mozda bilo pametno da se otvori tema sa imenima kalemara koji su isporucivali los sadni materijal ili pogresan , da oni koji hoce da kupe mogu da znaju sa kime imaju posla a mozda i utice na kalemare da promene nacin rada.

moj savet pocupaj ono sto nisi narucio a ono sto ti treba kalemi sam sa svog drveta za koje znas sta je i u kakvom stanju sto pre to bolje , ja sam imao isti problem pa sam 7 -8 godina se premisljao dali da cupam ili da ostavim pa sam odlucio da svake godine z amenim po 200 komada . i jesenas poceo sa cupanjem sto duze cekas veci je gubitak.

sljiva podnosi zelenu rezidbu tako da slobodno mozes ovo da razgusis

rosuljac
10-07-11, 21:14
obavezno da se otvori takva tema za dobre i lose kalemare !!! podrzavam

Otvaranje takve teme nema dozvolu administratora, NEMOJTE otvarati.

srkitransporter
10-07-11, 21:24
savrsena ideja za novu temu, nek se nauce da rade svoj posao. podrzavam i ja :-)

Vocar
11-07-11, 10:25
Ili ova slika. Šljive su u trećoj godini, trebale su da budu čačanska rana međutim, ima tu i rodne i stenleja. Kupljene u Vel. Drenovi. Posle se izvinjavao, hteo na licu mesta da ih prekalemljava, propast. Ajd što je mene za....o, nego i rođenog brata ispalio isto. Nema veze. Šljive su zakačene gradom, Ima ih malo, svega 45, red od reda 4 m. razmak u redu isto 4 m. Pozdrav!

Nema onog ko nije dobio bar par komada "pogrešnih" sorti šljiva. Ja tako imam 2-3 Č. rane, pa zasladim pred glavnu berbu ostalih :-)

@zupa100, mogao si i ranije izvršiti zelenu rezidbu ali i sad nije kasno. Pošto je kod tebe širok raspon sadnje, oslobodi centralni dio krošnje nepotrebnog broja vodopija i ostavi 2-3 ramene grane, ostale u sredili ukoni, vanjske sa žicom razvedi i to je to. Pošto je 4x4 ove godine ne moraš prikraćivati grane, neka rastu ali ih razvedi na vrijeme i ne dozvoli da se otmu. Kad iduće godine budu oko 2-2,5m prikrati ih i isforsiraj bočna razgranjenja.

Edi
12-07-11, 12:29
Poštovani prijatelji forumaši,
ja sam šljive obrao nešto u pekmez a veliki deo prodao (50 dinara). Mislim da imam čačansku ranu ili lepoticu. Stenlej i valjda požegača tek počinju da plave. Sve ove sorte navodim u zagradi jer mi je prodavac rekao da su te sorte. Najesen kupujem u Šangaju ili institutu NS sadnice da bih bio siguran šta kupujem.
Srdačan pozdrav
Edi

Srdjan Žorž
14-07-11, 17:14
kolika je cena po kilogramu šljiva pozegace za rakiju ili bolje ko ima Ranke(mislim da se tako zovu)

Matkee
14-07-11, 17:58
Kolega imate posebnu temu "Cena šljive 2011" pa je posetite http://poljoinfo.com/showthread.php?2653-Cena-%C5%A1ljive-2011/page3 >:({

Tako je. Hvala na pomoći kolega.

VladimirUB
17-07-11, 13:30
Kao sto kaze pesma "resih da se zenim..." ali mozda sledece godine,ove godine podizem sljivik ::svaka cast:: U selu Vrelu kod Uba posedujem oko 3ha obradive povrsine,na kojoj bih za sada posdio 1 ha sljive,tj. oko 500 sadnica (5x4). Njiva je poduzno orjentisana S-J,celodnevno osuncana i nema mraznih dzepova. Blago je nagnuta i ima poduzni pad od oko 2%. Registrovao sam domacinstvo,obavio analizu zemljista,nabavio strucnu literaturu pa se polako "ostrim" za jesen.Na njivi je trentno soja i kukuruz za silazu,posto smo do sada davali zemlju u zakup pa sam resio dato prekinem i postanem svoj gazda ::svaka cast:: Planiram da parcelu ogradim pletenom zicom a postojeci odvodni kanal ocistim,mada se na njivi i nije do sada zadrzavala voda. Iz PSSS su mi rekli da sadim RANU i LEPOTICU ako hocu da zaradim,a RODNU ako hocu rakiju. Sta mislite o tome?. Zanima me da li je sadni materijal na Institutu u Cacku zaista najbolji, posto su sadnice najskuplje a i dobija se dosata papaira,posto "jurim" i za subvencije? Gledao sam dosta sajtova nekih rasadnika i sve je to lepo za ako ali ne znam da li je tako i u prirodi,pa da li neko od vas ima neke preporuke? Sve kritike i savete prihvatam, jer "odvajam od usta" oko 4000-5000e, pa moram bas da pazim sta radim,jer to na ovu krizu nije mala suma. Unapred zahvalan >:({

Matkee
17-07-11, 13:54
Razmišljao sam i ja o podizanju šljivika na oko 3000 m2, ali me šarka u "mom" mestu brine, kopka me to da od 1914. nisu uspeli da pronađu lek za šarku....moram da vadim ceo stari voćnjak požegače...::jako_besan::::jako_besan::

bratori
17-07-11, 13:57
Има ли неко тургуње? Чујем да је од тургуње одлична ракија, па чисто да питам.

