Šljiva

@matke
Tu smo da se pomazemo znam da se bavis rakijom/za svaku pohvalu ne pise ali cini mi se da si i ti mladji decko :D/ ali sam zaboravio a malo mi je tesko da u 03.00 komatam po temama cini mi se se da Stenley i Lepoticu imas da ne izlazimo ovde iz teme previse postoje sorte sa mnogo vecim radmanom rakije Lepotica cak mislim da ima izuzetno mali radman tako da nisam preterao/mozemo na temi o rakijama opsirnije/mada mi se desava da pogresim u postovima jer ih kuckam iz glave nikada ne konsultujem "literaturu" pa mi se omakne svasta :udri:
 
kicca je napisao(la):
@matke
Tu smo da se pomazemo znam da se bavis rakijom/za svaku pohvalu ne pise ali cini mi se da si i ti mladji decko :D/ ali sam zaboravio a malo mi je tesko da u 03.00 komatam po temama cini mi se se da Stenley i Lepoticu imas da ne izlazimo ovde iz teme previse postoje sorte sa mnogo vecim radmanom rakije Lepotica cak mislim da ima izuzetno mali radman tako da nisam preterao/mozemo na temi o rakijama opsirnije/mada mi se desava da pogresim u postovima jer ih kuckam iz glave nikada ne konsultujem "literaturu" pa mi se omakne svasta :udri:
druže nisam želio pogrešno da me shvatiš, pohvalio sam tvoju pomoć forumašima ::svaka cast::, samo mi to nije bilo jasno, da imamo stenli i čačanku lepoticu i oko 30 stabala požegače što je još od pokojnog dede ostalo ::namigivanje::, nju koristimo za rakijsku proizvodnju, jer daje aromu šljivi.... veliki pozdrav i moj kom je bio dobronameran ::namigivanje:: :ppozdrav:
 
Nista nisam rekao :ppozdrav: nego samo kazem da postoje sljive sa mnogo vecim randmanom cak i sa dvostruko vecim :D
 
Pregledom vegetativnih i generativnih pupoljaka kod c lepotice stenleja i c rodne smo utvrdili da je potencijalna rodnost kod lepotice i stenleja na proslogodisnjem nivou a kod rodne se ocekuje mnogo bolji rod . Pozdrav
 
poslao sam juce jedano pitanjce ali ocigledno da nije postavljeno,zbog tehnicke greske izgleda.........

interesuje me,kada ja ocistim taj korov i povadim taj krs, da li trebam da nanesem djubrivo prvo pa onda da okopoam sve to, ili kada okopam da stavim djubirvo...i jel preko celog placa ili moze samo tamo gde planiram zasade...i naravno koje djubrivo,znam da najbolje analiza odredjuje te,al s obzirom da je ovo hobi vocarstvo verujem da ima neko standarnno djubrivo.....

inace da se predstavim, ja sam ivan iz nisa,za mesec dana punim 26godina,studiram gradjevinu i potrebna mi je jadna ovakva 'razonoda' da se opustim malo u ovoj napetoj svekodnevnici,a i privlaci me da sam nesto zasadim i gledam kako uspeva :)))

i kada da sadim ako hocu rano prolecni zasad, jer mi je covek na pijaci rekao sto pre,pa sad ne znam
i koju vrstu, cacansku rodnu ili cacansku lepoticu ili nesto trece (taj na pijaci je spominjao i neku ukrainsku plavu)
 
Prijatelju posto si u skripcu sa vremenom, to sve po ps-u nemozes stici jedino da ostavis na jesen da sadis.

A ako hoces sada, to pokrci povadi sve, zaravnjaj teren, trebalo bi uzorati ako je bas zatravilo previse pa potanjirati da se isitni zemlja, pa onda razmeri mesta za sadnju i kopaj rupe...

Dimenzije rupa 3x60cm duzina-visina-sirina, dubina nema potrebe vise od 60cm, a u sirinu sto sire to bolje, u gledao sam sadnju rupe bile duboke 60cm a precnik rupa 1m, to je ako je bas zemlja teska ilovaca glina, znaci tebi je dovoljana rupa fi-60 dubina 50-60cm.

U rupe ne bi bilo lose da ubacis i stajnjaka ovciji ili govedji, na dno rupe pa zaspes zemljom pa izemsas, pa onda zatrpas skroz rupu, i onda otkopas koliko treba za koren sadnice...

kada je zasadis u gornji sloj mozes rasturiti NPK i jos stajnjaka pa prekopaj izmesaj sa zemljom, i pored sadnica obavezno postavi drveni kolac tanji da se sveze sadnica, da ne bi vjetar ljuljao sadnicu i pomerao je iz korena...

Stajnjaka po sadnici ide oko 15-20kg, mozes djubriuti pola u dno rupe, a pola na povrsinu prekopati sa NPK, od NPK najbolja su djubriva sa vise fosfora i kalijuma, 8-16-24, 7-20-30, a mozes ako ne nadjes i 3x15,3x16, kolicina NPK u sadnji je od 150-200g po stablu.

kasnije u aprilu mozes dodati jos azotnog djubriva Kan 27%N isto oko 150-200g.

