PDA

View Full Version : Recepture za spremanje koncentrata

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

zex vicius
23-10-11, 15:18
Za kombinaciju sa kukuruznim grizom probaj za starter da pronadjes Milkivitov Weaner ide oko 7.5kg na 100kg , bez greske

rekreativac
23-10-11, 20:18
Nabavio sam od nekog coveka.On nemam pojma ni ja kako nabavlja ali stvarno je extra stvar.pedja izprazni PP
jel moze da se kupi kod tog coveka jos griza,mozda bih uzeo neku manju kolicinu
>:({

Nikola.KV
24-10-11, 06:24
Juce sam poceo "ogled" sa dve ture prasica.Majke rodjene sestre,isti otac,razlika u prasenju tri dana. Jedne poceo da hranim sa SAno premiksima (20% Pigi,45% kukuruz,0.5% Sanocid,35% jecam), a druge sa Josera premiksima (4% Eco fer,20% sojina sacma,45% kukuruz,35% jecam,0.5% Sanocid).Ovim receptom idem do 30kg zive mase prasica.Cena gotove smese ispadne ista,a videcemo prirast za dva meseca,i utrosak hrane.

dulebdp
24-10-11, 20:39
javi rezultate

Mendic
29-10-11, 22:45
Pozdrav svima,jedno pitanje.Koja je razlika ako se kukuruz melje zajedno sa klipom,da li se smanjuje kolicina proteina,i da li vredi raditi tako?

nikola_VUK
30-10-11, 02:06
Mislim da se mlevenim celim kukuruzom dobija vrsta silaže koja je mnogo bolja od silaže od celog kukuruza, ali mora tako i da se čuva, silo rovovi ili u najlonske džakove.

mbranko
30-10-11, 05:46
i ne samo da je bolja silaza zrna vec se silaza klipa i ne preporucuje za svinje, za male kategorije nikako a za velike samo u manjim kolicinama jer moze doci do zatvora (zacepljivanja). tako je barem meni savjetovao ovaj koji mi radi recepture.

markodjurdjevic
30-10-11, 17:52
Ja mislim da su GEBI koncetrati neprevazidjeni!

Surdonja
30-10-11, 18:03
Uzeo sam Gebi koncentrat za telad, od kad ga koristim u stali smrdi nenrmalno. Rezultati ne izostaju, vidi se napredak. Takodje sam bio jako zadovoljan i sa Gebi koncentratom za tovne pilice, dao je mnogo bolje rezultate nego koncentrat zavoda iz Zemuna. Da li mozete da iznesete neka konkretna iskistva u tovu svnja sa ovim koncentratom, razmisliam da pocnem sa koriscenjem.

Nikola.KV
30-10-11, 18:33
Ja sam ih koristio duze vreme,i resio da malo promenim.Primetio sam da prasad balegaju retko-ne proliv,vec kao polusvareno.Ako se prejedu-proliv.Nisam imao problema sa Endemcem,jer sam ih obrocio,nisu jeli po volji.Inace prirast nije bio los,sa 40 kg koncetrata gotovog imali su prosek 31kg,a na odlucivanju prosek 9kg.Razlog sto sam prestao da ga koristim je taj sto su trenutno najskuplji od gotovih,i ne uklapam se sa njim.

Surdonja
30-10-11, 18:50
@Nikola.KV sto se tice tog polusvarenog izmeta, isto sam i ja primetio kod mojih teladi. Sa prolivom nemam problema. Razmisliao sam da odem u predstavnistvo i uzmem vecu kolicinu za svinje i telad, mislim da bi mi dali neku povoljniju cenu. Koja je cena kod tebe cisto da uporedim cene. Pozdrav!

Nikola.KV
30-10-11, 18:52
Kad sam uzimao starter je bio 52din/kg,a grover 48 din/kg.

Surdonja
30-10-11, 19:08
Hvala puno za onformaciju! Takodje bih vas zamolio da nas izvestavate u narednom periodu o vasem sadasnjem ogledu. Prva kombinacija mi se cini zanimljivom.

Nikola.KV
30-10-11, 19:27
Koja,Sano ili Josera?

markodjurdjevic
30-10-11, 19:33
Mozes da dobijes jeftinije ako uzimas na vecu kolicinu, 100%!

Surdonja
30-10-11, 19:50
@ nikola.kv ona sa sanom. @markodjurdjevic videcu prvo po poljoapotekama kako im se krecu cene, pa videti koliko ce mi ovi traziti za vecu kolicinu. Ako se ne uklapam u racunicu bacam ih na cist kukuruz, pa kao sto napisah u temi "cena tovljenika" jedno po jedno pod noz. Sto pojedm ja pojedem, sto ne pojesce kera, jesna je hvala bogu.

Nikola.KV
30-10-11, 20:14
Surdonja,ja sam poceo da pravim konc. iz ekonomskog razloga,jer sa gotovim smesama nisam mogao da se uklopim.Sano ili Josera,ili Inberg,racunica mi je ista sa svima,isplati se.Tu su svi sto se tice cene,samo je razlika u prirastu.

Surdonja
30-10-11, 20:30
@ Nikola.Kv ja iskreno vise ne znam sta mi se isplati a sta ne, pogubio sam se u svim racunima. Cene i tovljenika i hraniva su jako promenljive. Gotove smese jako variraju i u kvalitetu, jednog meseca su dobre drugog katastrofa. Skoro su mi se oprasile dve krmace, imam 25 prasica ovo je moj poslednji pokusaj sto se tice svinjarstva. Razmisljam i o povecanju kapaciteta i modernizaciji objekata da bi svoj rad smanjio na minimum, ali ne vidim da ce mi se ta ulaganja isplatiti posto je i zarada minimalna. Otisao sam puno od teme da joj se vratim. Kod mene racunicu za tov imaju samo oni koji kao hranu koriste otpad sa zivinarskih farmi. To necu raditi sigurno, pa makar nemao mesa ni za sebe. Sutra uvece imamo kucni savet pa cemo videti kako dalje.

Nikola.KV
30-10-11, 21:33
Kvalitet jeste jako bitna stavka.Sto se toga tice Gebi je najujednaceniji,od onih koje sam koristio.Ja sam hteo takodje modernizaciju objekta,pa prelomio,na prolece se svinje "Iseljavaju" u vocnjak,i ulaze samo u prasiliste.Nepada mi napamet da se vise zaj.bavam po boksevima.Tako planiram sebi da olaksam,jeftino i zdravo.Zica,daske,i samo da pevaju.

Surdonja
30-10-11, 21:58
Ujednacenost kvaliteta je meni najbitnija stavka, naravno posle cene :) . Ja sam u stalu koja je bila preuredjena u svinjac posle vise godina ponovo vratio goveda, tako da sam sada u deficitu sa prostorom. Nacin drzanja koji planiras mozda i nije los, samo ja nemam uslova za to. Zadnjih par dana listam neku staru literaturu (1970-1980godina) i trazim receptute za koncentrat koji bi bio najjeftiniji a dao najbolje rezultate, znaci nesto sto sam mogu da proizvedem na nakjeftiniji nacin. Nek mi tov traje i duze ako mogu napra k

markodjurdjevic
30-10-11, 21:59
Mislim da treba da radimo na tome da sa sto manje troskova ostvarimo sto bolje rezultate, vremena su teska, moramo improvizovati, snalaziti se na razne nacine, jbg ovo je Srbija..

Surdonja
30-10-11, 22:04
Nek mi tov traje i duze samo ako mgu napraviti veci prihod. Za sada jedina opcija koja mi je privukla paznju je hranjenje kuvanim krompirom. Trenutno racunam isplativost takvog tova. Naravno i dalje trazim neke stare nacine spravljanja hrane, koji bi mi omogucili jeftiniji tov.

Nikola.KV
31-10-11, 08:56
Ja imam zabran koji mi je udaljen od kuce nekih 300-400m,i oko 30a je.Teren je malo zaguljen,uvale,potok,brdo na tom malom prostoru.Tu planiram ispust za nazimice,samo moram dobro da ogradim+ cobanica.Iza sadasnjeg objekta mi je sljivik oko 2x20a.Tu cu suprasne krmace da smestim,i samo pred prasenje u objekat.Ako nista drugo svinje ce biti zdravije,a ja necu morati da se davim u go..ima svaki dan.

animal sciense sax
31-10-11, 20:55
@ Surdonja ....to nema pozitivan ekonomski efekat jer ti je tri kila krompira kao kilo kukuruza ne zanosi se krompirom u ishrani svinja nema tu racunice nikakve.... Silirano zrno kukuruza daje najbolje rezultate u tovu svinja i to je zakon....

Surdonja
31-10-11, 22:25
@animal sciense sax meni je krompir los zbog svakodnevnog kuvanja i miksovanja. Isplativost jos nisam racuna. Za sada je upisan u blokce sa predlozima. Kada sakupim sve opcije, onda se bacam na racunanje cene i hranljivosti, pa ako u nekoj od opcija nadjem racunicu nastavljam sa tovom.

Pre 15 godina smo dobili u nekoj kompenzaciji sa jednom poljoprivrednom apotekom neko riblje i lucerkino brasno. U to smo dodavali soju i jos neke sastojke, ali se neseca tata koje. Da li neko pravi koncentrat od slicnih komponenti i u kom odnosu, bio bih mu zahvalan ako bi to podelio samnom.Koliko se prisetio bilo je oko 6-7 % lucerke, oko 10% soje i 2-3% ribljeg brasna. Recept smo dobili od vlasnika te apoteke i sa rezultatima bili poprilicno zadovoljni u tom trenutku.

D.R.E.D
02-11-11, 11:00
Sve zavisi za koju kategoriju( uzrast) hoćeš da praviš hranu i od premixa kojeg ćeš da koristiš i naravno šta imaš od žitarica budi malo precizniji pa da napravimo neku recepturu poz>:({

Surdonja
02-11-11, 11:25
U toj kombinaciji nisam planirao da koristim premiks. Od hrane imam kukuruz, stocno brasno i jos nesto malo zita. Treba ovih dana da uzmem i sojinu sacmu, mada kako stoje stvari sa cenama nanverovatnije cu kupiti soju. U prethodnoj turi sam koristio Zemunski super zeleni i apsolutno nisam bio zadovoljan. Sad ovih 10 komada hranim sa protamino premium i dosta sam zadovoljniji ali ne u potpunisti. Mozda je razlog mog nezadovoljstva i sto su prasad bila nesto losija, a i muski su dista patili posle strojenja, te su mi sad dosta nejednaki. Sad bi od jedne krmace hranio sa sanom, druge sa gebijem, a kod trece primenio nesto starmodnije, pa da vidim od cega mi na kraju sta ostane, ako mi nesto i ostane. Pozdrav!

---------- Poruka napisana u 11:25 ---------- Prethodna poruka je at 11:23 ----------

Sto se uzrasta tice korigovao bi po uzrastu sa tom mesavinom bi krenuo od 20kg.

Nikola.KV
11-11-11, 19:48
Sano otpao,prasad nisu htela da ga jedu,samo njuskala korito.Sa Joserom je vec druga prica,fino ga jedu.

Kurkela
11-11-11, 20:14
Sano se prepakiva kod nas.
Daleko je od onog sto je ranije dolazilo iz Bosne.

Nikola.KV
11-11-11, 20:20
Ma sr.nje obicno,al rekoh ajd' da probam.

Kurkela
11-11-11, 20:33
Kod nas je Piggi 2250 din / 25kg.
Vreca pravi smesu od 100 kg.
Preskupa investicija, meni treba dnevno vreca.

Nikola.KV
11-11-11, 20:38
Ista je cena i ovde.Sa cime ti hranis?
Sad se kod nas pojavili Maxi protein premiksi i gotove smese.Sasvim su korektni sa cenom,gotova smesa starter 38 din,gorver 35 din.E sad,kvalitet...

Kurkela
11-11-11, 20:45
Hranio sam sa mega mix - om Sabacke proteinke.
Male sa mega mix 10 %
Kasnije nazimed i tovljenike sa 3 %.

Sada ove prasice hranim sa hrana produktom.
5 kg premiksa
20 kg soje
20 kg jecam
55 kg kukuruza.
Kupujem samo premiks 460 din /vreca.
Imam ih poprilicno, tako da imam razlike u ceni.
Sa skupljim premiksima nisam video bolji prirast.

rus 82
11-11-11, 20:48
da se ubacim jel taj premiks 460din 5 kg

Nikola.KV
11-11-11, 20:56
Kurkela,taj Sabacki je MagnaVita?Sa njimsam hranio ali mi se u zadnje vreme nisu bas pokazali.Pride sto im je krupno mleveno,pa sam morao da premeljem svaku vrecu.

Kurkela
11-11-11, 21:11
@ Rus

Da, 460 din / vreca.
Ta proizvodnja je nesto od skoro.
Hranio sam par tura, ali sam prekinuo.
Sa manje ulaganja, isti efekat.

@Nikola

Magna vita -Sabacka proteinka.
Preuzeli su Slovenci ranije fabriku.

Duško58
11-11-11, 21:54
Ista je cena i ovde.Sa cime ti hranis?
Sad se kod nas pojavili Maxi protein premiksi i gotove smese.Sasvim su korektni sa cenom,gotova smesa starter 38 din,gorver 35 din.E sad,kvalitet...

Nidzo koliko je taj starter proteina, kada je tako niska cena?

Nikola.KV
11-11-11, 21:58
20% starter,18% grover.Cena je smesna,njega uzimam za ove sto nece Sano da jedu.Ovaj jedu,videcemo prirast.

Duško58
11-11-11, 22:06
Kod mene u radnji je starter 44,50 din. za kg, pa me zato cudi tako niska cena.

Nikola.KV
11-11-11, 23:17
Isto Maxi Protein,Pozega?

Surdonja
12-11-11, 06:19
Bio sam ubedjen da ce sano dati bolje rezultate nego josera.

mac
15-11-11, 10:50
jel zna neko gde ima Likrin premix Perfekt F10 ili Perfekt F10 Omega

nju-viliđ
23-11-11, 23:46
Dajete li vi prije koljevine svinjama pojačano ječma?
ili nešto drugo mozda?

Jer sam cuo da ga je dobro dati ako ga nema u smjesi 10ak dana prije klanja,ili ako ga vec ima u smjesi treba ga pojacat.
Jer ce tad mast imati cvrscu konzistenciju.

KishRobert
24-11-11, 09:31
Moji do zadnjeg dana jedu kao od pocetka tova.
Ima razlike izmedju kada nema jecma i kada ima u ishrani!

Aleks
24-11-11, 21:36
koje su razlike?

KishRobert
24-11-11, 21:50
Slanina nije sapunjara!

ljusha
24-11-11, 22:15
Moji nedelju dana pred put u večna lovišta jedu kukuruz,tritikal i ječam.Da se malo očiste od hemije.
Slanina-adidas.

terzicaleksandar
15-12-11, 11:33
kukuruz 45 kg
st brasno 25 kg
sojna sacma 10 kg
jecam 15 kg
premix 5 kg
Da li valja ova receptura od 30 kg do kraja tova?plasim se samo da mi ne budu masne svinje.Izvinite ako pitanje nije strucno pocetnik sam a i hranim samo za svoje potrebe i malo nesto prodajem..

ramzes
15-12-11, 11:51
pozdrav druže,stočno brašno se koristi u tovu svinja ali svakako ne u toj količini jer izaziva sitost a što se recepture tiče fale ti proteini.Koji to 5% premix koristiš?

terzicaleksandar
15-12-11, 12:17
3 sam hteo napisati.patent co.pa sta mislis druze sta je potrebno povecati a sta smanjiti u ovoj smesi?

ramzes
15-12-11, 14:43
Da smanjiš stočno a da povećaš sojinu sačmu.Svinje u periodu od 25-60 kg jedu hranu sa 16% proteina a od 60-110 kg hranu sa 14% proteina.

---------- Poruka napisana u 14:43 ---------- Prethodna poruka je at 12:29 ----------

aleksandre receptura za tvoj način tova glasi ovako:
svinje 30-60kg svinje 6o-110kg
kukuruz 47kg kukuruz 50kg
ječam 15kg ječam 17kg
sojina sač.22kg sojina sač. 21,5kg
stočno 13kg stočno 8,5kg

premiks 3kg premiks 3kg

nikola_VUK
15-12-11, 17:10
Mislim da će u ovoj drugoj smesi (od 60-110) biti više proteina.

terzicaleksandar
15-12-11, 20:06
E hvala puno.Jel mislite da ce takva imati dobre rezultate sto se tice kvalitete svinja?

ramzes
15-12-11, 20:32
povećanjem ječma podižeš sirova vlakna a povećanjem kukuruza podižeš energiju hrani što rezultira u ovom slučaju obaranjem proteina.

dulebdp
15-12-11, 21:02
druze nesto ti nije dobro kod ove racunice prva smesa ima 17.5%, a druga 18.8% proteina

nikola_VUK
16-12-11, 01:10
druze nesto ti nije dobro kod ove racunice prva smesa ima 17.5%, a druga 18.8% proteina

I meni se na prvi pogled učinilo da je tako, jer je u drugoj smeni mnogo manje stočnog brašna i samo pola kg manje soje a dosta više ječma, pa je logično da ima više umesto manje proteina.

D.R.E.D
16-12-11, 08:37
Da obe smeše su proteinski skoro identične a preko 60 kg nema potrebe i ekonomski nije isplativo ići sa takvom hranom evo jedan predlog :
kukuruz 52 kg- 46%
ječam-pšenica 20 kg- 24%
stočno 8 kg- 11.2%
sojina sačma 12 kg- 52.8%
suncokr.sačma 33% 5 kg-16.5%
px 3kg - 0%

ramzes
16-12-11, 12:25
sa tim recepturama i šauman premiksima sam postizao fantastične rezultate . Od prašenja do prašenja krmače turnus je gotov a prasiće odbijam sa 4 nedelje.

zex vicius
19-12-11, 12:25
Od skora koristim Milkivitove Premikse u odnosu na SANO razlika je ogromna koristio sam Weaner 680 i 682 sa 12% lizina komsija je koristio patent co premikse sa 11% lizina razlika je u ceni premiksa oko 50ak din po kg juce sam natovarili prasice za pecenjaru njegovi su na 30 kom imao prosek 26.3 kg meni na .37 kom prosek 32.2 sa istom kolicinom hrane doduse ja sam ubacivao samo 15% sojine sacme dok su njegove recepture sa 20% sacme ili 23% pogace

Malisa M
23-12-11, 14:27
Nov sam u tovu svinja a i mali proizvodjac(4 krmace-svi prasici idu u tov),citao sam sta komentarisete pa probao da izvucem sta je po mom misljenju najbolje.Do sada sam hranio ali nisam vodio kontrolu koliko pojedu i koliko naprede. Pa sam resio da proverim dali se uklapam sa vama. Prvo merenje izvrseno 29.11 - 9kom prosek 44kg, danas izvrsio kontrolno merenje prosek 68kg u ovom razmaku pojeli 450kg hrane
Koncentrat:
kukuruz 57kg
jecam 20kg
sojina sac.20kg
premix 3kg Inbeka Panto
Konverzacija hrane 2.17kg za kg.prirasta ja sam extra zadovoljan
Napomena o sorti: majka je mesavina(domaca svinja,durlok,joksir)otac-pijatren

kifler
23-12-11, 21:59
Ako je to stvarno tako ,onda svaka cast jer to dodje da svaki dan napreduju po 1kg a sa tim rezultatima malo ko moze da se pohvali . Tovno govedo napreduje oko 1kg dnevno. Sama kombinacija domaca svinja durok joksir baca sumnju na ove zavidne rezultate. Tvoja konverzija hrane iznosi 2,08 po kg prirasta .

prof. dr. Seljak
24-12-11, 13:26
Ovi rezultati se mogu ostvariti samo u ovom periodu. Porast je najveći u od 40 do 70 kg prirasta i tad može biti i preko 1 kg. Zatim konverzija je dobra, jer usled intenzivnog prirasta najveći deo prirasta je mišićno tkivo a za njega treba manje suve materije pa samim tim i hrane. Ali ovi rezultati će se promeniti već posle ovog perioda, preko 80 kg konverija će ići i do 4 kg hrane, a preko 120 i preko 5 kg. Prirast će se postepeno smanjivati a sinteza mišićnog tkiva će se smanjivati dok će se sinteza masti povećavati. Tako da nije nemoguće i dobro je da je kolega napisao fazu u kojoj je merenje urađeno. Izmeri ih sa 90 kg pa onda da vidimo rezultate, kuda se to kreće. >:({

Malisa M
24-12-11, 14:48
Ja sam izneo sto sam zabelezio(izmerio).od kukuruza koristim pioneer N-43 koji po tebelama ima 10.03% proteina,tako da moja receptura sadrzi oko 16.92% proteina verovatno da je i to imalo uticaja, premiks Panto sadrzi lizin-9%, metionin-3%, treonin-2%, da ne nabrajam dalje.Sada sam im promenio recepturu
proteini cena po kojoj nabavljam
kukuruz 54kg - 5.4 imam svoje 54*(recimo)19=1026
sojina sac. 16kg - 7.04 16*49=784
sunc. sac. 5kg - 1.65 5*22=110
stocno brasno 5kg - 0.6 5*17.5=87.5
jecam 7kg - 0.84 imam svoje 7*20=140
premix inbeka ms 3.0 3kg 5kg=790din 3*158=474
----------------------------------------------------------------------------------
koncentrat 100kg - 15.53% ukupno 2621.5din

Jos jednom napominjem da sam pocetnik u ovome i to je moje vidjenje i rezultati ako neko ima neku bolju ideju neka kaze prihvatam svaku kritiku.
Za nekih mesec dana izvrsicu ponovo kontrolno merenje pa obavestavam!
Jedno pitanje nevezano za temu ali.. dali neko zna koliko kosta keteter za VO svinja

Imaginaerum
25-12-11, 11:51
procitao sam skoro sve teme iz svinjarstva i verujte..kad bi odstampao sve postove, savete i resenja problema - imao bih najbolji moguci prirucnik iz svinjarstva..zaista..
ja sam na bazi svojih znanja, vasih iskustava i onoga sto imam napravio recepturu za svinje u tovu obzirom da imam nameru kupiti prasad od 30-tak kg i poceti. Receptura glasi ovako :
kukuruz 52%
Psenica 12%
Jecam 15%
Sojina sacma 10%
Riblje brasno 5%
DKF 2%
Premix (josera) 3%
Stocna so 1%

molio bih vas za misljenje i eventualne korekcije na kojima sam zaista zahvalan.
pozdrav svima

D.R.E.D
26-12-11, 10:39
Dobra je ovo receptura ja bih jedino ubacio 5 kg sojinog griza i smanjio riblje brašno na 3 kg današnji 3% premiksi već bi u sebi trebali imati dkf , st.so ... tako da mislim da bi i dkf-a dovoljno da staviš 1 kg i stavio bih stočnog brašna 3-5 kg (za toliko smanjio pšenicu ).>:({

prof. dr. Seljak
26-12-11, 10:50
Ako koristite ovaj premiks ne trebaju Vam DKF i stočna so, jer su slične supstance uključene u premiks. Nisam računao procenat proteina, energije i esencijalnih amino-kiselina ali na prvi pogled izgleda da bi falilo proteina za svinje u uzrastu od 25-60 kg. Takođe bih izbegao stavljanje ribljeg brašna. Kao prvo sve ga ređe ima u prodaji, skupo je, često neadekvatnog kvaliteta pa može imati štetan uticaj na rast i razvoj životinja, i na kraju prenosi karakterističan miris na meso životinja hranjenim sa takvim smešama. To su neki moji saveti i zapažanja.>:({

Imaginaerum
26-12-11, 11:35
hvala na sugestijama, dopada mi se ideja da smanjim riblje brasno i da ga iskljucim pred kraj tova upravo zbog mirisa. ukoliko ga ne stavim uopste - cime obezbedjujem dovoljno lizina? u svakom slucaju cu preracunati smesu s vasim predlozima.
hvala jos jednom >:({

prof. dr. Seljak
26-12-11, 12:42
U premiksu imate dovoljno lizina, tj pokriva nedostatak u hranivu, ali riblje brašno se najlakše zamenjuje sojinom sačmom i grizom uz dobar premiks ili najbolje ali skuplje stočnim kvascem.

markodjurdjevic
26-12-11, 18:10
A kako to da se ni kostano brasno vise ne koristi u ishrani zivotinja, tj niko ga ne pominje, a vrlo dobro znamo da su proteini animalnog-zivotinjskog porekla itekako vazni u ishrani zivotinja, prventveno ne prezivara?

prof. dr. Seljak
26-12-11, 18:40
Koštano brašno je pre svega mineralno hranivo i predstavlja dobar izvor kalcijuma i fosfora. Usled pojave bolesti ludih krava, zabranjena je upotreba animalnih hraniva u ishrani preživara, jer se koštano brašno i mesno-koštano brašno proizvode u kafilerijama od uginulih životinja i klaničnog otpada a uzročnik BSE je preživljavao u nekim slučajevima sve te tretmane i ostajao virulentan u proizvodima i tako se zaraza širila. Sama ta opasnost uslovila je smanjenu tražnju ovih proizvoda i u ishrani nepreživara, pa se danas generalno koristi u industriji hrane za pse i mačke. Takođe mesno-koštano brašno je često kontaminirano salmonelom ili drugim patogenim bakterijama pa može izazvati teške prolive. Ima svojih prednosti i mana, sve je stvar ekonomike, a danas postoje jeftine sintetičke aminokiseline pa nije problem nadomestiti nedostatke biljnih proteina.

kifler
26-12-11, 20:35
Kad sam vozio mesno brasno iz zitista agroziv , donosio sam i sebi za svinje ,to mesno brasno prekrup i aminogold svinje da popucaju.

skala
28-12-11, 09:16
Da li je ko koristio premikse od firme Gelamin i ako jeste kakva su iskustva

Pozz

prof. dr. Seljak
29-12-11, 09:51
Mi smo ih koristili tek kad su se pojavili na našem malom i napaćenom tržištu, koristili smo ih pa skoro godinu dana. Moj otac tvrdi da je to najbolji premiks koji je on koristio. Moje mišljenje je da imaju jako dobar odnos cena-kvalitet, ako ne i najbolji. Imali smo bolje rezultate sa njim nego sa milkivitom, a značajno je jeftiniji. A inače su Nemački premiksi.

markodjurdjevic
29-12-11, 11:58
Na onom zemunskom premiksu sto se koristi kao dodatak u smesi za ishranu svinja, goveda, ovaca, sto kosta 100 kinti pise da sadrzi kredu, dkf i so, pa ih ne treba dodavati, da li je to tacno?

Nasto
30-12-11, 21:52
pozz ja hranim prasice 15-25kg
70kg kukuruz
15kg zita
15kg tritikal
2.5kg premiks za prasice
20kg sojne sacme
30-100kg
100kg kukuruza
30kg zita
30kg tritikala
20kg sojna sacma
2.5 premiks za 25+

ja sam mali proizvodjac i zadovoljan sam rezultatima. nemam mogucnosti za pojedinacne sastojke mada bih voleo da probam jer u petrovcu na mlavi nisam naso posebne sastojke ako moze neko da mi kaze dal je dobra kombinacija i da da neki predlog.
hvala ps odokativno su mere 2-3 kg gore dole ne merim osim premiks i soju to kupujem na pakovanje :)

Milic93
11-01-12, 19:12
Da li moze neka receptura za prasice od 15 - 25kg sa 18% proteina, a od zitarica bih koristio kukuruz u klipu,jecam,psenicu,ovas i sojinu sacmu, + premiks? Unapred hvala

none 73
11-01-12, 19:56
Nebih ti preporucio da koristis kukruz u klipu....to nece moci za ishranu svinja...a pogotovo prasadi...

Miloš D.T
11-01-12, 20:02
Može ,samo nebi pojeli čokanje.A sada su tvrdi ko kamen.

Milic93
11-01-12, 20:10
Uredu onda kukuruz u zrnu,jecam,psenica,ovas i sojina sacma, + premiks sa 18%proteina ako moze neka receptura koncentrata??

none 73
11-01-12, 20:12
Pa ni ovas nije bas preporucljiv za ishranu prasadi....

Miloš D.T
11-01-12, 20:19
Uredu onda kukuruz u zrnu,jecam,psenica,ovas i sojina sacma, + premiks sa 18%proteina ako moze neka receptura koncentrata??

Za to se obrati prof.dr.seljaku.>:({

Milic93
11-01-12, 21:14
oOk hvala. pozz

Nikola.KV
11-01-12, 22:06
Procitaj unazad postove,nacices bar jedno 10 receptura.

Rale 83
12-01-12, 20:09
Gdelise nalazi onaj link ka tablici za izracunavanje proteina u smesi , bio je stavljen u ovoj temi

SAMA
12-01-12, 20:52
T (http://www.google.rs/#hl=sr&cp=30&gs_id=39&xhr=t&q=tabela+za+proracun+koncentrata&pf=p&sclient=psy-ab&source=hp&pbx=1&oq=tabela+za+proracun+koncentrata&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=1c608afd83560bab&biw=1138&bih=505)u ti je http://www.google.rs/#hl=sr&cp=30&gs_id=39&xhr=t&q=tabela+za+proracun+koncentrata&pf=p&sclient=psy-ab&source=hp&pbx=1&oq=tabela+za+proracun+koncentrata&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=1c608afd83560bab&biw=1138&bih=505tabela u ekselu.>:({

MiroslavNG
13-01-12, 08:55
pre tri godine nisam imao zrno kukuruza.samo lomljeno zrno zita iz mlinova po tri dinara kilo.
premix so.pa sad pitam dali je moguce zameniti kukuruz i zito.neka mi neko kaze.hvala unapred

SAMA
13-01-12, 10:53
Zavisi za koju kategoriju zivotinja.Zito je proteinski malo jace od kukuruza.Zavisi i od premiksa koji koristis.Zivina konkretno ne bi trebala koristiti zito,ali uz neke premikse je moguce povecati procenat svarljivosti.To bi sigurno neko mogao bolje objasniti.Ja sam hteo nesto drugo da napisem.Treba izbegavati lomljeno zrno bilo cega.Prilikom krunjenja kukuruza npr. dolazi do loma.Neki kazu,pa svejedno ga meljes.To je tacno,ali ako se odma melje i trosi.Ukoliko ga lomljenog lagerujemo,uzegne se,pa zivotinja odbija da ga konzumira.Nije lom dzabe jeftiniji.

MiroslavNG
13-01-12, 12:28
lomljeno zrno zita sam koristio za tov svinja od 30 pa do sto kila.E sad vremenski se to oduzilo.

sepa
14-01-12, 19:19
Evo neka od receptura sa kojom mislim da ces postici dosta dobre rezultate.
Kukuruz: 47
jecam: 16
psenical: 10
sojina sacma: 23
Inberg F15: 4
To je neka receptura sa 18%p. Premix kao premix mislim da igra veliku ulogu. ja koristim njihove proizvode i imam bas dobre rezultate.

kristal
14-01-12, 22:37
Poz.tovljaci ja nikad nisam imao preko 10 kom tovljenika ali sad sam se usrecio i imam50kom nazimad oko40kila .Nazalost nemam osim kukuruza isoje u zrnu nista od zitarica.Mesam im hranu na sledeci nacin:kukuruz200kg;30sojino zrno sam przim;40kg sacme i20kgsacme od suncokreta i premiks Saplement grover4 posto.Molio bih nekog da mi izracuna dali je to dobro neumem sam.

Rale 83
15-01-12, 07:15
jel nemaju proliv

kristal
15-01-12, 08:18
Nemaju proliv samo malo je meksi izmet,a akose razumes onda mi izracunaj.Onu tabeluRobins ja neznam da koristim ^-^

Nikola.KV
15-01-12, 09:03
Koliko je Robinsova tacna?Jel neko proveravao?

SAMA
15-01-12, 10:47
Tabela je tacna,ali je problem u kvalitetu komponenti.trebalo bi svaku pojedinacno nositi na analizu,a to zadovoljstvo kosta.

Nikola.KV
15-01-12, 10:53
Bitan mi je "matematicki deo",da on funcionise,a za ostalo...

---------- Poruka napisana u 10:53 ---------- Prethodna poruka je at 10:52 ----------

Evo neka od receptura sa kojom mislim da ces postici dosta dobre rezultate.
Kukuruz: 47
jecam: 16
psenical: 10
sojina sacma: 23
Inberg F15: 4
To je neka receptura sa 18%p. Premix kao premix mislim da igra veliku ulogu. ja koristim njihove proizvode i imam bas dobre rezultate.
Po Robinsovoj tabeli ima 16%.Ovo je za koju kategoriju prasadi? F 15 Multibiotik je za prasad do 30kg.

