Šljiva

Pa nije sve u povećanju prinosa. Ima tu dosta drugih stvari koje mogu da se unaprede, pa i prinos. Pre svega mislim na zaštitu i berbu. Kod Subotice ima jedan takav zasad,4x1,5m nekoliko sorti, i stvarno je ok!
No, ako se posveti adekvatna pažnja, sve može da bude rentabilno! Voćnjak zahteva stalno obilaženje, čeprkanje i rad.
 
matke. je napisao(la):
Sada su me ove slike zainteresovale da i ja zasadim između mojih još po jednu šljivu :cao:, imam stenli i čačanku lepoticu, kako su se one pokazale u rasporedu 4x2 metra ? Ako neko može da pomogne..... Inače @racic-u jako lep voćnjak... :D

Ja među ostalim sortama imam i ljepoticu i stenlejku na rastojanju 4x2m. Te dvije sorte su kao stvorene za uzgojni oblik vitkog vretena. One su "školski primjer" sorti za to, a ljepotica je br. 1 što se tiče njenog održavanja u tom obliku.
 
Hvala vam :D, slikaću taj deo voćnjaka sa 20 sadnica kada posadim, čim se uslovi normalizuju idem po sadnice ::namigivanje::....
Post je spojen: [time]1299276566[/time]
_________________________________________________
evo jednog lepog mladog zasada u Zrenjaninu :D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qVb0gj-0DQ0&feature=player_embedded[/youtube]
 
Поздрав,
мене нема два дана а видим закувало се око слика ;) хехе

сликаћу сада кад су ошишане да видите како изгледа, имам воћара у близини који ми шиша (учим). Иначе по рачуници код мене испада да је било око 20кг по стаблу, али с обзиром да су 60 стабала имала 5 година а ресто 55 стабала 3 године онда сам задовољан. Можда су ове из 2007 имале по 6-8 кг а ове из 2005 25-30кг нисам ни ја сигуран.

Ђубрим вјештачким ђубривима 4 пута годишње и нежалим. Стајњак немам прилику да набавим.
Сада спремам компост од легла печурака (шампињони) оставио на хрпу да стоји. Планирам до јесени тако да стоји јер има цијелих печурака још. Ако неко има искуство са таквим ђубрењем.... бићу захвалан.

Поставићу нове слике да видите резидбу.

Поздрав до тада
 
Рачић!

Кречио у децембру, имам прскалицу на трактору, кречим и велике старе шљиве. Сад чим угрије кречим још једном.

ево слика данас усликано:

2dwb39s.jpg


n37rm0.jpg


30afeoh.jpg


10xsqxi.jpg


2bbhw4.jpg
 
meni je zanimljivo da je institut cacak samo tri sorte sljiva zastitio od svih sorti koje su priznate.to mozete videti na njihovom sajtu-cacanska najbolja,cacanska rodna i valjevka.rodna se dokazala kao "rodna" to znam,pa mi je logicno sto je zasticena.za najbolju i valjevku ne znam. ostale bi valjda zastitili da su videli napredak u odnosu na vec postojece sorte,to jest da ce dosta sadnica prodati ,ili prodati licencu nekome ko prati gde se pojavi dobra sorta.da li to nesto govori,pitam vas ?
 
Ma šta bih krio, to su njihova posla. Stvarno ne znam prave razloge (ne)priznavanja. :sta:
 
ma salim se . nije pitanje to sto su cacanske sorte priznate,sve na njihovom sajtu su priznate,pitanje je sto su samo tri zasticene od desetak priznatih?
 
Institut u Cacku je davno prodao Nemcima i licence i sva prava oko daljeg ustupanja licenci ostalo im je samo koliko znam pravo na maticni zasad za svoje potrebe proizvodje sadnica
Mozda gresim neka me neko ispravi mislim da@ironman zna nesto o tome :ppozdrav:
 
kicca je napisao(la):
Institut u Cacku je davno prodao Nemcima i licence i sva prava oko daljeg ustupanja licenci ostalo im je samo koliko znam pravo na maticni zasad za svoje potrebe proizvodje sadnica
Mozda gresim neka me neko ispravi mislim da@ironman zna nesto o tome :ppozdrav:

Ne citam ovde bas cesto.
Prodali su licence za nekoliko sorata medju kojima se lepotica pokazala kao najzanimljivija za Poljake narocito. A i njima su prodali licence.
Ali zato ne dozvoljavaju recimo rasadnicima u Srbiji da imaju maticna stabla njihovih sorata pa se svako okce samo od njih mora kupovati, sto onda uslovljava da se okca skidaju iz rodnih zasada i da se tako pordaju (na crno naravno) sadnice sa vrlo sumljivim zdravstvenim stanjem. Sarka sljive je to naravno najopasnija. To je kod cacanske rodne koja je jos uvek najtrazenija narocito izrazeno.
 
Odg: Sljiva Dzambo

Vido sam kod jednog gospodina,kaze da je sadnicu doneo pre dvadeset godina iz Turske ali nista nemogu naci o njoj na netu.
 
Odg: Sljiva Dzambo

pa ako si video onda znas kako izgleda ili? da je nesto dobro vec bi se za nju culo nakon toliko godina. ni ja nikad cuo za neku sljivu da se tako zove.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sljiva Dzambo

Plodovi šljive Džambo bili su u maloprodaji 2007. godine. Okrugli, kao breskva, prečnik 5-6 cm., dosta krupniji od Čačanske najbolje, ukus otprilike isti. Mislim da su uvežene iz Argentine.
 
Odg: Sljiva Dzambo

Ipak postoji Dzambo , video sam samo stablo a ne i plodove...
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sljiva Dzambo

Nista samo mi na pp dojavis gde je stablo i imamo sadnice za tebe naravno gratis :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh