Šljiva

Ovde je prvo greska kod zimskog prskanja, crvenog ulja pise da ide 1.5%, a treba od 2-3%
Switch 62,5wg je mnogo bolje ici kasnije kada plod menja boju-za sljivu, on stiti od monilije plodova-trulezi plodova, za moniliju cvetova najbolje se pokazao Kubik i Kubik plus, prvi u fazi belih kokica, a drugi u punom cvetanju.

Sve u svemu kod programa zastite je bitno da se svare fenofaze i problemi koji mogu da nastanu u istim, i moze se gore pisati gomila preparata bitne su aktivne materije ima vise imena preparata sa istom aktivnom materiom, a mnogi bi mislili da su to razliciti preparati, ovo je vazno zbog potrebnog rotiranja preparata za jednu istu bolest ili stetocinu kako one ne bi postale imune na jednu istu aktivnu materiju...

Za sada najlepsi program zastite na netu sto sam nasao to je od galenike i od agromarketa, mozete vi koristiti i druge preparate ali iste aktivne materije ne mora uvek kako pise u programu, ali najbolji su Syngenta, Bayer, Galenika ja od ova tri brenda i koristim svu hemiju...nije reklama ali imaju odlican kvalitet.
 
neznam zasto toliko hvalis kubik i kubik+ osim sto su jevtini.( 4-5 puta jevtiniji ) ja licno imam lose iskustvo i od prosle godine ga ne upotrebljavam . sto se tice syngente i bayer-a ok jesu skupi ali zato bar znas da si zavrsio posao. sto se tice switc-a i ja ga koristim kod monilije (fructigena) jer joj je karenca kraca , zbog skore berbe.ako se ne varam 12 dana za sljivu dok je za kubik 26 ovo sam rekao onako mozda neki dan manje ili vise ne secam se vise.
 
ja ću vam nešto reći stara izreka kaže NISAM DOVOLJNO BOGAT DA KUPUJEM JEFTINE STVARI,e pa vala i te preparate treba kupit pravo a ja iz iskustva ovim našim dole lopovima nevjerujem ništa ,oni to sve pomalo razvodne da bi dobili na količini,ovdje te preparate nesmije svako prodavat nego samo osoba koja ima školu poljoprivrednu i to opet smjer za škropiva razumijete valjda mene šta hoću da kažem,jer vas velike voćare ti dole u apotekama gledaju vas samo kao sredstvo zarade a niko neće da sa vama uljudno porazgovara ,,znam ja nas jeboti nas,,
 
krcinac je napisao(la):
neznam zasto toliko hvalis kubik i kubik+ osim sto su jevtini.( 4-5 puta jevtiniji ) ja licno imam lose iskustvo i od prosle godine ga ne upotrebljavam . sto se tice syngente i bayer-a ok jesu skupi ali zato bar znas da si zavrsio posao. sto se tice switc-a i ja ga koristim kod monilije (fructigena) jer joj je karenca kraca , zbog skore berbe.ako se ne varam 12 dana za sljivu dok je za kubik 26 ovo sam rekao onako mozda neki dan manje ili vise ne secam se vise.

Ja sam naveo primer kubik i kubik plus preparata na svom licnom primeru, nisam ja rekao da je on bolji u pogledu cene, nemoze se porediti kubik i switch, switch je protiv trilezi pplodova a ne protiv monilije laxa zato je i skup jer ima kratku karencu...kubik koristim 5-6 godina i nemam problema u sljiviku sa monilijom, ni na tresnjama ni na visnjama eto toliko o ovm preparatu...

A pored njega sam koristio i bayerov Kidan ista aktivna materija kao i kubik a to je Iprodion, a ona je jedna od dve aktivne materije koje ima kubik i kubik plus, dakle oni su dvokomponentni preparati sto bi trebalo da su bolji a ne mora da znaci, dalje koristio sam i ronilan isto dobar preparat od basf-a neznam da lis ga jos ima davno sam ga koristio... bayer je umesto do sada kidana izbacio nov fungicid za ovu namenu, protiv monilije i trulezi plodova Octave predpostavljam da je odlican...
 
