Ishrana muznih krava

Poznam covijeka odlicno cak smo kucni prijatelji,covijek i zena zaista paze stoku koliko im mogucnost dozvoljava,krave muzu sa muzilicom koju prepiraju u nekim (praskovima da kazem jer neznam kako se zove to sredstvo) pa poslje muznje naticu neki **greška na vrhove sisa pozuti pola sise neznam ni kako se to zove ali nebitno.Krave su mu od spurice do 6 teoca kako koja sad koju muze koja doji tele nemam pojma znam da ima i dvoje teoca.E sam mastitis nemam pojma mozda je to uzrok ja se inace slabo razumijem u to mljekarstvo.Znam da cesto mlijeko"na pistolju"pokazuje kiselost ili nekakvu krupicavost koliko sam ga uspio razumijeti.Sad analiza mlijeka ubi boze.
 
on ima dobru hemiju mleka - masnoca i proteini, al mu cenu kvare somatske celije, cak je i broj bakterija 21.000 extra klasa
to sto mu na pistolju pokazuje grumuljice to je do hladjenja mleka, vecernje mleko se ne ohladi kako treba i ujutru pokazuje kiselost na pistolju
visok nivo somatskih celija je posledica ili starijih grla, sto je prirodno jer broj somatskih celija se povecava sa staroscu zivotinje ili mastitis
 
iz krave za 15 minuta na pistolji pokazuje te kako ti kazes gromuljice,zasto?
 
To je posledica subkliničkih mastitisa, i broj somatskih ćelija potkrepljuje ovu tezu.Da je u pitanju klinički, akutni mastitis broj somatskih ćelija po mililitru bi bio veći!međutim neka hraniva kao što su silaža, kisele trave mogu promeniti nativnu kiselost mleka pa i zbog toga mleko može koagulisati pri alkoholnoj probi, ali ovo je znatno ređe tako da će biti pre subklinički mastitis. Neka uradi predmuznu probu ili mastitis test, pa će biti siguran! :D
 
Imam 4 muzne krave sve su mlade 2-3 tele crveni holstajn,i 6 junica koje su osemenjene u zadnjih par meseci.Interesuje me sta od vitamina i premiksa davati muznim kravama zbog mlecnosti,kvaliteta mleka itd?I da se sa tim uklopim u cenu mleka koja je jadna kao sto znamo :cao:
 
Za Cara
Moraće tvoj kolega ida kupi nešto (proteine,minerale, vitamine)
ispaša 20 kg, seno liv. 5 kg, kukuruz, zob, tritikale, ječam po 2 kg
U ovom obroku ima dovoljno energije, sirovih vlakana i magnezijuma, sve ostalo je u nedostatku.
Pošalji mi cene sojine i sunc. sačme, premiksa i super koncentrata (dopunska smeša)

Pošalji i ti Golube i ko god još hoće
 
Zx
Totalno neisplativo bi bilo jer kod nas trenutno cijena sojine sacme eskudrirane je 150kn 25kg a to je 150kn=cca 21 euro.Suncokret je jeftiniji ali ne puno tako da od toga nema nista a litra mlijeka trenutno 2kn kn euro 7.3.
 
zx
ne mozes u praksi sastavljati obrok kao sto ti je to bio zadatak na faxu, ako koristis tablice iz stocarstva upravo zbog faktora koji se tu ne uzima u obzir, a to je ::novac::
da bi uspesno resio problem ishrane goveda sa prakticne strane moras u kalkulaciju da ubacis i cenu mleka
ako ubacis cenu mleka i cenu komponenti puko si
jer ti ako radis proracun za ciljanu litrazu ti je dobijas tako sto na osnovu proizvodnje koja se dobija koriscenjem kabastih hraniva dodajes proizvodnju na osnovu koncentrata, e tu je sex zato sto ti tu upada faktor ::novac:: jer niko nema sve komponente kod kuce i mora da ih kupuje
 
Nisu tablice sa stočarstva već softversko rešenje balansa gde unosim proizvodne osobine grla, raspoloživa hraniva i cene istih i cenu mleka, pa tako dobijem najjeftiniji potpuni obrok i novčanu razliku hrana-mleko. Naravno, treba dodati i druge troškove; manipulacija, rad, amortizacija... a kao što ti reče (i ja se slažem) to nije uvek isplativo. Mada bez obzira na sve, krava mora da zadovolji svoje hranljive potrebe na granici održivosti, a povećanje proizvodnje i kalkulacija isplativosti dolaze tek posle.
( Nisam ing. stoč. i već 4 god. živim isključivo od poljoprivrede).
 
zx je napisao(la):
Pošalji i ti Golube


Simentalac: Hranim sa:

- težina oko 700 kg - suva lucerka koliko hoće
- dnevna litraža od 25 do 27 litra - jarma dnevno 8kg - 70%kukuruz 30%tritikale
- trenutno nije steona - kostanvit(zemunski) 3kašike dnevno
- dajem mesečno po 10kubika AD3E vitamin
 
:ppozdrav:

ja sam sam napravio program koji mi je sve to radio dok mi nisu deca s*ebala kompjuter, sad nikako da se resim da ga ponovo napravim..

sustina bi bila sledeca:

u odnosu na skolsko resavanje problema ishrane sve mora da se istumba, ali po meni resenje problema ishrane bi bilo ovako

mora se znati koji broj grla i koje kategorije ce se drzati u toku godine da bi onda moglo da se preracuna koja im je kolicina pre svega kabaste hrane potrebna i na to dodati 10%, zbog rastura, budjanja i sl

svako od nas zna koje prinose odprilike ima po ha tako da se dobije povrsina u ha

a sto se tice koncentrovanog dela znamo svi sta smo gde posejali i isto od prilike prinose
za dobijanje smese od 16 ili 18 ili 20% proteina neophodno je dodati sojinu ili suncokretovu sacmu - najbolje oboje- i mora ici neki mineralni dodatak

to svi znaju nisam ja sad izmislio toplu vodu

taj se problem mora resavati kroz duzi vremenski period kroz organizaciju proizvodnje hrane, a kupovina da se vrsi kad je cena za to najpovoljnija kupovinom na veliko

i ja sam sad opet otisao u teoriju

najprakticnije:
sta imas to dajes i gledas da izbalansiras sa nekim minimalnim ulaganjem vodeci racuna o cenama, al da organizam grla normalno funkcionise, jer ako pocnu da se na sve jos dodaju veterinarski troskovi ode mast u propast
 
Pozdrav Golube. Evo predloga, i molio bih ostale da prokomentarišu.

tel. težina 700 kg, mlečnost 27 l, mm 4,2% prot. 3,20%

lucerka-seno 15 kg; liv. seno 5 kg; kukuruz 4 kg; tritikale 2 kg; premiks 0,250 kg; st. so 0,040
cena obroka oko 285 din.

Reče da lucerku jede po volji pa sam uzeo da je to, recimo 20 kg i u tom slučaju se javlja veliki višak proteina (dovoljno za 39 l mleka) pa sam je sveo na 15 kg i dodao 5 kg liv. sena koje je popravilo fosfor koji je bio u nedostatku, a time se i regulisao odnos Ca:p. Ako imaš neku drugačiju kombinaciju pošalji, u bazi imam 249 hraniva različitih vrsta i kvaliteta (možeš da naglasiš da li je prvi ili dalji otkos sena, stepen zrelosti,...).Stavio sam ti premiks (izaberi proizvođača sam) umesto koštanog brašna jer je kompletnijeg sastava, a cena je približna.


@ cika_jova
Za program bih ti rado izašao u susret, ali ne mogu da ga kopiram, a nije mi problem da uradim proračune, pa izvoli. Naravno i svi ostali kome treba.
Delim tvoje mišljenje u potpunosti, samo bih dodao da ko se bavi govedima (i mleko i tov) silaža treba da bude osnova i tokom cele godine.
 
Za Zeku
Poslao si mi na pp ,a nadam se da ti ne smeta preko foruma da bi i drugi videli primere pa da komentarišemo svi :ppozdrav:

Pošto mi nisi opisao grla, uzeo sam u obzir sledeće i nije problem ako je drugačije- uradiću ti ponovo, samo javi ako ima promena.

t.m. 650 kg; mleko 25l; mm 4,2%; prot. 3,2%
sastav koncentrata:
-lucerka 10kg; liv. seno 5 kg; 15% st. brašno; 15% sunc. sačma; 67% kukuruz; 3% premiks;
-koncentrat 8kg

Kao kod Goluba umanjio sam lucerku i dodao seno iz istog razloga i dodaj oko 30 g soli. Koncentrat ima 12,88% proteina i dobar je s tim što uvek bi trebalo da izvor proteina bude sačma soje, suncokreta i po mogućstvu uljane repice (koja nije uvek dostupna), a i cene diktiraju oko čega smo svi složni.

Ovo su osnovne potrebe! Kao što cika_jova kaže, svaka štala i svaka krava je za sebe. Kad nahranite krave po bilo kojoj preporuci i tablici pa se posle 1-2 sata vratite u štalu (kada je normalan ambijent), 80% > krava treba da leži i preživa, ako ne, nešto fali.
 
Bravo momci ovo je prava stvar i za nas za medjusobne konsultacije, a i za druge sto citaju ovu temu..

Probacu da ponovo uradim program, nisam valjda tolko izlapeo..
to vam ostajem duzan..

Ja silaze imam za jos par dana, slazem se da silaza treba da bude osnova jer je najjeftinija hrana, i bilo bi dobro da ako neko koristi inokulante da svoj stav i misljenje o tome...

Isto tako i o kolicinama koje se daju sto se tice silaze isto tako..

"" Kao kod Goluba umanjio sam lucerku i dodao seno iz istog razloga i dodaj oko 30 g soli. Koncentrat ima 12,88% proteina i dobar je s tim što uvek bi trebalo da izvor proteina bude sačma soje, suncokreta i po mogućstvu uljane repice (koja nije uvek dostupna), a i cene diktiraju oko čega smo svi složni."

Upravo tako visak kalcijuma ce se prvo odraziti na papke, sa soli treba pazljivo, zbog proliva, visak proteina se takodje odrazava na balezi, ona posle dolazi nekako penasta i redja..

Izvor proteina treba da bude u sacmi soje i suncokreta to utice i na kvalitet i kolicinu mleka i na popravljanje kondicije krave..

koncentrat treba za vece kolicine mleka da bude oko 18% proteina, sto nas opet vraca na upotrebu uljanih sacmi..
 
Napred ljudi. Imam još varijanti koje sam izvodio u svojoj štali koje su skuplje po direktnom ulazu, ali na obračunu laktacije i te kako se isplati. O tome večeras oko 21 h.
 
Za cika_jovu:
Što se tiče inokulanata,učestvovao sam u ogledu koji smo sproveli na farmama PKB-a, i došli do zaključaka da ako se se silaža celle biljke kukuruza odradi valjano(voštana zrelost,anaerobnost (sabijenost)) ekonomski nije opravdano dodavatri inokulante u ovu vrstu silaže, znači ne postiže se poboljšanje kvaliteta silaže koje oprvdava sredstva uložena u inokulant. E sad sa silažom trava,pogotovu leguminoza i sa senažom to je druga priča, mada ključ je u sabijenosti ili eventualnom dodatku nekog ugljenohidratnog koncentrovanog hraniva! Mada se često koriste i ne škode, znači da koriste! :haha: Ali može i bez njih!
 
zx
hvala za proračun i za savete liv.seno nemam čim to mogu zameniti
još me interesuje koji premiks ti koristiš i šta misliš o standard crvenom od stoposto
 
Nazad
Vrh