PDA

View Full Version : Recepture za spremanje koncentrata

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12

kuka9
03-09-14, 20:49
Ja koristim Joseru i Patent je za klasu ispod ,trenutno koristim za tov i za dojare,4% trenutno nema. u joseru ne ide suncokret,informacija za saleta. Suncokretova sacma moze u patent,nutriplus i u svaki koji ima potrebne enzime za sunc sacmu.

Petar 90
03-09-14, 21:07
Ja koristim Joseru i Patent je za klasu ispod ,trenutno koristim za tov i za dojare,4% trenutno nema. u joseru ne ide suncokret,informacija za saleta. Suncokretova sacma moze u patent,nutriplus i u svaki koji ima potrebne enzime za sunc sacmu.
A kakva je cena u poredjenju sa patentom?

milos539
03-09-14, 21:10
Koji je najbolji koncentrat za prasice od 1 mesec, kod mene imam u ponudi 100%, gebi? a trebao nbih brzo za kraljevo da idem pa bih mogao da kupim neki bolji od ova 2/

kuka9
03-09-14, 21:28
A kakva je cena u poredjenju sa patentom?

Za dojare je 175 din 4% je bio 199,trebalo bi uskoro da stigne a 3% slabiji je 132 din a najaca trojka je 196 al je stvarno ubica i u zavrsnom tovu soj sacma se smanjuje na 10ak% s tim sti pretezno idu jecam i psenica,kukuruz po tablici samo 10% mada moze i vise.

- - - - - - - - - -

Koji je najbolji koncentrat za prasice od 1 mesec, kod mene imam u ponudi 100%, gebi? a trebao nbih brzo za kraljevo da idem pa bih mogao da kupim neki bolji od ova 2/

Mozda 100% pre gebija,al ipak nek ti neko kaze ko je koristio oba ili neki od njih.

dubansr
03-09-14, 21:56
Sta mislite o ovoj recepturi: 40kg kukuruza,20kg psenice,20kg jecma,20kg super patentov?

Petar 90
03-09-14, 22:55
@Kuka 9 jesu to cene po kilogramu ili pakovanjuLkl{{

@milos539 (http://poljoinfo.com/member.php?17645-milos539) moj kum je do skoro koristio Gebi i imao je dobre rezultate,sada je preso na patent,razlog mesari i pecenjare se bune za kvalitet mesa,kazu kad se ohladi kao guma

@dubansr (http://poljoinfo.com/member.php?9109-dubansr) ako vec imas svoje zitarice moja preporuka je soja,st.kvasac,sun.sacma u premix,ne znam o kojoj kilazi za tov se radi,ali definitivno premix

crni gruja
04-09-14, 10:32
Presao sam pre 15 dana na SAN-ov PREMIJUM za sada lepo napreduju i jedu ,obroceno 3 kg po tovljeniku

coci064
04-09-14, 12:17
Sta mislite o ovoj recepturi: 40kg kukuruza,20kg psenice,20kg jecma,20kg super patentov?

Sasvim Ok. I sam tako hranim. Ako hoces da predjes na patentov premiks umesto supera stavis 17kg sojine sacme i jedan premix 3%. Malo je jeftinija ova varijanta nego ona sa superom, a i siguran si sta si stavio u smesu.

ban.novo selo
04-09-14, 18:00
Nemoj sirov.. idi do 8% ali bi trebao i 10% soje ako su preko 100kg idi soju na 8% obavezno neki premiks od 2,5% ili kostovit
Druze daj mi neki predlog kako da ga termicki obradim

Gorski Car
04-09-14, 18:01
@Gorski Car...Upravo sam se pitao da li treba posle 70 kg. t.m. menjati odnos Super Pan-a prema zitaricama i evo odgovora u ovom prilogu. Inace idem sa 28 kg kukuruza mleven u klipu; 32 kg. psenice; 20 kg. jecma i 20kg. Super Pan Food. Zadovoljan !

Druze kako ti se pokazao kukuruz mleven u klipu? Da li ima previse celuloze?

crni gruja
04-09-14, 18:35
Mleven klip nikako svinjama .. mnogo celuoze , to nisu prezivari - Krave- ipak su to svinje .. prilagotiti se ishrani zivotinja .. a moze i pita od govana umesto os sira i mesa .. jbg ima nas raznih

miki83
04-09-14, 19:14
Pozdrav!presao sam sa supera na ovu smjesu pa sta mislite jel uredu 50 kg kukuruza,25 jecam,15 sojina sacma,7 stocnog,3 kg aminogold premiks 0,250 sanocid.svinje su teske 140-150 kg lp

kuka9
04-09-14, 20:38
Pozdrav!presao sam sa supera na ovu smjesu pa sta mislite jel uredu 50 kg kukuruza,25 jecam,15 sojina sacma,7 stocnog,3 kg aminogold premiks 0,250 sanocid.svinje su teske 140-150 kg lp

Odlicno,mozda soje moze i manje.

- - - - - - - - - -

Cena je po kg,s tim da je za dojare 171 din a ne 175.

saskoplac
04-09-14, 22:36

stavi malo manje soje oko 10%

miki83
04-09-14, 22:39
A sta da pojacam,jecam ili kukuruz?pozdrav

kuka9
04-09-14, 23:33
A sta da pojacam,jecam ili kukuruz?pozdrav

Svejedno sta ces pojacati neces pogresiti.

Ranbobas
05-09-14, 00:06
Druze kako ti se pokazao kukuruz mleven u klipu? Da li ima previse celuloze?Ma otkud znam koliko ima celuloze, ali znam, da poslednja tura za 5.5 meseci stigla do 100 kg.. Stim sto sam tada isao sa 3% indi premium tov( po recepturi gde ide ako se na varam 50 kg. kuk...itd), a sada sa super pan food. Hranio sam ja svojevremeno i prasice od 15 kg. pa navise sa kuk. u klipu i sve je bilo Ok. Ocigledno te price tehnologa ne piju vodu bas uvek, u smislu ne smas kuk. u klipu, ne smes jecam, psenicu preko 50% na ustrb kukuruza, da ne izgube energiju...itd.

Gorski Car
05-09-14, 10:07
Ma otkud znam koliko ima celuloze, ali znam, da poslednja tura za 5.5 meseci stigla do 100 kg.. Stim sto sam tada isao sa 3% indi premium tov( po recepturi gde ide ako se na varam 50 kg. kuk...itd), a sada sa super pan food. Hranio sam ja svojevremeno i prasice od 15 kg. pa navise sa kuk. u klipu i sve je bilo Ok. Ocigledno te price tehnologa ne piju vodu bas uvek, u smislu ne smas kuk. u klipu, ne smes jecam, psenicu preko 50% na ustrb kukuruza, da ne izgube energiju...itd.

To me je bas zanimalo da cujem kako se pokazalo u praksi, posto nisam do sad mleo sa cele klipove za svinje. >:({

crni gruja
05-09-14, 20:26
idi soje do 12 % ne preteruj i 10 % stocnog slobodno

TENT83
12-09-14, 12:40
Pošto sam iz Obrenovca kupujem na uljarici sa kamiona čist suncokret i soju.
Koji bi tada trebalo da ide odnos na soju i suncokret?
Pošto su ovde uglavnom sačme zastupljene

- - - - - - - - - -

Prijatelji ja sam iz Obrenovca i potopljene su mi sve recepture za pravljenje smesa za tov pilica, hrane za koke nosilje, tovne ćurke, zečeve, svinje...
Molio bih vas ko ima ako može da mi putem poruke pošalje.
Hvala vam unapred

Petar 90
12-09-14, 19:33
Pošto sam iz Obrenovca kupujem na uljarici sa kamiona čist suncokret i soju.
Koji bi tada trebalo da ide odnos na soju i suncokret?
Pošto su ovde uglavnom sačme zastupljene

- - - - - - - - - -

Prijatelji ja sam iz Obrenovca i potopljene su mi sve recepture za pravljenje smesa za tov pilica, hrane za koke nosilje, tovne ćurke, zečeve, svinje...
Molio bih vas ko ima ako može da mi putem poruke pošalje.
Hvala vam unapred
Kupi premix firme patent co za ciljnu grupu svinja,imas recept na svakom premixsu,radi po njemu i nema promasaja>:({

Fantastiko015
16-09-14, 01:47
Presao sam pre 15 dana na SAN-ov PREMIJUM za sada lepo napreduju i jedu ,obroceno 3 kg po tovljeniku
Ja vec duze vreme hranim sa premiumom i prezadovoljan sam, i pre 15 dana sam presao na Sano premium Forte malo je skuplji ali dzak od 25 kg pravi oko 190kg hrane. I prezadovoljan sam .

Joks
16-09-14, 10:02
Ja vec duze vreme hranim sa premiumom i prezadovoljan sam, i pre 15 dana sam presao na Sano premium Forte malo je skuplji ali dzak od 25 kg pravi oko 190kg hrane. I prezadovoljan sam .

Koju kilazu kad dostignu prasici kreces sa protamino premiumom? I koliko si pravio hrane sa dzakom od 25kg, ali sa obicnim premiumom?

Fantastiko015
16-09-14, 14:21
70Kg kukuruz
30kg jecam trikital
10kg jecam osljar
25kg premium
200g sanocid
1kg stocna kreda
1kg stocni kvasac
100g minazel

coci064
16-09-14, 15:44
137kg gotove smese. Jel to tako predvidjeno il ti to otprilike?

Fantastiko015
16-09-14, 19:04
Ja taji oravun nemam sad dzak od sano premiuma kod sebe ali mislim da po njihovoj recepturi ide 18 kg Sano premiuma na 82kg jarme. A dzak ti je od 25kg znaci ostaje ti viska 7kg koncentrata. Ma da pazi razlika je u kolicini i recepturi (mada ja pravim non stop ovako dok sam koristio Sano premium ) kad su prasici od 25-50 i od 50-110kg

xsale
16-09-14, 20:13
Kad sam koristio Sano hranu meni su rekli da idem 100 kg zitarica i dzak premijuma,a kad predju 70 kg da idem 125 kg zitarica.Ja sam hranio samo jednu turu tako i nije bilo lose,svinje su uglavnom jele i spavale.

Ranbobas
16-09-14, 21:29
A zasto dodajete kredu i stocni kvasac?, zar u tom superu nema sve sto treba da ima, sem zakiseljivaca.

Fantastiko015
17-09-14, 00:27
@xsale upravo tako samo jedu i spavaju, ja cak udjem kod njih i cistim oni ne obracaju paznju na mene vec spavaju, to je prava hrana.

@Ranbobas (http://poljoinfo.com/member.php?10032-Ranbobas) U koncentratu ima sve sto je potrebno pogotovo u ovom premium forte, ali ja ipak dodajem kredu i kvasac.
kreda je odlican izvor kalcijuma, dobra je za koagulaciju krvi , a kvasac je cist izvor proteina, vitamina B, amino kiselinama.... J

prof. dr. Seljak
17-09-14, 11:09
Spavaju jer dodaju sedative ili materije koje imaju umirujuće dejstvo, svinje se manje kreću i povećava im se konverzija, stari trik fabrika stočne hrane.

nesko2563
17-09-14, 17:08
meni je dosta nejasno zašto proizvođači stočne hrane u svojim preporukama navode recepture koje obično budu slabije od uopšteno preporučenih količina proteina za željeni uzrast svinja. Retko kad preko ili ravno (18,16,14...)obično manje

kuka9
17-09-14, 20:01
Spavaju jer dodaju sedative ili materije koje imaju umirujuće dejstvo, svinje se manje kreću i povećava im se konverzija, stari trik fabrika stočne hrane.

