PDA

View Full Version : Problemi u zivinarstvu

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

SAMA
09-02-12, 15:16
Kao i u svakom poslu i zivinarstvo ima svoje prednosti,tj dobre i na zalost lose strane.Zamislio sam ovu temu,da se na jednom mestu moze procitati sa kakvim se sve problemima moze suociti jedan zivinar.Svedoci smo ovih zimskih dana povecane kondenzacije u objektu.Licno sam letos imao problem sa ventilatorima,usled cega sam imao uginuca.Na zalost i to je sastavni deo zivinarstva.
Zelim vam da imate sto manje problema i da sto manje pisete u ovoj temi,a nekome moze pomoci pri realnom sagledavanju mogucih problema koje prouzrokuje drzanje ovih lepih,ali zahtevnih zivotinja.

branko
09-02-12, 16:39
Kako ti greješ piliće u ovim 'ladnim danima?

SAMA
09-02-12, 17:41
Grjem za velike pare.Lkl{{ Kombinacija gasa i struje.Oba sata vrte ko ludi.Jedina razlika je sto jedan vrti vertikalno,a jedan horizontalno:lol:Problem je sto se greje na tri mesta.Doduse tri razlicite generacije i naravno razlicite temperature.Uz to jos rade i ventilatori.Kad ukljuci kulja kao dim.Prosto ti dodje zao da gledas kako izlazi mukom :-\ postignuta temperatura.

Duško58
14-02-12, 19:17
Jedan od velikih problema u zivinarstvu su i nerascisceni putevi, praceni sa velikim hladnocama. Citam danas u novinama, inkubatorska stanica "Sinkovic" iz Beceja pogusila na desetine hiljada tovnih pilica zbog slabog interesovanja i nemogucnosti isporuke za i onako malo kupaca koji su se javili. Predvidjaju strucnjaci, navodi se u listu "Dnevnik" da ce se to hladno vreme odraziti na zivinare i naneti im nesagledive posledice u proizvodnji, a mnogima i krah u poslu.

SAMA
15-02-12, 00:36
Ovi vremenski uslovi su stvarno doveli do kolapsa.To je tuga kad sve odradis,a nemozes da naplatis.Za ne upucene to je mislim najjaca inkubatorska stanica u Srbiji i prva koja je tim poslom pocela da se bavi.Jednostavno niko nije mogao predvideti ovakve vremenske uslove.To se desava u zivinarstvu.Kad nemas zasto nemas,a kad imas zasto imas.Nekad treba vise srece nego pameti.":":{

ljiljana1511
24-02-12, 00:32
Kod nas na farmi je doslo do velikog pada nosivosti zbog ekstremno niskih temperatura.
Morali smo da pocnemo sa dogrevanjem hala za koke nosilje
Bilo je jako nezgodno

SAMA
24-02-12, 01:00
Cuo sam da su neke kolege koje imaju problem sa strujom morali dogrevati na agregat.Skuplja kirija nego espag.Ova zima je stvarno napravila ogromne gubitke u zivinarstvu.

Mikomi
22-07-12, 15:01
Имам проблем са крађом живине.

Сумњам у комшиницу која је на жалост (што наш народ каже) живчана, пркоси и тера инат. Више пута сам се тој јадној жени обраћао како би прекинула са крађом (наравно своје пилиће препознајем без икаквих дилема).

Дакле ја пуштам живину да се креће слободно по мојим имању где постоји јавни пут који моје имање раздваја. Колико могу да приметим баш на том јавном путу се моја живина краде. Занима ме да ли постоји неки начин трајног обележавања живине?

Био бих пуно захвалан за неке идеје како заштити односно обележити живину!

Хвала унапред

SAMA
22-07-12, 15:32
Zanimljiva tema.Lkl{{ S obzirom na inpute u zivinarstvu i neminovno povecanje cene zivine,bice sve vise kradje,sto iz pakosti,sto iz nemastine.Nisam o tome razmisljao jer pilice drzim u zatvorenom.Mozda bi pomoglo neko secenje vrhova krila ili repa.Lkl{{ Ja licno razmisljam o alarmu,tj fotoceliji koja bi reagovala na pokret.Ali to je u slucaju nocne kradje,cega se licno bojim.

Pedja1
22-07-12, 16:31
Од озбиљних најбоља са детективске тачке гледишта је фарбање живине неком УВ флуоресцентном бојом ( најбоље негде на стомаку с доње стране јер је већина водорастворива а тај део је релтивно сув и кад покисну) ... Па кад дрпи коку лепо са УВ лампом и ћапиш је на делу
Од неозбиљни наоружај их ко САМА или смањи порције џукцу док не отплати украдено пиле Lkl{{

Mikomi
22-07-12, 23:14
Пало ми је на памет систем за љубимце, можете свог љубимца да тагујете чипом који има све податке власнике. Незнам колико кошта такав систем, можда има неки ветеринар који би дао неку вишу информацију о томе?

Pedja1
22-07-12, 23:33
Е сад већ застрањујеш ^-^ .. читач и 5 чипова 130 фунти :-\ за те паре дигнеш 30м ограде ...
шта фали са ове 2 понуђене варијанте
његова (САМА) је боља јер коке на први поглед више нису "нормалне" што може да одврати комшиницу (лопова)
моја јер се на први поглед ништа не види и увек можеш да докажеш да си је ти офарбао ( наравно и једно и друго ако експресно не заврши у фрижидеру-лонцу)

Mikomi
23-07-12, 00:33
Наравно да су добре идеје, Разматрам неколико могућности :)

Pedja1
23-07-12, 09:11
Наравно да су добре идеје, Разматрам неколико могућности :)

А бежичне камере за надзор ? комплет са 2 камере можеш да нађеш за испод 100$ ...
Неки би могли да ти саветују и да позајмиш од комшинице нешто до 15000 рсд ал ја нисам такав Lkl{{

Mikomi
23-07-12, 12:54
Друже, није мени проблем новац. Покушавам да нађем решење уз равномерност цене коштања за заштиту.А тој истој комшиници сам управо пре више месеци баш "позајмио" 15,000 РСД бесповратно. Дакле треба да постоји ова изрека - позајми новац ако хоћеш да растуриш пријатељство.

Pedja1
23-07-12, 14:26
Ја стварно немам представу како онда ти помогнемо са идејама ^-^ .. 2м бетонски зид , са бодљикавом под углом на врху са унутрашње или спољашње стране и пас у дрворишту заштита 99.9% .. ал сумњам да ће теби онда живот у затворском дворишту да буде симпатичан...

или ово http://scc.digital.nb.rs/document/II-153244-009 нема цену Lkl{{ (нпр. част сваком вересија ником )

Mikomi
23-07-12, 16:21
Ма нема фрке увек постоји одговор, треба трагати и наћи.

Поздрав

mirkoni
22-08-12, 12:55
Svakog muči svoja briga.Pre tri nedelje sam uzeo 83 jednodnevna domaća pileta na najlonu od nekog Steve iz Novog Miloševa,navodno ima odgajivačnicu rasne živine.Kroz 8 dana svi su pocrkali.Šta im bi ne znam ali dosta njih je imalo nazad pečat.Zvao sam veterinara u Miloševo i on mi kaže "zaj....bo te".Steva nestao ostala samo vizit karata.Čuvajte se takve kupovine

Duško58
23-08-12, 08:07
Pa Mirko staro je pravilo da se na najlonu ne kupuju pilici nego na sigurnim mestima.

branko
23-08-12, 08:49
Možda sam već pisao negde u živinarskim temama, ne sećam se...
Pre 5-6 godina zvao me je čovek iz Boljevaca (kod Beograda) da ima problem.
Kaže kupio je na pijaci bele piliće, 300 komada, jeftine, upola cene. Sve je bilo u redu, iako su sporo rasli, dok jednog dana nije shvatio da su sve redom petlići.
Počeli su međusobno masovno da se mlate, i šta da radi?
Inkubatorske stanice koje proizvode piliće za lake nosilje tipa SSL, muške piliće odmah po izleganju bacaju. Ti muški pilići se obično trpaju u neke kese i guše. U ovom slučaju su ti pilići "preko veze" dospeli na pijacu. I eto taj čovek naleteo na njih i kupio "jeftine" bele piliće. Inače roditelji kod tih piliće su bele kokoške a crveni petlovi, dok izleženi pilići budu kontra, tj crvene kokice i skroz beli petlići.

mirkoni
23-08-12, 10:33
Duško u pravu si ,ali sve se to nekako izdešavalo čudno.Žena je videla prethodne nedelje i dobila vizit kartu,stariji čovek kao uliva poverenje.Čuli smo se par puta tel. kao doneće za nas, bla bla,orpington i šta ti ja znam,a što je najgore plaćao sam ih 55 i 65 din..Lepa školarina,idemo dalje

Duško58
23-08-12, 21:41
@mirkoni

Neka ti je za utehu da nisi ni prvi niti poslednji koji je tako prosao sa robom sa najlona.

SAMA
16-10-12, 18:56
Jedan od problema u zivinarstvu je i stres.
http://www.vet.bg.ac.rs/~prvainterna/zivina/stres.pdf

Pedja1
24-10-12, 17:27
каже ја теби лепо да се опустиш ....

SAMA
01-07-13, 00:14
Danas lepo nedelja popodne,normalni ljudi odmaraju,a meni svira alarm.::lose:: Ispostavilo se da je otisao lezaj na jednom od ventilatora,pa se poceo malko vise grejati.Lkl{{ Srecom odradila zastita,pa ukljucila alarm.Da ne bi alarma,ode sve u.....

nemanja_st01_58
01-07-13, 13:13
Svakog muči svoja briga.Pre tri nedelje sam uzeo 83 jednodnevna domaća pileta na najlonu od nekog Steve iz Novog Miloševa,navodno ima odgajivačnicu rasne živine.Kroz 8 dana svi su pocrkali.Šta im bi ne znam ali dosta njih je imalo nazad pečat.Zvao sam veterinara u Miloševo i on mi kaže "zaj....bo te".Steva nestao ostala samo vizit karata.Čuvajte se takve kupovine

Verovatno su bili zarazeni salmonelom. Za zacepljenje kloake imas svinjsku mast, kada vidis namazes kloaku vise puta u toku dana i pokusas npr posle 3-4 sata da skines taj skoreli izmet sa pileta a da ga ne povredis, ili topla voda i pranje.
U vodu se stavlja antibiotik i onda sta pretekne preteklo je.
Pilad pri kupovini na pijaci uvek okrenutu u ruci da se vidi stanje kloake. Salmonela kod losih odgajivaca hara i uzrokuje gubitke kod domace piladi.

tanja-pedja
17-03-14, 13:24
Meni farma izgorela u pozaru,tako da trenutno izlazim iz tog kola ...dok se ne vratim.Zelim vam svu srecu i nedaj boze da vam se desi sto i nama.Nadam se da ce cena otici gore!!!Pozdrav!!!

Petar 90
17-03-14, 13:26
Sta se desilo i kako je doslo do toga,,,moje iskreno zaljenje zbog minulog dogdjaja....

SAMA
17-03-14, 14:13
Meni farma izgorela u pozaru,tako da trenutno izlazim iz tog kola ...dok se ne vratim.Zelim vam svu srecu i nedaj boze da vam se desi sto i nama.Nadam se da ce cena otici gore!!!Pozdrav!!!
Naj iskrenije zaljenje.Mogu da zamislim kako vam je.Ne daj Boze najvecem neprijatelju.Sta reci.Sada je najvaznije biti jak i sacuvati zdravlje.Bice para i pilica,nek se na tome zavrsi.

- - - - - - - - - -

Ako zelis napisi uzrok,ako se uopste zna ili pretpostavlja.To moze biti nauk drugima.Unapred hvala.

tanja-pedja
17-03-14, 14:16
Kratak spoj na spratu...predhodan dan uneli slamu jer su nam mali pilici trebali stici i kraj price!!!Krenulo je od sprata a zavrsilo se u prizemlju!!!Sve izgorelo jer su vatrogasci stigli tek posle sat vremena...ostali zidovi!!!Ali zivot ide dalje,bitno je da niko nije nastradao.Sve je raskrceno i ove nedelje nadam se pocinjemo sa obnovom.

SAMA
17-03-14, 15:11
Sta reci.Imao sam licno problema sa ventilacijom dok nisam ugradio alarme.To mi je dovelo do toga da se svi poguse.Jednom pun objekat pilica za klanje,a drugi put prepun objekat kilasa,dan pred isporuku.Uzas.Srce oce da iskoci.Stres maksimalan,a ja finansijski zatvoren.E u takvim situacijama se poznaju junaci i sve to treba iskulirati,a cifre su ogromne.Razumem te u potpunosti,al lepo si rekla zivot ide dalje.Bice pilica.>:({

tanja-pedja
17-03-14, 17:15
Sta reci.Imao sam licno problema sa ventilacijom dok nisam ugradio alarme.To mi je dovelo do toga da se svi poguse.Jednom pun objekat pilica za klanje,a drugi put prepun objekat kilasa,dan pred isporuku.Uzas.Srce oce da iskoci.Stres maksimalan,a ja finansijski zatvoren.E u takvim situacijama se poznaju junaci i sve to treba iskulirati,a cifre su ogromne.Razumem te u potpunosti,al lepo si rekla zivot ide dalje.Bice pilica.>:({
Mislim da u zivotu uvek od goreg postoji gore pa se tako sada i nosim sa ovom situacijom!Tesko jeste ali nedaj boze da je neko od nas bio u to vreme u objektu. Hvala na podrsci!!!

