od roja do kosnice

Rale 83

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
22 Dec 2009
Poruka
3.717
Lokacija
Kobilje (30km od Pozarevca)
Od roja do kosnice
Kako da stvorimo Roj i dovedemoga do faze medonosne kosnice?

Kupiosam 4 LR kosnice , imam ramove sa izgradzenim sacem i sad sam u potrazi za rojenjem O pcelarenju neznam apsulutno nista tako da literatura mi cesto nejasna jer nije pisana za apsulutne pocetnike pa bi voleo da neko opise celokupan proces i uvede u pcelarske tokove termine izrazavanja itd
 
Mislim da si pogešno počeo. Prvo si trebao da bar nešto naučiš o pčelama, pa tek onda da kreneš dalje.

Da te neko nauči pčelarstvu na nekom forumu je nemoguće. Naročito je opasan SPOS-ov forum koji je pun pogrešnih saveta, koji mogu da te odvedu na pogrešan put.

Kad si pošao u školu počeo si da učiš iz bukvara, tako i sada uči iz pčelarskih bukvara i ne preskači lekcije.
 
Pa ne znam koliko je pametno "učiti" sa foruma.Svako kaže svoje mišljenje što ne treba da znači da je ispravno.
Zar nemaš ni jednog komšiju pčelara?
 
Rale, poceo si kupio kosnice i sta sad. Pocni intenzivno da ucis. Citaj knjige o pcelarstvu, nauci dobro teoretski deo i obavezno nadji mentora. On ce ti pomoci da nabavis rojeve i naselis te tvoje kosnice. Posle samo polako, mentor ce ti trebati prvih dve tri godine. Pozdrav.
 
Rale, poceo si kupio kosnice i sta sad. Pocni intenzivno da ucis. Citaj knjige o pcelarstvu, nauci dobro teoretski deo i obavezno nadji mentora. On ce ti pomoci da nabavis rojeve i naselis te tvoje kosnice. Posle samo polako, mentor ce ti trebati prvih dve tri godine. Pozdrav.
Nema komsija pcelara , a ovi u selu koji se bave pcelarstvom su svi izlapotine a za LR kosnicu su samo culi nekad od nekog , doduse tast cemi u pocetku pomagati jer je nekad (99) imao 50tak kosnica
 
Pa ti imaš odličnog učitelja pri ruci, ali nemoj da se zavaravaš, znanje neće samo da uđe u tvoju glavu, niti neko da ti ga pokloni kao što ti tražiš, moraš stalno da se edukuješ.
 
Svaka čast, to mogu samo pčelari. Nisam čuo da je neko od poljoprivrednika poklonio ovcu, svinju ili slično.
 
Svaka čast, to mogu samo pčelari. Nisam čuo da je neko od poljoprivrednika poklonio ovcu, svinju ili slično.
. Nisi dobro informisan. Kolegijalna solidarnost je i u drugim oblastima kako u polj tako i u životu. Neznam dali je neko dobio 20rojeva kad mu se desi nesreća pa ostane bez pčela al za ovčare znam.
 
Kolega nije bas tako kod mene u selu vecinna pcelari iz hobija i skoro svaki 2 ceti dati po 1 roj, samo je problem sto su u selu ostali 7 pcelara za koje znam
 
Roj možeš da kupiš, u Apatinu je cena 30 eura. Verovatno će se desiti da će ti neko u toku godine javitida je video roj i to je jedan od načina da dođeš do roja, ali nije siguran. Ako kupiš roj, uobičajno je da ti on i pomogne sa praktičnim savetima u početku, oko rada sa njime.
A da roj dovedeš u prvoj godini do snage da može da se koristi na paši, jedino se može dodavanjem pčela iz drugih košnica i legla sa njima.

Pitanje ti je zanimljivo, ali i preobimno za objašnjenje u jednome odgovoru. Ja sam naveo neke smernice, pa pitaj dalje šta te zanima.
 
Kada se kupuje roj to se obično radi u junu mesecu i to obično na pet ramova. Cena (neka uobičajena) je oko 30 evra. Roj se obično prodaje na peta ramova i to tri rama sa leglom jedan sa medom i jedan sa polenovim prahom. Podrazumeava se da roj treba da ima mladu, ovogodišnju maticu. Tako kupljeni roj treba smestiti u nukleus ili u košnicu kojoj se stavlja pregradna daska. Roju treba posvetiti intenzivnu pažnju (prihranjivanje a koliko i kada zavisi od pašnih prilika i dodavanje satnih osnova). Za DB roj je sasvim solidno da se pripremi za zimu i uzimi na osam DB ramova. Ovakav roj će u proleće bez problema do bagaremove paše izgraditi preostale ramove i ići u medobranje (bagaremova paša) kao proizvodno društvo. Znači ne može se računati da se nabave rojevi u ovoj godini i da se sa njima bere med. Drugo je ukoliko se nabave u proleće proizvodna društva. Ali to košta između 80 i 100 evra.
 
Rale, osnovno je i važno ustanoviti od čega je jedno društvo stradalo. Ovo upozoravam pre svega zbog Američke truleži legla tj. američke kuge. Suština pripreme svake korišćene košnice u kojoj su boravile pčele je u tome da se košnica pre svega očisti tj. dobro ostruže a posle toga dobro opali i to po mogućnosti brenerom. Može se i sumporisati ništa neće faliti pčelama jer sumpor se ne zadržava. Samo napred pripremaj košnice i širi svoj pčelinjak. Pozdrav.:osmeh:
 
pozdrav ! da li neko moze da mi kaze koja bi bila realna cena za lr kosnicu polovnu u odlicnom stanju ( kompletna )
 
Komletna lr košnica sa tri tela izgradenim ramovima i normalno razvijenim društvom pre bagrema je 120evpa pa naviše.
 
Nazad
Vrh