Npr. magnezijum oksid i spavaju ko zaklane,on nije los kod kanibalizma....

boxkole
17-09-14, 23:15
meni je dosta nejasno zašto proizvođači stočne hrane u svojim preporukama navode recepture koje obično budu slabije od uopšteno preporučenih količina proteina za željeni uzrast svinja. Retko kad preko ili ravno (18,16,14...)obično manje

Zato što premiksi sadrže visoke količine sintetičkih aminokiselina, pa nema potrebe za tim nivoom sirovih proteina. Tako Danci rade, oni svedu sve na nivo svarljivih proteina i svraljivih aminokiselina, apsolutno ih ne zanima nivo sirovih proteina.

KishRobert
18-09-14, 20:20
Mesam patentov super pan20% i zitarice,da li se u toj smesi sme dodati i soja?
Ovih dana treba da je skidamo,pa reko ako sme i nju da dodajem,ili kao proprzenu ili kao pogacu....

nikola_VUK
18-09-14, 20:34
Zašto bacaš pare, ubaci soju premiks i žitarice, nemoj uzimati super, napravićeš bolji koncentrat od tog!

KishRobert
18-09-14, 20:37
Zašto bacaš pare, ubaci soju premiks i žitarice, nemoj uzimati super, napravićeš bolji koncentrat od tog!
Sta znam,drugar jako hvali taj super.
A i svinje ga bas bas zderu.

Petar 90
18-09-14, 20:44
Sta znam,drugar jako hvali taj super.
A i svinje ga bas bas zderu.
Celokupni patentov program je dobar,odaberes ono sto ti je najjeftinije i nemas problem,s tvojom pogacom i premixom mislim da bi imao super rezultate....

rekreativac
19-09-14, 08:13
Mesam patentov super pan20% i zitarice,da li se u toj smesi sme dodati i soja?
Ovih dana treba da je skidamo,pa reko ako sme i nju da dodajem,ili kao proprzenu ili kao pogacu....
Nista vise ne treba dodavati tom superu(osim zitarica) u njemu ima sojine sacme.

Petar 90
19-09-14, 10:28
Nista vise ne treba dodavati tom superu(osim zitarica) u njemu ima sojine sacme.
Zato ja i kazem da je bolje da uzme premix i njegovu sacmu,postici ce bolje rezultate,a i nece kupovati sacmu,ovako ispada da on njegovu sacmu prodaje npr na 50din/kg,a kupuje patentovu na 90din....>:({

telnett
19-09-14, 11:17
Prilikom menjaze soja sacma obratiti paznju na primese u njoj u vidu kukuruza i ostalih zitarica . Takodje mislim da je bolje uzimati sacmu/pogacu sa ekstrudera negao osiromasenu i preradjenu sa raznim mirisima ( mada navodno imaju vese proteina ) od skoro svih vecih proizvodjaca stocne hrane .

Petar 90
19-09-14, 15:07
Bas iz tog razloga imam u planu kupvinu ekstudera,50-70kg/h meni zavrsava poso,a i znam cime hranim...

padreex
19-09-14, 15:38
Bas iz tog razloga imam u planu kupvinu ekstudera,50-70kg/h meni zavrsava poso,a i znam cime hranim...

Za koliko para bi mogao da se kupi takav ekstruder?

Petar 90
19-09-14, 17:49
Ja sam gledao neke oglase od 1500-2000e,ali ima posebna tema za to da ne idemo ovde u off>:({

Горан ДТ
20-09-14, 20:26
Може ли неко од Мачвана да појасни технологију спремања влажног зрна кукуруза у најлон џакове (са колико влаге га најбоље радити и кад може да почне да се користи из џакова) јер овде у Срему никог нисам видео да то ради и друго питање је како се меље после тај кукуруз(лако или тешко) и са коликим процентом тог кукуруза може да се прави храна у мешаони .

xsale
20-09-14, 21:23
Ja sam mleo kukuruz tako ranije.Bitno da je zreo kukuruz,obicno je to bilo zrno kad se provrse okolo da ne bi berac gazio,znaci vlaga oko 25 %..Mleo sam mojim mlinom cekicarem,na najkrupnije sito u mesaonu,a iz mesaone ispustao u dzakove,to je najlaksa i najjeftinija varijanta,a uradi se dosta.Dzakove sam drzao prvo na zemlji,a narednih godina sam pravio skele od praznih buradi posto glodari dosta iznacinju dzakove.Nisam trosio to do proleca ,jednom sam probao posle nekih mesec dana i nisu svinje htele da jedu.Na prolece su jele bez problema,davao sam i prasicima od 20 kg.Isao sam pola pola sa suvim kukuruzom,ali ja imam kosu mesaonu,ne znam kako je sa vertikalnim.Kukuruz ne mora da se premeljava zato sto je mekan,samo odbacis malo sa vrha i ako je negde probusen dzak ono sto se stvrdlo i trosis.Treba dzakove i da prekrijes necim posto i ptice dosta naprave stetu,kod nas obicno premazu krecom dzakove,ja sam stavljao ceradu preko. Moras dobro da sabijes dzak i da ga dobro vezes da ostane sto manje vazduha u dzaku. To je otprilike sva pamet

kuka9
20-09-14, 21:27
Може ли неко од Мачвана да појасни технологију спремања влажног зрна кукуруза у најлон џакове (са колико влаге га најбоље радити и кад може да почне да се користи из џакова) јер овде у Срему никог нисам видео да то ради и друго питање је како се меље после тај кукуруз(лако или тешко) и са коликим процентом тог кукуруза може да се прави храна у мешаони .

Evo ja sam vec 1800kg potrosio novog kukuruza,pionir a24,prvi put sam samleo 700kg,ja ga ne pakujem u zrnu nego ga odmah meljem u plasticne vrece,istreskam dzak sto vise da se dobro sabije i popakujem dzak na dzak,vlaga je bila mozda i 30%,nisam merio nego onako odokativno,poceo sam ga davati nakon 2 dana,jarma je bila hladna,ubacio u hranu za debele svinje uzrasta od 40kg do 20% u smesu.pre neki dan sam samleo jos 1100kg ,mislim da je vlaga oko 25%,poceo sam davati i svinjama od 25kg isto samo 20%,za sada ne smem vise i nema za sada nikakvih problema,masam ga i za dojare i suprasne sve oko 20%. A ako se zrno spakuje u dzakove pa posle melje ne bi trebalo biti problema samo sto treba staviti vece sito,5,6mm,ja meljem na 5mm, stim sto je mlin,cekicar trofazni od 7,5kw pa nema problema. Moze neko od mojih Macvana malo i bolje da pojasni posto ja ovo radim relativno kratko vreme i jos da dodam da svinje jedu ko blesave.

markodjurdjevic
20-09-14, 21:36
To se melje sa sve komiljkom, jel?

xsale
20-09-14, 21:41
Dzabe bacas pare na dzakove,ako dajes odmah.Rasiris malo zrno i malo ga promesas lopatom da ne pocne da se greje,pogotovo ako imas vecu potrosnju.Cuvanje u zrnu je rizicno,posto svako ostecenje dzaka znaci da moras baciti ceo dzak,ovako kroz jarmu ne moze da prodje vazduh i pokvari se samo taj deo gde je usao vazduh

- - - - - - - - - -

To se melje sa sve komiljkom, jel?

Melje se ovrseno zrno

markodjurdjevic
20-09-14, 21:43
AA, pa ja novi kukuruz koristim u smesi od oko 25 posto tovljenicima, ima 10 dana..

Горан ДТ
20-09-14, 21:45
Кукуруз је ЗП427 и тренутна влага је 28% што значи да би следеће недеље могао да пробам са силажом.Имам јечам и пшеницу тако да га ни ја нећу ићи више од 20 посто и дали може ићи за прасад од 15-25кг

Petar 90
20-09-14, 22:04
Mene zanima energetska vrednost te silaze i da li bi moglo npr da se odradi kao i silaza za goveda,tj da li se ne kvari?ja bih primer ozidao silo jamu 4x2m i 1m visine i u nju radio nekih 80cm,da li bi to bilo dobro,tj zanima me da li propada brzo?

sviki
20-09-14, 22:13
Skrecem malo s trenutne teme, ali zanima me da li neko koristi tritikal u ishrani tovljenika, a da pri tome udeo tritikala nije manji od 20%?
Razmisljam se da posejem nesto tritikala, bas za ishranu svinja, a nikada ranije ga nisam koristio, pa je svaciji savet zasnovan na iskustvu dobro dosao!

kuka9
20-09-14, 22:46
Dzabe bacas pare na dzakove,ako dajes odmah.Rasiris malo zrno i malo ga promesas lopatom da ne pocne da se greje,pogotovo ako imas vecu potrosnju.Cuvanje u zrnu je rizicno,posto svako ostecenje dzaka znaci da moras baciti ceo dzak,ovako kroz jarmu ne moze da prodje vazduh i pokvari se samo taj deo gde je usao vazduh

Da ali nemam gde da stavim toliko zrno a sa 50ak dzakova sto je 1000 din u vise tura mogu da sameljem podosta kukuruza.

- - - - - - - - - -

[QUOTE=Горан ДТ;914155]Кукуруз је ЗП427 и тренутна влага је 28% што значи да би следеће недеље могао да пробам са силажом.Имам јечам и пшеницу тако да га ни ја нећу ићи више од 20 посто и дали може ићи за прасад од 15-25кг

Mozda bi mogao al 10ak posto i obavezno sa minazelom,zakiseljivacem i necim protiv proliva pa da postepeno povecavas.

- - - - - - - - - -

Skrecem malo s trenutne teme, ali zanima me da li neko koristi tritikal u ishrani tovljenika, a da pri tome udeo tritikala nije manji od 20%?
Razmisljam se da posejem nesto tritikala, bas za ishranu svinja, a nikada ranije ga nisam koristio, pa je svaciji savet zasnovan na iskustvu dobro dosao!

Tritikal je odlican za svinje,moze i 30% u recepturi, a i vise.

nesko2563
21-09-14, 07:09
Ja se nešto premišljam koju žitaricu da stavim kao dominantnu. Da li ječam, pšenicu ili tritikale.
Ječam me najviše povlači ali po nekim preporukama proizvođača premiksa koji koristim, pšenica je najčešće zastupljena. Tritikale bi možda bio zlatna sredina ali ne mogu nikakve konkretne podatke da nađem u vezi njega, sve je nešto šturo, rekla-kazala.

crni gruja
21-09-14, 08:36
Tritikale idi do 20% i nema brige >:({

sviki
21-09-14, 10:37
Definitivno cu posejati nesto tritikala, bas da probam. Probacu vise raznih receptura, s udelom od 20-40% tritikala, pa kako bude.

nesko2563
21-09-14, 12:53
nešto sam našao pa uporedio neke podatke o odnosima ječam-pšenica-tritikale i vidim da je tritikale bogatiji proteinima od ječma i pšenice ali takođe sadrži više energije.

Ova sad prasad su mi nešto čudna. Dugački su i vižlasti pa ne mogu baš lepo da ih ošacujem. Izmerio sam jedno i vaga kaže 26kg a ravno 88dana od prašenja. Ovo je prvi put da eksperimentišem tako da mi kukuruz ne prelazi 45%

nikola_VUK
22-09-14, 08:50
Jecam je majka za prasad i svinje uopste, tritikal nema tako svarljive proteine kao jecam, imao sam neku ibekinu tabelu koje su kolicine dozvoljene za razlicite kategorije i jedino jecma moze koliko hoces.

NIDŽA
22-09-14, 10:08
Istina, ja jecma idem 50 % i nema brige. Mesnatost je uvek dobra prirast takodje. Samo, tesko se ljudi odlucuju za njega jer kukuruza rodi po jutru duplo vise. Tako mnogi razmisljaju kod mene u okolini. Pa pogledajte Dansku, oni ni nemaju kukuruz, samo jecam i psenicu...... A najbolje svinje u evropi imaju, mozda i sire.

sviki
22-09-14, 10:24
Jecam je vrhunsko hranivo za svinje, ali mislim da mnogi potcenjuju tritikal!

Uostalom evo sta su studije pokazale! http://scindeks.ceon.rs/article.aspx?query=ISSID%26and%269128&page=6&sort=8&stype=0&backurl=%2Fissue.aspx%3Fissue%3D9128

vasilije bdp
22-09-14, 10:58
Poz za sve. Evo jedno pitanje za sve koji prave koncentrat sa superima i premiksima od firme Patetn CO. Vrsio sam jedan ogled sa prasadima i krmacam koje ih doje. U pitanju su dve rodjene sestre pripustene pod istim veprom i oprasene isti dan. Da sada su uvek bacale ujednacenu prasad i nisam primetio da je jedna bolja od druge, znaci uvek priblizno isti rezultat dobijem od njih. E sada jednu sam od pripustanja hranio koncentratom koji sam pravio sa superom a drugu sa koncentratom koji sam pravio sa premiksom i mojom sojom. Ova na prasenju sto je hranjena sa premiksom bacila je za nijansu krupniju prasad. E sad dok su sisali bili su ovi pod premiksom za nijansu veci. Kada sam ih odlucio ove sto im je majka jela koncentrat sa premiksom i mojom sojom sam nastavio da hranim koncentratom sa premiksom a ovim drugim sam pravio koncentrat sa superom. E tu sada nastaje razlika, ovi premiksasi krenuli skoro duplo bolje da napreduju od ovih sto jedu super. Za 20 dana razlika je bila nebo i zemlja u korist ovih sto jedu koncentrat sa premiksom, u proseku su za 3 kg tezi. Ne kazem da su ovi sa superom losi ali kad pogledam ove sto jedu premiks velika je razlika. Pa sada pitam vas koji tako hranite da li ste vi primetili tu razliku?

Shale
22-09-14, 11:09
Imam jedno pitanje, do sada sam u smešu stavljao na 100 kg prekrupe 20 kg sojine sačme, a sada sam nebavio sojinog griza, koliko njega da svljam na 100 kg prekrupe?

dulebdp
22-09-14, 12:08
Vasilije :i ja sam zadovoljniji sa premixom nego sa gotovim superom , već duže vreme idem samo sa premixom i mojim komponentama , gde nabavljaš sojinu sačmu

Petar 90
22-09-14, 12:10
@vasilije bdp (http://poljoinfo.com/member.php?25037-vasilije-bdp) Nisam primetio to iz prostog razloga jer ne koristim supere i ne vrsim oglede,ali se potvrdilo ono sto ja govorim svim clanovima,kad koristis premix ostale komponente odredjujes ti,i kolicinu cega i koliko stavljas kao i kvalitet,a super je napravljen tako da da u njega samo dodas zitarice....
Hocu da kazem da kvalitet soje i kolicina proteina u superu i u kocentratu koji pravimo sa premiksom je nejednaka i ne istog kvaliteta,s toga i praci polje napreduju od kocentrata koji sami pravimo....

@Shale (http://poljoinfo.com/member.php?1295-Shale) a koju grupu svinja hranis,je l' su u pitanju tovljenici?

Ranbobas
22-09-14, 16:59
Vasilije...Nije ti neophodno iskustvo drugih, kada si sam izvrsio ogled. Upravo ce nama koristiti tvoje iskustvo. >:({

Shale
22-09-14, 17:13
@Shale (http://poljoinfo.com/member.php?1295-Shale) a koju grupu svinja hranis,je l' su u pitanju tovljenici?

Da, jedni su tu oko 80-ak a ovi drugi preko 130 kg.

vasilije bdp
22-09-14, 18:51
Vasilije :i ja sam zadovoljniji sa premixom nego sa gotovim superom , već duže vreme idem samo sa premixom i mojim komponentama , gde nabavljaš sojinu sačmu

imam svoju soju i przionicu za kafu pa sam pecem i posle meljem i mesam. I to je to, cak sam primetio da ta soja sto je ja ispecem ne zaostaje puno za kupovnom sacmom, cak je i bolja od nekih sacmi sto mugu da se nadju u prodaji. Pozzz za sve!

Petar 90
22-09-14, 18:52
Da, jedni su tu oko 80-ak a ovi drugi preko 130 kg.
Ma nema potrebe da menjas kolicinu ,ja licno bih iso isto 20kg,samo dobar premix i nema brige :)

nesko2563
22-09-14, 22:50
vasilije bdp
To je već svima nama ovde poznato da premix u koncentratu koje je sastavljeno u svojoj režiji uvek daje bolje rezultate od supera. Uvek je ta "proteinska komponenta" koju proizvodjaci stavljaju u super skuplja od tvoje i skoro uvek tu "sojina sačma" može samo da se piše pod navodnicima jer uglavnom ti uvale griz po duplim cenama ili suncokretovu sačmu po troduplim i još pride te zakinu i za koji gram premiksa ili ti uvaljaju kojekakve skladištarske prašinčine. Takav smo jad od naroda da kada kupuješ, uvek moraš da strahuješ šta će ti uvaliti a u stočnoj hrani je to sasvim moguće jer stoka nema jezik da ti kaže šta upravo jede.
Najskuplja i najgora receptura gde ti sam određuješ odnose komponenti je uvek bolja od bilo kog supera ili gotovog koncentrata.

A to da li je patent ili neki drugi od gomile drugih proizvođača stočne hrane to nema veze. Svi oni gledaju da njima bude dobro. To što se određeni proizvođači više otvaraju za dobru reklamu, to nije merilo kvaliteta. Lako je u Srbiji prodavati kvalitet ali zašto bi to radili ako ne moraju, neki se malko potrude a nekima je minimalizam primamljiviji.
U dolini slepih, jednooki je kralj!

xsale
23-09-14, 10:54
Pa koliko ja znam uglavnom radnici koji rade u fabrikama stocne hrane drze svinje i to iz godine u godine povecavaju,ovde sto ja znam drze po 40-50 komada,neki i vise ,puse Davidoff,a rade za platu od 20 hiljada,svaki dan osim nedelje i predje im preko ruku po 20 tona robe,a ne napusta ni jedan.E te njihove svinje hrane oni koji kupuju njihovu hranu,a bude jos i sacme i ostalih komponenti ispod ruke po nesto nizoj ceni.To je nemoguce spreciti,jedino da se potpuno automatizuje sve,ali i onda onaj koji puni masinu umesto dzaka sacme izruci dzak mekinja sto se ne primeti odmah,ali se na svinjama kroz tov itekako primeti

miki83
03-10-14, 12:58
Pozdrav!svinje su mi oko 170 kg,al su poceli da imaju rjedju stolicu,nije proliv,dali da smanjim postotak premiksa,dosad sam sve 3% isao.?ako je do toga mozda?inace mi se cine normalno,zdrave,jedu...lijep pozdrav

Petar 90
03-10-14, 13:35
Pozdrav!svinje su mi oko 170 kg,al su poceli da imaju rjedju stolicu,nije proliv,dali da smanjim postotak premiksa,dosad sam sve 3% isao.?ako je do toga mozda?inace mi se cine normalno,zdrave,jedu...lijep pozdrav
Koliki je procenat proteina u koncentratu koji im dajes?

miki83
03-10-14, 14:04
Mijesam ovako 55 kukuruz,25 jecam ljuskar,10 sojina sacma,7 stocno,3 kg premiks aminogold,sanocid 0.250

miki83
03-10-14, 19:32
Mislim da je procenat oko 12-13%

MONTOYA
16-10-14, 18:43
Znali neko dal smem davati svinjama kukuruz koji je počeo da se greje
imam nekšto kukuruza kad sam pravio puteve za branje vlaga 21% i počeo je da se greje,dal smem mleti i davati svinjama ,možda uz dodatak minazela?

Miloš D.T
16-10-14, 18:53
Što da se zajebavaš sa tim,daj ga govedima bez zajebancije.

MONTOYA
16-10-14, 18:58
Imam 4t,ne mogu to govede tako brzo pojesti

milan971
16-10-14, 20:55
Dzakiraj to dok nije poceo da zeleni...

MONTOYA
16-10-14, 21:06
To sam sutra i planirao ali ne znam dal sme topao ili vruć da se pakuje

KishRobert
16-10-14, 21:13
Kad vec "vatra" prodje kroz njega,on je gotov.Mislim nije za upotrebu,samo za grejanje.

milan971
16-10-14, 21:20
Samo manje stresaj vrece da nebi pucale po savovima i kad pakujes obavezno sav horizontalno. i ne vise od 4 reda.

sviki
17-10-14, 18:49
Nakon koliko vremena krecete da trosite nov kukuruz iz cardaka? Elem, ja vec sigurno barem deceniju koristim iskljucivo vestacki susen kukuruz, a sad neki dug moram da zatovrim kroz kurkurz koji je smesten u cardak.
Kad smem bez bojazni da pocnem kruniti i davati svinjama taj kukuruz, s obzirom da je pre dve nedelje smesten u cardak sa ~28% vlage!

telnett
17-10-14, 19:12
Po meni odmah sa tim da se krene sa 5% pa svaka sl tura hrane po 5% vise do 15 20 procenata u pocetku neko vreme dok se malo ne osusi pa posle i vise .

nadalj#
17-10-14, 19:46
Nakon koliko vremena krecete da trosite nov kukuruz iz cardaka? Elem, ja vec sigurno barem deceniju koristim iskljucivo vestacki susen kukuruz, a sad neki dug moram da zatovrim kroz kurkurz koji je smesten u cardak.
Kad smem bez bojazni da pocnem kruniti i davati svinjama taj kukuruz, s obzirom da je pre dve nedelje smesten u cardak sa ~28% vlage!
Sme on da se se koristi i sa 30 vlage, ali ne moze dugo da stoji konc. Naime ne sme da se zadrzava dugo u hranilici da se ne ubudjavi. Cak i pilicima koji su mnogo osetljiviji od svinja mi smo davali sa vlaznim kuk. bez posledica. To svakako nije najbolje resenje ali moze da prodje. Mnogo veci problem je taj vlazni kuk. samleti i izmesati jer se jako lepi na sito i zagusuje mlin .

sviki
17-10-14, 20:11
Sme on da se se koristi i sa 30 vlage, ali ne moze dugo da stoji konc. Naime ne sme da se zadrzava dugo u hranilici da se ne ubudjavi. Cak i pilicima koji su mnogo osetljiviji od svinja mi smo davali sa vlaznim kuk. bez posledica. To svakako nije najbolje resenje ali moze da prodje. Mnogo veci problem je taj vlazni kuk. samleti i izmesati jer se jako lepi na sito i zagusuje mlin .

Hvala za info, znaci mi mnogo. U mlin ce ici mesan sa zitom, jecmom i starim kukuruzom, i verujem da nece biti problem da se izmesa u horizontalnoj mesaoni!

tile 1977
17-10-14, 20:32
a sta radite sa onim sto je malo budjav? meni je ns6030. 10% kvarni vrhovi

boxkole
18-10-14, 00:52
Obavezno adsorbent mikotoksina u hranu !

Ranbobas
19-10-14, 18:11
Ja pa imam proslogodisnji okrunjen kukuruz, koji je imo napad leptirica i kukur. ziska i tada je bio upaljen, tretiran Acctelicom i izgledalo je uspesno, ali sada opet ziska ima. A jos i malo mi je prokisao krov u jednom delu, tako da je i sad podpaljen pri dnu i ima pri dnu budjavog. Lopatam ga povremano, izbacujem skroz ubudjao, upotrebljavam samo iz gornjeg sloja za tovljenike, oprasio ga minazelom+ da malo upije vlagu i to je to.. Sa aktelicom ne smem ponovo, ali sta mislite nekim praskom, koji ima neku drugu aktivnu materiju, da pobijem zizak?.. U recepturi ga koristim sa manjim udelom u odnosu na ostale zitarice. Izvinite malo na :){{

nesko2563
19-10-14, 23:24
Apsolutno isti problem imam. Nekoliko naleta žižaka, tretiran etiolom već, opet žižci, još i navlažio pa se upalio. U slojevima je blago zelenkast. U drugom skladištu imam zdravog pa mešam. Čekam malo da se novi prosuši pa ću mešati ali da ga bacam, nikako.
Etiol u prahu isto roka bube ali ne znam kolika mu je karenca. To je kratkotrajno rešenje.
Za sad ovako sa dodatkom minazela pa ćemo videti za dalje. Jedu normalno, nisam primetio ništa čudno.

xsale
20-10-14, 19:50
Ja sam pre neku godinu prskao dva puta astelikom i nije vredelo.Kupio sam onda K-obiol i resio problem

nadalj#
23-10-14, 06:14
Ja sam pre neku godinu prskao dva puta astelikom i nije vredelo.Kupio sam onda K-obiol i resio problem
Actelik je zgodan sto ima malu karencu, a izgleda da polako postaje za ziske, rezistentan , tako da cemo morati da trazimo sl.resenje. Inace trenutna cena konc. za tovljenike, moze da prodje sa 24 din. kg. Naravno u domacoj reziji.

mbranko
23-10-14, 07:13
Ranbobas (http://poljoinfo.com/member.php?10032-Ranbobas)

Raspitaj se u trgovinama za dijatomejsku zemlju (kod mene se prodaje pod imenom Protect It) nema karencu i bez problema rješava manje napad žiška i moljca. Može se koristiti i preventivno prilikom skladištenja žitarica.

marre2
27-10-14, 13:12
danas sam poceo da hranim prasice sa patent-co premiksom,da li da se drzim njihove recepture ili da menjam nesto?

Dejo_Joe
27-10-14, 15:20
Ja hranim 55 kuruz,20 zito,17 soja sacma,5 stocno brasno i 3% indy premium patent.sta vi kazete na to?

Ranbobas
27-10-14, 19:14
danas sam poceo da hranim prasice sa patent-co premiksom,da li da se drzim njihove recepture ili da menjam nesto?A sto bi ti tu nesto menjo?.., ako su ti na primer dostupne sve komponente iz njihovih predloga recepture.

crni gruja
27-10-14, 19:33
[QUOTE=Dejo_Joe;925326]Ja hranim 55 kuruz,20 zito,17 soja sacma,5 stocno brasno i 3% indy premium patent.sta vi kazete na to?[/QUOTE
Smani soju na 1.2kg i dodaj suncoktet 0.7 kg jeftinije za neki dinar mozes da smanjis kukuruz i digni zito, dobijas jacu proteinsku vrednost.. zeolit ili minazel obavezno..>:({

Dejo_Joe
28-10-14, 08:01
Da,minazel stavljam oko 0.3%-0.5%. Hvala Grujo na predlogu,razmotricu,ne znam cenu sunc sacme,raspitacu se danas,kako se krece ona inace? i sta predlazes onda na kukuruz i zito,koja kombinacija?

crni gruja
28-10-14, 09:35
Suncokret sacam33% 28 din . asto se tice odnosa kukuruz ..psenica .. jecam ,, idi razmeru kakvu godhoces jer ja sam za tov koristio neke SANO-ve [redloge .. ako mi verujes nigde kukuruza nema .. izgurao sam kompletan tov za psenicim , jecmom i razi,.. tako da osnova ne mora da bude kukuruz ,,, samo opusteno .. ne drzi se nikakvih receptura .. ispostuj soju // sojin griz . ona ti je jeftinija i ima 9% masti . sa kombinacijom sa suncokretom i da vidis kakav je tov .. pozz

tile 1977
28-10-14, 14:33
jel za krmace boli griz ili sojina pogaca

- - - - - - - - - -

jel za krmace boli griz ili sojina pogaca

crni gruja
28-10-14, 16:49
Sta god nadjes ima masti u sebi i zadovoljava sa proteinima ,,

nesko2563
28-10-14, 19:25
Dobra je kombinacija kad se ima ječma i pšenice a manjak kukuruza. Može kukuruz potpuno da se izbaci. Ječam-pšenica, 3:1 i smanji se procenat sojinih proizvoda za 5-8%

tile 1977
28-10-14, 21:36
Sta god nadjes ima masti u sebi i zadovoljava sa proteinima ,,
imao sam problem krmace mi kaliraju u 3-4 nedelji sad doiljama dajem po 14 kg sojine pogace,25kg brasna,3kg premiks,62 kukuruz. ali su mi rekli kad su suprasne dosta im je 2-3kg konc.ja im dam i po 4 ali mi se cini da bi jos jele.

- - - - - - - - - -

za suprasne pravim sa 10kg sojine pog.

nesko2563
29-10-14, 06:57
Pa htele bi one ali ti ne smeš da im dopustiš da se utove. Teže se prase, povećavaš rizik oštećenja nogu u punoj suprasnosti, komplikacije pri prašenju... Šta ti vredi krmača koja u zadnjem periodu suprasnosti zbog svoje težine povredi noge. Ima tri recepture za krmače. Ona za period suprasnosti. Za period dojenja. Treća za period od odvajanje prasadi pa do sledećeg estrusa i oplodnje. Taj treći i najkraći period ti je jedino moguće vreme kada ti nju možeš da dobro uhraniš i "popraviš" tzv flašing.

tile 1977
29-10-14, 20:18
Pa htele bi one ali ti ne smeš da im dopustiš da se utove. Teže se prase, povećavaš rizik oštećenja nogu u punoj suprasnosti, komplikacije pri prašenju... Šta ti vredi krmača koja u zadnjem periodu suprasnosti zbog svoje težine povredi noge. Ima tri recepture za krmače. Ona za period suprasnosti. Za period dojenja. Treća za period od odvajanje prasadi pa do sledećeg estrusa i oplodnje. Taj treći i najkraći period ti je jedino moguće vreme kada ti nju možeš da dobro uhraniš i "popraviš" tzv flašing.
jedna krmaca jede dobrolepo izgleda ali kad prodje tri nedelje dojenja prestane da jede i onda kalira.

- - - - - - - - - -

jedna mlada krmacica se sad oprasila 13 komada,za prvi put odlicno

nju-viliđ
13-11-14, 10:35
Uzeo sam prasice 6 tjedana stari, mijesam im sano pigi 25% i 75% žitarice. zanima me koliko da im dajem po danu hrane po prasicu?

crni gruja
14-11-14, 17:07
Kreni sa po 300 gr za dan znaci 3x 100 x koliko komada imas .. pa prati kako jedu , od obroka do obroka mora sve da pojedu

Ranbobas
15-11-14, 18:37
Ja im dajem upola od toga, u prvih 5. dana od zalucenja. Znaci 150 gr. po prasetu - dnevna doza. U dva obroka podeljena. Kasnije povecavam do 4-5 % od telesne mase.

crni gruja
15-11-14, 22:12
to si u pravi ja krecem kad odlucim sa 100 gr i polako dizem . ali svopod kontrolom , ali on je naveo da su prasad 6 nedelja
Uzeo sam prasice 6 tjedana stari.. tako da oni vec mogu da jedu po 300 gr

Ranbobas
16-11-14, 00:31
Da.. u pravu si!, Logicno sam razmisljao da mu je problem zalucenje, jer pojedini zalucuju u 6-u nedelju. Hteo bih da dodam, da se retko odlucujem da hranim po volji, nego da uvek pratim da bude u tom optimu oko 5% T.M. Svinja je to, nezna koliko joj je dosta i onda bude problema.

crni gruja
16-11-14, 13:22
Obrocena ishrana od pocetka pa do kraja tova. kontrolisana ishrana .. najbolje rezultate daje .. provereno

Nedeljko A.
16-11-14, 14:29
Imam problem. Tovljenici sada imaju oko 60 kg, inace su i do sad slabo jeli trebali su vec imati 110 kg ali do sad su jeli. Od pre 10-tak problemi sa ishranom, hranilice punE oni nece da jedu. Promenim koncentrat jedu 2 dana pa opet nece, dodajem stimulan opet im zanimljivo dan dva pa onda opet slabo jedu, ne znamo vise sta da radimo.

Zolika
16-11-14, 18:56
Potpunu smesu dajes ili sam pravis koncentrat?

Nedeljko A.
17-11-14, 03:16
Pravili smo sami koncentrat, pa sad da ne nabrajam sve sastajoke (izmedju ostalog i fabricki koncentrat koji se ubacivao).

crni gruja
17-11-14, 07:12
Da ne jede jedno dva .. a ovako 10 komada . malo zabrinjavjuce deluje , razmisljam ^-^

nesko2563
17-11-14, 09:51
da im se možda ne sviđa neka od komponenti?

Petar 90
17-11-14, 12:43
Pravili smo sami koncentrat, pa sad da ne nabrajam sve sastajoke (izmedju ostalog i fabricki koncentrat koji se ubacivao).
Probaj da ubacis malo so u koncentrat,a bilo bi dobro ako imas malo deteline ili duleka,tikvi.....ja sam imao isti problem i kada sam primenio ovu taktiku krenuli su opet da jedu normalno

Nedeljko A.
17-11-14, 18:52
Dajem im budeve, oko toga da se poubijaju sad. Da, to je pocelo od kad je novi kukuruz stigao, ali nisu naglo presli na njega vec postepeno. Izbaceni su pokvareni klipovi, kukuruz stoji vec mesec dana u cardaku. ^-^

telnett
17-11-14, 19:57
Prikoci ti malo sa tim dulecima i bundevama, svince kada oseti slast zelenog zaboravlja na koncentrat i raste dlaka a bome i njuska ^-^. Moze po malo i to kada su se najeli koncentrata .

tile 1977
17-11-14, 20:49
Prikoci ti malo sa tim dulecima i bundevama, svince kada oseti slast zelenog zaboravlja na koncentrat i raste dlaka a bome i njuska ^-^. Moze po malo i to kada su se najeli koncentrata .
dali da dajem krmacama detelinu pored koncentrata? jedan kolega me ubedio da je izbacim ali sad nemam nikakve zarade,pojedu 4 do 5kg konc, a kad doje i po 10kg

nadalj#
18-11-14, 06:12
Dajem im budeve, oko toga da se poubijaju sad. Da, to je pocelo od kad je novi kukuruz stigao, ali nisu naglo presli na njega vec postepeno. Izbaceni su pokvareni klipovi, kukuruz stoji vec mesec dana u cardaku. ^-^
U selu se mnogi zale razlog NEUKUSAN kukurz promenu kuk. stanje normalno, neko cak pored svog kukuruza pozajmljuje ili kupuje za ishranu, probaj ako do sad vec probao , mozda ce biti rezultata.

Amater83
18-11-14, 09:00
I kod mene isti problem,slabo jedu novi kukuruz,konkretno ns 6030,probali smo Dekalb za vrsenje,taj su jeli,ali je problem sto smo malo ostavili kuci,sreca pa ima jecma pa povecam kolicinu jecma u odnosu na kukuruz,i onda jedu.

telnett
18-11-14, 09:31
dali da dajem krmacama detelinu pored koncentrata? jedan kolega me ubedio da je izbacim ali sad nemam nikakve zarade,pojedu 4 do 5kg konc, a kad doje i po 10kg

Moze detelina ili bilo sta sto je celuloza jer je svinji potrebna za probavu . Nesto jedu radije nesto slabije ali ipak jedu jer nema drugo . Za celulozu/vlakna vazi da se daju kada je pojeden glavni obrok da se ne bi stvorila zavisnost i smanjenje apetita na osnovnu hranu .

Probajte malo zamesati i neke druge zitarice u hranu da malo dobije slast , jecam zito sirak tritikal sta god .

crni gruja
18-11-14, 13:37
Ne bih davao nista, hoces da ustedis ,, pa dodje do proliva ,, jebo car vajdu ako razumes ako ne daj sta ti dodje pod ruku

tile 1977
18-11-14, 18:26
Ne bih davao nista, hoces da ustedis ,, pa dodje do proliva ,, jebo car vajdu ako razumes ako ne daj sta ti dodje pod ruku
ne bi davao sve zivo samo detelinu i to bi prekinuo pred prasenje. imam jutro deteline a krljam sam koncentrat,pojedu za 3 meseca 180000 din a dobijem za prasice 230000din,zar detelina nema proteine?

rekreativac
18-11-14, 20:01
samo ti daj lucerke(bolje suve) i nista im nece faliti
u knjizi "ishrana stoke na seoskom posedu"kazu za suprasne krmacei nazimice ide koncentrata(13% prot) 2-2,2 kg na dan ili 1-1,5kg konc + 5kg zelene mase ili 1,5-2kg sena

Fantastiko015
18-11-14, 21:35
Ja moje krmace pustam ujutru sat do sat ipo da pasu tako isto i pred mrak. Sve do prasenja kad se oprase, posle 2-3 dana opet ih pustam. Do sad nisam imao problema sa prolivom i sl.
Moze li mi neko reci nesto o Sanders hrani. Ovde kod mene je mnogi hvale. Mada ja Sano ne bi menjao ni zasta :)

Zolika
18-11-14, 21:59
Ja hranim sa sandersom... zavisi sta te interesuje. Za krmace i tov extra, za prasad jos nemam pravu sliku, a cene su kod njih povojne.

nesko2563
19-11-14, 10:34
Takođe hranim sa sandersom već izvesno vreme. U početku sam samo koristio premiks za tovljenike a kasnije i supere za prasad. Tov je extra. Nisu mi nešto posebno što se tiče supera za prasad. Možda sam trebao i tu da idem sa premiksom al ima dana za megdana.

padreex
19-11-14, 10:49
Svinje u tovu,hranim po recepturi:
45 kg kukuruz
15kg ječam
12kg stočno
10 kg sojina sačma
5 kg sojin griz
5 kg sunc.sačma
3 kg kvasac
2 kg kostomix
Indy Tov 3% Patent Co

Da li nešto treba menjati?

Dejo_Joe
19-11-14, 12:26
Pandrex* a sto ubacujes jos i kvasac i kostomix,to nije u recepturi. po svojoj volji ili po nekoj preporuci? jer ja imam problema sa svinjama,pominjao sam prekljuce u temi bolesti svinja a odnosi se na propadanje na zadje noge,pa sam mislio i ja jos nesto da ubacim....el moze neka pomoc oko toga jos i od ostalih da cujem?

padreex
19-11-14, 12:49
Od početka tova i još dok su bili prasići im ubacujem kostomix i svinje su mi stabilne na nogama i lako ustaju.Moja receptura.

Послато са Telenor_Smart користећи Тапаток 2

Zolika
19-11-14, 18:22
Takođe hranim sa sandersom već izvesno vreme. U početku sam samo koristio premiks za tovljenike a kasnije i supere za prasad. Tov je extra. Nisu mi nešto posebno što se tiče supera za prasad. Možda sam trebao i tu da idem sa premiksom al ima dana za megdana.
Za prasad premixe imaju od 8-12kg to je 8posto i od 12-25 to je 4 posto.Probao sam da izostavim 8postotnih, ali to nije uspelo kako treba, sad idem po redom pa cu videti dali odradi kako treba. Cene premixa su dobre, ali najvaznije da u recepturi moze sunc sacma sto jeftini izmesan koncentrat.

kuka9
19-11-14, 18:51
Koje su cene tih sanders premixa,ako neko zna za svinjski program i meni se nesto nudi al ne znam kakav je.

- - - - - - - - - -

Pandrex* a sto ubacujes jos i kvasac i kostomix,to nije u recepturi. po svojoj volji ili po nekoj preporuci? jer ja imam problema sa svinjama,pominjao sam prekljuce u temi bolesti svinja a odnosi se na propadanje na zadje noge,pa sam mislio i ja jos nesto da ubacim....el moze neka pomoc oko toga jos i od ostalih da cujem?

Probaj promeni premix,sojinu sacmu ili pogacu ,sta vec dajes a mozes da dodas i kostovit.

Rikverc
19-11-14, 18:59
[QUOTE=kuka9;932047]Koje su cene tih sanders premixa,ako neko zna za svinjski program i meni se nesto nudi al ne znam kakav je.

- - - - - - - - - -..........
Sandersov mixi tovPremix 3% placam 140 dinara a 4% mixi suni 160..
inace koristim i supere a i gotove smese hrana je extra...prezadovoljan sam.
Tovljenikw izbacujem za rekordno vreme.
prasad za 75 dana od prasenja 30kg bez ikakvih problema.

Zolika
19-11-14, 19:28
Dajes li cremy star i pigsty 8s?

Rikverc
19-11-14, 23:04
Dajes li cremy star i pigsty 8s?

Dajem oba...cremystar je po meni najbolji predstarter koji sam ikad probao...
a sa Pigstijem sam isto prezadovoljan budi oprezan kakvog su ti kvaliteta sirovine.
u toj fazi sam krenuo sa komplet smesom porkistar i extra je.

Zolika
19-11-14, 23:55
Sa pigstiem hranim po njihovoj recepturi. do koje kilaze si iso stim?

crni gruja
20-11-14, 11:15
ne bi davao sve zivo samo detelinu i to bi prekinuo pred prasenje. imam jutro deteline a krljam sam koncentrat,pojedu za 3 meseca 180000 din a dobijem za prasice 230000din,zar detelina nema proteine?

Ja sam rekao za dojare da ne jedu detelinu ,, suprasne mogu nije problem
a sto se tice matematike imas neki problem ,, zavisi od legla i od svega pomalo .. ako uzmes u obzir da krmaca pojede dnevno 2.5 kg . uzmi olovku i papir i saberi ,,digitorn ti ne valja ,,

tile 1977
20-11-14, 12:14
Ja sam rekao za dojare da ne jedu detelinu ,, suprasne mogu nije problem
a sto se tice matematike imas neki problem ,, zavisi od legla i od svega pomalo .. ako uzmes u obzir da krmaca pojede dnevno 2.5 kg . uzmi olovku i papir i saberi ,,digitorn ti ne valja ,,
moje jedu 4 do 5kg konc.to sam lupio u afektu za 180000,ali racunaj da 8 koje se sad prase jedu 40 kg dnevno kao suprasne a kad se oprase 5 nedelja po 8,10kg kako koja.

kuka9
20-11-14, 20:21
Dajem oba...cremystar je po meni najbolji predstarter koji sam ikad probao...
a sa Pigstijem sam isto prezadovoljan budi oprezan kakvog su ti kvaliteta sirovine.
u toj fazi sam krenuo sa komplet smesom porkistar i extra je.

Posto je predstarter,starter,za doj i sup, ako znas cene.

Janosh
20-11-14, 20:36
Moze li mi neko reci kako je zadovoljan sa ovim trenutno Sano proizvodima u tipu Pigija I predstartera? Ovde se nesto prepakuju u kese po par kg. Ne znam dali to nesto nasi prepakuju ili tako stize iz Inostranstva. hvala

Zolika
20-11-14, 21:22
Posto je predstarter,starter,za doj i sup, ako znas cene.
Predstarter 170,5
starter8-12kg 67,6
starter 12-25 45,55
doj 40,7
sup 35,2
sa superima ili premixima izlazi to jeftinije.

Rikverc
20-11-14, 23:04
Predstarter 170,5
starter8-12kg 67,6
starter 12-25 45,55
doj 40,7
sup 35,2
sa superima ili premixima izlazi to jeftinije.

Jeste inache super 35% za tov Porkino mi se isto extra pokazao into najbolja kombinacija mi je sa psenicom.
Cena mu je negde oko 78 dinara.

- - - - - - - - - -

Moze li mi neko reci kako je zadovoljan sa ovim trenutno Sano proizvodima u tipu Pigija I predstartera? Ovde se nesto prepakuju u kese po par kg. Ne znam dali to nesto nasi prepakuju ili tako stize iz Inostranstva. hvala
Hranio sa SAnom presao na Sanders ...
mnogo bolji rezultati sa nizom cenom...probaj ne znam da li i a negde kod tebe u kraju

Zolika
20-11-14, 23:36
Porkino sam uzimao dok nije bilo soje... onda je ispalo tek jeftino, sad premix uzimam, i posebno soju.

Fantastiko015
20-11-14, 23:47
Mislis li na premix ili koncentrat. Ja koristim ceo sanov program i zadovoljan sam. Jedino sto dok prasici sisaju dajem im 5-6 dana Patentov pred starter posle nasavljam sa Sano.

nesko2563
21-11-14, 06:51
Meni se sviđa sanders jer ne forsiraju toliko sojinu sačmu odnosno, sojina sačma postaje najbitnija tek tamo negde krajem tova.

padreex
21-11-14, 19:20
Svinje u tovu,hranim po recepturi:
45 kg kukuruz
15kg ječam
12kg stočno
10 kg sojina sačma
5 kg sojin griz
5 kg sunc.sačma
3 kg kvasac
2 kg kostomix
Indy Tov 3% Patent Co

Da li nešto treba menjati?

Jel hoće neko da da svoje mišljenje o recepturi?

Janosh
21-11-14, 19:39
Mislis li na premix ili koncentrat. Ja koristim ceo sanov program i zadovoljan sam. Jedino sto dok prasici sisaju dajem im 5-6 dana Patentov pred starter posle nasavljam sa Sano.

Ranije smo hranili male sa koncentratom, a premix za tovljenike. Bili su dobri. Pitam generalno.

Fantastiko015
21-11-14, 20:06
Aminogld i Sugi nema im ravnog, ja sam prestao posto nemam svoju soju, pa uzimam koncentrat Sano Premium Forte . I Pigi je dobar. Stim sto sa Premiumom Forte pravis 175-200kg hrane.

Janosh
21-11-14, 20:10
Znam imam svoju soju I suncokret.

mmfarmapi
22-11-14, 06:49
Dali neko ima iskustvo sa Protamino premium forte MAIS

jucin
22-11-14, 11:34
Imam kukuruz,jecam i suncokretovu sacmu i dodajem Jabuka Pancevo premikse.Za uzrast od 25-60 kg BANFUL 3%,a od 60-100 kg BANFINIS 2%.Tovim svinje samo za sebe,a soja mi je skupa.Koje kolicine ovih komponenti treba da upotrebim da bih dobio neki solidan koncetrat?I naravno dodajem kostovit,neki premiks sa selenom,minazel,i moze li da prodje bez soje?

nikola_VUK
22-11-14, 20:23
Dali neko ima iskustvo sa Protamino premium forte MAIS
Koliko sam cuo, nova linija proizvoda im je haos dobra, tako da ce igranka biti na trzistu, idu recepture sa po 4-5kg manje soje!

Joks
22-11-14, 22:33
Kolege u nasem kraju niko ne seje soju, ja planiram na prolece da posejem 15-ak ari za probu za svoje potrebe. Interesuje me u kom procentu u ishrani tovljenika ide kad bi je ja sam termicki(pecenjem) obradjivao?

Simic
22-11-14, 23:01
Joks 15% i uzivaj bice tovljenici celavi,ali samo termicki obradjenu 10 minuta nq 150 stepena

markodjurdjevic
23-11-14, 08:21
Jel hoće neko da da svoje mišljenje o recepturi?
Izbacio bih kvasac i kostomix,ostalo je po meni idealno.

crni gruja
23-11-14, 08:37

Dok su na sisi pojedu po 1kg PATENT desetku -predstarter, nastavljam sa PIGGY Sano i za sada odlicno napreduju

Fantastiko015
23-11-14, 08:38
Koliko sam cuo, nova linija proizvoda im je haos dobra, tako da ce igranka biti na trzistu, idu recepture sa po 4-5kg manje soje!
Jel to koncentrat ili premix ? Meni to nisu ponudili ovi iz Sano

crni gruja
23-11-14, 08:40
Super 25/1.. 3050 din 41% proteina,, idem 25% do kraja a (treba da se skina grover na 20 % )

sasha015
23-11-14, 10:38
Jel koristi neko domace proizvodjace.Gebi,Farmcommerc,Jabuku,Hrana produkt...

kuka9
23-11-14, 21:28
Dok su na sisi pojedu po 1kg PATENT desetku -predstarter, nastavljam sa PIGGY Sano i za sada odlicno napreduju

Kolega samo mala ispravka,patent desetka nije predstarter nego starter.

crni gruja
24-11-14, 00:00
Kolega samo mala ispravka,patent desetka nije predstarter nego starter.

Da se na zabedjujmeo nisam raspolozen.. Patent.co Prasad

Premiksi

INDY DESETKA
10% u smeši za prasad od 7 dana

INDY STARTER 4%
4% u smeši od zalučenja do 15kg

jucin
24-11-14, 11:51
Hoce li ili moze li neko od vas strucnjaka da odgovori na pitanje br.2152?HVALA

boxkole
24-11-14, 12:36
Imam kukuruz,jecam i suncokretovu sacmu i dodajem Jabuka Pancevo premikse.Za uzrast od 25-60 kg BANFUL 3%,a od 60-100 kg BANFINIS 2%.Tovim svinje samo za sebe,a soja mi je skupa.Koje kolicine ovih komponenti treba da upotrebim da bih dobio neki solidan koncetrat?I naravno dodajem kostovit,neki premiks sa selenom,minazel,i moze li da prodje bez soje?

25-60kg: Kukuruz-60%; Ječam 18%; Sojina pogača 15%, Suncokretova sačma 4%, Premiks 3%
60-100kg: Kukuruz 56%; Ječam 28%; Sojina pogača 10%, Suncokretova sačma 4%, Premiks 2%

Bez sojine sačme ili pogače teško da možeš na napraviš ikakav koncentrat, mislim da ibeka panto ima neki premiks gde može samo suncokretova sačma, raspitaj se kod njih. Sojna pogača je jeftinija od sačme, pa probaj sa njom.

Zolika
24-11-14, 14:15
Vet zavod ima neki premix zove se jeftin tov isto sa sunc sacmom..

kuka9
24-11-14, 18:00
Da se na zabedjujmeo nisam raspolozen.. Patent.co Prasad

Premiksi

INDY DESETKA
10% u smeši za prasad od 7 dana

INDY STARTER 4%
4% u smeši od zalučenja do 15kg

Vidis da si i sam napisao premixi,predstarter je kompletna smesa i ne pravi se u svojoj reziji,10% I 4% su premixi za starter a patent ima granulice kao predstarter. Nemoj odmah da se drndas kad nisi u pravu ,samo sam hteo ne zlonamerno da te ispravim.

crni gruja
24-11-14, 18:06
Nisam nadrndrdan ,, kao zna sta ima od patenta zna ne mogu da se ponavljam po 100 x koristim samo premikse a poceo i supere .. gotov koncentra ne kupujem od 7 dana moze da bude samo predstarter a u Sanu nema grovera . nego su ga krstili starter I i starter II.. vazno je da smo se ti i ja razumeli , a kome treba objasnjenja tu smo...>:({

Vlado 89
26-11-14, 20:47
Jel neko koristi Patentov premix Grover 3.5%? Pravim sebi racunicu a na patentovom sajtu su nesto pobrkali sa recepturom pa ne znam kako da doziram ostale komponente?

crni gruja
26-11-14, 21:23
Koristio godinama sta te muci ... odlican...

Vlado 89
26-11-14, 21:27
pa sta koliko ide, kukuruz, jecam, stocno brasno, psenica ide li jos nesto?

crni gruja
26-11-14, 21:29
stocno 5%.. idi slobodno 25 % soju i resto podeli sta god imas psenicu jecam kukuruz ,, i udri

Vlado 89
26-11-14, 21:46
Imam samo kukuruza, kontao sam da kupim sojinu sacmu i jecam pa kako bude. nije puno 25% sojine sacme za prasad?

crni gruja
26-11-14, 21:57
Samo me poslusaj i da vidis sta se radi a mozes umesto soje .. sojinu pogacu ona ima 9% masti nju ides 25-26% i ne sekiraj se>:({

dragan.kovacev
26-11-14, 22:08
Dali moze sojim griz u potpunosti da zameni sojinu sacmu, i dal treba da se stavlja vise jel ima manje proteina od sacme?

Vlado 89
26-11-14, 22:10
SIROVINE
%
%
%
%

Kukuruz
48,00
51,50
56,50
51,00

Ječam
20,00
20,00
15,00
15,00

Pšenica
5,00
15,00
22,00
7,50

Pšenično stočno brašno
23,50
10,00
3,00
23,00

Sojina sačma
3,50
3,50
3,50
3,50

Sojin griz
100,00
100,00
100,00
100,00

PAN Grover 3,5%
48,00
51,50
56,50
51,00

Ukupno
20,00
20,00
15,00
15,00

vidis li zbunjujuce procente komponenti? :-)

MONTOYA
26-11-14, 22:11
Može da zameni,ja sam ubacivao 10%više

dragan.kovacev
26-11-14, 22:54
E super, imam griza koliko neces :))

miki83
27-11-14, 10:06
Jučer sredjena dva bravca,jedan 170 drugi 190 kg...12.04 kupio ih sa 32 kg.hranio iz početka sa koncentratom gotovim,gebijev.zatim prešao na super 35% isto gebi.od osmog mjeseca počele sam praviti smjesu sam uz aminogold 3%.prirast je većem 0.710 a manjem 0.610.dobijali su od osmog mjeseca po 3 kg hrane dnevno po komadu.ja sam prezadovoljan sa mesnatoscu,oko plecaka i butki nema skoro sama koža,..d vas pitam sada,dal sam mogao davati malo više hrane?mislim da su mogli biti i teži!?i još se jednom potvrdilo da je bolje sam praviti hranu.bolje su napredovali kako sam počeo sam da pravim.lijep pozdrav

crni gruja
27-11-14, 19:05
sa 3 meseca jedu2 do 2,5 ..i vec sa 100 dana starosti konstantno do kraja jedu 3 kg sto znaci sa 4 -5 mesecom 3 kg dnevno.. moji su bili sa 8 meseci starosti 150 kg

Zolika
27-11-14, 20:08
po meni kad stize 140-150 moze dnevno 3,5-4 kg, ja mislim da vredi.

vasilije bdp
27-11-14, 21:40
da li je neko u zadnje vreme koristio ibeka panto premikse za prasad i kako mu se cine?

Ranbobas
27-11-14, 22:46
stocno 5%.. idi slobodno 25 % soju i resto podeli sta god imas psenicu jecam kukuruz ,, i udriHvala na ovom postu(podeljenom iskustvu), meni bi bas odgovarala ta receptura, na primer po 25 kg. od sve tri zitarice. Konkretno imam psenice par tona na lageru, a kukuruz nov sa dosta vlage, pa bih ga smanjio u smesi. A zamenio bih sojinu sacmu sa pogacom, da bih koliko toliko povecao masti u smesi.

crni gruja
28-11-14, 08:31
Vodi racuna sa kukuruzom i ubaci obavezno MINAZEL ..ili ZEOLIT i idi vise prenice ako je imas ..povecavas proteine >:({

Ranbobas
28-11-14, 20:55
Minazel plus ide obavezno u svim smesama, a sto se tice psenice, sa zadovoljstvom cu poslusati tvoj savet>:({

nesko2563
28-11-14, 22:45
Da li meljete žitarice na istu granulaciju u zavisnosti od uzrasta svinja ili idete sitnije mlađim kategorijama a malko krupnije starijim?

crni gruja
29-11-14, 10:46
Do 30 kg sitno . prietio sam brze napreduju

nesko2563
30-11-14, 01:01
E to me baš zanima jer dosta puta sam video kod manjih svinja da u izmetu ostane neprerađene hrane ako je krupnije mleveno što kod većih svinja nije baš čest slučaj. Konkretno kod kukuruza, ako se ne usitni onaj voštani omotač onda ga svinje i ne prerade do kraja pa samo završi u izmetu.

kika.nina
30-11-14, 23:00
Ako imaš mogućnost zameni kukuruz sa kukuruznim stočnim brašnom i nećeš imati tih problema.Ti si jedan od retkih koji uoči taj problem sa verenjem hrane.

nadalj#
03-12-14, 06:58
Ako imaš mogućnost zameni kukuruz sa kukuruznim stočnim brašnom i nećeš imati tih problema.Ti si jedan od retkih koji uoči taj problem sa verenjem hrane.
E sad ako nije tajna prevedi gde ima da se kupi ili zameni kukuruz za to famozno stocno brasno, hvala.

dulebdp
03-12-14, 19:56
Ima kod nas u mlinu daš kukuruz i dobiješ kukuruzno stočno brašno , inače trenutno je dzak od 40kg oko 580rsd

xsale
03-12-14, 23:43
Ja premeljavam zitarice obavezno,ranije sam to radio samo dok su bili mali,a zadnjih par godina do kraja.Javljala mi se velika razlika izmedju najboljih i najlosijih,a primetio sam da u hranilici ostaju krupniji delovi zrna kukuruza i da svinje izgrcu hranu iz hranilice.sad toga nemam,pa mislim da mi se isplati sto izgubim 10 minuta dnevno oko toga.

milos539
04-12-14, 00:44
Koja je cena sojine pogace, i suncoketove sacme. ? jel koristi neko nutri plus 3 kg pakovanje, nisam nikad koristio , otac doneo i kaze dodaj ovo. inace ja mesam 50 kg kukuruza, 30 kg jecma zutog, 15 kg tritikala, 20kg trice(ljuske od psenice) i sve to pomesam sa 2 dzakceta super plavi od 100%. i sada bih dodao i ovaj nutri plus? sta misle iskusni na ovo, jel treba nesto da se smanji, doda , inace kod mene na kosovu nema soje , suncokreta.

