lle de france rasa ovaca

Po mom skromnom i ne bas ekspertskom misljenju iako se poklonu u zube ne gleda,ovo je mesavina W i IDF,i vise lici na W-a.
ali ako radis jagnjad za klanje nema veze mozda ce imati bas dobre potomke
:ppozdrav:
 
ml36mf.jpg

Prvi na fotografiji je jedan mlad muzjak (nesto mladji od 2 zenkice koje su u pozadini) i koji lici na idf.
Inace idf ima drugaciji oblik i pre svega boju "lica" u odnosu na W kod koga je lice u boji ljudske koze a kod idf je prekriveno gustom belom dlakom i mora da bude besprekorno belo a dozvoljeno je da ima i malo vune po licu.Osim toga idf ima i drugaciju vunu od W.
 
dobar dan ja sam novopeceni ovcar(dve god drzim ovce witenberge)i drzim ih od hobija hteo bi da pitam od vas posto vi ste svi iskusni ovcari
1. dal vredi sunderisati ovce(posto su mi ojagnjile 4 a dobiosam 8 jaganjaca(nazalost 7ovnica i jedna zenkica) drzim ih u karamu hranu imam dovoljno)
2.recite mi kakve su razlike izmedu IDF-a i witenberga i koju se vise isplati drzati?
posto meni se svida i jedna i druga rasa a od prodaja ovnice bi hteo toliko zenkice da uzmem pa pitam vas zbog toga za koju rasu vi preporucujete
Post je spojen: [time]1263746495[/time]
_________________________________________________
dobar dan ja sam novopeceni ovcar(dve god drzim ovce witenberge)i drzim ih od hobija hteo bi da pitam od vas posto vi ste svi iskusni ovcari
1. dal vredi sunderisati ovce(posto su mi ojagnjile 4 a dobiosam 8 jaganjaca(nazalost 7ovnica i jedna zenkica) drzim ih u karamu hranu imam dovoljno)
2.recite mi kakve su razlike izmedu IDF-a i witenberga i koju se vise isplati drzati?
posto meni se svida i jedna i druga rasa a od prodaja ovnice bi hteo toliko zenkice da uzmem pa pitam vas zbog toga za koju rasu vi preporucujete
 
Pokusat cu ja da ti odgovorim na osnovu mog misljanja i skromnog iskustva ,pa da pocnemo od prvog pitanja:
Sundjercici se definitivno ne isplate jer cena jagnjadu veceg dela godine je takva da svi suvisni trosak vode u gubitak,a i pitanje je koliko su uspesni.Konkretno ja sam pre par godina u svojih sedam ovaca ubacio sundjercice a ojagnjili se samo cetiri tako da i tu tehniku bas i nemam poverenja.Imas mnogo bolje prirodne metode flrsing metoda ishranom za koju mislm da je i naj bolja,i druge.
Sto se drugog pitanja tice, IDF {pogledaj sliku gore koju je postavio zemun} je naj lepsa rasa ovaca ubedljivo bar po meni,ima veci radman mesa od W,ovnovi IDF su manje agresivni od ovnova W i td.
A sto se tice isplativosti gajenja ovaca ne ocekuj previse ja ih gajim pet godina i maj veci prihod od njih mi je zadovoljstvo i dusevni mir kada se udaljim od ljudi i druzim sa mojim blagom
PS.Odgovor o razlici izmedju IDF i W bi ti bio potpuno drugaciji da si otisao na temu Winterberg umesto na temu ile de france.
 
Radio je veterinar koji je to radio i ranije.Prvo je ubacio u cetiri ovce pa za pet dana u preostale tri,ovan je bio jedan i njemu su davali neku hormonsku inekciju.Inace ovan jepusten kod prve cetiri ovce cinimi se dva,tri dana po vadjenju sundjera pa su posle pet dana pustene i ostale tri ovce.
 
Ovako,ovnu ne treba inekcija za to ti je uzeo pare za dzabe,a ovan ti se iscrpeo pa je pucao corke,ako ga pustas da bude s ovcama tj ne radis parenje iz ruke,1 ovan za max 3 ovce,ako radis iz ruke,moze da pari 6,7,pa pauza 15 dana dobra hrana pa opet.Tako rade ljudi koje ja znam i kojima je uspesnost preko 95 posto
 
Evo i ja da pokušam, sundjeri su hormonski i oni se ubacuju u cilju prekidanja eventualnog estrusa a foligon je hormon koji izaziva ovulaciju posle 14 dana (tad se i daje injekciono)i onda se pripušta ovan inače ovnu se ne daje ništa naravno za svo ovo vreme je izolovan sam, a da su sundjeri neisplativi nebih se baš složio ovce koje nisu primile ovna ili su sjagnjene ili sundjeri neispravni kod mene smo radili vo i veoma je efikasno e sad svi mi imao različita iskustva
 
Ko ti je radio VO i kakva su iskustva daj malo pricaj o tome,to je u Srbiji naucna fantastika kad su ovce u pitanju
Jel ima sundjera na trzistu sad bila je neka nestasica prosle godine,koliko se meni cini
 
Onda to nisam znao,nije bilo ovakvih foruma a na internetu nisam nasao vise detalja bilo da proisticu iz nauke ili prakse, pa sam slusao veterinara.Posle neupelog pokusaja vise nisam ni razmisljao o sundjerima.Hvala, sada znam gde sam tada pogresio a koristice drugim da ne napreve slicne greske.
Pozdrav
 
U pravu si kolega sundjere je teže naći ali se može,a sama vo po meni nije niša spektakularno posle jagnjenja bi trebalo bar 1.5 mesec ne raditi a bolje je bar 2-2.5 meseca sundjeri se stavljaju vaginalno pomoću spekuluma (normalno je ispoštovati sve što se higijene tiče) postavljaju se tako da kanapčić viri nekoliko cm posle 14 dana se vade i daje se foligon (hormon jedna flašica je za dve ovce i mora se dati odmah)nakon 24-48 sati se pripušta ovan ili se radi vo po protokolu koji već prati vo, po meni je to bolje odraditi sa ovnom jer je sigurnije a i ovca koja ne prihvata ovna je sjagnjena,ovim načinom se i dobija veći broj jaganjaca bližnjenja su normalna,naravno podrazumeva se da ovce kojima se rade sundjeri moraju biti u odličnoj kondiciji što se postiže kvalitetnom ishranom, nadam se da sam iole pojasnio jer nisam baš neki stručnjak ali imam sreće što su oko mene jedan veterinar jedan magistar veterine i još nekolicina znalaca

pozdrav
 
Ja sam licno protiw tog sundjerisanja jadnih žiwotinja,mozeš samo zamisliti kako se ta owca oseca,kad joj strano telo stoji u vagini 2 ned?To wam je isto kao kad bi nama neko gurnuo tampon u d..e,i da tu stoji 2 ned,i kako bi se osećali?Cist ljudski hir,izuzew kad se desi da neka dwiska ne ulazi u estrus dugo,pa tad je to wec terapiska metoda,samo da 'uhwati red'.
 
Baronb je napisao(la):
Radio je veterinar koji je to radio i ranije.Prvo je ubacio u cetiri ovce pa za pet dana u preostale tri,ovan je bio jedan i njemu su davali neku hormonsku inekciju.Inace ovan jepusten kod prve cetiri ovce cinimi se dva,tri dana po vadjenju sundjera pa su posle pet dana pustene i ostale tri ovce.
Mozda nije ovnu davao hormonsku inekciju, nego "vitoligam" a to je pozeljno.Francuzi to rade obavezno.
 
dejan26 je napisao(la):
Ja sam licno protiw tog sundjerisanja jadnih žiwotinja,mozeš samo zamisliti kako se ta owca oseca,kad joj strano telo stoji u vagini 2 ned?To wam je isto kao kad bi nama neko gurnuo tampon u d..e,i da tu stoji 2 ned,i kako bi se osećali?Cist ljudski hir,izuzew kad se desi da neka dwiska ne ulazi u estrus dugo,pa tad je to wec terapiska metoda,samo da 'uhwati red'.

Vrlo subjektivan komentar, kako je ovcama stvarno neznam ali se taj sundjer skoro istopi i ne prestavlja nikakvu smetnju,i gledano sa aspekta hobi odgajivača verovatno si kolega u pravu ali sa neke ekonomske strane ne, i to nije uopšte ljudski hir nego potreba jer jedna ovca ako u dve godine nema tri jagnjenja onda nema uopšte opravdanosti držati je (naravno već sam rekao ako nije čist hobi u pitanju) šta mislite kad kod jednog odgajivača vidite 40-50 jaganjaca jednakih kao iz modle i starosti do nekoliko dana razlike i on nezna šta su sundjeri i pljuje po njima šta mislite da li vas laže, pa naravno, to sam doživeo na više mesta samo neznam što to ljudi kriju i stide se toga pa nema ništa loše u tome ceo svet to radi iz mnogo razloga, sundjeri i vo samo što se ne radi vaginalno nego kroz trbušnu duplju (sa strane) pa direktno u matericu se ubrizgava seme i to je to dobija se minimalno bližnjenje i tempira se kad je ekonomski momenat najpovoljniji za prodaju jaganjaca i to tako fukcioniše na kraju krajeva nismo mi izmislili sundjere neko smo i to uvezli...

pozdrav
 
Ja mogu dati par komentara sa aspekta veterine.Negde oko 70% imaju sundjeri uspesnost u konvencionalnim stadima a kod manje strucnih odgajivaca i manje.Problem je sto se sundjerom stvara lokalna upala u vagini a to moze biti jedan od razloga zasto oplodnja ne uspe.Koriscenje sundjera je opravdano kod rasa koje imaju sezonski polni zar odnosno kod priplodnih grla koja ce sa nekim cilje uparuju ili se radi VO pa je tada ciklus podesen prema terminu osemenjavanja.U konvencionalnoj proizvodnji jagnjadi kod poliestricnih rasa je to gotovo nepotrebno, tj. bacanje para. Velika vecina jagnjadi nastane bez sundjera u ovcarstvu.
Ko u ovcarskoj proizvodnji ne vlada ishranom ovaca, ne treba uzimati u ruke sundjere jer se time mnogo vise moze upropastiti nego dobiti.
Sto se velikog broja jagnjenja u kratkom vremenu tice ne bih se bas slozio da se to samo sundjerima moze postici.Kontrolisano ubacivanje ovna u stado i flushing daju takodje jako dobre rezultate u sta se mi na nasoj farmi vec par godina iz jagnjenja u jagnjeje uveravamo.
Pozdrav svima :ppozdrav:
 
:cool:$$$Kontrolisano ubacivanje ovna u stado i flushing$$$,mozete li da objasnite detaljnije ovu metodu.unapred HVALA sto drugima predajete svoja znanja :cool: :sreca:,a to ne bi radio svako.Ne kaze se za dzabe, da covek koji drzi ovce,je dobar covek.Zahvaljujuci vama mi pocetnici manje,lutamo.Smeta li ako se greskom,sundjer stavi sjagnjenoj ovci. :sreca:
 
Sundjer ne smeta,ali ce injekcija hormona izazvati pobacaj,ispravit ce me ak gresim ali sugonal izaziva pobacaj a foligol ne
Post je spojen: [time]1264112565[/time]
_________________________________________________
miljko je napisao(la):
Ja mogu dati par komentara sa aspekta veterine.Negde oko 70% imaju sundjeri uspesnost u konvencionalnim stadima a kod manje strucnih odgajivaca i manje.Problem je sto se sundjerom stvara lokalna upala u vagini a to moze biti jedan od razloga zasto oplodnja ne uspe.Koriscenje sundjera je opravdano kod rasa koje imaju sezonski polni zar odnosno kod priplodnih grla koja ce sa nekim cilje uparuju ili se radi VO pa je tada ciklus podesen prema terminu osemenjavanja.U konvencionalnoj proizvodnji jagnjadi kod poliestricnih rasa je to gotovo nepotrebno, tj. bacanje para. Velika vecina jagnjadi nastane bez sundjera u ovcarstvu.
Ko u ovcarskoj proizvodnji ne vlada ishranom ovaca, ne treba uzimati u ruke sundjere jer se time mnogo vise moze upropastiti nego dobiti.
Sto se velikog broja jagnjenja u kratkom vremenu tice ne bih se bas slozio da se to samo sundjerima moze postici.Kontrolisano ubacivanje ovna u stado i flushing daju takodje jako dobre rezultate u sta se mi na nasoj farmi vec par godina iz jagnjenja u jagnjeje uveravamo.
Pozdrav svima :ppozdrav:
Kontrolisano ubacivanje ovna mi je nejasno kako da izvedem,koliko ovan mora bit odvojen od ovaca i mogu li ga drzati na imanju zatvorenog negde odvojeno od ovaca u drugoj zgradi?sta sa komsijskim ovnovima koji pasu na pasnjaku do mojih pasnjaka?
Miljko pojasni mi kao ti nije tesko tvoja iskustva,ili neko ko se sluzi uspesno ovom metodom
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh