Osnove ratarstva za neupućene

BRANKOV

Novajlija
Učlanjen(a)
17 Feb 2009
Poruka
27
Lokacija
BEOGRAD
Ova tema je smo moj predlog, pošto ima nas koji o ovome nemamo pojma a ostala nam neka zemlja i volja da je radimo bilo bi zgodno da neko od "starih boraca" da poneko iskustvo a da to bude od početka.
Naprimer : 1. Obrada zaparlozenog zemljišta
2. Osnovni jesenjei radovi
3. Jesenji radovi
i tako dalje, jer treba nam pomoći bukavalno od početka.
Evo mog primera i pitanja :
- Imam 2 ha zemlj koja nije obrađivana 10 godina( trava, trnje, bagrem, čudo, ...) e šta sad prvo da uradim?
Naravno bez potezanja oružja! ::namigivanje::
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

Prvo bi naravno morao da iskrčiš to zemljište, tu prvenstveno mislim na bagrenje i druge drvenaste žbunove (naravno obrati pažnju da ti se ne potkradu kojekakvi panjevi koje bi zaboravio u zemlji). (Kako ćeš to uraditi zavisi od broja drva i tvojih materijalnih mogućnosti. Evo, recimo moj brat je prošle godine krčio bagrenjak koji je zaostao od nekadašnjeg salaša na zemlji koju je kupio. Deo bagrena koji se mogao iskoristiti za ogrev je isekao i odneo sa njive a panjeve je ručno otkopao pa je posle došao bager i počupao te panjeve iz zemlje. Naravno da je ostalo još panjeva koji nisu primećeni pa je za oranje tog dela uzeo neki stari plug koji je tako rešen da kad naiđe na opterećenje (panj) otkine šraf koji drži komplet glavu tako da ne dođe do krivljenja pluga a panj se potom na prethodno opisani način izvadi, isto važi i za deblje žile od korena.)
Kad se rešiš tih kabastih i tvrdih stvari (drva) onda bi najbolje bilo da ostatak šiblja i trave izmalčiraš. Ako ne znaš šta je malčiranje onda bi najednostavnije objašnjenje bilo da se tu radi o tome da se biljna masa bukvalno samelje, primer je kako se održavaju pojasi pored puteva. Tu se praktično svi ostaci šiblja, trave i drugih sr**a sa parcele isitne na parčiće od par cm.
Posle ovoga ide oranje. Odmah da ti bude jasno da ovo oranje neće ni na šta ličiti ali tako mora jer se zemlja neće rasipati već će se kaišati (uledinjena zemlja), bitno je da se koliko toliko ona okrene i oni ostaci od malčiranja sarane dole. Posle toga je bitno tu zemlju preći više puta tanjiračom ili setvospremačom da se što više raspe i usitni, odnosno da se oslobodi veza od korenja trave koji je drže povezanu. Samim tim će doći do sušenja i truljenja tog korenja i zemlja će sve više biti rastresitija i pogodnija za kulturu. Već posle sledećeg oranja će se stanje još više poboljšati i moći ćeš već i nešto sejati.
Bitno je da znaš da se zemlja ne može odjednom privesti kulturi ali da je to svakako moguće i izvedivo.
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

E pa hvala za sve ovo, meni je potrebna ta površina uglavnom za ovas pa kako mi neki rekoše on i ne traži neko ekstra obrađeno zemljište. Ispravi me ako grešim.
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

Ja nebi zanemario ni upotrebu totalnoh herbicida pre malčiranja jer bagrem i drugo šiblje zna da bude poprilično žilavo t.j. vrlo je moguće da iz korena istera ponovo a vrlo verovatno da imaš i pozamašan asortiman korova.
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

BRANKOV je napisao(la):
E pa hvala za sve ovo, meni je potrebna ta površina uglavnom za ovas pa kako mi neki rekoše on i ne traži neko ekstra obrađeno zemljište. Ispravi me ako grešim.
bez obzira,zemlja(ako mislis da je radis)mora da se dovede u dobro stanje!
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

Roberte naravno, samo sam mislio da malo požurim ako je moguće.
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

ovu godinu zaboravi sto se setve tice..ako uspes da je 3x uzores posle svega pobrojanog, onda razmisljaj o setvi dogodine...
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

I potrudi se da ores kad korov naraste 20 cm pa ce ti i taj korov kao zeleno djubrivo doprineti boljem hemijskom sastavu zemljista!
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

Momci treba mi jedan savet.posejao sam kukuruz 767,ali je slabo nikao mislim da sam ga sejao nessto dublje .Šta bi sada bilo pametno da uradim,da čekam još malo da vidim da li će nići ili nešto drugo.sejanje je obavljeno 16.aprila.
Unapred hvala na savetima.
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

sta mu bog da ili da cekas jos 10 dana da vidis 'ocel sav nici ,ako nista,sve nanovo.
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

pa da najbolje da padne kisica kao sto rece decko ako ne moraces da ga opet sejes a to je silazni ako se nevaram??
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

Koliko je to nesto dublje? Ako je seme u vlaznoj zemlji ono ce nici! A pre ce biti da je seme posejano plitko pa je u suvoj zemlji i zato nemoze da nikne! U tom slucaju nece ni nici dok nepadne kisa!
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

Kako mi vi predlažete najbolje je da sachekam još malo ali koliko ,koji je krajnji termin za sejanje.U tom slučaju šta da sejem ponovo.
Šta mi vi predlažete.
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

mityoo je napisao(la):
Koliko je to nesto dublje? Ako je seme u vlaznoj zemlji ono ce nici! A pre ce biti da je seme posejano plitko pa je u suvoj zemlji i zato nemoze da nikne! U tom slucaju nece ni nici dok nepadne kisa!
mito slazem se s tobom u potpunosti-kao sto kažeš ako je duboko niknut će sigurno ali malo kasni zbog dubine
prije će biti da je plitko odnosno da je zemlja isušena pa zrno nema vlage da istjera klicu
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

Hvala na savetima.Idem drugog maja u selo pa cu proveriti što ste mi preporuchili.
Pozdrav svima.
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

Inace toga ima i kod mene! I ja sam se trudio da posejem sto dublje racunajuci da je susa ali ima gde je seme(jutros sam pola sata ceprkao po zemlji) u suvoj zemlji! Kad bude kise nicice ali ce biti problem sa prskanjem( jedan u 7+listova a drugi tek nikao) :udri: :udri:
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

ja sam prskao odmah po sejanju,za sada nema trave.
 
Odg: OSNOVE RATARSTVA ZA NEUPUĆENE

Prosle godine i ja sam se tako zezno posejao sam ga duboko i bio je redak trci trci pa kukuruz, ali na to nije bila kvalitena njiva ima na njoj dosta peska.
 
Nazad
Vrh