PDA

View Full Version : Recepture za spremanje koncentrata

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

malimedo38
12-02-12, 20:15
najvise 3.5 kg hrane za 1 kg prirasta zive vage pa ti racunaj.

andreasko
12-02-12, 20:42
Znaci mogli bi i 4,sad samo naci pravu recepturu.Malimedo jel znas ti nesto mozda?

malimedo38
12-02-12, 21:28
imam ja tabelu excel za pravljenje koncentrata.

http://www.filedropper.com/optim-sv

nemam pojma da li radi link ali evo probam

evo probao sam meniradi pa probajte i vi

SAMA
12-02-12, 21:32
Hvala.Planiram jecam ili mekinje plus taj super 35%.Samo neznam kolko tog jecma ili mekinja.Super ide 10kg na 30kg prekrupe do 6okg tovljenika,kasnije 40kg prekrupe.
Sam si dao odgovor.Na taj super dodaj pomenutu kolicinu prekrupe.S tim sto bi bilo dobro da prekrupa ne bude cista,vec da u nju ubacis 20% jecma.Bice mesnatiji.Znaci na 30kg ide 24kg kukuruzne prekrupe i 6 kg jecma.Na to dodaj super i dobro izmesaj.Sve ostalo je filozofija i morao bi uzimati vise komponenti,premikse itd.Inace ne moj jecam menjati stoccim brasnom.20% stocnog bi bilo malo mnogo.

andreasko
12-02-12, 21:45
Radi i meni.Samo neznam dali u djilasu ili kotletu imaju sve te komponente i koja im je cena.

---------- Poruka napisana u 21:45 ---------- Prethodna poruka je at 21:40 ----------

Sama jel mekinje i stocno brasno je jedno a te isto?

malimedo38
12-02-12, 21:48
imaju kod djilasa a cene komponenti sam ti napisao u delu za zivinarstvo

jeste mekinje i stocno brasno je isto.
Najjeftinije u dm kulpinu preko puta limarskine radnje 17 din kg ako i to nije poskupilo.

SAMA
12-02-12, 21:50
Nekad nije bilo,sada su to spojili i sad je isto.To je sad sve stocno brasno sa primesama kukuruzne pleve,jer se gotovo svi mlinari bave i otkupom kukuruza.Nema nista da se baci.":":{

malimedo38
12-02-12, 21:57
nisam primetio da ima kukuruzne pleve,ali me nervira sto je nekad sitno ima cak i malo belog brasna,tj,beli se pomalo

andreasko
12-02-12, 22:00
Zadnji put kad sam kupovao jecam,a to bilo prosle godine negde u leto,platio sam ga 20 dinara a kukuruz 24.Sad obrnuto.

malimedo38
12-02-12, 22:04
letos pa sve do septembra je stocno brasno bilo 12 dinara tamo

SAMA
12-02-12, 22:24
Ja ga placam 17 odavno.U maloprodaji mislim i da je 19.

---------- Poruka napisana u 22:24 ---------- Prethodna poruka je at 22:22 ----------

Zadnji put kad sam kupovao jecam,a to bilo prosle godine negde u leto,platio sam ga 20 dinara a kukuruz 24.Sad obrnuto.
Sad je normalno.Ono nije bilo.Logicno je da zito,tritikal i jecam budu skuplji od kukuruza.Ako nista drugo,a ono zbog prinosa.A imaju i vise proteina.

andreasko
12-02-12, 22:40
Zato mi i bilo cudno.SAMA kako da ubacim u onu robinsonovu tabelu taj super od 35%?

SAMA
12-02-12, 23:08
Ma sta ce ti tabela za to.24 x 8 ti je kukuruz 192 + 6x11 jecam 66 ukupno 258 + 10x35 je 350 ukupno 608/40kg dobijas 15,2% proteina.Znaci kilaza puta proteini + svaka komponenta i na kraju podelis sa ukupno dobijenom kilazom.
Kukuruz okruglo 8%,jecam 11% i super 35% proteina.Nadam se da sam bio jasan.Po istom principu izracunas i onu drugu.Al sto se opterecujes s matematikom.Tuci kako pise na dzaku i to je to.

MiroslavNG
13-02-12, 17:36
Sama valjda ce mi ti odgovoriti i napraviti neku recepturu bez kukuruza.Glavni faktor bi bilo zitu,njega nabavljam jeftino.E dali je moguce, i imam dosta jeftino mesno kostano brasno po 20 rsd.Premix mi je dostupan aminogold farm komerc cantavir,gebi panto ibeka i nutriplus.sta preporucujete.hvala unapred

Lavic
13-02-12, 22:51
Ja koncentrat spremam tako sto kupim 10 kg Super zelenog (komponente) i 20 kg prekrupe posto imam svoje zito .

Ranbobas
03-03-12, 20:57
Evo mail-a koji sam dobio od Gebievog tehnologa na pitanje manje proteinske recepture pri zalucenju prasadi.Ovaj mail je stigao pre mesec dana kad je bila aktuelna ova tema,ali ja tada nisam uspeo da ga ubacim kao prilog.

Postovani,

Primio sam Vas e-mail.

Hvala Vam na interesovanju i sto se korisnik Gebi proizvoda.

U pravu ste, po gruboj racunici izidje oko 16% proteina. Znamo za tu racunicu i mi je predlazemo iz razloga da bi se zalucenje prasadi ( najkriticnija i najstresnija faza u zivotu prasadi) uradilo sto bezbednije i sa sto manje problema i naravno gubitaka.

U zavisnosti s kojom staroscu zalucujete prasad usko je povezano sa razvijenoscu enzima za varenje kod praseta. Stoga ranije zalucite - ovaj sistem je manje razvijen. Samim tim, ako nije razvijen sistem na odgovarajucem nivou, sva hrana kojuje uneo nemoze biti svarena! Ova, nesarena hrana ostaje u digestivnom traktu i postaje problem kod prasadi, jer ona postaje vrlo pozitivna sredina za razvoj nepozeljnih - patogenih bakterija,koje uslovljavaju poremecaje u varenju, opstem stanje (edemska bolest), pa i gubitke... Zato, pri nizem nivou proteina u hrani u fazi zalucenja prasadi, stvara se manji visak nesvarenih proteina koji mogu da uzrokuju probleme.

Nizi nivo proteina u smesi se kompenzuje vecim sadrzajem aminokiselina (lizin, metionin, treonin, triptofan) koje se nalaze u premixu Saplement Starter 4%.

Vi mozete praviti smesu za Vasu prasad i po recepturama navedenim na pakovanju i sa vise soje, ali onda morate da obratite vecu paznju na samu tehnologiju hranjenja jer njim onda treba davati obrocno,bar 7 dana da ne bi zbegli probleme.
Sa smesom u kojoj je manje soje, mozete bezbednije da ih zalucite, skoro i bez perioda sa restriktivnom periodu.

Prasad ne bi trebala da stagniraju ukoliko koristite hranu sa nizim sadrzajem proteina u kratkom vremenskom intervalu.
Izbor je na Vama.

Nadam se da sam Vam bar malo razjasnio nesuglasicu?

Za bilo kakve dodatne informacije, slobodno me kontaktirajte.

S postovanjem,
Ivan Vojnic Purcar, DVM
- tehnolog proizvodnje -

Skoricanac
04-03-12, 10:17
Uz malo pomije Rambo bi bilo to je to sto bi reko Trnavcevic.

skala
20-03-12, 07:27
Pozdrav.

Jedno pitanje,da li smem da dajem suprasnoj krmaci grover za prasad 18% (al ga razblazujem kukuruzom) ali me muci sastav grovera da li ima stvari koji bi lose uticali u ishrani suprasni krmaca npr. ima natrijuma 0,20% a cinimi se da natrijum nije dobar suprasnim krmacama ili mozda gresim.

Ostalo mi 100kg grovera pa da se nebaci a da cekam do sledece ture istece mu rok :)

entuzijasta
23-03-12, 22:36
Sto se mene tice da sam na tvom mestu davao bih joj, razblazeno malo kao sto si i rekao

Nikola.KV
24-03-12, 08:23
Ma sta je 100kg,sta ce joj biti?Mozda malo mase nabaci i nista drugo,ipak je suprasna i prasad je "jedu" pa nemoze da se ugoji.

MiroslavNG
27-03-12, 06:29
Nikola kv dali znas gde bih mogo da nabavim tehnicku mast koristilo bi mi kao omascivac kod koncetrata,
.HVALA

magelan123
20-04-12, 22:35
dali neko zna na koj nacin se koristi surutka u prahu za ishranu prasica i ako moze neka receptura.nasao sam iz grcke uvozi jedna zivinarska farma kod nas pa mogu da uzmem.

magelan123
11-05-12, 12:49
dali mozde neko da mi kaze koliko % treba da ide surutka u prahu za prasice.ja koristim f10/35 starter panto ili f10 likra idem sa 35kgm kuuruz 35kgm jacmen 20 kgm soja i 10 kgm premiks. moze li neko da mi kaze kako da uklucim surutku u prahu da pobojsam kvalitet startera sta treba da izbacim a sta da dodam.

---------- Poruka napisana 11-05-12 u 10:49 ---------- Prethodna poruka je 10-05-12 at 19:22 ----------

dali mozde neko da mi kaze koliko % treba da ide surutka u prahu za prasice.ja koristim f10/35 starter panto ili f10 likra idem sa 35kgm kuuruz 35kgm jacmen 20 kgm soja i 10 kgm premiks. moze li neko da mi kaze kako da uklucim surutku u prahu da pobojsam kvalitet startera sta treba da izbacim a sta da dodam.

dodao sam 10% surutka u prahu na 100kgm koncentrata

sastav na surutku pise da ima

proteine 9.5%
masti 4.5%
laktoza 73%

xsale
26-05-12, 00:46
Jel koristi neko sojin griz ,ili pogacu.Interesuje me moze li time da se zameni sojina sacma i u kom odnosu,ako neko zna.

rekreativac
26-05-12, 01:01
ja sam koristio po receptu premixa za prasice 10-15 kg 7kg griza +18 sacme i za 15-25kg 7kg griza+ 15 sacme za ostale kategorije je neisplativo posto je griz dosta skup a da bi se zadovoljio postotak proteina onda ga mora ici vise
mozes koristiti i pogacu ali onda je ide vise od sacme zato sto je slabija sa proteinima, u sustini moze se koristiti sta god imas samo ti mora neko izracunati tacne postotke za to (imamo mi tu dosta ljudi koji dobro poznaju materiju pa ce se valjda javiti) ti reci sa cime raspolazes i siguran sam da ce ti neko sastaviti dobru recepturu

markodjurdjevic
26-05-12, 22:20
Ja trenutno koristim pogacu jer nemam nista drugo i zadovoljan sam, prasad lepo napreduju, do 15 kg telesne mase prasadi isao sam pola griz, pola sacma, sad nemam ni jedno ni drugo nego pogacu i nema razlike, idem je 20%.

xsale
27-05-12, 00:23
Obratite paznju na sojinu sacmu.Posto nema brasna od soje kad se stavi ruka u sacmu, ruka ne treba da ostane bela.To nije slucaj sa becejskom sojinom sacmom,u koju je ubacena kreda koja kosta 6 dinara kilogram.Stvarno od ovih iz Viktorije nema vecih lopova.Ja kupujem neku pogacu uvezenu iz Madjarske i sa njom cu da nastavim do kraja.Nosena na analizu ,ima 41% proteina.

ta Peera
27-05-12, 08:21
I ja koristim u ishrani svinja samo sojinu pogacu
Nosena je na analizu i ima preko 40% proteina ( pogledajte gebijevu sacmu , najmanje 40% proteina , to je u stvari pogaca a ne sacma )
A i dosta je jeftinija nego sojina sacma , trenutna cena je 51 din/kg

markodjurdjevic
27-05-12, 09:06
Gde se to nosi na analizu, odneo bih i ja?

magelan123
27-05-12, 20:56
dali je dobro koristiti pirinac za ishranu svinja.

urban
10-06-12, 07:43
Pozdrav svima, treba mi mala pomoć oko izbora premiksa prasici su sad 25 kg a treba do zime da budu bar 150 kg kupujem sve komponente čak i kukuruz pa mi treba dobar premiks može i na pp Hvala unapred

gagi77
10-06-12, 10:39
Po meni Aminogold "Sano".Džak je od 25 kg.Ja sam svoje tovljenike (2 kom. jorkšir x pietren) koji su oprašeni 10 oktobra tovio 7 meseci.Jedan 120 kg a drugi 130 kg.Masti je bilo oko 40 kg od oba.Receptura je sledeća: Kukuruz 40 kg...ječam 20 kg...stočno brašno 30 kg...soja 10 kg...minazel plus D 0,2 kg.Umesto ječma može pšenica ili tritikal,zavisi ko šta ima.Ovu recepturu ću i ubuduće da primenjujem jer nemam nameru da trujem svoju decu.>:({

markodjurdjevic
10-06-12, 15:06
Ja sam poceo da koristim inbergove premixe i prezadovoljan sam. Najpre sam malim prasadima davao F10/35, a sad im dajem MS 3%, medjutim njega trenutno nema pa im dajem njegovu zamenu, neki PIGI isto inbergov, idu svinje kao kvasac. Opraseni su 2. marta a vec su tu oko 40kg.

urban
11-06-12, 07:04
Jel neko probao premikse Patent co, Liramix-Irig,Nutrivit od sto posto...

none 73
11-06-12, 08:19
Ja sam koristio premikse od patent co,ali teka kada su se pojavili na nasem trzistu.Prestao sam jer su tada imali slabu distribuciju.Vecina koncetrata je dobra samo se treba pridrzavati receptura.Netreba izmisljati vrucu vodu,sve je vec izmisljeno.Drzi te se recepture koju je tehnolog napravio i necete imati problema.

crni gruja
26-07-12, 16:47
Patent .co , koristim vec godinu i jace .... za sedam (7) vrsta koncentrata , prezadovoljan sam ..>:({

Ranbobas
11-08-12, 22:31
Ja takodje koristim Patent.co.I ne slucajno,vec sam ogledno uporedio sa dva legla,uporedno hranio jedno Gebijevim premiksom,a drugo sa patent.co.Legla su genetski ista,oprasena istog dana.U trci konverzije i prirasta patent.co pobedio!,doduse sa malom razlikom,ali j...ga nebi to mala razlika bila na vece kolicine.Sa ovom cenom soje razmisljam da se vratim na Milkivit ili Gelamin-takodje nemacki proizvod,jer im cena dodje na isto.Ovaj Gelamin nisam probao,ali verujem da je dobar,mada opet cu da ih stavim na test.

xsale
12-08-12, 00:26
Patent hvale ljudi koji su kupovali ranije,meni je problem sto se desava da nema po par dana i nisam ni pocinjao sa tom hranom.Nekoliko godinasam koristio Milkivit sve do ove godine.Winer je bio dobar,posle onaj premiks 4 % isto,i kad sam presao na pojacanu trojku svinje pocele slabo da jedu i stalno se nesto koskaju.Jedva sam potrosio sto sam kupio i presao sam na SAno premijum.1920 dinara 25 kg se dodaje na 100 kg zitarica dok svinje ne prdju 70kg,posle ide na 125 kg zitarica.Svinje uglavnom spavaju i jedu a i znacajno su povecali potrosnju hrane od prvog dana kad sam presao na Sano.Nije to slucaj bio samo kod mene,skoro svi koji su hranili milkivitom su sa cetvorke presli na Sano posto su sa trojkom imali problema.Mi smo premiks kupovali u Bosni,posto smo blizu granice,mozda sa nasim premiksom nece biti takvih problema,ali eto da upozorim,posto sam ja kupio bas dosta premiksa cim sam kupio prasice,pa posle nisam znao sta cu sa njim.

Ranbobas
13-08-12, 14:10
Xsale!u pravu si za tov nesto ne stima Milkivit.I meni se zalio covek da nece da ga jedu.Viner i typ 2200(ide do 30 kg.tel.mase) su ok,a kasnije neznam kako se zove premiks(jer ga ne koristim)pravi probleme.A Sano premium mislim da je sad znatno poskupeo preko 2000 din.Ja nisam nikada koristio sano program,mada uvidjam da sada ima najpovoljniju cenu.Posto je ovaj sano Pigi?.

xsale
13-08-12, 18:00
Danas sam i ja cuo da je premijum poskupeo na preko 2300.Ja uplatio po staroj ceni prvog avgusta 50 dzakova,dobar sam na razlici preko 20 000 dinara.

IGORVUKOSAVLJEVIC
13-08-12, 22:37
jel koristio neko vitalak premikse, iz francuske

markob
17-08-12, 09:03
hrani li tko svinje sa likra-schweine mast,za koju je to dobnu skupinu svinja i kako se pravi smjesa od toga??

Fantastiko015
17-08-12, 09:45
Patent .co , koristim vec godinu i jace .... za sedam (7) vrsta koncentrata , prezadovoljan sam ..>:({
I ja koristim vec vise od godinu dana i prezadovoljan sam i sa pemiksima i sa gotovom hranom. Nikad brze nisam tovio i svinje i bikove , a i meso je odlicno !

Janosh
24-08-12, 22:07
Dali neko melje kukuruz sa komiljkom ( cokovom) i skladisti u dzakove za kasniju ishranu svinja.
Razmisljam da sameljem stotinak dzakova kukuruza na ovaj nacin.
Kod nas ljudi ovakvu hranu koriste za rogatu stoku. Za svinje nisam cuo.

milan971
24-08-12, 22:12
Za svinje to i nije bas najsretnije resenje zbog velikog sadrzaja celuloze koja svinjama nije potrebna.

animal sciense sax
27-08-12, 20:45
@Janos
To se koristi uglavnom za prezivare tj. goveda. Medjutim u kukuruznom stocnom brasnu nisam siguran da nema komiljke samlevene. Ukoliko bi se takav kukuruz ubacivao u ishranu najbolje bi bilo da utvrdis cisto za sebe hemijski sastav hraniva, prvenstveno na sadrzaj celuloze. Mozda i da napravis nekoliko varijati odnosno sa 25% ucesca klipa u odnosu na kukuruz u zrnu i sa 50%. Sigurno da bi moglo da se koristi na taj nacin, kod tovljenika u drugoj fazi tova u odredjenom procentu ili suprasni krmaca, priplodnih grla itd...

Janosh
27-08-12, 21:48
U ishrani svinja tako spremljen kukuruz bih ucestvovao oko 40 % u odnosu na druge komponente.

gm80
28-08-12, 11:53
samo ibeka panto super + kukuruz u preporucenom odnosu i svinje super napreduju. Pre sam kupovao premikse, sojinu sacmu i sve zivo ali ovo je po meni bolja a mozda i jeftinija varijanta...

Ranbobas
02-09-12, 00:29
Dali neko melje kukuruz sa komiljkom ( cokovom) i skladisti u dzakove za kasniju ishranu svinja.
Razmisljam da sameljem stotinak dzakova kukuruza na ovaj nacin.
Kod nas ljudi ovakvu hranu koriste za rogatu stoku. Za svinje nisam cuo.Sta je to komiljka(cokova)?

xsale
02-09-12, 01:17
To je onaj deo klipa na kom stoji zrno,kod nas se zove cokov,okomak,komiljka,neki zovu kocanj,sapurika itd.

Ranbobas
02-09-12, 01:43
Aaaa...kunina.Predpostavio sam da na to misli.Interesantni su pojedini nazivi po podrucjima,mogla bi da se otvori tema u vezi toga(bas bi bilo interesantno).Pa ovako ja vise puta meljem kukuruz zajedno sa kuninom(komiljkom),i to kod prasica u kategoriji od 15kg. pa na dalje,a krmacama i tovljenicima uvek meljem sa kuninom.Iz jednostavnog razloga sto nemam adekvatnu krunjacu(a i mrzi me da krunim).Nikada im nista nije falilo i solidne rezultate postizem sa tako spremljenom smesom koncetrata.Ma oni sami vece parcice od kunine "istrinkaju"(izdvoje)ako im ne odgovara.

magelan123
21-09-12, 13:31
koliko je sad cena gebievih mlecni predstarter premium.starter,i grover u granulima dali neko zna.hvala

mladen87
23-09-12, 17:11
kakvi su proizvodi farm komerca iz cantavira,da li ih neko koristi?ovde kod mene su se svi "napalili" na neki njihov koncentrat,ide ga,koliko sam razumeo 20kg i 80kg kukuruza i to je to....
kazu da su dosta povoljniji od konkurencije,da je koncentrat i sojina sacma jeftinija nego kod drugih proizvodjaca a da li su kvalitetniji to je pitanje!

branko
23-09-12, 17:49
Kad je nešto jeftino bilo dobro?

SAMA
23-09-12, 18:53
Sojina sacma im nije losa,ali je trenutno 90,1,sto bas i nije jeftinije od konkurencije i to na 1000 i vise kg.Lkl{{ Za gotove koncentrate sam cuo da im je kvalitet srazmeran ceni ili je malo losiji od cene.:lol:

nesko2563
23-09-12, 18:54
da, da. Jeste jeftinija sojina sacma ali masa napisana na deklaraciji i realna masa nisu jednake.

SAMA
23-09-12, 18:57
Ja uzeo juce.Nove cene,a masa je ok.Dzakovi su po 40kg.Idu od 40,2 do 39,8.

mladen87
23-09-12, 19:23
na sajtu pise 86.1 pakovanje 50/1!jel taj cenovnik vazi?
kod nas u apotekama sisaju kako stignu,u jednoj becejska 90din pakovanje 40kg,gebi 95din pakovanje 10 ili 20kg,u jednoj 10 kg dzacic kosta ravno 1000din!

SAMA
23-09-12, 20:24
Taj cenovnik je samo EPP i kasni.

Fantastiko015
24-09-12, 08:38
Moze neko da mi kaze nesto o Sano programu. Ja sam zadnjih godina koristio patent co. i prezadovoljan sam, ali cena hrane je prevelika i trenutno mi se ne isplati ! Dobio sam ponudu od ljudi za Sano . Moze neko reci iskustva sa njom i kako se pokazala ?

boxkole
24-09-12, 11:14
Moze neko da mi kaze nesto o Sano programu. Ja sam zadnjih godina koristio patent co. i prezadovoljan sam, ali cena hrane je prevelika i trenutno mi se ne isplati ! Dobio sam ponudu od ljudi za Sano . Moze neko reci iskustva sa njom i kako se pokazala ?

Prijatelju ja sam mišljenja da je Sano neka srednja klasa, mada znam i neke profesionalce koji rade sa Sanom i zadovoljni su. Nekada je bio ekstra kvaliteta, a šta se desilo ...
Što se Patent co tiče mislim da su najozbiljnija firma, i da su korak ispred konkurencije, pogotovo program za prasad. Ja koristim njihove supere i prezadovoljan sam, jeste da je cena visoka u odnosu na konkurenciju, ali rade posao jako dobro. Problem u celoj priči su distributeri i poddistributeri koju lupaju marže kako stignu, tako da diskontne cene patent co se jako razlikuju od maloprodaje.

Fantastiko015
24-09-12, 12:01
Prijatelju ja sam mišljenja da je Sano neka srednja klasa, mada znam i neke profesionalce koji rade sa Sanom i zadovoljni su. Nekada je bio ekstra kvaliteta, a šta se desilo ...
Što se Patent co tiče mislim da su najozbiljnija firma, i da su korak ispred konkurencije, pogotovo program za prasad. Ja koristim njihove supere i prezadovoljan sam, jeste da je cena visoka u odnosu na konkurenciju, ali rade posao jako dobro. Problem u celoj priči su distributeri i poddistributeri koju lupaju marže kako stignu, tako da diskontne cene patent co se jako razlikuju od maloprodaje.
Znam ja sam prezadovoljan na patent i vec par god. ga koristim, ali ja porucujem poprilicne kolicine hrane i kad stavim na papir ja sam na gubitku, moram nekako da se rasteretim. A razlika izmedju patenta i ostalih je ogromna i u ceni i u kvalitetu. Ali meni je tremutno prioritet da svedem gubitke na minimum. Posto cu svoje harane od ove godine imati samo za jos mesec dana a treba preziveti celu godinu sa gubicima .

dragorad
25-09-12, 12:54
Je l` neko probao da hrani svinje sa melatom (treberom) iz pivare?

Prijatelj hrani i poprilicno dobro napreduju pa bih i ja mozda uzeo, ali bih voleo da cujem jos koje misljenje jer bi ga koristio kao dopunsko hranivo, tj. pored koncentrata bih davao i njega da bih smanjio troskove osnovne hrane.

MiroslavNG
25-09-12, 13:44
Dragorade ja uzimam za krmace po tonu mesecno i izmesam 1 deo koncetrata i3 dela trebera i tako dva put dnevno.E sad koliko si udaljen od pivare koja je cena i t d.Za tovljenike mora drugacije

D.R.E.D
25-09-12, 13:49
@ Fantastiko015 slažem se sa boxkoletom nekad je SANO bio odličan dok ga nisu počeli praviti kod nas mada i kao ovakav bolji je od nekih ja bih ti preporučio da probaš ili da se raspitaš za ISV ja ga koristim i veoma sam zadovoljan (inače Patent co je nekada uz njihovu pomoć pokrenuta pa kad su počeli da rade po svojem onda je ukinuta saradnja) sedište im je u Subtici pa ako te interesuje imaš ovde link za predstavnike u Srbiji : http://isv.hu/isvszerbia Ozbiljna firma sa odličnim stručnjacima koji po poterbi izlaze na teren .

MiroslavNG
25-09-12, 15:49
D R E D koje je Tvoje misljenje o gebi premijum 42 posto proteina.Ej 1480 rsd 10 kg a treba 25 kg na 100 kg hrane pa sto je mnogo mnogo je.molim te za neki predlog imam kukuruza i jecma

dragorad
25-09-12, 16:33
@Miroslav Hvala. A u kom odnosu ide za tovljenike?

MiroslavNG
25-09-12, 20:48
dragorad nepoznata mi je lokacija dolina koje ti je vece mesto u blizini.e druze vidi zadnja tura \za 7 meseci nije mogla da ugura 100 kg.Prosek je bio 96 kg ali je bilo dosta jeftinije.jedan prema tri i gebi tri posto.U treberu ima jecma i kukuruza u kom procentu nisam pitao ali sam video kad kipuju moj drug vozi i niz dunav prodaje pecarosima za mamac kukuruzne klice

D.R.E.D
27-09-12, 15:06
Miroslave mislim da je to neka kopija od SANO-ovog Protamino premium forte-a nisam ga lično probao ali sa Gebijem imam šareno iskusto dok sam forte koristio i bio sam zadovoljan kvalitetom ali i kao svi superi skuplji su za 15-20% od hrane sa premixom , sojom i dodacima .

MiroslavNG
29-09-12, 02:02
DRED daj predlog za prsad nastaviti gebi ili sano ili patent co.Hvala unapred

crni gruja
29-09-12, 09:27
Sa ..PATENT .CO .. .. prezadovoljan , koristim samo nihove premixe

misika1956@gmail.com
29-09-12, 15:31
Dali zna neko od Vas zašto ne napreduju mali odbijeni prasici sa napravljenim predstarterom u kućnoj varijanti po ovim recepturama što ih ima na forumu , kao sa kupljenim gotovim smešama ? Šta oni još dodaju ?

