PDA

View Full Version : Računica prilikom proizvodnje šampinjona

Advertisement

stevara
08-03-09, 19:44
dali neko moze da mi kaze koliko kosta jedan briket ta vrecica komposta za sampinjone ja pokusavam da vidim kako tu moze da bude neke zaradi jedan profesor iz Vrbasa mi kaze da se sampinjoni prodaju naveliko za 80din a nesto sam nacuo da briket kosta oko 250din po tome ispadne ako rodi 4kg po briketu da je ishod 0 ::novac::

Marko Nis
09-03-09, 10:47
Cena sampinjona u Srbiji krece se od 130-140 din.za kilogram.Ja sam iz Nisa i imamo proizvodnju sampinjona 4500 vrece,svake nedelje ubacujemo po 300 vrece da bi imali zaokruzen ciklus.Cena komposta je 60000 dinara 300 vrece(300 vrece su negde oko 4500kg komposta)e sad treba da se doda cena prevoza ,cena pokrivke(sa hemijom zajedno koja ide u pokrivku),struja...nema neke posebne zarade bilo je nekad kada je kompost bio jeftiniji i sve ostalo nadam se da sam ti pomogo da vidis ima li neke zarade pozdrav ::novac::

stevara
09-03-09, 17:47
kako nisi pomogao naravno da jesi ja sam razmisljao da dignem jedan plastenik u koji moze stati 500 briketa eventualno 2 plastenika znaci 1000 briketa ali me je tal lik ubio u pojam kada mi je rekao cenu i rod od 4kg po briketu neplaniram ja da se obogatim nego da radim i zaradim normalno ali po njegovom razgovoru zakljucio sam da to nije to jer on ima 3 plastenika i sad je stavio jos jedan radi vec 6 godina taj posao znaci da ipak opstaje ^-^

Marko Nis
10-03-09, 00:28
Ima neke racunice ali to je sve kao sto kazes za neki sasvim normalan zivot a ne da se obogatis a vecina ljudi misle tu su pare i da ce da se obogate za godinu dana bilo je to nekad kada je stvarno bila dobra zarada sada je to sve ostalo na tome da se odrzava ono u sta je mnogo mnogo ulozeno pozdrav ;D} ;D} ;D}

peto1
13-09-09, 17:27
@stevara

Svaki pocetak je tezak i neizvestan. Jedan save dobronamerni. Ukoliko zelis da gajis smpinjone prvo moras biti 100% ubeden da to i zelis.

1. Dali si se konsultovao sa nekim ko vec radi taj posao. Ako jesi zamoli ga da ti pomogne i da savete kada treba pokrivati, tretirati pokrivku, prekopati pokrivku, poceti hladenje , zalivanje itd...

2. Dali imas trziste za plasman proizvoda. Ako nemas sta ces sa 2 tone gljive. 500x4> 2000kg. Docice ti neki nakupaci ponuditi minimalnu cenu i ti ces morati da mu prodas da ne bi totalno propao.

3. Dali si ikada proizvodio pecurke. Nije to samo ubacis dakov (brikete) i cekas da beres. Ima tu puno zavrzlama da ti rod bude dobar i da uspes da ga plasiras.

4.Treba odrzavati temperaturu u raznim fazama proizvodnje, to ti je jedna od bitnijih stari u proizvodnji, ono sto pise u knjigama je samo teorija, praksa je sasvim drugo. Treba sam da odredis kada se temperatura treba smanjiti a kada povecati. koliko svezeg vaduha treba da prode kroz plastenik, ako je malo svezeg vaduha dolazi do dugackih drski i pecurke se pocnu otvarati a to ti je S klasa. Ako ima previse vazduha pecurke ce dobiti po klobuku ljuske kao crepovi i to opet ne valja.

5. Zalivanje treba isto sam da odredis kada i koliko vode mozes da polijes po daku. Ako ima malo vode drske se izduze klobuk ostane mali i otvara se kao kisobran. Ako previse zalijes drske postaju vodene i to je opet los kvalitet.

6. Ako ti je se odradeno kako treba pocinje branje, kao pocetnik mozes obrati nekih 10 do 15 kg na sat. Da ti rodi u prvom telasu 1000 kg to ti dode 80 do 100 sati branja. Gde ces smestiti toliku kolicinu gljiva na +30-35 stepeni. Mora odma u hladnjacu na +2 stepena. Imas hladnjacu? Ako nemas gotov si.

Mojj save je da pocnes sa 10-20 dakova i da polako pocnes da razradujes prodaju na pijaci, komsiluku. polako naucis kako se barata sa temperaturom, u knjigama pise jedno a stvarnost je nesto trece. Knjiga kaze prorastanje 10-15 dana, nije svejedno dali pokrivas 12-ti dan ili 17-ti dan, to ti moras sam da odredis vizuelno na licu mesta. Nekad trebai 20-ti dana da se pokrije. Tretirane pokrivke sa koliko vode ces prvi put tretirati dakove zavisi od pokrivke, dali ses zaliti sa o,2l ili 0,5 ili 0,7l to ti sam moras odrediti. Hemija Sporgon i Sportak 1gram po daku, to je neka norma koje se ja pridrzavam. Nakon prorastanja sledi prekopavanje pokrivke, i to zavisi od tvoje procene, koji dan, zakasnis ne valja , poranis ne valja. Danas je nedelja danas ne radimo, to kod sampinjona nema, ako treba danas onda se to radi danas. ako ispadne 1 maj ili bozic nema odlaganja mora se uraditi , isto to je i sa branjem, nema drzavnog praznika za szmpinjone one ne opznaju kalendar, i ne prepoznaju datume samo rastu. a tvoje je da na vreme oberes.

Mogao bi ti pisati 3 dana nije sve kako u knjizi pise. Praksa stvara coveka. Sampinjoni traze robijasa koji ce svaki dan da bude prisutan.

Naravno jos da tikazem da izbegavas nakupce, oni su gulikoze. po mogucnosti radi prodaju sam. danas su u NS sampinjoni 2 stoje pa ti vidi.

Kako kaze @ Marko Nis ima neke racunice, Kod gljivara vlada uzrecica puni depovi novaca a novaca nemas.

Toliko za sada pozdrav Pete.

jhon dere
13-09-09, 22:32
peto1 jedno pitanje , pošto vidim da se dosta razumeš u proizvodnju šampinjina , dali može da se uzme pšenica i skuva , posle toga stavi u neku teglu, i tu bi trebalo da se pojave gljive ili kako se već zove taj deo proizvodnje faza , uglavnom na tim semenkama pšenice se pojave gljive koje se posle pomešaju sa zemljom i tu bi trebalo da niknu šampinjoni ?? dali je to istina ? i kakav bi bio kvalitet tih šampinjona ? >:D

peto1
13-09-09, 22:59
peto1 jedno pitanje , pošto vidim da se dosta razumeš u proizvodnju šampinjina , dali može da se uzme pšenica i skuva , posle toga stavi u neku teglu, i tu bi trebalo da se pojave gljive ili kako se već zove taj deo proizvodnje faza , uglavnom na tim semenkama pšenice se pojave gljive koje se posle pomešaju sa zemljom i tu bi trebalo da niknu šampinjoni ?? dali je to istina ? i kakav bi bio kvalitet tih šampinjona ? >:D

Nije to bas tako jednostavno. Miselije se proizvodi laboratorijski i samo se posle prenosi na zito, koje se mesa sa kompostom, koji je pre toga termicki obraden i samo kada se pocne briketiranje onda se mesa sa zitom zarazen micalijumom. Ova tvoja kombinacija ne pali.
Ovde imas neke informacije o svemu.

http://www.biofungi.hu/?page_id=50&lang=SR

Pozdrav.

jhon dere
13-09-09, 23:28
ali jasam čito u knjizi "proizvodnja , prerada i korišćenje šampinjona " od prof.dr Petra S. Maksimovića da može al to ću napisati u

http://poljoinfo.com/uzgoj-pecuraka/startovanje-uzgoja-sampinjona-kako-poceti/

da neidemo u :){{ mada i to može malo smanjiti troškove u proizvodnji. >:D

peto1
19-09-09, 21:23
Racunica kod proizvodaca je otprilike pozitivna nula (+0). Ima i malo zarade ali ove sezone letnji kompost je kriminalan ne samo kod mene nego i kod ostalih gljivara sa kojima sam pricao. Nebitno od koga je kupljen isto je. 2kg. po daku to ti ja nekih 10%. A gde je onih spominjanih 30-35%. E u tom grmu lezi zec, dve ture uberes dobre talase onda te jedna tura unakazi i racunica ti je cista. +0.

peto1
23-09-09, 16:35
Danas u NS Sampinjoni 1 kg. 170.00 RSdindi.

TEMA
23-09-09, 17:35
@ Marko Nis ta cena komposta nije loša a prinos od 2 kg je stvarno tuga @peto 1. Ja sam na banjaluckom trzistu i cena 1kg šampinjona je od 1.80 Eur do 2.30 Eur. Celo leto smo radili sa trofaznim kompostima iz Mađarske i Italije i brali oko 5.5kg u proseku ali cena tog komposta je duplo skuplja( 4.5 eur - briket), tako da smo i mi otprilike na 0+

peto1
23-09-09, 18:22
Dali kompost vozite sa ladnjacom ili sa obicnim sleperom. Po ovoj vrucini letos nije bas bilo prijatno bez ladnjace. 4,5 evra samo kompost ili sa prevozom fitopatolog spedicija.

TEMA
23-09-09, 20:42
Sve je uracunato u tu cenu. Prevozili smo sa hladnjacom. Bitno je bilo samo da se tamo natovari hladan kompost i bez hrane u njemu jer prilikom transporta moze dostici visoke temperature u sredini mase bez obzira sto je u hladnjači. Tako da na tim mestima gde se pojave visoke temperature izgori seme onda tu nemaš roda, pojavljuju s boleščuge, rizikuješ da zaraziš proizvodnju.... Veliki su padovi ako nemate iskustva i niste oprezni.
Pocetnici obicno dobro prolaze jer imaju zdrave prostorije i pocinju u vreme kada klimatski uslovi pogoduju za uzgoj. I naravno za početak dobijaju zdrave komposte. Posle nastaju problemi

peto1
23-09-09, 21:19
Ja gajimsampinjone u podrumima, na metalnim policama sa razapetom zicom od ograde. Podrum redovno krecim i nema problema. Bure 200 l i jedan dak kreca razmutim i sa pumpom i crevom za zalivanje poprskam sve, pliva podrum od kreca ali sam miran i znam da je sve u redu. U prva dva talasa sta uberes ubro si treci nekad i uspe ali se ne isplati drzati za nekoliko kg sampinjona. Po podrumu imam oko 500 briketa samo ja koristim drugu fazu. Imam 4 podruma i imam stalno sampinjone, leti prepolovim proizvodnju jer mi hladene pojede zaradu ako bi napunio podrum.

peto1
30-09-09, 20:22
@TEMA

Reci mi od Italijana koliko talasa uberes ( 1-2 ili uspesi treci) onako posteno. Jer ja se i ne trudim da cekam treci. Kada krene pecurka daj vodu koliko hoces i gura kilazu. Budu teske boli glava. Posle zalivanja obavezno ukljucim hladenje da se pecurke osus sto pre,Samo sto ispred isparivaca imam jos jedan koji greje vazduh tako da ne bi previse oladio vazduh u podrumu jer ni to ne valja. Isparivac za hladenje pokupi(kondenzuje) visak vode i za 20-25 minuta pecurke su suve i nema fleka na njima. A pokrivka je dobro natopljena. Sto je i najbitnije.

dzax
07-12-09, 22:00
Ja sam razmisljao da kupi za kucu taj jedan kompost(briket ),eventualno dva. Dali moze da se kupi na komada i gde ima?
znam da sam vidjao tamo negde kod uzica ali malo mi je daleko :)

peto1
07-12-09, 22:21
Pa drugde mozes kupiti jos u Vrscu ili Plocice kod Kovina. Najbezbolnije je naci nekog tu u okruzenju ko gaji pa od njega kupiti. Neisplati se toliko vozikati auto za dva brikete.

peto1
16-11-10, 15:16
Koliko sam obavesten ova godina je za sampinjone bila katastrofalna od mijih starih poznanika koje sam kontaktiro zadnjih dana svi se zale na slabe prinose. Kompostare su razne a rezultat je isti. Tako da se ova godina najverovatnije zakljuciti sa minusom.

vlash
18-01-11, 00:52
Buduci da sam nov zeleo bih pomoc ako je moguce. Imam u planu da pokrenem posao vezan za gajenje pecuraka pa pravim neke racunice i procitao sam sve teme vezane za to ali neki postovi su stariji pa me interesuje vise stvari :

1. Koja je cena briketa ?
2. Kakav je kvalitet komposta firme UCA D.O.O. i koliko se dobija kg po briketu ?
3. Sta mi je sve potrebno od hemije protiv bolesti i naravno koja je cena :) ?
4. Koliko bih mogao briketa da smestim na 5 ari, po 10 tunela sa tri nivoa ?
5. Koliko bi me kostali ovi hermesovi topli tuneli po 5 x 10 x 3 m ?

zamolio bih ako neko moze da mi odg na ova pitanja, hvala >:({

Rabadzija
22-01-11, 23:55
ljudi ako cete mene bar malo poslusati..BATALITE PECURKE jer cete sigurno propasti to Vam govorim posle 10 godina rada ostao sam go ko pistolj.
Zarad je jedino u kompostu,ko ovlad tehnologojom i tu je najbrzi obrt svakih 10 dana mozes izbacivati turu a posle nek se neki optimista da ne kazem papan muci oko musica,vlage,temprature,pa branja,kvarenja,prodaje,povrata itd,itd
Posao jeste lep,interesantan,ALI NE U SRBIJI gde narod nema za leba a ne za pecurke

Ako ste pak mnogo zagrizli moj savte Vam je da se upustite u Bukovacu,laksa je tehnologija,mozete sami pripremati supstrat dakle startno je jeftinije ako nesto nije uredu sami ste krivi a manipulacija sa samom gljivom je daleko laksa,branje,transport,prodaja itd,itd

ovo Vam je naiskreniji prijateljski savet

peto1
23-01-11, 12:14
@ Rabadzija

Cenim to sto si iskren i posteno si napisao to da se jedino isplati proizvesti kompost, takom filozofijom se vode i svi dosadasnji proizvodaci komposta. Prodaju kojekakve kompste a posle ti vadi oci kako znas i umes. To je nas mentalitet samo da ja zaradim a da unistim njih deset. Jeste da je prosla godina bila katastrofa za gljivare jer se kompost bilo kojeg proizvodaca pokzao vrlo lose, cak i madarski, sa rodovima koji su jedva pokrivali troskove nisi jedini. I u NS iokolini koje znam su istog problema imali i svi su na ivici rentabiliteta. Poslovanje na pozitivnoj nuli ili su i u minusu.
Naravno netreba ljudima uskratiti mogucnos da gaje i dalje sampinjone i moda zarade koji dinar. Pre bi rekao da bi proizvodaci komposta morali da se malo uozbilje i proizvedu kompost boljeg kvaliteta jer ce na kraju oni propasti isto kao i ovi koji kupuju od njih. ko je jednom kupio kompost od nekog i nije uspeo da se pokrije oticice kod drugog pa kod treceg pa ce naci nekog koji proizvodi kvalitet i ostati kod njega a ovi ostali ce polako zatvoriti vrata, ili poceti da rade posteno i sa manjom zaradom i onda i oni opstati.

zis
23-01-11, 13:41
ljudi ako cete mene bar malo poslusati..BATALITE PECURKE jer cete sigurno propasti to Vam govorim posle 10 godina rada ostao sam go ko pistolj.
Zarad je jedino u kompostu,ko ovlad tehnologojom i tu je najbrzi obrt svakih 10 dana mozes izbacivati turu a posle nek se neki optimista da ne kazem papan muci oko musica,vlage,temprature,pa branja,kvarenja,prodaje,povrata itd,itd
Posao jeste lep,interesantan,ALI NE U SRBIJI gde narod nema za leba a ne za pecurke

Ako ste pak mnogo zagrizli moj savte Vam je da se upustite u Bukovacu,laksa je tehnologija,mozete sami pripremati supstrat dakle startno je jeftinije ako nesto nije uredu sami ste krivi a manipulacija sa samom gljivom je daleko laksa,branje,transport,prodaja itd,itd

ovo Vam je naiskreniji prijateljski savet

Ne bih se slozio s tobom ,imam kolegu koji vec 10 godina uzgaja sampinjone i sasvim solidno posluje i siri se .sve zavisi od toga dali si ti izracunao sve parametre pre nego sto si krenuo u posao sa sampinjonima ili si krenuo onako grlom u jagode.kao ni u jednom poslu nema uspeha prewko noci.

