Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Mojr misljenje je da ako su informacije tacne,da uvozimo jagnjece meso,mada to radimo i sa mesom od ostalih d.zivotinja,i da bi srbija trebalo da ima bar duplo vise ovaca nego sada,i pod pretpostavkom da ce u ovoj zemlji da ce neke stvari da dodju na svoje mesto(u sta cisto sumnjam),mozad ::lose:: ce ovcarstvo i imati buducnost.Sve sam ovo rekao,jer ako bude bilo nekog izvoza,ili ti klanica gde ce ljudi,poljoprivrednici,zadruge da predaju svoju robu(Jagnjad),nece mozda za otkup ni biti od presudnog znacaja kvalitet(ukus_domace rase)nego kolicina(napredne rase).Jer ono sto sam ja vido na tom zapadu(potrosacko drustvo),a bio sam tamo na privremenom.radu 2god.Oni ne razmisljaju,mnogo o kvalitetu(ukusu),nego o kolicini i da to bude zdravo(velike su kontrole proizvoda,sto je dobro).U restoranima,hotelima... i (kafanama,nemaju ih)vode racuna ,ali da se ne lazemo,koliko cesto i kolicinski jedu meso,to je mizerno,da bi se razmisljalo vise o ukusu nego o kolicini u ukupnoj proizvodnji jagnjadi.Mozda ste primetili,da se kod nas po kafanama sve manje trosi meso.koliko je jednom kafedziji trebalo jagnjadi za mesec dana (pre pola god.,pre 5 god.,pre 10 god.,pre 25 god. itd)?Svadbe se sve manje prave,o ispratnicama da ne pricam,vasari,sabori gde ima jos to(samo GUCA.)A slave,praznici sve manje ljudi kolju,i zabranice nam ovi EVROPEJCI(zuti komunisti) da koljemo.A zuti kazu bice izvoza(napredne rase),a ovamo na domacem trzistu(domace rase) sve manja traznja,i sta obican covek(domacin) da radi.Samo da se pita i ceka ida raducka. :sta: :sta:
 
slabo se razumem u rase ovaca ali mi je mnogo cudno dasu nemci toliko losi geneticari i da su stvorili tolko losu rasu kao sto je w planirao sam da uzmem jos neku ovcu W sada mozda i necu jer vidim da su nase rase ovaca mnogo bolje a us to i mngo jeftinije sigurno je da su tri ovce bolje od jedne veliki pozdrav
 
E dobro,necu da polemisem,weć jawno obecawam da cu za nekih mesec dana kada deda bude klaó komšinici jagnje od 40-tak kg ziwe mere,fotkati swaku kosku posto ona to odmah komada,pa ćemo se swi uweriti,dal' jagnje koje sa 2,5 mes i 40kg ima kosti kao tele a mesa kao jare,il je nesto drugo...

Post je spojen: [time]1264246776[/time]
_________________________________________________
I da,jagnje koje sam prodao komsiji za Jowanjdan a bilo je 68dana-39,5kg ziwo,a uredjeno na bagrenowom raznju(da ne bude da je razanj od prohroma),bez iznutrica je wagnulo 25kg!
 
