Šljiva

Kod nas u rasadnicima ima dosta kinesko-japanski sorti šljiva i u glavnom su krupne
ali su više za južna -toplija područja
 
@wajbul
Drago mi je da si ponovo tu obzirom da si net-doajen sljivarstva na ovim prostorima :D
imam i jedno pitanje za tebe znam da si bio zagovornik redjeg sklopa stabala u ranijem periodu zanima me dali se to promenilo i sta mislis o gustoj sadnji :ppozdrav:
 
Giga Moravac je napisao(la):
a da li ste culi za neku japansku sljivu,negde sam procitao da je dosta krupna,ali ne mogu sista vise da pronadjem. Jel ima to neko?

neko ima to je sigurno. ali ko ? jesi li razmisljao da se ukrsti sa tikvama moj drugar sa foruma mi nesto slicno savetovao pre neki dan kaze tikve bile 30 dinara prosle godine :haha: valjda ce da se prepozna hahahaa tu sortu ima " goran b " sa ovog foruma sorta se zove angeleno inace je puno ima u italiji stize kasno, i u srbiji nemas sadnica za nju ,vrlo krupnih plodova 0100-120 grama. kod nas postoji nova sorta zove se timocanka i to je najkrupnija sorta stvorena u cacku , krupnija od c. najbolje i stize 10-15 avgusta
problem sto su sadnice jos jesenas na pocetku sezone bile razuzete tako da do jeseni nema nista od sadnje . ako znas da kalemis ja znam ko ima kalem grancice pa se javi.
 
sta je to paracin - selevac 10 evra benzina nije to skupo ostalo gratis a ima i vino rece. ima nekih trideset ari vinograd nije se valjda vec popilo .... informacije zlata vrede tip smisli novi motor i dobije 10 000 premiju drugi taj papir odnese u mercedes i dobije 10 000 000 . bitno da se zna gde ima ostalo je lako . mora da plati :ppozdrav: ja sam skroman covek
hahahahahaa
 
:haha: :D mozda si u pravu hahahaa i meni vise lici na palmu nego na sljivu ali nisam smeo da ti to pominjem ..
(za ostale koji nisu videli timocanku njoj grane rastu pod uglom od 90 stepeni cak su i povijene na dole bar u prvoj godini videcemo kako ce se dalje razvijati)
 
Prošle godine sam probao šljivu Feliciju (Grosse Felicia). Veoma krupan plod, ali mi se ne svidja njezin okus koji više vuče na šanteliju. Oblikom podsjeća na jabuku. U velikim trgovačkim centrima bude kad niti jedna druga. Imao sam sliku negdje pa kad je nađem postaviću je.
 
Krcinac-kicca
ajd za krcin znam gde je,izlazio sam tamo x puta,a u kom je pravcu taj selevac :haha: :haha: :bravo:
I koji od vas dvojice to ima.... Malo ste mi mutni hehe salim se.
 
Nisam bio pobornik guste sadnje na bujnoj-džanarika podlozi,ali na nekoj slabije bujnoj podlozi -da
I mislim da će se sve više koristiti i kod nas ,na novim nasadima.
Inače više me interesiraju nove sorte selekcije TOP
 
To već ne znam kako će da ide, s obzirom da su sadnice iz drugih zemalja dosta skupe, a niko od nas nema licencu za proizvodnju slabije bujnih podloga.....nadamo se da će se ta situacija uskoro promeniti!
 
@wajbul


Bio sam pre desatak dana na pokaznoj rezidbi ovde u Austriji u jednom rasadniku,ovako nesto te zanima :D :ppozdrav:
15,5€ na komad 5,5€ preko 1000 kom za izvoz van EU samo preko 10.000kom uz posebna odobrenja nadleznih u EU
 
kicca je napisao(la):
15,5€ na komad 5,5€ preko 1000 kom za izvoz van EU samo preko 10.000kom uz posebna odobrenja nadleznih u EU

Fijuuuuuuuu

Dje smo mi a dje je Evropa!!!!!!!

15,5 evra do 1000 komada?
 
Tako to izgleda otprilike ali smo zato krivi mi a ne oni vecina tih sadnica za 15€ su nastale ukrstanjem neke Cacanske sorte a nas institut u Cacku 30 godina nijedna nova sorta ::lose::
 
Tu je najveća krivica na državi, gledao sam izlaganje prof. Keserovića u Master centru o sadnom materijalu, koliko im je trebalo vremena i truda da licenciraju dve nove vrste grožđa pa to je strašno ! :udri:
 
Neko je definitivno kriv posebno zato sto je dzanarika bila jedina podloga :bravo:
Nemci selekciju Top nude na 6 razlicitih podloga :bravo: :bravo:
 
Da samo malo hoće da se potrude ovi sa čela kolone, mnogo drugačije bi to sve izgledalo. Srbija je mnogima trn u oku, a posebno Vojvodina, jer malo gde ima tako dobrog zemljišta kao ovde. A neiskorićeno! ::lose::
Gledao sam jednu tabelu koja kaže da je Austrija prva u svetu po intenzitetu proizvodnje jabuke sa prosečnim prinosom od 86t/ha, a naša Srbija na 27. mestu sa prosekom 8,2 t/ha.
A kakve su naše agroekološke mogućnosti, a kakve njihove?? :sta:
 
Kicca, odlično izgleda taj sadni materijal.

Sve je do mentaliteta, možeš nekome dati sve al kad je beter onda ne vrijedi ništa. I kad nas se može naći voćnjaka koji su dovedeni do mjere da se razglednice mogu praviti od njih, a ima i katastrofalnih. Austrija je vjerovano na tom mjestu zbog visokointenzivnih zasada i upravo baš zato što nemaju mnogo površine za saditi?

Kod nas ljudi i danas sade na razmaku (pošto je tema šljiva) 4x4 i više...katastrofa. Već sam i ranije u nekoj od tema rekao da mi se diže kosa na glavi, zbog tih tradicionalnih shvatanja, ako se radi o plantažnoj proizvodnji. Cijeni se kvalitet u svemu, počev od sadnog materijala pa nadalje. Kvalitet proizvoda a ne kvantitet, i to će da se nameće sve više i više.

Pogledajte Izrael i način proizvodnje povrća kraj Jordana, ili Španiju... Mnooogo smo daleko iza njih.
 
Mogu samo da kazem da taj rasadnik u kome sam bio raspolaze sa preko 500 vocnih vrsta i 70 podloga Eto to je ozbiljan posao i nije nista nedostizno trba samo da znas sta hoces.
Nema u svetu nigde da nas institut u cacku selekcionise sortu o kojoj na njihovom web-sajtu mozes samo ime da saznas ne pise cak ni dali je samooplodna ili joj treba oprasivac to je valjda tajna :udri: :udri: :udri:
 
Nazad
Vrh