Matkee
17-07-11, 14:02
Kolega @bratori šta je turgunja ?

VladimirUB
17-07-11, 14:06
Iskren da budem ovome se okrecem jer imam neke kakve takve uslove,a posto nisam polticki opredeljen a sami tim i podoban za posao koji sam obrazovan "mrka kapa". E onda sam resio da se okrenem vocu jer kapiram da sve ono sto se jede i pije mora naci kupca. Znam da nije sve lako i sjajno i da treba dosta rada,ali svega mi je preko glave pa milslim da ce mi taj rad biti odmor . Cak razmisljam da sledece godine posadim i 100-150 dunja samo za svoju dusu tj. za rakiju...videcemo >:({

bratori
17-07-11, 14:07
За ту шљиву сам први пут чуо овде у Срему, дивља сорта, рана, округла али није трновача, тако причају! Сад нешто бауљам по нету, па сам набасао да су тургуње обједињен назив за све типове шљива које се не могу цепати. Реко да вас питам, множда неко зна.

Matkee
17-07-11, 14:19
Ako misliš na ringlov ili belu šljivu onda znam šta je to, pogledaj sliku...

http://novomilosevo.devbin.org/pho11/sl_ringlov_b.jpg

bratori
17-07-11, 15:07
Не мислим на џанарику или белу шљиву. Нисам пробао тургуњу, зато и питам, па реко, можда неко зна. Иначе, баш су лепе ове џанарике на слици. Пекао сам ракију од Фрушкогорске беле, даје лепо ракије, али нема неку арому. Јуче смо у друштву причали у вези ракије, па је неко споменуо тургуњу, кажу има специфичан шмек, па ме мало заинтересовало.

zupa100
18-07-11, 10:06
http://i52.tinypic.com/2hcqq68.jpg

@ Vocar, poslušao sam savet i odradio zelenu rezidbu pre par dana. Sliku sam postavio iz razloga da bi pogledao i možda napisao neku tvoju primedbu. Sve su slično orezane, s tim što bih ove spoljne savio da raširim krošnju. U nastavku pogledaj i donju sliku, nešto malo su rodile. Oko 60% su ovakve, sa trnjem i ovakvog ploda koji počinje da menja boju. Ostale, ili su suviše zelene ili i nemaju rod pa ne znam koje su (uticaj i grada pomalo). Koja je ovo sorta? Snimak je lošiji, slikano mobilnim.
Hvala unapred!

zupa100
18-07-11, 10:07
http://i55.tinypic.com/atr6tj.jpg

srkitransporter
18-07-11, 11:25
kako me je zadesila da sudbina da mi je vocnjak zarazen sarkom, poceo sam da kopam po netu i raznim literaturama o toj bolesti jer mi se nije dopala da cupam 120 sadnica sljive u 12oj godini. inace, samo zelim da podelim iskustvo sa vama. Ako je sljiva zarazena sarkom to NE MORA da znaci da je jedini izlaz da se vadi, sve zavisi od sorte sljive. Konkretno za Cacansku rodnu sam saznao da iznosi normalno rod do kraja iako je zarazena sarkom i da to slobodno mogu da zanemarim(dok pozegaca npr mora da se vadi jer ne moze da iznese rod, tj jako je loseg kvaliteta i skoro da nije ni za rakiju). Tako da savet svim clanovima, ne vadite odmah, raspitajte se malo bolje, na vise mesta, uvek su dve glacve pametnije od jedne. >:({

Matkee
18-07-11, 12:05
Slažem se sa tobom da ne treba odmah vaditi, ali požegača treba i mora da se vadi...A pitanje koliko će i čačanka rodna izneti roda i koliko će taj rod imati šećera u sebi...::lose::

srkitransporter
18-07-11, 12:46
pozegaca mora, to znam, ali Cacanska rodna bi trebala da gura bez problem. mada nikad se ne zna, videcemo :) >:({

Matkee
18-07-11, 13:04
To bi trebalo pitati nekoga malo iskusnijeg pronašao sam da % šećera može biti manji od 2,4 do 4,6, a rodnost smanjena od 8 do 24 % e sada da li je tako vreme će pokazati, kod mene je u starom voćnjaku požegače otpalo za sada bar 30 % roda, već 2x sam sakupljao. Pitanje da li će i ovaj što je ostao biti za nešto...

srkitransporter
18-07-11, 13:35
da, sarka pozegaci ostecuje rod, bude sva u tackama i brazdama, ja pored rodne odmah imam i 50ak pozegaca pa mi frka za njih, ali sacekacu do kraja da izguraju ovogodisnji rod pa cu videti kako ce biti.

bratori
18-07-11, 13:47
Нисам неки стручњак, али сам чуо да се редовним ђубрењем на јесен може сачувати род. Овде у Срему не маџарке која није заражена шарком, баш су страдале.

srkitransporter
18-07-11, 13:50
a i ovde po Sumadiji, ja kako sam poceo da se zalim po selu za moju, ispade da niko nema sljivu bez sarke :-(

bratori
18-07-11, 14:00
Овде је највише заступљена Фрушкогорска бела, јако отпорна и редовно рађа, отпорна на шарку. Има доста сласти и даје доста ракије, нема изражену арому шљиве те се може лако мешати са другим воћем. Зри половином августа. Знам да је и ранка отпорна на шарку, не би било лоше те две сорте мешати, наравно то су само ракијске сорте.

Matkee
18-07-11, 19:57
Овде је највише заступљена Фрушкогорска бела, јако отпорна и редовно рађа, отпорна на шарку.

Druže da li si siguran u ovo što pišeš, koliko znam još nije pronađena sorta 100 % otporna na šarku, za stenlij se mislilo da je otporan, ali se virus šarke pojavljuje i na njemu...

kicca
19-07-11, 01:05
Ima sorti i otpornih na sarku ali nama je najbitnije da sada vec ima dosta sorti tolerantnih prema ovom virusu tako da ako zaboravimo Madjaricu i Cacansku rodnu sve ostalo je O.K.

bratori
19-07-11, 09:16
Нисам приметио да су заражене, а окружене су зараженим стаблима пожегаче. Многи су комбиновали те две сорте, покла па им се време зрења. Не знам да ли је 100% отпорна, али нисам приметио да је нека заражена, баш сам обратио пажњу на шарку. Обележио сам пар младара, изгледају здараво, видећу ових дана да напрвим пар фотографија, па ћу окачити. >:({

joekiki
20-07-11, 18:25
Pozdrav svima!

Evo nekoliko slika šarke...
Uglavnom većina,,, to jest predpostavljam sve šljive su mi zaražene...
Ali na 3 stabla, "no name" neznam koje su...na plodovima su vidljivi simptomi.
Prevremeno odpadanje plodova, plodovi mali i smežurani...jednostavno neupotrebljivi!
Dok Č.lepotica/Č.rana/Stenly imaju zdrave plodove, a po listovima se vidi da su zaražene...

http://img268.imageshack.us/img268/4512/sarkasljive.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/268/sarkasljive.jpg/)

http://img703.imageshack.us/img703/7786/sarkasljive1.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/703/sarkasljive1.jpg/)

http://img192.imageshack.us/img192/6642/sarkasljive2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/192/sarkasljive2.jpg/)

http://img135.imageshack.us/img135/8259/sarkasljive3.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/135/sarkasljive3.jpg/)

http://img694.imageshack.us/img694/5329/sarkasljive4.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/694/sarkasljive4.jpg/)

http://img842.imageshack.us/img842/4171/sarkasljive5.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/842/sarkasljive5.jpg/)

http://img190.imageshack.us/img190/1367/sarkasljive6.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/190/sarkasljive6.jpg/)

pozzz joe!

kicca
21-07-11, 01:26
@joe
Ovo je bas skolski primer sarke nazalost

dfiskal
21-07-11, 15:39
Pozdrav svima!

Evo nekoliko slika šarke...
!

Postovani,
Samo jedno pitanje?Da li si prosle godine imao sarku,a ako nisi kako si je dobio , i kako je tako rapidno uzela maha...itd...msm mali odogvor...vidim da ti je lisce i stablo jako vitalno i nema promene na njima,bar na ovim slikama...Tako da...ma bolje pozovi nekoga ko se zaista u to razume....ovo sto su spareni plodovi...i odpadaju..ipak je pitanje...osim ako se to zove skolskim primerom sarke,ako je susa ,a nije zalivano i plodovi odpadaju...j...bem li ga ....sljivar ti izgleda za medalju ...a i paradjz ti je lep...vidim dobro gura ...bice zrelih plodova za par dana...pa suva slanina, sir ,radza...itd

mirko 015
21-07-11, 22:44
@joekiki,svaka cast za vocnjak,obradjen i uredan deluxe!!Za primer!

joekiki
21-07-11, 23:37
Pozdrav svima!

@dfiskal - kad vratim film...već 3-4god na ta 3 stabla plodovi su takvi kao na slikama...samo nisam znao da je to šarka, sve do ove godine kad je neko postavio slike listova šljive zaražene šarkom. Kad sam uporedio sa mojim listovima, koji su isto izgledale, malo googlanja...i eto belaja, to je šarka!
Gledam u okolini voćnjake, po celom gradu, okolna sela...svugde je prisutna zaraza.
Neznam kako tako brzo,,,ali se jako brzo proširila.
Neznam ni odakle se pojavila,,, verovatno smo mi u okolini doneli već zaražene sadnice...
Ove 3 sam dobio od ujaka(35km udaljen od mog voćnjaka), kao samonikle kod njega u bašti, ali tamo što ima šljive sve je OK - nema zaraze ni dan danas, tako da mislim da one nisu donele virus!
Ostale šljive oko 50 kom, kupio u rasadniku...
Pored mene, i u okolini 100metra ima šljiva minimum 200 stabala...
Možemo samo da nagađamo,,, al virus je tu...

pozzz joe!

Matkee
22-07-11, 00:45
Gledam u okolini voćnjake, po celom gradu, okolna sela...svugde je prisutna zaraza.
Neznam kako tako brzo,,,ali se jako brzo proširila.
Neznam ni odakle se pojavila,,, verovatno smo mi u okolini doneli već zaražene sadnice...
Ove 3 sam dobio od ujaka ( 35km udaljen od mog voćnjaka ), kao samonikle kod njega u bašti, ali tamo što ima šljive sve je OK - nema zaraze ni dan danas, tako da mislim da one nisu donele virus!
Ostale šljive oko 50 kom, kupio u rasadniku...
Pored mene, i u okolini 100metra ima šljiva minimum 200 stabala...
Možemo samo da nagađamo,,, al virus je tu...

pozzz joe!

Najčešći problem prenošenja šarke i jeste sadnim materijalom, iz matičnjaka se sadnice mogu širiti i stotinama kilometara, zatim NE dezinfekcija makaza, profesionalni rezači koji prelaze i desetine kilometara da bi orezali hektare voćnjaka, tu je i lisna vaš kao prenosilac do nekoliko stotina metara....jbg osućeni smo na to
Čitao sam negde da je 196x bila godina sa najčešćom pojavom šarke, možda su ove godine neka repriza, jer sam gledao i ja nema voćnjaka u mom mestu da nema nekoliko ili bar 90 % zaraženih sadnica, od požegače, čačanke rane, čačanke lepotice, rodne, stenli....... ::lose::

kicca
22-07-11, 05:17
@d_fiskal
Ovo sto lici na crvotocinu na plodovima jeste "skolski primer sarke"i tu nema nikakvo "osim"
@joe
Druze najbolje resenje za ovo je verovatno vadjenje nazalost i sadnja drugih sorti
@ matke
Stenly,Lepotica i Rana koje si naveo su tolerantne prema sarki pokazuju je samo na listu ali ne i na plodu i nema opadanja plodova tako da sarka ni na koji nacin ne utice na plodonosenje >:({

Matkee
22-07-11, 09:57
@d_fiskal
@ matke
Stenly,Lepotica i Rana koje si naveo su tolerantne prema sarki pokazuju je samo na listu ali ne i na plodu i nema opadanja plodova tako da sarka ni na koji nacin ne utice na plodonosenje >:({

@kicca druže pa zar se kod tih sorti ne smanjuje rod, količina šećera u voću.... ?

kicca
22-07-11, 21:31
Sorta koja je ubedljivo najsadjenija u celoj evropi zadnjih godina je Cacanska Lepotica,Stenly radja u celoj Sumadiji zadnjih 30ak godina bez problema.Nas prijatelj ovde na forumu Krcinac ima zasade Lepotice,Najbolje,Rodne u punom rodu nema problema ni sa jednom od njih ima sa Rodnom problem relativno nize cene Lkl{{ imas i kolegu @vocar koji takodje ima sve Cacanske sorte i ne prijavljuje nikakve posebne probleme sa sarkom iz razgovora sa ljudima koji imaju zasade sam zakljucio da ako zaboravimo Pozegacu sve ostalo je u redu cak i Rodna se u dobro odrzavanim sljivicima dobro drzi
>:({

joekiki
22-07-11, 23:24
Pozdrav svima!

@kicca druže pa zar se kod tih sorti ne smanjuje rod, količina šećera u voću.... ?

ima nešto u tome što govoriš...
prošle godine što sam pekao rakiju od Č.rane - bure od 200lit - bez šećera - dalo 13-14lit rakije - 21grad ::lose::

@kicca - svakako vadim ove što nisu tolerantne na šarku, tako da tu nema dileme...nevredi ih dalje držati.
pozz joe!

Matkee
22-07-11, 23:36
Hvala vam kolege na odgovorima, kod mene u voćnjaku stenlija i čačanke lepotice nema šarke, ali čekam rod požegače pa će Masej da se zagreva...Lkl{{

kicca
23-07-11, 00:41
Joe
Druze pa opste je poznato da sva ranostasna voca imaju malo secera to ti je to>:({
neko optimalno vreme zrenja za sljivu koja se koristi za rakiju je od 15.avgusta tada tek i pocinje otkup za industriju bar na zapadu.

FruitBoy
25-07-11, 23:25
Hehe, primetih da skoro svugde de nešto ima veze sa šljivom, spominje se ta j.bena šarka, odnosno virus šarke šljive. Kažem skoro, jer svako ko se ozbiljnije i intenzivnije bavi uzgojem šljiva ne baca šarku u prvi plan! Veći problem im je šljivina osa i plamenjača!

Alergija
25-07-11, 23:45
Pozdrav svima, ja moram ovako da se ubacim u vase rasprave o bolestima i da vam postavim jedno pitanje. Imam jedan sljivik, ne mnogo veliki, 52 stabla, otac ga je zasadio radi nasih potreba, uglavnom za rakiju. Ovo mu je vec peta godina a rodilo je mozda 5-6 sljiva, dok na ostalima ima nekoliko plodova, a na nekima nema uopste. Redovno ih prscemo, freziramo, odrzavamo sve kako treba, a sljiva ni za rakije :) Ima li neko da bi mogao da pretpostavi u cemu mi to grijesimo?

bratori
26-07-11, 09:56
Зна ли се која сорта је у питању?

dfiskal
26-07-11, 10:32
Hehe, primetih da skoro svugde de nešto ima veze sa šljivom, spominje se ta j.bena šarka, odnosno virus šarke šljive. Kažem skoro, jer svako ko se ozbiljnije i intenzivnije bavi uzgojem šljiva ne baca šarku u prvi plan! Veći problem im je šljivina osa i plamenjača!

Postovani,;D},svaka cast na komentaru...Posle ovih kisa,predpostavljam, da cenjeni clan @joekiki ,nece imati simptome sarke??!!A to sto mu je odpalo 5-10kg sljiva u vreme najvece suse...po meni ne mora da bude ono najgore....Evo i primera: Jedan moj poznanik se uplasio za svoj sljivar 10-12godina star...ove godine mu se pokazale po listu "prepoznarljive indikacije o sarki..i po neki plod je odpao,ma nema za 500 grama po sljivi itd,bas ,kao i kod @joekiki-a ...u panici,posto nije imao pri ruci ni jednog profi zastitara,pozove jednu sedu glavu ,rezaca, koji je orezao vocnjake odavde do Kelna..itd..On mu je rekao:"Ne znas ti ,burazeru,sta je sarka,uzmi zalivaj te sljive, malo jaca rezidba u jesen..".Tako je i bilo,pocese ove kise,izgubise se simpromi sarke,sljiva poce normalno da zri... i naravo, prestade da odpada...Zato i pitam...i glasno razmisljma...Ko zna koliko sam puta imao neki rakenjak,za ovo vreme mog zivota,pobedio ga i ne znajuci da sam ga imao...itd.....Ako gresim,volio bih da mi date,neko,razumno objasnjenje..u smislu, pade kisa,izgubise se simptomi sarke prestade da otpada,covek ce obrati 45-50 KG sljiva po biljci itd.itd...Opet ne znam!!Ljudi ovo citaju,da ne budio izvadio sam 300 sljiva misleci da je sarka...itd..ili jos jedno pitanje : da li postoji u Srbiji ustanova kod koje odnoses uzorak i postavis pitanje:"Da li je ova moja biljka zarazena sarkom"?.Ako jest,sta preduzimam?.Inace ova prica:ma to je skolski primire ,vadi,cupaj, 10-15 godina nege ode u q.ac:lol:itd..mi se ,bas , ne dopada..

FruitBoy
26-07-11, 13:15
Prisustvo virusa se utvrđuje korišćenjem elisa testa. Al ja u ovom momentu stvarno ne znam koja ustanova se bavi pružanjem takvih usluga! Al raspitaću se, sad me zainteresovalo! >:({

dfiskal
26-07-11, 14:19
Hvala,
i u ime ovih ljudi koji citaju...msm..covek iz nase price,ili ti dopisivanja, "prepozna" sarku, pri tom posle dobrog navodnjavanja,citaj kise,ubere 40-45 kg sljiva po stablu ,a ovaj drugi "mucenik" ,posece jedno 200-300 komada ,"prepoznao" sarku itd...razmislimo o tome....Znaci,ipak , bi trebalo da se malo ogradimo ,oko dijagnostike ,ovako krupne i kardinalne bolseti...i naravno >:({
P.S. sto bi rekao nas cenjeni clan @srkitransporter :"a i ovde po Sumadiji, ja kako sam poceo da se zalim po selu za moju, ispade da niko nema sljivu bez sarke :-( "..Eee pa ovo je i po teriji marginalne verovatnoce nemoguce...itd

S postovanjem Misa D_fiskal

kicca
26-07-11, 19:41
Znaci ovo je elementarno nepoznavanje materije druze Miso kao i krajnje nedobronamerno pisanje ^-^
Za ono sto nisam video nemogu da pricam ali "verujem"da je rezac iz kelna lecio sarku kisom:P{
plum-pox virus je zbrisao zadnjih 30 godina sve zasade Pozegace u Evropi pa tako i u Srbiji danas nema komercijalnog zasada ove sorte ostali su sporadicno ekstenzivni zasadi na visokim nadmorskim visinama i ti se sad tu nesto cudis treba ti pismena potvrda za nesto sto je jako ocigledno jer su simptomi jasni i laiku.
Pa tako sam ja spreman da garantujem i moralno i materijalno da se na slikama clana @joe-kiki vide sljive zarazene sarkom znaci evo ovako javno:
Imam na raspolaganju kod kuce 800 sadnica u rastilu sljive i oko 1600 ugovoreno kod rasadnicara u Lazarevcu i nekih 3500 kalemova rec je o vrhunskim sortama otpornim na virus sarke.Ako one 3 sljive kod naseg drugara nisu zarazene virusom "sarke sljive" ja sam spreman da vam zasadim i tebi i njemu po 500 sadnica sljive o svom trosku zajedno sa sadnjom samo pripremis parcelu odaberes sortu i dan sadnje i sve komplet zasadjeno "kljuc u ruke"

nemanja_st01_58
26-07-11, 19:51
Ja imam madjarku ili pozegacu kako se gde zove i ona je definitifno zarazena sarkom, e sad nemam mnogo vec oko 20 stabala, ona rode obilno i onda pocnu da opadaju pa na kraju ostane neka 1/4 roda,nije nesto mnogo ali zbog same sorte i kvaliteta za susenje kao i ukusa rakije ja ih ne diram i nadam se da ce se naci neka sadnica koja iznikne od starih koja ce biti otpornija na sarku.
Kada je kisna godina, rod bude bolji i manje zarazen sarkom jer se stablo bolje brani/ moje misljenje/ kao i kada se stabla nadjubre.
Sto se tice komercijalnih zasada, imaju ljudi jos uvek stare sljivake sa madzarkom ali im radjaju ko ove moje.