I posto je prolesnja sadnja trebalo bi ih da zalivas par puta ako bude suse, posto zemlja nese stici da se najbolje slegne, zato kod sadnje nagazi zemlju u rupe nogama slobodno da izbijes vazduh...

Kad to zavrsis sadnice prekrati na visinu 60-70cm od zemlje jel...

i posle mozes par treptmana prskanja zastite od insekata i plamenjace i rdje...

Ako sta jos treba pitaj ovo je u najkracim crtama, bitno je da voce redovno djubris, okopavas-freazanje, kosis travu ispod krosnje, i bice to lep vocnjak.....

Od sorti dobre su i Cacanska rodna, lepotica naravno kao stona sorta, Cacanaska rana kao najranija ove tri meni su extra sljive, psoto je to hobi, uzmi jos i rusku dzanariku zutu, koju tresnju visnju, krusku, fetelovu, klapovu, junsku lepoticu,boskovu bocicu, jabuke greny smit, melroze, ajdared,zlatni delises, jonagold....

Ima lepog voca ko sta voli kad se budes opredeljivo za sotre njavaznije je da gledas kada one sazrevaju, da rasporedis tako u vocnjaku da u svakom mesecu imas voca da jedes i beres, od ranih sorti, srednje ranih do poznih u jesen i bice to lep vocnjak za svoje potrebe i hobi kako kazes...

:ppozdrav:
 
hvala na odgovoru,znaci puno....samo cu da vidim sta i kako oko zasada,tj dal je ipak bolje da zasadim u kasnu jesen da ne bih sada uradio nesto lose i mozda pogresio.....ako ima jos neko neki pocetnicki savet koj bi mi znacio rado bih da ga cujem :bravo:

a zeleo bih samo da znam koliko okvorno kosta za 40 tak stabla sljive da se prskaju godisnje i koliko cesto (oko 3 puta,6 puta 10 puta godisnje), cisto da znam zbog obaveza i finansija...jer sve sam bih da radim a sudent sam,ali pri nekoj parici trenutno ::novac:: :cao: :cao: :cao:
 
@ivan
optimalno vreme za sadnju prolecnu ti je dok vegetacija ne krene a presadjivao sam vocke u punoj vegetaciji pa su se primale preporucio bih ti da iskoristis taj stvaralacki polet i odmah iskrcis/povadis/jabuke i neko zbunje koje imas na parceli kolega Dragojlo se malo zaneo/nadam se da nece da mi zameri/sa dubokim oranjem ravnanjem zemljista za 6 ari ponovo ti kazem to ti nije potrebno dovoljno je da iskopas rupe 3*60cm rucno asovom stajnjak takodje preskoci to bi ti bilo komplikovano nabavka prevoz i sl dovoljna ti je jedna vreca od 25kg nekog kvalitetnog vest. djubriva
kruske i jabuke takodje nemoj nesto ozbiljno uzimati u obzir traze mnogo vise prskanja kosticavo voce se lakse odrzava i bolje je da se zadrzis na njemu.
Troskovi prskanja za 40ak stabala su zaista zanemarljivi u odnosu na troskove svakodnevnog zivota tako da o tome nemoj ni da razmisljas a i nemoras sve odmah da naucis nego korak po korak :ppozdrav:
 
hvala kicco hvala :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:

kako samo da iskoristim tih 25kg djubriva...samo u rupama i oko rupa ili to rasporedim po celom zemljistu ??

p.s. jesam tutuban al mora da pitam :cao: :bravo: :cao:
 
pa nisam bukvalno mislio u jednu rupu, nego 25 kg da raspodelim na 40 sadnice....ili kako? zato i pitam kako da ih iskoristim:haha:
 
A koji su dobri rasadnici u Nisu ili okolini, neko mi je preporucio trstenik,al on mi je ipak daleko...a na pijaci sam nasao nekog ko prodaje iz nekog rasadnika Krusevac a pocinje na Z, pa sad ne znam dal neko zna gde u okoliki mogu da uzmem proverene, jer ovaj se kune da je sve kako treba, da nema virusa i da nisu promrzle,al sta ja znam, svaki ciganin hvali svoga konja ::namigivanje:: ::namigivanje:: ::namigivanje::
 
Pozdrav drugari vec sam u par navrata pisao o svojim namerama da formiram jedan novi vocnjak.Odlucio sam se za Cacansku sortu kao sto ste mi vec ranije i savetovali. U jednom rasadniku pronasao sam odgovarajuce sorte al sam malo zbunjen kod odabira. Molio bih dami date savet dal da kupim mlade stabljike bez grana kao prut, ili sa par malih grana. :cao: :cao: :cao:
 
Ja uvek kupijem dvogodišnje sadnice i za sada sam prezadovoljan, ali za njih je preporučljivo da se sade u jesen, jednogodišnje se mogu saditi sada..... ::namigivanje::
 
Hvala Matke na brzom odgovoru, Ja sam cvrsto resio da sa sadnjom krenem ovih dana sto znaci proljetna sadnja. Dakle trebao bih kupiti ove jednogodisnje sadnice.
 
Sadnja dvogodišnjih sadnica se ne preporučuje u prolećnjoj sadnji, to će ti reći i svaki pošten rasadničar... ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh