Gume

Ajde da neke stvari malo pojasnim.Prvi broj na oznaci gume je sirina protektora odnosno gazeceg sloja, a drugi broj oznacava precnik naplatka odnosno felne.Ako bi gore spomenute gume postavili jednu pored druge ova sa oznakom 16,9 bi bila vislja.To dolazi od toga da je visina od spoljnog precnika gume do unutrasnjeg precnika 70 do 80 % od sirine protektora odnosno gazeceg sloja.Na vama je da odlucite sa kojim gumama je traktor brzi. :ppozdrav:
 
Moram da te ispravim panonstib!

Ima vise tipova oznaka pneumatika (u daljem tekstu gume)-colske i kombinovane milimetarske/colske.
Kod colskih oznaka ima 2 tipa-dimenzija gume koja ima istu sirinu i visinu (npr. 18.4R30) i dimenzija gume sa razlicitom visinom u odnosu na sirinu (npr. 18.4/15R30) sto znaci da je 15 coli u ovom slucaju visina gume.
Milimetarsko/colske oznake imaju sirinu gume izrazene u milimetrima a visinu gume kao procenat sirine, a precnik felne je colski. Primer za ovo je 480/70R38

Nadam se da sam uspeo da uprostim! :ppozdrav:
 
Slazem se sa Vama @ Bubu.Ja nisam hteo da unosim mnogo brojeva nego sam pokusao onako recima, ali ste potpuno u pravu. :ppozdrav:
 
North ARMY je napisao(la):
Moje gume su 14.9/28 R15.sta mu to dodje??
Ja mislim da je R15 obim felne.(R oznacava da je radijalna ako se ne varam)
Ne obim nego prečnik felne i to mereći " rupu " gume

241s76q.jpg
 
7da se ukljucim i ja imam garanciski list od pumagume u kome pise 14.9/13_28 w13*28 sirina 378mm precnik 1365mm a za 16.9/14_28 W15*28 sirina429mm precnik1435mm prvi model je za pakovicu adrugi za 558 sto znaci da broj 28 oznacava koliko je guma coli to jest precnik felne.
 
Evo sta je meni danas zaparalo usi...
Prica cale sa vulkanizerom i kaze da ima extra gume od kombija 1.5crvena po komadu,reko super i koliko nose kaze 1.-1.5t po komadu,reko da nije malo majstore??
Kaze jeste 1-1.5t kad ide 80-100km,ali posto je prikolica 3X sporija ona moze duplo vise da se optereti,ovo mi izgleda kao klasicna navlakusa...Jel on racunao kad ona cecne u vagasu pa 80% tereta se svali na gumu... :sta:
 
Uzimaj ako su extra dobre.Brat je vozio kombi u koji su tovarili skoro kao u Zmajevku i to non-stop tako.
 
Nisu mi potrebne jer imam kamionske od 12 platana za koje je potrebna protekcija ali nikako da nadjem nekog ko radi pristupacnim cenama...
 
North ARMY je napisao(la):
Imam na spediteru od kombija niskoprofilne i traju vec 10-ak godina...
A ovde mi nije hitno,nego mi prica ne pije vodu.
nije navlakusa sa smanjenjem brzine drasticno se povecava nosivost gume
 
Koja je najbolja marka guma za tratore kod nas sto se prodaju u nekoj srednjoj klasi i koju marku guma mi preporucujete za torpeda 4506
 
Nazad
Vrh