Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Kolega "miladinovicu", sta tebe toliko nerviraju agronomi, pa dalje veterinari i ostali iz tog poljoprivrednog podrucja,a posebno profesori navedenih fakulteta. Ti si na fakultetu koji nema veze sa poljoprivredom,pa me zanima mislis li i o svojim kolegama i profesorima da su "retardi" tj. ljudi malih intelektualnih mogucnosti ili kako ti navodis limita?
Zar zaista mislis da je lako studirati na bilo kojem poljoprivrednom fakultetu i da se do diplome dolazi tek tako,to je omalovazavanje.

Pa jebiga nemogu svi da budu Nikole Tesle ili sto je danas na cijeni Romanio Abramovici,razumijes nisu svi genije,pusti ljude neka zive i oni mudri i oni manje mudri i mi prosjecni.

Veliki problem na ovim nasim prostorima je taj sto svatko misli da moze biti poljoprivrednik bez ikakvog obrazovanja iz tog podrucja pa makar to bio i neki TEČAJ,zato nam je poljoprivreda tu gdje i je i umjesto da izvozimo hranu,zemlje bivse Jugoslavije sve od reda su veliki uvoznici hrane i poljoprivrednih proizvoda,a to je sramota kad se pogleda sa kojim resursima raspolazu,al mi sve ipak znamo i netrebaju nama strucnjaci,nisu trebali ni nasim djedovima,ni pradjedovima,a oni nisu ni internet imali,a sto ce nama ih....

Pa jebiga nema smisla omalovazavati sve i svakoga iz jednog podrucja,a ti si uostalom jako aktivan na ovom POLJOPRIVREDNOM forumu pa mi nisi bas jasan.
Mozemo mi svasta na tom internetu da nadjemo i da smo kao u toku,al raditi bilo sta bez struke nema smisla,eksperimentisati napamet i lutati dok sam ne nalutas na vec davno otkrivenu toplu vodu je uvijek najskuplje ucenje,to ti je moj savjet.
Slazem se gore sa Miljkom i Zemunom da nebi trebalo ukrstat sve i svasta,nije mi jasno zasto ljudi eksperimentisu sa svim i svacim,ako vec netko treba poboljsati neko svojstvo recimo mesnatost i brzinu napretka jagnjadi jednostavno uzme ovna cisto mesnate rase i to je to,ali tako dobivenu jagnjad uglavnom ne koristi za dalji uzgoj nego iskljucivo za klanje. Ako zelis poboljsati vise svojstava onda ta rasa koju imas nije za tebe jer ako zelis da ju toliko poboljsavas znaci da nisi zadovoljan njome i treba da uzmes sasvim drugu rasu jer ce te to manje kostati nego da ukrstas neznam koliko rasa i na kraju jos zelis da na sve pustis bika jer je i to previse sitno...

Izvinjenje zbog :off_topic:
 
Ok ok razumeo sve ja vas,jednog dana razumet cete i vi sve ako vam strucnjaci budu vredni i posteni ko u Srbiji(a mladi budu goreli od zelje da to studiraju zato sto su uslovi tako divni,al problematika je dublja u feli),no nebitno,danas nesto dan za preterivanje je izgleda,zato lopta ide dole.
U svakom zitu ima kukolja,samo kad je tesko naci zito u kukolju tesko je
Ne nerviraju mene oni kao ljudi vec njihov nerad,neznanje i pohlepa,ogranicit cu se na ovcarstvo samo,(svi imamo limite ,najgore kad neko ni ne pokusava da ih dosegne)

:ppozdrav:
 
drugari, hajdemo opet malo o ovcarstvu, pustite ta prepucavanja. Iznestive svoja misljenja, po mogucstvu realna, ali respektujte jedni druge i ostale ucesnike foruma :cao:
 
Imam potrebu da se ukljucim u ovu raspravu i da je pokusam kanalisati u pravom smjeru. Samo ukratko da se nadovezem na pricu o melezanju da li je potrebno raditi, ko da radi, kako i na koji nacin i mislim da ce svima, koji budu u bilo kakvoj dilemi, biti jasno o kojem obimu i slozenosti zadataka se radi. U prilog tome dajem primjer jednog svog kolege koji je 2006. godine odbranio doktorsku tezu na temu "Formiranje mesnog tipa ovce pogodnog za brdsko-planinsko podrucje Bosne i Hercegovine". Istrazivanje je ukljucivalo sljedeca ukrstanja:
Kupreska pramenka x Merinolandschaf (F1),
F1 (zenska grla) x Romanovska (ovan) (F2),
F2 (zenska grla) x Ile de France (ovan).
Istarzivanja su trajala pet (5) godina, vrsena su na 684 (seststotinaosamdesetcetiri) grla, da dobro ste procitali broj. Trebali vam reci koliko je potroseno sredstava za ovaj projekat i koliko je ljudi (strucnjaka iz raznih oblasti i radnika na farmi) bilo ukljuceno. Svako ko misli da bi se zelio baviti ovim poslom toplo mu prepurucujem da samo uzme u ruke i prelista pomenutu disertaciju bez da je temeljito iscitava i pokusava nesto spoznati.
Umjesto zakljucka
Dajete ljudi da (eventualni) visak energije pokusamo kanalisati ne stvari koje ce nam puno vise koristiti od ovog bespotrebnog prepucavanja, npr. kolega Njegic je predlozi jednu super ideju dajte da pokusamo napraviti neku specijalku-izlozbu na prostorima ex ju, dajte sto kolega Zemun jednom napisa da pokusamo zajedno se udruziti pa napraviti jedan kvalitetan uvoz od tih Francuza, dajte da idemo zajedno svi prema svojim nadleznim drzavnim institucijama da pokusamo napraviti brzi, laksi, sigurniji protok ljudi i nasih grla barem na ovom nasem prostoru itd. itd. To su konkretne stvari koje su nama prevashodni problemi, a to da li ce i sta ce neko pustati na ova ili ona grla to je (eventualno) njegov problem.
 
Ok ajmo biti fini,pa da pocnem od sebe,prvo da se izvinem svima koji su se osetili uvredjeni mojim zadnjim postovima,oni koji su se u njima pronasli kao prozvani pa mislim da se njima ne bih izvinjavao,nisam toliko fleksibilan,ipak istina pre finoce mi je.
:ppozdrav:
 
E postovani kolega Bosnian,jako lepa zamisao,koju je u praksi nemoguce sprovesti,jer narodi sa ovih prostora su najblaze receno veoma cudni,u negativnom smislu....da je pameti bilo,ne bi svi mi zavrsili u ovim g..ma,vec bi nam svima iz ex juge bilo kao u raju.Zato sve vise shvatam one sto odlete npr u Australiju i postane onaj Aboridzin i nigde ne spominje da je Balkanac.Uvek je problem sto su razumni i pametni ljudi u manjini,a ova druga bezoblicna masa u vecini i ima moc i sve upropasti,tako da je apsolutno tacan stih Bore Corbe:"...za ideale,ginu budale...."...mislim da se treba pokusati prilagoditi takvom sistemu,kako ne mnogo bolelo. :ppozdrav:
 
@bosnian hvala sto me hvalis ko dete koje se vratilo na pravi put:)
@ deki lepo receno,zato vecina i razmislja samo kako da zbrise odavde
a sad malo o temi,@bosnian,F2 u tom istrazivanju je bila stabilna majcinska linija?a jagnjad od idf su isla sva na klanje ili...?
gde mozemo skinut s neta tu disertaciju?
 
Kolega nista nije nemoguce sem onog sto je stvarno nemoguce. Ovo su stvari (pomenute za primjer) koje su sasvim realne, izvodljive i naravno svrsishodne. Apsolutno sam protiv razmisljanja tipa casa je do pola prazna, ne, casa je do pola puna. Sta zelim kazati, protiv sam i strasno me nervira kada (fudbalskim zargonom) na prvu odmah cujem da je nesto neizvodljivo, tesko, da se ne isplati itd. bez da se i pokusa nesto konkretno napraviti. Svi mi manje ili vise znamo u kakvim okolnostima zivimo i radimo i tvrdim vam da zbog prirode svog posla (od kojeg zivim) jako dobro poznajem taj nas "Balkanski sindrom" u svim zivotnim sferama. No i pored svega toga, postoji prije svega nemali broj ljudi koji mogu, zele i znaju napraviti nesto korisno. A korisno je da imamo saradnju na svim poljima i ja je imam kolega sa ljudima iz svoje profesije u svim zemljama ex ju. Znate zasto, jer sam htio da je uspostavim i jer sam znao kako da to uradim, da sam se vodio vasom retorikom sigurno nebih nikada u tome uspio. Razumni i pametni ljudi su uvijek bili u manjini sta mislis kolega da je situacija dijametralno suprotna sta bi tek onda bilo? A prijedlog da covjek pobjegne od svoje kuce, iz svoje zemlje,od svoje kulture, od svog naroda,od svog...je bjezanje od samog sebe, a to dovoljno govori o kvalitativnim svojstvima pojedinca. Necu vise, idemo ka konkretnim i pametnijim stvarima.
Post je spojen: [time]1286962758[/time]
_________________________________________________
Kolega Miladinovic je dok sam kucao post poslao poruku stoga zelim da mu i odgovorim. Nemozete je skinuti sa neta, a o disertaciji ce mo na p.p. (jer se radi o autorskom paravu da objavljuje podatke). Nadam se da me razumijete
 
zasto u vecini melezenja su kombinacije romanovsska-ile de france i winterberg,dali zbog mesa,plodnosti,naprednosti ili nesto drugo:haha:
 
evo jos jedne kombinacije;sarole koji ima od 180-200% plodnosti,klanicki randem mesa 51-55% ,ulazi u polnu plodnost sa 7 meseci,teksel;klanicki randem mesa 60%,ulazi u polnu plodnost sa 10 meseci,plodnost 160% mislim nisam siguran.nemacki bergamo;klanicki randem 45%,ulazi u polnu plodnost sa 7 meseci,plodnost 160% i mlogo bitno sto kod mene kazu jagnji se 2puta godisnje to jes 2puta u 16-18meseci.
 
Furgo je napisao(la):
DA MILADINOVICU U PRAVU SI.....
Svi su budale;inzinjeri agronomi-stocari,..................................,velikim odricanjima ,zato digni rucnu....

miladinovic je napisao(la):
Digao rucnu obrisao post,al i ..........................malo kompleksnijeg od svih tih navedenih ::namigivanje::

nicolai je napisao(la):
Kolega "miladinovicu", sta tebe toliko nerviraju agronomi, pa dalje veterinari i ostali iz tog poljoprivrednog podrucja,................................jer ce te to manje kostati nego da ukrstas neznam koliko rasa i na kraju jos zelis da na sve pustis bika jer je i to previse sitno...

Izvinjenje zbog :off_topic:

Nažalost, tek jutros video sve ovo - bio par dana odsutan sa Foruma. Nije primereno, kolegijalno i korektno (ovo je ipak Forum), pre svega od miladinovica da tako "žestoko" odreaguje? :sta:, :nono: , ali veoma pozdravljam gest brisanja posta i izvinjenja (razum ipak prevladao).
Slažem se da je i novi član Furgo, možda na početku "suviše dodao gasa", ali srediće se to siguran sam. Mislim da su njegovi post-ovi koristili mnogima !?!?
::svaka cast:: kolega nikolai.

Sa ovim će se završiti, jer je prvi put (bez opomena, kazni i tome sličnog) - za ubuduče videćemo !!!
Nastavitmo bogatu aktivnost na ovom delu Foruma, uz kolegijalnost, dostojanstvo, razumevanje, poštovanje mišljenja drugih!
Naravno, odgovoriti argumentovano, dokazima - teoretskim i praktičnim kako to priliči, ali bez uvreda, ružnih reči itd., kao što se to do sada radilo!!

:ppozdrav:
 
da malo ozivim temu,evo slika od pre par dana,mesanci od sarolea slikani kod kolege Srela.on ce verov napisat vise o njima
v6ptnn.jpg

2eqcro5.jpg

29fs9ao.jpg
 
lepo,samo scim ukrstan sarole,videces kada ga zakoljes da su partije mesa ekstra a koske sitne,po meni najbolji za melezenje je sarole,nebitno sa cime
 
postoje neka bioloska pravila koja se moraju ispostovati. Ona nisu uvek u skladu sa nasim zeljama i mogucnostima. Manje zivotinje imaju manje potrebe za hranom ali je i njihova produktivnost manja ili je potrebno da im se obezbedi hranivo sa visokom gustinom hranljivih materija da bi postigle vecu produktivnost. Odredjeni gabariti zivotinje zahtevaju i odgovarajuci skelet u zavisnosti od rase. Nije realno za ocekivati da se tovne rase gaje pasivno i da im rezultati budu optimalni. Isto tako krupnije zivotinje kao W, Sufolk ili bergamo da imaju sitnu kosku a da teze 100 i vise kg. Amerikanci su selekcijom napravili dva tipa Sufolka, jedan samo za izlozbe koji mora imati 1m visine u grebenu i vise, ne sme imati stomaka i izgleda gotovo kao isklesan ali je i mesnatost slaba. Drugi tip zivotinje je nizi, sa vecim stomakom, dobro raobljenim rebrima i dobro mesnat ali se tamo nigde ne pojavljuje na izlozbama. Zato je bitno da proizvodjac zna sta hoce, koje su njegove zelje odnosno mogucnosti ili musterije i da ima uniformisane zivotinje jer kupci traze ne samo dobar vec i konstantan kvalitet.
 
Ko hoce da nekog od ovih malih debeljuca spasi noza nek kontaktira kolegu Srela na PP,ja sam spasio jednu zensku:)
 
Nazad
Vrh