Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Ja mislim da ne bi bilo problema,iskustva nemam ali nigde nisam procitao da se neko zalio.radi preventive ne pustati ga na dviske i to je to.\
:ppozdrav:
 
Ljudi koji su probali safolka il de fr i texela kao terminalca na svom stadu.kazu da jagnjad od saf najbrze napreduju.ako ukrstis 2 dobre rase mislim da neces pogresiti prirast ce biti u najmanju ruku bar isti kao kod roditelja. :ppozdrav:
 
lle de france je napisao(la):
pozdrav drugari

imo bi pitanje sta bi se dobilo kad bi ukrstio ile de franc i safolk mislim za jagnjice za klanje
dali bi bilo teze jagnjenje kod ovaca

pozdrav :ppozdrav:
IDF+safolk (nas" domaci," probano i nista narocito). Ali zato mislim da bi IDF+ beli safolk bila dobra kombinacija.Mozda gresim jer sam kada je beli safolk u pitanju suvise subjektivan s obzirom da je za mene to "najlepsa" rasa ovaca koju sam video.
 
majka lle de franc otac teksel
s5gxza.jpg

2a4xool.jpg
 
Mesavina 2 tovne rase ne moze biti losa,sto se i po ovoj jagnjadi vidi,iako su mali vidi se da imaju bolje butove od franca zahvaljujuci texelu
 
@miladinovic
Kako strucnjak moze da se prevari??

Sto se lepote rasa tice ni Hampshire ne zaostaje mnogo!

1zyfnkw.gif


Evo jos malo Montadale-a

35bfpzr.gif


:D i :ppozdrav:
 
Kod nas gostionicari nevole vitemberga bijeze kao vrag od krsta kad ga vide,pitam jednog sa kojim poslujem zasto bijezis od vitemberga,kaze dalmos a gospe ti(to im je uzrecica) stoce mi kosti gost naruci kilu mesa a dobije pola kile kostiju a svako rebro kao u teleta.Najvise vole romanovce ukrizane sa pramencom ustvari neznaju objasniti sta vole ali sam vidio od cega bijeze a sta vole.Jednom na pijaci u Benkovcu-Dalmacija dotjerali neki od Virovitice neznam sta je bilo ali Vitembergovi melezi i neznam sta nema umijesano.Nema sanse da je netko prisao i pitao posto su ti jaganjci,a lijepo su izgledali.Ako nema pramena bar malo tesko ga je rijesiti,a boja neigra ulogu bitno da nije totalno crn kao ugarak.
 
Da je kod W rebro skoro ko u teleta nije da nije,odgajivaci se pozivaju na randman i to j eok al nikad ne kazu koliko je u tom randmanu mesa a koliko kostiju
I u Srbiji je slicno ako mogu da biraju uzimaju pramenke do 30 kg tezine lepo ugojene,romanovih krizanaca iam zanemarljivo malo tako da se za njih skoro da i ne zna a imaju kvalitetno meso zaista
 
Apropo slika zaista lepa grla samo meni izgledaju kao da imaju štule (previsoki su) a što se " MESARSKE" rase tiče tu je stvarno teško dati definiciju, jagnje mora biti od čistog mesa (bez loja) ne sme imati kostiju i da što manje odpada (od 30 kg žive vage da se 28 kg može iskoristiti tj unovčiti) i da njegova zarada bar bude 1:5 i u nabavci da bude cena bar pedesetak dinara po kilogramu e takve jaganjce bi svaki mesar vrlo rado kupovao pa ko ima ovu sortu ima da uzme žešću kintu :cool:
 