kicca
26-07-11, 20:22
U principu takvo je stanje svuda u Evropi ti koji imaju zasade koji radjaju kao tvoj Nemanja su ljudi koji je drze iz navike ili ljubavi to smatram ekstenzivnim zasadima i nije problem doci do zdravih sadnica mozes ih proizvesti i sam iz kostica jer se sarka ne prenosi na potomstvo iz kostice dok ce izdanak biti sigurno zarazen.E sad generativno razmnozene sadnice iz kostice nece biti identicne sa majkom mada ce biti Pozegace sad neka sitnija neka krupnija neka jace gradje neka slabije manje bitno ono sto je bitno i one ce se zaraziti prvom prilikom ako u blizini ima bolesnih stabala sto se tice otpornosti verujem da nema nade jer je vec 100 godina kako je virus detektovan i do toga nije doslo.
Mada je pozegaca vec kao sorta i prevazidjena i kao rakijska i kao sljiva za susenje mislim da nemamo za cime da zalimo >:({

nemanja_st01_58
26-07-11, 20:54
ne bih rekao bas da je prevazidjena, ja sam probao sve cacanke i stenlej naravno, od svake po neku imam, sto ja sto stric, otprilike moj i njegov sljivak nekih 1ha ali nije mi rakija od njih kao od crvene ranke ili kao od madzarke, ipak su ove dve lepse
ukus je kod madzarke u punoj zrelosti isto specifican i lep, dosta secera, tvdo meso a ipak socno, i kada se osusi isto tako lepa. Mana joj je manja rodnost i sitniji plod ali nista nije savrseno :)
Koja je dobra sljiva za susenje od komercijalnih i sem stenleja koju rusi i ostali otkupljivaci jos sljivu forsiraju? Ovo pitam jer se godinama prica kako je stenlej prevazidjen, a ovamo na otkupu njemu za 5din ili 10 veca cena nego cacanki, isto kao i razlika izmedju tornfri i cacanske bestrne.

kicca
26-07-11, 21:20
Pa ovako imas Valjevku koju lukavi proizvodjaci prodaju kao pozegacu i koja lici samo je malo krupnija ukus je dobar rakija super,Mildora isto cacanska sorta sa najvecim procentom suve materije od svih cak i preko 30% za sunje bolja nema imas recimo Top-king koji je na uporednim testovima u Nemackoj izbacio dvostruko vise secera i suve materije od Cacanske lepotice sve ove sorte su tolerantne prema sarki najvise zapostavljena nepravedno po meni je Valjevka koja je idealna sorta za nesto sto bi nazvali "domaca sljiva" jer je sorta koja trazi preciznu rezidbu a nasi ljudi nisu na to navikli i u samom pocetku sirenja poceo je da je bije glas da alterrnativno radja sto je izaustavilo to sirenje.
To da je stenly skuplji od cacanki je relativno tacno t.j. skuplji je od Rodne ali jeftiniji od Rane,Lepotice,Najbolje,Timocanke Rusi najvise tovare Ranu pa zatim Lepoticu i Najbolju cije mesto zauzima Timocanka jer je krupnija i nema neke mane koja ova ima.
Cena za ranu je bila oko 90RSD dok Stenly nece prebaciti 30RSD garant

nemanja_st01_58
26-07-11, 22:00
Uh, ja se kao razumem u voce i dosta pratim ali ovo je malo vise informacija :) ipak sam ja inz polj za stocarstvo :)
Koja je dobro rodna, kvalitetnog ploda da stize kad i stenlej, znaci za prodaju, a da nije zahtevna po pitanju rezidbe jer to neverujem da cu posle onog osnovnog formiranja do 4-5e godine znati da ispostujem i koja je preporuka za razmak sadnje, takodje da se manje prska jer stenlej prskam samo protiv sljivine ose a zadnjih godina ni to pa opet bude dobar :)
Sto se tice te valjevcanke nju cu da vidim da nadjem par stabala za probu kao i tu mildoru i timocanku, nadam se da mi nece trstenicani uvaliti stenlej kad trazim ove (bila prica da je jedan dobio 10 000 greni smit jabuke umesto vilijamovke, bruka!!!) Lkl{{

kicca
26-07-11, 22:26
E sad si mi postavio tesko pitanje >:({
Kada je razmak sadnje u pitanju ja sadim gusto da bih maksimalno iskoristio raspolozivu zemlju mada mislim da za amaterski vocnjak koji treba da bude isplativ 5*3 je neka optimala mislim nije to veliki rad posebno ako hoces za svoje potrebe da sadis dodjes jedan dan da obidjes vocnjak i uradis zelenu rezedbu za par sati pred kraj zime dodjes da vidis da zeka nije pojeo sljive i opet par sati i gotova rezidba.moj cale je vocnjak u podizanju 2000 stabala ledjnom prskalicom prskao za dan lako i bez muke znaci za 50ak stabala nabavis onaj jedan willager ledjni atomizer i oprskas za manje od pola sata.Nemoze bez prskanja mora da ih bude 6,7 u lepoj godini u kisevitoj i neko vise Lkl{{
Ajde odgovoricu ti na pp ovo za sorte >:({

nemanja_st01_58
26-07-11, 23:06
ma zec mi pojeo jabuke, kalemljenje na sejancu ali nisko tako da je deblo od pitome sorte i samim tim slatko, ogulio ga zec samo tako, vidim da se one sto su prosle godine oguljene lepo oporavile, pa se nadam i da ce ove od od ove godine, inace su 4-a godina jabuke.

joekiki
26-07-11, 23:44
Pozdrav svima!
Ljudi...pa nemojte se prepirati oko 3 stabla šljive, ma je.bo 3šljive, nek smo mi živi i zdravi, ostalo ćemo lako... makar ih prefarbao sadolinom:lol: možda uništim šarku:lol:
Nemogu ni ja 100% tvrditi da je šarka, ali mi 99%liči na to.
A i nisam stručan oko toga, da dajem dijagnostiku...