Rabadzija
23-01-11, 14:56
Peto1,
slazem se ali je proizvodnja komposta zaj...na stvar jer nikad nemas sirovinu istog kvaliteta i zato je veliki raspon u kvalitetu ne samo kod nas nego i kod uvoznih komposta koji se prave na daleko visem nivou tehnologije
Ne treba ljudima davati laznu veru,ja govorim da je taj posao na STALNOJ I NA VELIKOJ OSTRICI,i da je veca verovatnoca da ce PUCI nego nesto zaraditi,a ako ljudi sada nemaju sta da rade, samo napred ali se uvek setite mojih reci

ZIS,
mogao si i da me opsujes lakse bi trpeo nego ovaj tvoj kometar(...ili si krenuo grlo u jagode..) ":":{ ":":{ ":":{
Ukoliko nisi radio sa sampinjonima nisi kompetentan da dajes bilo kakve savete,rekla/kazala ne priznajem.
U poslednjih 30 godina na teritoriji Subotice jedini i ko najduze radi je Andras-Nino koji ima kiosk na pijaci.Covek nema drugi posao i nista drugo u zivotu nije radio,pa posle toliko godina je presao i u vocarstvo jer NEMA LEBA u pecurkama.Na Kelebiji radi Brajkov moj dalji rodjak kome sam ja davao startne savete i radi i zivi od pecurke.Marija prodaje na pijaci a uglavnom preprodaje itd.itd.
MEDJUTIM pitanje je da li je to biznis ili ne?
-velika ulaganja
-stalni rizik,izuzetno velik rizik jer se radi o cistoj mikrobiologiji
-nikakva cena
-standard stanovnistva srozan,pecurka je ipak u kategoriji luksuzne hrane
ja sam najvise i najkvalitetnije radio i onda me je Sainovic i hiperinflacija unistila i pecurka mi se zgadila (kao i mnogima koji su batalili)
A cene ,cene su nekad bile profitabilne,pijaca 8-10 DEM/kg picerije kupovale na tone marinirane a danas je sve to smanjeno i srozano do DNA ;D}

zis
24-01-11, 08:52
De de rabadžijo, nemoj da si tako uvredljiv .Nisam mislio ništa loše.Znam kolika su ulaganja i sam sam trebao da udjem u posao s njim ali nisam imao hrabrosti,nego sa mislio ako si se vodio time da prodaješ samo na pijaci od tog leba nema znaš kakvi su subotičani (čast izuzetcima)za male pare bi kvalitetno i lepo .Nego me interesuje dali si imao saradnju sa velikim trgovačkim kućama,što moj kolega i radi a i sam znaš da oni traže ona 3 K Ako nisi imao jedno k normalno je da onaj ko to ispunjava bolje i prolazi.Od jednog kolege koji se duže od mene bavi poljoprivredom sam naučio ovo pravilo(KADA NEŠTO RAČUNAŠ POLA ODMA BACI U VODU A OD ONO POLA AKO DOBIJEŠ POLA BUDI ZADOVOLJAN)

Rabadzija
24-01-11, 15:28
De de rabadžijo, nemoj da si tako uvredljiv .Nisam mislio ništa loše.Znam kolika su ulaganja i sam sam trebao da udjem u posao s njim ali nisam imao hrabrosti,nego sa mislio ako si se vodio time da prodaješ samo na pijaci od tog leba nema znaš kakvi su subotičani (čast izuzetcima)za male pare bi kvalitetno i lepo .Nego me interesuje dali si imao saradnju sa velikim trgovačkim kućama,što moj kolega i radi a i sam znaš da oni traže ona 3 K Ako nisi imao jedno k normalno je da onaj ko to ispunjava bolje i prolazi.Od jednog kolege koji se duže od mene bavi poljoprivredom sam naučio ovo pravilo(KADA NEŠTO RAČUNAŠ POLA ODMA BACI U VODU A OD ONO POLA AKO DOBIJEŠ POLA BUDI ZADOVOLJAN)

vidi pecurke su mi bolna tacka i nedam da me diraju u ranu.
Radio sam puno,dobro i kvaltetno bila su mnogo drugcija vremena,cak smo viskove i davali Sivi Mackovicu u Yucom,naravno u bescenje ali kad je ima i neznas sta ces sa viskovima daj sta das,u to vreme nije bilo ovih prevarantskih marketa nesto simbolicno smo probali u Trgopromet ali pijaca je bila dobra kes lova i picerije.LEPO BILO DAJ BOZE PONOVILI SE
Sta cete sad?davacete mega marketima ^-^ ^-^ ^-^
Svako ko se upusti u taj posao veliki je magarac na celu sa mnom (iz licnog iskustva govorim)
Trziste u Srbiji drzi Delta,Idea,Mercator i ostali tu ces da igras kako oni sviraju a oni postoje da bi sisali ovce ":":{ ":":{ ":":{
Pijace svakim danom imaju sve manje posla sto je deo poplacije okrenut tim megamarketima sto ostatak ima sve manje para
Izvoz ^-^ o izvozu nemozemo ni da sanjamo pored u pecurkama daleko razvijenijih zemalja
Dakle suma sumarum ko pocne ovaj posao da radi OSUDJEN JE UNAPRED NA PROPAST 100 %