Sto se mog iskustva iz oblasti gastronomije jagnjeceg mesa tice je solidno. Do sad sam pored W, probao meso pramenke, cigaje,IDF, sufloka, texela, Tiroler-Bergschaf(Bergamo?),Juraschaf i Heideschnuke (slicna finskoj autohtonoj ovci), koja mozda moze da se donekle poredi sa Romanov-ovcom.Po mom ukusu (blag miris, mekano meso, sa dovoljno ali ne previse loja, i boja) je bilo meso Sufloka, IDF, W, Texela, pramnke i Jara-ovce kao i neke meleze.To je neko subjektivno misljenje i sigurno zavisi i od nacina spremanja ali se vise puta ponavljalo. Cigaja ima dosta intenzivan miris kao i Bergamo a posebno jak miris kod Heideschnuke.Kod sve tri zadnje rase je mesro bilo dosta tamno a kod Bergama i Cigaje jos i dosta zilavo.Kolicinu kostiju nisam mogao bas da procenim jer sam meso dobijao u komadima i nisam nikada imao adekvatno pordejenje.Mi pored jagnjadi koljemo par komada od 60-70kg (kad budu oko 6-7meseci) koje dalje komadamo za razne vrste spremnja i nisam imao utisk da je to mnogo kostiju ali mi opet treba konkretno merodavno poredjenje.
Od rasa od kojih mi se meso dopalo je za odgajivace bitno sta koja moze da proizvede.
Ja jako rado i cesto jedem jagnjece i ovcije meso i spremam ga na razne nacine.
Mi jednom kupcu prodajemo gotovo svu jagnjad koja nisu za priplod sa tezinom od 45-50kg (oko 4 meseca) i prosle godine je uzeo oko 60-ak komada a trebalo mu je oko 170, pa nas stalno pita kad cemo da povecamo stado da svu jagnjad moze da kupi od nas. Zasto je to rekao, moza neko koga to interesuje moze i licno da ga pita. Zbog nize cene sigurno nije, jer je nama placao u proseku 2,45 evra po kg.
Post je spojen: [time]1264248171[/time]
_________________________________________________
ma daj dejane, to nije moguce ::svaka cast:: ::namigivanje::
 
Može biti da mu je tata dao wece jagnje,posto smo ga merili ujutro,a cowek dosao popodne po njega,a ja nisam bio tu.:):):)Sto se tice tog blagog mirisa,to mi mnogi kažu,a naročito owi sto ne jedu jagnjetinu zbog mirisa,čak je wecina počela da jede i ne weruju kako to da jagnje 'ne smrdi',posto su nawikli da se jagnjeće pecenje oseti i u komšiskom dworistu.
 
Nije mi jasno zašto čudjenje, pa neka je slagao za neki procenat, a zašto bi (znam momka nije takav), ipak je to skoro 10-15% više od onoga što "neverne Tome" dobiju kod pramenke, cigaje, sjeničke, romanovske ili neke druge rase (40 do 45% i sretni su), što od Prilike, pa do Ivanjice, pokriva onu "veličinu i količinu kostiju".
:ppozdrav:
 
Ko je SLAGAO neki procenat?Ko ne weruje,sutra neka ponese kantar i dodje u moj owčarnik,merimo-kolje na licu mesta-merimo,ako ne bude 60posto uredjen nosi ga dzaba i
još mu dajem da bira jedno koje hoće,a ako bude 60 preko,duplo mi ga placa i ostawlja ga.Sta bi rekli kad bih wam rekao za 35kg-21uredjeno,38-23,44-27,swe je to u komsiluku prodano,ali ti jagnjici su bili pod sisom,'nemaju burag',wise lice na prase nego na jagnje,po obliku tela,cim proradi šaljem fotke pa da diskutujemo.

Post je spojen: [time]1264257710[/time]
_________________________________________________
Normalno,nisu swi takwi,ali 70posto jagnjadi kod mene,ako se kolju dok sisaju imaju radman oko 60,po zalucenju padju oko 2-3posto mesečno dok ne stignu do 52-54posto,tu se zadrže dok su teski do 60kg,to je najwece sto sam prodao za klanje.Da ne bude da se ja nesto hwalim,i kod mene uwek ima skarta,to mora biti,od 30kom,imam sad 2,ali to je zato sto nemaju sisu ili se razbole!Taj ko kaže da nema škart e taj laže.
Pozdraw,izwinjawam se ako sam malo burno reagowao,ali takaw mi temperament.:)
 