Pričao sam sa jednim stručnjakom za voće, i rekao mi da donesem uzorke da on vidi, pa ćemo obići i na licu mesta ako treba.
Skupio sam nekoliko šljiva u jednu kesicu, pa ću sutra ići do njega i videti šta on kaže...
Evo danas smo bili malo radili nešto napolje na njivi, nabrali malo i šljiva Č.lepotice za pekmez...
Sa prošlih slika se nevidi kolike su te šljive...
Čisto ono radi uporede, stavljam ove slike...Č.lepotica i "no name"-šarka

http://img837.imageshack.us/img837/5711/fot1460.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/837/fot1460.jpg/)

http://img718.imageshack.us/img718/944/fot1461.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/718/fot1461.jpg/)

http://img197.imageshack.us/img197/1746/fot1462.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/197/fot1462.jpg/)

http://img5.imageshack.us/img5/2613/fot1472.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/5/fot1472.jpg/)

http://img853.imageshack.us/img853/8121/fot1473.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/853/fot1473.jpg/)

http://img19.imageshack.us/img19/7533/fot1474.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/19/fot1474.jpg/)

pozzz joe!

kicca
26-07-11, 23:53
Ma Srbska posla,bolje i da si spomenuo sarku inace bi morali da izmisljamo novu bolest da bi se posvadjali >:({
Mada nije lose ako nije sarka kupuj njivu.
Mada sam nesto razmisljao to su relativno mlada stabla mogao bi to da poseces na 1m i prekalemis posto si vec blizu nadjes nekog ko ti donese par grancica Top selekcije iz Madjarske postupak si sigurno video na komsijskom forumu kod mene covek tako prekalemio na Rodnu Lepoticu ma brzo naapreduje cudo jedno>:({

joekiki
27-07-11, 00:13
Mada sam nesto razmisljao to su relativno mlada stabla mogao bi to da poseces na 1m i prekalemis posto si vec blizu nadjes nekog ko ti donese par grancica Top selekcije iz Madjarske postupak si sigurno video na komsijskom forumu kod mene covek tako prekalemio na Rodnu Lepoticu ma brzo naapreduje cudo jedno>:({

Nije ti loša ideja...vidiš" na to i nisam mislio!
Stabla su 6-7godina,,,nisam siguran tačno...
Ali eto prilike za experiment!!!
Možda postanem i vrhunski kalemar...Lkl{{
pozzz joe!

nelefirstfarm
27-07-11, 11:08
Da li ste poceli prskanje sljive protiv opadanja? Rodna i stenly menjaju boju, mislim da je vreme.

dfiskal
28-07-11, 10:44
@joekiki ,
Citat: 'Čisto ono radi uporede, stavljam ove slike...Č.lepotica i "no name"-šarka," Pitanje je: "Sa zemlje ili obrane...:lol:?".Msm,realno je da budu i jedne i druge obrane i ,naravno, iste sorte...pa onda poredjenje...Opet,kazem, postujuci misljenjenje cenjenog clana @kicca-e,skolski primer...itd..ja zaista nikada nisam video kako ta bolest izgleda, i u pravu je kada kaze da je to elementarno neznanje iz oblasti koje na Poljoprivrednom fakultetu ljudi izucavaju detaljno itd...

I sto bi reka @Fruitboy:"Prisustvo virusa se utvrđuje korišćenjem elisa testa. Al ja u ovom momentu stvarno ne znam koja ustanova se bavi pružanjem takvih usluga! Al raspitaću se, sad me zainteresovalo! >:({"

S postovanjem Misa D_fiskal

kicca
29-07-11, 01:48
Evo ovako posto ja nisam zavrsio fakultet elementarno znanje iz vocarstva i vinogradarstva sam stekao u porodici u vreme kada sam rodjen moja porodica je imala 2 vocnjaka zasadjena pozegacom koja u tom periodu pocinju da kubure sa sarkom jos te davne 1973 moj deda konsultujuci se sa zaposlenima u PK Godomin Smederevo podize zasad 3 po redu na 5km od nase kuce u nadi da ce udaljenost od vocnjaka jer na 2km nije imalo nijednog da spreci sarku da zarazi ovaj vocnjak ali nazalost verovatno posredstvom crnog trna ili druge vocke iz roda prunus i ovaj vocnjak biva zarazen negde 1986 godine pod teretom zaraze sljive jedva i 20% roda uspevaju da iznesu do kraja.To je vreme teskih odluka u mojoj porodici/vocnjaci se vade i ostaje samo 10 stabala u okucnici/ kao mali gledao sam list,plod,kosticu i slusao uzdahe i tako naucio sta je sarka!!! Meni zaista nije potreban Elisa test da bih znao koje stablo je zarazeno virusom sarke a i simptomi su toliko prepoznatljivi da kada ih jednom vidis nikada ne zaboravis.
Kao sto sam vec napisao postoji toliko sorti danas koje su tolerantne ili otporne da je najbolje sarku i pozegacu ostaviti u istoriji srpskog sljivarstva>:({

Da li ste poceli prskanje sljive protiv opadanja? Rodna i stenly menjaju boju, mislim da je vreme.
U fazi kada menja boju sljiva se prska protiv trulezi plodova i smotavca sad ako si na to mislio onda je kod tebe pravo vreme>:({

Pozdrav svima, ja moram ovako da se ubacim u vase rasprave o bolestima i da vam postavim jedno pitanje. Imam jedan sljivik, ne mnogo veliki, 52 stabla, otac ga je zasadio radi nasih potreba, uglavnom za rakiju. Ovo mu je vec peta godina a rodilo je mozda 5-6 sljiva, dok na ostalima ima nekoliko plodova, a na nekima nema uopste. Redovno ih prscemo, freziramo, odrzavamo sve kako treba, a sljiva ni za rakije :) Ima li neko da bi mogao da pretpostavi u cemu mi to grijesimo?
kolega bratori je pitao za sortu i mene to zanima a osim toga i sledece da li ste uopste orezivali sljive ako i to dali je situacija takva da uopste ne dolazi do formiranja rodnih pupoljaka t.j. da li cvetaju ?

FruitBoy
29-07-11, 13:23
Nema, požegača šta je bila bila je. Mislim da je jednostavno nemoguće nastaviti širenje te sorte, s obzirom kakvi problemi se javljaju!

Vocar
29-07-11, 13:30
@kicca, mnogo je istine u tvojim predhodnim postovima.

Kolege, šarka šljive je vrlo prepoznatljiva, i simptomi su vrlo uočljivi, pogotovo kako šljiva stari. Stenlej jeste tolerantan (ne otporan), ali ako se radi o malom broju komada treba ga čupati ako je zaražen i ako su u blizini Č. rodna i slične osjetljive sorte.

Baš me je nasmijalo o liječenju šljive od šarke sa vodom. :) Šarka se liječi jedino čupanjem i nikako drugačije (ako je gazda odgovoran prema sebi).
Produžiti se može vegetacija ali smanjen nivo šećera u plodu i prijevremeno opadanje čini ga neupotrebljivim.

@Zupa100, ostao sam ti dužan odgovor poslije dužeg vremena. Sve je ok, samo još malo skrati i te osnovne grane.

Čačanska ljepotica je riješena i prodana. 8) Na ostalim sortama skoro je završena zelena rezidba, vodopije i sva suvišna masa su uklonjeni, tako da je sad rod otvoren i osunčan i pripremljen za zaštitu. Sutra ide prskanje protiv monilije. Rodna i Stenlej dobijaju boju, a Najbolja se već uveliko sprema za zrenje za nekih 10-14 dana. Nije me bilo dugo na forumu jer je posao poklopio. :)

FruitBoy
29-07-11, 13:37
Dobro, ja sam ono samo napisao, jer se neko interesovao za takvo nešto. Svaka čast onima koji umeju organoleptički da prepoznaju simptome plum pox-a!

Kolege, umesto uzastopnih postova koristite opciju -Uredi poruku- bar dok forum ne počne automatski da spaja, za koji dan.

Vocarkica
29-07-11, 18:38
Molim za konsultaciju...Juce smo u Slankamenackim vocnacima naisli na nesto nama nepoznato...to je sljiva cija je kilaza u proseku 90 grama. Upravo je komplat sazrela, izrazito je okrugla ni malo jajasta. Iskljucili smo "lepoticu" ali ne znamo o kojoj vrsti se radi :lol: Okacicu i slike..

Srdjan Žorž
29-07-11, 18:40
Gde je ta slika sljive?

Vocarkica
29-07-11, 18:57
http://www.dodaj.rs/t/1F/E9/2i73RpW2/p2807111504.jpg (http://www.dodaj.rs/?1F/E9/2i73RpW2/p2807111504.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/a/Ks/1M6UEaul/p2807111635.jpg (http://www.dodaj.rs/?a/Ks/1M6UEaul/p2807111635.jpg)

kicca
29-07-11, 19:15
Jbm mu misa moze da bude svasta e sad jos kada bi pitao vlasnika parcele odakle mu sadnica :lol:
Ta gramaza nije nepoznata za neke istocnjacke i Kalifornijske sorte koje su doduse kod nas veoma retke njihovi plodovi neretko dolaze i do 120gr ja licno mislim da je to neka od selekcija Kalifornijske sljive

nemanja_st01_58
29-07-11, 19:29
ja imam nekog kalemljenog stenleja 2 ili 3 stabla koja manje rode ali sljive budu bas krupne, e sad u gramažu neznam ali krupnije od obicnog stenleja .
Sto se tice ove okrugle, ovo nisam video do sad, možda je zbog malog roda i mladog stabla ovolika , ali stric ima jednu koja je ravnomerno debela od dna do peteljke i dosta veca od stenleja i cacanki, možda je to ta kalifornijska.
Kod nas ima svačega jer su nam kalemari blizu i sve se uglavnom prodaje u stenlej ili u čačanku, pa kakve si sreće Lkl{{

mirko 015
29-07-11, 21:21
To je stenlej,ima ih vise varijanti,neke okrugle a neke izduzene.Kod mene su izduzene i sad su toliko krupne da jedva moze 3 kom.da stane u ruku.Sutra cu da izmerim jednu pa da vidim koliko ima.

FruitBoy
29-07-11, 21:46
@mirko 015 aj pošalješ mi na zimu koju grančicu da iskalemim! Lkl{{

mirko 015
29-07-11, 21:51
Sutra slikam vocnjak,nema lazi,nema prevare.

FruitBoy
29-07-11, 22:09
Ma ok to, što da ne bude tačno, ako ti tako kažeš! Lkl{{
Mene samo zanima je l bi hteo da pošalješ koju grančicu na zimu, da iskalemim sebi!

mirko 015
29-07-11, 22:11
A sto nebi moglo>:({

German hunting terrier | Jagdterrier