PDA

View Full Version : Kako odhraniti kvalitetnog ovna zapriplod ?!

Advertisement

minutauro
12-02-12, 12:25
Tema otvorena za razmenu misljenja i iskustava koja obuhvataju kvalitetan odgoj ovnova za priplod i samo postupanje sa njima od jagnjadi do ovnova od 100+ kila ? >:({

Sava21
12-02-12, 17:25
Sve pocinje od dobrog jagnjeta,e sad sta je to dobro,zavisi od rase,naravno bilo bi dobro da veci odgajivaci da pojasne koji to parametri uticu na selekcijski rad.

zarius011
12-02-12, 18:08
kolega minutauro tema ti je bas na mjestu! pogotovo meni ce biti od koristi kad procitam korisne savjete!

miljko
12-02-12, 22:19
ovo jeste zanimljiva tema ali svaki odgajivac ima neke svoje parametre na koje manje ili vise obraca paznju. Zivotinje nisu nesto sto bi moglo da se izmeri i kaze ovo je dobro ili lose. Problem je u Srbiji sto se uzgojem "priplodnog materijala" bave uglavnom ljudi koji obicno nisu iz struke vec imaju jaku zelju i volju da nesto urade jer oni koji su iz struke nemaju zelju da nesto urade, posavetuju i upute one koji su vredni. Ja sam se malo zbunio kada sam kao pocetnim pre koju godinu morao nekim nasim strucnjacima ili starijim odgajivacima da objasnjavam kako se trebaju gajiti ovce i na sta treba da se gleda iako ni sam nisam neki skolovan stocar. Ako ste malo posmatrali ove slike IDF koje je postavio Ile de france, mozete videti da je vecina zivotinja sto se glave usiju, vune, forme trupa tice, po malo drugacija iako su to visoko kvalitetna grla. Ono na sta se kod nas premalo obraca paznja jesu neki ekonmski pokazatelji a ne samo eksterijer zivotinja. Ja sam vise puta ponavljao da je zavrsni proizvod u ovcarstvu zaklano jagnje a ne ovan na izlozbi. Po meni je eksterijer bitan i karakteristike rase bi morale da se zadovolje ali su mi prirast, mesnatort, duzina trupa, dobar odnos mesa i loja kao i konverzija hrane jos bitniji. Kad odemo na sajma u Novi Sad naslusam se prica kako treba da izgleda glava ovna da ima ili nema vunu na glavi da su usi malo duze ili krace, da ima ili nema vunu do ili ispod skocnog zgloga i kad pogledam zivotinje tih ljudi onda vidim da oni obracaju na to paznju ali su sve drugo zaboravili. Na kraju ipak trziste odluci kako bi zivotinje trebele da izgledaju. To je neko moje misljenje i rado cu cuti misljenje i drugih odgajivaca bez obzira da li oni bili "veci" ili "manji"

kvicoje
13-02-12, 07:17
Koliko bi koncentrovane hrane dnevno trebalo da jede jedno muško jagnje Witemberg rase?

slavis
13-02-12, 13:18
to treba ono samo da odluci (koncentrovana hrana po zelji )

nemanja_st01_58
13-02-12, 15:18
Koncentrovana hrana ide po želji do nekih možda 40-50kg ali posle treba da se obroči i ograniči.Ishrana šilježadi treba da se zasniva na kvalitetnom senu i/ili paši sa malim dodatkom konc hraniva jer ne želite mužjaka da utovite već da ga održavate u priplodnoj kondiciji.

Petrovo
13-02-12, 15:46
nemanja je upravu ne pretjerivati sa koncentratom bolje davati po malo koncetrata ujutru i uvece a u dana samo pasa ili kvalitetno sjeno redovno kretanje i higijena grla i stale i nepripustati ga prije 10-12 mjeseci moze i prije ako je bas zurba

kvicoje
13-02-12, 17:00
Ja ovoga deliju spremam za priplod, uzeo sam ga sa 2 i po meseca i od tada ga hranim sa ostalim šiljezadma stim da mu na podne dodajem 300-350 grama koncentrata sa 18% proteina. Sada mu je 4 meseca.
http://www.dodaj.rs/t/1e/zl/6Xrdf7l/1/dscn3648.jpg (http://www.dodaj.rs/?1e/zl/6Xrdf7l/1/dscn3648.jpg)http://www.dodaj.rs/t/3D/ZE/35ffX42B/dscn3650.jpg (http://www.dodaj.rs/?3D/ZE/35ffX42B/dscn3650.jpg)http://www.dodaj.rs/t/1a/OD/1BuqbVXu/1/dscn3651.jpg (http://www.dodaj.rs/?1a/OD/1BuqbVXu/1/dscn3651.jpg)

Petrovo
13-02-12, 18:04
pazi kvicoje da ne skoci pocece pariti cim je sa siljezicama ja bi ga radije odvojio sa jos nekim muskij jagnjatem hrana je ured ispustaj ga kad nembude snijega obavezno da ne strada i ne ulenji se

minutauro
13-02-12, 19:24
Mislim da je genetika na prvom mestu,samim tim i kupovina dobrog grla.. A posle ide ishrana, mada ako zelis kvalitetno grlo netreba stedeti na hrani do nekog uzrasta dok se on ne formira skroz. A kasnije ishrana da ide kao i ostalo stado .

zemun
27-02-12, 19:14
Mozda bi daleko vaznije pitanje bilo, ne kako odhraniti ,nego kako u mnostvu jagnjadi prepoznati pravog?
Osim po poreklu i eksterijeru buduci priplodnjak se bira i po temperamentu.Licno, ako sam u prilici, preferiram temperamentnija grla.Naravno, nije pozeljno da bude ubica ali isto tako nije pozeljno ni da bide suvise mlak, trom, neaktivan jednom recju 'smotan".On mora da dominira stadom a svojim izgledom i ponasanjem mora da izaziva strahopostovanje kod posmatraca.
Sitnije rase su po prirodi temperamentnije (kazu da je tako i kod ljudi) i kod njih je odabir daleko laksi ali je "problem" kod krupnijih koje su po svojoj prirodi nesto blazeg temperamenta.
Postoje neke sitne "cake" kako se u praksi to testira i ako vec niste nemojte se iznenaditi kad i tako nesto dozivite.

Sava21
27-02-12, 19:28
Mozes li pojasniti malo te cake?

enesss89
16-03-12, 07:34
Odabir mladih ovnova je nesto najvaznije sto svaki pastir mora da zna, iz izkustva mislim da nekada nije bitna genetika oca i majke da bih ovan dostigao kilazu od +100, posto drzim vlasicku pramenku i imao sam dosta ovnova preko 100 kg ja selekciju vrsim tako sto npr. u stadu ojagnji mi se 50 muskih jaganjaca od tih 50 ja ostavim 25 i hranim ih citavu godinu i pratim njihov razvoj jer ovan tokom svog rasta dozivi niz devijacija tj ima period kada napreduje i kada stagnira zato da bih izabrali savrseno grlo za rasploda ostavite par njih i pratite citavu godinu i naravno ostavite najveceg i rezultati ce se vidjeti sigurno...http://www.dodaj.rs/t/3/Hq/2bCWD2N6/1/img035.jpg (http://www.dodaj.rs/?3/Hq/2bCWD2N6/1/img035.jpg) Primjer pazljive selekcije ovi siljegovi su nakon starosti od 15 mjeseci dosegli tezinu desni 109 lijevi 103 vagani 6.5. 2010 na Vaseru u Turbetu

miladinovic
16-03-12, 08:12
@enesss,ostavljas za priplod grla iz svog stada tj ukrvljavas?ili menjas krv tj kupujes muske iz dr stada za priplod?

enesss89
16-03-12, 09:04
@enesss,ostavljas za priplod grla iz svog stada tj ukrvljavas?ili menjas krv tj kupujes muske iz dr stada za priplod?

Dobro pitanje prijatelju, svaki ovcar kojeg ja poznajem s Vlasica mjenja ovnove svake 2-3 godine bas radi ukrstanja da ne bih doslo do deformiteta...

entuzijasta
16-03-12, 09:32
I ti ostavljas tako od svojih ovaca stalno ovna?

miladinovic
16-03-12, 09:35
znaci priplodnjaci su iz drugih stada stada kod vecine,tako sam i mislio...

Sava21
16-03-12, 09:36
Ja idem ka tome da izbegnem svako moguce srodstvo bar do 4og kolena,i ni po koju cenu ne pripustam ovna iz svog stada,ako je dobijen iz parenja u srodstvu,moze sasvim normalno da izgleda,a na potomstvo da prenese deforitete.

enesss89
16-03-12, 09:48
Ako drzis vlasicku pramenku ne smeta nista 2-3 godine ostaviti jednog ovna na ovce ako ga izaberes selekcijom kao sto sam gore objasnio, s tim da svake trece godine obavezno promijenes ovna..

---------- Poruka napisana u 09:48 ---------- Prethodna poruka je at 09:41 ----------

Ako mozes objasniti mi privatnom porukom kako cu na forumu postaviti video klip sa racunara imam odvojenih desetak ovaca s muskim janjcima selektovanih od ovog ovna http://www.dodaj.rs/t/1e/3s/2W4KUsdl/brnjooo.jpg (http://www.dodaj.rs/?1e/3s/2W4KUsdl/brnjooo.jpg) koji je star tri godine prodao sam ga nedavno preko pika...

milossoumi
15-04-12, 22:31
Znaci niko nece detaljno da pise o nacinu uzgoja od jagnjeta do ovna koliko ja vidim,jer to neka velika tajna?

MIRKOPOZEGA
15-04-12, 23:17
Pa ako je samo ishrana u pitanju to ima u literaturi tako da je ova tema bez veze,jer ne treba neko narocito iskustvo,ako treba odabrati potencijalno dobro grlo e to vec moze biti tajna,mada se sve svodi na testove,u malom stadu kakvo je moje.dosta toga zavisi od SRECE.Ako mislis da je samo odhraniti dobro grlo problem onda bi ih svi imali,ili bar oni koji dobro hrane.

milossoumi
15-04-12, 23:39
Pa dobro,a po tebi kako se bira dobro jagnje za odgoj,osim temperamenta sta se jos gleda,jer ja cu kod sebe mozda i znati,al zamisli udjem kod Miljkovica da kupim jagnje i treba da biram,nemogu ceo dan sedeti coveku u stali da bi SNIMIO jagnje koje obecava

zemun
16-04-12, 17:35
Mozda nije na odmet znati i kako to praktikuju (za nas najvazniji) francuski ili nemacki odgajivaci priplodnih grla.
Ovan, novajlija, koji dolazi iz tudjeg stada, sa namerom da "osvezi krv" nikada ne pari veliki broj ovaca.Za razliku od nase prakse gde se pusta da pari celo stado, kod njih, u zavisnosti od velicine stada, pari eventualno 10,15, 20 zenki a medju njegovim sinovima se na osnovu testova, eksterijera i sl. biraju buduci priplodnjaci koji ce kasnije eventualno uci u masovniji pripust.

miladinovic
16-04-12, 17:44
@zemun,znaci oni rade potvrdjivanje svoje krvi tj dodaju kap druge krvi(50% samo fakticki)?

milossoumi
16-04-12, 20:46
miljkovici to rade isto,to radi svaki ozbiljniji proizvodjac priplodnih grla,al kako ja da ga kao jagnje prepoznam nema ko izgleda da mi odgovori,ili je nemoguce,pa se zato tri selekcije obave na farmi dok stigne do kategorije gvisak

dejan26
16-04-12, 21:35
Soumi ja ti lepo kazem da procitas celu W temu i tamo imas detaljno obradjeno sve pa i ta kako da odaberes ownica,ali ti neces,mrzi te,e jbg,druze moj!

Sava21
16-04-12, 22:13
Ako te bas mrzi da trazis na 20im stranicama teme Virtemberg je to opisano sto trazis,konkretno na 27oj strani je Dejan veoma precizno izneo svoje iskustvo.

milossoumi
17-04-12, 20:31
nemam bre vremena ljudi,nista me ne mrzi kad su ovce u pitanju,al imam bebu,a nju bas boli uvo za moje ovcice,oce da prica sa tatom,i onako po ceo dan nisam kuci nego na rancu,zato hvala za broj stranice i razumevanju

---------- Poruka napisana 18-04-12 u 06:31 ---------- Prethodna poruka je 17-04-12 at 08:47 ----------

e posto sam pregledo stranice i dekijeve nesebicne postove sad znam kako,stvarno me kad citam podsecas na mene sad deki

minutauro
21-04-12, 19:50
Ja u sl nedelju uzimam mladog w ovnica oko 45 kila i potrudicu se da u startu uzmem krupno grlo , mogu da biram ima dosta jagnjadi.. Prvo cu ga ocistiti od parazita i suge a posle odvajanje od stada i extra hrana.. pa cemo videti sta ce biti od njega..

rajko gmilanovac
21-04-12, 20:08
Pokusaj odabrati pravo jagnje kad vec mozes da biras pumpaj do godine starosti pa i jace pa onda vidi kakav ce biti pa ako zadovolji ide drugi korak kakvu ce jagnjad davati pa ako i tad zadovolji onda si na konju duzi vremenski period.

zemun
21-04-12, 20:14
Ja u sl nedelju uzimam mladog w ovnica oko 45 kila i potrudicu se da u startu uzmem krupno grlo , mogu da biram ima dosta jagnjadi.. Prvo cu ga ocistiti od parazita i suge a posle odvajanje od stada i extra hrana.. pa cemo videti sta ce biti od njega..
Trudi se da mu obroke izbalansiras tako da bude zastupljeno vise zrnaste a manje kabaste hrane (suprotno od ženki).

Sava21
21-04-12, 21:12
I nemoj ga samog drzati,tako mozes napraviti katastrofalnu gresku,odvoji ga bar sa jednom ovcom ili siljezetom.poludece ako bude bio sam,pa ce biti belaja,iz iskustva.Jel tajna gde biras ovnica?

MIRKOPOZEGA
21-04-12, 21:17
Bolje sa muskim grlima istog uzrasta

dejan26
21-04-12, 22:22
Zenke da rasire stomake,da posle bude mesta za plodove,a muski da imaju lep utegnut stomak da im ne smeta pri parenju,ali kod nas cesto bude obrnuto!

MIRKOPOZEGA
21-04-12, 23:09
Hrane se iz iste hranilice,logicno da je musko grlo jace na hranilici tako da bude to obrnuto

dejan26
22-04-12, 09:19
Mirkane,dok su na sisi po volji,a kad odbijes,cesce po manje i budu kao prasici,a jagnjad najvise razvali burag kad jede silazu!

minutauro
22-04-12, 09:32
To je jedan odgaivac koji se ne eksponira mnogo a ima vrhunsko stado napravicu par slika kad budem isao pa cete videti i sami da ga je ne hvalim mnogo.. Inace ja sam kod njega uzeo prve ovce al do sad nisam imao pravog cistog ovna ,tako da sam sad resio da i to sredim..

Petrovo
22-04-12, 10:21
Jagnje dok je malo treba mu uz mlijeko davati granule sto rece Deki silaza mu zeludac razvali i stomak se pusti nema od toga velike vajde koliko posisa mlijeka dodaj mu uvjek granula i livadskog sijena po meni livadsko sitno kvalitetno sijeno je bolje za jagnjad dok je lucerka vise za ovce koje doje ali svi hrane onim cime imaju

milossoumi
08-05-12, 19:04
Ajd neko od iskusnijih kolega neka kaze koliko kosta ishrana jednog ovna za priplod do trece godine zivota posto sad ulazim u tu pricu.

miladinovic
08-05-12, 19:18
Grubo za W ovna 3 godine racunaj jasle sistem
3 kg deteline dnevno i 0,8kg zita prosek,ako hoces da imas pravog slona
to ti je 876 kg zita i 3285 kg deteline
kad to vidis isplativije je kupit nekog grmalja...

Petrovo
08-05-12, 19:32
800 g dnevno covjece pa on ce biti nepokretan od tolike hrane

bato87
08-05-12, 19:32
Ma ne treba mu toliko, pogotovu sena. Prvog sam tako hranio pa odvalio stomacinu jedva ide i mrce ovce, kada je leto tesko podnosi velike vrucine. Za razliku od nega drugog ovna nisam forsirao sa ishranom a izrastao je i veci i duzi od prvog, naravno i genetika je odradila svoje ali je delom i ishrana zasluzna. Ja sam zadovoljan ovnom W sa nekih 130 kg. Ne treba juriti astronomske tezine, u svemu treba biti umeren. Vazno je da daje dobru jagnjad a ne da se sa njim hvalite po komsiluku.

nju-viliđ
08-05-12, 19:39
Ma ne treba mu toliko, pogotovu sena. Prvog sam tako hranio pa odvalio stomacinu jedva ide i mrce ovce, kada je leto tesko podnosi velike vrucine. Za razliku od nega drugog ovna nisam forsirao sa ishranom a izrastao je i veci i duzi od prvog, naravno i genetika je odradila svoje ali je delom i ishrana zasluzna. Ja sam zadovoljan ovnom W sa nekih 130 kg. Ne treba juriti astronomske tezine, u svemu treba biti umeren. Vazno je da daje dobru jagnjad a ne da se sa njim hvalite po komsiluku.

Bitno je da je on u rasplodnoj kondiciji, da se ne deblja previše kao što ste rekli.
Bolje mu davati krmu koja napuni burag pa onda malo kvalitetne ishrane dok je vrijeme mrkanja.
Izdrže oni to.
Znam kolegu koji ima Frizijke i ima tri ovna ko bika. I ovog jednog je hranio kako smo se dogovorili i najbolje je isprčio ovce :D

Petrovo
08-05-12, 19:58
Bato pa naravno kakav komsiluk ne drzis ti ovna radi komsiluka vec radi ovaca pricas ima 160 kg nemoze skoci pa ovcu moras ukopat uzemlju da se on digne
vec vitak i krupan ovan je najbolji

milossoumi
08-05-12, 19:58
znaci oko 500 evrica za tri godine,to nije mnogo,pogotovo sto ne kesiras odjednom,a sa svojom hranom bude i puno jeftinije,znaci ipak je isplativije odgajiti sam,i znas sta si odgajio

miladinovic
08-05-12, 20:21
izmeri tom od 130 kg koliko sena pojede ako jede po volji...
800 gr zita nije mnogo izmerite pa vidite...

sarbanac
08-05-12, 20:29
znaci oko 500 evrica za tri godine,to nije mnogo,pogotovo sto ne kesiras odjednom,a sa svojom hranom bude i puno jeftinije,znaci ipak je isplativije odgajiti sam,i znas sta si odgajio. Nemožeš znati šta si odgajio dok ne dobiješ potomstvo u priplodu a zato treba vreme. To je lutrija. Može da bude kao nacrtan a da mu potomstvo bude nikakvo. Može biti i prosečan a da izbacuje ekstra klasne jaganjce. Drugo majstorska fangla meri 700gr prekrupe tako da je to za ovna taman.

miladinovic
08-05-12, 20:38
domacin koji je odgajio ova 3 lepotana kaze da olovka se ne uzima u ruke kad se hrane ovce
rodjeni su prosle godine u martu,sad imaju izmedju 110 i 120 kg sva 3
pasa po volji,otava po volji zimus(pusteni na stog i jedu koliko hoce) i jecma kofom obicno koliko hoce da pojedu
rezultat je vidljiv
http://www.youtube.com/watch?v=cyeGkgI69VQ

enesss89
08-05-12, 20:40
Da se i ja ukljucim u ovu temu jer vidio sam da je gore napisano da ovan koji je puno hranjen slabije mrce ovce i cini se trom, moj ovan je bio zatvoren 98 dana u stali u prostor 3 sa 2 metra vidjeli ste video juce kad sam ga pustio u ovce skace kao srndac i kao da ga nikad nisam ni odvajao iz njih, dakle zakljucak bi biio ako je ovan mlad nebitno je kako je uhranjen on ce mrkati i ici za ovcama kao i onaj prosjecno uhranjeni ovo kazem jer imam argumente i video klipove koji mogu to potkrijepiti,

A citirao bih miladinovica: Grubo za W ovna 3 godine racunaj jasle sistem
3 kg deteline dnevno i 0,8kg zita prosek,ako hoces da imas pravog slona
to ti je 876 kg zita i 3285 kg deteline
kad to vidis isplativije je kupit nekog grmalja..

Kolega ali zaboravio si reci da ce ti taj ovan kojeg si hranio dati potomke koji nemaju cijene ako ces ih dalje drzati, jer apsurdno je da covjek drzi ovna 3 godine ako se nije uvjerio u njegov kvalitet potomaka prethodnih godina i po meni nikad nije skupo dobrom ovnu dati da me neko pogresno ne skonta ne bas previse kako si ti napisao jer i po mom misljenju ovo je previse ali neku odredjenu kolicinu izvan prosjeka uvijek se isplati dati na dobrog ovna.

bato87
08-05-12, 20:43
Ok ih je hraniti tako do godinu-godinu i po dana ali da ih tako hranis do trece godine sve po volji bili bih utovljenje, debele mrcine. Nzm koliko pojede od 130 kg jer su mi oba ovna preko 145 kg. Sada tuku samo pasu i nista vise.

milossoumi
08-05-12, 20:59
oko 400 grama jede W od 130 kilograma i izgleda ko maneken,eksta kondicija,imam ga blizu mene,pasa ceo dan,nit debeo nit mrsav,samo da ga gledas,osisan,svaki misic mu se poznaje kad hoda,zimi je jeo ekstra livadsko seno i oko 650-700 grama koncetrata,komsija je precizan ko nas kolega Velimir,svaki gram hrane pise,premerava bale,vangle,sve.

Petrovo
08-05-12, 21:07
Enes ja iskreno nisam vidio da ih pari na videu ali ovna ne treba toviti i to stoji

enesss89
08-05-12, 21:51
Petrovo nisam rekao da ih pari ali da je u odlicnoj formi i ako nije hodao 98 dana

View My Video (http://tinypic.com/r/1ihj0i/6) ako bolje pogledas video vidjet ces da pregleda ovce i da je spreman za mrke ali logicno da se ove nece ganjati jos jer su kopilice i imaju janjce ali kad ga ubacim u ovce snimit cu :D

milossoumi
08-05-12, 22:02
ja ovog mogu snimiti skrivenom kamerom samo,da ovce nisu prljave po ledjima ne bi ni znao da ih je mrkao,bre nekad ovnovi skakali i po danu i videlo se,sad u celom selu niko ne vidi kad opari ovce,sve nocu,neznam sta je u pitanju

miladinovic
08-05-12, 22:08
http://www.youtube.com/watch?v=t-tStRWpilc
1 (http://www.youtube.com/watch?v=t-tStRWpilc)46 kg u akciji,imam 2 odlicna potomka te akcije
to je kao W od 180 kg taj je odos velicine ovih rasa, i kao sto viditne sasvim dobro radi posao iako je bilo jako vruce tada nekih 33 stepena mislim...

enesss89
08-05-12, 22:12
To je miladinovicu upravo o cemu sam pricao i samo si dokazao moju tvrdnju da je nebitno sto je ovan utovljen da moze odlicno da radi posao sto se na tvom videu jasno vidi :D

milossoumi
08-05-12, 22:13
odbi 10 kila na rogove i pet na rep,i daleko si od W od 180kg:lol:

enesss89
08-05-12, 22:15
Milose izvini sto te ispravljam ali nisu toliko teski rogovi jer oni su iznutra suplji, ja sam imao ovnove po pola metra rogove su imali a nisu im bili toliko teski ako hoces mogu ti izvagati rogove imam okacene na stali :d

bato87
08-05-12, 22:16
Ovan sa snimka nije utovljen nego u priplodnoj kondiciji.

milossoumi
08-05-12, 22:19
Eness salim se sa kolegom,znam da nisu teski ni pola od toga sto sam reko,ni rep ni rogovi

enesss89
08-05-12, 22:28
Ovan sa snimka nije utovljen nego u priplodnoj kondiciji.

Bato slika vrijedi hiljadu rijeci a u ovom slucaju video pa svaki coban vidi da je ovaj ovan utovljen, ovaj u susjednom toru je takav kakvim vi opisivate da treba da bude to jest ne bas puno uhranjen, sto covjek nije pustio ovcu da se mrce pod njim nego bas pod ovim i pitanje za tebe sta mislis koliko bi ih mogao omrkati ovaj u susjednom toru, a koliko ovaj sto mrce ovu ovcu ?

---------- Poruka napisana u 22:28 ---------- Prethodna poruka je at 22:28 ----------

Hehehehe milosee znas menee ja sve ozbiljno shvatam jos jednom izvini onda na ispravci :D

miladinovic
08-05-12, 22:31
vise je utovljen no u priplodnoj slucajno znam i da je bio na jaslama samo te godine...
kod sjenicke je maksimum nekih 167 kg koliko sam ja doznao za odraslog ovna,kod w to ide do 200 kg pa sam napravio poredjenje samo...

milossoumi
08-05-12, 22:32
jos ako je u pitanju ova rasa,tek onda shvatas ozbilno:lol:

bato87
08-05-12, 22:36
I jedan i drugi mogu omrkati sasvim dovoljno ovaca u kontrolisanom parenju. Ovnu koji je u boksu pored treba jos mase. Prelistaj malo teme o rasama pa ces videti utovljene ovnove i u priplodnoj kondiciji, a i mrsave ovnove.

Enesss89 @ U temi W na pretposlednjoj strani imas slike koje je postavio Deki od Veskovog ovna, ono je ovan u tovnoj kondiciji.

enesss89
08-05-12, 22:44
Bato ewo miladinovic ti je rekao da je ovan bio na jaslama, znam i ja gledam ovnove 15-ak godina ne mozda dugo ko ti i ostale kolege, a to da ce omrkati isto nikad u zivotu pogotovo kad bi kojim slucajem pustilo samo ova dva ovna sto su na video klipu u ovce gdje ima samo 20-ak komada ovaj mrsavi nebi ni okusio p.. i dalje vi mislite da nije dobro toviti ovna ali i ja se slazem ne previse :D

milossoumi
08-05-12, 22:48
e dobro bato da rece za veskovog ovna to,ja htedo al reko da se ne naljuti,i ja smatram da je u tovnoj kondiciji,i to dobroj,pa posto ne izlaze na sajmu neznam koja mu je svrha drzati onoliku grdosiju

enesss89
08-05-12, 22:52
Vidio sam ovna post 2637 volio bih cuti odgovor na pitanje koju cu sada postaviti ali da Dejan pita vlasnika tog ovna. Dali ce taj ovan ici na ovce i ako ce ici koliko otprilike komada moze omrkati a ja mislim da ce taj ovan ici na ovce i omrkati ce vise ovaca nego li i jedan drugi unapred hvala ako se potrudi Dejan.

dejan26
08-05-12, 23:04
Tako je taj ovan je nabildovan top,ali on nije trom uopste,trci,ubija vlasnika,i skace na ovce,on bi mogao glat da pari 50komada ali bi se svukao sa tezinom ako ga ne bi hranio!Ako ovan ima dobar libido tezina mu nije nikakva prepreka,ali ako je 'mlakonja' moze da bude lak kao pero!

enesss89
08-05-12, 23:06
E to sam i zelio cuti hvala ti puno Dejane i ja se slazem s tim i taj covjek nezz kako mu bjese ime sto si postavio njegovog ovna pa nije ni on budala da dzaba tovi ovna ako mu nece dati neke rezultate. :D

dejan26
08-05-12, 23:06
A najbitnije je POTOMSTVO,ako daje krs jagnjad moze imati i 500kg to je SKART,ali ako je velik i daje lepotane to je pun pogodak!

milossoumi
08-05-12, 23:08
slusaj enes neznam sad nesto argumentovano pa da ti kazem ko je u pravu,voleo bi cuti imiljkovice i mailovca po ovom pitanju a lsad oni oko sajma pa neprate forum verovatno,znam da su moji hranili ovce uvek da budu popunjene ,vitke i lepe,al nikako da udju u loj i da mi je pricano da je u tome poenta ako hoces vrhunsko stado,moras nauciti tako da ranis,e sad za ovna neznam,a voleo bi cuti svacije misljenje jer sad ulazim u tu pricu za neki dan pa ne bi da pravim neke greske

dejan26
08-05-12, 23:10
Drugo,dobar ovan ne ispoljava samo efekat na ovce,vec i na potencijalne kupce,ovan kod ozbiljnih odgajivaca mora da bude uvek centralna figura,cim udjes u ovcarnik da ti 'upadne u oko',a ne ga detektujes po m.dima zagledanjem odpozadi.

bato87
08-05-12, 23:15
Deki jel tvoj Rambo izgledao kao Veskov ovan? Zasto mu je sada Vesko smanjio ishranu? Zasto uopste postoji priplodna kondicija kada vidim da su neki ubedjeni da je najbolja tovna?
Evo jedan sasvim ok ovan http://www.youtube.com/watch?v=uJN-t_cGlO0

dejan26
08-05-12, 23:17
Soumi,sta ima da slusas,imas oci pogledaj malo,pa na Miljkovom snimku imas ovna koji je debeo kao i Veskov i pari ovce,i nista ne smeta,ali taj ovan kad pari 50 ovaca moze da opadne 20-30kg ali ako pari 5,nece ni gram.

enesss89
08-05-12, 23:18
Milos i ja mislim da nije poenta da ovce budu predebele poenta u zivotu nije ni u cemu preforsirati a tako ni sa ovcama ali da budu ovce deblje i ovnovi puniji uvijek ce biti moje misljenje, kao sto Deki kaze ako ovan daje dobre potomke to je pun pogodak ja imam jednog sad je sa 10 ovaca i 10 potomaka, potomci su svaki ljepsi od ljepseg i to je moj pogodak i on ce ostati i ove godine da mrce ovce s kojima nije u krvnom srodstvu.

View My Video (http://tinypic.com/r/4vqtm0/6) O ovome pricam ima lijepe potomke i to je cilj jednog cobana da od 10 kopilica ima ovakve potomke a kamoli do godine kakvi ce biti.

milossoumi
08-05-12, 23:18
jer ovo ovan Mica?

dejan26
08-05-12, 23:22
Pa ja sam mu rekao da nema potrebe da baca hranu jer taj ovan od 20meseci ne moze vise napredovati pola kg na dan,on je 80% rasta zavrsio.Drugo moj Rambo je exterijerno losiji od Veskovog,jer nema tako razvijene grudi i butove,a bio je isto tako debeo i pario,a bio je kostur i opet je pario,jer je imao dobar nagon!

bato87
08-05-12, 23:23
Jeste Milose, jedan sasvim ok ovan. Kod mene je jedan njegov sin.

