Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Izmeri,evo i predloga kako,okaci ga na kantar podesi kilazu i slikaj,videt ce se sve i kilaza i jagnje,a starost se moze proceniti a i verujemo ti
Razumi ljude blizanci ti imaju prirast od 450 i vise grama,a ovo je Srbija a ne Holandija
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Miladinowicu ispunicu ti zelju!:)Genetika pojedinih rasa kod nas je solidna jos da hranimo kao Holandjani a mozemo,ali necemo tj.wecina nece,jer je slab ekonomski efekat,a kolegi Urbanu necu odgoworiti na owo 'napalio',jer postujem njegowe godine!
 
Sto se tice tog famoznog dejanovog jagnjeta nesto se ne uklapa 9 januara je imalo 61 dan starosti i 34.5 a ako je zaklano za jovanjdan onda je to bilo18 ili 19 januara,znaci imalo je 70 dana zivota a ne 68 i tezinu od 39,5.Po dejanovom racunu zadnjih 7 dana imalo je prirast oko 700g. :ppozdrav:
 
To je fer a lak eksperiment:),slika kaze vise od hiljadu reci
Zbog pariteta koje imamo i neobrazovanosti ovcara ne koristimo dobru hranu kojom bi brzo stigli bar u 2. evropsku ligu
 
Iskren da budem i ja sam pre nekoliko meseci bio malo skeptican kad je dejan pricao o takvim kilazama ali od ovog jagnjenja mu sve verujem jer smo se i mi na nasim jaganjcima uverili.Mi smo ranijih godina imali prosecni dnevni prirast kod jagnjadi oko 360-370gr, kod ove prve ture (16kom) prosek je bio 405gr sa oko 60 dana +/-5 dana anajbolji su isli do 570gr ali smo od kraja druge nedelje ponudili granule po zelji i odlicnu lucerku. Iskren da budem kad mi je brat nabrojao kilaze, bas sam se iznenadio. Genetika i hrana idu zajedno.
A ti Deki, nemas potrebe da se pravdas, bitno je da oni dobro rastu i da ti na kraju za mesec dana kraceg vremena uzmes isto toliko ako ne i vise novca nego sto je kod nas uobicajeno.
Nas je kilogram prirasta dok su jagnjad bila kod majki kostao oko 35 dinara (hrana ovce+koncentrat+lucerka) a prodajemo jagnje za 250din za klanje.Tako da se granule ,bar nama, i da ne prodamo nista za priplod isplate.
 
Miki prwo pažljiwo próčitaj moj post od 10 jan,sta tamo pise,da sam ownica merio juce tj.9.jan i da ima 34,5kg,a da je na dan 10jan star 61dan,i koliko to jagnje ima punih dana ujutro 18jan kad sam ga merio,a tada sam napisao da sam ih prodao...Mislim,sad sam rekao težinu mojih jaganjaca i wise necu,samo još sutra Miladinowica da ispostujem,nemam ja ništa od toga da imaju i 50kg sa 2mes,al'sam hteo reci da mogu da toware kilazu ako se profi hrani...

Post je spojen: [time]1264285780[/time]
_________________________________________________
Tako drugar da ti je taj pokušaj da ukaljaš moj weliki trud,rad i welika ulaganja u moje owce i jagnjad propao..toliko od mene za nepowerljiwe.
 
Deki je ovim rezultatima postigao vise stvari
1.Kod nekih izazvao opravdanu zavist ali im i zadao i domaci zadatak da se trude da postizu takve rezultate
2.Prikazao kvalitete W u najboljem svetlu odlicnom ishranom,procitajte sta jedu ovce a sta jagnjad i sve ce vam biti jasno,a i slike ne lazu
3.Pokazao da pravi zaljubljenik na brdovitom Balkanu moze napraviti sjajan rezultat
4.Ovo je najcitaniji forum ove vrste na ovom jeziku i svakako ce oni koji ga citaju imati sta da nauce iz njegovih postova i rezultata
Ko mu bas ne veruje posle slika merenaj koje ce okaciti sutra nneka ide na njegovu farmu p anek se uveri svojim ocima,na osnovu slika koje je postavio garantujem da ce imati sta da vidi
Ovo je moje objektivno misljenje,kao odgajivaca koji ne voli preterano W iskreno,ali pred ovakvim rezultatima skidam kapu
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Meni drago da je drugar Miljko prihwatio moj predlog i probao sa granulama,i eto ima i on to isto,ako ne i bolje,jer njegowo stado je iz uwoza,on i treba da ima,jer ako nemamo takwog odgajiwaca,mi mali cemo propasti,jer neće biti sweze krwi.

Post je spojen: [time]1264286744[/time]
_________________________________________________
Miladinowiću,hwala na owim lepim recenicama.
 
Ja granule obicno dajem do kilaze od 15kg zemunske(zadnjih par godina je bilo tako,ne i ove),a onda sta se nadje,koncentrati nekad i juneci,prekrupa razna i slicno,jedu koliko mogu,sipa im se 3 puta po proceni,ako imaju koliko hoce uvek bude prejedanja,bude i ovako pa ih doziramo odokativno(ako sve pojedu izmedju 2 obroka to im je mera ako ostavljaju dosta smanjuje im se i slicno),to mi iskreno predstavlja problem,ako neko ima neku foru za to nek kaze.
Ove godine sam napravio koncentrat sam,po recepturi,malo jaci od 18 posto(izasao me je oko 25 din za kilo),ako ne bude zadovoljio iduce godine cu probati dejanov recept s granulama od pocetka do kraja

Post je spojen: [time]1264287223[/time]
_________________________________________________
Nema na cemu druze sasvim ih ti zasluzujes:):)
ps.Granule jel dajes 18 postotne non stop ili kasnije predjes na 16 posto?mozad si i rekao to vec al nisam procitao
 
Granule su 26din/kg kod mene,a caka je da od 10dana moraju uwek biti pred njima,ali bukwalno,jer dowoljno da nemaju 5-6sati,i posle kad sipaš,odmah se prejedu!Ja u 10kg granula dodam 1kg zobi i 2kg zrna kukuruza,ali tek kad budu 1,5mes.stari,do tada cište granule.
 
18 postotne granule,26 din?
kako ?ko ih pravi?
zemun je najnize 30 po kilu bio posle nove godine
Probao sam i tu varijantu par puta pa sam imao mini bolnicu u stali a paniku u kuci,nekako cim pocnu dobro jesti,posle 15 kg tezine odmah imam taj problem,do tada je stalno pred njima i nema frke
 
Uwek samo 16posto prot.jer 18 cesto zna da izazowe proliw kod malih jaganjaca,zbog ne prilagodjenosti dig.trakta na tu kolicinu proteina,jer u 18p.p stawljaju wise sojine sačme,i to hoce onako dok pocinju da jedu,da ih zezne!

Post je spojen: [time]1264288675[/time]
_________________________________________________
Ne znam kakwi su ti twoji izuzetci,kad se prejedaju?Jabukine granule sa 16.p.p.,to je firma iz Pancewa.
 
To objasnjava cenu
Kod mene nisam imao problema s tim a ima oko 20 posto proteina koncentrat,malo sam ubacio vise soje:),ako je verovati eksperimantima nasih strucnjaka tako se postize najbolji prirast s manje para
Dal da ga smanjim na 16 tj razblazim?
I ovi veci to jedu 10 ak dana i nema problema, lepo napreduju,nisam kuci da proverim prirast merenjem a zanima me to bas,zaluceni ce bit za par dana,na 1 dojenju su trenutno
 
Pa ako ti nisu imali proliw,ostawi nek to pojedu,a posle smanji slobodno na 16,jer bespotrebno jedu vise soje,a ona je najskuplja komponenta!
 
Tako cu i raditi,ako budem imao vremena pokusat cu raditi eksperiment za priraste kod zalucenih,jednima granule od 16 posto,drugima koncentart od 18,19 posto,cena je ista pa da vidimo prirast kakav ce biti
 
Obawezno u taj prawljeni konc stawi 3pósto premixa Owowit-Milkiwit,imas ga kod nas na waljewskom putu,prolazis pored radnje kad ides kuci,on ti je 145din/kg i da widis sta ce biti,ima da budu kao panjewi.
 
Stavio sam Ovisan,nisam nasao Milkivit taj dan,u sledecoj turi cu ga juriti,mogao sam da biram Ovisan ili 100 posto
Jesi siguran da ide 3 posto,obzirom na cenu?Svi ostali troprocentni su plafon 70 din za kg?
 
Urban slusaj me mislim da je pretijerana rijec (nisi bio gladan) a da ti kazem da 4 dana nisam jeo jer nisam imao sta mozda bi se smijao jer kad tako pricas vijerovatno nerazmisljas o cemu pricas.Bio sam gladan,zedan,gol,bos i prestrasen ja kazem svoje iskustvo koje sam dozivio a ti pricaj sta zelis jer se neplaca porez na to_O ukusima necemo raspravljati ali sam fina njuska jesam ali isto tako mogu mrtvu kobilu pod samarom pojesti ako treba i zivot me nije milovao i naucio sam sta valja a sta ne a janjaca sam pojeo i poklao jako puno.Na kraju neljutim se ali "ispeci pa reci". :ppozdrav:
 
Super,dobar je i Owisan,ja sam ga koristio do pre 3god,od tada ga na našoj opštini nema,pa sam presao na Milki wit.Koliko je Owisan tu?Siguran sam,imam njihowe tablice za owce.
Post je spojen: [time]1264291689[/time]
_________________________________________________
Dobicemo podočnjake,koliko ostadosmo owde!:)Idem da spawam,pa sutra nastawljamo,zapoceto!:)Laku noć
 
Laku noc,popio sam 3 kafe tako da za mene nema noci dok ne svane:):).Na meru je od 55 do 77 din za kg,isto ide 3 posto Ovisan

Post je spojen: [time]1264293074[/time]
_________________________________________________
CAR druze ne zesti se kod nas se u Srbiji kaze kad nesto neces da jedes,"ma nisi ti gladan ",to je standardna polusaljiva fora
Teska vremena i iskustva nadam se da su iza svih nas
Pozdrav
 
Nazad
Vrh