Ljudi ja sam na janjecem mesu odgojen i volim ga nad sve,bio sam u Njemackoj kod prijatelja otisli na neku farmu kupili janje "bez glave"nisam ga vidio ziva ali smo posjedili pola sata u dvoristu dok je covijek zaklao i sredio_On je to odnio kod nekog tamo da ispece tko i sta nemam pojma i onako vruce zamotali u stolnjak metnuli u auto i u stan sa raznjem rosfrajnim.Ja skinuo sa raznja sasjekao sve na tacne sjeli jesti,ajme majko moja nisam mogao 200gr.pojesti neide niz grlo i gotovo.Smijao se kolega i zena mu i tu je palo par komentara i pokoja sala.Bio sam na Islandu kod strica ista pasta,tako mi je bilo i u Vinkovcima kod kuma ja sam klao,derao nabijao na razanj i kod njega u dvoristu pekli na sred dvorista.U Vojvodini blizu Sombora sam bio u posijeti rodbini najprije su nekav riblji paprikas u kotlicu skuvali kad sam poco jesti mislio sam da ce mi usta izgoriti suze su me oblile od ljutine.Drugi dan smo otisli na nekakav salas i kupili janjca jer sam ja inzistirao na to.Zaklali i sve sredili jesti nema sanse na nekakvu baru ,riblje brasno ili sta nemam pojma se osjetilo.Kad odem u Bihac,Prijedor.Glamoc,i ta okolna mijesta sve ok prste bi pojeo nadmem se kao zabac neznam kad je dosta.Kad odem u Dalmaciju,Liku prste bi polizao dal je to sa podnebljem,rasom ili je stvar do"prebirljivih gostionicara"nemam pojma.Sam sam donio zakljucak i svi lako to mogu npr.tovno pile koje za 2 mijeseca dobije 3kg ili pile "živicar"koje raste pola godine do 2kg mislim da je to najvise i sa janjetinom.
 
25kg sa raznjem mlado i debelo jagnje,39,5kg zivo to je realno 22kg ocisceno s glavom bez iznutrica,ili 55 posto,to iznese nekih skoro 16 kg dobrog pecenja,to je sasvim realan rezultat.
imas dobrog kupca Miljko a i roba ti je uvek dobra tj ugojena i mlada sto je na ceni od septembra do marta u nas.
Zavidno gastronomsko iskustvo,svaka cast :D :D.sto se tice velicine kostiju,kasapi to najbolje znaju i oni koji su uredili bar 100 komada,ja se polako blizim tom broju pa sebi dajem za pravo da komentarisem:)
Jagnje ne smrdi zbog rase,starosti i ishrane i sve je podjednako bitno
Fotkaj slike Dejane na raznju W da ljude uveris ili razuveris u njihovo misljenje ili predrasude
:ppozdrav:
Post je spojen: [time]1264261417[/time]
_________________________________________________
CAR je napisao(la):
Ljudi ja sam na janjecem mesu odgojen i volim ga nad sve,bio sam u Njemackoj kod prijatelja otisli na neku farmu kupili janje "bez glave"nisam ga vidio ziva ali smo posjedili pola sata u dvoristu dok je covijek zaklao i sredio_On je to odnio kod nekog tamo da ispece tko i sta nemam pojma i onako vruce zamotali u stolnjak metnuli u auto i u stan sa raznjem rosfrajnim.Ja skinuo sa raznja sasjekao sve na tacne sjeli jesti,ajme majko moja nisam mogao 200gr.pojesti neide niz grlo i gotovo.Smijao se kolega i zena mu i tu je palo par komentara i pokoja sala.Bio sam na Islandu kod strica ista pasta,tako mi je bilo i u Vinkovcima kod kuma ja sam klao,derao nabijao na razanj i kod njega u dvoristu pekli na sred dvorista.U Vojvodini blizu Sombora sam bio u posijeti rodbini najprije su nekav riblji paprikas u kotlicu skuvali kad sam poco jesti mislio sam da ce mi usta izgoriti suze su me oblile od ljutine.Drugi dan smo otisli na nekakav salas i kupili janjca jer sam ja inzistirao na to.Zaklali i sve sredili jesti nema sanse na nekakvu baru ,riblje brasno ili sta nemam pojma se osjetilo.Kad odem u Bihac,Prijedor.Glamoc,i ta okolna mijesta sve ok prste bi pojeo nadmem se kao zabac neznam kad je dosta.Kad odem u Dalmaciju,Liku prste bi polizao dal je to sa podnebljem,rasom ili je stvar do"prebirljivih gostionicara"nemam pojma.Sam sam donio zakljucak i svi lako to mogu npr.tovno pile koje za 2 mijeseca dobije 3kg ili pile "živicar"koje raste pola godine do 2kg mislim da je to najvise i sa janjetinom.
Bas burno reagujes na Cigaju ili Bergama kolega,pretp da je to bilo u Somboru,hahahaha,kod mene rodjak kaze da im je meso blatavo,takodje hoce da povrati kad ga jede,ja mogu ga jest al ne u slast nikako,verovatno zato sto sam navikao na nesto drugo,malo bolje:):)
Mlado,debelo janje na raznju lepo peceno i slano ne moze bit lose u tome cemo se svi slozit verovatno,jos ko voli i da malo popije uz pecenje... ::vino:: ::vino::
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
dejan26 je napisao(la):
A zasto?Sta je newerowatno:haha:
Starost jagnjeta i kilaža mada mogu da poverujem da je to tačno ako je u pitanju jedinac pa koncetratom hranjen što da ne a što se tiče procenta iskorištenja to je ok e sad ima još koliko se najelo ili nije ali to nije mnogo