Ranbobas
05-12-14, 18:15
Ja premeljavam zitarice obavezno,ranije sam to radio samo dok su bili mali,a zadnjih par godina do kraja.Javljala mi se velika razlika izmedju najboljih i najlosijih,a primetio sam da u hranilici ostaju krupniji delovi zrna kukuruza i da svinje izgrcu hranu iz hranilice.sad toga nemam,pa mislim da mi se isplati sto izgubim 10 minuta dnevno oko toga.Pa sta da premeljavamo?, na koju granulaciju na primer meljete, koje sito koristite?, kada nam to kazete sve ce biti jasnije. Ne razumem sta da premeljavam, ako sam ga vec samleo na primer na sito 4 mm, mislim da je to korektna granulacija i tako je za sve kategorije. Stocno brasno takodje ide na mlevenje sa istim sitom i to je to, bar kod mene je tako.

coci064
05-12-14, 19:47
Kolega da nije to krupno sito? Za tritikal i psenicu,a i jecam je sigurno krupno.

crni gruja
05-12-14, 20:04
Ide se na sitnije sito , Ranbobas (http://poljoinfo.com/member.php?10032-Ranbobas)a zasto bi mleo stocno brasno ???? :lol:

kuka9
05-12-14, 20:17
Pa sta da premeljavamo?, na koju granulaciju na primer meljete, koje sito koristite?, kada nam to kazete sve ce biti jasnije. Ne razumem sta da premeljavam, ako sam ga vec samleo na primer na sito 4 mm, mislim da je to korektna granulacija i tako je za sve kategorije. Stocno brasno takodje ide na mlevenje sa istim sitom i to je to, bar kod mene je tako.

Za starter i grover meljem na sito od 3mm a za sve ostale kategorije 4mm,a zasto stocno brasno premeljavati...

xsale
05-12-14, 23:30
i kod mene je na 3 mm,i pred davanje proteram ponovo kroz mlin.Ko ne veruje nek proba i jedno i drugo u ruci ima li razlike

Ranbobas
06-12-14, 00:19
Ranbobas (http://poljoinfo.com/member.php?10032-Ranbobas)a zasto bi mleo stocno brasno ???? :lol:Pa vidite Grujo i ti kuka9 u cemu je problem..U mom okruzenju u svim mlinovima i menjacnicama ti uvaljuju umesto stocnog brasna mekinje, pod deklaracijom stocnog i jos te ubedjuju da je to isto. A mekinje su bas krupnije granulacije, ima tu malo i brasnaste frakcije, ali moram da ih premeljem, ma koliko to bilo mucno, jer su lagane i sporo propadaju. Samo jednu turu sam dobio od menjacnice istinsko stocno, gde sam mogao bez problema da umesavam.
Kolega @coci064..Jeste za jecam to krupno9tritikale ne koristim) ili za male prasice, ali kao sto kaze @kuka9 za ostale kategorije nije, pa ako uzmem u obzir pored mucnog mlevenja mekinja da i stalno menjam sito i to da za suprasne na primer sada preko zime meljem kukuruz u klipu dok se jos malo ne prosusi i ne skrunim sve..E onda sam nasao sredinu ili ti 4 mm. Priznajem da ste me malo naveli na razmisljanje da vrsim korekcije. Jos da napomenem, da moje "kolege" u okruzenju melju na 5-6 mm i vele: ma na 4mm to je mnogo sitno-sporo.

nesko2563
06-12-14, 18:43
Ja sam baš ovih dana probao sa manjim sitom tj, do sada sam koristio neko staro od 3.5 koje je bilo, blagorečeno urnisano. Ubacio sam od 3mm, sitno, novo. Imam nešto samleveno starim i novim i kada uzmem ovo od 3mm u ruke i ovo od 3,5 (a možda i više), razlika je prevelika. Ovo što je izašlo ispod starog sita ima u nekim delovima i skoro pola zrna pšenice. Pa da svinja ima rezervoar kiseline u stomaku, ne verujem da bi to preradila do kraja. Neko moje mišljenje...
Razmišljam se da nabacim i sito od 2mm, onako da imam za manju prasad al bojim se da će prašinu praviti od hrane.

xsale
07-12-14, 01:23
Svinjama treba sto sitnije,a krupnije ide za kokoske.Takav im je probavni sistem.i nema sanse da "nije vazno"

djjova
07-12-14, 09:21
Veoma bitno je da se informišete pre nego počnete sa mlevenjenjem što sitnije. Sitna hrana prouzrokuje dosta crevnih problema u vidu kapilarnog krvarenja i čireva, čak u 1% slučajeva može biti smrtni ishod.
Hranu svinjama ne možete svariti i tačno je da se dosta može izgubiti ako je smeša krupna, ali tada treba razmisliti da li je smeša dobra i da li je sadržaj amino kiselina na odgovarajućem nivou, svakako da treba ubaciti zakiseljivače koji su od velikog značaja i povećavaju konverziju hrane. Da ste pre par giodina bili na veterinarskom ili poljoprivrednom fakultetu oni bi vam rekli da je povećan sadržaj celuloze u hrani kontraproduktivan pa čak i štetan, međutim sada po novim istraživanjima došli su do saznanja da ako svinje balegaju svetlu balegu sa ostacima najčešće vrhova kukuruza ili čak vidljivo smeše hrane treba povećati učešće celuloze kako bi se usporio rad želudca i creva a samim tim i bolje iskorišćenje hrane.
Što se tiče mlevenja najbitnije proveriti u kakvom stanju su noževi i sito. Ako je sito "tupo" zaobljene su ivice koje treba da budu oštre ili su noževi "čekići" zobljeni onda je tu velika muka u mlevenju a smeša je svakim trenutkom sve sitnija jer zrna ne mogu da se lome već se više puta okreću ukrug. Takvom meljavom troši se mnogo više energije, čak i do 100% više, a i vreme koje provodite pri mlevenju je mnogo duže. Jedno siti prosečnog kvaliteta košta oko 1000 dinara tako da ako gubite vreme i energiju za 3-4 tone hrane isplatili novo sito. Sa čekićima je malo drugačija računica, ali oni traju neuporedivo duže i 4 puta mogu da se okreću.

Kad sam već kod čekića ja sam za svoje čekićare pravio čekiće od feder platne i to sečene sa brusilicom ne plazmom jer ih ona kali. Cena takvog noža je oko 4 eura * 32 =128 eura. Meni traju već oko 100 tona i tak sam ih skoro okrenuo, ali sam zato zamenio 3 sita.

crni gruja
07-12-14, 12:50
Dosta si ispisao a nista nisi rekao ,, :lol: sve je ovo moglo da stane u tri reci

djjova
07-12-14, 13:41
Dosta si ispisao a nista nisi rekao ,, :lol: sve je ovo moglo da stane u tri reci

Očigledno je da i Vi gospodine tražite sažvakano kao i vaše svinje ...

prnjavor3
14-12-14, 18:55
Ima li ko kakvu dobru recepturu za telce,ubacio sam par muškića pa mi treba dobra smjesa.

kuka9
14-12-14, 20:06
Ovde se prica o svinjama,javi se govedarima...

Joks
16-12-14, 13:47
Evo da napisem moje ovogodisnje iskustvo. Hranio sam sa Sano Protamino Premium, na pocetku na vrecu od 25kg sam dodavao 140-150kg(kukuruz+jecam), a kasnije 165kg(kukuruz+jecam). Prase sam kupio 4. septembra bilo je 17kg, juce sam ga zaklao vaga je pokazala 113kg(nisam racunao krv koja je istekla pri klanju). Znaci za 102 dana cuvanja je unapredio 96kg, odnosno 941g dnevno. Ja sam prezadovoljan sa Protamino premiumom, sad sam ga prvi put koristio.

miki83
16-12-14, 16:19
Svaka čast!ekstra prirast.a jesi ovako zadovoljan,što se tiče odnosa mesa i masti?lijep pozdrav

miki83
16-12-14, 16:39
Ja sam ove godine hranio 4 komada,12.04 kupljeni njih 4 125 kg.hranio sam prva 4 mjeseca sa superom od gebija (35%)kuruz 60,ječam 20,stočno 5 i 15 supera.od osmog mjeseca prešao na premiks aminogold 3%,50 kuruza,25 ječam15 s.sacma,6.5 stočnog,3 premiksa i 0.250 sanocid.hranjeni su sa maksimalno 3 kg dnevno po komadu.6.12 uredjen zadnji.162,171,180 i 190 kg su imali.od njih 4 sam imao 55 kg masti.ja sam prezadovoljan.

Joks
16-12-14, 18:18
Svaka čast!ekstra prirast.a jesi ovako zadovoljan,što se tiče odnosa mesa i masti?lijep pozdrav

Za ovog od 113kg ne znam odnos mesa i masti jer sam ga prodao. Ali za slavu sam klao jednog od 70kg takodje hranjen sa protamino premium i imao je celih 3kg masti.

AQVA
17-12-14, 08:19
Kad vec pricamo o masti, komsija je imao 3 komada (landras), hranio Sano Premiumom+ kukuruz+jecam+stocno brasno bez soje, stari oko 1 god i 1 mesec
i teski od 200-250 kad ih je zaklao. Imali su dosta masti i njegov rodjak veterinar je to objasnio da su mladi i nisu mogli da razvijaju stalno misicnu masu nego su to pretvorili u mast^-^.
Znam da nije tema "mast" ali spomenuli smo i koncentrate:lol::lol:

xsale
17-12-14, 10:16
Koliko sam ja zakljucio,samo iz licnog iskustva,za odnos misici - mast je vazno da hrana bude proteinski malo jaca od tablice kad su mali,a kad su veliki da ide permiksa manje nego po tablici da ne bi jeli previse i pravili visak masti.Ove godine nisam to postovao za nekoliko svinja koje sam hranio za sebe.Prase od 10 kg,za 190 dana naguralo na preko 170 kilograma,a bilo je masno za medalju,ostali su bili manji,ali mi se cini da su vise mesa izbacili nego to najvece.

miki83
17-12-14, 11:27
To je po meni sigurno tako.rođak je za sedam mjeseci i kusur utovio do 175 kila najveći,140 najmanji,od prasenja znači.al su masni bili podobro.i kao što kažeš sam,da su oni manji više mesa dali od ovih većih.ja sam svojima zadnjih mjesec dva davao 1.5 % premiksa.

crni gruja
17-12-14, 11:54
Sve vreme isao premix 2.5% obroceno u tri obroka ..3kg po tovljeniku dnevno .. na klanju od 140 -150 kg imali po 3-5kg masti ladras-kosir x pitren

milan971
17-12-14, 12:17
A ne kazes koliko si slanine ostavio....>:({

crni gruja
17-12-14, 12:31
Ostavlja se hamburska slanina ,, gde su rebra .. znaci masti nemam kupujem mast.. dok komsija , hrani svinje 40 god ,, ali svaka svinja od 30 do 50 kg masti

marre2
17-12-14, 13:34
Ostavlja se hamburska slanina ,, gde su rebra .. znaci masti nemam kupujem mast.. dok komsija , hrani svinje 40 god ,, ali svaka svinja od 30 do 50 kg masti

to je prava svinja za zimu

AQVA
17-12-14, 20:42
Sve vreme isao premix 2.5% obroceno u tri obroka ..3kg po tovljeniku dnevno .. na klanju od 140 -150 kg imali po 3-5kg masti ladras-kosir x pitren
Pa ako nema masti kako cemo dobiti holesterol ^-^:lol:.

bojcetic
17-12-14, 20:55
Rekao sam bratu koji je veterinar u jednoj velikoj farmi da postoji ljudi na forumu koji od 140-150kg svinje imaju 3kg masti. Lkl{{ Njegov komentar je da je to toliko superiorno, da verovatno za 5 godina ce taj proizvodjac da unisti sve ostale proizvodjace u Srbiji i postane potpuni monopolista u proizvodnji svinjetine :lol:

crni gruja
17-12-14, 21:33
Pozdravi brata i reci mu da je bilo tacno od dva tovljanijka 130 kg i 160 kg tacno 9.3 kg masti merilo se jer su oba radjena u isto vreme dva kupca ( da se ne bi prljao kazan dva puta ) i profi kasapin sve to odradio od 6i30 pado 11h upalio auto i otisao za uslugu za oba uzeo 5500 din a ti mozes da se smejes koliko hoces

- - - - - - - - - -

A neces da verujes od jednog vepra imao 270 kg osigurao ga na 750 evra ..otisao u kasapnicu da vidim koliko je je masan.. ljudi su slikalii zvali su sve redom da se ne mogu nacuditi cuda samo saka sala, bilo je prisutno kad sam ja bio jedno 5 ljudi.. sada su oni moje musterije

telnett
17-12-14, 22:03
Grujo o kom pmx - u se radi ? ako je patent dali si probao razliku izmedju 2.5 i 3 posto ili 3% premijum ...

bojcetic
17-12-14, 22:39
@crni gruja
Ne nameravam da se upustam u diskusiju sa tobom, jer vidim da je sve u superlativu.

crni gruja
18-12-14, 09:38
Ma da je sve Ok i nije . dobra hrana ,uslovi super .. a evo ista krmaca drugi pobacaj.. misleci da nije nesto do hrane .. nije, druge isto jedu , prase se ..pa ajde da joj dam sansu .. ali sipakk ide sada ukobaje ,, nema druge . a donro sam je pripremio za prasenje . koje je trebalo da bude za 25 dana

nemanja987
23-12-14, 19:55
Jel tebi receno da prestanes da smaras i da se reklamiras po forumu.Sad ces malo da se odmoris i od reklamiranja i od foruma

crni gruja
23-12-14, 22:24
Resio problem sa prolivom ..dok su na na NEOSULFOKSU, dobro je kAko prestanem sa lekom, proliv ,poceo sam da ubacujem SANOCID u hranu i vidim da ima poboljsanja a da nisam rekao da koristim SANO ..PIGGY

Janosh
23-12-14, 22:35
Koje su tezine ti sto hranis Piggi- em.

crni gruja
23-12-14, 22:40
Poceo sam sa Piggy-em kako sam ih odlucio .. sada imaju nekih15 kg.. namucio me proliv ,, dobro je samo je jedno lispalo..a ovi veci nemajuproliva samo kasasto sve vreme , ali su super sada idu u prodaju sa70-75 dana guraju 30 kg ali SANCID - mravlja kiselina 65% se nije zezati bas davi

kuka9
23-12-14, 22:43
Posto je sad piggy,odlican je on,davao sam ga ranije.

crni gruja
23-12-14, 22:44
Mislim da je oko 2950 din 25/1. davao si ga .a da li si koristio SANOCID

Ranbobas
23-12-14, 23:14
Ljudi!, pisao sam za sanocid, to je strasno koliko davi-gusi, nemoze se izdrzati.

nadalj#
24-12-14, 07:10
Resio problem sa prolivom ..dok su na na NEOSULFOKSU, dobro je kAko prestanem sa lekom, proliv ,poceo sam da ubacujem SANOCID u hranu i vidim da ima poboljsanja a da nisam rekao da koristim SANO ..PIGGY
Ima u Kacu vet. stanica pravi ili mesa neku speciju na bazi koalina 300 din. za 100 kg hrane za prasad nema proliva nema edema nema restrikcije hrane , znaci po odbijanju prasadi pun gas. Salju i brzom postom. Ako ti je interesantno probaj. tel. 063/1106156 .Takodje sto je interesantno nema karence sto u odnosu na antibiotike mnogo znaci.

AQVA
24-12-14, 07:30
crni gruja: Resio problem sa prolivom ..dok su na na NEOSULFOKSU, dobro je kAko prestanem sa lekom, proliv ,poceo sam da ubacujem SANOCID u hranu i vidim da ima poboljsanja a da nisam rekao da koristim SANO ..PIGGY

Ja sam proslu turu prasica imao isti problem i ovaj iz Sano-a mi rekao da prasici nisu "pripremljani" za Pigi jer je jak i moraju da jedu Bonny pa Prekern pa Pigy. A sad mi jedna tura pocela da umire i veterinar rekao da je od hrane isto imaju proliv ali nisam ih mogao spasiti a njima sam dao Patentov mlecni (nije bilo u prodavnici Bony) dok su bili na sisi i kasnije presao na Sano. Mesam sve po recepturi kao sto pise na dzaku ali izgleda da je to neka omaska, prosle ture sam pravio malo slabije od recepture i napredovali extra.
Nisam stavljao SANOCID pa nam javnite kakvo je stanje sa njim.
Grujo sto si batalio Patent ili ti je ovo proba sa Sanom?

crni gruja
24-12-14, 07:34
Pozz . proliv sa Patentom .co nisam imao godinama ,, ovo sa Sanom sam pogodio na odlozeno i napravio sam sranje .. ali jbg sve je vezano za finansije

AQVA
24-12-14, 07:40
Ja sa Sanom nisam imao dosad problema, znas da se desilo par puta da prase odmah krenem sa Protamino Premiumom od odbica i nema proliva ni nikakvih problema. A poslednje vreme tj. od leta svaka tura mi ima proliv. Sledecu turu (mart) ima dve nazimice koje se prase pa ce jedni da jedu Patent a drugi Sano pa da vidimo.;D}

kuka9
24-12-14, 19:51
Mislim da je oko 2950 din 25/1. davao si ga .a da li si koristio SANOCID

Koristio sam sanocid mozda pre 7,8 godina dok je sano bio aktuelan,sad koristim drugi zakiseljivac,sanocid je zajeban za rukovati zato sto sadrzi samo mravlju kiselina koja je jaka sacuvaj boze.

crni gruja
24-12-14, 20:53
Koristio sam sanocid mozda pre 7,8 godina dok je sano bio aktuelan,sad koristim drugi zakiseljivac,sanocid je zajeban za rukovati zato sto sadrzi samo mravlju kiselina koja je jaka sacuvaj boze.
koji sada koristis, sto ne na napisah

kuka9
24-12-14, 21:05
bolifor,proizvidjac yara,sadrzi 5 kiselina.

nesko2563
25-12-14, 15:07
Ima u Kacu vet. stanica pravi ili mesa neku speciju na bazi koalina 300 din. za 100 kg hrane za prasad nema proliva nema edema nema restrikcije hrane , znaci po odbijanju prasadi pun gas. Salju i brzom postom. Ako ti je interesantno probaj. tel. 063/1106156 .Takodje sto je interesantno nema karence sto u odnosu na antibiotike mnogo znaci.

Koristio sam i pridružujem se u pohvalama. Umešaš i ne misliš! ::super::

padreex
25-12-14, 20:24
Koliko neosulfoksa stavljas na 100kg hrane?

crni gruja
25-12-14, 20:27
Za lecenje na 100kg hrane 300gr.

sinisa c
25-12-14, 21:45
Ja 500gr preventivno da ne mislim i opet neko se nadje da malo prolita.

Surdonja
28-12-14, 19:14

Pre par meseci kada ste napisali da ste poceli da hranite sa Sanom, ja sam napisao kako sam razocaran u sano I da to nije ni blizu onome sto je bilo. Isti taj problem sa piggijem sam I ja imao, dok je neosulfoks u hrani sve je ok, kako ga izbacim proliv. Tako da sam ja od zaljucenja pa sve do 21-22kg isao sa pola doze neosulfoksa. Kad izracunam koliko me to kosta bolje da sam uzeo patent, dzabe im I rabat I popusti. Dzabe I boni M I sanocid I sve, jednostavno sta god uradio I cime god I koliko god ih hranio oni stalno usrani. Sa protaminom nisam bio zadovoljan zato sto hrana nije bila svarena. U mini ogledu svinje koje su hranjene sa hranom drugog proizvodjaca bile su teze za 15kg u proseku u odnosu na sano. Prasici su iz istog legla, starost tovljenika je bila 160 dana kada su mereni. Takodje su me razocarali I sa hranom za goveda. Nekada sam se kleo u sano, a danas bi mozda razmislio da ga uzmem kada bi mi ponudili po 30% nizim cenam od trzisnih, jer vise I ne vredi. Jer ne zelim da placam ime I staru slavu, spreman sam da platim samo ono sto dobijam za uzvrat. Od kad sam promenio hranu neosulfoks ubacujem samo preventivno po zaljucenju par dana I nema proliva do kraja.

crni gruja
28-12-14, 20:12
Stabilizovao sam .. nema proliva prvi put posla 30 dana da vidim govno da valja .. a sanocid ..obavezno, napreduju mi fino..

nadalj#
29-12-14, 09:00
Stabilizovao sam .. nema proliva prvi put posla 30 dana da vidim govno da valja .. a sanocid ..obavezno, napreduju mi fino..
Napisao sam nedavno, takodje je jedan kolega potvrdio probaj , preparat iz Kaca neces se pokajati, jedan poznanik koji se bavi proizvodnjom prasadi do 30 kg , imao je problem sa edemom sto je tezi slucaj od proliva, i resio ga , sada ga redovno koristi u preventivne svrhe.

crni gruja
29-12-14, 09:37
Video sam poruku zapisao sam br.tel... trenutno su OK, jedu maximalno >:({

Ranbobas
29-12-14, 16:55
Sa prolivom po odbicu nikada nisam imao problem, stim sto obavezno ide neosulfoks preventivno, a u zadjnih godinu dana ubacujem i Acid 6 Patentov, da ih ne bi mnogo izgladnjivao u startu, a i kasnije da "gasiram". Zato na sisi, retko da me zaobidje sracka. A sto se tice odlozenog placanja, promoterka iz Patenta je iz mog sela i sta god mi treba samo joj javim da potera kad podje kuci, cak i soju i kada prodam robu -isplatim i opet u krug. LepotaLkl{{

crni gruja
29-12-14, 19:53
Promoterka se bas zalaze za tebe , vidi se iz prolozenog da joj duza nisi ostao ... zadovoljna i srecna donosi i na kucnu adresu..>:({

micigen
29-12-14, 19:56
jel to ona mala bucmasta sto vozi puntica ?

grunt
04-01-15, 08:55
Koliko soje stavljate u hranu koju dajete svinjama,pecenu soju ne griz ili pogacu.Npr na 100 kg samlevenog kukuruza(prekrupe)koliko stavini max soje?

crni gruja
04-01-15, 10:13
Sve zavisi od kategorije svinja .. od 12 pa do 18 kg ja idem obavezno zbog cene do 7% suncokreta

DraganCeloj
07-01-15, 21:23
Imam kukuruz, jecam, psenicu, tritikale i suncokret, interesuje me odnos ovih zitarica za tov preko 25kg.

German hunting terrier | Jagdterrier