Deki upravo to.

enesss89
08-05-12, 23:23
Ljudi daj budite originalni ovcari ste a postavljate linkove drugih ljudi ja ako necu svoje postaviti necu nista ni pricati i zbog toga sto svoje postavljam i ubijedjen sam u sve sto kazem.

dejan26
08-05-12, 23:33
Bato,sve zavisi,normalno da je pozeljna priplodna,ali debeli ovnovi koji pare dosta ovaca brzo dodju na priplodnu samo ako imaju volju za parenjem!Ja nisam prisalica da bude saliven,ali ako neko to voli,sta da radim,hoce covek da ima tenk u dworistu i to je to,uziva u tome!Tuga je kad covek kupi jagnje ulaze,hrani,a ön kao kozorog,lako je debelog smrsati,ali od gedze napraviti ovna to je nemoguce,kapiras poentu,DEBLJINA NIJE MANA!!

---------- Poruka napisana u 23:33 ---------- Prethodna poruka je at 23:29 ----------

To ti je kao kad vozis BMW,mozes ga vozit kao ficu 20 na sat ali znas da moze 300,tako i ovan,lepo je kad znas da moze da nagura 150-160kg ako treba,a moze da pari i sa 100kg!

enesss89
08-05-12, 23:35
Samo cu jos ovo reci ovnu smanji hranu 5-6 dana ne da nema nikako nego samo malo to ce se na njemu primjetiti jako puno, a da povratis izgubljeno treba ti mjesec iz iskustva govorim.

bato87
08-05-12, 23:37
Deki sjecas se kada smo bili na faxu i kada si komentarisao onog mog starijeg ovna sa odvaljenim stomakom i mladjeg. Ja bih uvek izabrao mladjeg, vitkijeg nego stariju mrcinu.
Isto tako debljina nije ni prednost. Priplodni ovan uvek treba da bude u priplodnoj kondiciji, a ishrana da prati ritam parenja. Veskovog ovna sam naveo samo kao primer.

dejan26
08-05-12, 23:42
Bato mesas,pojam debeo i burav,to kad ti ovan ima razvaljen stomak to je druga prica,to je kad u pocetku se jagnje prezderava kabastim i posle imas zabca,pa mu trbuh smeta,to nikako,ima i tu leka ako na vreme uocis da se 'burlavi'!

entuzijasta
08-05-12, 23:44
Doktore da cujemo lekic? Lkl{{

dejan26
08-05-12, 23:46
Takodje brz prirast kod mladih ovnova moze da pravi veliki problem,jer ako kostur ne isprati koliko toliko masu,na kraju se dobije deformisan ovan,narocito stradaju ledja kod duzih grla i noge,narocito zadnje..

bato87
08-05-12, 23:49
Doktore da cujemo lekic? Lkl{{

Smanjis kabastu hranu.
Deki a sta je uzrok da ovan bude burav-ishrana i opet se vracamo na pocetak price.

---------- Poruka napisana u 23:49 ---------- Prethodna poruka je at 23:47 ----------

Takodje brz prirast kod mladih ovnova moze da pravi veliki problem,jer ako kostur ne isprati koliko toliko masu,na kraju se dobije deformisan ovan,narocito stradaju ledja kod duzih grla i noge,narocito zadnje..

I opet se vracamo na pocetak, na ishranu. Na pitanje koje je Milos postavio.

dejan26
08-05-12, 23:51
I na kraju da sumiram,svako treba da 'upropasti' jedno 3 ovna da shvati kako ga odhraniti i da kupi/ili sam proizvede jedno 10ak da zna kako ga odabrati,nema nista dok covek sam ne 'ukopca stvari'!

bato87
08-05-12, 23:56
Burav ->burag zbog velicine moze da primi vece kolicine hrane ->stvara se vise energije varenjem te iste hrane -> ukoliko se energija ne koristi ona se skladisti -> debeo ovan

---------- Poruka napisana u 23:56 ---------- Prethodna poruka je at 23:53 ----------

I na kraju da sumiram,svako treba da 'upropasti' jedno 3 ovna da shvati kako ga odhraniti i da kupi/ili sam proizvede jedno 10ak da zna kako ga odabrati,nema nista dok covek sam ne 'ukopca stvari'!

Upravo tako. Ja sam prvog zeznuo sa kabastom hranom. Za drugog sam se plasio i mislio da je trebalo da ga vise isforsiram sa koncentrovanom hranom ali on sada izgleda ok. Uskoro stize jos jedan kandidat i nadam se da cu uspeti da objedinim dobre osobine prethodna dva ovna u njemu, sto se tice ishrane.

dejan26
08-05-12, 23:59
Bato priplodni ovan se hrani senom do besvesti i ne uzimase se jagnje koje izgleda kao da je progutalo balön za priplod,a zato se tezi naci optimum pa ko ima znanja i SRECE mozda ga ubode nesto dobro.Enti sve ti rekao doktor Bata.:)

---------- Poruka napisana u 23:59 ---------- Prethodna poruka je at 23:56 ----------

Pardon 'NE hrani se senom do besvesti..greska pri kucanju.

