Šljiva

@dule005
slobodno, ako imaš para, kupi dvogodišnje knipovane sadnice. Nema veze kad će se posaditi. Prednosti su velike u odnosu na prut sadnice! Prelistaj malo po forumu, na nekoliko mesta sam pisao o tome, kao i još neke moje kolege! :D
 
Para i dobre volje hvala bogu ima :haha:.Nasao sam gdje ste to jako lijepo opisali.Na jednoj stranici sam procitao da se svaka stabljika mora vezati zbog vetrova kao i da redovi budu okrenuti u pravcu sever jug dal i ovo moram ispostovati :sta:.
 
E sad kad da postavim kolje za koje cu vezati i na koliko da maknem od stabla. bojim se da neostetim koren od sadnice.
Post je spojen: [time]1297284398[/time]
_________________________________________________
 
Sve zavisi kolike su ti rupe koje kopas, ako ti je rupa 50 cm u prečniku, odmakni od stabla 50 cm i nemaš problema ::namigivanje::
 
Sto se tice tog kolca mozes ici jedno 30cm nemoj nista da brines za koren ne smeta to nista...
Bitno je da taj kolac kasnije za koju godinu ne izvadi na vreme pa da istruli u zemlji i onda postoji mogucnost da se ta trulez prenosi na koren...

Kad a budes vezao sadnice za kolac to se veze sistemom zvanim osmice ,tako da ima malo lufta da ne bude previse stegnuto oko sadnice da ona moze da radi ako se sleze zemlja i sl...
 
Kod mene priliko sadnje sljive jesenas isao sledeci sistem.
prvo obiljezeno mjesto za rupu.Zatim rupa iskopana.Udareni kocevi u rupe.
stajnjak,zemlja,sadnica sa mrezicom zemljom pokriveno korijenje,
vjestak i onda jos dadato zemlje sto je ostalo i to je to.
poslije samo zavezana sadnica za kolac ovako kako dragojlo kaze,
nadam se da je uradjeno kako treba.
 
Ne da je uradjeno kakao treba...nego je

Uradjeno po PS-u, iz udzbenika skolski primer, Zavod za udzbenike i nastavna sredstva ::namigivanje::

:D
 
Mozda jeste glupo pitanje al ajde:

Koja je razliga izmedju jedno i dvogodisnjeg zasada sljive....??
I koja je bolje da se sadi sada i do kada najkasnije, neko negde napisao do oko 10.marta...

Ne bih ja ni postavljao ovo pitanje ali vidim da jedni forumasi pisu da je je za prolece bolja jednogodisnja a dvogodisnja je bolja za jesen........dok drugi pisu, ma najbolja je dvogodisnja da se sadi i u prolece i jesen......

i to me sada baca u dilemu... :sreca: :sreca:
 
Koliko ja znam jednogodisnje sadnice nemaju dodatnih grana izgledaju kao prut, dok dvogodisnje imaju pokoju dodatnu granu. Za svaki slucaj sacekaj pravi odgovor i ja sam ti pocetnik. :cao: :cao: :cao:
 
Da do 10. marta možeš da sadiš, po meni je bolja jesenja sadnja, ali na forumu ima mnogo ljudi pa samim tim i mnogo mišljenja, ako hoćeš sada da sadiš sada kupi ili jednogodišnje ili dvogodišnje sadnice, po meni je bolje sada saditi jednogodišnje, ali možeš posaditi i dvogodišnje, ja pre dve godine posadio 28 dvogodišnjih i prezadovoljan sam, samo neka bude kvalitet na nivou :D
 
To ti je kao sa zenama bolje je da je malo lepsa a i ako nije i malo se vise potrudi opet je dobra :haha: :haha: :haha:
Bolja je jesenja sadnja ali to nije nesto sto se moze izmeriti na kantar u svakom slucaju ne smeta nista ni ako ih posadis u prolece i posvetis ima dovoljno paznje znaci rad,rad i samo rad i sve na vreme to ti je vocnjak u tvom slucaju nije to neki preterani rad :ppozdrav:
Ako budes na forumu u toku leta imaces prilike da vidis razliku bice slika @krcinac je krajem jeseni zasadio sljivu a iste sadnice stoje kod mene i sadim ih u martu pa cemo okacinjati slike :D
 
Odlicno , jedva cekam slike, mada sam vec gledao neke u temi rezervisanoj za slike,ali slika i iskustva nikad dosta... :cool: :cool:
 
kicca
ako ne stignes u martu da posadis imaces na jesen dvogodisnje sadnice :D takve su sad na ceni. hehehe

ja bi svakom savetovao da sadi na jesen a ako neda vreme to jest nevreme onda imas vreme do proleca da to ispravis , sadnjom u jesen sadnice se lepo uzile i na prolece krecu punim gasom, naravno kica nije bas zeleo prolecnu sadnju posto je ispalo kako je ispalo pa ce morati da sadi kad odlepsa. najvise zamerki jesenjoj sadni ima zbog glodara ali to nista nemora da znaci meni su gulili i u prolece kad nije bilo snega. navukli se na koru hehhee (sad je zasticeno sve do zadnje sadnice , pre tri dana provereno ni jedna ostecena))
 
