PDA

View Full Version : Dizel D-2 i Eurodizel razlika

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 [3] 4

stalker
06-05-13, 10:09
ove godine koristim euro dizel u mojoj Rakovici i nisam primetio da trosi vise ili da lose radi,traktor radi odlicno i nema problema,takodje u mom fordu sipao sam i bio dizel i eurodizel i potrosnja je ista,nebi smelo da se desi da traktor ima problema zbog euro dizela jer kao prvo motor od traktora podmazuje ulje i nema veze sa naftom kao drugo jedina briga moze da bude pumpa i dizne ali ni njima nista ne fali jer su radjene od istog materijala kao i na autu i sto je vazno motor na traktoru je tri puta sporiji nego na autu,masnoca goriva nemze da se proceni od oka ili pod prstima to se jednostavno zna.strucnjaci kazu da ed ima bolje podmazivanje od d2 a na nama je da to isprobamo.Lkl{{

Konačno jedan suvisli post. No moraću malo da ga dopunim.

Sreća moja što ne bejah na net-u više dana možda ne bih odoleo da se uključim u raspravu, a sad mi je svejedno;
Iz krajnjosti u krajnjost ići ... svako iskustvo je vredno i treba ga izneti ali bez zaključaka da je to "jedina i prava istina".
Neke od primedbi nemaju čak ni direktne veze sa gorivom, ali ... ni prvi ni poslednji put.
Induktivni postupak (od pojedinačnog ka opštem) sa dogmatskim zaključkom (samo je tako i nikako više) ... dobar je samo za izbegavanje (primene) a i kad ima istine u tome to je samo strefljeno kao frljoka sa pola terena na kraju košarkaške utakmice (efektno ali slučajno).
Kako god, ja već puno kazah o temi i što se mene tiče zaključena je. Možda na blogu malo proširim vidike ali da se (ovde) ponavljam - nema šanse.

I da se vratim na razlog zbog koga sam uopšte počeo post:
"strucnjaci kazu da ed ima bolje podmazivanje od d2" - ovo nije (potpuno) tačno.
(prvo što padne na pamet je "izem ti takve stručnjake" ali možda je iz konteksta pa nije tako lepo reći. Uostalom i sam sam video da delovi mojih tekstova istrguti iz konteksta zvuče kontroverzno)
Da ne ulazim u stručne stvari koje neće biti jasne većini da počnem od zaključka (uz samo par reči objašnjenja na kraju):
Tačnije (preciznije) je reći: "ED može i da ima bolje podmazivanje od D2" ili (još i bolje) "ED treba da ima slično (sličan kvalitet podmazivanja) podmazivanje (pumpe) kao i D2 (dizel sa većim sadržajem sumpora)".
U praksi bi moglo (čak) da se kaže (i bude najbliže istini): "ED (treba da) ima skoro isto podmazivanje (pumpe) kao i D2".
Ovo zbog toga što industrijski standardi (zapravo standard, ili njegove varijacije), po ISO, ne mogu biti primenjivi na sve vrste pumpi (za gorivo), tako da se rezultat ISO testa mora tumačiti uz (veliki) oprez.
Full Stop

I samo da se nadovežem na najavu "Gasnog Ulja 01". To nije preimenovani D2, pre će biti preimenovano EL LU.
Ovo je još jedno usklađivanje sa normama EU što je u redu (i sa tehničke, tehnološke, strane). U slučajevima kada nije obavezan "Euro 5" (ED) koristi se dizel sa max. 0,1% (1000ppm) sumpora. Tačno je definisano za šta se koriste ovakva goriva (poljoprivreda, brodovi i slično). U praksi će (kao i ELLU) ovo gorivo imati 500-800ppm i biće više nego dobro za sve motore zaključno sa Euro 3 (iako bi strogo gledano moralo da se meša 1:1 sa ED za ovaj slučaj).

Na kraju krajeva:
1) Ko ima Euro 4/5 motor, treba da koristi samo (i čist) ED.
2) Ko ima Euro 3, ima više opcija i svako će odlučiti po svom nahođenju (kombinacija je čak i više nego za starije motore, ali bi ED bilo najjednostavnije i verovatno najbolje rešenje).
3) Ko ima starije motore može da:
- Koristi D2 do avgusta a posle "Gasno Ulje 01" (ovo je najjednostavnije i verovatno i najisplatljivije)
- Koristi ELLU (iako "isto" GU 01 bi moglo (i trebalo) da bude bar za nijansu bolje u smislu da ELLU nema aditiva u sebi a GU 01 bi moglo i da ih ima, makar za povećanje cetanskog broja (indeksa), i (eventualno) još nekih.
- Koristiti ED (ovo je zimi i dalje dobra opcija) bez ili sa (ovo naročito) dodatnom aditivacijom (samog proizvođača goriva, recimo NIS-a kao jedinog kod nas i glavnog snabdevača). Ovo ne znači da ED nije po EN 590 ali su stručnjaci NIS-a verovatno uzeli u obzir moguće (iako ne obavezne) probleme sa fabrički (rafinerijski) dodatim aditivima jer im se (uslovno rečeno) smanjuje efikasnost pri dužem lagerovanju goriva (više od 3 meseca, praktično više od 6) ili zbog nekih drugih (više teorijskih) aspekata koji nisu da se diskutuju ovde već su više za akademske rasprave. Naravno, ovo je i najskuplje rešenje.
- ED + BD. U odnosu 1:1 ("50/50") ili više u korist ED-a (4:1, 3:1 ili 2:1). Na žalost razlika u ceni nije dovoljno podsticajna za komplikovanje ovog tipa. Naravno i D2 u kombinaciji sa BD ali to još manje ima smisla (iz mnogo razloga). BD 100 nije nemoguće koristiti (kako je naveo jedan od učesnika diskusije) ali lično ne bih preporučio (duže vreme a naročito zimi, iako su moderni "biodizeli" napredovali u odnosu na prvu generaciju).

To je sve od mene. Izbor je samo vaš. Lepo je čuti iskustva ali ružno je čuti nametanja. Pljuvanje po teoriji je samo neznanje jer je moderna teorija zapravo sublimisano znanje zasnovano na mnogim istraživanjima ALI i praksi. Praksa uvek pokaže neke manjkavosti pa se teorija koriguje u skladu sa tim. ED i BD su isuviše dugo u upotrebi tako da tu više (velikih) tajni nema, praktično se sve zna. Jedina stvar koja se ne zna je šta tačno koristi koji proizvođač goriva (poslovna tajna) a izjave njihovih stručnjaka su uvek u korist kompanije pa se ne mogu uzeti kao 100% zasnovane.

Malo sam odužio (ipak je praznik), a razlog je da se ovoj temi se definitivno NE vraćam. Malo sam se ponavljao ali sada sam izvukao i zaključak iz ranijih (sopstvenih) postova. Ne znam šta više da kažem (osim kratkim tekstom na blogu ... nadam se u toku maja, mada sam u velikim obavezama do kraja juna).

P.S.
U duhu teme (naslova) i zaključak:
Razlika između ED i D2 je to što prvo prolazi veći stepen rafinacije (i više se razlikuje od sirove nafte).
ED se aditivira čime dobija i kvalitet više u odnosu na D2.
ED (pre svega) ima manje sumpora, hiljadu puta manje.
ED ima i manje vode (makar kad izađe iz rafinerije).
ED (bez aditiva) zaista slabije podmazuje pumpu i ima neke nedostatke u odnosu na D2 ali se to aditivima rešava na način da je ED superiorno u svakom pogledu.
I pored toga, pametno je dodati aditive za starija vozila (ne košta mnogo).
ED ima nešto manju viskoznost ali ne u meri da je to neuporedivo, D2 nije više od 2x (obično i manje) viskoznije gorivo od ED. Postoje i mnogo viskoznija dizel goriva.
Sama viskoznost i sumpor skoro da nemaju veze sa mazivim svojstvima dizel goriva (to je indirektan efekat).
D2 ima veću specifičnu gustinu (masu, težinu) pa po litru može da ima i veći energetski sadržaj. Ovo može (ali ne mora) da dovede do veće potrošnje sa ED kod starijih motora (obično je razlika zanemarljiva jer ED bolje sagoreva i daje više energije po kg).

Potrošnja sa BD zaista može da bude (čak i značajno) veća ali u većini slučajeva nije ili je u intervalu 5-10%.
BD 20, BD 30 i BD 50 u Euro 3 motorima daje praktično istu potrošnju goriva.
Za Euro 4 je dozvoljeno max. 7% BD-a (sa mogućnošću da bude i do 10%). Još uvek je najprisutniji BD 5 (5%) u prodaji u EU, kao gorivo koje može da ide u sve dizel motore (čak i najmodernije).

zeljkoo
06-05-13, 15:00
Mirko 015 kada bi došli u ravnicu da frezirate sa tim 540 morali bi da vadite gorivo iz rezervoara da se ne presipa. Lkl{{
hahhah dobar si.Lkl{{

Krlemrle
06-05-13, 15:15
Bio-dizel je zakon u mom slučaju. To Ruske mašine gutaju bez problema. Kod mene na direktnom ubrizgavanju se pokazao bolje od D2. Daleko manje dimi i prilikom hladnog starta i kod većeg opterećenja, a po pitanju potrošnje nema promena i najjeftiniji je. Kod Kneza u Aleksandrovu ima za 129,9 dinara po litru.
Euro dizel me ne interesuje.

milos539
06-05-13, 15:19
ima li efekta sipati neki aditiv u euro dizel, za starije traktore , jer po meni euro dizel se potrosi brzo, ...

mirmir
06-05-13, 18:13
Bio-dizel je zakon u mom slučaju. To Ruske mašine gutaju bez problema. Kod mene na direktnom ubrizgavanju se pokazao bolje od D2. Daleko manje dimi i prilikom hladnog starta i kod većeg opterećenja, a po pitanju potrošnje nema promena i najjeftiniji je. Kod Kneza u Aleksandrovu ima za 129,9 dinara po litru.
Euro dizel me ne interesuje.
Kao sto vidis u postu iznad treba fakultet da bi nasuo gorivo u traktor,i ja takodje sipam Bio dizel,odlican je,ustvari sipam sve sto je jeftino a sta ce da bude traktoru zabole me,ja sam kupio njega a ne on mene.
Sa potrosnjom sam za sad vise nego zadovoljan,pre nego sto je menjana pumpa trosio je vise.Nista ne diram,guta sve zivo>:({sem rakije,to je moj derivatLkl{{

vlada90
06-05-13, 18:13
ima li efekta sipati neki aditiv u euro dizel, za starije traktore , jer po meni euro dizel se potrosi brzo, ...
Pisao je clan stalker o tome 2-3 stranice unazad da ima neki aditiv NISov da se uzme,predji malo unazad pa procitaj .

Krlemrle
06-05-13, 18:57
Kao sto vidis u postu iznad treba fakultet da bi nasuo gorivo u traktor,i ja takodje sipam Bio dizel,odlican je,ustvari sipam sve sto je jeftino a sta ce da bude traktoru zabole me,ja sam kupio njega a ne on mene.
Sa potrosnjom sam za sad vise nego zadovoljan,pre nego sto je menjana pumpa trosio je vise.Nista ne diram,guta sve zivo>:({sem rakije,to je moj derivatLkl{{

Ja imam Ruseka, Vladimirca. Trebaće mi uskoro još jedan malko jači pa ću potražiti nešto isto iz bivšeg SSSR-a. Em nisu zahtevni po pitanju goriva i maziva(ipak su sva ruska vozila i radila koncipirana na vojnoj tehnologiji), em su delovi jeftini i veoma dostupni. Prilikom zamene ulja, uoči jesenjeg oranja, zameni se i filter goriva preventivno i teraj! Te filozofije u sitna crevca oko goriva i maziva piju vode za novija vozila, od devedesetih na ovamo.

stalker
07-05-13, 10:12
Ja imam Ruseka, Vladimirca. Trebaće mi uskoro još jedan malko jači pa ću potražiti nešto isto iz bivšeg SSSR-a. Em nisu zahtevni po pitanju goriva i maziva(ipak su sva ruska vozila i radila koncipirana na vojnoj tehnologiji), em su delovi jeftini i veoma dostupni. Prilikom zamene ulja, uoči jesenjeg oranja, zameni se i filter goriva preventivno i teraj! Te filozofije u sitna crevca oko goriva i maziva piju vode za novija vozila, od devedesetih na ovamo.

Vala baš!
Nisam hteo da komplikujem (ali je tako ispalo). Prilično je jasno šta ide u starije mašine (slažem se da SSSR mašine nisu mnogo osetljive po oba pitanja) ali i one posle 2000.
Malih nedoumica može biti za mašine iz 90-tih i kraja 80-tih.
Samim tih što postoji (kao što je gore navedeno) više dobrih kombinacija, teže je pogrešiti nego sipati pravo. Uglavnom, bez BD-a je prosto: ili ED nove mašine ili D2 pa "PU 01" kada ovog ne bude (ili ELLU) u stare mašine. ED sa aditivom je dovoljno dobro za podmazivanje pumpe ali sam aditiv neće posebno smanjiti potrošnju goriva. Da li to ili D2/ložak više je pitanje je potrošnje goriva što se lako utvrdi.
Eto "pogazih reč" (da neću više), ali nadam se da je sada potpuno jasno.

P.S.
Ne treba fakultet da se zna šta sipati u traktor, ali treba da bi se adekvatno gorivo napravilo (i dao savet šta kada nema goriva koje je propisao proizvođač motora).
Ne treba zaboraviti na "totalni kuršlus" (veliki broj kvarova pumpe za gorivo) pri uvođenju goriva sa manje sumpora (osamdesete i devedesete prošlog veka). Slično i sa uvođenjem bezolovog benzina (istih osamdesetih) kada su često stradala sedišta ventila. A i jedno i drugo je testirano pre puštanja u prodaju (ali ne može se bilo kojim testiranjem obuhvatiti svaki proizvođač a i dugogodišnja primena).
Takođe nije za podcenjivanje situacija da problem sa benzinom NIJE rešen (od strane rafinerija) i gde osim ugradnje TNG-a jedino rešenje za mnoga starija vozila (70-te i 80-te, sad ih ima mnogo manje) su bili aditivi "lead substitute" tipa. Takvih i danas ima (Motul, Liqui Moly, MOL ...) pa za "young timer"-e je korisno koristitit ih. Zastavina vozila nisu pod tim ali mnoga Ford pa i druga jesu.

mirmir
07-05-13, 11:10
Kod mene u mom kraju je stradao motor ljudima zbog loseg odrzavanja a ne zbog goriva,a kome je riknula pumpa to je bilo zbog vode u njemu i zato sto su sipali kod kojekakvih prevaranata na flasu koji su mutili sve i svasta.Moja vozila su gutala sve i svasta,auta pogotovo a najvise cistog zejitina(jestivog ulja)iz supermarketa,tad je bio zejitin 80 din a nafta 120 din.Mirisali su palacinci ali i posle ogromnih kolicina proguranih kroz auspuh te pumpe i dizne rade i dan danas bez problema i kvara.I kad bi opet bilo jeftinije ja bi opet sipao.Batalite teoriju,ne crkava pumpa i dizne tek tako,to moze da izdrzi veoma dugo i najgora goriva.>:({

Krlemrle
07-05-13, 16:32
Vala baš!
NUglavnom, bez BD-a je prosto: ili ED nove mašine ili D2 pa "PU 01" kada ovog ne bude (ili ELLU) u stare mašine.

Da pojasnimo malo ove skraćenice. Da li je PU 01 plinsko ulje te neke određene frakcije, a ELLU ekstra lako ono crveno što mu se ime spominjati ne sme u kontekstu pogonskih goriva?

stalker
07-05-13, 17:17
Kod mene u mom kraju je stradao motor ljudima zbog loseg odrzavanja a ne zbog goriva,a kome je riknula pumpa to je bilo zbog vode u njemu i zato sto su sipali kod kojekakvih prevaranata na flasu koji su mutili sve i svasta.Moja vozila su gutala sve i svasta,auta pogotovo a najvise cistog zejitina(jestivog ulja)iz supermarketa,tad je bio zejitin 80 din a nafta 120 din.Mirisali su palacinci ali i posle ogromnih kolicina proguranih kroz auspuh te pumpe i dizne rade i dan danas bez problema i kvara.I kad bi opet bilo jeftinije ja bi opet sipao.Batalite teoriju,ne crkava pumpa i dizne tek tako,to moze da izdrzi veoma dugo i najgora goriva.>:({

Ma nisu problem najgora goriva (zejtin, prerađen u biodizel ili ne, bar je MASNO) problem su ona najbolja, "posna" (ED - Euro 5 dizel, EN 590:2009).
Od njega je pockravalo (davnih godina kada se pojavljivao, krajem 80-tih i 90-tih u belom svetu, tada tek kao 0.1% sumprno gorivo ili 0,05%, dakle nešto kao buduće "PU 01") na hiljade pumpi za gorivo. No od tada je problem rešen (valjda i kod nas).
Pa uz meze (palacinci) >:({

zeljkoo
07-05-13, 17:52
ma ljudi nema problema oko goriva sipajte sve sto je cisto i sto moze da posluzi,najvaznije je da je cisto i da nema vode ili nekog sljama,naravno bitno je i gde se sipa,treba imati i dobru pumpu i dizne pa onda proceniti koje najmanje trosi,ja sada koristim eurodizel i zadovoljan sam jer nisam primetio vecu potrosnju,traktor radi odlicno a potrosio sam i velike kolicine preradjenog ulja i to pola ulje pola nafta i ide kao zmaj,sipao sam i u auto ista prica,naravno treba imati kvalitetno ulje koje nema talog,sve u svemu sipajte ono sto imate.kod nas se nezna koje gorivo se sipa,kod mene u mestu na jednoj pumpi jednom tocim ja d2 ono nije to nego eurodizel pitam ja radnika sta je bre ovo?kaze on eurodizel,kaze da ponekad izruce cisternu u d2 i da to nema veze,isto tako loz ulje je vise licilo na d2 nego na loz ulje.

stalker
07-05-13, 19:13
Da pojasnimo malo ove skraćenice. Da li je PU 01 plinsko ulje te neke određene frakcije, a ELLU ekstra lako ono crveno što mu se ime spominjati ne sme u kontekstu pogonskih goriva?

Nisam video specifikcije novog goriva (tek je najavljeno na TV-u) ALI ... to će verovatno biti isti proizvod kao i Ekstra Lako Lož Ulje. Plinsko ulje je zapravo dizel, LU pa još "ekstra lako" je ista frakcija (ili mešavina istih) kao i dizel.
Jedina razlika je što u dizel gorivo idu i aditivi (kad idu). Jedino što Plinsko Ulje 01 (verovatno od 0,1% sumpora, pa taman da može i u brodove koji idu za EU) nema to je boja, a da li će imati aditiv za povećanje cenanskog broja ... čisto sumnjam jer je namenjeno za motore gde to nije kritično (već dokazano u praksi korišćenjem starog ložaka a kamoli ELLU-a).
Verovatno će biti isto kao i u slučaju D2 i LU gde je boja bila jedina razlika i to što bi u LU možda s vremena na vreme krknuli i neki ostatak neke teže frakcije (težeg plinskog ulja, "lakšeg" mazuta).

I da ne petljam po rafinerijskim pojmovima: PU 01 treba smatrati neobojenim ELLU-om (praktično sinomimi).
A ED je verovatno ista ta frakcija samo dodatno obrađena (uklonjen sumpor, i još neke komponente usput) i (sad već sigurno) uz dodatak aditiva.
Ponavljam: teorijska prednost goriva je u tome što ima definisane karakteristike goriva, a gorivo za loženje ne, pa ukoliko se uklopi u specifikacije lož ulja, mogu da mu se dodaju i lošija goriva (što opet ne mora biti strašno, jer je i to bolje od zejtina).

Dizel motori (osim novijih konstrukcija, VW PD, Common Rail, direktno ubrizgavanje goriva ...) su prve mazge i možeš sipati u njih sve od jestivog ulja do kerozina (kao najbliže frakcije plinskom ulju, ovo ne radite kod kuće ... osim 1-5% zimi). Naravno protivnik sam da se jestivo ulje dodaje gorivu (u bilo kom procentu) uz etičkih razloga (osim ako niste proizvođač suncokreta kada bi neki % i mogao da se dopusti, mada je i onda šteta jer od milijarde gladnih bar sto hiljada ih je i u našoj zemlji, što je žalost neviđena).

pidikanac
07-05-13, 22:32
more kakva je situacija sipaćemo i ulje iz friteze ili da se prebacujemo na konje dok se još mogu naći eventualno na kamile kad dođu brača arapi

Krlemrle
07-05-13, 22:50
Volovi su moj izbor. Ne zato što su bolji od konja nego zato što ćemo do njih lakše doći, ko doživi i bude u stanju da radi, samo onda ćemo sanjati juneću supicu.
Moj otac kaže da su ranije siromasi prezali i krave jer nisu imali čime da hrane i kravu koja im svakako treba za mleko i konja specijalno samo da bi vukao. Prezali su valjda i kravu i vola pa vola posle zakolju i pojedu kad doraste drugi vo. Ta krava koja je prezana i radila je naravno davala mleka koliko i jedna bivolica ili dobra koza.
Prelaz na alternativnu poteznu silu će biti postepen jer će i cene goriva rasti postepeno po eksponencijalnoj funkciji. Trenutne prognoze se vrte oko udvostručenja cena na svakih desetak godina i to pod pretpostavkom da vrednost novca neće padati(što je po meni iluzorno očekivati).

pešut
10-05-13, 12:09
Nije tema o bio dizelu ali moram da prenesem loše iskustvo.u zadnje vreme koristio sam ga dosta jer je jeftinije a nikakva razlika u potrošnji ili snazi se ne oseti.a ne koristim regres za nafu pa mi je sve jedno.
ipak u nekoj tura koju sam sipao (neznam koja koristio sam sa više pumpi) skinuo mi je farbu sa rezervoara (kad sam sipao uvek se malo prolije)kao i sa bloka motora (kaplje mi ponekad na ventilu boš pumpe).nisam verovao da je od nafte ali pre neki dan rekoh da zamenim filtere.kad i unutra isto.farba sa filtera se gulji kao list papira,odvaja se samo tako.znači skida boju do lima.neverovatno bolje nego razredjivač.
nisam pametan sta će me snaći ako krene da se odvaja boja iz rezervoara a najverovatnije da hoće

dejan 77
10-05-13, 13:21
to je uticaj metil hidroksida,

stalker
10-05-13, 19:43
to je uticaj metil hidroksida,

Zapravo metanola (metil alkohola).
Nije od toga. Maksimalno dopustive koncentracije su 0,2% pa sigurno nije.
Nije ni od natrijum hidroksida NaOH jer tek je tu dopušteno samo 5mg/kg Na+K, ali i iz drugih razloga tu nema teorijskih 0,8% NaOH koje je dopušteno nego je to mnogo manje (u tragovima):

Problem je u samom BD-u (ako je kvalitetan). Kao estar (smeša estara zapravo, više desetina FAME, MEMK - otprilike na naški; Metil estri masnih kiselina) je rastvarač koji negativno utiče čak i na pojedine plastične materijale.
Što se metala tiče tu nije agresivan (korozivan) čak ni na obojene, čelik još manje. Rastvara i prirodnu gumu tako da samo sintetičke zaptivke neće popustiti pod njim.
Ima toga još, a uz dobre osobine, ipak je (za sada) više za mešanje sa "običnim" dizelom (ED prevashodno), kako sam već naveo (ili manje po kategorijama).

miroslav k
30-05-13, 23:22
Evo slika i cena aditiva koji se spominjao pre neki dan u ovoj temi, aditiv se dodaje u ED kad se sipa u starije generacije motora radi boljeg podmazivanja,

http://i43.tinypic.com/2r544s7.jpg

Vojkanvrelo
30-05-13, 23:28
Da,da.Kupim evrodizel koji je 5 din skuplji i jos mu kupim i aditiv i uspesan sam poljoprivrednik pa sam sav srecan.Punim budzet ove pljackaske drzave i bogatim NIS. A ja cu za par godina zajedno sa 2/3 zemljoradnika da prosim za leba zbog kojekakvih nameta.
Da ne bude zabune znam da treba aditiv ali bre dokle vise.

mirmir
30-05-13, 23:33
To je znas kakav aditiv,kao i onaj sto je bio za ne-smrzavanje dizela zimi:lol:

alen1972
12-08-13, 08:52
treba mi pomoc drugari, ukinuli nam na pumpi D2 a nema D1 pa smeta li traktoru da mu sipam cist eurodizel ili kako da mesam sa uljem, traktori su 539 i torpedo 75

Dolovac
12-08-13, 09:33
Mozes na rezervar u 539 sipati 2dl ulja i teraj

zoran_vs
12-08-13, 09:53
ako imas pare kupi bure euro dizela i sipaj u njega 1 litru dvotaktola,i posle sipaj u traktor

Kengur
12-08-13, 10:24
Ja sam vozio na cist ED i nista nije bilo...

vladimir92
12-08-13, 10:40
Nece da fali odma nista,ali kasnije moze pupma da ode posto nema podmazivanje,sipaj ipak malo ulja.

kole
12-08-13, 11:56
A jel nekad ode pumpa i ako voziš na D2?

bikacan
12-08-13, 14:23
Ponekad. Lkl{{

paorpaor
12-08-13, 14:50
treba mi pomoc drugari, ukinuli nam na pumpi D2 a nema D1 pa smeta li traktoru da mu sipam cist eurodizel ili kako da mesam sa uljem, traktori su 539 i torpedo 75
Ja ti ne bih puno mudrovao, ali ako znamo cinjenicu da u EU postoji jedna vrsta dizela i da se tamo sipa ta vrsta i u najnovije i u najstarije masine, a nije doslo do pomora pumpi i usput niko ne koristi dvotaktol, onda nema nikakve dvoumice. Pitaj bolo koji servis za PVP i dobices uglavnom ist odgovor.

dejan 77
12-08-13, 14:56
fabricki podatak iz rakovice da u gorivo treba dodavati do 2% ulja , koliko je od vas to radilo?
ja u svoje masine sipam ed, i jos nisam video negativne efekte na pumpi iako ima preko 1500 sati?mozda bitrebalo sipati onaj aditiv sto imaju na nis pumpama zbog euro 5 standarda i ekstremnog smanjenja sumpora u njemu.

djole96
12-08-13, 15:48
Ljudi ja sipam euro dizel,u masinu za pranje (na vrelo),viljuskar sa motor m34(rakovica 60,imt 560,558),passat b6 1.9tdi,john deere 6105r,john deere 4630 :) samo gas,nikakva ulja,jedno kad dodje leto u masinu za pranje sipam d2 gusti,zato sto nemoze da probje diznu kad je toplo(retka nafta propusta)

panonac
12-08-13, 22:01
Dali to znaci da za jesenje radove dobijamo euro dizel umesto D-2..

Tomo VS
12-08-13, 22:13
Ja evo vec 4-5god.koristim pretezno euro dizel i uvek sam mu dodavao motornog ulja2l na 200l,ed.A od ove godine koristim nisov aditiv za E.D. Jer to mi je preporucio bosista iz razloga sto je E.D.suvlji i vise se habaju elementi u PVP.

stalker
13-08-13, 12:17
Ja evo vec 4-5god.koristim pretezno euro dizel i uvek sam mu dodavao motornog ulja2l na 200l,ed.A od ove godine koristim nisov aditiv za E.D. Jer to mi je preporucio bosista iz razloga sto je E.D.suvlji i vise se habaju elementi u PVP.

Nije baš, ali može i da bude.

Skoro sam odgovarao na ovu temu (a već smo odavno raspravili baš ovde na poljoinfo; što preporučujem drugima da pročitaju), pa da se citiram:

"Uglavnom ED ne smeta starijim motorima, ali zavisi dosta i od goriva (aditiva) kao i od konkretnog motora (serije).
ED mora da prođe test "podmazivanja" (habanja zapravo) koje obezbeđuju aditivi, što često nadmašuje dizele sa više sumpora (al' ne mora da bude). I nije tu D2 bolji što je "masniji" pa čak ni zbog sumpora samog po sebi (ili marginalno) VEĆ zbog aromata koji se uklanjaju zajedno sa sumporom kod proizvodnje nisko sumpornog dizela (10 delova na milion u Euro 5 standardu).
E ti aromati imaju značajna maziva svojstva. Kako god, nečeg tu ima (iako su navodi o negativnim posledicama preterani pumpa će možda trajati 80% sa ED u odnosu na D2, i to u najgorem slučaju, ali zavisi od konkretnog motora pa je teško uopštavati, uglavnom je bolje ali može biti i gore) sledi savet kao zaključak:

Aditivi za ovu namenu (povećanje "mazivosti" ED-a) postoje, a imaju ih: Liqui Moly, Wynn's, Sonax ...
Ne mogu se lako naći? Ništa zato, sledi najbolji savet uopšte:

Koristite Nisotec Diesel Lub (aditiv), koga ćete lako naći na svakoj bolje opremljenoj pumpi NIS-a.
Cena je bila 420din./lit. (verovatno je još), a kako ide u odnosu 1:200 (aditiv:dizel), tako da nije neki trošak.
Em ga je lako naći, em je možda i ponajbolji (u kombinaciji sa NIS ED-om) po logici da NIS najbolje zna šta im od aditiva nedostaje da bi ED imao mazivost D2 (ovo je malo i šaljivo rečeno, ali "ubedljivo" zvuči)."

P.S.
Lošije je koristiti 2T ulja za ovu namenu ... to se ne preporučuje (iako, osim ekologije, može i da se radi, uz veće razblaženje, 1:200 je dobar predlog). Ako već (zbog ranijih iskustava ili koječega) ovo ipak radite, koristite pre svega mineralna ali "bezdimna" 2T ulja pre svih (idealno sa NMMA TC-W3, za ekološki savesne korisnike (mada je "ekološkije" koristiti pomenuti aditiv), standard je inače za vanbrodske motore; naravno većina PS ulja dolazi u obzir, ali im je boja crvena pa ... može biti nezgodno, dok većina mineralki ima žutu boju).

Matic
13-08-13, 12:20
Gospodine Stalker ja ne bi objašnjavao nešto što je već objašnjeno i napisano zarad nečije lenjosti da prelista ovu temu i pročita nešto što je objašnjeno i razjašnjeno već nekoliko puta. >:({

Vlada015
13-08-13, 14:52
Nikakve razlike nisam video , jedino je potrosnja euro dizela veca za 15-20%.Ali kako sam juce cuo od 15. avgusta ce biti u prodaji to novo gorivo za poljoprivredu i starije masine. Uzgred u zadnjih mesec dana je kvalitet d2 bio uzasan, izgleda da su uvaljivali debelo svakojak buckuris, kao i te stare zalihe koje stoje ko zna od kada....I njega je bila potrosnja veca za 15 % nego ranije ....

Mačvanin 82
13-08-13, 17:10
da nisi malo pogresio... potrosnja sa eurodiselom se smanjuje a ne povecava

kole
13-08-13, 18:33
Ko kaže da se smanjuje? I meni se povećala potrošnja ...

Vlada015
13-08-13, 22:23
Sa eurodizelom je povecana potrosnja, za sigurnih 15%, narocito kod motora starije generacije, mozes da probas, pa da se sam uveris.Sipao sam u moj Ducato koji je comon rail, d2 i otrosnja je bila manja nego kada sipam eurodizel.Jedne zime smo radili oranje po mrazu, pa sam sipao ed jer je d2 se smrzavao i moj zetor je tada trosio bezmalo 40 % vise goriva.....

Kremator
13-08-13, 23:03
Jel sipao neko u 533?

Matic
13-08-13, 23:06
Definitivno ovi naši old timeri od traktora troše veću količinu ED.Provereno više puta.Maltene kao da je rezervoar probušen.

vladimir92
13-08-13, 23:08
Ali naprimer golfa 2 manje trosi ED od D2 provereno.E sad za traktore moguce, neznam imam jos D2.

Matic
13-08-13, 23:12
Proveravano i na autu.Takođe više troši ED od ostalih goriva.Nisu svi motori isti pa možda zbog toga nekima odgovara a nekima ne.

zeljkoo
13-08-13, 23:15
ja nisam proveravao na traktoru,imam osecaj da trosi malo vise ed na fordu sam proveravao loz ulje i ed i nema neke razlike,a na traktoru cu provriti kad pocne oranje,najbolje je tada izvadim crevo pa iz balona pravo u filtere.videcemo sta vise odgovara.

vladimir92
13-08-13, 23:21
Nisam ja mnogo vozio sa ED ima jos po nekim pumpama D2 pa sipam njega,ali ono sto sam vozio na ED deluje da ne trosi vise uglavnom.

im6987
01-09-13, 20:58
Posto i ovde kod mene nema vise da se kupi D2 na pumpama,koje ulje mesati sa euro dizelom i u kojoj kolicini,traktor je IMT 533 77 god?

savato
01-09-13, 21:05
Danas uzeo bure Gasno ulje 0,1 cena 152 dinara

- - - - - - - - - -

kockasalascenej
01-09-13, 21:12

- - - - - - - - - -

Danas uzeo bure Gasno ulje 0,1 cena 152 dinaraAl su nasli naziv gasno ulje Po cemu su ga nazvali samo tako da mi je znati jel to gas ili ulje jel druge boje od ED..:-[{:-[{..................Ida dodam meni ED manje trosi zetor od D2

robert
01-09-13, 21:12
ja sipam u kombajn u deutz fahr ED i ne mesam sa nikakvim uljem,i potrosnja isto kao sa D2

mirmir
01-09-13, 21:38
Kod mene ima na pumpi D2 toci se samo tako po 150, cisto zlatno zute boje,a ima i Loz ulje zute boje,gust,peni dosta,smrdi na pravi nekadasnji dizel,sipam ga stalno i cena je 140 dinara.

grunt
01-09-13, 21:52
Ja sam primetio da mi traktor manje trosi od kad koristim ED.

savato
01-09-13, 21:53
Kod mene ima na pumpi D2 toci se samo tako po 150, cisto zlatno zute boje,a ima i Loz ulje zute boje,gust,peni dosta,smrdi na pravi nekadasnji dizel,sipam ga stalno i cena je 140 dinara. Ovo je NIS-ova pumpa...jel jedino sa njihovim racunima imamo pravo da dobijemo 50 din po litri povracaja! Ta cena je na svim benzinskim stanicama NIS petrola! Od danas se prodaje za jesenju setvu...Naziv Gasno ulje je ne znam iz kog razloga,ali glupo je samo po sebi al dobro sad...

mirmir
01-09-13, 22:02
Naziv je glup za medaljuLkl{{

bata87
01-09-13, 22:54
Posto i ovde kod mene nema vise da se kupi D2 na pumpama,koje ulje mesati sa euro dizelom i u kojoj kolicini,traktor je IMT 533 77 god?

Ja dodajem 100 ml dvotaktola na 10 L ED. Ne skodi nista, a da li koristi ne znam.

diklofen
02-09-13, 08:45
Ja sam počeo da trošim poslednje zalihe dizela i lagano da mešam sa ED.Ni sam nisam pametan šta da kupim.

ivanm
02-09-13, 08:59
diklofen, na NIS pumpama prodaju neki aditiv koji pravi NIS , a koristi se upravo za stare dizele koji nisu planirani za evro-dizel. litar košta 400dinara, a ako se ne varam ide na 200litara evrodizela (njihova preporuka)

diklofen
02-09-13, 09:15
Znači i tu da zarade 2din/litru.E mamu im šta se oni sete.

Borko Nikolic
02-09-13, 10:32
a da li valjda da se mesa evro dizel ibio dizel??

steve73
02-09-13, 14:13
mi pricamo bas o tome, od jeftinog suncokreta pravicemo bio-desel i mesati sa euro dizelom max. 20%

stalker
04-09-13, 08:32
Al su nasli naziv gasno ulje Po cemu su ga nazvali samo tako da mi je znati jel to gas ili ulje jel druge boje od ED..:-[{:-[{..................Ida dodam meni ED manje trosi zetor od D2

"Ćuti, dobro je" ... prvi predlog je bio "Plinsko Ulje 01, PU 01". Onda se neko setio da postoji prevod i na srpski (i da se ne koristi hrvatski naziv, koji je verovatno bio dominantan u vreme SFRJ, zbog rafinerijskih kapaciteta).
Gasna ulja (Gas Oils) su frakcije sirove nafte određenih karakteristika i služe uglavnom kao dizel gorivo (ne isključivo). Gasno ulje je i ED a bio je i D2. Gasno Ulje 01 je trebalo da bude GU sa 0,1% sumpora.
Ali slažem se da je glupo do bola, jer je naziv rafinerijske frakcije, što je potpuno neinventivno. Mogli su i ED da nazovu "Gasno ulje - Euro ili GU 10ppm, glupo bi bilo "do daske").
Agrodizel ili nešto slično bi bilo mnogo bolje, na primer: "Off-Road" dizel sa dobrim prevodom bi takođe bilo prihvatljivo, ne bih mogao trenutno da smislim nešto kvalitetno ali bi u toku dana sigurno smislio adekvatan naziv.

paorpaor
04-09-13, 08:58
U cemu je sustinska razlika spram D2 ?

vica022
04-09-13, 09:16
neznam zasto je tolika razlika u potrosnji kod nas i kad uzmem bosanski lozak ili euro dizel. kod njih NIS isporucuje gorivo u zadnje vreme a razlika spram naseg je uvek bila drasticna. na kombajnu letos nam je potrosnja oko 40% bila manja sa bosanskim lozakom . i euro dizel nam manje trosi od D2 nafte na nasim pumpama. zadnje sto sam uzeo D2 nije nizasta. ako ovako nastave definitivno zeleni karton i bosna po gorivo. razlika u vuci i potrosnji je velika a i u ceni .nije malo ustedeti skoro 50% ukupno gledajuci .

stalker
05-09-13, 09:03
U cemu je sustinska razlika spram D2 ?

Zelene je boje :veseljak::(ima kriptonit u sebi :lol:)

(zaista se farba u zeleno, kao "zeleno" je, ekološko)

Nema nešto razlike, osim što ima 10x manje sumpora, taman dovoljno za stara vozila a da ne bude previše (nešto kao Euro 2 standard, ili neki od skandinavskih iz ranih 90-tih, kod nas preskočeno pa se išlo pravo na Euro 3 kada je već bio aktuelan Euro 4 standard).
Ostale PROPISANE (standardom i pravilnikom) karakteristike su IDENTIČNE, osim što je dozvoljeno manje vode 500ppm naspram 700ppm (0,05% umesto 0,07%).
Moglo bi da ima nešto veću otpornost na niske temperature (kao nekadašnji D1) ALI to nije izvesno (i čisto sumnjam) jer nije obavezno.

paorpaor
05-09-13, 11:25
Ja cu ipak da sipam UD jer mislim da ni on nema sumpora propisano, tako da ce podmazivanje i dalje ici kako treba Lkl{{

Dragan18
07-09-13, 17:30
Stalker
Interesuje me kako povećan jodni broj utiče na kvalitet goriva odnosno Biodizela konkretno ? Ako možete to da nam objasnite. Hvala!

p.s.
Još konkretnije, pročitao sam ovaj rad pa me interesuje Vaše stručno mišljenje.Hvala!
http://www.tf.ni.ac.rs/organizacija/nis/Laborator%20postupci/Laboratorijski%20tehnoloski%20postupak%20za%20dobi janje%20etil%20estara%20masnih%20kiselina%20ulja%2 0suncokreta.pdf

stalker
08-09-13, 17:17
Prvo da pohvalim kolege na odličnom projektu čiji je rezultat i pomenuti dokument (tehničko rešenje). Lepo je što je tehničko rešenje izrodilo i jedan diplomski ispit.
Dakle, tehnolozi (hemičari) su veoma dobro uradili tehnologiju (nisko temperaturnu). Zaista sam uživao u čitanju (na preskok) i šteta što nemam toliko vremena da pročitam ceo rad (daleko od mojih interesovanja a još dalje od onoga što radim u struci).
Dakle, što se hemije tiče ima svega samo treba naći.
Za razliku od tipične metanolize autori su se bavili etanolizom što mi se jako svidelo. Verovatno je dobijen BD time skuplji (jer je etil alkohol skuplji od metil) ali je ovo bolji postupak za manje pogone jer je i et.alk. mnogo manje toksičan od metil alk. a i manji utrošak energije može da za manje (kućne) pogone da prevagne uz neke druge prednosti etil estara mas. kis. u odnosu na metil estre M.K. Od kojih je tečljivost na nižim temp. najupečatljivija (i kod nas velika prednost).
No da se vratim pitanju (a detalje tehnologije morate potražiti od autora uz naglasak da je ona komercijalna pa ne očekujte sve na tacni, osim ako se neko ne želi time baviti u većoj meri pa bi mogao da iskoristi i domaće znanje a ne samo strano).
Jodni Broj (ili u anglosaksonskom obliku jodna vrednost)?
Navedeno je i u samom dokumentu (po)nešto o tome, a ja ću samo u par rečenica.
IB (I je hemijski simbol joda) je direktno u vezi sa (hemijskim) sastavom BD-a i veći broj znači da u estrima (u ovom slučaju etil ali isto važi i za metil) ima više dvogubih veza, odnosno da je u ulju više nezasićenim masnih kiselina.
To je direktno. Indirektno to utiče na osobine goriva.
Otprilike najvažnije je to da (skoro) sa povećanjem IB opada cetanski broj BD-a, koji je kod BD-a uglavnom visok i isti kao kod ED i to bez aditiva.
Ipak, čak i svih 180 je još uvek podnošljivo jer je uporedivo sa D2 (samo po ovom parametru), a čak i 150-160 može da ispuni zahteve BD-a od 51.
(Bio) Goriva sa višim IB su podložnija oksidaciji pa ih je moguće čuvati kraći period ali nije od većeg značaja ... nešto je ekoloških aspekata zbog lošijeg izduva u slučaju BD sa većim IB, brže degradacije motornog ulja i slično. Ništa posebno bitno za mešavine kao što je BD 20 (20% BD-a) ali može biti za BD 100.
I sami autori kažu:
"Neznatno viša vrednost jodnog broja ... od vrednosti propisane standardom".
I zaista 125 u odnosu na 120 je ... ništa.
No standard je standard a naši kad kopiraju EU standarde mogli bi malo da se raspitaju pa da ih ne prepisuju do zareza (kao što i nisu kod Evropremijum benzina i ED-a, bar ne do pred kraj prošle godine od kada i u Pančevu mogu da proizvedu full ED).
Tih 120 je već mnogo politike a manje nauke a štos je u tome da se ograničenjem na 120 diskvalifikuje ulje soje. Nemci idu i dalje (njima ionako niko ništa u EU ne može a i verovatno oni stoje iza vrednosti od 120 pošto forsiraju BD iz uljane repice) i granicu stavljaju na 115. No ko je čitao "između redova" mogao je da zapazi da su Španci (toplija klimatska zona) uspeli da za sebe izdejstvuju granicu od 140 (gorivo još uvek vrlo dobrog kvaliteta) da bi mogli da koriste i ulje od soje (verovatno ne isključivo nego delom i ono). Trebali smo i mi da se pozovemo na to zbog suncokreta ali bi možda mešavina sa drugim uljem moglo da uklopi onu malu razliku.
Neće ništa da bude motoru ako se koristi BD 20-30% i koji ima Ib od 125 ili 130.
Pozdrav!

- - - - - - - - - -

Naravno nije IB jedini nego tek jedan od (bitnih) parametara kvaliteta BD-a.
Tako da ako je sve ostalo O.K. čak i IB od 150 sam po sebi neće diskvalifikovati upotrebu takvog BD ali je (naravno) u tom slučaju potrebno smanjiti njegovo učešće (na recimo 10%). Lično mi se čini da je 140 sasvim razumna granica ali BD je (ponavljam) sekundarni delokrug mog rada pa uzite ovo uslovno.
I (naravno) tako se ne može prodavati na tržištu jer nije po (važećem) standardu.

- - - - - - - - - -

Na kraju krajeva ... IB je loš (kilav) parametar kojim se određuje bilo šta od navedenog (npr. oksidaciona stabilnost; uz to ova osobina je veoma diskutabilna za kvalitet goriva; praktično: indirektni pokazatelj oks. stabilnosti koja je ind. pokazatelj za kvalitet goriva).
Da ne idem u sitne detalje, a i vremena nemam. Šta znači oksidaciona sposobnost nečega što gori? Pa ... skoro ništa. Negativan uticaj ima na (pominjano) vreme skladištenja (jako, jako diskutabilno jer i običan D2 u principu nema više od 6 meseci iako se može koristiti i posle cele godine) i još posrednije na kvalitet ulja u motoru zbog razblaženja gorivom tipičnim za sve biodizele, pa posredno od posrednog, posredno deluje negativno.
Praktično je granica povučena da bi se odredilo od čega se pravi BD (ponavljam ali moram da naglasim).
Naučni radovi i praksa nisu povukli crtu baš na 120.
Uostalom cela (meni ne mnogo omiljena) priča oko BD je pravno, političko, administrativna pa sve tu treba tako i svhatati. Mercedes (ali i ostali, ali naročito ova kompanija) je strogo ograničila upotebu BD u svojim Euro 4 i Euro 5 motorima na 5 ili 7% i šlus! (praktično BD 5 u slobodnoj prodaji).
Uostalom i EN 590 u svojem najnovijem izdanju (Euro 5) definiše da se u ED po njemu može dodati do 5% BD.

belgrade red star
22-09-13, 19:31
Nis aditiv koji se dodaje u evrodizel,420 din 1L koja ide na 200L evrodizela.http://www.dodaj.rs/f/v/NG/2sw9uR88/slika728.jpg

stalker
23-09-13, 08:50
Postoji i manje pakovanje od 250ml koje ide na 50l evrodizela. Cena ... oko 130din.

Gorski Car
23-09-13, 09:55
Od kako se pojavio Eurodizel u Srbiji ja drugo grivo ne sipam, niti u traktor niti u auto. Nikad nisam sipao aditive i ulja, niti sam imao nekakve probleme. Sve prednosti su na strani Eurodizela.

paorpaor
23-09-13, 14:04
Prosto pitanje.
Sta sipaju u Nemackoj u traktore iz recimo 2000-te . Mislite da oni imaju aditive, pa naravno da nemaju. Neko se setio iz NISa da moze da nam proda nesto sto nece da skodi a nece ni da pomaze.

diklofen
23-09-13, 14:53
Jesi li siguran da u nemačkoj nema aditiva koji se sipaju u euro dizel kako bi ga približili nekoj normi?

Gorski Car
23-09-13, 19:24
Prosto pitanje.
Sta sipaju u Nemackoj u traktore iz recimo 2000-te . Mislite da oni imaju aditive, pa naravno da nemaju. Neko se setio iz NISa da moze da nam proda nesto sto nece da skodi a nece ni da pomaze.

Ne znam za Nemacku ali dok sam radio u Svajcarskoj nikad nisam video ni jednog svajcarca da sipa bilo kakve aditive u gorivo.

Sto se tice NIS-a to je najgora fabrika koja proizvodi najgore gorivo na SVETU. NIS nam prodaje smece od goriva, imamo defintivno najlosije gorivo na svetu po svetskim cenama!

Ko je malo putovao po evropi i susednim zemljama ex yu zna o cemu pisem.

paorpaor
23-09-13, 20:06
Jesi li siguran da u nemačkoj nema aditiva koji se sipaju u euro dizel kako bi ga približili nekoj normi?
Kojoj normi, da se vrate 30 godina u nazad.

North ARMY
23-09-13, 20:10
Imaju jedan jak aditiv zvani dodjosi-sverceri koji izvoze njihove krsine.

steve73
23-09-13, 20:15
Prosto pitanje.

imam odgovor za tvoje pitanje!

U Fendt-u( 86 .god) kojeg sam kupio u januaru bio je jos malo "nemackog goriva" i gle cuda euro dizel pomesan sa bio dieselom, jako lepe svetlozelene boje, i puno je manje dimio nego sa nasim D-2 kojeg sam ja sipao, sad dvoumim se koliko da dodam u ED koji nameravam da koristim jos D2 ili ovo novo cudo Gasno ulje.

paorpaor
23-09-13, 20:17
Kako znas da je bio-dizel, na osnovu cega?

kristal
23-09-13, 20:21
Kako znas da je bio-dizel, na osnovu cega?

mirise na pecene palacinke:lol:

vica022
23-09-13, 20:23
ja sipam u ED samo malo ulja .obicno sto ostane u ambalazi taman properem naftom i srucim u rezervar. neka malo podmaze a aditive niti sam sipao niti cu sipati. da je gorivo lose kvalitetom to znamo svi i da se poljoprivredi podvaljuje u sezoni najgora nafta to nam je dobro poznato. stric mi nije verovao da je bosanski lozak mnogo bolji dok nismo otisli u bosnu i nasuli u pasata. potrosnja sa 9L spala na 5,5 na 100km. tako i u ostalim dizelima. letos na kombajnu sa regresiranom naftom je gutao od 23-26L po ha. sa lozakom iz bosne od 12-16L po ha. a isti taj nis izvozi naftu i lozak u bosnu. pa jel smo mi ovce za sisanje doveka

steve73
23-09-13, 21:38
kristal dao tacan odgovor 5* sedi!

stalker
24-09-13, 11:42
U Nemačkoj ne dodaju aditive ali to ništa ne dokazuje iz više razloga. Najvažnija dva su već navedena:
1) Mašine starije od 25 godina su retkost.
2) U dizel (kod nas "ED") se dodaje malo BD-a. Za manje od 5% se ne mora posebno ni označavati, za tačno 5% oznaka je BD-5 a ima dizela i sa više biodizela ali on nije po "Euro 5 norni" (EN 590:2009). Tačno se navodi procenat biodizela u gorivu.
Dakle, lako je:
U sve motore od Euro 3 standarda (iz 2000. kako je već neko naveo ili kasnije) sipa se dizel (ED). U starije se sipa dizel sa malo više BD i "mirna Bačka". Ne trebaju aditivi, sve po visokim ekološkim normama.
Aditivi su se tamo dodavali pre 20 godina.
Da li smo na višem nivou nego oni tada ... pitanje je. Taman mi liči da nismo, iako imamo gorivo po "Euro 5" standardu; zaista imamo, baš iz NIS-a; tačno da na "trulom" Zapadu ima i boljih goriva ali zadovoljava norme, inače bi najnovija generacija dizel motora u automobilima ispustila dušu na manje od stotinak hiljada km koliko imaju neki službeni automobili najnovije generacije 1-3 godina stari a za koje znam detalje.
ED je i jedino gorivo ove kategorije (dizel) koje je O.K. (kod nas, u Srbiji).
Zato mi se korišćenje GU 0,1 ne sviđa mnogo. Može se koristiti za zaista stare mašine (traktore) umesto D2 (koje je takođe bilo loše gorivo).Cena mu je samo dinar niža pa se zaista ne isplati mnogo, ako uopšte.
Već za "prelazni period" (motori iz devedesetih ali pre Euro 3) bi pre dodavao aditiv ili BD u ED.
Neko je već pitao: koliko?
Aditiv prema uputstvu.
Biodizel 5 do 10%. Sasvim je dovoljno. BD ima tu osobinu da mala količina ima "pozitivno" dejstvo. Može se ići i više (npr. 20%) a preko toga je već pitanje i zavisi od motora do motora (uz već moguće probleme zimi ako je procenat veliki, recimo 50%, a i više od četvrtine može da bude pogubno za zaptivke jer je BD agresivan preva mnogim gumenim i plastičnim materijalima).
Najprostije je koristiti koncentraciju od oko 9% zapreminskih (što je nekih 9,5% masenih) jer je najlakše za mešanje napamet. To je odnos 1:10 (zapreminski), litar BD na 10l ED.
Sasvim dovoljno. Da je veća razlika u ceni i 1:5 bi bilo O.K. ovako je bacanje para (ne bi trebalo da ima problema ali nema ni posebne koristi a već se, makar minimalno, povećava potrošnja goriva).
Za Euro 3 motore bi moglo da ide 1:20 (ako uopšte). Za novije se (jednostavno) NE isplati (slična cena a sa BD-om motori troše više goriva, mada za 5 ili 10% BD obično nema neke razlike).

Vulkan
24-09-13, 20:53
Zbog profesorove reputacije verujem da je ovo tačno za putnička i teretna vozila. Za traktore a ovo je ipak poljoprivredni forum, stavka broj jedan pa makar južno od Save po meni je apsolutno netačna. Zastupljeni su IMT, Rakovica, Ursus... Uglavnom godina proizvodnje između 70-tih i 80-tih godina a i koji su mlađi tehnologija motora im je i dalje ista starudija bez nekih poboljšanja sklopa motora, čak je po tvrdnjama onih koji su kupili mlađe traktore kvalitet daleko lošiji.
Ili se stavka 1 ne odnosi na Srbiju?

paorpaor
24-09-13, 21:34
CR sistem ubrizgavanja je kod nas jos retkost, a ni na zapadu ne verujem da zauzima impozantnu cifru.
Potpuno je netacno da na zapadu nema starijih traktora koji se intezivno koriste.
Svi JD traktori iz recimo 6x20 serije, a koji nisu CR (mada su oni redji od obicnih) imaju isti sistem ubrizgavanja kao i traktori iz recimo 94 godine. Sta oni sipaju a da ne pocrkaju ?
Od nekoliko servisera PVP sam dobio gotovo isti odgovor da nisu primetili nikakve stetne posledice pri koriscenju cistog ED u duzem vremenskom periodu.

stalker
26-09-13, 08:39
Da, stavka jedan je za "truli" Zapad (ne odnosi se na Srbiju, naravno). Izvinjavam se na nepreciznosti "Vulkan"-u (i drugim članovima). Slažem se i sa @paorpaor-om da to (ni dodatno pojašnjeno) nije potpuno tačno, jer se i na Zapadu koriste starije mašine, trebalo je da stoji da su proporcionalno manje zastupljene nego kod nas.
No, to (ionako) nije bila poenta post-a (evo, preskočite stavku pod 1), priznao sam "bez batina"). Ostatak se odnosi baš na one (u manjem procentu nego kod nas) mašine iz npr. 80-tih godina prošlog veka.
Poenta je da (da ponovim 101 put pa mi više ne pada na pamet, to sam već rekao 2-3x ali zaista je ovo zadnji put da komentarišem):
1) Ako je ED u potpunosti sa EN 590 normom problema ne bi trebalo da bude! (navedeno više puta zbog čega).
2) Postoje (stariji) motori kojima ED može (donekle) da škodi, što su dokumentovali sami proizvođači (Cummins, na primer). To što ova dokumentacija nije dostupna, druga je stvar. Za starije mašine nećete ni dobiti odgovor jer je prestala obaveza proizvođača da proizvodi delove a kamoli daje informacije ovog tipa. Dakle, to što smo šljiva republika otežava stvari jer zastupnici mnogih firmi nemaju dokumentaciju iz 90-tih kada je to bilo aktuelno. No i to nije najbitnije, nego ono što je pisano posle (tj. u ovom postu pod 3) i 4)).
3) Dodavanjem biodizel-a u dizel u (npr.) Nemačkoj je stvar više nego rešena. Uglavnom se dodaje do 5% što je dovoljno (ponavljam za do 5% se ne mora ni označavati da je BD dodat jer je samim EN 590 standardom to dozvoljeno i radi se; kod nas mogu dozvoliti koliko hoće, proizvodnja standardizovanog i subvencionisanog BD-a kod nas NE postoji a od industijskih pokušaja (najava) bih pomenuo FAM koji to nikada (ni pod NIS-om) nije uspeo da sprovede u delo (jer i nije bilo samo do njih nego i ministarstava poljoprivrede i finansija pre svega ali šire gledano tadašnjih vlasti (vlada, skupština)).
4) Ako već NIS ne dodaje BD (jer nema iz sopstvene proizvodnje, pa ni iz domaćih izvora nego bi morao da uvozi po ceni sličnoj ED-u, jer akciza svakako ide, pa im se naravno ne isplati) onda sam naveo koliko je dovoljno.
5) Motorno ulje je loše rešenje. 2T ulja takođe nisu adekvatno rešenje (mada bolje od prethodnog, ovo kažu i na mašinskom fakulteru), makar ne rešava problem u potpunosti (ako takvog ima uopšte, a nećemo znati bez analize ED-a i saznanja iz koje je šarže gorivo na svakoj pumpi pojedinačno, tj. bez analize na svakoj pumpi, što ne bih očekivao narednih 10 godina, mada MOL to nudi, ali da li je običnom korisniku dostupno, ne bih znao); Aditiv koji proizvodi NIS je možda i "pranje savesti" (tj. za duševni mir iako ne radi ništa posebno), možda a možda je baš ono što bi rafinerijki trebalo da dodaju ali im se ne isplati jer računaju da je ED za novije motore a da će stariji koristiti Gasno Ulje 01, pa je aditiv samo za prelazni period. Ovo zvuči najlogičnije ali logika je na Balkanu odavno "demode" (ne stanuje ovde) pa zato i tolika priča a istina je prosta samo NIKO ko je zna NEĆE da je kaže.
Kako se gasno ulje već pojavilo, ostaju sledeće opcije:
1) koristiti GU 01, sigrno je lošije gorivo od ED ali nije od D2 pa je taman za stare mašine. (cena mu, doduše, nije mnogo niža od ED).
2) Dodavati BD kako sam naveo u prošlom postu. (na zapadu se dodaje više od decenije u rafinerijama, uglavnom do 5%, a koriste se i BD20 pa čak i čist BD ali uz izmene instalacije za gorivo i kod nekih motora dodatnih izmena; ovde se ne isplati zbog cene).
3) Dodavati NIS-ov aditiv u NIS gorivo (ED). Aditiva će biti i nadalje jer će ga koristiti vlasnici automobilskih motora ("prelazno rešenje" je bilo u smislu poljoprivrednih i građevinskih mašina)
4) Koristiti ED bez ikakvih dodataka (OMV kaže da je tako, NIS takođe zvanično tvrdi (čemu aditiv? to nisu pojasnili !!) ostali proizvođači se ne izjašnjavaju; sa mašinskog fakulteta tvrde isto). Nije pravilo ali stariji motori (zaista) mogu da troše više ED-a.
Pa ko kako želi, smatra i hoće.
(A ko šta misli, uključujući i mene, ionako nije (više) važno)

P.S. Ponvljam: NE dodavati motorno ulje u dizel, to sigurno nije dobro (nije nikakvo) rešenje. Dodavanje 2T ulja je manje štetno ali (kao što je navedeno) takođe nije rešenje problema.

racicstevan
27-09-13, 22:20
Pozdrav svima.
Na mom traktoru (john deere 920) iz 1966 primetio sam da čini se bolje radi sa ed i da malo manje troši , ali mi je pumpa kao i AC pumpa potpuno vlažna i čak kaplje (ne mnogo). Mada čitajući ovde po forumu , moraću da proverim i ulje da nije propustila membrana
Matori se inače drži odlično i veoma često radi teške poslove .

SSurla
27-09-13, 22:46
koju vrstu pumpe imas ? mi imamo tip 510,imao je rotacionu rosa-master,al smo nabudzili drugu . daj baci koju sliku u temi JD

racicstevan
28-09-13, 21:03
Pumpa je rotaciona inače mislim da je to prilično slična mašina tvojoj 510 . Prelazim na temu JD i kačim neku sliku

ichbinmilan
24-11-13, 15:14
Ova priča nije nikad do kraja ispričana Lkl{{

http://www.youtube.com/watch?v=zcuawQYP46c

miroslav k
24-11-13, 18:21
Malo im skupa analiza, stvarno bi mogli da urade gratis analizu da snamo šta i kako

paorpaor
24-11-13, 18:45
Nije skupa jer recimo kad bi se ovde mi na forumu dogovorili, ne verujem da bi svako platio vise od 300 din.

stalker
25-11-13, 21:17
Obojica ste u pravu (prethodna dva komentara).
Ne može biti jeftina analiza ali ono što je gospodin profesor pomenuo je preterano. Doduše ne mora da bude ako obuhvata više parametara od onih koji se uobičajeno rade uključujući i dejstvo na polimerne materijale.
I naravno, više ljudi manja cena.
Ipak, samo jedna analiza traži dobar odabir za uzorkovanje.
Naravno da je najkorisnije analizirati NIS-ov ED, a uzeti sa pumpe što neuglednije i što dalje od Bgd.
Doduše, 90% toga se može upisati unapred (pa je džaba analiza) i biće ispunjeno 99% (oni osnovni parametri: cetanski indeks, specifična gustina, toplotna moć (energija koja se oslobađa pri sagorevanju, toplota sagorevanja), viskoznost, količina (koncentracija) sumpora i još mnogi). Tako da nije potrebno raditi kompletne analize.
Za odgovor na postavljeno pitanje treba uraditi (možda) samo:
koncentraciju vode (čak i to ne mora, sigurno je manje nego kod D2 ili PU-01), mazivost (habanje u mirko metrima) po EN ISO 12156-1i najvažnije (što se uglavnom ne radi a nigde ne navodi a najvažnije je) uticaj na zaptivke (odnosno materijale koji se koriste za to)*.
Bez ovog zadnjeg bi bile bačene pare, osnovni parametri će 99% biti u redu (to nije sporno, ali nije odgovor na pitanje, hoće li ili neće biti problema pri primeni).
Makar mazivost treba uraditi (iako je nedovoljno i ne odgovara 100% na pitanje problema, koji su češći zbog curenja pumpe nego habanja iste).

Profa je to školski objasnio (a tako je i Bošov inženjer pre par godina na jednom simpozijumu a tako piše i u mnogim knjigama i časopisima).
Ipak, problema sa pumpom može biti. Za potrošnju je takođe (principijalno) u pravu, ali ostaje da može biti više od 1% zbog manje (specifične) gustine ED-a i manje viskoznosti istog (naravno, u zavisnosti od stanja motora i konstrukcije istog), naravno ne više od 5-6% (kako sam i ranije pisao).
Ono što je čovek rekao važi u više od 90 ili 95% slučajeva ali nije 100% (pisao ja a pisali i drugi, a rekli i najrelevantniji, prozvođači motora i proizvođači goriva, da se ne ponavljam (Cummnis i Chevron) ali i Deutz**). Dakle, pitanje je više koliki ste baksuz (da budete malobrojni sa problemima).

* Test polimera je "starenje kopolimere" (tzv. POM).
Test se radi u trajanju od 10 nedelja (1600h), uzorci se uzimaju svakih 400h (2,5 nedelje).
Mere se osobine polimera sledećim metodama:
1. IC spektroskopija
2. SEM i optička mikroskopija
3. Test potapanja
4. Promena mase (težine)
5. Prodor goriva u polimerPenetration of fuel inside polymer
6. Analiza depozita na površini polimeraAnalysis of deposits on polymer surface
7. Ispitivanje klatnom
itd. (po potrebi)
NIJE standardni (industrijski) test (takvi moraju biti izvedeni u par sati, ne zahtevati opemu od više stotina hiljada evra, itd.).
Na žalost jedini je merodavan za odgovor na pitanje. Možda se i može uraditi na mašincu (a sigurno uz saradnju TMF-a i/ili hemijskog fakulteta).
Možda košta i više od navedene cifre ... ali vredi.
Ponavljam bez ovoga jedino "mazivost" vredi uraditi. To ne bi bila velika suma i mogla bi se podeliti na tek desetak zainteresovanih ("eve ja", do 500din.).

** Svaka čast profi (zaista) ali Deutz (kao firma u celini, koja stoji iza dokumenta i njihov je zaključak i savet proveren i u laboratoriji i na terenu na desetinama i stotinama hiljada motora i više godina (decenija) i od strane velikog tima ljudi) mi je (mnogo) VEĆI autoritet, a oni lepo kažu (što sam trebao da citiram pre 20 ekrana):
Technisches Rundschreiben
0199-99-01218/1 EN
OBJ_DOKU-37676-001.fm 15 / 37 © 2013
DEUTZ has tested such fuels and confirmed the positive influences on the emissions. However,
it is a well known fact that engines which are operated for longer periods with conventional
diesel fuel and then converted to paraffinic fuels suffer shrinkage of polymer seals in
the injection system and thus from fuel leaks. The reason for this behaviour is that the aromate-
free synthetic fuels can lead to a change in the swelling behaviour of polymer seals.
Therefore, conversion from diesel fuel to paraffinic fuel should only take place after changing
the critical seals. The problem of swelling does not occur when an engine is operated
with paraffinic fuel from the start.
Any amount of paraffinic diesel components may be added to diesel as long as the mixture
complies with the requirements of EN 590.
These fuels can be used. Adequate lubricity must be ensured without fail (maximum HFRR
460 μm). In addition, the engine management system may need to be adapted. An agreement
with the parent company is required for this purpose.
Because of their very positive influences with regard to the cetane number and emission
behaviour, these paraffinic fuels are blended partly in small percentages in the so-called
premium diesel fuels and in this case have no negative influences on the polymer compatibility.

Nemam vremena da prevedem (pre četvrtka) ali ako treba vrlo ću rado!

- - - - - - - - - -

P.S.
Očigledno da "mazivost" nije problem (ili je mnogo manji i veoma redak), problem je popuštanje zaptivki koje prvo treba promeniti (pre prelaska na ED), uz zamenu filtera goriva (po savetu uvaženog profesora) i (ukoliko mogućnosti dopuštaju) "postepeni" prelaz na ED (kako je već navedeno u citiranom tekstu Deutz-a).
Ovo je direktnije rečeno ono što tvrde i Cummins i Chevron.
Dakle, ko ne veruje, nikada neće ni verovati niti će ga bilo šta (drugo) uveriti.
Sa ovim završavam, sve je rečeno.

- - - - - - - - - -

Uzgred ... nema potrebe da trošimo pare na analizu. Sve je jasno.

ichbinmilan
26-11-13, 15:33
Stalker, profa nije imao prostora da nešto više kaže na ovu temu (nije on stalker na poljoinfo forumu da piše romane Lkl{{ ). Jednostavno takav je tip emisije i tako je vodi Davidović. Uostalom, i sam si rekao da to što je rekao važi za 90 i više posto slučajeva. Što je dovoljno.
Nemoj zameriti na šali. Tvoje postove čitam kao romane (od korica do korica) Lkl{{

stalker
27-11-13, 17:04
Slažem se. Ni ja na TV-u ne bih drugačije (više me ne bi ni zvali Lkl{{ ). Takav je to medij, ako ne kažeš direktno i ono što važi u većini slučajeva, bolje da ćutiš.
Imaš par minuta i šlus. Ne može drugačije. Inače cenjenog kolegu (sa višim akademskim zvanjem) sigurno ne bih dopunjavao (na TV-u) ali prosto mi se činilo (gledajući video) da se i on jedva uzdržao da ne kaže još koju (i za manjinski deo koji jeste imao problem, makar sa "slinjenjem" pumpe).
Pa sam iskoristio formu ... novele (romane ipak pišem na blogu, i na jednom drugom forumu, mada sam i tamo sve bliži "kratkoj priči" (do jedne strane Lkl{{ ).
Hvala na kritici (više pozitivnoj), pa shodno kvalitetu kritike da pređem sa "novela" na "pripovetku". Lkl{{
Ajd' živeli!

Korisnik1787
27-11-13, 17:22
Samo Vi pišite novele i on jadnik bi pričao da mu je gospodin Davidović dao, a još je morao da reklamika koleginicu za pregled goriva po ceni od 90.000 dinara što nije skupo!?.Slažem se da je to institut, ali što je mnogo mnogo je.I Vi ste ponudili neku analizu pa gospodo poljoprivrednici izvolte jer po ceni od 500 dinara ja još nisam našao nešto jeftinije, a to analiza vam dosta govori o stanju goriva bar što se tiče eksploatacije traktora.Za drugu se traba organizovati i uzeti gorivo sa NIS pumpe jer tu je regresirano gorivo i uglavnom će najveći deo biti voda jer treba i pumpdžije da zarade-Ako Vam neko ponudi jednu jeftinu analizu onda je treba iskoristiti i treba samo pitati na koji način se uzorkuje gorivo da bi bilo pravilno.

stalker
28-11-13, 10:04
Treba razmotriti i "Jugoinspekt" (možda imaju jeftiniju analizu) a na fakultetu (institutu) uraditi samo dopunu. Kako god, 750-800€ je zaista skupo.
Ponavljam, možda uraditi manje analiza i udružiti se i postupiti kako je Panonstib već rekao (NIS-ovo gorivo) a način uzorkovanja bi trebalo da uđe u cenu (da pošalju proceduru, inače je samo "izlazak na teren" bar 50€).
Malo sam ponovio stvari jer i sam znam da su državne institucije nesporne u kvalitetu analiza ali da nisu posebno tržišno orijentisane. U EU i USA su te analize jeftinije (uz istu ili bolju opremu i skuplji radni sat) što je delom do organizacije ali više do tržišne orijentacije. Privatne laboratorije rade kompletne analize (goriva ili ulja) za mnogo manje (uključivši i "skupe" metode kao što je gasna hromatografija) ... stotinak evra ... kompletne ... eventualno duplo više.
Već su mi ljudi slali analize ulja za 80€ iz Austrije ili drugih Zapadnih zemalja (slične sume, komplet hemija, elementi, viskoznost, gorivo i voda u ulju, čađ, itd.).
Pretpostavljam da i analiza goriva ne bi bila mnogo skuplja (osnovni parametri po pravilniku možda i manje).

grunt
28-11-13, 12:21
Dobro i ajd vec jednom Haski tribunal da donese odluku!Jel da sipamo cist ED ili NE!!!

nikola ilic
28-11-13, 12:40
Ja sipam cist,i tu nisam primetio nikakvu razliku,potrosio sam ga cudo jedno do sad,jedino sto su cistiji filteri i nerazmisljam o parafinu.

P.S Sipao sam i dvotaktola i ovaj novi aditiv sto ga pravi NIS,nema nikakve razlike,samo bacanje para...

Korisnik1787
28-11-13, 12:45
Dobro i ajd vec jednom Haski tribunal da donese odluku!Jel da sipamo cist ED ili NE!!!

Kako Vas nije žao da pišete ovkao nešto na toj tastaturi.Stvarno Vaša tastatura trpi svašta.

grunt
28-11-13, 15:03
Moja tastatura mogu da jasim po njoj ako hocu,komunizam je proslost tako da mogu da pisem sta hocu.Ljudi hice da cuju konkretne stvari!I jos jedared trazim odgovor na moje pitanje???

stalker
28-11-13, 20:12
Vi pitate da li je zemlja lopta? Pa ... skoro. Onda vam odgovor ne valja jer se ispostavi da je obim polutara veći od obima po polovima (za 0,15%).
I još Vam smeta ako neko o tome priča. Zemlja je sigurno "okrugla" e a to nije dovooljno konkretno.

Potpuno je neumesno pominjati sud u Hagu u ovakvom kontekstu to je valjda jasno, a sa komunizmom je u istoriju otišao i D2.
Možemo žaliti (ili se radovati što ih nema) i za jednim i drugim ali to je tako a pre će se vratiti prvo nego drugo i tu je priči sa D2 kraj.

Ne dodajte ništa u dizel gorivo (ED). Osim D2 (ako imate neke zalihe). Dovoljno konkreto?!

P.S. (za one kojima ne treba samo konkretan odgovor)
Eventualno NIS-ov aditiv u NIS-ovo gorivo (verovatno nije do "mazivosti" nego baš je aditiv sa aromatima da smanji skupljanje polimera, a ko bi to tek objasnio, pa je marketinški pretstavljeno kao "mazivo"). Iako je, kako je već naveo Nikola Ilić, verovatno samo bacanje para (neće da škodi).
Problem je sa dodacima da oni jednostvno ne mogu da od ED naprave (baš) D2 i pomognu sa glavnim problemom (skupljanjem polimera) već samo mogu da ublaže pojavu. Za "mazivost" nisu potrebni, to je (valjda) očigledno. Izuzetnih slučajeva uvek ima i biće.

Spremite nov filter goriva (koji bi trebali da zamenite posle nekoliko rezervoara čistog ED).
I budite spremni na eventualnu zamenu nekih zaptivki (i/ili creva) u sistemu za dovod goriva. To se ionako neće desiti preko noći.
Ništa strašno. Boš pumpa neće "zaribati", "pohabati se", "ciknuti", "crći" ili tako nešto. Motoru će prijati kvalitetnije gorivo.
Potrošnja goriva će ostati ista ili unutar par % gore ili dole.

Na kraju krajeva:
1) Imate PU 01 ako ste "D2 nostalgičar". To je gorivo sličnije D2 nego ED (i lošije od ED).
2) "Nemoj stati, osim kad moraš." (nemoj sipati ED osim kad moraš); natpis sa majce Grunfa (Grunta).

grunt
28-11-13, 21:21
E tako koristite ljudi ED, bez ikakvih aditiva!Kratko jasno!Mene licno i ne interesuje kakvo je gorivo jer i da ne valja nemam DRUGOG!!!

stalker
29-11-13, 15:20
Eto, sporazumesmo se, "k'o od šale i na brzinu".
Samo da Sremac ne povuče ... ostalo ćemo lako.

stalker
06-12-13, 08:08
Za onakav (analize iz tabele) dizel (NIS-ov, inače prodaje se i na Lukoil-u i verovatno još ponegde) sigurno ništa ne treba dodavati!
(zapazite rezultat mazivosti koji je 20% bolji od standarda, tj. 20% manje habanje pumpe visokog pritiska od (ionako) zahtevnog standarda)
Cetanski broj (indeks) - izuzetan!
Sve u svemu gorivo pogodno i za Euro 6 motore. Još nisu izašli posebni zahtevi za njih po pitanju goriva, tj. i (dobar) Euro 5 dizel se može koristiti, jedino su povećane dozvoljene koncentracije goriva iz obnovljivih izvora (etanol za benzin sa 5% na 10% i biodizel sa 5% na 7%).

http://imageshack.com/a/img10/3332/j5rd.jpg

Pavle.
17-12-13, 21:36
Ono sto sam u poslednje vreme primetio je da se gumena creva i sve zaptivne gumice na dizel agregatima opako brzo uniste od ovog novog goriva pa to isto svagde flisuje.To je zasigurno posledica pojacanog prisustva biodizela koji se umesava u ovaj evrodizel.Nisam vise pametan sta da radim.

stalker
18-12-13, 07:53
Čak i bez biodizela to je ono što se dešava. NIS zvanično tvrdi da (još uvek) ne dodaje BD jer im se ne isplati (plus moraju uvoziti isti). Ne znam za druge dobavljače.
Trenutno je dozvoljeno do 5% BD "bez upozorenja" a od sledeće godine (i Euro 6 standarda) do 7% (trebalo je svih 10% ali je na insistiranje nemačkih proizvođača motora, naročito Mercedesa, to odloženo). To je "klasičan" BD, naravno u prodaji (u EU) ima i čistog BD ili "jačih" kao što je npr. BD20 (20%). Dakle, biće još gore.
Savet?
Nema baš dobrog. Zameniti sve. Trebalo bi da zaptivne gumice i creva izdrže ED kada od početka njihovog korišćenja gorivo bude isključivo ED (kao što sam već naveo). Pojava koju navodite je tipična kada se sa D2 prelazi na ED. Ipak, najbolje bi bilo koristiti materijale koji su otporniji (homologizovani za BD) ali to je kod starijih mašina često nemoguće.
Pravo "vrhino kolo" (kvaka 22).
Ideja za malu privredu je tu ali teško da će toga biti na tržištu.

GANGA
18-12-13, 20:35
Palio sam traktor ovi dana tj u zadnjih mesec dana po par puta tako već radim godinama, jutros upalio jedan radi malo i ugasio se a evo i razloga zašto, da napomenem u pitanji je Eurodizel.
Dali je ovo primereno i u granicama dozvoljenog neznam ali na ovoj temperaturi mislim da se nebi smelo desiti.

http://i39.tinypic.com/ehyqmq.jpg
http://i41.tinypic.com/2nghshx.jpg
http://i41.tinypic.com/2cf4j1g.jpg
http://i40.tinypic.com/10cq4hg.jpg

stalker
18-12-13, 21:22
Ne znam za ovaj poslednji pravilnik o zahtevima za goriva (koji se mora kupiti) ali po prethodnom ("Sl. glasnik RS", br. 64/2011),
zavisno od klimatskih uslova dozvoljeno je korišćenje svih 6 kategorija dizela (po EN 590).
Iako bi u zimskom periodu trebalo da je na tržištu samo F klasa (do -20) često su figurira i D (kao ona iz tabele navedene gore, po standardu do -10 a po analizi, filtrabilnost do -17). Upravo su se pre dve zime posebno (neki) žalili da su imali problema sa ED na oko -15°C.
Ipak, sada su temperature znatno više, pa ni D2 ne bi trebalo da se tako ponaša.
Po ovome izgleda da je čist letnji (verovatno klase B, jer otprilike te tri se uopšte i koriste, mada smo mi samo za D i F).
O artičkim dizelima je glupo pričati (i minus 40, kada je kod nas i -4°C kritično).

Ne znam kada ste kupili to gorivo, ali ako je od 1.novembra, onda definitivno mora da izdrži makar -10.
Žalba? Naravno.
Osim fiskalnog računa, trebaju Vam i živci kao sajle za most. Nikada nisu krivi i nikada nije do njih (ko god da je snabdevač).
Ni kada sipaju 31 litar u 30 (doduše pre par godina u vreme one afere sa krađom na meri).
Ako zovete ljude iz kompanije, ljubazno će vas navozati i neće ništa uraditi posle poziva (pisana žalba leti u korpu).
Da idete u inspekciju ... ne znam ima li vajde (šut sa rogatim još na kraj izašao nije).

Najbolje je da probate manju količinu pre sipanja u rezervoar (za povremeno, zimsko, paljenje motora) na niskoj temp.
Gde naći nisku temp. ... pa u zamrzivaču. Oprez! Gorivo se ne stavlja sa hranom pa makar i hemretički zatvoreno (teorijski tek). Najbolje u kombinovanom sa malim zamrzivačem koji je prazan (a boca da dobro dihtuje) ili čekati prvo ektra hladno jutro (oko -10) pa na osnovu toga odlučiti gde da se ED skladišti.

Mislim da je sramota da ED bude lošiji od D2 (koje pa drži -5 do -10), pa makar i "letnji".

GANGA
18-12-13, 21:52
Gorivo jeste kupljeno posle 1.11. a ovako nešto jako retko sam imao prilike da mi se desi, bilo je slučaj sa d2 u kanisteru da stoji i da bude oko -15 pa da tek tada gorivo bude malo zamućeno i prilikom sipanja u vozilo kroz levak koji ne propušta vodu nje dolazilo do taloga već je samo protok smanjen. Da budem iskren probaću da još objavim negde kao i prodavcu a što se tiče živaca imam ih i debljih od sajle.

srdjan7
18-12-13, 22:01
Temperatura je ovih dana isla do -1...toliko o kvalitetu
http://i44.tinypic.com/9lh5w5.jpg

Pavle.
18-12-13, 22:13
Kod mene se gorivo u kanti koju sam pazario pre par nedelja skroz spihtijalo ali znajuci u kakvoj drzavi zivim i sa kakvim se barabama ovde posluje ja sam na vreme( krajem septembra ) sipao aditiv u dizel gorivo u rezervoar i uvek sam ga dodavao spram kolicine i to sto sam tretirao sa aditivom nije se steglo dok je ovo gorivo koje sam kupio sad na pumpi spihtijalo skroz.Da nesreca bude veca gorivo koje se sipa po pumpama uvek ima i prljavstine pa ga zato uvek ostavim u kanti da odstoji i stalozi se pa ga tek onda presipam u rezervoar kola i traktora.Jeste naporno i tesko ali samo tako sam se spasao ciscenja rezervoara i pumpe sto mi je vec dojadilo.
Ali avaj sad me muci druga muka a to je da ovo gorivo grize sve sto je od gume pa se mucim sa crevima i sa gumenim zaptivkama koje popustaju.Ne volim da mi gorivo kaplje i flisuje nigde pa se stalno patim da sve bude cisto i bez propustanja.

GANGA
18-12-13, 22:27
Nosio sam dve PVP kod Žeravice u Miloševo od oba auta počele sa curenjem i u razgovoru sa poznatim čovekom iz servisa jedino što mi je rekao da je gorivo glavni krivac za ovakave kvarove kao kod mene i da je broj pumpi iz dana u dan sve veći, lek za ovo pitajući ga nema ga tako da ova nagrizanja su nam neminovnost. Nebih dublje zalazio u of ali blagi užas je šta nam se udeljuje- tj šta žestoko plaćamo.

Pavle.
21-12-13, 14:59
Bilo je i pre lose nafte al nije nagrizala gumu ovo cudo sto sad prodaju na pumpama ima nesto u sebi sto uopste nije zdravo za nase masine.Sa prljavstinom i sa parafinom se i mogu nekako izboriti sipam u kante dolivam aditiv protiv smrzavanja al kako da neutralisem tu speciju koja otapa gumena creva i dihtunge za to nemam resenja.

IVAN ILIC
21-12-13, 15:17
I meni na Golfu II otisla pumpa.Curi i u mirovanju motora,curi i dok isti radi.Sada su na redu traktori,ali to ce da saceka do proleca.u mom okruzenju automehanicari kazu da je sve vise ovakvih slucajeva.I sada sta reci za sve one "strucnjake" koji su nas i sa TV-a ubedjivali da ne zalimo za starim D-2,koji je ionako bio svakakav,ali i takav bolji za stare modele pumpi.

stalker
21-12-13, 18:43
Jedino da se koristi "Gasno Ulje 01" ili ED meša sa istim (u bilo kom odnosu, mada bi onog prvog trebalo da bude 50% ili više da bi bilo pravog efekta).
Pošto je GU01 najsličnije D2.
Kao što pomenuh, najveći problem je kada se (već) koristio D2. Po zameni zaptivki (creva i ostalih elemenata) problem bi trebao da se umanji (a jedino homologizovani delovi, na ED, su izvesno otporni; još bolje ako su na BD jer je on još agresivniji).
Druge pomoći nema. "Stručnjaci" sa TV ili nisu znali za ovu pojavu (naveo sam izvor Deutz-a i drugih gde je to dokumentovano) ili su znali ali su "terali vodu" na vodenicu države i NiS-a.
U SAT-u je jedan asistent sa mašinskog fakulteta pomenuo ovaj problem (i negirao da ED smeta jer "loše podmazuje") i koliko znam NIKO više, na sredstvima javnog informisanja i uopšte medijima (nacionalnim).

miroslav k
29-12-13, 16:04
Sad bilo na vestima, da od 1 Januara povećavaju akcize^-^

stalker
29-12-13, 18:03
Član 7(Brisano)V OSNOVICA AKCIZEČlan 8
Osnovicu za obračun akcize čini jedinica mere.

VI IZNOSI I STOPE AKCIZEDerivati nafte, biogoriva i biotečnostiČlan 9
Na derivate nafte, biogoriva i biotečnosti akciza se plaća u sledećim iznosima, i to na:

1) olovni benzin (tarifne oznake nomenklature CT: 2710 12 51 00 i 2710 12 59 00)

55,00 din/lit;

2) bezolovni benzin (tarifne oznake nomenklature CT: 2710 12 41 00, 2710 12 45 00, 2710 12 49 00 i 2710 20 90 11)

- do 31. decembra 2013. godine

49,60 din/lit;

- od 1. januara 2014. godine

50,00 din/lit;

3) gasna ulja (tarifne oznake nomenklature CT: 2710 19 43 00, 2710 19 46 00, 2710 19 47 00, 2710 19 48 00, 2710 20 11 00, 2710 20 15 00, 2710 20 17 00 i 2710 20 19 00)

42,00 din/lit;

- u periodu od 1. januara do 31. decembra 2014. godine

46,00 din/lit;

- od 1. januara 2015. godine

50,00 din/lit;

4) kerozin (tarifne oznake nomenklature CT: 2710 19 21 00 i 2710 19 25 00) 62,00 din/kg;
5) tečni naftni gas (tarifne oznake nomenklature CT: 2711 12 11 00 do 2711 19 00 00)

30,00 din/kg;

35,00 din/kg;

40,00 din/kg;

6) ostale derivate nafte koji se dobijaju od frakcija nafte koje imaju raspon destilacije do 380°S (tarifne oznake nomenklature CT: 2710 12 11 00, 2710 12 15 00, 2710 12 21 00, 2710 12 25 00, 2710 12 90 00, 2710 19 11 00, 2710 19 15 00, 2710 19 29 00, 2710 19 31 00, 2710 19 35 00, 2710 19 99 00, 2710 20 90 19 i 2710 20 90 99)

62,00 din/kg;

7) biogoriva i biotečnosti (tarifne oznake nomenklature CT: 3826 00 10 00 i 3826 00 90 00)

42,00 din/lit;

46,00 din/lit;

50,00 din/lit.

Derivatima nafte, u smislu ovog zakona, smatraju se i:
1) svaki proizvod koji se prodaje i upotrebljava kao pogonsko gorivo;
2) aditivi, odnosno ekstenderi koji su kao takvi deklarisani za dodavanje u pogonska goriva.

miroslav k
26-01-14, 22:44
Jer imao neko problema sa subvensionisanim ed? Od kako je zahladnelo čuo sam da zapuši filter i auto staje, nemože bez aditiva jer ima parafina u njemu

steve73
27-01-14, 06:10
subvencionisani EUD nikako ne bi smeo da zapusi filter u kolima..........eventualno filter nekog traktora!!!!!:lol: :lol:

kole
27-01-14, 07:11
Problem je što je kupljen letos, kada je važio letnji standard, a sad je -10 ...

vasovac
27-01-14, 08:07
kako vama pretekne goriva da sipate u kola meni nema dosta ni za traktore?

miroslav k
27-01-14, 08:33
Šta radiš kad potrošiš više od 120 litara po Ha?

vasovac
27-01-14, 08:38
највише кромпир,воће

steve73
27-01-14, 12:30
pa kako sta rade, oru pasnjake koju nisu radili zadnjih 20 kusur godina......a tamo bogami traba nafte....8)

frenky
27-01-14, 12:43
Nikad nebi reskirao sipati ovo gorivo u auto.

Matic
27-01-14, 12:47
Nema tu pravila.Ima ko je sipao na pumpi pa mu se auto smrzao.

Gorski Car
27-01-14, 13:04
pa kako sta rade, oru pasnjake koju nisu radili zadnjih 20 kusur godina......a tamo bogami traba nafte....8)

Livade koje nisu orane 20 i kusur godina (pod uslovom da nema visokog rastinja na njima) lakse se oru nego njive koje su bile pod kukuruzom. Ja isprobao >:({

kifler
27-01-14, 13:08
Ako vam je ostalo nafte od jesenas to jest gasno ulje pogledajte u kakvom je stanju na minus 10, kod mene u kanti 5cm tecno a sve ostalo kao zele.

