Ishrana muznih krava

Zoran0230 je napisao(la):
I ja sam nešto načuo da ne sme da se kosi dok je mala(navodno je otrovna),zato je i ne sejem,jednom sam je vezivao u snopove.Ima li neko informaciju da li je otrovna dok je mala :sta:
Otrovna je sigurno u prvom otkusu nikako ispod 80 cm je ne davati stoci ,u drugom tek kad predje 50 cm a kasnije moze i da je pasu kad malo odraste,inace sejem je vec 10 god i prezadovoljan sam,dajem je i na zeleno i susim kad preostane,prosle god sam je susio kad je bila visoka 2,5 m.tazi dosta djubreta i to je to.
ove god zbog vremena jos nije posejana,cim grane sunce to je prioritet.inace semena ide 5kg na 10 ari
 
http://www.psss.rs/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?1733.post

http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/krmni-sirak.pdf

Sirak je krmna biljka koja se sije od kraja travnja do sredine srpnja, inače vrlo
pogodna kao naknadni ili postrni usjev. Neke sorte životinje slabije jedu zbog
dlakavosti, sadržaja saponina i gorkih tvari. Otrovanja su moguća zbog cijanogenih
glikozida, a očituju se simptomima oštećenja središnjega živčanoga sustava i
blokadom dišnoga sustava. Nepovoljan učinak spomenutih antinutritivnih tvari u
sirku može se izbjeći ako se nakon košnje sirak podvrgne provenjavanju. Prinosi
zelene mase izuzetno su veliki (do 50 t/ha), a moguće su tri košnje godišnje. Sirak se
može silirati sam ili u kombinaciji s kukuruzom ili suncokretom. Napasivanje se ne
koristi.

Matija Domaćinović, Zvonko Antunović, Pero Mijić,
Marcela Šperanda, Davor Kralik, Mislav Đidara, Krunoslav Zmaić
Osječko-baranjska
Proizvodnja mlijeka
sveučilišni priručnik
 
Sad me zvao kolega i pitao da postavim temu na forum umijesto njega ok,

Citiram:scim se moze povecati udio proteina u mlijeku i suhe tvari ja vise neznam sta cu?Znam da melje zitarice i dava kravama,pusta ih na ispasu,docekuje ih livadsko sijeno u jaslama kad dodju ali fali suhe tvari i proteina jako puno.Da pravi org.koncentrat po recepturi to je jako skupo pa melje kukuruz,tritikal,jecam,zob,raz itd.
 
kako balansirati obrok da ne dolazi do ketoze svi veterinari kazu da je ketoza posledica neizbalansiranog obroka a niko nezna kako balansirati pa ako noko zna kako nek malo pojasni :sta:
 
ketoza predstavlja oboljenje kada dolazi do opadanja sadrzaja glukoze u krvi, naglog gubljenja telesne mase i opadanja mlecnosti. Obicno se javlja 10-30 dana posle telenja.
ako povecane potrebe krava u hranljivim materijama nakon teljenja nisu podmirene u pravilno izbalansiranom i sastavljenom obroku, krave tada koriste svoje sopstvene masti da bi nadoknadile nedostatak energije.
ako se koriscenje sopstvenih masti odvija suvise brzo, jetra ne uspeva da do kraja transformise masti, nego se one gomilaju u jetri i dolazi do razvoja simptoma ketoze kada se ketonska tela gomilaju u krvi, a zatim u mokraci i mleku.
prvi znaci oboljenja mogu se zapaziti desetak dana nakon teljenja - krave gube apetit, prvo odbijaju koncentrat, pa seno, naglo mrsave, pada proizvodnja mleka i iz nosa im se oseca na aceton.

balansiranje ukratko :
mora se znati telesna masa grla i dnevna proizvodnja mleka - odnosno da li je krava u muzi, visokosteona ili zasusena
2-4% telesne mase je potreba u suvoj materiji, a odnos kabastog i koncentrovanog dela obroka otprilike 70:30
to ti je grubo, postoje tablice za svako hranivo, potrebe i td, sto zavisi od one vrste hrane koju imas da im das - nju i kombinujes u odredjenom odnosu
 
cika_jova je napisao(la):
Kako je djubris, kad i koje kolicine?
Sajnjak pre oranja,posto se seje kasno,najbolje je uzorati pocetkom aprila,onda nema potrebe za borbu protiv korova,ona ih ugusi sve lepo.
stajnjaka stavim bikvalno da se zemlja crni,sto vise to bolje,posle svakog kosenja bacam KAN u kolicini od 150 kg po hektaru
 
Ja već rekoh, a i čika_jova, objavi podatke o kravi, proizvodnji i hranivima (koje imaš i koje kupuješ) pa ću ti napraviti najjeftiniji potpuni obrok.
 
Ja ga zvao na po jedno pivce on tražio dve i čovek se naljutio pa da vidim dal mu je prošlo. :ppozdrav:
 
:cool:hvala čika jovi na podacima o ketozi , dali to znači da treba poboljšati energetski sastav koncentrata recimo suncokretovom sačmom ili sojom i dali će se povećati i svarlive masti :sta:
 
- Ketoza se javlja u slucajevima kada unos energije ne odgovara trenutacnim potrebama životinje.
Najcešce se javlja u razdoblju od nekoliko dana do šest tjedana nakon teljenja i to kod visokoproizvodnih
životinja. Glavni uzrok nastanka je nemogucnost životinja da konzumiraju dovoljno hrane jer maksimalan
unos hrane kasni za maksimalnom proizvodnjom mlijeka. Pogodovni cimbenik je specifican
metabolizam preživara kojima je glavni izvor glukoze iz hrane propionska kiselina i u manjoj mjeri bjelan-
cevine te dio ugljikohidrata koji se ne razgradi u buragu.
Ketoza može nastati i sekundarno iz bilo kojeg drugog razloga koji dovodi do smanjenja apetita
životinje. Krave koje boluju od ketoze su u negativnoj energetskoj bilanci pa mobiliziraju rezerve u obliku
masnog tkiva iz kojeg zbog nedostatka glukoze nastaju ketonska tijela. Normalna razina ketonskih
tijela u krvi je ispod 10mg/dl (Schultz i sur. 1988.), a vec blažim porastom životinje ulaze u subklinicku
ketozu. Pri tom obliku bolesti dolazi do pada mlijecnosti u ranoj laktaciji (Paavo i sur. 1993.).
U ketozi je znacajna promjena i smanjenje razine glukoze u krvi koja normalno iznosi oko 50mg/dl.
Najbolji nacin lijecenja je intravenozna primjena glukoze i dodavanje propilen glikola ili natrij
propionata u obrok (Van Soest 1994. i Grummer i sur.1994.). Uz to, povoljan ucinak ima primjena
niacina i vitamina B12 (Ishler i sur. 1998.). Hranidba energetski bogatim krmivima uz dodatak propionske
kiseline na kraju suhostaja može smanjiti mobilizaciju masnog tkiva i time sprijeciti subklinicku ketozu
(Mandebvu i sur. 2003.). Preventiva koja bi potpuno iskljucila bolest ne postoji, ali postoji niz pravila koja
mogu znatno smanjiti ucestalost kao i težinu bolesti ako do nje dodje. Obrok tijekom suhostaja je kljucan
za uspješnu laktaciju. Jednako treba izbjegavati predobru kondiciju životinja koja može dovesti do smanjenog
unosa hrane u ranoj laktaciji kao i lošu kondiciju koja nece osigurati dovoljne energetske
zalihe. Obrok mora sadržavati dovoljne kolicine vlaknine i biti ukusan kako bi se održao maksimalan
unos hrane i poželjna kolicina mlijecne masti. Uz to, mora sadržavati i sve ostale potrebne tvari po
preporukama, a bilo koje promjene u obroku moraju biti postupne kroz najmanje 10 do 14 dana (Hill i
Andrews 2000.). U stadima s velikom ucestalošcu ketoze kao i kod svih visokoproizvodnih stada treba
provoditi redovitu kontrolu ketonskih tijela, a u samom stadu treba provoditi odabir prema kakvoci i
apetitu mlijecne krave.
- Svako stanje koje dovodi kravu u negativnu energetsku bilancu dovodi i do mobilizacije masnog
tkiva i posljedicnog porasta slobodnih masnih kiselina u krvi. Kod porasta masnih kiselina u krvi
jetra povecava kolicinu koju uzima i dolazi do odlaganja masti (masna jetra). Najveci rizik postoji
kod životinja koje su imale ketozu i produženi suhostaj. Sindrom najcešce nastaje kad je životinja
hranjena energetski prebogatom hranom tijekom suhostaja (Hill i Andrews, 2000.). Simptomi bolesti
su slicni kao kod ketoze: depresije i opce slabosti.
Mobilizaciju masti je moguce ograniciti pravilnom hranidbom koja ce minimalizirati mogucnost nastanka
negativne energetske bilance. Nastanak omašcenja jetre može se prevenirati promatranjem
kondicije krava tijekom kasne laktacije i suhostaja.
Krave ne smiju biti u predobroj ili lošoj kondiciji odnosno, treba paziti da ne gube ili ne dobivaju
više od pola kondicijske ocjene tijekom suhostaja.
 
zx
Ako se namene odnosilo ovako glasi "specifikacija"tezina krave cca 550-600kg simentalke,17-20 litara na dvije muznje.Steone 2-4 mijeseca,od krmiva ima kao sta sam naveo u gornjem postu i to melje i mijesa koliko dava to nisam pitao.Krave idu redovno na ispasu na velikom prostoru koji je ogradjen el.pastirom pasu tvrdu travu rijetko mekotu.Evo ovako ispred sebe imam listu i pise:kvaliteta mlijeka 1 mm 4,45,% 2 bijelancevine3,4% ,3 s.t.b.m.8,05%, 4 br.s.s. 1.806.000, 5 br.m.o. 21.000 nadam se da ce mu netko pomoci jer je covijek poludio vec ne on nego mnogi kao sto sam nekad davno rekao.
 
Nazad
Vrh