Ishrana muznih krava

todor

Banned
Učlanjen(a)
28 Nov 2008
Poruka
2.367
Lokacija
djurdjevo
ako neko ima neki predlog za spravljanje koncentrata neka piše
 
Odg: koncentrati za ishranu krava muzara

kukuruz zrno- 35
kukuruz klip -22.5
sunc. sač.33-18
stočno br -15
soja sačma - 5
so - 1
stočna kreda - 1
d k f - 1.5
premiks - 1
__________
100
evo jedne recepture, a možeš i sam da sastavljaš recepturu zavisno koje vrste hraniva imaš i koje su tebi isplatljivije ,samo treba voditi računa da smeša zadovoljava proteinske i energentske norme za za krave
 
Ishrana mlečnih krava

evo naprimer posto vidim da si iz banata postavicu ti tri pitanja
1. Koliko urea e koristis u ishrani kava
2.Dali si pokusao da proizvedes stocni grasak za zrno
3.Koliko je ucesce Sporednih proizvoda prehranbene industrije u obroku tvojih krava
Naravno da si muke isusove ali to je posao koji ste izabrali i morate ga uciniti sto profitabinijim
Primera radi
jedak nilogram ureje ima 46% azota ako pomnozitr sa koeficijentom 6.25 koliko je nonverzia azota u protein dobicete ekvivalent od 287,6 % sirovih proteina ako to podelite sa 44 koliko ima sojina sacma dobicete 6,53. Matematika kaze da jedan kilogram ureje menja 6,5 kilograma soje
Ja sam radio u ogledu gde su krave imale 1% ureje u koncentratu Bivsi direktor jedne fabrike stocne hrane mi je rekao da su oni radili i do 1,8%
A nauka kaze da moze to da ide i do 350g ureje po grlu dnevno
To je primer Nauke o kojoj vam ja govorim
 
ivan seljak odakle si ti ,lalo jedino to da napravimo u vezi krava da se same osemene izleče ništa nejedu a daju makar i 30lit mleka
 
ivanseljak je napisao(la):
evo naprimer posto vidim da si iz banata postavicu ti tri pitanja
1. Koliko urea e koristis u ishrani kava
2.Dali si pokusao da proizvedes stocni grasak za zrno
3.Koliko je ucesce Sporednih proizvoda prehranbene industrije u obroku tvojih krava
Naravno da si muke isusove ali to je posao koji ste izabrali i morate ga uciniti sto profitabinijim
Primera radi
jedak nilogram ureje ima 46% azota ako pomnozitr sa koeficijentom 6.25 koliko je nonverzia azota u protein dobicete ekvivalent od 287,6 % sirovih proteina ako to podelite sa 44 koliko ima sojina sacma dobicete 6,53. Matematika kaze da jedan kilogram ureje menja 6,5 kilograma soje
Ja sam radio u ogledu gde su krave imale 1% ureje u koncentratu Bivsi direktor jedne fabrike stocne hrane mi je rekao da su oni radili i do 1,8%
A nauka kaze da moze to da ide i do 350g ureje po grlu dnevno
To je primer Nauke o kojoj vam ja govorim
Nemoj nam stajati na muku sa EU i naučnim dostignućima-kao da je naš stočar glup.Bez subvencija(nakoje mnogi stočari nemaju prava)-niska otkupna cena mleka itd.Sve što si ti napisao
bi mi brzo naučili ako ne znamo_Odgovori mi samo na jedno naučno pitanje:Od kojih sredstava da ispoštujemo tu NAUKU :sta:
 
Pa može i biti urea ona što se baca po njivama tj mineralno djubrivo ali za ishranu prezivara se koristi rafinisana urea ali to je to u principu takođe se može ubacivati u silažu do 5% ali razblažena sa vodom.


Isključi caps lock, edit by: mims
 
ivanseljak je napisao(la):
PA MOZE I BITI UREA ONA STO SE BACA PO NJIVAMA TJ MINERALNO DJUBRIVO
ALI ZA ISHRANU PREZIVARA SE KORISTI RAFINISANA UREA
ALI TO JE TO U PRINCIPU TAKOJE SE MOZE UBACIVATI U SILAZU DO 5% ALI RAZBLAZENA SA VODOM
:sta: :sta: hvala ti.A kako da ja to probam a ne koristim silazu u ishrani krava? :ppozdrav:
 
pa nissta ti vise i ne treba
ostavi mi e mail ja cu ti poslati exel file na kome sam mozes da pravis recepture
izbalansiran je samo protein ali mislim da je to za tebe ok posto vidim da ne radis silazu nemaz veliki broj grla
ako znas engleski mogu ti poslati jako puno radova na temu primene ureje u ushrani prezivara
O grasku da ne govorim

Post je spojen: [time]1266402605[/time]
_________________________________________________
Izvinjavam se moram sada doa idem imamo sastanak u stali
moram neke uzorke da stavim u frizdrayer da se suse za in vitro analizu
pozdrav
 
naravno
i mogu ti reci da je melo iz tog testa ilo extra i mnogo bolje nego iz ovog sada gde se radi ekoloska proizvodnja
imao sam i po 500gr kajmaka od 5 litara mleka
Ako se iole razumete u Fiziologiju predzeludaca prezivara onda ce te razumeti koja je funkcija ureje
Ima fabrika koncentrata koje i sada dodaju ureju u koncentrate za tov bikova
A ima i ogleda gde cu bikovi dovljeni urejom i novinama
to je najekstremniji primer

Post je spojen: [time]1266379358[/time]
_________________________________________________
http://www.stocarstvo.com/ishrana/urea_goveda.htm
evo jedan link
Post je spojen: [time]1266408365[/time]
_________________________________________________
http://www.ext.colostate.edu/Pubs/livestk/01608.html
evo drugi ako mozete da razumete
Post je spojen: [time]1266437341[/time]
_________________________________________________
evo i ovaj jako lepo objasnjen
i na internetu koliko hoces slicnih primera
http://www.fao.org/docrep/004/AC149E/AC149E01.htm
 
ivanseljak je napisao(la):
Primera radi
jedak nilogram ureje ima 46% azota ako pomnozitr sa koeficijentom 6.25 koliko je nonverzia azota u protein dobicete ekvivalent od 287,6 % sirovih proteina ako to podelite sa 44 koliko ima sojina sacma dobicete 6,53. Matematika kaze da jedan kilogram ureje menja 6,5 kilograma soje
Ja sam radio u ogledu gde su krave imale 1% ureje u koncentratu Bivsi direktor jedne fabrike stocne hrane mi je rekao da su oni radili i do 1,8%
A nauka kaze da moze to da ide i do 350g ureje po grlu dnevno
To je primer Nauke o kojoj vam ja govorim

Bez uvrede, ali ta nauka i realan život nemaju nikakvu izravnu vezu.
Sve što ti pišeš u teoriji stoji, a praksa to izbegava zbog komplikacija, koje to donosi sa sobom.

Pošto pišeš na forumu, koji 'pokriva' najviše poljoprivrednike sa teritorije Srbije, moraš bit vrlo oprezan s takvim predlozima.

Kao prvo: urea je vrlo jak OTROV!
To je činjenica, koju treba imat u vidu i sve svoje aktivnosti prilagodit tome.

Svakako je opcija upotrebe uree u ishrani mlečnih krava realna i ekonomsko povoljna, a zbog opasnoti za životinje (materijalnu štetu) trebaš omogućit neke uslove:
-mešani obrok, i to 100 posto izjednačen, da se spreči da bi neka životinja dobila veću koncentraciju uree
-apsolutno izbalansiran obrok u vidu dovoljne enegetske komponente, koja 'štiti' životinje pred trovanjem (to je malo komplikovanije, a urea treba energiju s kojom se spaja ili troši, ako je nema, sama 'hara' po organizmu)
-apsolutna odsutnost bilo kakve šanse, da obrok dođe u kontakt s vodom (urea se lako topi, voda ju ispira iz nakipanog obroka i koncentrira, na primer u donjem sloju), dosta je i pojilica, koja pušta, ili krava koja pije tako, da sve prska oko sebe
-visoka savest i znanje, da se može baratat i kontrolirat tu opasnost (čudno se čuje, a nemam ideju, kako bi to napisao)

Koliko ja poznajem situaciju, malo je imanja, koja bi ispunjavala sve te uslove.
A da ne bi bio neko uvređen, i u Z. Europi i SAD retka su imanja, koja se usuđuju u taj rizik.
Sve mešaone nude smese s ureom, koriste se u tovu, a kod muzara skoro nikako.
Post je spojen: [time]1266827444[/time]
_________________________________________________
Za moderatora: taj dio kad smo skrenuli s teme o ceni na temu prehrane, može u svoju temu.
 
Ova prica mi lici na raspravu sa seljacima iz mog bivseg kraja.
Ako im bili sta novo predlozis jedini argument je "nemoj ti meni pricati ja krave gajim 40 god a pre toga ih je i moj otac gajio"
Zbog tkvih Izjava i nestrucnosti koja hara po srbiji i imamo situaciji u kakvoj smo.
To je tacno cena mleka je niska i nece se pomeriti moze samo ici dole.Ljudi su uzeli kredite zaduzili se opredelili se za proizvodnju mleka. Nije to trgovina pa cu danas da prodajem auto delove a sutra cu da otvorim butik a mogu i da ne radim jer mi nista nije gladno ,zedno i ne pomuzeno.
Jedini i realan profit u proizvodnji mleka moze doneti ne povecanje cene mleka vec produktivnosti i snizenja troskova proizvodnje.
Evo vam jos jedna ilustracija dragi stocari posto vidim da ste NAJPAMETNIJI
PLODNOST
Dal ste ikada izracunali kolika vam je plodnost,servis period i utrosak doza po kravi za jednu godinu
Post je spojen: [time]1266860896[/time]
_________________________________________________
I koliko novca bacite zato sto vam krave ceo zivot provedu u zatvorima za goveda. U kojima pojilic curi kako kaze moj predhodnik pa pored toga sto mora da se gusi u zagusljivoj stali ona uvece mora da legne u mokru slamu jer njen gazda sve najbolje zna.
Kraljevina norveska ima zakon kojim obavezuje vlasnike zivotinja da moraju biti napolu i to
Goveda,ovce i koze najmanje 2 meseca u toku godine
Konji Svaki dan ispust ili svaki dan 2 sata treninga ako nema ispust
Ista ta kraljevina Norveska ima rasu goveda NRF koja je najplodnija u svetu poslednje tri godine
sa 80% plodnosti
86 dana servis periodom i 1,63 utrosene doze po kravi godisnje
Iste te krave imaju godisnji prosek od 8000kg mleka i bikovi prirast od 1,2kg/dnevno
Ali gluvom saputo i slepom namigivo nema efekta
 
Ivane to je Norveška a ovo je Srbija-nemoj se ljutiti bili bi mi mnogo pametniji da imamo malo više sredstava pa bi nam Norveška i cela EU gledala u d---!!!
 
Nazad
Vrh