Powershift Menjaci

phoenixfendt

Banned
Učlanjen(a)
22 Feb 2009
Poruka
1.425
Dali neko od vas ima Traktor sa Powershift Menjacem?kakva su iskustva sa tim menjacima,po meni su bolji menjaci od klasicnih posto ne zahteva pritisak spojke i promena se odvija bez cimanja posto na nekim traktorima ima turbo kvacilo dok na nekim primenom planetarnih zupcanika koji se ukljucuju pod opterecenjem. evo detaljnije o njima:

Primenom planetarnih zupčanika nastali su menjači bez prekida toka snage sa uključivanjem pod opterećenjem – PowerShift menjači. Kod ovih menjača setovi planetarnih zupčanika postavljeni su u liniji i kočenjem nazubljenog venca određenog seta višelamelastom kočnicom pomoću ulja pod pritiskom, dobija se određeni stepen prenosa bez korišćenja pedale glavne spojnice (kvačila). Na taj način poboljšani su uslovi rada traktoriste zbog jednostavnog i udobnog rukovanja, a samim tim uvećana je ekonomičnost i produktivnost traktorskog agregata.
Ovakav menjač ima izvesne nedostatke jer ima više delova pa je skuplji, a i održavanje je skuplje i složenije. Jedan deo snage gubi se i na pogon pumpe koja potiskuje ulje ka kočnicama. Ulje osim upravljačke uloge ima zadatak da podmazuje i hladi sve komponente menjača, što zahteva veću količinu ulja u menjačkoj kutiji. Zbog navedenih razloga postoje menjači kod kojih se samo pojedini stepeni prenosa uključuju pod opterećenjem, a glavna grupa je sa stalno uzubljenim zupčanicima i sinhron spojnicama. Ovakve konstrukcije najčešće se susreću na traktorima kategorije 20, 30 i 40 KN (80-200 KS) kod svih inostranih proizvođača traktora, dok neki ugrađuju ovakve menjače i na traktorima kategorije 50 KN (MF serija 8200). Deo menjača kod kojeg se stepeni prenosa
uključuju pod opterećenjem, mogu biti izvedeni u obliku planetranih zupčanika, slika 1 i 2, i lamelastih spojnica, slika 2 i 3. Primenom lamelastih spojnica umesto planetarnih, koriste se cilindrični zupčanici sa čeonim uzubljenjem, a lamelasta spojnica služi da spoji zupčanik sa njegovim vratilom.
ni set zupcanika koji se uljucuju ppod opterecenjem.
 
Ok, a sad stavi i te slike i navedi izvor odakle je taj tekst, obavezno je za svaki tekst koji je preuzet negde na netu i postavljen ovde na forum.
 
Taj tekst je citiran iz Knjige grupe autora : Traktori John Deere serije 8000 , 8010 , 8020 8000T -Praktikum Novi Sad 2002 . U knjizi su opisni svi sistemi ponaosob , princip rada , funkcija , otklanjanje kvarova i teh. k-ke istih .
 
mf 3120 ima dynasift menjac. Znam kako se vozi ali neznam sta se desava u menjacu. Svaka brzina se malim dzoistikom deli na 4 podbrzine u okviruzadate. Inace ima 4 brze i 4 spore i isto toliko rikverc.
 
kiraj je napisao(la):
mf 3120 ima dynasift menjac. Znam kako se vozi ali neznam sta se desava u menjacu. Svaka brzina se malim dzoistikom deli na 4 podbrzine u okviruzadate. Inace ima 4 brze i 4 spore i isto toliko rikverc.
Takodje i MF 3095 ima isti menjac kao i MF3120.
 
poershift je bolji za teske uvjete rada u njivi,dok za transport je bolji obicni sa kvacilom,jer se sa kvacilom moze njeznije saltat..barem tako mislim
mislim i da je jd serije 8 000 kopirao case-new hollandov full powershift
 
Powershift menjaci ima 2 vrste i to "semi powershift" sto znaci da se grupne brizne na menjacu mogu menjati na dugme ili rucno zavisi,dok se glavne brzine menjaju sa kvacilom a "full powershift je ustvari automacki menjac koji sam odabere stepen prenosa ili se on menja pomocu dugmeta ili rucnno zavisi od menjaca ali svaki full powershift menjac ima elektrohidrauliku koja sluzi za promenu stepena pod opterecenem i ti menjaci se najceste nalaze na traktorima preko 150ks.
powershift je dobar i za teske uslove i za transport jer menja brzine bez kvacila rucno ili na dugme elektrohidraulickim putem sto znatno olaksava posao rukovaocu i sa tim menjacima motori traju duze jer ima i menjaca koji sami odaberu stepen prenosa koji najvise odgovara potrebnoj operaciji i tako se stedi gorivo manje je motor opterecen i ucinak je povecan,tako da powershift menjac je bolji od obicnog rucnog menjaca iz vise razloga ali sve vise se ti powershift menjaci ugradjuju na sve vrste traktora preko 100ks i to su po meni jedni od najboljih menjaca za kojima sledi CVT ili VARIO koji su dosta napredniji od powershifta i svakao u ovo vreme se najvise primenju na traktorima sa kombinacijom powershifta ili CVT menjaca a naj napredniji od svih menjaca je FENDTOV VARIO menjac koji je definitivno najbolji na svetu!
 
Najbolji mjenjac koji se ugraduje u traktore je ZF (CVT koji se ugraduje u Steyr-e, i u JD kod kojih je naplata za ZF 6.000e).
Samo mislim da kod JD nemozes uzet ZF vario, nego je on zastitni znak Steyr-a CVT.
 
ja mislim da full-powershift radi automatski,samo kada vozac odabare tu opciju.
 
i rusa si zaboravio dodat..... ::namigivanje::..moj rus isto ima powershift.iz 7-dme u 8-mu ubacis bez kvacila,samo trebas dobru potegnit rucicu svom smagom iz ramena i traktor malko poskoci i prebaci....
 
Bare je napisao(la):
i rusa si zaboravio dodat..... ::namigivanje::..moj rus isto ima powershift.iz 7-dme u 8-mu ubacis bez kvacila,samo trebas dobru potegnit rucicu svom smagom iz ramena i traktor malko poskoci i prebaci....

ovih dana cu snimiti kamerom i postaviti snimak da vidis kako kod mene moze iz 7-8, a da uopste ne cujes nista. Na odredjenom broju obrtaja se moze presaltati a da ne krci nimalo. Takodje moze i iz 8 u 7 nazad.
 
a onda mozes polomiti ili iskriviti viljusku ili zupcanik ostetiti ali jbg svasta ljudi probaju da bi videli kako to moze bez kvacila a kad se pokvari ili polomi nesto onda se vataju za glavu :udri: :udri: ::lose:: jel tako....
 
Nazad
Vrh