peto1
24-01-11, 20:22
@Rabadzija

Sto se proizvodnje tice kao pocetnik nikom ne preporucujem da pocne sa nekoliko stotina briketa nego po manjim kolicinama dok se polako posao ne razradi. Skoro samo za svoje potrebe a ono malo viska da se plasira na pijacu pa kako se posao razvija tako povecavati kapacitet. Kako rece Rabadija bez od supermarketa oni ce ti uzeti robu a pare ces videti na kukovo leto a mozda i kasnije. Jedino sa manje briketa i polako da se razraduje trziste. Pecurke su ti vrlo osetljive i nisu za dugo drzanje u ladnjaci jer kada pocne da menja boju onda je vec za kuvanje a to su ti naknadni troskovi i treba naci picerije kome ces prodati. Nakupci te ucenjuju ako imas vece kolicine i njih obilazi u sirokom luku.

Pozzzzz.

futurefarming
25-01-11, 00:08
Neko vreme sam bio zainteresovan za pečurke, konkretno ne za šampinjone ali se priča svodi na isto, nakon dužeg razmišljanja i skupljanja informacija zaključak je potpuno na liniji ovoga što Rabadzija priča, nažalost. Dakle, samo za sopstvene potrebe.

zis
25-01-11, 08:36
@rabadžija Znači ipak je kod tebe imao uticaj'' faktor sreće'' njegova sreća je u tome što ima ženu zmaja a uz to je radila u trgovačkoj kući pa ima i poslovne veze tako da je i ovde zastupljeno ono ''ko je bliži vatri taj se prvi greje''.Sve u svemu kao i u svakom poslu gde vlada velika konkurencija ''dok nekom ne smrkne drugom ne osvane''Želim ti puno sreće a i svima nama ove godine u radu na bilo kom poslu jer će nam zaista trebati.Pozdrav.

Dusan123
04-02-11, 12:42
Koliko ja vidim iz ove price, stvar je u trzistu. Poznajem coveka (nije rekla kazala, licno sam se uverio) koji ima nekoliko hala, naravno sa klimama unutra. Stalno dolazi kamion iz Beograda kod njega, tako da stalno obrce. Zao mi je sto nisi uspeo, ali definitivno nije istina da to sto se tebi desilo, desava se svima.

Moj rodjak planira da pocne, zna coveka koji ima firmu koja otkupljuje voce i povrce, a potom izvozi u Rusiju. Znaci, prodavace njemu, ima sigurno trziste. Makar zaradio i 10 posto, isplati mu se.

Rabadzija
15-02-11, 00:03
Koliko ja vidim iz ove price, stvar je u trzistu. Poznajem coveka (nije rekla kazala, licno sam se uverio) koji ima nekoliko hala, naravno sa klimama unutra. Stalno dolazi kamion iz Beograda kod njega, tako da stalno obrce. Zao mi je sto nisi uspeo, ali definitivno nije istina da to sto se tebi desilo, desava se svima.

Moj rodjak planira da pocne, zna coveka koji ima firmu koja otkupljuje voce i povrce, a potom izvozi u Rusiju. Znaci, prodavace njemu, ima sigurno trziste. Makar zaradio i 10 posto, isplati mu se.

Verujem da ima proizvodjaca koji su opstali prodajuci na trzistu Bgd ali sam s druge strane siguran da je i to trziste sve manje i manje
Izvozice u Rusiju ^-^ nemoj se ljutiti ali ti je smesna konstatacija. Da li uospte znas kako funkcionise izvoz pecurke i sama organizacija takve proizvodnje :lol:/pa nije to jabuka da je drzis u hladnjaci polla godine pa je prebiras pa ponovo prepakujes pa ajde u izvoz
Sampinjon ti je najosetljivija namirnica koja jednom kad se dodirne na tom mestu pocinje brze /sporije da zuti zavisno na kojoj temperaturi se cuva.Za izvoz bi trebale velike kolicine tj.velika proizvodnja dnevna u kontinuitetu da bi mogao izabrati dovoljno prve klase koje bi trebalo da se beru u popodnevnim ili vecernjim casovima direktno pakovanje u prodajnu amabalazu i odmah na hladjenje 2 stepena i direktno u hladnjacu na tockovima i na kvantas tzv Grossmarkt. a u ovom slucaju avionom za Rusiju.Neznam da li ima toliko razlike u ceni da pecurka moze da istrpi avio prevoz do moskve i dalje prevoz do krajnjeg kupca.Dakle roba je jeftina a za region je prevoz velika stavka (recimo oko srbije krug do 300-500 km.sto moze kamion da predje od uvece do jutra da bi sveza roba bila na trzistu), a kamoli za rusiju.
Ja u tu pricu cisto sumnjam da u danasnje vreme ima velikih proizvodjaca koji bi mogli da isprate izvoz.
To jeste dobar biznis ali se moraju velike velike pare uloziti da bi upao u igranku sa velikim proizvodjacima iz EU.

futurefarming
05-05-11, 17:27
Pozdrav za pečurkare, jedan prilog na ovu temu:

Шампињони из Уљме
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/56/Србија+данас/886172/Шампињони+из+Уљме.html

MagicMaster
15-07-13, 21:47
Sad kad sve ovo pročitah, oladih se ... :(

tomtom
11-09-13, 05:30
Zdravo ljudi, da se i ja ubacim, nemam pojma u vezi uzgoja pecuraka. Ja cisto geldam neki biznis da krenem i gde je dobra zarada. Na pecurke sam naleteo i ne zvuci mi nimalo lose.

Da ja probam racunicu iz tih vasih brojki. Neko je gore izneo da je kupio 4500kg (4.5tone) komposita za 60 000din (~500evra).
Znaci od tih 4.5tone napravi se 225 briketa (20kg briket).
Ako je 20% prinos to je 4kg po briketu. U dve berbe to je 8kg po briketu.
1kg pecuraka da kazemo 150 din.
Znaci: 225 briketa x 8kg pecurke x 150din = 270 000 din (2300 evra)
Oduzmimo 500evra ulozenih u kompost, zarada (1800evra)

Sad neznam koliko ide u radnu snagu, struju i jos sta je potrebno...
Ako neko zna jos dodatne cifre nekga doda ili izmeni pa da bas utvrdimo tu racunicu.

bojcetic
11-09-13, 07:22
Trziste je problem. Proizvesti moze svako, ali je problem u prodaji.

ganoderma
11-09-13, 09:18
Zdravo ljudi, da se i ja ubacim, nemam pojma u vezi uzgoja pecuraka. Ja cisto geldam neki biznis da krenem i gde je dobra zarada. Na pecurke sam naleteo i ne zvuci mi nimalo lose.

Da ja probam racunicu iz tih vasih brojki. Neko je gore izneo da je kupio 4500kg (4.5tone) komposita za 60 000din (~500evra).
Znaci od tih 4.5tone napravi se 225 briketa (20kg briket).
Ako je 20% prinos to je 4kg po briketu. U dve berbe to je 8kg po briketu.
1kg pecuraka da kazemo 150 din.
Znaci: 225 briketa x 8kg pecurke x 150din = 270 000 din (2300 evra)
Oduzmimo 500evra ulozenih u kompost, zarada (1800evra)

Sad neznam koliko ide u radnu snagu, struju i jos sta je potrebno...
Ako neko zna jos dodatne cifre nekga doda ili izmeni pa da bas utvrdimo tu racunicu.

Nesto ti racunica bas i ne valja.Ako bi imali 8kg pecuraka od komposta koji je tezak 20 kg, onda bi to bio prinos od 40% po briketu,
a to je malo teze ostvariti ili da budem precizniji skoro nemoguce sa kvalitetom komposta koji se moze nabaviti ovde kod nas.
Ustvari, taj procenat se mozda moze ostvariti u nekim idealnim uslovima sa izuzetnim kvalitetom komposta i na to ne treba racunati.
Ako imas vremena i novca prijatelju, pravac Italija ili mozda jos bolje Holandija, jer oni postizu izuzetne rezultate u proizvodnji.
Madjarska skola je takodje poznata...od volje ti.
Medjutim, sve je to dzaba ako nemate kome prodati robu. U svetu odavno postoji kultura konzumiranja pecuraka ali kod nas je ona
daleko slabija, bez obzira sto je pecurka vrlo zdrav proizvod. Nema kod nas organizovane akcije u smislu edukacije naroda o
potrebi uzimanja pecurki. Nema ko to da uradi. Ne postoji organizovano udruzenje koje ce to da radi. Proizvodjaci bi trebalo da naprave
udruzenje koje ce to da radi. Svaki proizvodjac bi mogao da odvoji neki dinar u ovo udruzenje a mogla bi da pomogne i drzava.
Svi imaju neke subvencije jedinio proizvodjaci pecurki nista...pa nema ko da trazi jer ne postoji zvanicno registrovamo udruzenje.
Nasa posla, samo da gledam sebe...a niko ne shvata da bi od ovakvog udruzenja imali svi korist

tomtom
12-09-13, 03:01
Mislio sam da je 20% prosjek neki po berbi...

Dali bi neko mogao da mi kaze koliko kosta psenicna slama, djubrivo (kravije, pilece, konjsko). Da vidimo dali se isplati praviti kompost?

peto1
12-09-13, 06:19
Mislio sam da je 20% prosjek neki po berbi...

Dali bi neko mogao da mi kaze koliko kosta psenicna slama, djubrivo (kravije, pilece, konjsko). Da vidimo dali se isplati praviti kompost?
Toplo bi ti preporucio da prvo uzmes neku literaturu o prizvodnji komposta pa da sam dodes do nekog koefcijenta kostanja. Da sad ne kazem da ti treba i mehanizacija i pasterizator za kompost koje sve treba predhodno obezbediti. I da ne kazem da se kompost ne pravi za jedan dan mego je to malo duzi ciklus. Obidi neku kompostaru pa da se malo upoznas sa tehnologijom. A matematika ti je vrlo skromna, da se toliko obere po daku svi bi proizvodaci sampinjona vec bili milioneri. Sa nasim kompostom koji se moze kod nas naci mozzes nekad da uberes i pola kg. po daku a nekad maksimum 5 kg. Predlazem ti da se malo bolje informises o svemu.

tomtom
12-09-13, 07:27
Naso sam malo nesto na internetu kako se pravi kompost. Razumem da treba mehanizacija. Pastorizator koliko sam skonto vrucom parom sterilise kompost, nisam upucen koliko kosta. Ali da to ne racunamo sada. Samo da vidimo dali se isplati praviti sam sebi kompost ili ako se radi o sitnoj lovi ne. Verujem da bi mnogima ovde bilo korisna informacija. Ako imas neki link za literaturu molim te posalji. Hvala
Koliko kosta kompost kod nas?

bojcetic
12-09-13, 07:54
Ja cu ti reci kao potrosac jos nesto. Cena za 1kg je oko 150din godinama. Oko 2003-2004 kad je malo intenzivinije pocelo time da se bave ljudi bilo je pola kg oko 1evro ili oko 70-80din, sada je ista ta cena u dinarima. U mom selu 2 proizvodjaca su se bavila time. Jedan je nacisto propao, a drugi se preorijentisao na pilice i curice.

tomtom
12-09-13, 08:14
Cena sampinjona, na to mislis?

bojcetic
12-09-13, 08:23
Da naravno. U maminoj firmi je jedna od njenih koleginica sa muzem to radila i prodavala. Uvek smo manje vise kupovali po istoj ceni u dinarima, dok u evrima je cena konstantno u padu.

tomtom
12-09-13, 09:30
Pa u padu zato sto dinar slabi.

bojcetic
12-09-13, 09:32
Da, ali primetices da su vecina cena vezane za evro, a tvoj izlazni proizvod (sampinjoni) ima istu cenu u valuti cija zvanicna inflacija je preko 10% godisnje.

tomtom
13-09-13, 02:56
Koliko kosta kvalitetan briket composta? 4.5evra??

peto1
13-09-13, 07:20
Nema briketa na komad nego na kg. ili ti tona je oko 120 evropljana + prevoz. Briket moze da bude i 20 kila a moze da ti uvale i od 10 kg. sve zavisi ko pakuje i dali zure ili imaju manjka komposta pa ga onda utanje. Njima, kompostarama, je samo zarada u interesu a za kvalitet bas i nisu neki pedantluk. Ako reklamiras da nije rodilo i nije proraslo ko svet nikad nece oni biti krivi nego ti posto nesto nisi dobro odradio. Ima toga da se napise na kilometre.

German hunting terrier | Jagdterrier