Ja bih ako mogu oba, jedan u fazi belih balona a drugi u punom cvetu...pa kud puklo da puklo :haha:

Odlicni oba, ali ovaj prvi mi je nekako uff,ciprodinil... lud sam za Syngentom-ovisnik ::namigivanje::...Swiss made :D
 
Prskanje bakrom obavio pocetkom Novembra,rezidbu odradio
pocetkom Januara (nadam se da nisam pogrijesio) i sad cekam Mart
pa prskanje crvenim uljem ili neka druga kombinacija.
 
@ Gradacac zar početak januara nije prerano za orezivanje ? I ja sam moju šljivu prskao krajem novembra bakarnim oksidom 50... sada čekam mišije uši :D
 
matke. je napisao(la):
@ Gradacac zar početak januara nije prerano za orezivanje ? I ja sam moju šljivu prskao krajem novembra bakarnim oksidom 50... sada čekam mišije uši :D
Matke,
Nadam se da nije rano i da ova zaima nece naskodit sljivi.
Inace sljiva je nekih deset godina stara.Bilo je lijepo vrijeme i ja sam to
iskoristio za obrezivanje.Valjda bude sve ok.
 
najbolje vreme za rezidbu je sada februar, naravno ako nije previse hladno i da nema mnogo snega, obicno je to od 10 februara pa do marta idealno vreme, i kada se zavrsi sa rezidbom onda se odradi zimsko prskanje-rano prolecno...Pogotovo oni koji nemaju mnogo voca sve to mogu postici u februaru, a oni koji imaju mnogo bolje da plate radnike rezace u februaru i opet postignu najbolje od ove najvaznije agrotehnicke mere u vocarstvu...

Sto se tice prskanja bakrom u novembru ili kraj oktobra to je pravo vreme za izvodjenje taksozvanog plavog jesenjeg prskanja,plavo prskanje u jesen i ovo sada zaimsko su dva kljucna prskanja u godini u opste u vocu, naravno kod sljuve su kljucna jos prskanja od monilije obavezno dva u fazi kokica i puni cvet, i jos dva prskanja protiv rdje i plamenjace, i naravno sljivina osa velika stetocina....

Malo sam oduzio ali nema veze, dakle rezite ako mozete u februaru, nemojte da se takmicite i da slusate suplje price bolje u decembru i januaru Boze sacuvaj ja to nikad ne readim pre februara, ja sam vam dao savet iz svog iskustva a svako opet neka radi kakao mu volja...

:ppozdrav:
Post je spojen: [time]субота, 05. фебруар 2011. 07:51:15 CST[/time]
_________________________________________________
Gradacac je napisao(la):
matke. je napisao(la):
@ Gradacac zar početak januara nije prerano za orezivanje ? I ja sam moju šljivu prskao krajem novembra bakarnim oksidom 50... sada čekam mišije uši :D
Matke,
Nadam se da nije rano i da ova zaima nece naskodit sljivi.
Inace sljiva je nekih deset godina stara.Bilo je lijepo vrijeme i ja sam to
iskoristio za obrezivanje.Valjda bude sve ok.

Izvini prijatelju mislim nemoj da se ljutis, al ne kaze se obrezivanje, nego se kaze orezivanje mao terminologije ::namigivanje:: :D

Sobzirom da je krajem januara bilo lepog minusa, moguca su pucanja kore, susenja vrhova orezanih grana odnosno gornjih pupoljaka, nadam se da toga neces nista imati ali to su moguce posledice od rane rezidbe a da posle bude jak minus...

Od sada gledaj da to radis u februaru, i tako sljivu tempiras da krene pravovremeno sa pravim prolecem, ako rano izgura onda mogu da je zakace pozni mrazevi i onda ode rod sta si uradi nista, rezidba voca budi vocku iz zimskog mirovanja ona pocne da luci sokove, jos ovo laznog sunca i ona izgura pogotovo na usuncitim terenima sto je i predosnov za dobar vocnjak, zato sada ih malo i okreci debla danas sutra dok je ove toplote da osusi i mislim da ce biti sve ok i da rodi da preliva.

:ppozdrav:
 
Dragojlo,
normalno da nema ljutnje.Bitno da smo se razumili.
Nazalost od radova u vocnjaku nema nista do pocetka marta jer sam tek tad
kuci.Sad to nema ko da odradi tako da ostaje kako jest pa sta bude.
Tebi hvala na odgovoru. :ppozdrav:
 
ni ja ne planiram još da ulazim u voćnjak, čekaću druga sa fakulteta pa ćemo polako :D, samo da bude zdravlja, neke mučenice i nešto nasečeno i ne boim se :ppozdrav:
 
moj prijatelju iz mionice odnosno gradačca meni su rezali grane profesionalci sada krajem decembra inače rade u EUROSAD izSLO pa kažu oni za rezanje,uvijek to možeš raditi do kraja februara valjda oni bolje znaju kada za svoju sezonu odrade oko 50.000 sadnica različite vrste,inače norma za dvojicu koliko moraju obraditi stabala srednjeg rasta za 1 sat je 70 komada pa ti sada vidi,to više nije da ti radiš onako,to je na zapadu BIZNIS uz odgovarajuću subvenciju države a toga dole kod nas nema,subvenciju dobiju ministrovi rođaci a oni sve zidari i stolari nemaju pojma šta je voće i povrće.
 
Novi Vocar,
Meni to radi jedan strucnjak vec godinama i ne samo meni nego jos mnogo
vocnjaka odrzava.Tako da to nije laik radio.
Nadam se da ce to bit dobro i da zima nece naskodit.
Ovo malo hladnoce sto je bilo to i nije tako strasno.
 
ma ne mislim da je to laik radio samo ja tako govorim, znam da nisi napravio grešku kada si rezo, ja to što sam napisao napisao sam tebi, kao jednu podršku i zemo samo tako nastavi ,usput dao sam na mojoj temi NOVI VOĆAR par slika, za koje mi kažemo OBREZIVANJE pa pogledaj...pa i odgovori
 
Totalni sam lajik sto se tice vocarstva,ali sam skoro saznao da imam u okolini nisa mali plac od 6 ara (koji je trenudno pola pod zasadom jabuje) i dosta dugo nije odrzavan, pa eto ja kao mlada snaga dobio sam volju da zasadim sljivu...e pa sad, interesuje me da li je potrebno dosta napora i velika obaveza uraditi tako nesto...jer sam ipak gradsko dete 26 god...zeleo bih cisto da uzgajam sljive zbog pecenja rakije,ali ne u komercijalne svrhe,vec volim da imam nesto svojih ruku delo...kolika je cena sadnice, recimo pozegace,crvene ranke ili cacanske lepotice i posto sam iz Nisa gde je najbolje da ih kupim..i koje su moje obaveze tokom godine,znam da treba da se prska...i sto se tice pripreme tog zemljista,znam da bi trebalo da se izvade te jabuke,preore zemlja i zadjubri...da li ima nesto sto sam prevideo ili imate neki sveopsti savet.....znam da mnogo pitam ali pojedinacno citanje po forumima mi ne daje konacnu sliku pa zato pitam ovde...imam volju da radim,pa se samo nadam da necete da je ubijete ovde ) hvala unapred onom ko pokaze dobru volju i 'prosvetli ' me odgovorom.
 
Na takvom placu kao prvo zaboravi traktorsku obradu jer jednostavno nemas mesta ni potrebe jer 600 kvadrata mozes da okopas rucno za dva sata zaboravi i pozegacu i crvenu ranku
Ustvari ajde da razvijemo diskusiju :D
-600kvm ti je recimo povrsina za 40ak sadnica sa normalnim uzgojnim oblikom gusce ne preporucujem zato sto si pocetnik.
40 sljiva u punom rodu ti je okvirno 3000kg ploda odnosno 30 kazana rakije sto je opet pretpostavka oko 500l vatrene vode ovo su sve optimalne kolicine
Jesi li razmisljao da to malo iskombinujes recimo da posadis 20ak sljiva a ostalo neke druge vocke uglavnom kosticave zbog lakseg prskanja recimo tresnja 3kom breskva nektarina 4kom visnja 2 kom kajsija......
Na taj nacin bi dobio voce tokom cele sezone plus imas malo vise volje odes odradis nesto u vocnjaku i vratis se sa gepekom punim tresanja i breskvi i sl.
Zemlju najbolje da rucno pripremis /i najjeftinije/ uzmes budak i asov i povadis taj krs onda akovom iskopas rupe recimo 70*70*50 sve je to 2 dana da se neumoris iako si covek/dete :haha:/iz grada
usput na ovom placu u pocetku imas velike mogusnosti da kombinujes i dosta povrca dok se voce ne rasiri a to ti je 3-4 god
:cao:
p.s.
I obavezno da se predstavis u zato predvidjenoj temi na forumu
 
hvala na brzom odgovoru koji mi je dosta znacio...sada i znam sto sam pitao jer meni to da zasadim i nesto drugo mi nije ni palo na pamet,a ideja je stvarno vise nego odlicna i mozda me jos vise ubedi da budem istrajan i svom planu da zasadim svoj mini vocnak, iako me vec sada devojka gleda u cudu i zove seljakom :haha: ...trudicu se sam to da obradim,samo cu jos malo morati da utvrdim znanje oko pripreme tog zemljista za ovaj mali plac...a koliko sam nesto video na ovom forumu kod pomoci 'novom vocaru' je to da je to prskanje malo komplikovano ili se covek toliko umrsio u svim tim pricama da ni on vise ne zna sta radi...verujem da tu postoji neko pravilo,koje diktira godina,ali je u sutrini standard kako se to radi, pa bih voleo i par savate o tome i da li mogu da zasadim s pocetkom proleca jer nesto ne mogu da cekam 11-12 mesec kada sam cuo da je najpovoljnije praviti zasade sljive....i jel zna neko gde je najbolje da kupim zasade,koliko okvirno kostaju i koju vrstu da zasadim....verujem da u ovom poslu postoji dosta detalja,ali ja nisam profesionalno u ovome vec neka vrsta hobi vocarsta sto bi neki rekli,pa moze ovo sadjenje da bude prosto,tj jednostavno......mozda je svima vec dosadno da objasnjavaju kako i sta, ali ako neko ima zivaca da udeli par saveta kao gospodin kicca ::svaka cast::,unapred sam mu zahvalan ....
 
kicca je napisao(la):
Na takvom placu kao prvo zaboravi traktorsku obradu jer jednostavno nemas mesta ni potrebe jer 600 kvadrata mozes da okopas rucno za dva sata zaboravi i pozegacu i crvenu ranku
Ustvari ajde da razvijemo diskusiju :D
-600kvm ti je recimo povrsina za 40ak sadnica sa normalnim uzgojnim oblikom gusce ne preporucujem zato sto si pocetnik.
40 sljiva u punom rodu ti je okvirno 3000kg ploda odnosno 30 kazana rakije sto je opet pretpostavka oko 500l vatrene vode ovo su sve optimalne kolicine
Jesi li razmisljao da to malo iskombinujes recimo da posadis 20ak sljiva a ostalo neke druge vocke uglavnom kosticave zbog lakseg prskanja recimo tresnja 3kom breskva nektarina 4kom visnja 2 kom kajsija......
Na taj nacin bi dobio voce tokom cele sezone plus imas malo vise volje odes odradis nesto u vocnjaku i vratis se sa gepekom punim tresanja i breskvi i sl.
Zemlju najbolje da rucno pripremis /i najjeftinije/ uzmes budak i asov i povadis taj krs onda akovom iskopas rupe recimo 70*70*50 sve je to 2 dana da se neumoris iako si covek/dete :haha:/iz grada
usput na ovom placu u pocetku imas velike mogusnosti da kombinujes i dosta povrca dok se voce ne rasiri a to ti je 3-4 god
:cao:
p.s.
I obavezno da se predstavis u zato predvidjenoj temi na forumu
::svaka cast:: ::svaka cast:: na pomoći Kićo, Ivanu ::namigivanje::, samo msm da si malo pretera oko 500 l vatrene vodice :D, ako bude pekao dobru rakiju, sa jako malo šećera >3 % da dobije 360 l i da bude srećan.... :ppozdrav:::namigivanje::
 
Nazad
Vrh