PDA

View Full Version : Zagrtanje kukuruza

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

todor
11-03-09, 10:19
zato što je to idealno vreme za zagrćanje

tarana
11-03-09, 10:33
kakve veze ima zagrtanje s đubrenjem?
drugo, u životu nisam zagrtao kukuruz. čemu to služi? povećavaš povrešinu isparavanja i isušuješ zemlju...

case ih
11-03-09, 10:35
Zagrtanje sluzi tome da bi zemlja bolje ispucala u avgustu :lol:

todor
11-03-09, 10:37
ma da svake godine zagrćem i uvek imam dobar rod,pa zar sa špartanjem ne isušuješ zemlju
_________________________________________________P ost je spojen: 1236760708________________________________________ _________

kakve veze ima zagrtanje s đubrenjem?
drugo, u životu nisam zagrtao kukuruz. čemu to služi? povećavaš povrešinu isparavanja i isušuješ zemlju...
kako da ne

tarana
11-03-09, 13:09
probaj jednom da ne zagrneš, možda rod bude još bolji.pusti to "moj deda je zagrt'o, moj baba je zagrt'o pa zagrćem i ja..."
špartanjem ne isušuješ zemlju naravno..jesi čuo nekad da je svako špartanje kao dobra kiša? činiš zemlju rastresitom i sprečavaš kapilarna isparenja.
pročitaj malo..koristi gugl...pitaj tu vesnu...

todor
11-03-09, 13:11
a sa zagrtanjem kao iusušuješ ma daj zagrćanje je kao špartanje pa neidem ja dubinu pola metra

tarana
11-03-09, 13:56
šta da ti kažem prijatelju...samo zagrći...tvoj tavan - tvoja lotra...

paorpaor
11-03-09, 14:45
Ja isto nikad nisam zagrtao,a ni bacao vestak kad je kukuruz vec nikao. Uvek pre setve i jos dva spartanja,i bude odlicno. Mislim da je sve ostalo samo uzalud posao.

šandor
11-03-09, 14:50
I ja sam svake godine zagrtao kukuruz i došao sam do zaključka da u tragove gde ide točak skinem tu finu usitnjenu zemlju i posle tomo leti kad dođe suša ispuca zemlja i brzo gubi vlagu,zato ove godine planiram da ne zagrčem. Mada stari ljudi pričaju da treba da se zagrne kukuruz jer čuva od poleganja , šta mislite o tome ? ^-^

diklofen
11-03-09, 14:54
Kupiš i seješ sorte koje niže nose klip i nema tu poleganja.Nije zagrtanje loša mera pogotovo kod suncokreta.

meshtro
11-03-09, 15:05
mi vec 5 god. ne spartamo,samo se zagrne i uz to baci u redove 150 kg/kj AN-a. jos nikad nije omanulo.....

tarana
11-03-09, 15:17
sta videli negde da zadruga zagrće?
ima neki ogled da se zagrtanje pokazalo dobro?
negde ste pročitali tekst koji je stručno lice pisalo pa se preporučuje zagrtanje zbog tog i tog?
ima neki link na internetu?
bilo šta?

todor
11-03-09, 15:32
jeste tarana videli smo malo sutra

paorpaor
11-03-09, 15:42
Stari ljudi jesu zagrtali,ali stari ljudi su sejali stare hibride kukuruza,da ne kazem sorte. Danasnji hibridi su uglavnom odlicno otporvi na poleganje. Tako da je zagrtanje ipak malo zastarela operacije koja je nekad imala svrhe,ali danas mislim da je potpuno bezpotrebna jer ne donosi ama bas nista vise od ovog sto ulozis za tu operaciju (gorivo,vestak,amortizacija,ljudski rad)
_________________________________________________P ost je spojen: 1236779167________________________________________ _________
Ljudi mi ipak ne sejemo sorte,vec hibride kukuruza. Sorte su psenice,soje.. Sorte se mogu sejati iz cardak dok hibridi to ne mogu. Mislim sve moze kod nas ,ali je rod jako,jako upitan.

oldtimer
11-03-09, 15:48
Mada stari ljudi pričaju da treba da se zagrne kukuruz jer čuva od poleganja , šta mislite o tome ? ^-^

Prve internodije kod kukuruza su najkrace, samim tim i najcvrsce, i priroda im je namenila ulogu bas da stite kukuruz od poleganja.Kada mi te prve internodije zagrnemo, one pustaju adventivni koren, a iznad povrsine ostaju duze internodije koje nemaju dovoljnu cvrstinu, tako da mi zagrtanjem ustvari oslabimo stabljiku.

Slozio bih se sa vama da je zagrtanje bespotrebno, pa cak i stetno,, osim u jednom slucaju-a to je kada ostanu korovi.
Prosle godine sam imao mnogo korova u kukuruzu, jer nije uspelo prskanje sa Galenikinim Motiwelom ":":{.
Zato sam pristupio zagrtanju, i rezultati su bili sjajni-unistio sam skoro sav korov!!!! 8) :D

paorpaor
11-03-09, 15:50
To su ipak extremne situacije,gde ce svako naci neko svoje resenje,pa medju njima moze biti i zagrtanje.

sasa22
11-03-09, 17:39
sto se tice zagrtanja apsolutno se slazem da vredi iskljucivo ako zakaze hemija u ostalim slucajevima :<<> nego, urea pred setveno a AN il eventualno "mesano" ko ga nije zaorao sta mu (mi) je ciniti?

todor
11-03-09, 17:48
ja ću ići pred setvu 150kg ana i samo prođem setvospremačem i sejanje

kiraj
11-03-09, 17:57
Pred oranje je bacen MAP oko 70kg po jutru, pred setvu NPK15:15:15 150kg i 120kg Uree. Da sam imao NPK ranije zaorao bih ga, ovako ce ici pred setvu

dukej
11-03-09, 18:25
Mada stari ljudi pričaju da treba da se zagrne kukuruz jer čuva od poleganja , šta mislite o tome ? ^-^

Prve internodije kod kukuruza su najkrace, samim tim i najcvrsce, i priroda im je namenila ulogu bas da stite kukuruz od poleganja.Kada mi te prve internodije zagrnemo, one pustaju adventivni koren, a iznad povrsine ostaju duze internodije koje nemaju dovoljnu cvrstinu, tako da mi zagrtanjem ustvari oslabimo stabljiku.

Slozio bih se sa vama da je zagrtanje bespotrebno, pa cak i stetno,, osim u jednom slucaju-a to je kada ostanu korovi.

Potpisujem.

A evo i jedna beleška sa jednog zimskog predavanja za poljoprivrednike:

"Izbegavati podgrtanje jer se time podstiče kukuruz da svojim gornjim kandžama uzima vlagu iz kupice a koren tada prestaje (uspori) da ide u dubinu da traži vodu. Posle desetak dana iz kupice presuši vlaga a koren je izgubio vreme da ode dublje i traži vodu. Takođe je, suprotno uvreženom mišljenju, podgrnut kukuruz mnogo manje otporan na poleganje i lom stabljike (stabljika obično puca baš na vrhu kupice)..."

mityoo
11-03-09, 21:25
Ja sam imao i zagrtanog i nezagrtanog i nisam video bas nikakve razlike! Tako da ne planiram zagrtati ako nebudem morao iz nekog drugog razloga, ali necu da trosim naftu dzabe!

todor
11-03-09, 21:28

Prve internodije kod kukuruza su najkrace, samim tim i najcvrsce, i priroda im je namenila ulogu bas da stite kukuruz od poleganja.Kada mi te prve internodije zagrnemo, one pustaju adventivni koren, a iznad povrsine ostaju duze internodije koje nemaju dovoljnu cvrstinu, tako da mi zagrtanjem ustvari oslabimo stabljiku.ma daj ja svake godine zagrnem preko 30ha i nikad ništa mu nije falilo

Potpisujem.

A evo i jedna beleška sa jednog zimskog predavanja za poljoprivrednike:

"Izbegavati podgrtanje jer se time podstiče kukuruz da svojim gornjim kandžama uzima vlagu iz kupice a koren tada prestaje (uspori) da ide u dubinu da traži vodu. Posle desetak dana iz kupice presuši vlaga a koren je izgubio vreme da ode dublje i traži vodu. Takođe je, suprotno uvreženom mišljenju, podgrnut kukuruz mnogo manje otporan na poleganje i lom stabljike (stabljika obično puca baš na vrhu kupice)..."

branko
11-03-09, 22:04
Evo jednog izvoda iz teksta Savetodavne službe, na temu zagrtanja.

Vrlo često se kao druga ili treća međuredna kultivacija ratarskih okopavina obavlja zagrtanje useva da bi se, između ostalog, zagrnuli u redu zaostali korovi. Što se tiče korova u redovima useva, ako ih ima, to je možda i opravdano. No, prigovor je da se na taj način povećava površina zemljišta izložena isparavanju vode. Zagrtanje useva je naročito nepovoljno, po meni, jer se između redova biljaka "oguli" zemljište da bi se nepotrebno zagrnule biljke, te se praktički ostavljaju otvorene mikrokapilare, kojima se voda diže iz donjih slojeva zemljišta i time znatno povećava njen gubitak.
Miroslav Borojević dipl. ing. polj. "Agrozavod" Vrbas
:D

dragansavin
22-03-09, 13:40
sta znam ja licno volim da zagrcem i kukuruz i suncokret, radim to vec godinama i nevidim neku stetu, a njiva mi mnogo lepsa izgleda kada zavrsim

branko
22-03-09, 19:11
U tekstu koji sam naveo se verovatno misli na klasičan način zagrtanja gde se na špatraču stave one velike daske od pleha, pa one guraju gomilu zemlje na kukuruz...

Farmer II
22-03-09, 21:07
Ok, interesantna je trenutna debata između pristalica zagrtanja ili ne. Našem narodu je ušlo u krv zagrtanje, jer je to poslednja agrotehnička mera kojom može uticati na prinos(zbog korova) "poslednji amin", i reći sada nekom da će imati veći prinos ako ne zagrće...još ako je neki stariji čovek, nema šanse da izbaci zagrtanje. JA bih skrenuo pažnju na nešto drugo, u šta sam se uverio više puta, a što govori u prilog zagrtanju?!
Npr imamo 2 parcele , jedna se zagrće, a jedna ne, i u toku godine obe parcele polegnu zbog zlatice(znate na šta mislim), e sad kod one parcele koja je bila zagrnuta, kukuruz se još može skupiti adapterom, kada se šiljkovi spuste jako nisko, da idu po zemlji i malo da je riju, ...dok kod one druge parcele, to ne može uraditi, tj šiljkovi se ne mogu podvući pod stabljiku kukuruza, i dosta ostaje iza kombajna neovršeno.

slovakbre
27-05-09, 00:18
Do sada zadruge nisu zagrtale ali od kada Matijević drži zemlju u našem ataru oni su počeli sa zagrtanjem,valjda i naši stari nisu nosili glave samo za šišanje. >:D

banePA
28-05-09, 15:35
Ja do sad nisam zagrtao, sest godina kolliko radim zemljoradnju, (moj deda redovno svake godine), ali iskreno mislim da je zagrtanje nastalo kad nisu postojali herbicidi, nego se kukuruz okopavao i onda ako promakne ili nikne posle okopavanja neki mala trava ti je zagrnes ugusi se i gotova je, a kad se prska "otrovima" njemu ne moze da promakne nesto i mislim da nema potrebe za zagrtanjem i mislim da se to pre radilo vise zbog trave a ne zbog kukuruza!

cicimoric
28-05-09, 16:28
slazem se sa tobom u potpunosti. A zagrtavanje ima i svoju manu. Sitnu zemlju koja se nalazi medju redovima prebacimo u redove zagrtanjem i posle ako nema dovoljno padavidna izmedju redova lakse popuca zemlja.

diklofen
28-05-09, 17:45
Moje lično mišljenje je da je zagrtanje ,ukoliko ima dosta trave u redu ,odlična mera.Ja imam i zagrtače ali ih nisam još ni jednom koristio.Neće ljudi da ulaze u njive sa beračima gde je zagrnut kukuruz.Svi kažu kako se lome kljunovi i još po nešto crkava na sečkama i nema para da u takvoj njivi rade.Svako ima neki svoj razlog

kombajner
28-05-09, 18:24
pa kad je onaj breg po redovima kukuruza verovatno zato a i nozevi tarupa nabrzinu ce otici tako da bolje da izbegnu !

novica
30-05-09, 09:16
kod nas ljudi koji zagrcu kazu da je to prednost zato sto kad skinu usev lakse i sa manje prohoda tanjiracom spreme zemlju za setvu ozimih kultura >:D

todor
02-06-09, 18:59
pa kad je onaj breg po redovima kukuruza verovatno zato a i nozevi tarupa nabrzinu ce otici tako da bolje da izbegnu !
pa na kolikoj ti visini tarupiraš kad hvataš zemlju ili ti i zemlju tarupiraš a to da se noževi troše kad je kukuruz zagrnut su priče za malu decu

Matic
02-06-09, 19:06

Nisam još video da je neko zagrnuo kukuruz do pola stabla pa da smeta tarupu ako ti Kombajner zatrpavaš kukuruze da malo vire iz zemlje onda stvarno može tarupu da smeta.

oldtimer
02-06-09, 19:07
Ove godine pada zagrtanje!
Koliko god izbegavao, moram...
Posle ove kise krenuo sitan muhar, moram ga sahraniti!

todor
02-06-09, 19:08

Nisam još video da je neko zagrnuo kukuruz do pola stabla pa da smeta tarupu ako ti Kombajner zatrpavaš kukuruze da malo vire iz zemlje onda stvarno može tarupu da smeta.
bolje i kukuruz nego soju kao kod mene što su radili

banePA
02-06-09, 19:30
kod nas ljudi koji zagrcu kazu da je to prednost zato sto kad skinu usev lakse i sa manje prohoda tanjiracom spreme zemlju za setvu ozimih kultura >:D

Tu si upravu, vidno bolje se istanjira kad je bio zagrnut i ja cu morati ove godine da zagrnem dve parcele, krenula sitna trava, jedino zbog toga!

Bobo
02-06-09, 20:00
Imam kultivator (spartac) sa 2/3 vlasnistva a moj susjed ima trecinu. I on je od nekoga cuo za ogrtanje kukuruza i kako je to super ovo ono... Inace, dosta je povodljiv i on si kupi motike za zagrtanje koje se stavljaju na mjesto onih zadnjih nozeva...

Sto mislite koliko ih je puta koristio? Samo jedne godine i reko je da nikada vise to nece raditi. Motike stoje kod mene u polici nekoristene i dzabe covjek bacao novce...

Bas sam jucer zavrsio kultiviranje kukuruza i nikada ga zagrtali nismo, jer je to samo uzaludno trosenje goriva.

Sto se tice nemogucnosti kupljenja kukuruza koji je pao na zemlju, to nije u stanju obaviti samo stariji SIP berac, dok Zmaj to odradi bez greske, kao i noviji SIP-ovi koji mogu podizati i spustati kljunove. Svojim ocima sam vidio da ZMAJ kombajni takodjer mogu derati kljunovima po zemlji i da tu nema problema...

kombajner
02-06-09, 20:10
ma nikad moji nisu zagrtali neznam kako i cemu to sluzi?? ali moze samo spartanje dva puta

KishRobert
02-06-09, 22:39
necemo zagrtati.

mityoo
02-06-09, 22:54
Ni mi!

dicki
02-06-09, 23:10
Zakasnio zbog kise, a hteo sam.

phoenixfendt
02-06-09, 23:14
mi svake godine zagrcemo kukuruz i dobro se pokazala ova agrotehnicka mera jer se zaoravanjem kukuruza svi sitni korovi prevrcu ili zatrpaju tako da ostane cisto iza i kukuruz ima vise vlage i teze polegne ako dodje vetar pa ako je dobro zagrnut onda je kukuruz odlican i nece polegnuti,i mis se spremamo zagrtati cim se prosusi 8)

KishRobert
02-06-09, 23:21
tesko da mu ostane vlage...

branko
02-06-09, 23:44
Ma ajde sad...
Godinama radim zagrtanje kukuruza zajedno sa ušpartavanjem AN-a i uvek budu dobr kukuruzi.
Sada posle ovih kiša ima sve te sitne korove koji niknu da zatrpam zemljom.

šandor
03-06-09, 15:47
Ma ajde sad...
Godinama radim zagrtanje kukuruza zajedno sa ušpartavanjem AN-a i uvek budu dobr kukuruzi.
Sada posle ovih kiša ima sve te sitne korove koji niknu da zatrpam zemljom.

:D :D

tomica
07-07-09, 21:31
da se i ja ukljucim u neku raspravu.Suncokret ne prskam samo zagrnem korove,a kukuruze sam probao i ovako i onako i nema neke razlike. :D

todor
15-11-09, 01:29
pa kliko ja znam samo se kukuruz zagrće osim ako neko nije toliko pametan da zagrće soju

dukej
15-11-09, 03:13
jedino je opravdano ga zagrtati ako se zna da će godina biti sa dosta padavina.

Ko nadje način da ZNA da će godina biti sa dosta padavina može slobodno da batali poljoprivredu, i da se posveti novom hobiju - kupanju u lovi. :D

Dragan18
15-11-09, 03:44
:D

kiraj
15-11-09, 08:39
najveća greška koju svi čine u godini sa malo padavina je zagrtanje useva a kukuruza POGOTOVO.jedino je opravdano ga zagrtati ako se zna da će godina biti sa dosta padavina.a postoji i razlog za to koji je naučno dokazan i Utemeljen.e sad pitam ja sve one koje zagrću kukuruz zašto ga zagrću i šta time dobijaju:lol: :<<>
Koliko znam svako ko radi zagrtanje to radi da bi unistio travu a ne da zagrce kukuruz.

bubiša
15-11-09, 17:02
Svi koji malo prate vremenske prilike trebalo bi da znaju da prognoze vremena koje su duže od tri dana nemaju veliku preciznost a kamoli na mesečnom ili dužem periodu.
Da li će godina biti kišovita ili ne nemože niko da kaže,može samo da nagađa.
Na bilo kom sajtu koji se bavi vremenskim prilikama daju se prognoze od 3-5 dana,svaka duža je pod velikim znakom pitanja.

tarana
15-11-09, 18:52
kukuruz se ne zagrce nikad, jer se povecava povrsina isparavanja.

dukej
15-11-09, 20:26
sada ko želi da se bavi poljoprivredom ozbiljno mora da prati vremensko klimatske uslove kako dnevne,mesečne tako i za celu godinu.neće pratiti onaj od 10,20ili30ha al onaj ko ima 100 i više hoće sigurno jer i ulog je mnogo veći.a da li će godina biti sa 750mm vodenog taloga ili manje+ - to i nije bauk da se ispita kao i po mesecima prateći hidrometerološku sliku

Možeš imati 0.5 ha ili 5000 ha, isto ti se piše, NE MOŽEŠ SA SIGURNOŠĆU znati kakve će biti vremenske prilike pogotovo za duži period. Verujem da si razuman čovek pa da nagađanja vremenske prognoze ne uzimaš za ozbiljno. I itekako je bauk ispitati koliko će biti vodenog taloga ne znam koje meteorološke slike da pratiš, (mada mi uopšte nije jasno na kakve uopšte hidrometeorološke slike misliš, postoje samo aktuelne a to ti neće reći kakva će biti godina). Pretpostavljam da misliš na statističke podatke po mesecima, ali to ništa ne mora da znači. U stvari uopšte nisam razumeo na šta misliš, pa bih te molio da to malo pojasniš ako hoćeš.

bubiša
15-11-09, 20:28
Za prognozu me nećeš ubediti jer koliko pratim prognoze (intenzivnije u zadnje 3-4 godine,naročito u vreme setve,prskanja i naravno žetve) niko ko se ozbiljnije bavi prognozama ne daje duže prognoze od 3-5 dana.Ima naravno one koje sa rade na duži vremenski period (ko Koljčickom) koje su dosta neprecizne i netačne.Tu se samo može videti orjentaciono kakvo se vreme očekuje što je vrlo često daleko od stvarnog.
Da ne odem baš skroz u :){{
Kukuruz se zagrće,bar kod mene da bi se suzbile trave koje niknu posle prskanja.I to ko mora da zagrće to radi plitko da ne nabaci mnogo zamlje i napravi velike bregove.Iz prakse je dokazano da kukuruz koji je zagrnut lošije podnosi sušu jer se razvijaja gornji korenov sistem a centralni ne ide u dubinu,tako koren bude "plitak" i pri jačim vetrovima sa kišom taj kukuruz polegne.U početku mog paorisanja i ja sam primenjivao tu agrotehničku meru ali sam posle par godina odustao.
Što se tiče zimskog oranja radim ga sada zato što zemlja tokom zime bolje izmrzne,bolje upija padavine tokom zime,ako ima korova koji su višegodišnji prevrtanjem žila suše se.Kod mene u selu ljudi kažu da je i najgore zimsko oranje bolje od najboljeg proletnjeg.
@ Dukej >:D >:({

Dragan18
15-11-09, 20:34
:D Bubisa

farmil
15-11-09, 20:38
u mom kraju niko ne zagrce kukuruz vec duze vreme, ja cak sta vise ga razgrcem spartacem prilikom spartanja i uvek imam odlican kukururz/

šandor
15-11-09, 20:42
Ja od ove godine neću da zagrćem kukuruz inače u mom kraju svi zagrću . Bolje dva puta da špartam ( ako stignem )

dukej
15-11-09, 23:29
Ove godine mi je pobegao kukuruz pa ga nisam ni parao ni podgrtao (što inače ni ne praktikujem), i opet je bio ok. Iako je dobro popadao, kombajn je najveći deo pokupio i imao sam 5900 kg/kj. Na ovu godinu i ne bacanje NPK, ja sam zadovoljan.

SasaK
17-11-09, 21:39
ja isprskam,ispartam jednom i zagrnem,probao sam na jednoj njivi da ne zagrnem,bio je losiji qqruz,sve je isto odradjeno samo nije zagrnuto i qqruz je podbacio,pa sad ko kako hoce,svoja volja

ZvonaHR
04-07-10, 08:02
pa može iči i prihrana zajedno sa zagrtanjem,u jesen kada skineš ili kukuruz ili suncokret javlja se i problem kod oranja na plugu sa kopirnim točkom malo je dolje malo je gore i eto neravnog oranja

paorpaor
04-07-10, 11:48
Pa bas mislim da zagrtanje ove godine moze doneti samo loseg,a evo i zasto. Vlage ima preterano i kad hranu stavimo blizu povrsine kukuruz slabo razvija koren u dubinu jer su mu sva hranjiva blizu. I onda se postavlja pitanje, sta ako malo zasusi ?

dicki
04-07-10, 12:12
Moze da se razmislja i ovako: Prihrana zbog vlage brzo putuje.Koren je sada blize povrsini, pa se zagrtanjem obezbedjuje sloj zemlje koji ce u susnom periodu sacuvati vlagu i ''pridrzati'' kukuruz u slucaju jakih vetrova Lkl{{ Po meni ko je zagrnuo sigurno nije pogresio.

IMT-550
04-07-10, 12:20
Ja od ove godine neću da zagrćem kukuruz inače u mom kraju svi zagrću . Bolje dva puta da špartam ( ako stignem )

Bolje je , i ja bi reko.... >:({

SasaK
04-07-10, 13:35
Ja svake godine zagrnem i qqruz i suncokret,tako sam uvek radio >:({

branko
04-07-10, 19:49
Zagrtanje ove godine pun pogodak, jer je sve kasnije nikle korove pokrila zemlja.

Stvarno je jedini problem neravnomerno oranje sa kopirnim točkom, zato sam to izbacio iz upotrebe.

Farmer II
04-07-10, 23:10
Kakve veze ima oranje sa zagrtanjem? I ovde se ore sa dvobraznim, trobraznim plugovima sa kopirnim točkovima, a oranje posle bude ravno. Kopirni točak ide između 2 zagrnuta reda kukuruza, tj u " dolinu" . Nisam primetio da zagrtanje ima neki uticaj na jesenje oranje...

Bećarina pusta
05-07-10, 09:36
Kakve veze ima oranje sa zagrtanjem? I ovde se ore sa dvobraznim, trobraznim plugovima sa kopirnim točkovima, a oranje posle bude ravno. Kopirni točak ide između 2 zagrnuta reda kukuruza, tj u " dolinu" . Nisam primetio da zagrtanje ima neki uticaj na jesenje oranje...

Ma kako nebi imalo utjecaja. Kad ti točak naiđe na red odma oplići oranje. Ko će stalno nišanit redove i gledat di će točak ići. ^-^ Al sto ljudi sto čudi, neko na to neobraća pažnju. Svako zna svoje.

mityoo
05-07-10, 12:34
Sa 2x14" plugom nema šta da nišaniš... jednom se uvatiš reda i stalno na istom mestu ide točak... Sa trobrazdnim je malo komplikovanije....

paorpaor
05-07-10, 13:37
Zagrtanje kukuruza se valjda vise nigde na svetu ne radi osim jos kod nas. Mislim da je to zastarela agrotehnicka mera,ali ko voli nek izvoli. Po meni je bitnije na vreme baciti hranjiva pa da koren tezi ka dubini jer tamo ima i vlage. Ova godina je malo izuzetak,ali nije iskluceno da ce zasusiti kad kukuruzu bude najvise trebala hrana i voda.

dukej
05-07-10, 17:03
A i ove kiše su spustile azot dublje u zemlju...

Rakin
07-05-11, 18:31
I ja bi nesto dodao,U juznom banatu Nema poljoprivrednika koji nezagrce!,Znaci posle prskanja, Zagrnes Iseces biljke izmedju redova i zatrpas bilje na kukuruzu odnosno suncokretu E onda stvarno kada krene kukuruz da buja,Kukuruz preraste korov i neda mu svetlost pa se korov i osusi Ja prosle godine nisam zagruno jednu njivu a odmah preko puta jesam I kad sam dosao da berem dosta je bilo poleglog Cak smo i rucno brali ;),Sto se oranja tice Tockovi i crtala kod nas se Nekoriste!!!!.

Darko Dren
07-05-11, 19:01
Kod mene u kraju još ima onih koji zagrću kukuruz, pa onih koji pale strnjišta, pa onih koji skupljaju kukuruzovinu na redove pa potom pale, kako bi navodno lakše uzorali... itd... Ukratko, još ima onih koji rade nešto što se nigde u svetu ne radi, ili što je davno prevazidjeno.

Bez uvrede, mislim da je zagrtanje kukuruza nepotrebna i prevazidjena operacija.:<<>

Lala iz Banata
07-05-11, 22:58
I ja bi nesto dodao,U juznom banatu Nema poljoprivrednika koji nezagrce!,Znaci posle prskanja, Zagrnes Iseces biljke izmedju redova i zatrpas bilje na kukuruzu odnosno suncokretu E onda stvarno kada krene kukuruz da buja,Kukuruz preraste korov i neda mu svetlost pa se korov i osusi Ja prosle godine nisam zagruno jednu njivu a odmah preko puta jesam I kad sam dosao da berem dosta je bilo poleglog Cak smo i rucno brali ;),Sto se oranja tice Tockovi i crtala kod nas se Nekoriste!!!!.
Ja sam iz Juznog Banata i ne zagrcem.

talianu
07-05-11, 23:05
Takođe ne zagrćem!

Matic
07-05-11, 23:12
Takođe mada nije loše ako se posle zagrnutog kukuruza tanjira za pšenicu,ispadne super.

kloki
08-05-11, 01:20
i mi smo izbacili zagrtanje jedino ako se otme korov pa ga kobajagi zatrpamo

Dr.Gruja
08-05-11, 01:40
Kod mene u selu skoro svi zagrću.

maki_vs
10-06-11, 11:15
kod mene u selu do pre par godina su skoro svi zagrtali.sad retko ko,jedno spartanje i amin na ovu cenu nafte mislim da je bacanje para

Igor578
10-06-11, 12:27
Ja sam iz Juznog Banata i ne zagrcem.

I ja sam iz Juznog Banata i ne zagrcem. Ovaj Rakin post i nije bas merodavan :)

cicimoric
10-06-11, 14:10
Zadnji put smo kukuruz zagrtali pre vise od 10 godina a cesto izostane i spartanje. Ni prosle ni pretprosle godine nismo spartali kukuruz, a ove godine smo ih sve ospartali.

North ARMY
10-06-11, 14:14
Mislim da nam je komsija ove godine prospartao/zagrnuo posto cale nije imao vremena pa nam je on uskocio u pomoc.

tesla
10-06-11, 14:40
Ja zagrćem kukuruz, kao i većina njih kod mene. Nije za ovu temu, ali kod mene od pre neku godinu većina nas zagrće (plitko) i repu (oni koji je još uvek seju) i soju.

savato
10-06-11, 15:26
Ja prskam u Split aplikaciji i kad kukuruz bude 7-8 listova,onda uletim sa Hudjikovim spartacem i duboko ga isparam,tj.poluzagrnem...Nema da omane vec 3-4 godine tako vec,super bude...Ove godine imam korekciju na jednoj njivi,cekam da prskam u vrste ima dosta trave,kukuruz 10-12 listova :)

topalovic
10-06-11, 18:32
ja sam podgrćo ali ovih godina samo jedno spartanje

worm
10-06-11, 20:16
nikad nismo zagrtali, a zadnjih godina redno prskanje uletimo sa tupanjcem od 4 reda i odlicno. Po mom misljenju zagrtanje je bezvezno gubljenje vremena i novca, to kod nas rade samo oni sto jajare pa stede na otrovu , kao zagrnuce travu pa ce je ugusiti :lol:, pa kad cudo posle izbije haos,jos pogotovu kad je susna godina a kukuruz je biljka koja svodi sama sebi vodu a ovako kad se dobro zagrne i to malo kise u takvim godinama ode od biljke i sta su onda uradili::lose::

tesla
10-06-11, 20:52
Pa prijatelju ja moj kukuruz prskam dva ili tri puta (po potrebi), pa opet obavezno špartam i zagrćem. Tako nedozvolim korovima da mi "pobegnu", a onda je i manja verovatnoća da će se neki korov "provući". Zato su mi i čiste njive. A inače ovih dana sam na zagrtanju i merio potrošnju goriva, koja se kretala nešto ispod 2 litra po katastarskom jutru (3,5 l/ha), što je finansijski baš malo naspram posla koji se odradi.

m mirko m
10-06-11, 21:30
i ja ne zagrćem vać treću godinu a sve mane to kod nas i rade.Ja sam na imt spartač umesto zadnjih motika stavio dve s-opruge sa vaćim pačjim nogama i pri spartanju ga malo i zagrnem sto je sasvim dovoljno

bewisa
10-06-11, 22:12
Kod nas se kukuruz zagrtao pre 20-25godina a sad to niko ne radi.
Mislim da to rade oni koji imaju 5-6 hektara kukuruza,a puno slobodnog vremena.

MOMOSARIC
10-06-11, 22:57
Ako sijem poslije kukuruza pšenicu ili ječam obično idem tanjiračama dijagonalno malo brže, kad bi bio zagrtan stradala bi mi jajca.

spasoje
05-08-11, 21:45
NIsam za duboko zagrtanje ako to situacija ne iziskuje.Opravdano je jedino ako je poterao sitni i gusti korov tada moze da se unisti uspesno zagrtanjem i ako predstoji toplo vreme mozda ce zagrtanjem malo bolje da se sakrije kan a njemu nevalja sunce.Anedostatci su sto stvarno vise puca zemlja i isusuje i kada ides sa beracom i punim bunkerom pa jos kad je klizavo onda hoce stvarno da za...bava.Naravno govorim o špartanju bacanju djubriva i zagrtanju sve u jednom prohodu sa spartacom tako da to nije nista sporije to je isto...>:({

dreger
16-09-11, 15:55
ove godine prskanje i zagrtanje,nista spartanje,tako i kukuruz i suncokret,i prezadovoljan sam kako izgledaju njive

MOMOSARIC
16-09-11, 18:07
E i ja nikad ne zagrćem ali ću sledeće godine probati na jednoj njivi samo iz jednog sasvim drugog razloga , ali otom potom.

Vlada B.B
25-09-11, 20:52
mi ne zagrcemo al bas odavno ,ja ne pamtim.i bolje je kad se ne zagrce manje ima truckanja,danas kad sam brao i prelazio preko neke zagrnute njive zamalo da mi se bunker odvali koliko to trucka i ljulja berac

milan 87
25-09-11, 22:32
dali bi mozda sacuvao vlagu ako bu ga duboko zagrnuo?

rasa02
25-09-11, 22:34
Ne da nece sacuvati vlagu vec ce je naprotiv vise gubiti.

milan 87
26-09-11, 16:45
a kako?zbog cega?

rasa02
26-09-11, 20:25
Zagrtanjem kukuruza povecavas povrsinu zemljista,plasticno objasnjenje je da pravis "radijator" pa samim tim je mnogo veca povrsina za isparenje a negativan efekat se postize i sa onim srednjim delom odakle je sklonjen rastresit sloj zemlje pa je i tu mnogo povecano isparenje vlaznosti iz zemljista.Naravno ovo sve i nije mnogo bitno za kisne godine ali je pitanje kada ces to"ubosti">:({

dragan.kovacev
06-06-13, 01:39
Aj ovde da stavim, duboko zagrnuto od strane NN lica mislim da je iz Padine, vidjam ovih dana dosta Padincana sa zagrtacima, ne odustaju od zagrtanja!
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=5166&d=1370470464

Farmer II
06-06-13, 09:03
Uglavnom zagrce stara skola, kao i oni gde je lose delovala hemija, delom zbog hladnijih dana. Ima takvih njiva bas dosta

branko
06-06-13, 11:01
Ima dosta novog ponika korova a to zagrtanjem rešava.

mica967
08-06-13, 09:51
Samo kad bi vreme dozvolilo, ali kalve su prognoze za ceo jun teško da će kukuruz opet doći na red(jednom ošpartan) ostalo mi još soje da prošpartam po prvi put.

diklofen
08-06-13, 22:42
Ko god može samo neka zagrće.Ja kad god sam zagrnuo bili su bolji prinosi.To je odličan način da se reše redni korovi.Ja ove godine ne mogu to da radim zbog nejednakog nicanja.A te stručne priče malo uzmite i sa rezervom.Pa nije to otvoreno oranje pa da je veća površina sušenja direktno na udaru sunca i vetra.U kukuruzu sa 10 listova je već ladovina ,a kamoli većem i pogotovo na ovim gustim sklopovima na koje većina nas ide.O suncokretu i njegovom pokrivanju zemljištaneću ni da pričam.

ida uljma
08-06-13, 22:46
danas celo popodne sam zagrtao,jedno spartanje i zagrtanje,posle zagrtanja milina je videti njivu..

miroslav k
12-06-13, 20:48
http://youtu.be/slaDrcGBuGU

Jučerašnji rad

Tombica
12-06-13, 21:19
Ja sam sa zagrtanjem zavrsio,sve sto sam uradio je 3.5 jutra kukuruza,i tu sam vec pravio stete,suncokret nista nisam zagrnuo,inace imam obicaj da zagrnem.

drobi
13-06-13, 00:31
http://www.dodaj.rs/f/1A/TQ/2laJYV3/fnykp0163.jpg

Ostalo jos malo sutra i prekosutra, pa gotovo do berbe.

Deda Lala
19-06-13, 22:10
Јесте ли очистили увратине?

German hunting terrier | Jagdterrier