Dezinfekcija semena pred setvu (pasulj,beli luk)

misoo83

Član
Učlanjen(a)
26 Okt 2010
Poruka
578
Lokacija
pancevo
Jel treba da se radi i na koji nacin dezinfekcija semena pred setvu (pasulj,beli luk) :sta:
 
Ima neki prašak koji se rastvori u vodi i onda se u to potopi luk, ali ako je za sebe ja to ne radim pa neka ga jede crv, biće malo za mene malo za njih.
 
Arpadzik luka se potopi u rastvor konfidora1 kubik n a10 l,ostoji 5 min i onda saditi,karenca 28 dana!Provereno!!!!
 
Ja sam cuo da moze da se potopi u bilo koji fungicid (mangokal primer) u nekoliko litara vode i ostavis seme u toj vodi desetak minuta i to je to a sad dali je to tacno ne znam,ako moze tako napisite :DD
 
iz mog iskustva najbolje mi se pokazao [h=1]Prestige FS 290[/h]Prestige FS 290 je sistemični insekticid i kontaktni fungicid za tretiranje gomolja (sjemena) krumpira.Koristim ga za tretiranje semena kukuruza i pasulja

 
Najjednostavnije je raditi dezinfekciju kausticnom sodom u zavisnosti od vrste semena koncentracija se radi od 1-2%
 
Ne igrajte se sa zivom sodom ????
Bolje neka ga jedu crvi.
Ako ipak koristite sodu dtrogo se drzite uputstva i sto dalje od djece ,kuce i posao prepustite tasti
 
Pasulj, krastavac, grasak, paradajz, dinja, kukuruz (naravno onaj koji vec nije tretiran) se mogu tretirati vodonik peroksidom koji se moze naci u svakoj apoteci. Odnos 1:2 (peroksid:voda). Apsolutno jedan od najboljih nacina sterilizacije semana ovog tipa. Seme u proseku drzati potopljeno u rastovru oko 5 minuta - ne duze. U suprotnom, moze se desiti pucanje semena. Ovaj vid sterilizacije opne semena se koristi u laboratorisjkoj praksi kao i varikina - koju zbog svog sastava ne preporucujem u ovom slucaju.

Naravno ova metoda je daleko sigurnija od kupovine raznih praskova i hemije. E sad, seme se lepo sterilise i zaseje u zemljiste koje je izvor ogromnog broja za biljku patogenih spora gljiva, bakterija i virusa pa se cini da sterilizacija semena nije pomogla - to se mora uzeti u obzir.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

I da dodam. Luk nema potrebe sterilisati ali npr. kada je u pitanju krompir, ukoliko se sadi (za one koji to rade) po pola krompira - ljudi cesto veci krompir preseku na pola pa sade polovine, izgleda kao uzaludan posao ali je potrebno da nakon svakog presecanja krompira sterilisati noz-secivo (na otovrenom plamenu par sekundi). Na ovaj nacin sprecava se da ukoliko je jedan krompir zarazen, to prenesemo na ceo zasad, sto je vrlo realno da se desi. :bravo:
 
Najjednostavnije je raditi dezinfekciju kausticnom sodom u zavisnosti od vrste semena koncentracija se radi od 1-2%
Да ли је после потребно испрати водом и осушити или само оставити да се осуши?
----
Ако би радио у калијум перманганату да ли би исто било од 1 до 2 одсто?
 
Jel sejao neko pasulj? Uzeo sam na NS institutu i pise da je seme tretirano. Da li je neko koristio neki preparat?
 
Pa ako piše da je tretirano, onda verovatno jeste i nema potrebe za dodatnom zaštitom. Jedino ako nije tretirano, bilo bi dobro da se zaštiti od insekata koji su pretnja u prvoj fazi rasta pasulja (mada ih ne znam koji bi bili).
 
Nazad
Vrh