Priključci, strojevi i mašine "made by savoris"

ma imam ja jos strojeva sto sam radio samo cekam da se iskomentarisu ovi
ali kako vidim ovje uopste nije rijec o ovim cudesima

ja sam ovu temu postavio da bi od Vas cuo neke predloge savjete ili sugestije a stvarno covjek popizdi kada vidim ovoliko OFF topica
sticem osjecaj da me neko ignorise ili zajebava
a meni nije ni do jednog ni do drugog

nisam detaljno jos pregledao forum
ail ako nema neki podforum 'kafana ili off topic " predlazem urednicima foruma da je pod hitno naprave
jer ako se nastave ovakvi komentari u temi koju sam postavio da bude edukativnog karaktera ne ostaje mi izbora nego da je zakljucam

eto toliko od mene
i jos jedno misljenje modovi treba da budu malo strozi
ja da sam moderator i da vidim ovolike OFFove ja bih to NEMILOSRDNO brisao
(nadam se da necu nikada doci u nezahvalnu poziciju da budem mod.) :udri:
 
Savorise mašine su odlične, nego ono vitlo mi je ajme dobro, pomoću njega bi se mogla i teža drva tovariti na prikolicu, staviš spojnice naprijed i odostraga na traktor tako da nemoraš šarafat. Napraviš postolje na prikolici za vitlo (na jedan prednji kut prikolice u visini do koje tovariš) i nema umora..

Ili kao šumsko vitlo, samo ga bubneš iza.... Uf da mi je samo jedan hidromotor...

btw. jel imaš kako vitlo, stari je pravio ali nam je na reduktoru već 2 puta pucala osovina. Sad ga prepravlja na ovako nešto, ali robusnije, jer čini mi se da ovaj nosač koji drži kardansku osovinu sigurno puca ili kida one vijke
 
@NA ruku za drva imam
samo je ne koristim posto sam kupio viljuskar za traktor pozadi tako da mi vise ne treba
stajala je na prednjem desnom cosku i okretala se 360stepeni
viljuskar mi je mnogo prakticniji

@KIKI svaka pumpa moze da se koristi kao hidromotor ali je problem sto vecina njih moze da radi u jednom smijeru , kada dolazi pritisak na izlaz pume tada je OK
ali kada pritisak dodje na ulaz pumpe onda dolazi do izbijanja semeringa
prbao sam prakticno
znaci ako nekome treba jednosmijerni hidromotor lagano meze da iskoristi pumpu za te svrhe

ali nema potrebe se zezati sa pumpama kada u Rumi na vasaru moze da se nadje hidromotora za jeftine pare

@petarHR sa ove slike bih ti rekao da je ovo nepravilan omjer
pazi ogradjujem se od toga ako mislis da napravis nesto za manje sile
ja sam napravio vitlo koje radi uspjesno (predstavit cu ga kasnije) neki realan odnos redukcije po meni je od 12:1 do 16:1 koliko je kod mene
a ovo na slici sto je ako uzmemo u obzir odnos redukcije i obima kotura onda ja ne bih bio u kozi tvoga kardana koje se cesto pucati
a i ovaj mali lancanik ne valja kako stoji nalcanik mora biti izmedu lezajeva a ne pored njih
mora doci do zakrivljivanja osovina

sve ovo sto sam rekao ne mora se uzeti za ozbiljno ako se radi o manjim silama
ja sam sa mojim vitlom vadio kamion DEUTZ sa busotinom istraznom na njemu i komplet busacim alatom cirka oko 8 tona iz kanala bez problema (kamion bio ugasen)
sajla 14mm herkules motanje i preiknem je ponekad
 
Pa dobro ,delimično se slažem . Ali ne svaka pumpa klipno-aksijalna sa regulacijom....neće da može, da nebi širio priču ! :cao:
 
@ KIKI da da naravno
mislio sam na zupcaste pumpe
apsolutno si u pravu

@ petar HR sad sam tek video da si i ti skeptik za onu osovinu sa ricnovima kardana
nece da moze kako rece kiki :nono:
 
ovo sam dao primjer, jer to vitlo s slike nije moje nego da princip pokažem. I baš to vitlo je bilo izloženo na sajmu u Osijeku, a totalni promašaj, sliku cijelog se bojim staviti, jer je prilično loše izvedeno (a i nebi tipu koji to prodaje radio antireklamu pa da me poslje traži ::namigivanje:spavam:... Prijenos neznam koliki je, provjerit ću sutra, ali hvala na informaciji koliki treba biti..

Prije mi je bio pužni(kutni) prijenos, pa onda opet ovako na lančanike i pucala je osovina tog reduktora koji je bio s kidalice...

Ajde ako imaš sliku svoga vitla pa stavi da vidim...
 
VITLO rucni rad takodje
ostalo da se rijesi bolje ono kvacilo , da moze da se rukuje u potpunosti sa mjesta vozaca

EDIT onaj reduktor dole je ustvari diferencijal od BMWa , redukcija 1:3.80-4 neznam tacno i redukcija lanca je jos 1:4 ukupno ono 1:16 mozda malo previse
 
Nije previše jer je jaka ova sajla, ovako manje trpi kardan, nego kako si riješio kvačilo?

Sad još dodaj ''dasku'' da imaš uporište, zgodno da se upreš u neki panj, da ne trpi hidraulika traktora i kočnice.. A opet možeš podić da imaš grip.. Ili si ovo fiksirao?
 
daska ima evo je


ali ovo ukopcavanje sam jako lose uradio
tada mi nista pametnije nije padalo na pamet, a ostavio sam prostora da se moze nesto uraditi
sada razmisljam da stavim dvije lamele sa obje strane kalema i da stezem kalem sa lamelama aksijalno izmedju dvije ploce koje su fiksirane na osovinu koja je 50mm
znaci jedna ploca fiksirana a druga steze kalem , normalno pneumatskim ili hidraulicnim klipom

ovo je trenutno stanje koje kako i sam vidis da ne valja
 
po meni mozda bi ti bilo dobro na drugi izlaz iz diferencijala sto si ga fiksiro da stavis disk to jest neku kocnicu skojom ces ukljucivat i iskljucivat vitlo ::namigivanje::
 
Ili da na taj disk od bubnja montiras kocionu sapu od poloneza ili PZ-jca zadnji tocak ima mehanicki izvod za rucnu kocnicu koju moze sajlom sprovesti negde u kabinu traktora! Pogledacu dali imam na tavanu od poloneza da slikam pa da ti postavim da vidis na sta mislim!
 
mladen je napisao(la):
po meni mozda bi ti bilo dobro na drugi izlaz iz diferencijala sto si ga fiksiro da stavis disk to jest neku kocnicu skojom ces ukljucivat i iskljucivat vitlo ::namigivanje::

Može, ali kočnica mora biti momačka, ja bi rađe uzeo komad pločevine, izbušio u krug par rupa i kočio ga nekim bolcnom koji bi bio učvršćen na konstrukciju. Na njega sajlu od bicikla kojom će ga otkočit, a oprugu stvit da ga vraća u zakočeno stanje kad naiđe rupa
 
to da se blokira druga strana diferencijala otpada
razlog je to sto je blokirano srce diferencijala da bi dobio odnos 1:4
a ako umjesto blokade srca diferencijala blokiram samo jednu poluosovinu redukcija je onda 1:2
ovo je provjereno u praksi

@mityoo nisam te najbolje razumeo
polonezove dijelove nisam imao priliku da vidim
ako bi mogao malo da pojasnis

znaci kroz ovaj bubanj prolazi osovina koja je debela oko 55mm
izmedju osovine i bubnja su montirani jaki valjkasti lezajevi
znaci kada se osovina okrece bubanj stoji ,potrebno je ukrutiti vezu osovina-bubanj da bi namotavanje pocelo
na ovoj zadnjoj slici se vidi da sam ja to pokusao rijesiti sa nekakvim klinom koji ji zabravljivao
i to je radilo ali je jako neprakticno i sporo
problem mi stvara to sto se oba dijela okrecu ,znaci trebalo bi da se uradi nesto na principu druk lezaja i korpe kvacila

trenutna opcija koja mi se muva po glavi je lamele kao sto sam vec gore naveo ili

plan B : na osovini napraviti jednu dodatnu pocu koja ce se kretati aksijalno po njoj
a da na sebi ima neka metalna ispupcenja koja ce zabraviti na ista takva ispupcenja na bocnoj strani dobosa

znaci i na bocnu stranu dobosa dodati isto ovakva dva crvena dijela
i onda bi samo ostalo da se stavi nesto kao viljuska u mjenjacu da pokrece ovu plocu po osovini
:sta: samo u ovome slucaju ne bi moglo pod teretom da se iskljuci
ali nije ni to problem stajanje na kvacilu :D
 
Znaci ti treba da fixiras bubanj na osovinu da bi poceo da namotavas sajlu? Ja sam razumeo da tebi treba kocnica da ti se sajla nebi odmotala kad je jednom namotas(zategnes) Onda moja ideja nevalja...
 
e sada smo se razumjeli :ppozdrav:
nema potrebe za kocnicom posto u rusa to sve odradi kardan , u njemu imam kocnicu
 
Nazad
Vrh