@ car

Nisi ti kolega bio gladan, u vojvodini da smrdi a u bihaću ili tamo negde miriše e jbg pa valjda je još neko išao nekuda i probao ponešto ti kad bi samo znao sa kojih sve strana dolaze u istu tu vojvodinu da tovare kamion jaganjaca prasica i sad skoro je čovek sa zlatibora tovario 70 jaganjaca
i šta misliš gde ih vozi...
 
Kalo 5 posto zbog hrane,ja tako racunam.
deki to dobro hrani zaista mu idu ko iz vode janjad
Vozi ih za Bosnu pretpostavljam:),a da meso od Cigaje je bolje od drugih i da je lepo ne mozes me ubedit nikako iako obzirom na geografsko poreklo pretp da si navikao na njega
U Vojvodini puno ljudi drzi pramenku Bosansku koju su doveli sa sobom posle zadnjeg rata,nomadi uglavnom
 
Naravno nisam na cigaju ni mislio niti sam rekao imamo mi još poneku rasu osim cigaje cigaja je jadna došla na tako loš glas da ne treba nikome
 
Onda je to sto pricas u redu,ako ne pricas o Cigaji i Bergamu i slicnim kombinacijama,to je zaista lose meso,nije ni prici ostalima po kvalitetu
 
Bergama nema, kod nas ima cigaje (koja ako se nešto ne promene će polako nestati što bi bilo velika šteta jer to je naša autohtona rasa sa odredjenim svojim kvalitetima ali koji sad nisu na ceni) pramenke u raznim varijetetima sjeničke francuza vitenberga (i sve ono što pod to ime može da se strpa) i meleza no nejm koji se podvode pod raznorazne rase,ja držim vitenberga u čistoj krvi ali ću ubaciti francuza pa sufolka
 
U okolini BGD-a najveci broj pecenjara na jednom mestu je ulazak u Mladenovac (prigradska Beogradska Opstina).. Dascara, MB, Dragovic...MB prodaje do 40 jaganjaca dnevno!. I verujte mi na rec,otkupljuju sve i svasta ali NIKAD cigaju. Na moj upit sto , jer uzimaju jagnjad a jagnje je jagnje posebno na raznju, odgovorili su mi u glas da nema sanse da se prodaje cigaja zbog probirljivosti gostiju, koji naprosto osete razliku. Ja licno me mogu da diskutujem o probirljivosti, jer bez obzira sto sam skoro sam pojeo stocni fond Sumadije (vidi se po meni) nisam jeo cigaju, jer je i ne drzim , kao sto je ne drze ni kod mene u okolini, upravo zbog gore recenog :cao:
 
Urban blizanac je bio,a sutra cu da wazem jedinca,puni 60,sa 30 je imao 26kg,ima tu negde na slikama,pa cemo da widimo,ili da ne merim uopšte,da opet ne bude 'werowali ili ne'?:)
 
Nazad
Vrh