CAR je napisao(la):
Kod nas gostionicari nevole vitemberga bijeze kao vrag od krsta kad ga vide,pitam jednog sa kojim poslujem zasto bijezis od vitemberga,kaze dalmos a gospe ti(to im je uzrecica) stoce mi kosti gost naruci kilu mesa a dobije pola kile kostiju a svako rebro kao u teleta.Najvise vole romanovce ukrizane sa pramencom ustvari neznaju objasniti sta vole ali sam vidio od cega bijeze a sta vole.Jednom na pijaci u Benkovcu-Dalmacija dotjerali neki od Virovitice neznam sta je bilo ali Vitembergovi melezi i neznam sta nema umijesano.Nema sanse da je netko prisao i pitao posto su ti jaganjci,a lijepo su izgledali.Ako nema pramena bar malo tesko ga je rijesiti,a boja neigra ulogu bitno da nije totalno crn kao ugarak.
interesantno,a kod nas cim vide da ima nesto crno na jagnjetu,umesto 200za kg jedva daju 160din,ispadnes da ti naprave uslugu da iznesu iz dvorista
 
momci, pricati o ovakvim stvarima na osnovu subjektivnih zakljucaka i nekih pristrasnih prica je dosta bez veze. Nadam se da ste ukapirali sta bi kafandzije i preprodavci da kupe.Ako su to vase musterije onda takvu jagnjad i proizvodite i nemojte da se zalite da su jagnjad jeftina. Naime, "oni" bi da kupe jagnje od 25kg, koje navodno nema kostiju i meso je mnogo "slatko" bez obzira na starst i da ga plate kako oni hoce.Takvo jagnje onda kosta 50 evra.Majka tog jagnjeta takodje mora da je 5meseci sjagnjasta i u to vreme jede, jedino da oajagnji 10, kao krmaca, onda bi se isplatilo.
Ja ne znam kakvog Virtemberga ste vi jeli i kako odgajenog, jer vidim da je u nasem ovcarstvu ishrana glavni problem, ali ta prica da Virtemberg ima rebro kao tele je neka mnogo neosnovana prica za neke laike koji nikad ovcu nisu videli.To sto je neko u proslosti uvezao W kome je bilo bitno da bude samo veliki i nije imao pojma o ovcarstvu nego ga je samo novac interesovao, nije reprenzetativan za tu rasu. Ima li IDG, Suflok, Charolais.... manje masivan skelet?
Ta mesnatost mora negde da se prikaci i na necemu drzi, kod nasih autohtonih rasa pa i kod romanova, koji osim sto je plodan ni jednu drugu pozitivnu proizvodnu karakteristiku nema, nema kostiju ali nema ni mesa. Moja porodica jede jagnjece meso vekovima i pre 40-ak godina i ranije su moji imali stado pramenki pa je moj deda, koji to vreme malo bolje pamti pricao koja je to razlika u odnosu na danasnje plemenite rase.Jagnjad autohtonih rasa su isplativa samo ako se prodaju po ekstra ceni a to se postize brendiranje proizvoda, tipa "zlatiborsko jagnje" ili sl. sve ostalo je losa ekonomija.
Vise puta razmisljam da uopste ne reagujem na ovakve izjave ali ovo citaju i ljudi koji nemaju iskustva u ovcarstvu pa ce biti u zabludi.
Sve vas puno pozdravljam :ppozdrav:
 
IDF,Sarolea,Romanova jeo,W se cak prejeo:):),od tvojih nisam jeo al ovo sto jesam ima najmasivnije kosti ubedljivo i najveci odnos kosti/meso,svako ko je probao vise od 10 jagnjadi u svom zivotu zna o cemu govorim vredjao se ti il ne zbog toga.
Probao sam i Cigaju,vasar ruma bla bla,Bergam to je tek dno bar meni.govorim o pecenju.
Kafedzije ko kafedzije jebu nas kako im se cefne moze im se.Bosanci takodje cim vide da je glava samo bela nece ni da ti pogledaju jagnje.
Ja ne pricam napamet verujem ni ostali ovde,ja samo iznoim svoje licno iskustvo i misljenje.
Ja gajim oplemenjenu sjenicku koja ima u sebi dosta krvi W tako da imam pomalo iskustva kakav je W ukrsten a i cist.
ps.Miljko bez filozofije i opstih stvari koje pecenje si od ovih rasa probao ti licno te utiske nam prenesi lepo onako po gurmanski i naski narodski?W nema potrebe da branis od nas ,W sam sebe i kudi i hvali nije narod glup.
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh