Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Pa razumeli smo se,trziste zeza,tj besparica,verovatno bi ljudi kupovali vecu jagnjad da imaju vise novca,ali ovako svi gledaju da se provuku,da ima za prvi dan jagnjetine a posle sta ostane,ako ostane...dzaba poslovica:'dok ne osta',ne bi dosta'.:))Konkretno ja te stare ovce oko 8-9 godina udebelim dobro i ako je pijac na cena npr.130din ja je dam za 90 i ode odmah,ona je svoje odradila i cilj mi je cda za nju dobijem onoliko novca koliko ce me kostati da odgajim dvisku dok je ne pustim u parenje,a to kosta nekih 100evra.Valjda ce biti bolje,ako ne bude uskoro,propascemo skroz tako da nam nista nece pomoci pa ni nase nama drage ovcice.Cujem jutros kukuruz 22din,granule otisle na 390din,da nije tragicno bilo bi komicno...
Post je spojen: [time]1294496490[/time]
_________________________________________________
Kolega Majilovac,ako Vi to tvrdite,onda neka bude tako. :ppozdrav:
 
Dragi kolega Dejane kad smo vec kod teme meleženja ovaca imam predlog za tebe. Barič je od Uba 30ak km pa ti predlažem da kada budeš imao spremnih ovaca za parenje doteras kod mene dve tri da se i sam uveris u isplativost ukrštanja ovaca. Po onome sto sam pročitao na forumu a i od nekih ljudi iz okoline obrobrenovca sto sam čuo sa koliko pažnje i ljubavi odgajate svoje ovce imali bi ste rekordne priraste tako ako proizvodite jagnjd za klanje razbićete svoje predrasude da ovce treba drzati isključivo u čistoj rasi. Drugarski pozdrav.
 
Kolega Sarbanac,koliki rekordni prirast po vasem misljenju bi mogao ostvariti taj buduci melez izmedju moje ovce i vaseg ovna izrazen u g/dan? :ppozdrav:
 
Tvrdim odgovorno da šarole ima dnevni prirast i do 500gr pa smatram da ni melezi sa vitembergom nebi imali slabije rezultate stim sto bi se dobilo kvalitetnije jagnje u smislu boljeg radmana i boljeg odnosa meso kosti što je kod vitemberga mali problem. Ovih dana pred božić smo klali 6 komada melezi pramenka šarole radman je bio u proseku 59%.
 
kolege dnevni prirast je bitan ali razlika gde ide jagnje,kod w ide u visinu a kod sarole u sirinu,kao sto kolega sarbanac rece koske kod sarole su sitne i malo otpda ima,dok kod krupnih rasa kao w ima normalno i krupnih kostiju,moje misljenje pa cak i neko iskustvo je ako zelis kvalitetan radman mesa i minimalno otpada preporucujem tovnu rasu kod koje sarole ima najvecu telesnu masu i mozda najaci prirast u tovnoj rasi od tovnihrasa koje postoje u srbiji,
 
kolega @sarbanac na koliko meseci postize vas melez sa pramenkom 40kg? @majilovac ja mislim da w zauzima svoje mesto medju tovnim rasama,jer ipak jagnje sa 2.5-3meseci dostize 40-45kg to po mom mislenju svakako spada medju njih.koliko kod tebe sarole postize za 3mes.?
 
ja se neslazem jer tezina nije bitna toliko,bitan je randem mesa,neznam koliko pratis ovcarstvo u svetu,evo jedna informatika iz eu gde su 10 najvise koriscenih rasa za klanje sa najboljim randemom mesa nazalost na toj listi se nije nasao w medjutim nasli su se i teksel i sarole i safolk,w je dobra ovca brz prirasta ali ima boljih rasa za klanje,ja pricam za klanje i randem mesa
 
koliko je randman kod w? ja imam svaga 4w ovaca,posto sam pre rasprodao,i to je ostalo!prekljuce smo zaklali jedno jagnje i bili smo bas odusevljeni. imam i idf ovaca,kakva je ta rasa?tovna?
 
[/quote]

zasto bi mene kao proizvodjaca interesovao randman mesa kada ja jegnjad prodajem klanicarima...vazno je da ima tezinu a sada sta ima u njemu bas me briga...cilj je da za sto kraci vremenski period nabaci odredjenu tezinu i da ima dosta jagnjadi...ostalo nije bitno...zasto bih se trudio da "napravi" ovcu koja je sva od mesa kada to ne mogu da naplatim? :sta:
[/quote]

@majilovac
zar nismo vec razjasnili da kod nas nije bitan radman mesa...jel to ne mozemo da naplatimo?
to je bitno francuzima,englezima i ostalim evropljanima jel oni vrv jagnjad prodaju prema radmanu mesa...a nama ide kilo ti je npr. 200 i to ti je to imalo ono radman mesa 100% ili 10% ....tebi dodje isto..
 
Prirast od 500g/dan postizem bez problema kod jagnjadi na sisi,cesto i vise,maximum je bio 670gr do 75 dana.Sto ja smatram W za super rasu,zato sto se prirast od 500g moze zadrazati i do 150 dana,i ako se ima kupac za takvu robu eto zarade,dok druge tovne ne mogu to da postignu posle zalucenja(izuzev suffolka,mislim da je on bilder br 1),zato sto nemaju taj potencijal.Kod kvalitetnog virt radman je 60%,jednom je cak zaklano jagnje sisance od 34kg,a uredjeno je bilo 22kg,posto ja 85% prodam za klanje, radman itekako pratim.Kolega Majilovac,da li je ovo dovoljno siroko,ili je previse koščato i visoko?Generalno kad bi texelu produzio cevaste kosti,izgledao bi kao Andaluziski hladnokrvnjak.Kad se posmatra,obim cevanice u drugih tovnih rasa nista nije manji od Virt,samo sto je u virt duza,ali to je nije merilo koscastosti,jer cevaste kosti se ne jedu.Sustinski problem je sto se u Sr do skora svaka bela ovca deklarisala kao Virt,pa se tu svasta vidjalo.
e5ideh.jpg

25fn3lt.jpg

Post je spojen: [time]1294578829[/time]
_________________________________________________
Ovde na zadnjoj slici se lepo vidi debljina i velicina koske?Jel' bi mogla tanja koska da izdrazi tezinu oko 85kg a nema jos ni 5.5meseci.Voleo bih da vidim kosku od texela i sarolea koji imaju 85kg?
 
kod mene je bilo 33kg,uredjeno 20.5kg,bili smo jako zadovoljni! gde se uklapa idf rasa??
 
kolege prvo dnevni prirast nije realno uporedjivati jer jasle nije isto kod svakog ovcara,kodmene je seljacka hrana pa postizem prirast preko 500g,mogucnost je pitanje ja proizvodim svoju hranu ne kupujem to znaci kukuruz,jecam,ovas,lucerka i seno,drugo ja sam opterecen randem mesa jer je takva prodaja kod mene,verujem da kvalitet i radman mesa je bitan,ovnica od 95 kg imas u sarole rasi pa odluci sam kako izgleda,ja neucenujem nijednu rasu ali pricam gde je sta i kako,po meni imas pojidanaca u svakom jagnjenju kge se desava da prirast je mlogo jak kod pojedinaca,imao sam w pre 20 godina ali ih nemam vise znam sta je vredna,mada je ishrana jagnjadi to sto odredjuje dnevni prirast,ja nekupujem ni granule ni soju nite neceg sto se preporucuje jer imam zemlju koju radim i proizvode koristim koje ja proizvedem sam,evo kako uporediti prirast jagnjadi od dve rase koje je najkoreknije imam teksela i sarole kada se ovce ojagnje spojim te jagance i iz istih mogucnosti uzmem priras da zakljucim kako koja od tih dve rase napreduje bolje jer su uslovi isti mislim da je to realno uporedjivanje a ne ovako jer mislim da su mogucnosti razlicite kod nas ovcara
 
Jagnad za 90 dana postižu prosečnu kilažu 35kg mada ima ekstrema sa daleko većim prirastnm. Veoma bitna stvar je i koliko dugo jagnjad sisaju ja ih lučim sa 60dana maksimalno. Moguće je postići i veće priraste koncetratima sa više proteina ali taj kg mene košta više pa je zarada manja. Što se radmana i kvaliteta tiče tj odnos meso kosti to kupci jako cene tako da je i to veoma bitno. Što se tiče šarolea u čistoj rasi ne isplati se proizvodnja jagnjadi za klanje jer jedno žensko jagnje košta 350 evra i to da se rezerviše nekoliko meseci unapred a proizvodnja priplodnog materijala zahteva sasvim drugi način rada. Znam neke koji su pokusali ali jedino farma u Murgašu kod Branka to radi kako treba. Treba imati bar 5 ovnovskih linija i 50 ovaca a to znči mnogo para. Ja sam se odlučio za proizvodnju jagnjadi za klanje. Ove godine imaćemo f1 romanov pramenka koje su parene sa šaroleom pa zavisno od rezultaa koje dobijemo videćemo u kom pravcu ići. Držanje ovaca isplati se jedino ako se troskovi svedu na minimum što ne znači da gladuju. Lucerka koncetrati ishrana na jaslama tokom čitave godine donosi gubitak. Fazon i jeste u tome što ovce koriste hranu koja je neupotrebljiva za druge kategorije stoke. Danas je 9januar moje ovce pasu a to je uštda kolika god da je.
 
Kolege prica o dnevnom prirastu od preko 500g/dan bez upotrebe nekog proteinskog hraniva (tipa sojine sacme i suncokretove sacme) i kvalitetne lucerke je ozbiljna koliko i Coliceva izjava da one svoje debele slonove od ovaca hrani tikvicama i jecmenom slamom i "nekim odpadom iz mlina".Ja ne drzim paunove pa da mi to mozete pricati,molim vas!!!!!.I moje ovce su na pasi koju malo ko ovde ima i po kvalitetu i po kvantitetu,ali kad dodje 4mesec graviditeta i dojni period,napasu se da ne mogu doci kuci,a svakim danom mrsave na oko,ako se ne daje obrok,jer imaju veliku proizvodnju mleka.Melezi mogu na pasi isto delimicno,ali pravi efekat bez odgovarajuce hrane nemamo.
 
moje licno misljenje je da je w ovca koja daje jagnjad koja imaju najveci prirast i najbrze dostizu velike tezine...ali totalno je suprotna racunica jel ovca od 100kg w pojede duplo vise nego sarole ovca od 60-70 kg...
 
sto se tice sarole imam ga i ja,cena za priplodno grlo je znatno manja kod mene,sto sekrvnih linija tice imam isto kao na ubu,moje nije da hvalim ali vredno je videti i odluciti dali je dobro ili ne,cena na ubu je malo nerealna za nase uslove to je jedan od razloga sto je kodnas jeftinije,kolega deki neznam sta da odgovorim na tvoj komentar ali te mogu pozvati kodmene da vidis sta i kako kada budu stigli jaganci pa da zakljucis sam dali su vredne ili ne,jos da se i vreme ugodi pa da zakoljemo i na razanj okrenemo
 
Prvo ishrana treba kod ovaca najidealnije je pola pasnjak pola jasle .I Safolk je krupna ovca pa se koristi svuda u svetu .Trece kod ljudi svasta zovu Wirtemberg jer rasa rasprostranjena kod nas .Deki mozemo zajedno otici kod Colica da vidis cime hrani iznenadio bi se .
 
Ja kolega nisam rekao da sarole ne valja,sasvim je to ok rasa,vasa grla na slikama su lepa,ali verujem u to da i ona traze adekvatnu ishranu,u suprotnom ako stvarno jagnjad nabacuju preko 500g/danu uz samo kukuruz,jecam,to je za svaku pohvalu i respekt,i mislim da ce se mnogi pocetnici odluciti za sarole,jer u takvom rezimu ishrane moze dobra parica da se okrene,jer jagnje do 75 dana nema sanse da pojede vise 40kg zrnastog dela obroka,sto je znaci oko 800din ako se kupuje,malo sena,i ako se rodi sa 3-4kg,znaci tu je oko 40kg,i dace najmanje 100eura.Sto se tice konkretno Colicevog snimka,ovce onakve debljine,koje se valjaju,ne mogu da nabiju takvo salo od jecmene slame,tikvica i "malo nekog mlinskog odpada",to su price za malu decu,u koje sam ja kao pocetnik poverovao,jer vecina velikih odgajivaca plasira takvu pricu pocetnicima.Za kamere moze svasta da se namesti,i moje mogu snimiti kako halapljivo jedu slamu sa poda,i kojekakvi odpad ali od toga nema nikakve koristi sem sto prezivaju.Tove ljudi i bikove samo na slami,al' kvalitetnim obrokom nadomeste sve.Video sam ove godine njegovu musku jagnjad na NS sajmu,e to je verovatno hranjeno jecmenom slamom,a i drug mi se zaprepastio jer je bio 2009 na sajmu i slikao njegovu kolekciju ovnica koji su tada izgledali kao valjci,tj,onakvi kakvi trebaju da budu.ma da smo mi zivi i zdravi,veseli,a za ovce lako cemo. :ppozdrav:
 
Ishrana nije tema ali kad smo vec tu? Vitemberg svakako ima svojih kvaliteta krupna ovca dobre plodnosti po mom mišljenju dobra majčinska osnova. Pre 10god kad je vitemberg bio u modi nabavio sam par komada ali nisam bio zadovoljan pa sam ih pario sa sjenickim rogonjom i dobio potomstvo bolje od obeju rasa. Još imam 3kom i kao majke su odlične. Parenje vitemberg ovna sa pramenkama daje dosta slabije rezultate tako da ni meleženje nije baš prosta stvar. Da se ne ponavljam jagnjad za klanje bez meleženja sa tovnim rasama nema smisla. Proizvodnja priplodnog materijala je nešto drugo i iziskuje daleko veće troskove ali i cena takvih grla je veća i do tri puta. Trenutno ono što kod nas ima od tovnih rasa šarole je na prvom mestu. Pre nabavke šarolea koristio sam kao terminalca il de france ali kako nisam mogao da pronađem grla ni osrednjeg kvaliteta odlučio sam se za šarolea i za ove tri god koliko ih imam zadovoljan sam. Gajenje šarolea u čistoj rasi možda dođe u obzir za koju godinu jer cena priplodnih grla ne garantuje isplativost bar za sada. Ovako malo skromna pramenka malo romanovska pa na njih šarole. Ako bog da sreće i zdravlja u planu nam je da ukrstamo naizmenično romanovsku i šarolea nadam dobrim rezultatima.
 
Ma jok malo bre jedu kod coveka sve,preko 100 ovaca na jaslama .To jede kao ludo . Ko ti je rekao malo mlinskog otpada pa to su vagoni.Inace Francuzi kazu da je odlican prirast ako je ovca na pasi uz dodatak zrnastih i ako jagnje ima izmedju 20 i 25 kg za 70dana . Ja ne kazem da je losa bilo koja rasa nego ljudi kad vide belo kazu nabavio sam ovna virtemberg cist tako ce biti i sa ostalim rasama koje su uvezene pa svi melezi koji lice ima da idu u priplod kao cista rasa . E zato se moraju odvojiti komercijalna i maticna stada .I kupovati se pravi ovnovi po meni najbolje od godinu dana .
 
Nazad
Vrh