Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Pa Karaliću, nije moguće da ti nisi prosvetljen da se komadi mesa od tog dela jagnjeta (mora biti dobro posoljeno), baš zbog te prošaranosti, popularno zovu

b a j a d e r i c e, a obavezno mora da se gasi žedj dobrim crnjakom, ili presečenim belim u letnjim mesecima!!!

::svaka cast::, :ppozdrav:, :haha:
 
Ma neljutim se :D samo to nisam gladan bio malo me vratilo 15-tak god.nazad pa sam pukao nevolim se toga sijecati idemo napred.Evo ja jutros malo svoje stado naranio poprilicno je hladno pa dodje kuci da se zgrijem i onda ode do kolege da vidim njegovo stado nesto me je zvao.
 
Nisam hteo nikoga nigde vraćati ni vredjati samo sam već sit toga da je ovde u vojvodini sve loše i fuj a svugde dalje sve super a sve se vuče odavde od stočne hrane žita pa to utovljene stoke pa i jaganjci se vuke u sve krajeve zemlje pa i ex juge dalje se ne nadovezujem ninakave komentare u vezi ovoga jer to i nije tema ovog foruma toliko o tome od mene pozdrav

vraćam se na diskusiju o granulama ja sam već pisao o BIOMOS-u on se upravo i daje u granule jaganjcima zbog prelaska jedne hrane na drugu(da bi se izbegli prolivi nadutost i ostale stvari koje se nepoželjno javljaju) mada ga je jako dobro dati odmah po jagnjenju sa kolostrumom razmućeno
u mleku na cuclu samo toliko da popiju to ponoviti na 6 sati i onda ćete videti veliku razliku izmedju jaganjaca kojima ste dali biomos i onih kojima niste ( daje se na vrh kafene kašičice) ja ga toplo preporučujem prodaje se u Senti šalju i brzom poštom koga interesuje nek se javi na PP daću mu broj jer ne želim da ispadne reklama

pozdrav
 
Vijeruj mi da nisam imao nikakve lose namijere samo sam rekao razliku koju sam osijetio,a da u Slavoniji nevalja sve nebih se stim slozio,pod broj 1 cure koje sam dozivio kao broj 1 od kuhinje jel sam gurman pa dalje mnogo ljepih stvari.Ovo nije tema nit reklama za ovaj forum ali je iskustvo da su dobre Slavonke samo da nebi slucajno nezenje poletile (jer u svakom zitu ima kukolja) tamo nego lijepo iskustvo koje sam dozivio.
 
Moj Milane jabuko sa grane ovdje pricamo o melezenju a to nemoj shvatati dvosmisleno jer"melezenje"nije bas lako.Jesam u pravu Miladinovicu?
 
Pozdravljam diskusiju o granulama nevidim čemu davati granule od 20% proteina jagancima koja sisaju,moji počinju da jedu sa 15 dana 16%,(probao gebi,100%,hrana produkt),maksimalno se trudim da ovce jedu 3% premiks za ovce 100% imao predhodne godine odlične rezultate plodnosti ovaca
 
pozz...nesto sam planirao da videmberg ovce ukristim sa texel ovnom...pa me interesuje ta li je to dobra kombinacija...posto sam cuo da se tako dobijaju kvalitetnji jaganjci koji brzo napreduju...
 
@Sika

Pre svega dobrodošli, vidim da ste novi,
postoji tema-naslov: Poljoprivredni forum - Poljoinfo > Stočarstvo > Ovčarstvo i kozarstvo > Rase > Melezenje u ovcarstvu-sta,kako i koje rase, i ovo je pitanje za tu Temu.
Molim da ubuduće, pre otvaranja nove teme, proverite da li postoji nešto sa istom ili sličnom problematikom!

:ppozdrav:
 
Kad smo kod ukrstanja u 2 slucaja kod blizanaca imam zanimljivu situaciju,posto su skakala 2 ovna na ovce po 1 jagnje je od jednog a jedno od dr ovna(jedno od W a dr od romanova)
razlika je ocigledna
kad malo odrastu postavit cu slike da se lepo vidi to,zanimljivo je kakva je razlika u gradji i napretku
 
E sad hipotetičko pitanje za zmaj972 (pošto je i moj zet veterinar a prijatelj mr na vfns pa ja po difoltu volim da gnjavim veterinare,naravno ako ti ne smeta)) a šta bi bilo kad bi se ti melezi (ženke) ostavili za priplod i uparili recimo sa safolkom
 
nisu ih ostavljali i IDF i Safolk su u Karađorđevo došli iz Britanije,što će reći bolje izražene tovne osobine,poslednji Safolk sklonjen sa ekonomije 1990 ,otud flekave njuške kod nekih ovaca sa obrovačke ekonomije,Bilo je i ovnova Kavkaskog merina otud nabori na vratovima i telu,ko je imao sreće izvukao je poneku lepšu ovcu,masa je otišla na klanje za vojsku.Što se tiče meleza nema potrebe za ostavljanje za priplod,obe rase su super ali ja volim ILE DE FRANS
 
iz kog razloga su sklonili safolka sa farme dal znas a samim tim i iz cele zemlje koliko znam da ga do skora nije bilo ovde(sad je uvezen nemacki tip u temerin skorijih godina)?
 
BIlo je tu svega ,čak i teksel par ovnova(dva su uginula na putu do kanala gde su napasane ovce),IDF se najbolje aklimatizovao i najbolje rezultate dao u meleženju cigaje koja je već bila na ekonomijama,valjda zato što je došao iz Britanije ubilo ih naše sunce u Avgustu
 
Nazad
Vrh