Ciny
27-01-14, 13:58
Uzeo na pumpi pre neki dan za dva soma i mecka stala, pun predfilter i filter sapuna, kao da je letnji eurodizel

kole
27-01-14, 14:29
Koja pumpa?

steve73
27-01-14, 21:28
ajd necemo sad reklamu . . . . . . :lol:

frenky
29-01-14, 11:19
Danas ujutru od tri komunalna vozila za ciscenje snega dva stala zbog nafte a kolko znam tocili na istoj pumpi kao i Ciny.

Milos M.
30-01-14, 09:47
Šta radiš kad potrošiš više od 120 litara po Ha? Evo i meni fal i nafte uvek,nema dosta sto mogu da uzmem za povracaj,a razlog je sto obradjivam mnogo vecu povrsinu nego sto prijavljujem. A takodje ova nafta pocinje da mi pravi problem,pocela je da kaplje nafta na svakom gumenom crevu. Sad to treba sanirati,mrzim kapljanje.

steve73
01-02-14, 10:47
imam dosta slobodnog vremena pa ajte da pogledamo kako podnose hlanocu regresirana dizel goriva.....http://www.dodaj.rs/f/10/qI/SbOlnub/fnykp0145.jpg
5 litara sa leve strane privatna pumpa euro dizel dosta zamuceno, sredina ( iznenadjen) gasno ulje najbolji izgled, maltene nema parafina u njemu, a sa desne strane regresiran EUD providan kao voda sa dosta mutnom izgledom( nisam ovo ocekivao)

slika pravljena pre dva dana kad su bili najjaci minusi ( i do -9 C), da sam znao ovo ne bih sipao EUD u traktore nego cisto gasno ulje em zbog specificnosti em zbog dosta parafina u regres. EUD.

p.s. Ako @Stalker ima slobodnog vremena moze da prokomentarise moj post, hvala na odgovoru unapred....poz!

milan971
01-02-14, 11:00
I ja imam u jednoj kanti G.ulja ,jos uvek je bistro samo sto je kod mene drugacije boje (izrazito zeleno).

stalker
01-02-14, 15:25
Nije samo do vremena nego i do VREMENA (vremenskih prilika). Zbog velike zime ostadoh 24h bez interneta (praktično svih 48h jer četvrtak je bilo kao sa modemom što u današnje vreme nije za upotrebu).
Šta da kažem? Naftaši su se lepo ogradili sa CFPP (najnižom temperaturom na kojoj je dizel "pumpabilan") koja je za oko 10 step. cel. niža od temperature "zamućenja" (cloud point). Ovo je (već) bilo žestoko kritikovano od strane mnogih (nezavisnih stručnjaka ili organizacija) ali KARTEL se ne da (da uradi nešto koristno za narodne mase) i specifikacija (ugurana) u EN 590 ostaje do daljnjeg.
Dakle samo zamućenje ne znači da se gorivo još uvek ne može koristiti (mada je to više za Riplija i "verovali ili ne") ali ako ima izdvojenog parafina (ne vidi se na slici) onda je to prava katastvrofa. Očigledno je da je regresirano gorivo klase B, C ili D te upotrebljivo do nule, -5 (najverovatnije) ili max. -10.
Dakle regresirani ED je očigledno letnji (cinik bi sada primetio da su regresirani letnji radovi, što je zaista sarkastično, i ne bih se priključio takvim ironičnim komentarima).
PU01 je očigledno otporno do oko -10 kako i treba da bude (malo bolje od D2) ali za manje nije.
Što se tiče stanja na pumpama tu je zakonodavac (sa čuvenim pravilnikom) zakazao (ili radio u korist proizvođača a ne korisnika) jer prodavac nema obaveze (rezervoari su u zemlji) da isporuči zimsko gorivo. Sad uvode i markiranje goriva, što ćemo opet mi (kao korisnici) platiti. Neka markiraju onda i letnji i zimski dizel i uvedu obavezu da se (kao i za zimske gume, ali to samo važi za "građane pokorne") od 1. novembra do 1. aprila prodaje isključivo dizel klase F (otporan do -20).
Dotle, bolje je da se čovek sam obezbedi. Dakle, ne koristite regresirano gorivo sada (zimi) a skladištite ga gde ne smrzava. Neki se distributeri reklamiraju da njihov dizel "drži" do -25 ali jedno je reklama a drugo stvarnost. Lično nikada ne bih koristio mutno gorivo (šta je mutno, pre ili kasnije, izdvoji talog) pa bih se obezbedio aditivima, izopropil alkoholom, kerozinom ... za detalje preporučujem tekstove na blogu iz februara 2012 (kada je onih 20 dana bilo i po -20).

steve73
02-02-14, 17:20
sutra ujutro slikam regresiranog EUD iz bliza i videcemo da ima malog mutnog taloga! poz....

- - - - - - - - - -

evo danas slikano opet na +1.7 C, regresirani EUD ima dosta parafina na dnu flase a sa privatne pumpe ama bas nista.....http://www.dodaj.rs/f/1h/sn/2kaptYLz/fnykp0146.jpg

http://www.dodaj.rs/f/14/ah/4Sy20CzU/fnykp0147.jpg

http://www.dodaj.rs/f/2v/h0/3M3o2oJ5/fnykp0148.jpg

stalker
04-03-14, 07:54
Baš su ga "izregresirali" - svaka im čast!

Uzgred, onaj dizel sa privatne pumpe ima bolju deklaraciju ("Prirodna ... " ne vidi se dalje ali "prirodnog porekla" ... organski :lol:), možda je zato bolji?!

grunt
06-03-14, 12:44
Primetio sam da su na traktoru sva creva od goriva procurela(jednostavno kaplje iz pancirnog creva kroz pletenu zicu) traktor je stajao celu zimu pod supom i nije paljen ED je u njemu,ranijih dodina dok je bilo D2 nije se to desavalo dali je jos neko imao ovakvu situaciju?

Vojkanvrelo
06-03-14, 12:45
Isti slucaj i kod mene,cak sam unistio i dve AC pumpe skoro nove.Sa ED.

sova
06-03-14, 21:59
Citam na dosta mjesta kako imate probleme sa curenjem ED iz sistema za gorivo,i nista mi nije jasno.Proslu godinu sam koristio regresirani ED tocen na NIS_ovoj pumpi i apsolutno nikakvog curenja (ni vlazenja) nemam na oba traktora.U cemu je tu stos?

vica022
06-03-14, 22:10
kod mene je stricu na pasatu propisala bos pumpa na sve otvore na koje je mogla od ED. par meseci je koristio i procurila skroz .sve unuta od gumica dihtujucih je stradalo. to je klasicna pumpa za d2 naftu. a evo pre par dana je rodjak radio na golfu tdi isto. cela tocaljka po asvaltu ostala za njim koliko je procurela a radi. bosisti pune ruke posla imaju. ja sam u mali kipor sipao prosle godine jednom samo ED i pumpa ,rezervoar ,dizne svud kao orosili od nafte. sva masina se uneredila od prasine polepljene i to samo od 3L ED. od tada samo loz ulje uzimam u bjeljini i nema problema vise i tako mi je i u traktoru stalno

Matic
06-03-14, 22:11
U pitanju je neko agresivno smeće od goriva koje su smućkali.U razgovoru sa serviserom PVP čovek kaže da od prošle godine nema drugog posla oko PVP sem sanacija curenja jer su svi gumeni elementi u pumpama pojedeni.

Vojkanvrelo
06-03-14, 22:35
Citam na dosta mjesta kako imate probleme sa curenjem ED iz sistema za gorivo,i nista mi nije jasno.Proslu godinu sam koristio regresirani ED tocen na NIS_ovoj pumpi i apsolutno nikakvog curenja (ni vlazenja) nemam na oba traktora.U cemu je tu stos?
Pa cekaj polako,nece to odmah.
Matic,od kako je nestalo D2 dizela kod jednog servisera u Nisu se ceka 3 dana na popravku a ima covek gomilu radnika i dosta savremenih masina.Radi 12h i ne moze da postigne,namlatise se para.Crkavaju i gumeni elementi a i sve ostalo u pumpama.

Goran G.
06-03-14, 22:43
jel ti očekuješ da ta pumpa radi bez kvarova 20 i više godina?

zaregakovo
06-03-14, 22:43
Već 20 godina nema pravog dizela ni benzina nego samo neka čorba koja ide u zamenu za to bio sam godinu dana u libiji tamo da vidite šta je benzin i dizel o ED niko nema pojma neznaju šta je to dizel je takav da ne smrdi a nije nešto masan to nemožeš opisati a o benzinu da negovorim nema ono kao kod nas pre 94 ili 96 oktana ili šta znam većsamo jedan benzin u sva vozila se sipa od 1500 do 5000 kubika i sve radi ko sat milina a ovo kod nas samo našpricaju nekim aditivima da uopšte pali ako je moguće sve neko smeće od benzina a busaju se to je po evro standardima volio bi da mogi mogu da iskuse to pa da onda prosude o kvalitetu čak što više kod nas litru kod njih petnaest a za šta ko zna .teško da će mo u skorije vreme imati neki kvalitet od energenata za pokretanje motora a znju nafilovati akcize i cene kao da je to to je neki kvalitet

vica022
06-03-14, 22:54
ja od 90 tih godina dal sam par puta nasuo gorivo da valja. najveca razlika je bila jednom prilikom kad sam grcki benzin nasuo za vreme sankcija .kao boja kafe a mislio sam da je plovak od rezervoara zaglavio. skoro upola potrosnja manja a motor se necuje. tad ga nasu i otad vise nevido dobrog gorva .nis nikad ni pre nije bio nesto posebno ali INA je imala prilicno dobro pre 90 ih. a ovi rusi ce nam glave doci ,sve mafijasi do kraja

Vojkanvrelo
06-03-14, 23:03
jel ti očekuješ da ta pumpa radi bez kvarova 20 i više godina?
Imam dovoljan broj masina da znam sta je redovni a sta vanredni remont.

Pavle.
20-03-14, 15:18
Ovaj novi dizel od kad se pojavio ne mogu da se namenjam creva i gumica.To je pocelo od jesenas Sipam u dizel redovno dvotaktno ulje i sa mehanickim elementima nema problema ali zato sve zivo sto je od gume ovo djubre od goriva rastvara.
Sva se creva potklobuce i prosire tacno se vidi da ih nafta razjeda.

paorpaor
20-03-14, 21:54
Ipak mislim da nije do goriva. Creva su ko zna od kad i ko zna kog kvaliteta, a novija goriva su mozda malo agresivnija i creva to ne mogu da izdrze. Ni na Rusu ni na John Deere, a ni na NH nemam problema sa ED. Ni jedna nije nova masina i creva su originalna.

Pavle.
20-03-14, 22:06
Creva sam menjao i kupio sam gates creva koja su takodje popustila

Matic
20-03-14, 22:27
Na John Deere ti neće srediti creva.Srediće ti nešto drugo.

Pavle.
20-03-14, 23:36
Zato ja imam IMT i ne fermam te strane kvarise ni 5 %

paorpaor
21-03-14, 06:46
Na John Deere ti neće srediti creva.Srediće ti nešto drugo.
Kao na primer ? ::namigivanje::

Matic
21-03-14, 07:41
Nešto što je Made in Japan.

paorpaor
21-03-14, 07:59
Eto vidis, kod mene je made in Germany, BOSCH.

zaregakovo
21-03-14, 14:39
Nemojtega držati u nedoumici.^-^ lepomu recite pumpa i ulošci dizna ili injektori zavisi šta već ima biće puno:-\

Matic
21-03-14, 19:46
Paore nije bitno koji je proizvođač i nemoj da misliš da te ja zezam.Prošle godine su zveknule 2 Japanske i jedna Švapska a gorivo ED sa NIS-a.Popravka Japanskih se nije isplatila a neće svako ni da ih primi u radionicu.Švapske su urađene a dokle će ići vreme će pokazati.

sova
13-04-14, 23:21
Urek'o sam stvar, pocelo je. Stradalo dovodno crijevo od rezervoara do ac pumpe na 560.

Jaroslav85
03-07-14, 13:04
Paore nije bitno koji je proizvođač i nemoj da misliš da te ja zezam.Prošle godine su zveknule 2 Japanske i jedna Švapska a gorivo ED sa NIS-a.Popravka Japanskih se nije isplatila a neće svako ni da ih primi u radionicu.Švapske su urađene a dokle će ići vreme će pokazati.
A gde se onda snabdevati sa kvalitetnijim ED.Kakvi su derivati sa OMV punpi.Navodno sam imao ponudu OMV ED i covek me ubedjuje da je potrosnja manja oko 15%.A cena ista ko NIS.

Matic
03-07-14, 15:45
Nemam odgovor na postavljeno pitanje pošto ED sipam samo u auto na privatnoj pumpi Daki Petrol.

stalker
05-07-14, 13:06
OMV ima kvalitetna goriva iz (super) moderne rafinerije u Rumuniji. Ipak, NIS je od rekostrukcije "tu negde". Ispunava sve norme za Euro 5.
Ako je i neka nijansa na strani OMV-a, razlika može biti (i to malo verovatno) 1,5% a ne 15% (to nema šanse).
Čak je razlika (možda) samo u dodatnim aditivima inače sastav goriva je toliko sličan da je na nivou granice detekcije analitičke opreme.
Problem sa "Bosch" pumpama (visokog pritiska) je druge prirode (nije do kvaliteta goriva, zapravo baš zbog kvaliteta) gde zaptivni materijali nisu kompatibilni sa dizel gorivom sa ultra niskim sadržajem sumpora (niskom koncentracijom aromata, indirektno, što je bitnije, zapravo).
Tu (donekle) pomažu samo dodatni aditivi za tu svrhu (NIS, Liqui Moly, Wynn's).
Još bolje je da se za starija vozila (Euro 1 i 2) koristi, gasno ulje 0,1 ili ekstra lako lož ulje. Regres važi samo za ED i GU 0,1 (što se traktora tiče).
Za Euro 4 i 5 nema dvoumljenja, samo ED što preporučujem i za Euro 3 motore (mada ...).

Matic
05-07-14, 13:47
Kod mene se problem sa curenjem PVP javio baš nakon upotrebe NIS-ovog zelenog G.U. prošle godine.Ove godine ga nisam kupovao kod njih niti ću ikada više.Isterali su mi lepe pare iz džepa bez preke potrebe.

stalker
05-07-14, 21:17
Baš mi je žao. Nisam želeo da budem njihov advokat ali je činjenica da im je (bar kod mene u Boru) ED jako dobar, jer više ljudi koje lično znam i par firmi, svi sa veoma modernim (i osetljivim) motorima (Toyota, Honda, BMW, Mercedes ... da ne spominjem "sitnu boraniju" kao što su Opel i VW) redovno sipaju kod njih (imaju ugovore i kartice, mislim na firme) pri čemu prelaze po 50 hiljada km godišnje (ili više). I nikad nijedan problem. A i analize koje su mi došle ruke (5-6 njih) su bile veoma uverljive (doduše izlaz iz rafinerije, a šta stigne na pumpu ... može biti i drugačije).
Naravno da je sve moguće (u zemlji Srbiji), naročito pošto je veći deo maloprodaje tipa franšize (prodat, zapravo iznajmljen, privatinicima).
U svakom slučaju, posle bilo kog negativnog iskustva, svakako treba menjati dobavljača. Ne bi ni za koga garantovao (gde je velika lova, tu poštenja nema).
OMV se čini kao (naj)bolji izbor. Naravno, ako ih ima u vašoj okolini. Čak i što nije njihovo, prolazi jaku kontrolu (bar koliko znam).
Zato je dobro razmeniti iskustva, jer gde "može sve", obično je po grbači manjeg i slabijeg.

tesla
30-08-14, 13:07
Gasno ulje toliko dobro da se i aparat za točenje na pumpi pokvario dok sam ga sipao, kako li će tek traktor da peva :lol:.

brankovic
03-11-14, 23:05
Ove godine sam uglavnom kupovao euro dizel i nisam sipao u gorivo ni ulje ni aditive.Sad tek,pred kraj sezone,sam kupio ovaj aditiv.Ide na 200 l goriva

http://www.dodaj.rs/t/1M/XJ/3kf9B2T6/fotografija0112.jpg (http://www.dodaj.rs/?1M/XJ/3kf9B2T6/fotografija0112.jpg) http://www.dodaj.rs/t/2p/O2/3OBPCkkV/fotografija0113.jpg (http://www.dodaj.rs/?2p/O2/3OBPCkkV/fotografija0113.jpg)

nadalj#
04-11-14, 05:53
Već 20 godina nema pravog dizela ni benzina nego samo neka čorba koja ide u zamenu za to bio sam godinu dana u libiji tamo da vidite šta je benzin i dizel o ED niko nema pojma neznaju šta je to dizel je takav da ne smrdi a nije nešto masan to nemožeš opisati a o benzinu da negovorim nema ono kao kod nas pre 94 ili 96 oktana ili šta znam većsamo jedan benzin u sva vozila se sipa od 1500 do 5000 kubika i sve radi ko sat milina a ovo kod nas samo našpricaju nekim aditivima da uopšte pali ako je moguće sve neko smeće od benzina a busaju se to je po evro standardima volio bi da mogi mogu da iskuse to pa da onda prosude o kvalitetu čak što više kod nas litru kod njih petnaest a za šta ko zna .teško da će mo u skorije vreme imati neki kvalitet od energenata za pokretanje motora a znju nafilovati akcize i cene kao da je to to je neki kvalitet
Da li si ti svestan sta pises. pre 20 god. Sankcije gorivo na flase od svercera ,krstio ga je kako je ko stigao, pokusavas da prodjes malo jeftinije, ides na granicu kupis neku kolicinu goriva putem strepis od milicije, explozije u neodgovoravajucim uslovima itd.

Tomić Toma
04-11-14, 20:38
Ove godine sam uglavnom kupovao euro dizel i nisam sipao u gorivo ni ulje ni aditive.Sad tek,pred kraj sezone,sam kupio ovaj aditiv.Ide na 200 l goriva

http://www.dodaj.rs/t/1M/XJ/3kf9B2T6/fotografija0112.jpg (http://www.dodaj.rs/?1M/XJ/3kf9B2T6/fotografija0112.jpg) http://www.dodaj.rs/t/2p/O2/3OBPCkkV/fotografija0113.jpg (http://www.dodaj.rs/?2p/O2/3OBPCkkV/fotografija0113.jpg)
Je li ovaj i protiv smrzavanja?
Mislim da ce mi trebati nesto tako ako bude bilo mrazeva.

stalker
05-11-14, 09:20
Nije.
Protiv "smrzavanja" dizel goriva se upotrebljava drugi aditiv. Kod NIS-a je to Nisotec Diesel Flow. Potrebna koncentracija je duplo manja (pola litara na 200 lit. goriva),
Mogu ići zajedno (prvo se jedan dobro rastvori pa se doda drugi). Za ED ne treba povećavati konc. nijednog od navedenih.
Slične aditive imaju i FAM, Modriča, Liqui Moly, Wynn's i mnogi drugi.

Philby
05-11-14, 09:34
Zar se ti aditivi ne dodaju već u rafineriji sad kad je hladnije vrijeme i temperature krenu u minus?
Meni se desilo samo jednom na -27℃ da je nafta zaledila i to u filteru gdje se nakupilo vode i ostalih nečistoća.

stalker
05-11-14, 13:34
Upravo tako. Dodaju se ali štite samo do -20°C.
Uzgred, FAM-ov aditiv za ED (mazivost) se zove FAM Dizel Plus i dodaje se u dvostruko manjoj koncentraciji od NIS-ovog (1:800, 100ml na 80 lit. goriva).
Što se tiče drugog tipa aditiva (za sprečavanje pojave kristala parafina) osim FAM dizel 400 postoji i poseban za ED gorivo (Eurodizel 100).
Naravno, prvi se može koristiti u oba goriva ali nije preporučljiv za Euro 4 motore gde treba koristiti drugo navedeni (ne povećava konc. sumpora iznad dozvoljene i slično).
Ako se aditiv dodaje u GU 01, onda treba ići po preporučenoj konc. za D2 (1:400, odnosno od 1:200 do 1:500). Međutim treba računati samo do -25.
Ako se aditiv dodaje u ED može se postići i svih -30. Onda ići sa preporućenih 1:400 dok je "za svaki slučaj" i do -25 dovoljno i manje (npr. duplo manje).
Ponavljam a g.Philby potvrđuje, do nekih -22 ili -23 u ED ne treba dodavati aditive.
Dodatak aditiva za mazivost ne bi trebalo da utiče izdvajanje parafina, bar ne do -20.

North ARMY
05-11-14, 17:05
@Stalker jel izmisljen neki aditiv da manje trose ovog djubreta od goriva ? Lkl{{

stalker
05-11-14, 17:24
Jeste! Električna struja!
Šalu na stranu, nekoliko takvih ima ali više košta nego što donosi (a i pitanje je da li je i tih par % realno).
Abrovi kruže da aceton smanjuje potrošnju benzina (dakle kod benzinskih motora) ali sam veoma skeptičan (osim toga, o tome sam (negde) pisao, pitanje je koliko će tek taj (aceton) rastvoriti gumenih (neoprenskih) zaptivki i plastičnih delova, iako ide jako malo, cca. 1:1000).

zaregakovo
09-11-14, 22:33
Da li si ti svestan sta pises. pre 20 god. Sankcije gorivo na flase od svercera ,krstio ga je kako je ko stigao, pokusavas da prodjes malo jeftinije, ides na granicu kupis neku kolicinu goriva putem strepis od milicije, explozije u neodgovoravajucim uslovima itd.
Na pumpama i po šećeranama u kampanji repe ne iz švreca preko grane donosio sam i ja iz Madjarske al kad ga ja donesem znam šta sam kupio a ne kad ga neko prekrsti .

Rasa91
12-01-15, 19:28
Jel kupovao neko gorivo u NIS veleprodaji? Ili je to samo za benziske stanice i neka preduzeca?

steve73
12-01-15, 19:49
Nekad se moglo kupiti kao reg. poljo gazdinstva , ali nakon izvesnog vremena su prekinuli tu parsu ..cena malo jeftinija nego na pumpama...

Rasa91
12-01-15, 19:50
Nije bas malo. Zvacu sutra da pitam....

Farmer II
12-01-15, 20:00
Koja bese minimalna kolicina, 3000l, 4000l?

Rasa91
13-01-15, 19:32
Nista od toga, ne prodaje se fizickim licima! Samo pumpe, preduzeca,itd....

stalker
13-01-15, 19:40
Sad je razlika malo veća (obično je nešto manja u %). Možda se i ne isplati uvek ovoliko (dok sam pratio bila je manja razlika).
Nije samo preduzeće, moraš (sigurno) biti u sistemu PDV a verovatno i registrovan za delatnost (jer su zapaljive materije u pitanju).

P.S.
Ne vredi skladištiti ogromne količine. Iako (u suvoj teroriji) može i više, dizel se u principu čuva do 6 meseci (zatvorena ambalaža).
Otvorena (bure, npr.) još i manje (hoće i bakterije da se razviju a i oksidiše i već posle par nedelja može biti neupotrebljivo a i kad je upotrebljivo nije više originalnog kvaliteta).

Rasa91
13-01-15, 20:46
@stalker, jedno pitanje za vas. Uzeo sam jednu kolicinu euro dizela danas nebitno kako i gde, ono sto hocu da pitam jedan deo te kolicine(euro dizela) je imao zeleno-plavu boju(kakvu sam obicno i vidjao) a druga je bila skoro bezbojna(takvu sam redje vidjao, par puta). Jel ima tu neke razlike u kvalitetu, ili je ipak samo nesto drugo u pitanju?

stalker
14-01-15, 10:31
Poštovani,
Meni se lično više sviđa bezbojni ED ali nije od velikog značaji. Ne obraćajte pažnju na to (dok god obojenje nije jakog intenziteta, jer ED se u ne boji, a ne bi trebalo da se skladišti sa bojenim derivatima; tek jako tamna boja znači loš kvalitet)

Dodatak:
Boja dizel goriva (i uopše goriva) nije znak kvaliteta, makar u kategoriji po propisima. Benzin bi doduše (ako se ne farba) MORAO da bude bezbojan, ako je kvalitetan (takav je u poslednje vreme) ali dizel može biti i blago žute (zlatkaste) boje (pa i neke od nijansi koje ste naveli). Naravno bezbojan dizel uliva više poverenja ali ne mora nužno da bude bolji. Oni sa blagim obojenjem takođe mogu biti visokog (Euro 5) kvaliteta. Boja zavisi od načina prerade (isti teh. proces, možda mala korekcija parametara u zavisnosti od vrste) i vrste nafte koja se prerađuje. Dakle i obojeni ne mora da ima sumpora više od 10 ppm ili cet. br. manji od 50, a kamoli nešto drugo.
Sa druge strane, bitnija je prozirnost goriva (što nema direktne veze sa bojom) jer blaga mutnoća može ukazivati i na višak vode i drugih primesa (potencijalnih taloga).
I na kraju, ni boja a ni kvalitet (u smislu sadž. sump. i/ili cetanskog broja) ne garantuju npr. otpornost na niske temperature (samo kom. hem. sastav koji se ne daje u specifikacijama), baš (ili čak?) se na bezbojni ED par ljudi žalilo prošle godine (na planinama i oko -20, neki i na -15 ali je pitanje da li je samo toliko bilo a -20 je ionako granica "izdržljivosti").

Da podsetim da je i ED (možda i više) podložan razvoju mikroorganizama ("alge" (plesni), bakterije). Do pojave može doći i ranije od gore navedenih rokova (naročito ako do goriva dopire kiseonik). Za duža skladištenja (naročito kada se kontejner (bure) ne potroši iz jednog) preporučuju se aditivi protiv mikroorganizama i/ili za stabilizaciju goriva pri skladištenju (Liqui Moly ima obe vrste).

SasaK
14-01-15, 13:54
Raso,ja sam celu jesen radio sa bezbojnim evrodizelom, nesto je bilo sa omv-a nesto drugi neki a isto bezbojni,potrosnja ista samo manje dima.Dodavao sam onaj adeco aditiv.

KishRobert
14-01-15, 20:26
Posto je sad gasno ulje?

Quercus
14-01-15, 20:30
http://www.nispetrol.rs/sr/%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D 0%B0%D1%98%D0%B0/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA

milan971
14-01-15, 20:30
Kod nas je 132.40 din.

KishRobert
14-01-15, 20:31
http://www.nispetrol.rs/sr/%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D 0%B0%D1%98%D0%B0/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA

To je veleprodaja.

Quercus
14-01-15, 20:33
Znam da je veleprodaja.

Quercus
31-03-15, 22:49
Alo.rs:

ZAPLENJENO 1,2 MILIONA LITARA GORIVA KOJE UNIŠTAVA AUTE

Lažni dizel na pumpama!

Tržišna inspekcija Ministarstva trgovine stavila je van prometa 1,2 miliona litara goriva posle provere njegovog kvaliteta na benzinskim pumpama, brodovima, kamionima i drugim mestima odakle se ono stavlja u promet u Srbiji!

http://www.alo.rs/resources/img/30-03-2015/intext_big/1958642-13.jpg (http://www.alo.rs/resources/img/30-03-2015/lightbox_portrait/1958647-13.jpg)
Trgovci dizel mešali sa baznim uljem ili „vajt špiritom“ kako bi zaradili više | Foto: Oliver Bunić

Slaviša Petković, načelnik Tržišne inspekcije, kaže za „Alo!“ da se dnevno uradi do 15 kontrola, kao i da je do kraja januara već iskontrolisano 1.300 prodajnih mesta i uzeto preko 4.200 uzoraka goriva!

Vraća se na preradu!
Slaviša Petković navodi da trgovci imaju pravo, do okončanja sudskog postupka, da 1,2 miliona litara zabranjenog goriva za promet prerade u rafineriji, reizvezu, na primer, u Bosnu i Hercegodinu ili ekološki unište.
- Sve tri opcije već su pojedini subjekti iskoristili, jer im ne ide u prilog da im rezervoari budu blokirani gorivom koje ne sme u promet - objašnjava on.

- Zabranjen je promet za 1,2 miliona litara goriva jer je ustanovljeno da, na osnovu njegovog markiranja, ne odgovora propisanom kvalitetu. To u praksi znači da su analize uzoraka pokazale da se, na primer, dizel gorivo meša sa baznim uljem i „vajt špiritom“, kako bi trgovci zaradili više novca.
Dobijena smesa liči na dizel, ali može da upropasti motor automobila. Litar takvog dizela, čija je cena 145,90 dinara, može da prouzrukuje štetu na motoru vozila od preko 500 evra, u zavisnosti od njegovog modela - otkriva za „Alo!“ Petković.

Prema njegovim rečima, gorivo koje ne odgovara kvalitetu uglavnom je švercovano iz Bosne i Hercegovine, ali i drugih okolnih zemalja.
- Ono stiže kamionima, brodovima u tranzitu. Ta prevozna sredstva zaustavljaju se u prolazu kroz Srbiju i pretaču benzin za prodaju. Sarađujemo sa policijom, koja kontroliše sva moguća mesta gde bi to moglo da se obavlja. Naša akcija markiranja goriva po Srbiji već je dala rezultate, jer je sve manje neispravnog benzina na pumpama. Nema zaštićenih prodavaca!
Na udaru naših inspektora su svi: od NIS-a, preko OMV-a, MOL-a i ostalih „velikih“ kompanija, pa do pojedinih pumpi. A svaki vozač koji posumnja u kvalitet goriva koje je kupio, neka se obrati nama - navodi Petković, i dodaje da je 20 obučenih i spremnih inspektora svakodnevno na terenu.

Kako on kaže, dosad je napisano 15 prijava nadležnom sudu, a zaprećene kazne su tri miliona dinara, kao i zabrana obavljanja delatnosti od šest meseci, pa do tri godine. Sudski procesi su u toku - ističe Petković, koji nije želeo da otkrije imena prekršioca.
Udruženje naftnih kompanija Srbije (UNKS):
Sistem markiranja nije dobar!
Tomislav Mićović, generalni sekretar UNKS-a u kojem su OMV, „Lukoil“, MOL, EKO i druge velike kompanije, kaže za „Alo!“ da se njihovi i ciljevi države u markiranju goriva podudaraju.
- Međutim, od samog početka smo upozoravali da ovako ustrojen sistem nije dobar i da je podjednaka pretnja sivom tržištu i onima koji dosledno sprovode sve propise. Desilo se da je nekim kompanijama blokiran dalji promet legalnog goriva, koje u potpunosti zadovoljava kvalitet, ali nema propisanu koncentraciju markera - kaže on.

Matic
31-03-15, 22:53
Ja im baš verujem.

sova
02-09-15, 22:09
Od prije dva dana loza ovdje 1,28km.

angel_fire
05-09-15, 13:08
Od prije dva dana loza ovdje 1,28km. gdje,mozel se tociti u bure ?

Tomić Toma
05-09-15, 13:19
gdje,mozel se tociti u bure ?
Imas na pumpama kod Petrica. Ako kupis 1000l na dan, dobijas po 1.20km, a ovako kad skupis 1000l kupljenog dobijes 50 maraka gratis goriva. Mi tocimo u kante po 30l, a sigurno moze i u bure>:({

MONTOYA
05-09-15, 13:40
Kako preneseš,kod nas ne daju

Tomić Toma
05-09-15, 14:08
Kako preneseš,kod nas ne daju
Pa u gepeku ko i sav normalan svet:lol:. Ako me vrate, odem na drugi prelaz ili vidim ko radi na granici. Tata zna koji su zeznuti, a koji uopste i ne gledaju da li imas sta u vozilu.. Nasao sam Mercedesa dizela pa da prenosim u rezervoaru. Neki prenose i po 1000l dnevno. Kako, boga pitaj...
Uglavnom, potosnja loz ulja je manja za 20-30% nego euro dizela. Bar kod starijih vozila i masina.

MONTOYA
05-09-15, 14:11
Jesi li ti siguran 20-30%
Kod mene je ista kao i gasnog ulja ili čak za nijansu veća

diklofen
05-09-15, 14:18
Merili smo tri dana.Kombajn mi trosi 10lit evro dizela po kj dok gasnog ulja 01 trosi 8 litara.U traktorima nisam merio ali sam definitivno presao na GU po ceni od 124,9 dinara na Knez Petrolu.

Tomić Toma
05-09-15, 14:28
Meni se tako pokazalo. Mozda ne bas 30%, ali 20% sigurno. Sa ed manje cadi na auspuh i vuce za nijansu bolje(skoro neprimetno), ali to opet ne moze nadoknaditi razliku u ceni i potrosnji. Desilo se jednom da smo kupili lose loz ulje, pa je kamion (koji dnevno trosi min 40l goriva) takoreci bio mrtav. I sam vozac je to potvrdio jer smo to gorivo nasuli u njegov auto. Kad smo nasuli drugu turu, razlika je bila ocigledna.

daner
05-09-15, 17:31
Meni se pokazalo da traktor trosi manje euro dizela nego gasnog ulja i imam merodavnije merenje. Traktor je imt 558 ,uradjena full generalna, terao pumpu za navodnjavanje. Gas konstantan 1700 obrtaja,opterecenje konstantno uvek , traktor je radio 15 dana bez gasenja bukvalno.Gasnog ulja na sat je trosio 6L ,euro dizela ispod 5.
Znaci na sat litra manje. 15 dana x24h x 1l ...
Prostom racunicom smo videli koliko je jeftinije sipati euro dizel. Ni samo nismo verovali ali cinjenice su cinjenice. Jos stari tip motora sa pretkomorama i eto. Od tad sipam euro dizel. Imali sko jednu turu shellovog euro dizela. Toga je trosio oko 4.5 na sat.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока

Goran Lukić
05-09-15, 21:09
Zablude da gasno ulje 0,1 motor manje troši od evro dizela mogu da vam objasne boš majstori koji šteluju boš pumpe.Gustina goriva,koja je na oko veća zbog zelene boje,kod gasnog ulja uopšte nema uticaja na potrošnju.Boš pumpe visokog pritiska uopšte ne regulišu protok goriva-potrošnju,prema gustini goriva već prema zadatom broju obrtaja na pedali gasa.Ako je gorivo kvalitetnije i motor pre postigne taj zadati broj obrtaja,koji mu mi diktiramo položajem pedale gasa,automatski je i potrošnja goriva manja.To da je gasno ulje kvalitetnije gorivo od evro dizela su priče za malu decu,da je tolko kvalitetno ne bi ga odvajali za poljoprivredne mašine koje gutaju svakakvo loše gorivo i ulje,pa čak i ovo jestivo koje zbog cene više nije rentabilno koristiti.

diklofen
05-09-15, 21:22
Merac je jedno a zabluda drugo.

Goran Lukić
05-09-15, 21:39
Naravno da i kod mene stalno radi merač i dokazano znam da evro dizel nikako ne može da potroši više od gasnog ulja,proveravao sam mnogo puta u više vozila.Jedini dobar razlog za sipanje gasnog ulja je cena koja je još neopravdano visoka u odnosu na evro dizel.Na nis pumpama vikendom ima popust na gasno ulje od 8 dinara po litru pa je nešto povoljnije.Cena gasnog ulja koja je bila do skoro niža svega 2-3 dinara od evro dizela je velika za to smeće od goriva.Realno je da gasno ulje bude jevtinije od evro dizela bar 20 dinara.

Pavle.
25-02-16, 23:18
Nikad nisam sipao loz ulje u bilo sta a od kad se pojavio euro dizel samo njega koristim koje crno gasno ulje i oistale muvacine u te specije nemam poverenja, da ima sta bolje od ovog euro dizela presao bih odmah na to gorivo.Kad se masina batali to je najskuplje

stalker
27-02-16, 21:04
Nerado se uključujem u diskusije tipa šta stari motori troše manje (i zašto) ... svako merenje je merenje i činjenice su činjenice ALI:
1) Lož ulje je uvek mačka u džaku, mnogo zavisi od konkretnog ložaka jer nema definisan cetanski broj a toplotna vrednost (MJ/kg) je par % manja od dizel-a ali spec. gust. nešto veća ... sve u svemu trebalo bi očekivati da sa dizelom (pa i ED-om) potrošnja makar ne bude manja ili bude par % manja. Uglavnom je "tu negde" i teško da se može primetiti razlika u svakodnevnoj primeni.
2) Dizel sa više i manje sumpora ... tu je ma(l)ko bolje definisano. Kod novijih motora, npr. Euro 4 kod manjih varijacija sadržaja sumpora (50ppm vs. 10ppm) uglavnom nema razlike u potrošnji ili je 1-5% manja ali pre svega zbog DPF-a (u više studija i od više proizvođača se navodi 3%). Bez njega razlika se gubi i uglavnom je nema. Može da se kaže da bi Euro 3 ili 4 motori manje trošili Euro 5 dizel od Euro 3 (na četvorku ne bi rezervoar ili dva posebno loše delovali) ali bi to bilo tek da se (jedva) izmeri u kontrolisanim uslovima ... 1-2% (eventualno).
Kod starijih motora ... nema baš mnogo naučnih (stručnih radova), najdalje sežu do Euro 2 motora, gde je razlika unutar ±1%.
Specifična potrošnja goriva može biti 2-3% manja sa ED-om, ali kako je ona izražena u g/kWh, uzevši u obzir manju gustinu, dobitak ne može biti veći od 1% (u korist ED-a).
Sa druge strane, navodi se i činjenica da ED ima manju toplotnu vrednost ali je to obično do 0,5%, te uzevši i nešto veću spec. gust. (zapreminsku masu), 1% može biti u korist dizela sa više sumpora (npr. GU 01).
Sve u svemu, u zavisnosti od režima i nepreciznosti merenja, "razlike" (u stvarnosti praktično nepostojeće) mogu biti i veće, ali ne više od 5% (zaokruženo na više).
Gde nastaje tolika razlika?
Nemam pojma. Mogu samo da pretpostavim da kod predosti GU može biti do curenja ED-a na raznim mestima (makar kapilarno) ... u obratnom slučaju je teže predložiti bilo šta suvislo (ma kako ubedljivi bili razultati koji se navode) ... bolje sagorevanje ne može biti razlog za posebno veće iskorišćenje goriva (98% je i sa visoko sumpornim gorivima), eventualno do 1%. Postoje neki režimi rada gde bi zaista moglo biti nekih 5-6% (zavisno i od konstrukcije motora i raznih drugih faktora) pa eto nečeg opipljivog ali u mnogo manjoj meri.

Ono što nije sporno to je da je EN 590 (2004 (E4) ili 2009 (E5)) "ED" sigurno KVALITETNIJE gorivo i da se čak i kod starijih motora preporučuje. Naročito kod male razlike u ceni.
Ipak, trenutno je 124,9:116,4 (bar kod mene) što daje prednost GU kod starih motora (Euro 2 i starijih), naročito ako se može ostvariti i dodatan popust na GU (karticom ili kako već, nisam upućen u detalje).
Zimi je ED sigurno neuporedivo bolji i posebno je za preporuku.

U teroriji NE bi smelo da bude većih problema sa upotrebom ED-a u starim motorima ALI praksa je pokazala da u malom broju slučajeva može biti malih i u još manjem velikih problema. To se navodi i u izveštajima kako proizvođača motora tako i proizvođača goriva. Ovako ili onako, korisnici starijih motora su zanemareni i ostavljeni na "milost i nemilost" testu habanja za dizel goriva sa niskim sadržajem sumpora (uglavnom dovoljno ali ne u 100% slučajeva). Zbog toga i cela tema. Uostalom čemu dodatni aditivi (čak i od strane proizvođača goriva)?
Zbog toga (valjda) i cela (ova) tema.

bukur
20-09-16, 21:06
Dali imate neki kontakt telefon od nekoga ko prodaje dizel gorivo na vise i donosi kuci sa cisternom, hvala

zikabog
20-09-16, 21:25
Zovi taxi petrol.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока

bukur
21-09-16, 12:08
Hvala kolega, zovem danas

milan 87
24-11-16, 21:16
jel sipa neko u evro dizel ulje da bude mrsnije malo?

Tomić Toma
24-11-16, 21:38
Sipam ja. Na 20l goriva naspem 1l 15w 40 ulja. Moze i bilo koje motorno, cak i preradjeno iz auta sa plinom, ali procedjeno kroz najlon carapuLkl{{. Po nekoj logici mora u traktore sa rotacionom pvp a u one sa linijskom moze a i nemora.

paorpaor
24-11-16, 21:40
Malo si sipao.

milan 87
24-11-16, 21:42
a torpedo kakvu pumpu ima

sova
24-11-16, 21:57
Malo si sipao.
Zajebavas Paore, ili mislis ozbiljno?

- - - - - - - - - -

Sipam ja. Na 20l goriva naspem 1l 15w 40 ulja. Moze i bilo koje motorno, cak i preradjeno iz auta sa plinom, ali procedjeno kroz najlon carapuLkl{{. Po nekoj logici mora u traktore sa rotacionom pvp a u one sa linijskom moze a i nemora.
Jedan litar ulja na 20 lit. goriva, cadi li to k'o lokomotiva?

Tomić Toma
24-11-16, 21:58
Ima linijsku koja ima sopstveno podmazivanje, ali opet nije na odmet dodati malo ulja.
Paorpaor, pa koliko bi trebalo? To mu je 5% ako sam dobro izracunao.
--------------
Sova, od kad znam za sebe Rakovica mi cadi. Nisam primetio neku razliku. Sad neki kazu 1l ulja na 20l goriva a neki na 50l. Kome verovati ne znam ni ja

tesla
24-11-16, 22:07
Tolika mešavina ne ide ni za dvotaktne motore :lol:

Tomić Toma
24-11-16, 22:15
Onda su me ovi zeznuli. Po vama koliko da sipam ili da nista ne dodajem^-^

brankovic
24-11-16, 22:16
Ja sam ovo sipao
http://www.nisotec.eu/sr-lat/nisotec-diesel-lub

vica022
24-11-16, 22:29
Dovoljno je 1L ulja na 100L cak i vise ,samo da oseti malo masnoce sto rekli a dal je rotaciona ili linijska svejedno. Obe se taru vremenom i losim gorivom

daner
24-11-16, 22:41
za dvotaktne ide 1:50

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

paorpaor
25-11-16, 07:20
Ne sipaj nista, sipaj i vozi. Bolje pripazi na creva i zaptivke koji nisu kompatibilni sa ED pa hoce da procure.

nikola ilic
25-11-16, 08:35
Cist ED sipam u sve masine duzi vremenski period,progledale su i one i ja,nema dima,parafina,lakse pali,cistiji filteri...Ima on svoju masnocu pa nece nista stradati,oseti se pod prstima kad se trlja jedan o drugi,u svakom slucaju 5 u celo za GU.

stalker
26-11-16, 20:29
Dakle, legla je prašina. ED mora biti bolji (to nije sporno). Negativni efekti (više na creva kao što je rečeno) samo ako ED nije po propisu, a očigledno (i dugo već) da jeste.

milan 87
26-11-16, 20:46
gasno ulje nista ne valja, u oranju trosi do 35 ,dok max moson omveov trosi, do 23 litra .jes da je on 148 a ovo 128.kad se preracuna skuplje isplativije od gasno.

grabik
26-11-16, 21:48
Dakle, legla je prašina. ED mora biti bolji (to nije sporno). Negativni efekti (više na creva kao što je rečeno) samo ako ED nije po propisu, a očigledno (i dugo već) da jeste.

Prije moza 2 godine ovi u lokalnoj rafineriji ovdje nesto pogrijesili sa nekim aditivom u ED i tko je tocio tu sarzu imao je problem, sva vozila , otisle gumice na pumpama i pocele da sline , ispod vozila fleke od goriva , jedan mehanicar u velikoj firmi koja se bavi transportom je rekao da su imali jako puno posla zbog toga , cak tuzili i proizvodjaca goriva.

Takodje pricao sa jednim koji sjece drva aranom i kaze da najmanje trosi ED pa loza pa tek ovo gorivo koje dobijamo subvencionirano u poljoprivredi, koje je losije od loze , koliko para toliko muzike.

Definitivno ED je najbolji , pricao sa ljudima koji su vadili repu i kaze njihov stroj je trosio manje za 40% ED od ovog dizela koji imamo subvencionirano za traktore.

Kod nas je jos ovo sub. gorivo za polj. 2x jeftinije od ED.

Postoje i razlike u ED, nekad dok je bio uvoz ED , sa Tifonovim sa prelazio vise za oko 150km po rezervoaru, 48 litara rezervoar , nego sa domacim ED (INA).

nikola ilic
26-11-16, 21:52
Samo zeleni ED,onaj kivi boje...

stalker
27-11-16, 18:22
Očigledno da i među ED-ima ima razlike. Nije isto ispuniti i premašiti norme (kao i kod maziva). Ipak, ovakav ili onakav "ED" je bolje gorivo čak i za starije motore (od Euro 3 već "obaveza", kao što smo davno zaključili).

zektor
01-01-17, 10:11
Samo zeleni ED,onaj kivi boje...

I tog zelenog ima vise vrsta. Tamno zeleni, svetlo zeleni, providno zeleni. E sad u cemu je razlika voleo bi da znam. Kazu kao da je taj tamno zeleni neki Ukrajinski.

daner
01-01-17, 10:30
Ili vise farbe nasuli

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока

zektor
01-01-17, 10:35
Pa ne bi bas rekao. Kada sipas u levak ne pene isto.

nikola ilic
01-01-17, 10:46
Tamniji ima Aditiva i drzi veci minus,to je onaj Ecto sto je skupjli malo...
ED sto manje peni to je kvalitetniji...

zektor
01-01-17, 10:50
Tamniji vise i peni ^-^

nikola ilic
01-01-17, 10:53
E vidis kod mene ne,vidim kada pretacem...Ma ne bitno to,bitno da nije GU i da ga ima jeftinog:lol:

zektor
01-01-17, 10:56
Steta sto nema neka jeftina labaratorija da se to sve ispita da znamo sta sipamo.

diklofen
01-01-17, 11:07
Pa neki su nosili i placali 4000din analizu.Gde nemam pojma.

zektor
01-01-17, 11:12
Samo bi da uporedim sva goriva sto su mi dostupna da vidim koji je najbolji kvalitet. nije skupo 4000 dinci ako to stvarno ima i moze

nikola ilic
01-01-17, 11:13
I sta kada saznas kakav je kvalitet,promenices nesto?neces sipati?Tako nam je kako nam je...jbg.

zektor
01-01-17, 11:22
Kako ne razumes... Imam cetiri vrste goriva da biram {da ne objasnjavam kako imam} pa bi voleo da znam koji je nabolji kvalitet da to samo sipam! Jel sad ok?

diklofen
01-01-17, 11:31
I sta kada saznas kakav je kvalitet,promenices nesto?neces sipati?Tako nam je kako nam je...jbg.

A sto ne bi promenio?Ima najmanje 5 vrsta obicnog ED na trzistu.Da ne pricamo o gasnom ulju ili nafti na crno.Nadjes koji je dobavljac najkvalitetniji i tih 4x4000din ti se vrati za prolecnu sezonu u potrosnji.

Tomić Toma
01-01-17, 11:58
I ja sam primetio vise vrsta ED. Pretacem iz kanti edan takoreci providan, drugi zut, treci zelen. A uvek kupovan na istoj pumpi. Nisam primetio razliku u snazi i potrosnji, ali zato neki daje mane a neki vise dima na auspuh.
Dok sam nabavljao lozak, desi se nekad da bude loseg kvaliteta. Kamion u brdu mrtav. I vozac i ja se cudili sta je. Naspem gorivo iz druge ture, na usponu osetno vise snage. Valjda je bila losija kontrola i prodavalo se svasta, no bos pumpe su sve to gutale.

stalker
02-01-17, 14:22
A sto ne bi promenio?Ima najmanje 5 vrsta obicnog ED na trzistu.Da ne pricamo o gasnom ulju ili nafti na crno.Nadjes koji je dobavljac najkvalitetniji i tih 4x4000din ti se vrati za prolecnu sezonu u potrosnji.

Naročito ako se udruži par ljudi iz istog mesta ili kraja.
Rafinerijski su razlike (zaista) male, distribucija je sve bolja (novi kamioni), ali rezervoari na pumpama i njihovo ne(redovno) čišćenje te mogućnost prodora atmosferskih i/ili podzemnih voda u rezervoar, mogu da naprave razliku.
Ne mora se raditi ni za sve dobavljače, nego par njih (najbližih), a ni kompletne analize.
Najbitnije je uraditi:
cetanski indeks ili broj (jedno od ta dva - što više to bolje, min. 46/51), voda u gorivu (max. 200mg/kg, što manje to bolje), ukupne nečistoće (max. 24 mg/kg, po EN ISO 12662, što manje to bolje) i donja toplotna vrednost (min. 42,0 MJ/kg, što više to bolje).,

P.S.
Za analize ... npr. SGS Srbija.

galicije83
10-01-18, 11:59
Био сам пре неки да до Бијељине, стао ан пумпу да наточим гориво и малко бацио спику са радником, каже очекује се ускоро цена горива у РС као и у Србији, разлог је очигелдан...некоме смета што се мање купује горива у србоји по изузетно повољним ценама, па сад да нам омогући исто тако куповину горива по исто повљоним ценама и у босни.....

Bubu
10-01-18, 13:48
Klasicna pederska posla. Sto se goriva tice, Mol u odnosu na Nis nosi pobedu po potrosnji.

zmaj
17-01-18, 09:16
uvode akcizu u bosni 18 feninga po l goriva,treba drzavi para!

paorpaor
17-01-18, 09:40
Tako i treba. Ovce su tu radi vune, mesa i pomalo mleka.

diesel d-60
17-01-18, 09:56
Mol odlican. I te boje nemojte gledati za 200_300€ na 25.000 i bice i plav izut i kakav zelis. I nekad smo d2 trosili manje od 3l po jutru u spremanju sad ed nemoz bez 4l.

paorpaor
17-01-18, 15:54
Trebalo bi da se gorivo kupuje na kilograme, a ne na litre. Kvalitetnija goriva su teza i zato im je i potrosnja manja. Mol je od svih prodavaca deklarisano kao teze gorivo, ali ne nesto znacajno kvalitetnije od ostatka kvalitetnih goriva. Mislim da su to jako male razlike u kvaliteteu i ja do sad nisam primetio neke razlike. Cistoca mislim da je kod svih goriva koje se toce na pumpama izuzetna i da to vise nije ni najmanji problem. Uglavnom sam kvalitet goriva je u proteklih 10ak godina znacajno povecan.

nesko2563
18-01-18, 10:43
I dalje ima jajara što krste gorivo pa kad ti se auto 2-3 ugasi u toku vožnje pri brzini od 90kmh pa se sam i upali jer je u brzini i ima kontakt. Neke pumpe treba obilaziti u širokom luku i to su uglavnom ovi sitni privatnici.

Philby
18-01-18, 11:17
Najveća je muka kad naspeš pun rezervoar pa nikad potrošiti ti smeće.

Schtangas
18-01-18, 11:19
Molova 5 126din. Bez racuna. Sa racunom 132 din. Minimum 1000litara.

BobanNB
18-01-18, 11:47
Скупо без рачуна! Са рачуном ок цена.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга

galicije83
18-01-18, 13:14
Сипали смо у кејса и ЕД и ГУ, мањег троши овог другог, стога у задње две године сипамо искључиво њега и то са НИСа....добили смо неки попуст од 12 дин на ЕД и 8 дин на ГУ од њих, на агро картицу плус што се има некакав попуст на 600+ литара од пар динара ако се неварам...

Attila
18-01-18, 15:56
Pa kolko izađe tako litar ED

sremac84
18-01-18, 16:02
Pre kad se pojavilo gasno stvarno je bilo krs,medjutim zadnjih godinu ipo sipam samo njega i zadovoljan sam,isto na nis pumpi,tu mi u komsiluku...i auta sipam,jer to je sve tehnologija iz proslog veka..

German hunting terrier | Jagdterrier