Mehanicke sejalice za kukuruz

Ovu cetvororednu sejalicu nosim sa vladimircom. Sumljam da poznajes brzine kod njega, tako da cu reci da koristim identicne brzine kao na IMT 539 odnosno 3. spora i 1. brza. Sto se gasa tice uvek drzim ispod srednjeg.
 
E to je to , i kod mee je ista stvar, dodato je to parcence i seje kao pneumatska, naravno imam razne ploce, tako da tu nema problema. Ne znam ko ti je ovo radio ali mislim da je nas kostalo oko 10e po komadu.
 
Mislim da sam platio 20 evra po kutiji. To je bilo pre 2-3 godine. Ovo je jedini covek koga sam uspeo da nadjem da mi ovo sredi, pa i cena verovatno je takva. Nisam ga pronasao u oglasima vec sam razgovarao sa ljudima kojima je on radio. Rekli su: "Skupo al se isplati". To i ja mogu potvrditi.
 
Kad pominjete sredjivanje,sta je tu jos sredjeno,koliko vidim dodat je klinčić sa dva srafa uvrnuta u plocu.
Ima li gde da se kupe ti klinčići?
 
Sta ima tu komplikovano da se napravi,jer imate slike brusalica,busilica i aprat za varenje i gotova stvar.Sutra ja i otac pravimo tu stvarcicu na nasu sejacicu:osmeh:
 
On je uvrteo dve rupe,urezao lozu i zavrnuo klinčić na srafove.
Mozes li da izmeris klincic,da vidimo dimenzije,i ako moze fotka da se vidi ceo,zbog oblika.Moze to da se napravi.
Izbacivaci,plasticni, u koje je utisnut logo OLT su oko 200 dinara.Oni bez loga su 150.To su cene kod mog druga koji drzi delove za poljo mehanizaciju.
 
Dukej @
Hvala ti,nego kazi mi ti koji broj one plasticne ploce za kukuruz i na koji zubcanici da podesim sejacicu da bude kolko tolko dobro za soju,ne sejem puno soju mozda 1 ha ko ce da eksperimentise tolko,ipak mi je kukuruz prioritet,a i tebi verujem na rec.Znaci kako sejes ti,sta sve i na kolko podesis.Pozdrav
 
Ja imam onu stariju varijantu sejalice, sa metalnim pločama. Nisam siguran, ali mislim da varijanta sa plastičnim pločama ima različit broj rupa na setvenim pločama, a čini mi se i da se razlikuju zupčanici u prenosu, i zato ne znam da ti kažem konkretnu kombinaciju. Slikaću ti sutra kako je kod mene, pa ćeš se već lako snaći...

---------- Poruka napisana 07-04-12 u 20:19 ---------- Prethodna poruka je 06-04-12 at 23:59 ----------

Pogledao sam kako je kod mene i evo detalja kako ja sejem soju.

Kao prvo, moja sejalica je starija varijanta sa metalnim setvenim pločama. Te ploče imaju po 16 rupa. (Plastične imaju po 20 rupa.) Ja sam dodatno, imeđu svake rupe izbušio još po jednu, tako da sad ima 32 rupe. Rupe su 13mm. Sa donje strane su uzengovane, zapravo bi one trebale da idu u konus kako ne bi dolazilo do zaglavljivanja semena u rupama.

Ne znam kakvi zupčanici u prenosu su na sejalici sa plastičnim pločama, kod mene su na zadnjoj osovini četiri zupčanika, (po dva u paru), i to 20 i 13 zuba, i drugi par 17 i 15 zuba. Na prednjoj osovini postoji tri zpčanika za 8,10 i 14 zuba. Prenos, koji je ostao od prošle godine pri setvi sorte Galeb, je 15-10, (što bi u kukuruznoj varijanti dalo 21.5 cm).

U setvenom mehamizmu su povađeni svi delovi (i izbijači, i skidači), i ostalo je samo kućište tog mehanizma, odnosno na neki način kupola koja razdvaja prostor sa semenom od otvora gde zrno propada u zemlju. Ta kupola mora da ostane jer bi u suprotnom seme curilo iz kutije i kad sejalica ne seje. Ovako, sa tom kupolom, seme može da dođe do otvora samo ukoliko ga ploča unese u taj prostor, tj ispod kuploe.

Količina isejanog semena se mora eksperimentom pronaći, jer se ovde ne radi o spuštanju pojedinačnog zrna na određeno rastojanje, već o "curenju" semena soje koje do otvora gde propada u zemlju dovlači setvena ploča. To znači da utiče i veličina i broj rupa, kao i izabrani prenos, krupnoća soje i vlažnost soje (od tretiranja Nitraginom - suva soja bolje "curi" od vlažne). Ja uvek nakon par metara rasčeprkam zemlju i otprilike vidim da li mi se sviđa gustina i prema tome podešavam prenos. Dodatno proverim tako što preračunam koliko kilograma soje potrošim po kj, nakon jednog kruga sejalice.

Evo i nekoliko slika:



 
Dukej @
Hvala ti,prenos je isti kao i na moju samo tj zubcanici su isti,ali kod mene su plasticne ploce kao sto ti kazes sa 20 rupa.Sad ne znam posto ima manje rupa da stavim prenos koje seje najgusce na primer.Al pa ne znam koji broj ploca da stavim,ja sam cuo od nekih da stavljaju 14,ja sam danas nesto gledao tu stane po dva zrna soje,e sad jbmliga.
 
Ne znam šta da ti kažem, moraćeš to sam da isprobaš.

I ja mislim da bi trebao na naveći prenos da staviš (da najgušće seje), jer ako uzmeš da je 20/32=0.625 i onda 0.626 x 21.5cm = 13.4cm , a to najpribližnije odgovara paru zupčanika 20-8 (13.0 cm). (Govorim o ekvivalentnim razmacima za kukuruznu varijantu.)

A što se veličine ploča tiče, mislim da je 14 ok (ako to 14 znači 14mm prečnik rupe).
 
Isti su zupcanici i na starijoj(sa metalnim plocama) i na novijoj(sa plasticnim plocama) verziji sejalice.Isti je princip stelovanja razmaka.
 
@Dukej

Mogu li se negdje naći nove metalne ploče? Čuo sam da se negdje mogu nabaviti nove ploče bez rupa pa onda sam sebi izbušiš rupe kakve hoćeš ali ne znam gdje. Ja imam takve mehanizme sa metalnim pločama ali nisam mogao da sijem sa njima jer se, kada sam probao, ispostavilo da su ploče i one prstenaste ploče koje idu ispod njih tanje nego što treba (istrošene, kupio sam to polovno) i javlja se zazor izmedju ploče i kućišta (sa gornje strane, gdje je kukuruz) te su zrna ulazila i gdje treba i gdje ne treba. Zato sam vratio plastične mehanizme, njih sam sredio kao što je ovdje na slikama pokazano (sa onom metalnim dijelom koji sprečava ulaz više od jednog zrna) pa i oni mogu da siju ali nisu baš pouzdani jer su ploče koje ovdje mogu da kupim jako lošeg kvaliteta (mekana plastika, ugrije se tokom rada pa hoće da se smotaju i polome). Zbog toga sam odlučio da do sledeće godine nabavim nove metalne sijaće i podložne ploče, ako to može gdje da se nadje.
 
Zaista ne znam, metalne ploče nisam nigde viđao da prodaju, ni sa rupama ni bez njih.

I moje su ploče istanjene, ali nemam nekog velikog zazora (tolikog da bi moglo zrno da se provuče) između setvene ploče i kućišta, zato što sam kupio nove međuploče (prstenaste) koje su dosta debele. Stare međuploče (ploča između setvene ploče i poklopca sa donje strane) su bile istanjene ček i više nego setvene ploče. Te međuploče sam kupio negde na vašaru (Temerin ili Bačka toplola - ne sećam se više, bilo je to pre više godina). Ukoliko ne mogu da se nabave nove međuploče, one mogu veštački da se "podignu" tako što se malo napljuje vara (i posle poravna) sa donje strane (do poklopca)...
 
Nazad
Vrh