Recepture za spremanje koncentrata

Španac

Novajlija
Učlanjen(a)
30 Jan 2009
Poruka
11
Zamolio bih sve vas koji posecujete ovaj forum da postavite neke recepture koje ste koristili i za koje mislite da su dobre!

Znate kako kazu sto vise iskustava manje strada džep!!! :D
 
Znaci niko nema nikakavu recepturu:haha: :D
Neka moderatori brisu ovu temu na moj zahtev!! :cao:
 
Recepture za tov svinja:

Uzrast od 15kg do 30kg telesne mase

Kukuruz 60
Sojina sačma 15
Suncokretova sačma 10
Lucerkino brašno 3
Stočno brašno 5
Kvasac 3
Kreda 2
Dikalcijum fosfat 1
So 0,2
Premiks za prasad 1


Uzrast od 30kg do 60kg telesne mase

Kukuruz 70
Sojina sačma 12
Suncokretova sačma 6
Stočno brašno 5
Kvasac 3
Kreda 2
Dikalcijum fosfat 1
So 0.2
Premiks za tov svinja 1


Uzrast od 60kg telesne mase do kraja tova

Kukuruz 75
Sojina sačma 10
Suncokretova sačma 5
Stočno brašno 5
Kvasac 2
Kreda 1
Dikalcijum fofat 1
So 0,2
Premiks za tov svinja 1


Procenat komponenti u smeši je zaokruživan, dakle bez decimala, pa zato ima približno 100%.
 
Ja hranim svinje od 25-100kg ovako;
60kg kukuruz
14kg jecam
18kg sojina sacma
6kg stocno brasno
3kg mega sus
Dali je najbolje neznam,uglavnom ostvarenim rezultatima sam zadovoljan.
 
Da, receptura je dobra. Imaš hranu sa 16% proteina. To je za uzrast do 30kg telesne mase malo, ali kasnije je super.
Kolika je cena tom mega sus po kilogramu?
 
Znači 120 din/kg.
A u ta 3% imaš 1% krede koja košta 5 dinara, 1% dikalcijum fosfat koji košta 105 dinara i 1% premiks koji može od boljih proizvođača da košta max. 60 dinara.
 
Kako se tovom svinja bavim ozbiljno,posalji recepturu pa da napravim uporedni test u dva boksa.
 
Recepturu?
Hoćeš neku univerzalnu?
Šta imaš od komponenti, svojih, mislim tipa kukuruz, ječam, soja, pšenica?
 
Od komponenti imam;
kukuruz,jecam,sojinu sacmu,sojin griz i stocno brasno.
 
Moram da sračunam.

Sutra ću postaviti recepturu.

Samo mi još reci, gde se nalaziš?
 
Sojinu sačmu gde kupuješ?

Da li imaš mogućnost nabavke sojine pogače i suncokretove sačme 44%?
 
Odvezem 20t soje u Mitin mlin i dobijem 13t sojine sacme, dizem sacmu kad mi odgovara.
Sojine pogace ne, suncokretova sacma moze.
 
Pa tebi onda ne igra ulogu suncokretova sačma 44%.
Takva sačma je jeftinija od sojine sačme (oko 30 din/kg), ali je njena iskoristljivost u organizmu manja nego sojine sačme.
A i sojina sačma je, dakle na nivou cene od 27din/0.65=41.5din, za tebe povoljnija nego da je kukuješ direktno u Sojaproteinu u Bečeju.
Sada sam analizirao tvoju recepturu, i ona je namenjena za tov svinja iznad 25kg telesne mase. Imaš dovoljnu količinu proteina, približno 16%, malo više metaboličke energije, ali to ne smeta, kalcijuma ima u hrani takođe malo više, ali sve je to u granicama nekih normi. Jedino ima nedostatka fosfora, ali to je računato bez premksa koji koristiš a pretpostavljam da unutra ima određeni procenat fosfora.
Dakle, na osnovu toga kako dolaziš do komponenti, ne mislim da nešto bitno treba da menjaš recepturu, nego samo da pojeftiniš a sa istim efektom. Ako prepoloviš količinu ječma, ili čak izbaciš potpuno, ne gubiš na kvalitetu skoro ništa, a cena je manja.
Ako umesto tog premiksa staviš po 1% dikalcijum fosfata, 1% kvasca i 1% kvalitetnog premiksa takođe ne gubiš na kvalitetu a štediš (3*120)-(105+45+60)=360-210=150din.

Podatke o proizvođaču kvalitetnog premiksa, koji dugo godina koristim ću ti poslati na PP.

Pozdrav.
 
Hvala na preporuci.
Sta mislis o sojinom grizu kao zameni za sojinu sacmu.
 
Sojin griz je dobro hranivo, ali ima manje proteina od sojine sačme. Sa druge strane ima daleko više masti u sebi, tako da može samo delimično da zameni istu.
Može da se napravi kombinacija sojin griz + sojina pogača + suncokretova sačma 44%.
Tu se u potpunosti izbacuje sojina sačma a smanjuje cena hrane.
Ako budeš zainteresovan javi mi na PP.

Ta sojina sačma, što je ti nabavljaš, jel' to iz Sojaproteina, ili je pravi neki privatnik?

Još da dodam na prethodni post. Bolje bi bilo koristiti monokalcijum fosfat (MKF) umesto dikalcijum fosfata (DKF), jer ovaj drugi se pravi ovde a nema uvek procenat fosfora kao što piše na deklaraciji. MKF se, koliko znam, uvozi iz Slovenije.
 
Sojina sacma je Sojaprotein Becej.
Za sojin griz imam ponudu za 100 kg soje 75 kg ekstrudiranog sojinog griza, pa neznam sta je
bolje 75 kg sojinog griza ili 65 kg sojine sacme.
 
Nazad
Vrh