Kukuruz sa medjurednim razmakom od 75 cm

cicimoric

Član
Učlanjen(a)
6 Sep 2008
Poruka
5.710
Lokacija
Jermenovci ( opstina Plandiste / juzni banat )
Adapter mi je na 75 cm a i traktor bi mi lepse ulazio u takve redove pa nesto razmisljam da ove godine tako posejemo. Razmak zrna u redu bi bio za 7% blizi da bi imao isti broj biljaka po Ha. Da li je neko probao na 75 cm ili video negde? Ima li razlike u prinosu?
 
Ja sam cuo da Ameri seju na 30inca
{jedna inca je 25,4mm} kukuruz a takodje i soju a bas se i ne zale na prinose.:osmeh:
 
kod mene se uglavnom sadi na 75 i nema neke razlike u prinosu.cuo sam da u Italiji sade na 80 koliko je tacno neznam.
 
Treba napraviti opitnu parcelu.(uticaj vlage,provetrenost izmedju biljaka,tip zemljista....razmak izmedju semena,prehrana..itd.)Covek dok ne opituje nemoze da zna.Ili neko iskren da je opitovao pa da kaze DA ili NE.Ja imam neke rodjake koji su smanjili razmak sa 70 na 65 cm da bi dobili vise redova po ha.(i to sam saznao slucajno,jer su sejali bratu za neki dug).Kada je hteo da sparta onda je primetio.....Slicne stvari sam citao u temi o soji(sejano na 50 na 70 na 45 i sejano ciklonom za vestak)sve ovisi od godine....
 
Ja oduvijek sijem na 70cm kao i svi u mom krajua vidio sam da se u Njemačkoj sije na 50cm, to sam vidio kada sam bio tamo prije par godina, čak sam i mjerio jer nisam moga da vjerujem svojim očima. Neki tamo siju tako samo za silažu, ko zna o kakvim hibridima se radi ali zelene mase ima nenormalno. Na parceli na kojoj sam bio je više stajnjaka (onog tečnog što se prska iz cisterni) nego zemlje, kukruz je bio jednostavno monstruozan, običan silokombajn bi se zadavio posle maksimalno par metara.
 
Radjeni su opsežna istraživanja na nekom fakultetu u USA oko uticaja razmaka redova kod kukuruza na prinos .Čak je ispitivan uticaj pravca redova (sjever-jug ili i-z) .
Sve u svemu zaključak je da nemijenja bitno prinos razmak 38,50,75,ili 88cm niti pravac . Neznatno najbolji rezultat je kod novih Great plains sijačica koje rade tzv twin rows , duple redove par cm jedan od drugog pa razmak oko 1m , a imaju el sinhronizovano cik-cak izbacivanje zrna, medjutim i to je približno isti prinos.
Al nije zanemarljiv rasip kod kombajna koji je ovde najčešće 75cm a sijemo na 70 pa klipovi samo vrcaju.
 
Nazad
Vrh