milossoumi
18-05-12, 01:28
U periodu van sezone parenja ovnove treba držati odvojeno od stada treba ih dobro hraniti i negovati. Hrane mora biti u dovoljnim količinama, a posebno treba da sadrži belančevine,mineralne materije (Ca,Fe), i vitamine (A;D;E) na nivou predviđenih normativa.
Priplodni ovnovi se nesmeju previše ugojiti, jer onda otežaju i gube volju za skokom. Na 1-2 meseca pre parenja, ovnovi se napasaju na boljim pašnjacima i prihranjuju, u početku sa po 250grama koncentrata, a za vreme parenja sa 1250gr. dnevno. Od koncentrovanih hraniva daje se ovas i ječam obično prekrupljeni. Ova hraniva utiču na pojačanu polnu aktivnost i povećavaju količinu i kvalitet sperme.
Posle završene sezone parenja, obrok se postepeno smanjuje do normalnog, vodeći računa o istrošenosti ovnova. Naročito izdašno treba hraniti i negovati mlade ovnove za priplod. Da bi se povećala polna aktivnost ovna, upotrebljava se isklijali ječam i ovas, zbog njihovog povećanog sadržaja vitamina E.
Ishrana priplodnih ovnova u toku zime treba da se bazira na kvalitetnom livadskom ili lucerkinom senu, zatim na silaži ili nekim drugim sočnim hranivima, uz obavezan dodatak koncentrata.
Ishrana sa ovim hranivima u odnosu 30-40% sena, 20-30% sočnih hraniva, i 40% koncentrata je punovredna ishrana priplodnih ovnova.
Priplodni ovnovi se međusobno razlikuju u pogledu uhranjenosti, temperamenta, formata i potreba u hranljivim materijam. Zbog tih velikih individualnih razlika, u periodu mrkanja, a naročito ako se koriste za veštačko osemenjavanje, treba ih držati i hraniti u individualnim boksovima. Veličina obroka ravna se prema njihovim normativima, sastavljenim na osnovu žive mere i intenziteta iskorišćavanja.
Treba im obezbediti dovoljno čiste pitke vode i soli po potrebi.

enesss89
18-05-12, 10:40
Kolega milossoumi sve ovo sto si napisao ja imam u praksi :"U periodu van sezone parenja ovnove treba držati odvojeno od stada treba ih dobro hraniti i negovati. Hrane mora biti u dovoljnim količinama" moj ovan je bio odvojen 98 dana od ovaca i sad je pusten da hoda u kopilicama koje su tek ojagnjene sto znaci :"Na 1-2 meseca pre parenja, ovnovi se napasaju na boljim pašnjacima i prihranjuju, u početku sa po 250grama koncentrata, a za vreme parenja sa 1250gr. dnevno."

Ako udjete u temu vlasicka pramenka vidjet cete da ja ovako radim u praksi i ovo sto je milossoumi napisao je 100% tacno i svakome bih preporucio da ovako uzgaja ovnove i imat ce sigurno kvalitetna grla za priplod. Ako vam je citavu zimu ovan bio odvojen kao moj u nekom boksu(s jos par ovaca s njim radi bolje njegove ishrane) i dobivao dodatnu hranu sad kad je velika trava pustite ga da hoda s ovcama koje se jos nece mrkati kao sto sam ja uradio pustio ga na pasu s 10 kopilica na pasu i uvece dobije zajedno sa njima samljevenu kukuruznu prekrupu.

nju-viliđ
22-05-12, 02:31
Pogledajte ovo, ovan preko 150 kilograma, lipska pasmina.
kaže da ih je još 500 ostalo samo na svijetu!

http://www.youtube.com/watch?v=rc66EQ9eF7Y&feature=plcp

sarbanac
22-05-12, 05:55
Koji 150kg? Gledao sam na tv tu priču. Nema on više od 100kg a mozda ni toliko. Tu lipsku su promovisali na sva zvona al ništa. Video sam tu rasu i uzivo. Ja bi pre rekao da je to soj pramenke u kojoj i cigaja ima udela u većem procentu. Skoro sve isto kao cigaja samo ima grubu vunu i sitnija.

enesss89
22-05-12, 14:14
Ova rasa ima dosta slicnosti sa vlasickom pramenkom, jagnjad su sarena, vuna se uvija i rogovi kod ovog ovna su slicni kao kod mojih mogu se uvrtat u spiralu uz pomoc zice, imaju dosta duge repove jedina razlika je sto su svim ovcama glave crne tj, garaste a kod vlasicke pramenke ovce imaju i bijelih nijansi po glavi, sto se tice ovog ovna ne bih komentarisao koliko ima kg ali da je dobar to cu reci svaka cast stado je kvalitetno a ovan pogotovo, i bila bih steta da ove rase nestane.

abadaba
22-02-13, 19:04
A evo malo racunice bez cifri o rentabilnosti proizvodnje janjeceg mesa za trziste.
Kod takvog posla tehnologija je nesto drukcija nego kod proizvodnje sira.
Dakle kao prvo potrebne su ovce koje po svojoj fizionomiji naginju proizvodnji mesa. Krupne, teske sa velicinom legla iznad 1.5 odnosno minimalnom plodnoscu od 150% - 100 ovaca 150 janjaca. U takvim leglima mortalitet ne smije iznositi preko 1-2%. Nadalje takve ovce se moraju janjiti 2x u toku 13 mjeseci odnosno 3x u 2 godine.
Tako 100 x 1.5 150 jagnje, a moj su jednom godisnja, kako nacin 2x 13 mesec?

German hunting terrier | Jagdterrier