Duško58
17-03-14, 19:08
@tanja-pedja

Sta reci sem.... zao mi je. Glavu gore pa ispocetka ponovo. Znam da je to lakse reci nego uciniti, ali zivot ide dalje i mi zajedno sa njim i svim dobrima a evo i nedacama koje ga prate. Mladi ste i zivot je pred Vama a neprilike i neprijatnosti morate savladati mirne i razumne glave.

vladale.rs
17-03-14, 21:21
Stvarno strašno...pre jedno2god.čoveku nestane struja a nije imao preklopnik da se automatski upali agregat i usred leta na38-39c ugase se ventilatori za 5min uguše mu se oko 15.000 koke nosilje to što su izbacili iz kavez izbacili,čovek obole,ali evoga sad fura dalje i nehaje,što kaze narod bolje na njihovu glavu da se završi,.vićete njih uvek da kupite.

Petar 90
19-03-14, 18:02
Meni su prosle godine nastradali 6 teleta,puko oko 3500e....al sta da ser radi,bolje na njihovu glavu,mi ce mo njih uvek zaraditi i obnoviti.....sreca i hvala bogu da su glave na ramenima,a ostalo ce se srediti vec,bitna je volja i ostati jak....

SAMA
10-05-14, 00:09
Malko zastareo snimak,al poucan.Lkl{{

http://www.youtube.com/watch?v=Y0EJhul0BTA#t=576

IMT Sveta
13-05-14, 22:09
Ljudi imam problem sa pacicima.Imaju oko dve nedelje i do sada je bilo sve u redu ali sada su poceli da se izvrcu,nemam pojma sta im se desava.

SAMA
13-05-14, 22:41
Sta jedu,sta piju,da nisi prskao njivu,a oni popili hemiju.Lkl{{ Moras dati neku informaciju.Sta ocekujes da ti se kaze,na konto jedne tvoje recenice.^-^

IMT Sveta
13-05-14, 23:02
Jedu cistu prekrupu i piju cistu vodu,nema sanse da su se otrovali.A simptomi su sledeci:iskrivi vrat tako da stalno gleda u plafon i jedva se krecu.To je to

Petar 90
13-05-14, 23:21
Da im slucajno ne dajes da piju hladnu vodu ili ti stoje na promaji negde?

IMT Sveta
13-05-14, 23:25
Voda je mlaka, nema promaje

SAMA
13-05-14, 23:33
Obrati se ti drugar veterinaru i trazi obdukciju,pa da se onda razgovara.Ovako moze biti svasta,do neke gluposti.

IMT Sveta
13-05-14, 23:53
Sutra idem.Pa cemo da vidimo sta ce biti

Petar 90
14-05-14, 13:56
Da im slucajno ne dajes da piju hladnu vodu ili ti stoje na promaji negde?Meni se ranije desilo to da sam jednom sipao pilicima hladnu vodu iz cesme i kad sam kasnije usao sije su im se bile sve nakako izduzile i iskrivile,i to vise nisam radio nakon toga,(skroz neiskusno s moje strane)....Obavezno napisi sta si i kakav odgovor dobio od veterinara..

IMT Sveta
14-05-14, 21:13
Dao mi veterinar neke vitamine A+D+C moze da se stavi u hranu ili vodu .Pospesuje rast mladih zivotinja,razvoj epitela koze i sluzokoze,neuroepitela oka ,PRAVILAN RAST SKELETA itd.

SAMA
14-05-14, 21:31
To neki provereni veterinar,specijalizovan za zivinarstvo.^-^ Te vitamine ti je mogao dati i pre uginuca.Lkl{{ Ne mogu ti pomoci drugar,jer neznam sta bi moglo biti,al od njega je smesno.:lol:

Duško58
14-05-14, 21:50
To neki provereni veterinar,specijalizovan za zivinarstvo.^-^ Te vitamine ti je mogao dati i pre uginuca.Lkl{{ Ne mogu ti pomoci drugar,jer neznam sta bi moglo biti,al od njega je smesno.:lol:

Morao je da mu nesto proda, al po ceni u kojoj je uracunao i uslugu davanja leka. Musterija ne sme da izadje praznih ruku iz radnje (citaj ordinacije).Lkl{{ Voleo bih da ti vitamini pomognu ali ......

SAMA
14-05-14, 21:55
Naravno i ja bih voleo da pomognu,da ne budem pogresno protumacen,al sam i napisao da trazi obdukciju,ako ima ekonomske racunice za to.U suprotnom je veoma nezahvalno bilo sta savetovati.

IMT Sveta
15-05-14, 13:42
Ne znam sta im je bilo,samo jedan je otisao a onaj drugi sto je bio skoro gotov eno ga oporavio se ali pre davanja vitamina.Tako da izgleda da je tom jednom bilo sudjeno.Ostali su zivahni

SAMA
15-05-14, 13:45
Ja ti kazem da su se oni necim zatrovali.Prskan kukuruz,pojeli neku lupam bubu otrovanu ili slicno.Mozda im ne prija hleb sa aditivima Lkl{{ Ko zna kakva glupost moze biti,sto sam ranije i napisao.Bitno je da su sad dobro i nek sva steta ostane na onom jednom.

IMT Sveta
15-05-14, 21:45
Ljudi hvala vam na svim odgovorima.Lkl{{

Petar 90
07-07-14, 21:08
Poz kolege zivinari,jedno pitanje,pilici mi od ove vrucine dobili proliv,zuto vodenast,pa bih upitao sta koristiti od lekova za suzbijanje istog,pilici bi za 15-tak dana trebali na klanje ?Hvala unapred

Nikola 023
07-07-14, 21:45
Jel zna neko da objasni razlog zbog cega ponekad pozeleni meso izmedju grudne kosti i belog mesa, pile inace ekstra izgleda, ukus odlican, nema sanse da primetis spolja svi hranjeni isto al se desi u ponekom primerku, a nije pozeljno zbog musterija, naslusao sam se svega, od rase, od lezanja, te nema dobru prokrvljenost belo meso pa truli, tesno im pa se povrede i sl, jedino sto mi se cini da se desava kod rosa a nisam primetio kod koba.

SAMA
08-07-14, 00:25
Ne verujem da je u pitanju proliv.Pre bih rekao povecan unos tecnosti,pa samim tim i stolica redja,jer pilici nemaju veliku i malu nuzdu,vec objedinjeno.
Odgovor za Petar 90,a sto se tice ovog drugog,imao sam i takodje sam dobio slicne odgovore,a na tome se i zavrsilo.Pouzdano ti ne bih mogao odgovoriti.Ako neko sa sigurnoscu zna razlog,neka odgovori.Da dodam,da se osim zelenila znaju javiti i gnojni zuljevi,sto je mnogo ruznije i mora se opsecati.

Dusan Filipovic
07-08-16, 19:32
Drugari da li je neko imao slican problem ,
imam 11 koka i 2 petla iste starosti , na ispustu su , pre 15 dana primetim da su velikom Amroku iskljucani krajevi krila i rep - guzica , posumnjam da ga cepa drugi petao ali on ni jednu tacku , inace je nju hempsir duplo sitniji , i ja sta cu stekujem se ko diverzant i gledam , kad cuda , kako petao seta izmedju koka tako ga one kljucaju u krila i rep i ranjavaju ga . inace skace na njih normalno i tera ovog drugog petla dalje od koka . zna li neko sta moze biti ?
hvala unapred

Ross
07-08-16, 23:40
Znam da neke vrste zivine reaguju na krv tako sto je kljucaju, to im je neki instinkt valjda. Mislim da ti je resenje da ga odvojis dok mu ne zarastu te rane

Dusan Filipovic
10-08-16, 14:18
Hvala Ross , odvojio ga

Dusan Filipovic
16-09-16, 20:08
Ross , bio si u pravu , odvojio ga na 7 dana , oporavio se i vratio sam ga u jato , sada je sve u redu , hvala ti puno na savetu , poz

Dusan Filipovic
26-10-16, 15:08
Pozdrav drugari,
ako moze pomoc , sve koke su mi lepe krupne , sjajnog i raskosnog perja imam nosivost skoro 100 % , ali jedna koka izgleda kao da je voz pregazio , perje nikakvo , kao da je gaze 5 petlova po ceo dan , inace lepo jede , zivahna je , prva na loncu uvek , sve je cisto , prostirka topla , itd , sta moze biti ?
hvala unapred

Plovak i feeder
04-11-16, 22:23
Pa to verovatno nije zavrseno mitarenje^-^, meni su tako na primer 3 koke neizmitarene, a sve ostale jesu. Ne brini. Petla je nesto napalo, dobro je sto nije bolovao. Tako je meni nastradala guska ali tvor nije imao sanse pored nje i gusana, bila joj je glava krvava ali se oporavila za nekoliko nedelja.
Pozdrav.>:D

German hunting terrier | Jagdterrier