Duško58
29-09-12, 15:51
Šta oni još dodaju ?

Najverovatnije neku supstancu koja vezuje vodu za celije. A mozda nisi kupio prave (ispravne) komponente?

crni gruja
29-09-12, 15:54
Dali zna neko od Vas zašto ne napreduju mali odbijeni prasici sa napravljenim predstarterom u kućnoj varijanti po ovim recepturama što ih ima na forumu , kao sa kupljenim gotovim smešama ? Šta oni još dodaju ?
Pred starter mi pojedu dok su na sisi od 3 -eg dana ko krofne su krenem sa ostatkom ako je ostalo ili na starter u odredjenoj meri da ne dodje do proliva ,, ne moze da ne napreduju , nema razloga ..

boxkole
30-09-12, 11:46

Predstarter je teško napraviti u kućnoj radionosti. Po pravilu trebalo bi koristiti termički tretirane žitarice, kvalitetno mleko u prahu, surutku u prahu, dekstrozu, kompleks enzima za varenje, probiotik, arome. Sve komponente da budu vrhunskog kvaliteta i nebi trebalo biti problema. Po meni najbolje je uzeti gotov predstarter u granulicama, a posle možeš i sam praviti ostale smeše. Čije premikse koristiš?

misika1956@gmail.com
30-09-12, 19:57
Hvala vam na odgovorima , premiks sam koristio Gebijev 10 % ,ali mislim da će nam koristiti i odgovor :mleko u prahu surutka i dekstro. ili samo jedno ? Dali je dovoljno da ekstrudiram svoje ispravne žitarice ?

boxkole
30-09-12, 23:52
Hvala vam na odgovorima , premiks sam koristio Gebijev 10 % ,ali mislim da će nam koristiti i odgovor :mleko u prahu surutka i dekstro. ili samo jedno ? Dali je dovoljno da ekstrudiram svoje ispravne žitarice ?

Možeš da pokušas sa ekstrudiranjem, ako si već radio onada ok. Najbolje bi bilo od svega 2-5% u zavisnosti od sastava premiksa. Ja sam uvek za kvalitetan gotov predstarter.

D.R.E.D
01-10-12, 14:44
@ MiroslavNG
Neznam koliki su ti prasići i dalisi počeo već nečim da ih hraniš u svakom slučaju imaj u vidu da ne valja puno mešati premixe znači najbolje je da kad počneš sa jednim proizvođačem da izguraš do kraja . Ja sam ranije koristio patent onda je bio o.k ali u zadnje vreme dosta njih prigovara pogotovo na njihove px i smeše za tovljenike (od 40kg pa naviše ) i dosta njih je prešao na ISV ,u Gebi sam se ja lično razočarao i kvalitet im nije ujednačen kod prasića ume da bude problema ... znači najbolje da ako to uzmeš uzmi sve iz jedne šarže . SANO njihov protamino piggi i forte su dobri ali ist kao ikod PATENTA već aminogold nije ono što je bio (40kg naviše) a ako koristiš samo supere to ti poskupljuje tov za 10-15 % .

- - - - - - - - - -

@ misika
Napiši recepturu po kojem si napravio starter i da li si hranio posebno prasiće pre odbijanja i čime ?

crni gruja
01-10-12, 15:51
Predstarter je teško napraviti u kućnoj radionosti.
dodas MINAZEL u smesu i nema nikakvih problema 2 godine koristim PATENT .CO... HA HA NIJE BAS TESKO 10 KILA DESETKE TAKOZVANE ( IDE 10 KG PREMIXA NA 100 KG ) I TO POJEDU DOK SU NA SISI I NEMA PROBLEMA...

boxkole
01-10-12, 16:46
dodas MINAZEL u smesu i nema nikakvih problema 2 godine koristim PATENT .CO... HA HA NIJE BAS TESKO 10 KILA DESETKE TAKOZVANE ( IDE 10 KG PREMIXA NA 100 KG ) I TO POJEDU DOK SU NA SISI I NEMA PROBLEMA...

Patentove granulice i nema razmišljanja.

crni gruja
01-10-12, 20:46
mesam sam kopmonente , ne zato sto neznam sta je dobro ... nego se trudim da mi bude jeftinije , jer sa padom cene od 70 din . jedino se tu vadim , ako se moze reci ... inace smo ga ugasili ..

misika1956@gmail.com
02-10-12, 22:26
Bio sam to probao sa lošim rezultatima , zadnja varijanta je super koncentrat Pan BEBI , ALI SE VIZUELNO konstatuje promena a zadnjih dana i miris je promenjen meni nije čudo da svinji bojkotuju koji imaju bolji njuh .Bili su kod mene promoteri I S V - a ,ne može se prihvatiti nikako cena .

Dejo_Joe
04-10-12, 08:52
AJ ja malo da se ukljucim u diskusiju.Da li neko kupuje i hrani gotovim koncentratom?Nisam profesionalac,nego hobista,imo sam jednu turu od 30komada svinja,kupio VET-ZAVODov koncentrat iz subotice,granulisan i imao sam neverovatno dobar i brz prirast.Jeli su oko 3.3kg za 1 kilu prirasta,aj nekih 300 kg hrane po tovljeniku tako sam racunao,i kupio sam celu kolicinu od jednom,ulozio par iljada evrica i mogu vam reci da mi se isplatilo.Uzeo sam sad ponovo,jer racunica mi je cista,ako jedu 300kg po glavi x 37din za kg hrane + kupim prase,nema sta da nestima,ja kao hobista koji nemam svoj kukuruz neg aj cisto da probam jos nesto pored plate da odradim,sam uspeo dobro da profitiram na ovaj nacin.

SAMA
04-10-12, 08:59
Malo mi bode oci onih 37.Koja je sad cena tog koncentrata?Lkl{{ Ajde sad kupi za ceo tov,pa gledaj u pasulj oce ti se isplatiti na kraju.

Dejo_Joe
04-10-12, 09:12
Znaci necu da polemisem i ulazim u raspravu,svi znamo da je ovo jedna velika kocka,al eto,prosli put je upalilo,opet sam kupio koncentrat za ceo tov od jednom,i sad znam na cemu sam,sve iznad 150 mi je zarada,e sad ako bude ispod nek se tera ministar :D il ce ih pokrit subvencije za svinje,cujem bice 1.000,ceka se samo izmena uredbe

dragorad
04-10-12, 09:37
Naravno da ima zarade u tovu svinja inace niko od nas to ne bi radio samo sto mnogi uzivaju da kukaju kako im se ne isplati a ne prestaju sa tovljenjem.

mark3
08-10-12, 12:09
kukuruz 60.6
sojina sacma 10
stocno brasno 14
suncokretova sacma 6
lucerkino brasno 3
stocni kvasac 1
riblje brasno 2
stocna kreda 1.5
dkf 0.5
ctocna so 0.4
premiks 1% 1

koncentrat za krmace doilje

misika1956@gmail.com
08-10-12, 16:30
Kod nas davno već nema ribljeg brašna stalnoj prodaji , koliko ga vi plaćate po kg ?Čiji kvasac koristite :ruski italijanski ili imate crvenkinog ?

- - - - - - - - - -

Kod nas davno već nema ribljeg brašna stalnoj prodaji , koliko ga vi plaćate po kg ?Čiji kvasac koristite :ruski italijanski ili imate crvenkinog ?

mark3
08-10-12, 19:19

- - - - - - - - - -

Riblje Brasno placam 148din/kg inace je kod nas u maloprodaji 173 i ima ga konstantno vec godinu dana. Kvasac koristim ruski 58 din/kg

misika1956@gmail.com
09-10-12, 15:34
Ima li neko od Forumaša ozbiljne podatke o NSI rastvorljivosti PDI dostupnosti proteina u ribljem brašnu i punomasnom sojinom grizu ?

mark3
09-10-12, 17:26
Ima li neko od Forumaša ozbiljne podatke o NSI rastvorljivosti PDI dostupnosti proteina u ribljem brašnu i punomasnom sojinom grizu ?

Riblje brasno vlaga 8%, pepeo 18%, Proteini 62%, mast 6.6%, celeloza 0.6%, BEM 4.8%, Ca 6.7%, P 3.2% Mg 0.63%
svarljivi proteini za svinje 57.04 energija MJ/kg 13.70
svarljivi proteini za pilice 55.18 energija MJ/kg 12.00

Napisacu kasnije i za griz

dokktor
11-10-12, 09:29
Pozdrav svima juce sam kupio premiks proizvodjac MagnaVita (Magna SUS 2.5-3%) pa me interesuje da li neko ima iskustva sa ovim premiksom. Hvala unapred.

rekreativac
12-10-12, 20:26
ja sam prosle god. koristio magnavitine premixe i bio vrlo zadovoljan napredovanjem svinja(doduse bili malo masniji,slanina dobra)
recepture na pakovanju odlicne gde mozes da biras kakav ces koncentrat praviti(mada su znali da napisu i pogresno na kesi-nije bilo u zbiru 100kg hrane,sreca pa sam imao prospekat njihov dobijen u prodavnici) sad vise ta prodavnica nema njihove premixe a u drugoj je preko 30 din skuplji pa kad idem 10% za prasice to mi dosta poskupi koncentrat a i nisam dobar sa vlasnikom te prodavnice pa sam presao na inberg

Fantastiko015
20-10-12, 12:09
Zna li neko nesto vise da mi kaze o PROVIMI programu za hranu ? Danas mi jedan prijatelj ponudio tu hranu kaze uvozi iz Austrije i da on tovi sa njom i da je prezadovoljan.

misika1956@gmail.com
20-10-12, 15:52
Ima li neko iskustva sa I S V ,pojavili su se kod nas ,zbog cene ne bih rizikovao na nepoznato . . .?

boxkole
21-10-12, 22:07
Koristio sam ISV u vreme kada je Patent počinjao da radi, mislim da su ga oni samo prepakivali. Što se tiče kvaliteta bio sam zadovoljan, verujem da je tako i sada jer se radi o jako profesionalnoj firm www.isv.hu (http://poljoinfo.com/www.isv.hu/otherlanguages) .Gde ima u Somboru da se uzme?

misika1956@gmail.com
22-10-12, 10:18
U Konjovićevoj ul. novi promoter je moj stari poznanik , možda i Vaš ,Jovica !Šta bi sa prasicima ? Javite se ako budete hteli da kupimo zajedno možda ostvarimo popust neki !?

boxkole
22-10-12, 12:37
Bio sam danas u prodavnici, pokupio cenovnik i predložene recepture. Voleo bi probati sa superima za prasad, ali jako je skupo. Uvek je tako kada ima par posrednika.

magelan123
24-10-12, 19:37
za prvi put koristim sano piggy kako starter za prasice znaci idem sa 65% jacmen 10%pcenica i 25 % piggy posto nemam kukuruz dali je dobro da ubacim 2 litra ulje zbok energije ili nema potrebe.treba mi vase mislenje hvala

boxkole
25-10-12, 00:24
Puno je ječma za kategoriju prasadi, obrnuto može. Sve zavisi kakvog je sastava super, moguće je da on ima dobar nivo energije i da sadrži enzim ksilanazu. Znam za jednu našu veliku farmu koja je par meseci bila bez kukuruza i bez problema je funkcionisala ishrana, ali je pšenica bila glavna. Po meni 1% ulja i mešaona koja je sposobna to da umeša ne bi sigurno smetalo.

http://www.likra.com/pages/haendlerbereich/p_ferkel/konzentrate/perfekt_F5_Energy1.pdf
Jedan fantastičan proizvod kao rešenje za problem u vezi energije u ishrani prasadi. Izvor energije su kokosovo i palmino ulje, kao i dekstroza. Na žalost kod nas ne može da se kupi.

magelan123
25-10-12, 19:47
ja imam palmima mast i bas to planiram da ubacim u koncentrata isto imam i mleko u prahu koje je specijalno za prasice uzeo sam ga iz grcke ali neznam kako da ga koristim rekli su mi da ide odprilike na 200grama mleko u prahu 1 litar vode,a pitao sam jednog veterinara i on mi je rekao da velike farme ga koriste u koncentratu na samom pakovanju pise da moze da se koristi kako predstarter ili starter i ima 40% proteina i 5% masti pa moze neki savet ili neka receptura koliko procenata moze da ide mleko u prahu na 100 kgm koncentrata.grcka firma se zove NUTRIFARM i ima ekstra premikse imaju isto tako i tecne premikse za svinje evo nihov sajt pa pogledajte http://www.nutrifarm.gr/ koristio je jedan moj prijatelj koje grk ali zivi u mk i bio je prezadovoljan.

boxkole
25-10-12, 23:56
Možeš da staviš 5-10% mleka u prahu, ja praktikujem 5%. Pored toga ide dekstroza i surutka u prahu (3-5%).

magelan123
26-10-12, 20:38
daj molim te stavi neku precepturu da imam pretstavu kako da iskombiniram sve zajedno soja,premiks,mleko u prahu,jacmen,pcenica,kukuruz.
hvala puno

boxkole
28-10-12, 12:04
Koji premiks koristiš, koliko % ide, koliko mogu kukuruza da ubacim u recepturu s obzirom da kažeš da ga nemaš. Za koje kategorije prasadi?

Moja preporuka Vam je firma Agrostart iz Kumanova http://www.agrostart.com.mk/kontakt.html

magelan123
28-10-12, 14:12
koristio sam panto f 10/35 i likra isto f10 meni treba za prasad pred i posle odbijanja od sisa znaci starter isti imam i milkivit 4% tip 2200

bartez
29-10-12, 12:44
da pitam iskusne forumase .... koristim 100 posto super koji ide u razmeri 46-50 kg zitarica(kukuruz,psenica) na 20 kg super koncentrata koristio sam super zeleni do 25 kg i sada koristim super plavi ... e sad dilema sto se tice napredovanja u odnosu na cenu ,pratim forum i racunam (inace dok ne dodje moja hrana sto valja popricekati istu kupujem) ovo sto ja koristim je otprilike ista cena kao i da pravim sam smesu a uprosceno mi je i mesanje da nastavim ovako ili predjem na sastavljanje smese

Ranbobas
30-10-12, 00:12
@bartez,sto se tice napredovanja-konverzije,jedino da bi uocio razliku,moras da izvrsis ogled.Znaci uzmes jedno leglo i izmeris po zalucenju i hranis kao dosad sa superom, pratis potrosnju hrane i na kraju tova vidis odnos potrosnja hrane-kilaza(konverzija).Pa drugo leglo od krmace po mogucnosti iste genetike,znaci sestra i isto seme-nerast. Ides sa premiksom 3-4% od razne firme patent.co,gebi,milkivit...napravis po njihovoj recepturi smesu i ponovo isti postupak po zalucenju i dodjes do zakljucka sta je bolje.Sve ostalo je nagadjanje.Sto se tice mesanja nije neka razlika da li ces jos dodati soju i premiks na vec postojece komponente kukuruz,jecam,psenica.

Fantastiko015
02-11-12, 12:04
Zadnjih mesec dana lupam glavom o zid u vezi hrane, posto sam ostao bez moje a imam preko sto i nesto sto prasadi sto tovljenika sto krmaca .... Ne znam sta mi je ciniti. Dosao sam do zakljucka da je isplatljivije kupovati kukuruz, soju, suncokret, premih nego uzimati gotovu hranu.
Kukuruz 60kg*36= 2160din
Soja 25kg*80= 2000din
Suncokret 10kg*55= 550din
Premih 5kg*160= 800din

5510din
Ako je dnevni prirast 3:1, znaci 16530din za prirast od 100kg Ako sam pogresio ispravite me, premiks sam racunao neku prosecnu cenu.

nikola_VUK
02-11-12, 15:52
I po ceni od 180 din/kg tovljenika ispadne trt!

Fantastiko015
02-11-12, 16:50
I po ceni od 180 din/kg tovljenika ispadne trt!
Da al sa gotovom hranom ti je racunica od 18000-20000din pa ti vidi sta ti je bolje da puknes 16530 ili 20000 ... Na mojih 100 i nesto komada sto imam to je ogromna usteda !

bojcetic
02-11-12, 16:56
@Fantastiko015
Zar kukuruz ne mozes jeftinije da nadjes? ^-^
Sojina sacma je kod nas preko 90din. Ostale cene su iste.

Rodja88
02-11-12, 19:26
Ovde kod mene moze se naci kukuruz i po 2000 din/kg jer ima ljudi kojima jako trebaju pare i prodaju za te novce.

2000 za 100 kila kukuruza >:({.

Fantastiko015
02-11-12, 20:18
@Fantastiko015
Zar kukuruz ne mozes jeftinije da nadjes? ^-^
Sojina sacma je kod nas preko 90din. Ostale cene su iste.
Pa pazi verovatno da moze al sam zato malo smanjio soju i to mu dodje otprilike na isto...

magelan123
02-11-12, 22:10
koja je cena gebi predstarter i magnavita i koj je bolji planiram sutra da idem do vranje da uzmem za probu pa dajte neki predlog.
pozdrav

crni gruja
04-11-12, 14:49
Nema proba teras sa njim , do kraja ,, ne izvodote besne gliste ... pa proliv i posle ne vlaja proizvodjas .. svaki je za sebe dobar , neces da pogresis ,, skuplji je GEBI

magelan123
04-11-12, 18:49
porucio sam gebi mlecni predstarter imam jos 4 krmace koje treba da se prase pa idem sa gebi da vidim kako ce da bude.

MiroslavNG
16-12-12, 01:04
dali neko zna da mi kaze ili da je cuo od nekog kakav je premix nutriplus1 odsto

siro
23-12-12, 12:36
Kukuruz 50 kg
ječam 27 kg
sojina sačma 20 kg
Vital 3 kg
taj recept su mi dali u poljo apoteci.Da li je ok taj recept za ovaj uzrast, prasići imaju po 30-35 kg, pozdrav svima

dulebdp
23-12-12, 13:09
Dobar je ima oko 16.5 °% proteina i po ceni koja je kod mene košta oko 35 din/kg

Duško58
23-12-12, 15:35
Kukuruz 50 kg
ječam 27 kg
sojina sačma 20 kg
Vital 3 kg
taj recept su mi dali u poljo apoteci.Da li je ok taj recept za ovaj uzrast, prasići imaju po 30-35 kg, pozdrav svima

Predpostavljam da je taj "Vital" premiks. On mora da sadrzi u sebi i metionin posto bez njega receptura pada u vodu. Ako nema metionina soj. sacma nece biti u potpunosti razlozena i onda je smesa mnogo slabija nego sto treba.

siro
23-12-12, 23:20
2% metionin,6% lizin, da vital je premiks josera

dame.cape
24-12-12, 07:52
Pitane za Dusko58 sta ako u Sirovoj smesi
VITAL nije premiks sa
aminokiselinsma nego u smesi stavi 1%DFK i
1%Krede koko bi se tada razlozila soja Hvala

SAMA
24-12-12, 08:44
DKF i kreda su komponente bogate kalcijumom i sluze za jacanje kostiju.Nemaju nikakve veze sa metioninom.Soja je u deficitu sa njim i ukoliko se ne koristi riblje brasno,koje je sa istim bogato,mora se dodatno ubacivati.Mi mozemo napraviti koncentrat sa bilo koliko proteina,ali je poenta napraviti balans i maksimalno iskoristiti postojece proteine.Koliko ce se oni stvarno iskoristiti zavisi od samih komponenti i kategorije zivotinja.Nemaju sve zivotinje isti metabolizam,a isti zavisi i od samog uzrasta odredjene kategorije zivotinje.

Duško58
24-12-12, 17:47
Pitane za Dusko58 sta ako u Sirovoj smesi
VITAL nije premiks sa
aminokiselinsma nego u smesi stavi 1%DFK i
1%Krede koko bi se tada razlozila soja Hvala

SAMA je lepo pojasnio, jos samo da dodam. Razlaganjem proteina dobijaju se amino kiseline i proteinski ostatak. Amino kiseline se dele na esencijalne i neesencijalne. Esencijalne amino kiselina pomazu izgradnju mis. mase (mesa) a najvaznije su: metionin, lizin, leucin, izoleucin, arginin, fenilalalin, valin...

@dame.cape

Za spravljanje smesa postoje sledece kategorije namirnica koje se dele na:
Energetske, proteinske, vitaminske i mineralne. Pravilnim balansiranjem tih komponenti dobice se pravilna smesa za ishranu zivotinja kojoj je namenjena. Ovde govorimo o zivotinjama iako je uopste balansiranje komponenti u ishrani svagde zastupljeno.

dame.cape
24-12-12, 20:28
Dilema oko amino kiseline mi se razjasnila.Sada vas m
olim da mi kazete sta fali
mojoj smesi od 15 do 30kg
Kukuruz 32
Jecam Trit.25
Soina sacma 23
Sunco sacma 8
Stocno brasno 5
Stocni kvasac 3
Sol DFK Kreda po 1
I PREMIKS 1%
E sad mi recite koi premiks
je dobar po vama
Hvala i Sama i Dusko58
A koj znae vo Makedonija
kaj se prodavaat amino kiselini neka se javi.

Duško58
24-12-12, 21:33
@dame.cape

U redu ti je ta receptura. Znaci premiks 1% ide 1 kg u 100 kg smese. Taj premiks treba da sadrzi u sebi i metionin da bi proteini iz komponenti biljnog porekla bili u potpunosti iskorisceni.

SAMA
25-12-12, 09:41
Ta hrana je preslana.Lkl{{ Soli 0,4kg do max 0,5.Povecaj kukuruz za tih 0,5kg,a ostalo je ekstra.Ja bi jedino na cak ustrb malo soje ubacio 3% lucerke.Znaci smanji 3kg soje slobodno,a dodaj lucerku.Malo ces pojeftiniti,a bolje izbalansirati.>:({

boxkole
25-12-12, 11:34
Dilema oko amino kiseline mi se razjasnila.Sada vas m
olim da mi kazete sta fali
mojoj smesi od 15 do 30kg
Kukuruz 32
Jecam Trit.25
Soina sacma 23
Sunco sacma 8
Stocno brasno 5
Stocni kvasac 3
Sol DFK Kreda po 1
I PREMIKS 1%
E sad mi recite koi premiks
je dobar po vama
Hvala i Sama i Dusko58
A koj znae vo Makedonija
kaj se prodavaat amino kiselini neka se javi.

Po meni 8% suncokretove sačme u ishrani prasadi je puno, ja čak izbegavam kod prasadi.
Teško ćeš naći 1% premiks sa aminokiselinama, ali probaj.
Na konto ove priče o aminokiselinama, ne vidim kakav uticaj ima metionin na "razlaganje soje"? Kod nas se pre gledao samo nivo sirovih proteina, danas u razvijenim zemljama niko na to ne obraća pažnju, već je bitan nivo aminokiselina i to svarljivih (lizin,metionin, treonin, triptofan, valin). Tako da se ide na smanjenje sirovih proteina (zbog pojave proliva), a aminokiseline se nadoknađuju sintetskim putem, tj. dodavanjem putem premiksa ili direktno.
Moj Vam je savet da uzmete višepostotni premiks sa višim sadržajem aminokiselina, jer Vam se neće isplatiti da sami kupujete aminokiseline, i još se postavlja pitanje kako će se to u vašoj mešaoni da se izmeša.
Sve u svemu receptura Vam nije dobra, previše sirovih proteina (preko 20), previše soli, previše sirove celuloze (suncokretova sačma), malo energije.

http://www.scribd.com/doc/117911715/sme%C5%A1e-za-prasad na ovom linku možete pogledati analizu smeše.

SAMA
25-12-12, 13:09
Slazem se.Ja se prebacio na one 30 do 35 kg,mada je i tamo mnogo.Suncokretova sacma moze i pozeljna je i u vecem procentu za krmace doilje,a za ostale kategorije nema potrebe vise od 5%,a kod malih prasica ju je bolje izbeci.Moze biti vise stete nego koristi.Dopuna,da kod manjih prasica moze i pozeljno je da se ubaci na ustrb sojine sacme sojin griz.Naime mali prasici imaju veliku potrebu za energijom,a to je masnoca iz griza.

alfa 9
25-12-12, 16:34
gebijev premix ,ili sauman ili koji koristite? zna li neko neku recepturu kod svinja gde ide najvise suncokreta?posto ga imam puno

Duško58
25-12-12, 16:39
Na konto ove priče o aminokiselinama, ne vidim kakav uticaj ima metionin na "razlaganje soje"?

Pisali smo i SAMA i ja o tome zasto treba metionin ako se u hranu ne stavlja rib. brasno, samo treba potraziti na forumu. Ne mogu da pisem ponovo.
Jeste u pravu si za suncokretovu sacmu kod prasica i mene je povuklo ono oko 30 kg, kao da su svinji u porastu.

boxkole
25-12-12, 23:33
Bez obzira da li se koristi riblje brašno metionin se mora dodavati u hranu. Svaki ozbiljniji višepostotni premiks u svom sastatvu sadrži lizin i metionin, oni bolji sadrže još treonin, a najbolji pored svega navedenog i triptofan i valin. Na ovaj način se "štedi" soja u smešama, jer sintetičkim putem tj. preko premiksa doziramo nivo aminokiselina, a sa druge strane idemo sa smešama sa manje sirovih proteina.

Duško58
26-12-12, 08:44
@boxkole

Ranije dok nije bilo premiksa sa amino kiselinama u smese je islo riblje brasno koje je bogato sa metioninom i lizinom. Posto je rib. brasno skupo a i ima drugih losih osobina smese se rade bez njega ali sada sa premiksima koji sadrze metionin i lizin bas zbog potpune razgradnje proteina iz soj. sacme. Do pre nekoliko godina niko nije ni spominjao premikse sa amino kiselinama, nego su premiksi samo bili vitaminsko mineralni dodaci smesama.

Bas me interesuje kako su po tvome ranije ljudi hranili stoku bez dodatka metionina u premiksima.^-^

citat:"Bez obzira da li se koristi riblje brašno metionin se mora dodavati u hranu."

boxkole
26-12-12, 19:03
Bas me interesuje kako su po tvome ranije ljudi hranili stoku bez dodatka metionina u premiksima.^-^

U prave ste, svi su koristili riblje brašno, mada se ono i danas koristi i to na našim najvećim farmam (jako skupo), ali i koriste premikse sa metioninom.
Pokušavam da objasnim da svinja ima svoje potrebe za aminokiselinama, i nebitno je da li će je zadovoljiti iz soje, ribe ili premiksa. Gleda se šta je isplativije.

Po meni nekad su išle smeše sa više proteina, a samim tim su se nadoknađivale potrebe za aminokiselinama. Očit primer je predstarter, nekad 21-22% proteina, a sada opušteno ide sa 19-20%, a recimo u Danskoj i ispod 18%.

Svinjarstvo se promenilo, druga je genetika, veće su potrebe i zahtevi u pogledu ishrane i smeštaja, nove virusne bolesti. Teško je praviti paralele. pozdrav

SAMA
26-12-12, 19:07
Nemoj me drzati za rec,ali mislim da to za predstarter ima veze sa endemcom.Pokazalo se da prvi koncentrat treba da bude slabiji,da prasad lakse podnesu prelaz sa mleka na koncentrat.Time se izbegava proliv i daleko bilo uginuce.

boxkole
26-12-12, 19:43
Upravo tako, zbog nemogućnosti da svari sve proteine (enzimski sistem još nije dovoljno formiran) u želucu i crevima praseta stvara se od nesvarenih proteina idealna podloga za razvoj bakterija, E.Coli u prvom redu. Posledično tome javlja se edemska bolest.
Bez obzira na to što se smanjuje nivo proteina, mora se održati nivo aminokiselina. Kao rešenje nametnula se upoteba sintetičkih aminokiselina, koje proizvode u fabrikama. Na našem tržištu najviše su prisutne aminokiseline iz Kine i Južne Koreje.

Duško58
26-12-12, 19:51
Jedan stari veterinar je mene ucio kada sam pocinjao ovaj posao sto radim da je najbolje krmacama dojarama pred odlucivanje prasadi davati smesu kuju ce prasici kasnije nastaviti da jedu po odbijanju. Kaze covek da tako prasad lakse prime smesu sa kojom ce se hraniti.

mark3
26-12-12, 19:52
U prave ste, svi su koristili riblje brašno, mada se ono i danas koristi i to na našim najvećim farmam (jako skupo), ali i koriste premikse sa metioninom.
Pokušavam da objasnim da svinja ima svoje potrebe za aminokiselinama, i nebitno je da li će je zadovoljiti iz soje, ribe ili premiksa. Gleda se šta je isplativije.

Po meni nekad su išle smeše sa više proteina, a samim tim su se nadoknađivale potrebe za aminokiselinama. Očit primer je predstarter, nekad 21-22% proteina, a sada opušteno ide sa 19-20%, a recimo u Danskoj i ispod 18%.

Svinjarstvo se promenilo, druga je genetika, veće su potrebe i zahtevi u pogledu ishrane i smeštaja, nove virusne bolesti. Teško je praviti paralele. pozdrav

Dragi kolega jako je bitno kog su porekla proteini nije isto da li su proteini animalnog porekla ili biljnog ne mozemo samo uzeti aminokiseline koje su nam potrebne bucnuti u hranu i biti ubedjeni da smo napravili koncentrat ishrana je daleko komplikovanija nauka od kupovine 3% ili sad po novome 4% premiksa.

misika1956@gmail.com
26-12-12, 22:27
Dobre su vam teorije i teze - zato proizvodjači premiksa niču kao pečurke ! Ajde da u buduće razmislite o recepturama koje ne sadrže uopšte premikse ...??

SAMA
26-12-12, 23:10
E to nije uopste isplativo.Tu bi bilo zesceg ne iskoriscenja.To moze u nekoj organskoj proizvodnji,pa da pricamo i o nekoj drugoj ceni zive stoke.U ovoj vladajucoj varijanti i ovako nema racuna.Lkl{{

branko
26-12-12, 23:20
I pored velike cene ribljeg brašna i sojine sačme (griza) upotreba napr. 5%-tnih premiksa je skuplja, jer tih 5% premiksa bitno utiče na cenu hrane.

boxkole
27-12-12, 00:34
Dragi kolega jako je bitno kog su porekla proteini nije isto da li su proteini animalnog porekla ili biljnog ne mozemo samo uzeti aminokiseline koje su nam potrebne bucnuti u hranu i biti ubedjeni da smo napravili koncentrat ishrana je daleko komplikovanija nauka od kupovine 3% ili sad po novome 4% premiksa.

Naravno da je komplikovana nauka. Radio sam izvezno vreme u ozbiljnoj fabrici stočne hrane, da ne komplikujem celu priču...
A što se tiče animalne ili biljne aminokiseline? Pa i sam si se uverio da svinje opušteno zadavoljavaju potrebe iz biljnih hraniva.

Duško58
27-12-12, 08:17
A što se tiče animalne ili biljne aminokiseline? Pa i sam si se uverio da svinje opušteno zadavoljavaju potrebe iz biljnih hraniva.

Postoje proteini biljnog i zivotinjskog porekla. Iz proteina razgradnjom nastaju amino kiseline. Proteini zivotinjskog porekla su mnogo bogatiji esencijalnim amino kiselinama. Moramo malo citati i biohemiju da bi mogli se upustiti u diskusiju. Forum sluzi za razmenu misljenja i da se nesto nauci ili prenese znanje drugima ali...

SAMA
27-12-12, 10:00
To ALI i stvara probleme pri pravljenju koncentrata.Lkl{{Hrana MORA biti izbalansirana.Razlicite kategorije i uzrasti zivotinja razlicito usvajaju proteine bilo oni zivotinjskog ili biljnog porekla.To se sve mora poznavati,da bi se napravio KVALITETAN koncentrat.Clanovi koji to ne znaju,a ne moze se objasniti u par postova bolje da usvoje odredjene proverene recepture,nego da eksperimentisu.Moze biti skuplja dara nego mera.Ne izbalansiran koncentrat moze dovesti do raznoraznih metabolickih problema kod zivotinje,pa cak i do uginuca.O losem napredovanju da i ne govorim.Opet ponavljam.Nisu bitni samo proteini i da se stavi npr suncokret,zato sto ga imamo i zato sto njegova sacma ima 33% proteina.Radite po proverenim recepturama,koje su napisali iskusni i ne sebicni ljudi na ovom forumu i uzivajte.>:({

boxkole
27-12-12, 10:57
Nemate brige, načitao sam se ja biohemije i knjižurina raznoraznih. Ako se već hvatate biohemije, trebali bi da zante kako se razlužu proteini u digestivnom traktu živonja, da metionin ne razlaže soju već to radi enzimski sistem i HCl.
Ok , animalna hraniva sadrže proteine veće biološke vrednosti, tj. veća im je iskoristivost, ali opet napominjem da može i bez njih, biljni proteini + sintetičke aminokiseline i rešen problem.

Ovde možete pogledati Danske preporuke za ishranu svinja, možda Vam bude malo jasnije.
http://www.scribd.com/doc/118095130/Danish-Nutritiona

- - - - - - - - - -

Upravo tako kolega , nije baš za svakog da eksperimentiše.

misika1956@gmail.com
27-12-12, 11:50
Žao mi je što se i dalje vrtite u krug , spomijnete knjige - zadnju sam bacio u djubre u kojoj je napisano da za proizvodnju prasadi ne treba više od 15 minuta (!) napisao ju je naš poznati prof. dokt . i to će da uče generacije i generacije , a ja sam lično čekao kod njega na farmi više od pola sata njegovu veterinarku da oprosti krmaču od praseta koje se zaglavilo prilikom prašenja . Ne treba imenovati ko čita - znaće o kom je reč . Bio sam kod drugig prof - dokt . koji predaje ishranu svinja uglavnom ovo što pričate - njegov sin hrani svinje na onaj način koji sam ja spomenuo a vi odbacili ! U pravu ste Sama i Duško da se slabije napreduje ali većina koja brzo utovi pravi samo gubitke gde zaradjuju samo proizvodjači hrane . Sva ova priča moja potiče od rada sa svinjama ...Možda je meni pomoglo što nemam drugi izvor prihoda, pa sam morao hranu praviti da i nešto zaradim .

Duško58
27-12-12, 15:59
Pa lepo sam napisao da ovaj forum sluzi za razmenu misljenja i iskustava a ne za kojekakva isterivanja maka na konac.

@boxkole

Biohemija je moje osnovno zanimanje, i ne bih vise o tome.

rekreativac
27-12-12, 18:25
Dobre su vam teorije i teze - zato proizvodjači premiksa niču kao pečurke ! Ajde da u buduće razmislite o recepturama koje ne sadrže uopšte premikse ...??Imate li neku recepturu bez premixa pa da probamo tako toviti

boxkole
27-12-12, 20:44
Pa lepo sam napisao da ovaj forum sluzi za razmenu misljenja i iskustava a ne za kojekakva isterivanja maka na konac.

@boxkole

Biohemija je moje osnovno zanimanje, i ne bih vise o tome.

To sam i pretpostavio, čim ste se uhvatili za biohemiju.Lkl{{
Ako ništa malo smo diskutovali, razmenili mišljenja...malo i terali mak na konac. Želim Vam svako dobro.>:D

- - - - - - - - - -

Žao mi je što se i dalje vrtite u krug , spomijnete knjige - zadnju sam bacio u djubre u kojoj je napisano da za proizvodnju prasadi ne treba više od 15 minuta (!) napisao ju je naš poznati prof. dokt . i to će da uče generacije i generacije , a ja sam lično čekao kod njega na farmi više od pola sata njegovu veterinarku da oprosti krmaču od praseta koje se zaglavilo prilikom prašenja . Ne treba imenovati ko čita - znaće o kom je reč . Bio sam kod drugig prof - dokt . koji predaje ishranu svinja uglavnom ovo što pričate - njegov sin hrani svinje na onaj način koji sam ja spomenuo a vi odbacili ! U pravu ste Sama i Duško da se slabije napreduje ali većina koja brzo utovi pravi samo gubitke gde zaradjuju samo proizvodjači hrane . Sva ova priča moja potiče od rada sa svinjama ...Možda je meni pomoglo što nemam drugi izvor prihoda, pa sam morao hranu praviti da i nešto zaradim .

Ako nije tajna, dajte nam neke konkretne predloge za ovaj tip ishrane.

SAMA
27-12-12, 21:35
Nema tu nikakvih posebnih receptura.Vec postavljene recepture,pa izbacite premiks.Premiksi su vitaminsko mineralne smese,koje nemaju proteine.pomenute smese probati bez njih.Po meni ce se povecati konverzija za neki manji procenat i to je to.

misika1956@gmail.com
28-12-12, 21:06
drago mi je da sam vas bar malo zaintrigirao , svi odgovori su uglavnom tu na forumu , nešto još fali a to zna čovek koji radi u Kljajičevu studirao je tu oblast - doktore možda ga znate -a meni je prodao par informacija i hvala mu na tome . Nisam sebičan kao što su neki me optužili , već naivan u nadi da zajedno možemo bolje !Ja hranim sa jednostavnom recepturom 75 kg kuk. 20 kg PSG 5kg industr. otpada . Vaše je da promenite rasni sadtav . Vaše recepture su odlične - da je hemija ona koja je bila kada su piosali te recepture . PSG proizvodim sam iz tog razloga ! Industriski odpat jako dobro obavlja više neverovatnih funkcija a košta me goriva da odem po njega . Moj savet vam još jedan da ne trošite živce na cenu stoke jer ovakvog mentaliteta kakvog smo sada za života se nećemo dogovoriti ! Možda naša deca ako oni ne budu potpuno digli ruke od Stočarstva ! Hvala Moderatoru i ostalima koji su odgovorni za ovaj forum što su me upozorili na pokušaj probijanja moje šifre . Ovakvim načinom ishrane mnogima sam se već zamerio i znam da je pitanje momenta kada će uspeti da me ućutkaju .

- - - - - - - - - -

Na poruku mogu da odgovorim i ovako da vide i drugi koga interesuje - ujedno se mnogima koji znaju izvinjavam , a ima ih na forumu - PSG = Punomasni Sojin Griz . Žalosno je što ga mnogi koriste samo za mladje kategorije svinja a smeta samo onima koji i ovako više zarade nego mi . Idustrija u svojoj proizvodnji ima mnogo organskih otpada koji sadrže od amino kiselina pojačivača ukusa i biljnih aroma (MIRISA) . Zadnji put kada sam se poverio komšijama da u susednom gradiću sa otpadom ne znaju šta će da ćemo nositi za stoku , najmio je kamiondjiju da mu donese i za kiriju 17 km uzeo mu skromnih 5000 din ... Sada se taj otpad može kupiti samo od pojedinaca ako platiš 55000 dinara kamion ...Probajte za početak samo soja i kukuruz , bez dodavanja ječma kao što mi neki sugerišu . Sve vas podsećam da nam plaćaju po kilogramu !!

crni gruja
29-12-12, 09:24
Sto se tice sojinog griza . tu si u pravu ,, dosta je masniji i bolje napreduju..... ja sam uzeo jednu kolicinu suncokretovog otpada po ceni od 10 din isao sam do 15 % i sa neverovatnih 20% stocnog , i juce sam se zaprepastio da je posle 100 dana tova izgurala zenski tovljenij na 122 kg , a uzeta iz legla kao najmanje prase ,, sada idem sa grizom da probam .. dosadasnja smesa hrane me je kostala 32 din . lepa razlika u ceni ....

SAMA
29-12-12, 09:39
Znaci Grujo u tom grmu lezi zeka,za ondasnju raspravu.To si trebao odma napisati i razjasniti.To nisu trzisne cene.Moze neko neku komponentu i da ti pokloni,pa da hrana bude dzabe,ali to moze dovesti do zablude.Lkl{{>:({

crni gruja
29-12-12, 10:15
Suncokretov otpad je dovukao jedan momak iz Vojvodine 20 tona i ovde prodavao 10 din / kg uzeo sam jedno 500kg da probam za tovljenike ali obavezno ubacujem . MINAZEL ,, kao zastitu

misika1956@gmail.com
29-12-12, 11:00
Suncokretov otpad je dovukao jedan momak iz Vojvodine 20 tona i ovde prodavao 10 din / kg uzeo sam jedno 500kg da probam za tovljenike ali obavezno ubacujem . MINAZEL ,, kao zastitu
Drago mi je da se okrećete alternativnim izvorima hrane - ali mi je krivo što ovde u vojvodini moje komšije istu tu priliku propuštaju ..

SAMA
29-12-12, 13:49
Pojasni to malo.Kakav otpad?Sta podrazumevas pod suncokretpvim otpadom.^-^

crni gruja
29-12-12, 13:55
Brate to je neki lom zrna dodje kao da si samleo suncokretovu sacmu + prasina ,, i miris ima mlevenog zrna suncokreta ,, to su oni njemu dali dzabe ... plati sleper do tamo i vamo 500 eura , i ovde prodaje na 10 din ili dzak ne stane vise od 25 kg snasao se momak cista zarada , a nam jeftino , a kao sto vidim lepo napreduju , samo obavezno MINAZEL ....

SAMA
29-12-12, 14:01
To bi nasi propustili kroz ekstruder,uz dodatak prave sacme i prodali po 44.::samo bes::

misika1956@gmail.com
29-12-12, 14:15
To bi nasi propustili kroz ekstruder,uz dodatak prave sacme i prodali po 44.::samo bes::
Azašto samo 44 ..??

- - - - - - - - - -

Kod nas dok je radila uljara Sunce to su nudili gradjanima besplatno - što veća prikolica , tim bolje jer su nam oni utovarali velikim Ultom . .

SAMA
29-12-12, 14:21
Bilo je svasta dzabe nekad.Sad bi prodali i ...,samo da se uzmu pare.Inace 44 je trenutna cena suncokretove sacme.

misika1956@gmail.com
29-12-12, 14:31
Bilo je svasta dzabe nekad.Sad bi prodali i ...,samo da se uzmu pare.Inace 44 je trenutna cena suncokretove sacme.
Hoćeš da kažeš onu straru - i nekad su krali ali i nama su dali , i sada .....

SAMA
29-12-12, 14:36
Hoćeš da kažeš onu straru - i nekad su krali ali i nama su dali , i sada .....
Ne mora to biti kradje,a ima na zalost i toga.Jednostavno je nesto nus proizvod,pa se poklanjalo.Danas se na nekim stvarima vise uzima na nus proizvodima,nego na glavnim.Lkl{{ Primer je sojina sacma i stocno brasno.To je nekad bilo skoro dzaba,a danas.^-^

alfa 9
02-01-13, 15:54
ljudi molim za pomoc napravio sam neki recept,ali nesto mi tovljenici nisu mirni,pojedu kolicinu koji dajem ali nesto nije mi to to sta treba. recept ide ovako. 60kg kukuruz,12kg sojina sacma,12kg stocno brasno,3kg mesno brasno,3kg kvasac,7kg suncokret sirovi,3kgpremix gebi tov. sta meni tu fali,i koliko ovaj ima proteina mogu li povecati suncokret?

misika1956@gmail.com
02-01-13, 16:06
Zanimljiv recept , mene zanima odakle je mesno brašno ? Koje pakovanje i cena ? Dali ga imate stalno ? Ima tu ljudi koji će ti izkorigovati ovu recepturu - ako se ista isplati ..

SAMA
02-01-13, 16:40
ljudi molim za pomoc napravio sam neki recept,ali nesto mi tovljenici nisu mirni,pojedu kolicinu koji dajem ali nesto nije mi to to sta treba. recept ide ovako. 60kg kukuruz,12kg sojina sacma,12kg stocno brasno,3kg mesno brasno,3kg kvasac,7kg suncokret sirovi,3kgpremix gebi tov. sta meni tu fali,i koliko ovaj ima proteina mogu li povecati suncokret?Jel dodajes soli?Mozda im to fali.Ovo ostalo deluje sasvim OK.Ja ne bih vise povecavao suncokreta.To je za tovljenike sasvim dovoljno proteina oko 17%

kristal
02-01-13, 16:45
Sirovi suncokret nesmeta tovljenicima? ja malo u betonjerki sa butanom proprzim i tako meljem

alfa 9
03-01-13, 13:53
ja neznam dali im smeta,ali to imam. mesno brasno 50kg pakovanje 3000din,oko 50%proteina,pa to dam 3kg i kvasca 3kg i tako smanjim soju za 6kg

Fantastiko015
03-01-13, 15:29
I ja sam od skoro poceo da koristim odpad od suncokreta, mada ja uzimam otpad suncokreta mesan sa ljuskom od soje i ima tu i uljane repice i jos nekih dodataka po 18din, uglavnom svinje jedu ko blesave :) A tek za krave i bikove da ne pricam...

misika1956@gmail.com
03-01-13, 15:58
Kravama može Ind. otpad i sirov bolji se rezultati dobiju kada se pojedine komponente propuste kroz extruder - ako ide svinjama - čini mi se pilićima takodje ...!

Trsteničanin
04-01-13, 12:46
Da li neko koristi ili je koristio MagnaVita proizvode?

kuka9
05-01-13, 21:04
Moj drugar koristi magnavitu premix za dojare,kaze da je odlican,za ostale njihove premixe ne znam.

SAMA
07-01-13, 22:36
Evo jednog dobrog recepta.Lkl{{ Praznik je,nece se zameriti.:lol:
U jednom selu gajio jedan ciga svinje, kad jednog dana dođu ljudi u belom:
• Dobar dan!
• Dobar dan!
• Imate svinje?
• Imamo svinje!
• Jel' hranite svinje?
• Hranimo svinje!
• Pa čime?
• Pa deca skupe đubre, otpatke sa ulice, ono, ovo, svinje super, zadovoljne, i tako...
• 5000 kazna!
• Što?
• Pa mi smo iz odeljenja za zaštitu životnja, a vi im dajete đubre, kako vas nije sramota?
I on plati. Posle nekog vremena dolaze ljudi u crvenom.
• Dobar dan!
• Dobar dan!
• Imate svinje?
• Imamo svinje!
• Jel' hranite svinje?
• Hranimo svinje!
• Pa čime?
• Pa žena skuva sarmu, čokoladicu, ono, ovo, prvo jedu svinje pa onda mi, sve super, ok, svinje napreduju i tako to...
• 50.000 kazna!
• Što?
• Mi smo iz zaštite ljudi, oni nemaju šta da jedu, a vi im dajete čokoladice, kako vas nije sramota...
Plati on. Posle nekog vremena dolaze ljudi u crnom.
• Dobar dan!
• Dobar dan!
• Imate svinje?
• Imamo svinje!
• Jel' hranite svinje?
• Hranimo svinje!
• Pa čime?
• Pa ja im dam po 100 dinara pa one idu da kupe šta hoće...

nju-viliđ
10-01-13, 04:52
Radi li netko doma prasicima predstarter? I koliko je to pametno uopce, kad se u koncentratu-predstarteru nalaze vitamini, zeljezo i sve ono sto je malim prascima potrebno od prvog do treceg tjedna.

SAMA
10-01-13, 08:43
Predstarter je starter sa velikim procentom mleka u prahu ili prelaka.Sto se tice premiksa isti je.

crni gruja
10-01-13, 09:48
Predstarter radim sa PATENT .CO,, takozvani INDY DESETKA
Y DESETKA

10% u smeši za prasad od 7 dana
SADRŽI:
Optimalan odnos aminokiselina:
Lizina, metionina, treonina
Visokokvalitetne mlečne sastojke
Enzime
Aromu
KORIST:
Lako zalučenje bez pojave proliva
Zdrava prasad
Mogućnost ishrane po volji
Kukuruz 46,00 45,00 43,00 61,00 59,00
Ječam 10,00
Pšenica 15,00 25,00
Pšenično stočno brašno 4,00 5,00 5,00
Tritikale 10,00
Sojina sačma 15,00 15,00 22,00 24,00 15,00
Sojin griz 10,00 10,00 11,00
INDY desetka 10,00 10,00 10,00 10,00 10,00

IGORVUKOSAVLJEVIC
10-01-13, 12:38
Kolega Grujo,da li ti se od Patentovog programa za malu prasad najbolje pokazala desetka? Znam da imaju i druge opcije,premiks 4% i neku opciju poput potpunih krmnih smesa sa sojom zajedno.

- - - - - - - - - -

Jedno pitanje za kolege iz Bogatica i okoline,da li su koristili vitalakove premikse. Bilo ih je u centru bogatica u prodavnici udruzenja odgajivaca svinja. Tu je bila i oprama za svinjarstvo na prodaju,kavezi za prasenje,hranilice,ostalo

crni gruja
10-01-13, 17:20
Ne radim eksperimente , dobijam godinama samo njega i zadovoljan sam , dajem im od 5 dana .. i to 1kg po [prasetu , ako ga pojedu sve na sisi prelazim na starter , i dok su na sisi posle odlucivanja nastavljam 8-10 kg startera , posle ide grover

IGORVUKOSAVLJEVIC
10-01-13, 19:08
A starter i grover smese pravis sa premiksima ili sa superima?

crni gruja
10-01-13, 19:10
Ne pratis sta pisem , samo premiks , ako hoces da ustedis ,, mesaj sam i kupi sve sto treba >:({

IGORVUKOSAVLJEVIC
10-01-13, 19:14
Pravim i ja sve sam,nemam nista zemlje sve kupujem.

kuka9
10-01-13, 20:25
Grujo,koliko ja znam indy 10 je starter a patent ima predstarter koji je granuliran i ide za prasad pod sisom,ja dajem super pan bebi koncetrat 25% 7 dana pre lucenja i 15ak posle zatim prelazim na pan grover3,5% a sad sam napravio turu od 200kg gde sam ubacio pola indy10 pola bebi 25% i odlicno mi napreduju.

- - - - - - - - - -

Kolega Grujo,da li ti se od Patentovog programa za malu prasad najbolje pokazala desetka? Znam da imaju i druge opcije,premiks 4% i neku opciju poput potpunih krmnih smesa sa sojom zajedno.

- - - - - - - - - -

Jedno pitanje za kolege iz Bogatica i okoline,da li su koristili vitalakove premikse. Bilo ih je u centru bogatica u prodavnici udruzenja odgajivaca svinja. Tu je bila i oprama za svinjarstvo na prodaju,kavezi za prasenje,hranilice,ostalo
Ja sam davao neko vreme te premixe,al mi se cini da si malo skuplji od ostalih bili,mislim da su iz Francuske,neki Ceda je to kod nas drzao,sad je to zatvoreno i da imali su opremu za svinje,jas am kupovao sijalice za prasad tj one lampe.

siro
10-01-13, 23:46
82 kg ječam
8 kg mekinje
7 kg sojina sačma
3 kg sauen profi
taj recept mi preporučiše za suprasne krmače.Da li da ovo pravim ili ne?

crni gruja
11-01-13, 08:58
Mnogo jecma . do 25 % max. a i malo je ovo proteina da se doda jos bar 600 gr suncokretove sacme ali gde je tu kukuruz (kao osnova)...???

KishRobert
11-01-13, 09:03
Jecam moze slobodno da zameni kukruz.

Duško58
11-01-13, 09:16
Jecam moze slobodno da zameni kukruz.

Kod nas maksimalno u svim recepturama ide do 20%, dok ga ovi u zapadnim zemljama guraju ko zna koliko i imaju dobre rezultate. Daleko vise od 20%. Kao ne bi trebao da prelazi 20% da ne bi "jaka" krv ubila tovljenike.

KishRobert
11-01-13, 09:28
Ima kod nas jedan lik,koji je odavno ostao bez kukruza,a jecam mu odlicno rodio.
Svim kategorijama svinja daje jecam,bez zrna kukruza.
Naravno uz soju,zito i premixe.

saleso
11-01-13, 09:55
jas am 2004 posle one katastrofalne 2003 ostao bez kukuruza i kad je dosao jecam ja hranio samo sa njim naravno uz dodadtke koje idu i uz kukuruz i nikad bolje svinje nisam imao pa svaba samo tako i rani kakav kukuruz

siro
11-01-13, 09:59
Da ja pravim ovo ili ne? Ili mi dajte neki proveren recept

kuka9
11-01-13, 15:46
Slobodno pravi,to je cak i jaca receptura nego sto treba za suprasne krmace,kako ti se pokazala josera,kod nas je u macvi dosta zastupljena a prodaje je moj drugar,ja sam koristio jedno vreme,hranio sa vitalom i ferkelom a koristio sam i taj za dojare.

siro
11-01-13, 16:32
Iskren da budem ja sam pocetnik,izbor mi je bio izmedju sana, josere i ibeca panto i vecina mi je rekla da je josera najbolja,nadam se da nisam pogresio.Za tov koristim vital joserin,na oko mi djeluje da dobro napreduju a opet na kraju ce se podvuci crta.

crni gruja
11-01-13, 20:27
Malo sam se zinteresovao , pa evo prikuplajm podatke
Ječam odlična zamena za kukuruz

On je dodao da bi ječmom moglo da bude posejano od 60.000 do 70.000 hektara, ili za 30 do 40 odsto više nego prošle jeseni.Malešević je napomenuo da je ječam odlična zamena za kukuruz,pogotovo u ishrani svinja, što bi stočarima moglo da ublaži posledice znatno slabijeg roda najrasprostranjenije domaće žitarice, a uz to je sladarska industrija ove godine pokazala veliko interesovanje za ječam.

evo u cemu je problem i sto se savetuje do 2-30%

Svinje ne poseduju enzime za razgradnju neskrobnih polisaharida usled čega oni postaju neiskorišteni izvor energije koji biva izbačen iz organizma i do slabijeg iskorištenja skroba, proteina, masti. Povećan viskozitet u crevnom traktu kod životinja usled korišćenja hraniva kao što su ječam, pšenica, tritikale, suncokretova sačma dovodi do slabije pasaže hrane i otežanog usvajanja hranljivih materija. Svinje su u ovom slučaju podložnije crevnim infekcijama, a usled povećane apsorpcije vode izazvane prisustvom NSP sirovih vlakana, životinje pojačano konzumiraju vodu što ima za posledicu pojavu mokre i lepljive prostirke koja može biti veliki problem u objektima. Sve ovo dovodi do niza problema, pada proizvodnih rezultata, pada profitabilnosti i ekonomskih gubitaka u stočarskoj proizvodnji. Hraniva kao što su ječam, pšenica, tritikale koriste se u ishrani svinja, i hraniva koja pojeftinjuju smešu, ali za njihovo veće učešće u kompletnom obroku neophodna je primena enzima.

dulebdp
11-01-13, 20:33
GRujo : koliko kod vas koštaju Patentovi premiksi

crni gruja
11-01-13, 20:44
Ovo je neki posrednik .. ima cene kao u BGD izgleda da mu daju neki rabat
koliko se secam .. strarter.(3.4%).340 din , grover (3.5%) 220 din,koke nosilje (1.5%) 340 din ..laktaron za muzare(2%) 150 din . za tov , dojare i suprasne (3.5%) 160 din, minazel ...150 din

dulebdp
11-01-13, 20:47
takve su cene i kod nas možda koji dinar manje starter je 330 a za dojare155

crni gruja
11-01-13, 20:52
Samo sto cu da krenem i sa zeolitom ,on je oko 40 din ,,kg mada minazel je odradio svoj posao kad uzmem na oko losu robu . a dajem ga i kao preventivu do 2%

dulebdp
11-01-13, 21:09
Minazel koristim pod obavezno naročito sa ovogodišnjim kukuruzom

Ranbobas
12-01-13, 00:34
Letos mi je glavni tehnolog iz Patent-a rekao u vezi jecma,da kod prasadi najvise 30%,a tovljenika 50%.U protivnom grla ce izgubiti energiju,ako se ide sa vecim % jecma na ustrb kukuruza.A sto se tice cene njihovih premiksa,posle ovog Grujinog cenovnika vidim da ovi nas deru ovde.Nema jeftiniji patentov premiks(3%) od cini mi se 380 din.Moracu da se pozabavim malo oko toga.

IGORVUKOSAVLJEVIC
12-01-13, 00:36
Grujo,koliko ja znam indy 10 je starter a patent ima predstarter koji je granuliran i ide za prasad pod sisom,ja dajem super pan bebi koncetrat 25% 7 dana pre lucenja i 15ak posle zatim prelazim na pan grover3,5% a sad sam napravio turu od 200kg gde sam ubacio pola indy10 pola bebi 25% i odlicno mi napreduju.

- - - - - - - - - -

Ja sam davao neko vreme te premixe,al mi se cini da si malo skuplji od ostalih bili,mislim da su iz Francuske,neki Ceda je to kod nas drzao,sad je to zatvoreno i da imali su opremu za svinje,jas am kupovao sijalice za prasad tj one lampe.
Upravu si kolega Ceda ih je prodavao,ja sm preko njega u Beogradu uzimao.
Mislim da su sasvim korektni. A cena,kad se preracuna sve je bilo 1-2din gore,dole u odnosu na sauman i milkivit. Te godine kada sam klao za slavu, meso je bilo bas ukusno.

mbranko
12-01-13, 09:28
Iskren da budem ja sam pocetnik,izbor mi je bio izmedju sana, josere i ibeca panto i vecina mi je rekla da je josera najbolja,nadam se da nisam pogresio.Za tov koristim vital joserin,na oko mi djeluje da dobro napreduju a opet na kraju ce se podvuci crta.

ja sam nekih godinu dana koristio joserine premikse, a prije toga schaumann (koji je cca 50% skuplji od josere) ali mi se nisu pokazali posebno baš ovaj sauen profi jer su mi svinje odbijale ga jesti tj. jele su ali minimalno a ne koliko bi trebale i imao sam velike probleme i sa milječnosti, veliki pad težine prilikom dojenja ali i kasnije sa teranjem. onda sam prešao na likru i na njoj sam sada dvije godine i zadovoljan sam. Odkako ga koristim nisam imao ni jednom problema sa proljevom kod prasadi a cijena je nešto malo veća od josere.

za prasad koristim:

F-10 i to od 15 dana starosti pa do desetak dana nakon zalučenja , cijena po kg je ~ 160 din/kg (ide ga 10%) nakon njega prelazim na
F-4 quattro i njega koristim do prodaje , njega ide 4% i cijena mu je 177 din/kg (obični F-4 je nešto jeftiniji ali ima manje lizina tj. 6% dok quattro ima 9%)

za krmače koristim

Z3/T (3%) i cijena mu je ~132 din/kg

suprasne (10 dana prije prašenja i još deset nakon zalučenja)

Z4 (4%) i njegova cijena je ista kao i Z3/T

Prije schaumanna koji je po meni najbolji od svih koji se kod nas može kupiti (ali mi je jednostavno postao preskup) koristio sam Sano premikse ali nakon što su se počeli proizvoditi kod nas kvaliteta je drastično pala a i cijena je veća čak i od schaumanna dok se sa joserom i likrom ne može ni usporediti po cijeni. Kod nas su još u ponudi premiksi od Biomina, Salvane, Milkivita tj. većinom njemački osim likre koja je austrijska, ali ako je za vjerovati ovom agentu od likre koji je na mom terenu oni trenutno drže preko 60% tržišta premiksa za svinje u hrvatskoj. Još jedna prednost likre mi je u tome što kupujem direktno od njih bez posrednika i najkasnije za dva dana od naruđbe mi dovezu na kućni prag a i rok plačanja mi je 60 dana.

Sve cijene su preračunate iz kuna u dinare po forexu

Surdonja
14-01-13, 23:36
Za jecam i psenicu, se slazem da dolazi do efekta mokrog poda. Kad hranim svinje sa njima, komplet obore moram da cistim dva puta na dan, a kad mi je kukuruz osnova svaki drugi dan. Inace drugih problema nisam imao, cak sta vise imao sam boljih rezultata sa jecmom i psenicom nego kukuruzom. Brze se svinje uhrane. Da imam resetke, a ne da ih drzim na slami, kukuruz bi mi bio minimalan u ishrani, ovako me ubi ciscenje.

xsale
14-01-13, 23:43
Pazljivo sa minazelom,ako je hrana zdrava i nema toksina,onda vuce proteine.

Surdonja
14-01-13, 23:47
Pazljivo sa minazelom,ako je hrana zdrava i nema toksina,onda vuce proteine.

Pa ne bi trebalo, ako se koristi u preporucenoj dozi. Bar ja tako mislim, mozda gresim. ^-^

xsale
15-01-13, 00:39
Kazu ljudi koji se razumeju,da je to ruda zeolit,koja ima svojstvo da privlaci toksine,ako toksina nema,a ona mora nesto da privuce,onda vuce proteine.

nesko2563
15-01-13, 00:52
http://sh.wikipedia.org/wiki/Zeolit

crni gruja
15-01-13, 09:33
Kazu ljudi koji se razumeju,da je to ruda zeolit,koja ima svojstvo da privlaci toksine,ako toksina nema,a ona mora nesto da privuce,onda vuce proteine.

zeolit moze samo da pomogne ,koristi se i u ljudsoj ishrani , a da privuce proteine .. dajes informacije koje nemaju ni logike proteini se iskoriste , nema gde da odu a zeolit ili minazel ,koja mu je osnova zeolit , daje se i preventivne svrhei pomaze dosta..

boxkole
15-01-13, 13:02
I ja sam se naslušao svakakvih priča o zeolitu, kao radi na principu rešetke i pored mikotoksina pokupi i hranjive materije. Ništa od toga nije dokazano, samo priče. Meni lično kod zeolita se nesvidja što ima slabiji efekat protiv T2 mikotoksina, koji su u suštini i najveći problem. Trenutno koristim Captex T2, koji je daleko delotvorniji od recimo Minazela.

MiroslavNG
15-01-13, 16:48
dobri ljudi ako neko zna i hoce da mi kaze koliko je bitno krmacama i prasadima dosta sitno samleven kukuruz i zito.Tako sam nesto ustelovao i samleo jednu tonu.Vidim da jedu ali me interesuje dali da nastavim tako.Otprilike mu dodje malo sitnije od koncetrata

xsale
15-01-13, 17:22
"svi ti adsorbensi (zeolit, medicinski ugalj, kaolin, pektin itd...) se koriste tako da prodju nesvareni kroz digestivni sistem i pritom pokupe stetne materije koje se absorbuju na njihovoj povrsini, i izluce izmetom... pri tome se misli na toksine, bakterije i njihove delove itd, mada, njihovo neselektivno dejstvo dovodi i do adsorbcije korisnih materija poput vitamina, lekova itd... zeolit (ali i ostali) se jako uspesno upotrebljava u veterinarskoj medicini, npr. u preparatu Minazel (http://www.bankom.rs/sr/view.php?id=325), i tu se njegova korisnost ne moze sporiti..."
Proguglas malo i procitas.... Ja sam pre nekoliko godina na nagovor veterinara koji je prodavao Minazel poceo da ga ubacujem u hranu koja je bila ocigledno zdrava,ali Minazel je cudo,popravlja rad creva i zeluca,povecava prirast i imunitet i ja tako pristanem da ga ubacim.na svinjama mi se pojave neke ljubicaste pege odmah posto su pocele da jedu tu hranu.Srecom nisam napravio mnogo te hrane i prestanem da ubacujem Minazel i te fleke se povuku.
naravoucenije : Nemoj leciti nesto sto je zdravo. Preventiva ,od lekova, je samo vakcina

Sa svinje je vazno da hrana bude sto sitnija,lakse se vari,ali da ipak bude takva da svinje ne mogu da je gutaju bez zvakanja,zato sto zvakanjem luce pljuvacku koja je takodje potrebna za varenje.Ako ne zvacu dok jedu onda ce traziti nesto drugo da zvacu posle jela,a najzgodniji su repovi drugih svinja.

mbranko
15-01-13, 17:46
to ti je najlakše vidjeti prema balegi jer ako ima dosta ostataka kukuruza onda je prekrupno, a opet ne treba ići u krajnosti pa davati presitno jer prašina iritira sluznicu nosa posebice kod prasadi za koju bi bilo idealno da je peletirana hrana ili mokra ishrana ali i pojavu čira u probavnom traktu, naravno da ova metoda nije 100% točna ali može pmoći. Prema knjigama idealna debljina čestica bi bila između 600 do 800 ym ( tj. od 0,6 do 0,8 mm) a to možeš izmjeriti jedino specijalnim sitima kojima se presijava prekrupa (znači zaboravi Lkl{{) i dobiti je jedino s gnječilicom jer kod običnog mlina ima svih veličina podjednako (znači zaboravi i ovo Lkl{{) .

alfa 9
15-01-13, 18:36
sirovi suncokret 30din kg. pp

crni gruja
15-01-13, 19:14
na svinjama mi se pojave neke ljubicaste pege odmah posto su pocele da jedu tu hranu.Srecom nisam napravio mnogo te hrane i prestanem da ubacujem Minazel i te fleke se povuku.
.. koristim godinama , ne da propagiram ili kao neka reklama ,, ali te fleke nemaju nikakve veze sa MINAZELOM a preventiva je mnogo vazna ako si u mogucnosti , bolje je spreciti nego leciti ,

naravoucenije : Nemoj leciti nesto sto je zdravo. Preventiva ,od lekova, je samo vakcina
ovde se nije rec o lekovima nego o necemu sto ne moze da dovede do neke upale ili bolesti . a nije lose malo da proguglas , mozda nesto i upamtis,, nije na odmet , nego davati lazne konstatacije i pricati (kucati ) sto sta ....ali forum sve trpi..

Poboljšajte proizvodne rezultate i zaštitite zdravlje životinja primenom Minazel programa:
poboljšavaju se reproduktivni rezultati
povećava se prirast
povećava se nosivost
poboljšava se zdravstveno stanje
eliminiše se prisustvo mikotoksina u mesu, mleku i jajima
smanjuje se utrošak hrane (konverzija)
smanjuje se mortalitet
smanjuju se prinudna isključenja
skraćuje se vreme tova
smanjuju se troškovi proizvodnje

xsale
15-01-13, 19:47
Od cega je to tacno preventiva?Od kaslja,od proliva ili od budjave hrane.Kod tebe je mozda samoposluga,ali kod mene svinje jedu samo sto im ja dam,a budjav kukuruz im ne dajem,tj posto vecinu hrane kupujem,ne kupujem los kukuruz,pa nek bude i dzabe.Takodje gledam sta kupujem i od ostalih sastojaka hrane.Sta ja tu onda preveniram.Ne stavljam minazel ni u sta i nikad,samo tad jednom napravio 300 kg,na svinjama izasle modro-crne fleke po nogama.4 meseca svinje jele jedan isti kukuruz,sacmu i premiks,posto ja to kupim sve pre pocetka tova.Od cega su se onda pojavile fleke koje su velicine da je cela noga crna,znaci nije tackica pa da bude da je od komarca.Jel mozda los kukuruz ili sacma? Za koji k... onda sluzi taj minazel ako je toksicna hrana? Cim sam potrosio taj minazel.posle par dana su se fleke povukle,bez lecenja.

@grujo,sad bi stvarno trebalo da malo prestanes da pises o onom o cemu ne znas skoro nista osim koliko ide na 100 kila i posto je..Nije sramota pitati ako nesto ne znas.Pitaj nekog ko je isao u skolu za to,eto i ja sam pitao i prenosim sta su mi ljudi rekli i sta se meni desilo.Svi preporucuju da se uz minazel uvede i neki dodatak vitamina i minerala.Sto se tice preventive pije vodu,ako postoji realna opasnost da dodje do problema.Ja kupujem zdrav kukuruz,vestacki susen po mogucstvu i sav odjednom da ga ne menjam tokom tova,to je moja preventiva i meni minazel ne treba.

crni gruja
15-01-13, 20:09
@grujo,sad bi stvarno trebalo da malo prestanes da pises o onom o cemu ne znas skoro nista
znam da mi niko u familiji nije drzao nista osim macke i kuceta ,, ja izrod otisao is centra grada u sumu , pa sam se zato nacitao literature i knjiga ,, da bi znao sta i kako a ne emoj tata , deda , komso trte mrte evo zasta sluzi .. malo se zainteresuj ...

Aflatoksin B1 99%
Zearalenon 94%
Ohratoksin A 96%
T-2 toksin 83%
DAS 50%
Ergosin 96%
Ergotamin 97%
Ergokornin 92%
Ergokriptin 98%
Ergokristin 98%
e sada ti znas dal ga ima ili nema .. lep na oko .. pa neces pre da ga zenis ,,,,>:({

xsale
15-01-13, 21:15
Ja ti kazem da se zdrava zivotinja ne leci unapred.Svaki dodatak narusava prirodnu ravnotezu elemenata,pa aspirin se daje preventivno,s jedne strane je koristan ,a sa druge strane steti.Ne postoji carobni prah koliko god ga onaj ko ga prodaje hvalio.Sto se mene tice nek svako hrani cime hoce,ali ne znam sta si ti zapenio da branis minazel kao da ga ti proizvodis,ili branis teoriju da ti najbolje i jedini znas kako se gaje svinje.

Sto se tice da li znam ili ne znam sta je u kukuruzu,jel ti mislis da sam ja sisao parobrod,i da nisam trazio uverenje o ispravnosti kukuruza kad sam kupovao?Da dam 6-7 k eura za kamion kukuruza i da ne znam sta sam kupio?Najbolje da jos dam jedno 100-200 eura za minazel ili da mi pocnu crkavati svinje zbog otrovnog kukuruza.

mbranko
15-01-13, 21:21
Problem je i u tome što se neke vrste mikotoksina akumuliraju u tijelu a mogu prouzročiti osim ugibanja i na brojnost legla, veći broj mumificirane prasadi,lošiju reprodukciju, slabije napredovanje itd. a kao jedan od prvih znakova trovanjem mikotoksinima je pojava crvenila i naotečenosti vulve kod malih krmačica koje još nisu ni blizu starosti za oplodnju. uglavnom i ja se držim one bolje spriječiti nego liječiti, jer za neke od posljedica trovanja mikotoksinima nema lijeka osim noža.

https://www.google.hr/#hl=hr&tbo=d&sclient=psy-ab&q=otrovni+kukuruz+srbija&oq=otrovni+kukuruz+srbija&gs_l=hp.3...2021.12848.0.12995.36.24.7.4.4.0.949.7 400.0j4j4j3j2j2j3.18.0...0.0...1c.1.xEHPtSDBHvs&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.41018144,d.Yms&fp=5ab2643e1c50e9cc&biw=1280&bih=807

PS: da ne bi bilo zabune manje više je ista stvar i sa ostalim kukuruzom iz zemalja u okruženju koje su pogođene sušom.

kuka9
15-01-13, 22:18
I ja sam se naslušao svakakvih priča o zeolitu, kao radi na principu rešetke i pored mikotoksina pokupi i hranjive materije. Ništa od toga nije dokazano, samo priče. Meni lično kod zeolita se nesvidja što ima slabiji efekat protiv T2 mikotoksina, koji su u suštini i najveći problem. Trenutno koristim Captex T2, koji je daleko delotvorniji od recimo Minazela.

Captex je odlican,italijanski proizvod ,strucnjaci kazu da on jedini ne vezuje proteine za sebe,ovo sto sale prica verujte mi da ima istine,nista zlonamerno sa njegove strane.

xsale
15-01-13, 22:28
Samo sto je on skup da se ubacuje "preventivno" to jest bez potrebe

Duško58
16-01-13, 17:31
"naravoucenije : Nemoj leciti nesto sto je zdravo. Preventiva ,od lekova, je samo vakcina

Samo da pojasnimo:

Vakcinacija je unosenje mrtvog ili zivog virusa sa oslabljenom virulencijom u organizam, radi podsticanja tretiranog organizma na stvaranje antitela protiv unetog virusa a uzrocnika bolesti koju bi izazvao svojim prisustvom u nedostatku antitela.

kuka9
16-01-13, 20:58
Letos mi je glavni tehnolog iz Patent-a rekao u vezi jecma,da kod prasadi najvise 30%,a tovljenika 50%.U protivnom grla ce izgubiti energiju,ako se ide sa vecim % jecma na ustrb kukuruza.A sto se tice cene njihovih premiksa,posle ovog Grujinog cenovnika vidim da ovi nas deru ovde.Nema jeftiniji patentov premiks(3%) od cini mi se 380 din.Moracu da se pozabavim malo oko toga.

Evo ti kolega cene premixa od patenta koje ja koristim kod mene u selu
Predstarter 97 din
Indy starter 10%/ 179
Indy starter 4%/ 265
pan grover 3,5%/208
Indy premium tov 3%/162
Indy tov 3%/149
pan tov2,5%/150
pan mami 2,5%/150
minazel pakovanje 20kg/67 din po kg. Ovo su cene za velika pakovanja i na sve ima 5% popusta za kes lovu.

Ranbobas
16-01-13, 23:27
Ama nisam ja izgleda razumeo Gruju,ovo su vam cene po 1kg.-mu?.Tako je ok,i kod mene je na primer ovaj Indi starter(po kg.)240 din.,a pan grover isto tako otprilike 208,kao i indi premium tov je tu negde 160...Ja sam u startu razumeo kada se kaze Pan grover(3.5)=cena,da je to za pakovanje 3.5 kg.J.b.g.^-^

misika1956@gmail.com
18-01-13, 18:05
Pisao sam o industiskom otpadu kao deo recepture za ishranu svinja - to je prevazidjeno -pametni na ind. deponiji pokupe čokoladu pa prave eurokrem (RTV - 1 danas u vestima )

crni gruja
18-01-13, 18:34
Samo da je imao bolju ambalazu .. sada to sto su zaplenili nece dati ni svinjama da se slade ha ha

dacha85
22-01-13, 21:41
Pozdrav. Hteo bih da pitam da li je ova receptura dobra: kukuruz 50kg, stocno brasno 30kg, soja 20kg, i nutriplus?

milan971
22-01-13, 22:25
Mnogo st.brasna, previse celuloze za svinje , ako imas mogucnosti ubaci 20kg jecma i 10kg st. brasna.

dacha85
22-01-13, 22:56
Ovo je receptura kojom moj drug hrani scoje prasice. kaze da po odbijanju pojedu 300 kg tog koncentrata i dostignu kilazu od 25kg. ja samod njega uzimao za slavu i bozic i meso je fenomealno. A ja planiram ovih dana da uzmem dve prasilje

Ranbobas
22-01-13, 23:47
Lepo ti je @milan971 napisao.Mnogo tu ima st.brasna,malo soje,a uopste nema st.jecma.Uzmi taj nutriplus pa pogledaj predlog recepture na pakovanju(ako uopste ima).Ne bih ti u startu preporucio da slusas neke "nadri svinjare",jer ima ljudi koji olako-pausalno iznose neke stvari,koje su u vecini slucaja neistinite.Lepo kupis premiks(moja preporuka patent.co,ima ga kod Milana-pizde u Paracinu),drzis se predloga recept.sa pakovanja i to je to.Prelistavaj ovaj forum i dosta toga korisnog ces nauciti.Pozdrav!

crni gruja
23-01-13, 07:12
Receptura nema nikakve blage veze da bude hrana za prasad .. min soje 23.5 kg , stocno brasno 5 kg...

mbranko
23-01-13, 09:36
Evo ti recepture za:

Nutriplus prasad 4%

http://www.novimix.com/podaci/prasad_120501_193820.pdf

Nutriplus predstarer 22%

http://www.novimix.com/podaci/predstarter_120501_193808.pdf

Nutriplus fortis 25 do 30%

http://www.novimix.com/podaci/fortis_120501_20354.pdf

tarlacslavko
23-01-13, 10:43
kako znati dali prasici imaju gliste i kako ih leciti

SAMA
23-01-13, 11:13
Imas temu prasici problem.Postavi tamo pitanje.

aleksandar.mk
26-01-13, 15:20
Treba mi receptura za ushranu nerestova kupio sam 2 komada jedan cisti joksir oko 70 kg i jedan pietren oko 50 kg za sada su u ekstra formu pa zanima me kakoo treba da ih hranim za da ostane u istoj formi.Pozdrav

crni gruja
26-01-13, 16:10
To ti je hrana za dojare...ima toga dosta pisanog vec ..malo se potrudi prelistaj temu

aleksandar.mk
26-01-13, 19:39
Ma prelistaomsam ali ima samo recepture za tov nema nista za dojare

branko
26-01-13, 21:49
Ja sam svojevremeno koristio sledeću recepturu:
Kukuruz 70%
Sojina sačma 7%
Suncokretova sačma 10%
Stočno brašno 7%
Kvasac 2%
Kreda 1,5%
DKF 1%
So 0,5%
Premix 1%

Premix jednopostotni, jer je najjeftiniji.
Nikad nisam koristio nikakve Sano i slične preparate i nije bilo problema.

crni gruja
26-01-13, 23:23
Malo je soje za nerasta ili za dojare .. 1.1 kg.+0,6 sunc.sacme

aleksandar.mk
27-01-13, 17:39
jasam uradi ovako koncentrat za nerestova koi imaju 50kgm i 70 kgm pa recite dali je ok ili treba nesto da se ispravi
46%-kukuruz
15%-stocno brasno
18%-sojna sacma 44$
4%-premiks
17%-jacmen
-----------
100 kgm

branko
27-01-13, 19:29
Malo manje sojine sačme, ali je sve ok.

crni gruja
27-01-13, 20:01
ili ne citac ili treba da crtamo,, sta sam napisao , ai branko lepo kaze smanji bato .. ma udri 100 kg soje i smeskaj se bice mesa u pusnici

zagubican
28-01-13, 18:04
Evo ti recepture za:

Nutriplus prasad 4%

http://www.novimix.com/podaci/prasad_120501_193820.pdf

Nutriplus predstarer 22%

http://www.novimix.com/podaci/predstarter_120501_193808.pdf

Nutriplus fortis 25 do 30%

http://www.novimix.com/podaci/fortis_120501_20354.pdf
koja je cena za nutriplus fortis 25 do 30%?

nju-viliđ
02-02-13, 10:13
Posto znamo da nema svaki tip kuruza isti procenat proteina , da ne otvaram novu temu pa cu tu pitati.

Koji kukuruz sijete za svoje svinje? Zuban, tvrdunac? koja firma, fao grupa?

crni gruja
02-02-13, 10:24
Ne sejem nista nego kupujem a sa sojom povecavam proteine

milan971
02-02-13, 13:14
Te price o sadrzaju proteina u kukuruzu su samo marketinski trik.
Proteinski sastav hrane nose soja ,suncokret i st.grasak , a to da li u kukuruzu ima 9.5 ili 9.7 % proteina je totalno nebitno.

nju-viliđ
02-02-13, 15:45
Ma u redu,shvacam. Sa sojom i koncentratima nekim dodajes proteine kako tko.
Ali mene zanima onaj tko sije kuruz i sa njime mijesa kakav kuruz sije?
Jer nije isto tvrdunac i zuban

Sava21
02-02-13, 16:27
Ja se izvinjavam ako ponavljam diskusiju,zanima me da li neko ima iskustva sa gebijevim dopunskim smesama?konkretno mislim da liniju premijum.time smo hranili leglo prasica,a sad sam uzeo taj premijum za velike svinje sto ide 10 kg na 40 kg prekrupe.Kakvi su vasi rezultati?

dulebdp
02-02-13, 21:37
Posto znamo da nema svaki tip kuruza isti procenat proteina , da ne otvaram novu temu pa cu tu pitati.

Koji kukuruz sijete za svoje svinje? Zuban, tvrdunac? koja firma, fao grupa?
Ja lično sejem NS hibride 6010,6030 svinje ih vole inače su tip zuban , soju sejem ns balkan a ječam Ns nonius šestoredni

misika1956@gmail.com
03-02-13, 14:37
Dali neko daje svimjama stočni ječam Grand i soju Laura ?

egog
04-02-13, 14:11
Поздрав свима на форуму.Имам једно питање што се тиче рецепата за конц.за дојаре.Нисам нигде видео да се додаје коштано брашно(костовит...).Ако може неко да ми постави неку добру рецептуру,пошто моје крмаче већ око 4-5 недеље дојења доста изгубе на тежини,вероватно им и млечност опада и после тешко враћају првобитну кондицију.Немам неку устаљену формулацију,углавном сам се ослањам на готове смеше за дојаре(фарм комерц кд).

Nikola.KV
04-02-13, 16:14
Povecaj joj kolicinu hrane.AKo vec hranis gotovom smesom najverovatnije je u pitanju mala kolicina hrane.

crni gruja
04-02-13, 20:52
@egog
500 gr po prasetu + 3 kg za nju ... pa da vidis da li ce da smrsa , nego ces da kukas u jojj sto pojede silu boziju

ruja82
04-02-13, 21:08
Поздрав свима на форуму.Имам једно питање што се тиче рецепата за конц.за дојаре.Нисам нигде видео да се додаје коштано брашно(костовит...).Ако може неко да ми постави неку добру рецептуру,пошто моје крмаче већ око 4-5 недеље дојења доста изгубе на тежини,вероватно им и млечност опада и после тешко враћају првобитну кондицију.Немам неку устаљену формулацију,углавном сам се ослањам на готове смеше за дојаре(фарм комерц кд).
najbolja receptura ti je da odbijes prasice sa 30 dana i neces imati tih problema

German hunting terrier | Jagdterrier