Moja preporuka ti je da ti sto pre krenes u tu sadnju to je proces koji traje u zavisnosti koliko sadnica ces posaditi. Nemoj cekati mart, ako bude lepo vreme pocece vegetacija i bojim se da ce samim tim i biti kasno, mozda se nece lepo razviti, bolje sad najkasnije do kraja marta zavrsi to sve da ti bude mirna glava, dok je period mirovanja, taman kad krene vegetacija razvice se prvi listici i to sve kako ide dalje prirodnim putem. Samo da ti kazem, obrati paznju da kada podignes zasad da svako drvo skratis na istu visinu a kada tokom marta izbiju prvi listici, oni ce ti izbiti po celoj duzini drveta, slobodno poskidaj rukom sve listice do odredjene visine gde zelis da krene kruna da ti raste,ta visina zavisi od mehanizacije koju posedujes zbog obrade a i zbog visine nadmorske visine, ne znam da li znas da razlika u temperaturi u predelu zemljista i na visini krosnje moze da varira cak i do 2 stepena ,neki ljudi namerno stavljaju da im visina stabla bude sto veca zbog niskih temperatura.A vec ces u drugoj godini na toj visini dobiti prve grane koje ce ti ciniti osnovu krune. Mnogo je isto tako bitno i da ti ceo zasad bude pod konac podignut, znaci red mora da bude prav kao strela.


A ovo vezano za kolceve, posto vidim da se dosta polemise o tome. Vetar ne moze u prvoj godini da polomi drvo , oni se ne stavljaju zbog toga pored drveta i uvezuju, sacekas malo da se drvo primi lepo i da krene da se razvija, pa tamo krajem marta u toku aprila mozes koceve da postavis, a postavljaju se da bi ispravili drvo u slucaju da je krivo zasadjeno ili mozda ukrivo pocelo da raste, i u zavisnosti od toga stanes na vrh reda uhvatis pravac i krenes redom da ispravljas svako drvo, u zavisnosti na koju stranu je pocelo drvo da bezi i ako nije u osi, onda sa druge strane stavis kolac i zategnes kanap toliko koliko je potrebno da se drvo ispravi. I ovo ko je rekao , vezuje se u obliku broja osam kako bi imalo lufta, jer ne vvalja da se zateze kanap, ako se drvo razvije, ima kanap da se ureze u stablo...pozzz eto malo i mog iskustva da podelim. Po meni je najbitnije formiranje zasada, zato nemoj se libiti da potrosis dosta vremena pri podizanju zasada kako bi sutra imao sto bolje prinose i sto bolju rakiji, kako god... pozzz i :ppozdrav:
 
@ivan-pocetnik

Samo ću ti kratko dati svoj predlog. Ako ima u okolini traktor, bilo bi veoma dobro da razbaciš stajnjaka i prevrneš zemlju, pogotovo jer je bio stari voćnjak. Za tako manju parcelu neće te mnogo koštati. Eliminisat ćeš korov, ujednačiti zemlju, poravnati, pa ćeš u narednim godinama lakše obrađivati teren između redova, a korijenov sistem novih sadnica će se lakše razvijati u prvih 2-3 godine.

Sadnja:
Ja sam sadio na način, rupa 50x50x60, stajnjak u dno, preko njega malo NPK, pa sloj zemlje, pa zasadiš sadnicu, pa 5cm od površine opet NPK pa opet zemlja do kraja, Kolac 1m visine 20cm od stabla, špaga na osmicu. Ako odlučiš za proljećnu sadnju, OBAVEZNO zalij odmah pri sadnji. Pri sadnji dobro nagazi zemlju oko žila. U toku vegetacije moraćeš još par puta zalijevati jer zemlja oko žilica će se stabilizovati tek nakon nekog vremena (za razliku od jesenje sadnje, mirovanja i natapanja snijegom preko zime).

Sadnica:
Jednogodišnja sadnica je pritka bez grančica. Moj savjet ti je dvogodišnja, sa već formiranim grančicama. Uštedio si godinu dana razvoja, a već tokom ove godine možeš polako da se zanimaš sa razvođenjem i formiranjem krune. Od zadnjeg razgranjenja skrati provodnicu na 5-6 pupoljaka a ukloni moguće konkurencije. Jednogodišnje su možda jeftinije, ali ako već možeš da biraš... Mislim da nema tu pravila kad se koja sadi, samo je važno da zalijevaš ako sadiš na proljeće. Jesenja sadnja po meni je zakon jer sadnica u proljeće onda grabi u punoj kondiciji.

Zaštita:
Za 40kom, kao što već neko reče ne moraš da brineš jel nije neko veliko ulaganje. A kad smo već kod toga, moj ti je savjet da odabir vršiš zavisno od vrste, ili koštunjičavo ili košpičavo. Jer će ti upravo velika raznolikost iziskivati i više vrsta sredstava za zaštitu. Obrati pažnju.

Sorte:
Već si pominjao da sadiš za svoj gušt i rakiju. Kod mene se pokazala č.rodna kao vodeća za rakiju jer ima najveći postotak šećera u sebi od čačanskih sorti - možda i griješim, ali sam siguran da ovdje ima stručnjaka za rakiju pa će ti oni bolje savjetovati. Kad budeš birao, biraj ukusne i slatke sorte, a i kiselkaste ako voliš kiselo. ::namigivanje::

Srećno ti bilo i puno uspjeha u svom novom voćnjaku! :ppozdrav:
 
Samo jesenja sadnja je Bog,pisao sam ti a do jeseni se lepo odluci koji sortiment, sve pripremi repromaterijal, parcelu, rupe kolje i u novembru laganica... :D

I da rastrti od roda ::namigivanje:: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh