Šljiva

Pozdrav svima!

Ehhh... @racic & @Vocar,,,baš ste me usrećili.
Nikad nisam ni razmišljao o šarki šljive, niti da će me jednoga dana strefiti.
Naime, imam 3 drveta, "no name" pored ostalih 50 šljiva - znaš ono, kad ti rođak nudi neke samoraste iz kojekakve divljine, i samo ih hvali! Eto ubedio me pre 5godina da mi da, da posadim i kod mene...kaže - "znaš kakav bude pekmez, strava"!
I eto...bilo mi je sumljivo po listovima da nešto neštima, ali nisam znao šta je?
I sad vraćam film, kakvi su plodovi bili prošle godine - sve nikakvi, mali, smežurani, deformisani, nejednakih boja... i malo googlam - i to je to!



Koja je sad procedura?
Vađenje zaraženih drva, ali kako?
Samo ih povaditi i odstraniti, ili treba preduzeti nekih rigoroznijih mera...spaljivanje itd...?


pozzz joe!
 
Ma ne moras da palis.
Izvadi je i to je to. Skloni je negde ako ti smeta na tom mestu.
Virus sarke sljive se ne moze preneti vetrom ni zemljistem. Mora postojati neki prenosilac, najcesce je to lisna vas a mogu biti i makaze npr pri rezidbi.
Kad stablo izvadis ono ce vrlo brzo ostati bez lista i tako nece biti izvor zaraze.
Srecna okolnost kod sarke je ta da se ona ne siri eksplozivno tj da se zaraza ne prenosi brzo pa je npr moguce da jedna grana bude zarazena a druga da nikad ne bude inficirana. To je naravno ekstremni slucaj ali desva se. Desava se i da jedno stablo bud ezarazeno a stablo pored njega nikad i td.
 
Pozdrav svima!
Hvala na savetima!
Znači mogu ih povaditi, i ostaviti sa strane...
Da ih sad spaljivam,,,baš i nemogu, jer nemam gde odneti i upaliti, a da ne oprljim druge voćke! Jer ja sam ti veliki baksuz, što se tiče spaljivanja...šta god sam spaljivao, uvek dune neki vetar sa neke strane, i spržim neku voćku...ili komšiji povrće! Obično palim u kasnu jesen ili rano proleće...pa je manja verovatnoća, da sjebem nešto
Uglavnom svakako ih vadim, jedino još razmišljam da ih ostavim da sazru plodovi, i da namestim par fotografija kako izgledaju plodovi stabla zaraženi šarkom, čisto ono da se vidi kako to izgleda, i da se da koji komentar...
Mislim da sad 2 meseca neće mnogo uticati, jer je već zaraženo odavno(2-3godine se javljaju simtomi)...al nisam znao, nit mislio o tome!

živi bili...
pozzz joe!
 
Bogami kod mene i mog komšije Vojkana, dobro kao i prošle godine, a možda i bolje što ćemo videti nakon junskog čišćenja.
 


Imam problem sa čačanskom rodnom, slika govori sve. Mislim da je ovo nedostatak gvožđa, analiza zemljišta pokazala da je:
pH 7,92 (H2O) 7,23 (KCI)
CaCO3 2,96
Da li je ovo previše Ca pa blokira Fe? Ako je tako, šta je savet?
 
Zanima me da li treba proređivati šljive? Stare su tri godine, dosta su bujne ali ne znam da li će nepredovati ako ostavim sve plodove. Čačanska rodna je posebno ekstremna, čini mi se da ima više ploda nego lišća.
 
@nem, ne treba ih proređivati, upravo ih rod sprječava da budu bujne...šljiva se ne prorjeđuje.
 
Epa ove godine nema subvencija za sljivu i to samo za nju. Potpuno nerazumljiva odluka vlade ... znaci strasno ( p.s. vise o tome u temi subvencije da ovde ne ofujemo ovako lepu temu )
 
E ovako molim za pomoć, nzm da li je ovakvo stanje u voćnjaku zbog prekomerne koncentracije dimetogala ili je u pitanju neka bolest, evo par fotografija pa ako neko zna neka da svoje mišljenje !

2iv031g.jpg


oatb3c.jpg


hvudrd.jpg


20u7reb.jpg


bgzfpd.jpg
 
Sjajno tako sam i mislio, ali čisto da se malo posavetujem sa kolegama :osmeh:, sada mogu mirno da spavam, dobile su sadnice prihranu preko lista, 3x vuxal super i malo je situacija bolja !
Hvala kolega @Dragojlo
 
http://www.dodaj.rs/f/3J/UN/AYKAF9D/img1396.jpg
A evo i slike sljive koja se NICIM ne prska godinama, ne zato sto eksperimentisem, vec zato sto odatle jedu moja deca (a i vasa). Dovoljno je sljivu orezati, kreciti, u listanju okupati corbom od cicka i koprive, oko nje okopavati, i polivati je (ako imamo) nehlorisanom vodom. Pozdrav.
 
Slažem se sa vama kolega, ali samo donekle. Šta npr sa lisnim vašima, gusenicama, da li i tu prskate sa nekim organskim preparatom, organska proizvodnja jeste skuplja, ali to malo ljudi zna da ceni, kada imate šljiva toliko koliko vam treba za sok, pekmez i da se pojede, u redu je ne prskati, ali ko se ozbiljno bavi proizvodnjom mora u potpunosti primeniti mere zaštite...
pozz :ppozdrav:
 
Nije, to je sljiva ranka. Medjutim, sto se tice komentara, odnosno razlikovanja - proizvodnja na veliko ili za sebe, koji je dao Matkee, slazem se. Ali, niko nam ne brani da odvojimo nekoliko stabala za svoje potrebe koje necemo tretirati hemijom, a ostatak za prodaju. Ali, to ne bi bilo sasvim posteno. Sa druge strane, moje sljive se nalaze u blizini Kursumlijske banje, na 640 metara nadmorske visine. NIKADA u zivotu na vocu nisam video gusenicu, bubu ili lisnu vas, osim na kruskama mrave, tako da mi nije jasno o cemu se govori. Sljive o kojima je rec rode 30-40 kg. po stablu, ali sam ja odlucio da postavim protivgradnu mrezu, a na mladjima da povijam grane plasticnim povijacima. To je ono sto mnogo vise daje i spasava rod od prskanja, a nimalo nije stetno. Pozdrav
 
Slažem se da ni to nije pošteno, ove godine zbog slabijeg roda ću izbaciti jedno prskanje i to kada plodovi šljive budu menjali boju. Pretpostavljam da se radi o zasadu u punoj rodnosti, može neka fotografija kolega ? Kod nas nije tako, na jednoj višnji pored pune zaštite sam pronašao granu na kojoj sam video gusenice, a u godinama sa mnogo padavina bolesti se bar ovde mnogo češće pojavljuju i jako je teško u potpunosti zaštititi voće, a tu je i šarka za koju kod nas do pre par godina niko nije ni znao, a sada se skoro svako žali na zaražena stabla....
 
@Matkee

Koliko je prošlo vremena od tretiranja Dimetogalom do ovih slika ? Ja takodje imam sličam problem sa leskom i novio sam na analizu . Rekoše manjak mikroelemenata .
 
Ako se ne varam to je bila faza precvetavanja, e sada koliko je tačno vremena prošlo nisam siguran kolega.
 
Nazad
Vrh