SAMA
15-01-12, 11:12
To je malo proteina za prasad do 30kg.To je za tov.Da nije kolega neku komponentu ispustio.Ili mozda u premiksu ima proteina,tipa kvasca,mettionina,lizina.Bice da je to u pitanju ako je 4% premiks.Treba proveriti etiketu na njemu.

markodjurdjevic
15-01-12, 16:03
Zna li neko kolike su potrebe nekih od ovih elemenata kod svinja, recimo prasadi, tovljenika ili krmaca dojara :

lizin

metionin

treonin

triptofan

Vitamini

vitamin A (i.j.)

vitamin D (I.j.)

vitamin E (mg/kg )

holin (mg/kg)

riboflavin (mg/kg)

nikotinamid (mg/kg)

vitamin B12

Ca %

korisni P %

Mn (mg/kg)

Ovo pitam zbog one tabele za izracunavanje. Znamo kolike su potrebe proteina, recimo za prasad 20%, krmace dojare 15% itd, ali kolike su potrebe ovih elemenata ja licno ne znam, pa ako bi neko mogao reci vredelo bi ?

---------- Poruka napisana u 16:03 ---------- Prethodna poruka je at 15:40 ----------

Jos nesto, cini mi se da ova robinsonova tabela ne racuna tacno cenu smese??

SAMA
15-01-12, 16:33
Ako si dobro uneo cenu komponenti,sigurno dobro preracuna.Sve ovo ti pise na etiketi premiksa u zavisnosti od starosti zivotinje.Metionin se dodaje oko 0,15%,a lizin oko 0,2%.Pod uslovom,da ih vec nema u premiksima.Premiksi u kojima ih ima su skuplji.Npr 200g metionina kosta 100 dinara.A mi hocemo komplet premiks za te pare.:
Jedna napomena.Ko koristi riblje brasno kao komponentu ne mora stavljati metionin.On se ubacuje radi boljeg iskoriscenja sojine sacme.Riba ga sadrzi u sebi,a pri njenom koriscenju ide i manji procenat soje.Riba je opet ne retko izvor salmonele,pa se redje koristi.

markodjurdjevic
15-01-12, 17:48
Kad se u smesu dodaju sve ove komponente, npr. lizin, kreda, so, stocni kvasac, dkf, koji onda premiks treba koristiti, imajuci u vidu da i njega u tabeli ima? I jos nesto, vidim da stocni kvasac ima itekako dosta proteina, pa koliko bi njega najvise smesa mogla da sadrzi?

UrkeSTP
15-01-12, 18:01
Slazem se sa Markom, kvasac je duplo jeftiniji i ima vise proteina od sojine sacme itekako bi nam koristio da ga ubacimo u ishranu na ovoj ceni sacme...

SAMA
15-01-12, 20:02
Da samo sojina sacma moze da ide 40%,a kvasac maksimum 5% I to za svinje ja ne bih stavljao vise od 3%,prasicima 4%.Tako da bez sojine sacme nista.Inace robinsova tabela je predvidjena za 1% premiks,u koji neide DKF,kreda,metionin i lizin.Znaci cisti vitamini i taj premiks nema proteinsku vrednost.Ukoliko se koriste premiksi,koji sadrze u sebi kvasac ili nesto drugo,doci ce do greske u obracunu.Onda sami mozete dodati proteinsku vrednost sa deklaracije premiksa i dobicete tacni % proteina.Opet napominjem da do greske moze doci zbog losih komponenti.Soja npr umesto 44% proteina ima 34%.::jako_besan::
Cast izuzecima

markodjurdjevic
15-01-12, 20:23
Sama, koje potrebe svinja za kalcijumom, fosforom, lizinom, metioninom i drugim elementima, znas li mozda ?

SAMA
15-01-12, 20:28
Stavis 0,7 do 1 % DKFa i 1 % krede i ne sekiraj se.Doiljama moze od 1% do 1,5% DKFa,a kreda isto.Ako ide mleko u prahu,moze se smanjiti DKF,jel mleko samo po sebi ima kalcijuma.

markodjurdjevic
15-01-12, 20:34
Dobro, dobro, vidim da ona tabela izracunava koliko koji element ima kalcijuma, fosfora, aminokiselina, ali pitanje je koliko je optimalno zivotinji. Pa ima tamo i neka metabolicka, sta li je to, pitaj boga ..

SAMA
15-01-12, 20:44
E pa i to je bitno.Ne moze samo proteini.Jako je to komplikovano,da bi stalo u par postova.Nemoj se mnogo s tim zamarati.Drzi se necije recepture i amin.Ti bi sad da doktoriras nauku i da sam osmisljavas koncentrat.Ne ide to bas tako lako.Idu u koncentrate jos buljuk kojekakvih zasladjivaca,aditiva,na zalost i hormona.Ni ne znamo sta sve jedemo i cime hranimo.Vraticemo se mi pravoj organskoj proizvodnji.Pa da li je normalno da se svinja izbaci za 3 do 4 meseca.Ja kazem da nije.Ja to ne zelim ni da probam.To je nabildovano,puno tecnosti.Ono jeste za profit,ali tu se prica zavrsava.

Duško58
15-01-12, 20:49
Sama, koje potrebe svinja za kalcijumom, fosforom, lizinom, metioninom i drugim elementima, znas li mozda ?

Potrebe odredjenih kategorija svinja u hranljivoj vrednosti:

Prasad do odbijanja:
Sadrzaj kalkulativno

Sir. prot. 24,0%
Met. ener. 13,2
MJ/kg
Kalcijum 0,7
Fosfor 0,8

prasad5-15 kg tezine:

Sir. prot. 20,8%
Met. energija 12,6
Kalcijum 0,9
Fosfor 0,9

Prasad 15-25 kg tezine:

Sir. proteina 18%
Met. energija 12,1
Kalcijum 0,8
Fosfor 0,8

Nazimad 25-60 kg tezine:

Sir. proteina 16%
Met. energije 12,1
Kalcijum 0,6
Fosfor 0,7

Svinje 60-100 kg tezine:

Sir. proteina 14%
Met. energija 12,1
Kalcijum 0,6
Fosfor 0,6

Suprasne:

Sir. proteina 14%
Met. energija 12,0
Kalcijum 0,7
Fosfor 0,6

Dojare:

Sir. proteina 15%
Met. energija 12
Kalcijum 0,8
Fosfor 0,7

SAMA
15-01-12, 20:57
Svaka cast Dule.Tabela je super,ali cisto informativnog karaktera.Kako ce on da napravi npr ovaj koncentrat
Sir. prot. 24,0%
Met. ener. 13,2
MJ/kg
Kalcijum 0,7
Fosfor 0,8

Ljudi treba da znaju da ne smeju staviti 60kg kukuruza i 40 kg kvasca na primer.Ima nekih pravila,kojih se moramo pridrzavati.Moze neko pogresno da shvati i da poubija stoku.Zato je bitno za laike da se drze oprobanih receptura.Za svaku korekciju se konsultovati.Ko pita taj ne skita.
Nije naravno lose znati sta je protein,a sta Met.ene.al to ne menja mnogo na sustini problema.Bitno je da nam svinje budu zadovoljne i napredne.>:({

kristal
15-01-12, 21:43
Eto ja sam laik a i pitao sam u vezi smese a niko da mi odgovori imam postavljeno pitanje par postova nazad>:({

MiroslavNG
15-01-12, 21:51
SAMA molim te objasni mi u sto kila koncetrata koliko bih mogao mesnog kostanog staviti da bi ustedeo na proteinima iz soje.Soja 60 a mes.kostano 20 din kg.Hvala unapred

SAMA
15-01-12, 22:48
Mesno brasno je oko 55% proteina,a sojina sacma oko 44%.Ako stavljas npr 5kg mesnog x 55% je 275/44 koliko je soja dobijas 6,25kg.Znaci umesto 6,25kg soje stavis 5kg mesnog.Ostalo moras dodati soju,jel mesno ne moze ici u procentu kao soja.Znaci moze je samo delimicno zamenuti.
Izvini sad vidim da si napisao mesno kostano brasno.Ono ima manje proteina.U zavisnosti od klase ima od 40 do 50%.Znaci orjentaciono kao soja.Znaci ista kilaza kao soja.5kg mesnog kostanog ce ti zamenuti 5kg sojine sacme.Ostalo kao sto sam vec napisao.

---------- Poruka napisana u 22:48 ---------- Prethodna poruka je at 22:45 ----------

Eto ja sam laik a i pitao sam u vezi smese a niko da mi odgovori imam postavljeno pitanje par postova nazad>:({
Postujem,ali ne znam nista o tom premiksu.Koliko on ima proteina?Sta pise na deklaraciji?Cim je 4%,verovatno ima nekog hranjiva u njemu.

Duško58
15-01-12, 22:48
Prosecan sastav i hranljiva vrednost smesa za ishranu pojedinih kategorija svinja:

http://i40.tinypic.com/2r4qw4h.jpg

SAMA
15-01-12, 22:50
E sad si ga poslago.>:({

Duško58
15-01-12, 23:13
Sada sam dodao i hranljivu vrednost, ne moze da slozi tabelu posto je nastelovan da stedi prostor pa sam ubacio kao sliku.

markodjurdjevic
16-01-12, 00:13
Svaka cast Dule.Tabela je super,ali cisto informativnog karaktera.Kako ce on da napravi npr ovaj koncentrat
Sir. prot. 24,0%
Met. ener. 13,2
MJ/kg
Kalcijum 0,7
Fosfor 0,8

Ljudi treba da znaju da ne smeju staviti 60kg kukuruza i 40 kg kvasca na primer.Ima nekih pravila,kojih se moramo pridrzavati.Moze neko pogresno da shvati i da poubija stoku.Zato je bitno za laike da se drze oprobanih receptura.Za svaku korekciju se konsultovati.Ko pita taj ne skita.
Nije naravno lose znati sta je protein,a sta Met.ene.al to ne menja mnogo na sustini problema.Bitno je da nam svinje budu zadovoljne i napredne.>:({Sama, pa ona tabela pokazuje sve parametre, fosfor, kalcijum met. ener. proteine, kakav je problem onda napraviti smesu tipu kakav ti odgovara. Znamo koliko sme najvise stocnog kvasca, dkf, lizina, a soje, suncokreta, deteline, kukuruza, stocnog brasna ne moze da se pretera. Samo napravis u tabeli kombinaciju svih tih elemanata da dobijes recimo smesu od 20% proteina, 1,2 lizina, o,7 kalcijuma itd, nije to neka velika problematika, a isplati se... Ja sam probao par verzija i recimo dobijem cenu gotove smese za tov svinja u uzrastu od 25 do 60 kg za 25 din po kg, jbg to se isplati, imajuci u vidu da se takav koncetrat na trzistu krece oko 30 dinara i to na veliko. Jedino me brinu ti zasladjivaci i arome sto kazes, a pogotovo ti hormoni, jer sad postavljam pitanje da li bi svinja napredovala isto kao sa gotovim koncetratom.. Tu sad treba izvuci paralelu.

SAMA
16-01-12, 12:51
Mozes izracunati sa Robinsovom tabelom naravno.Lkl{{A te specije imas u premiksima.Od toga ti zavisi kvalitet ishrane i brzina tova.Oces da se trujes ili ne.Problem je samo sto te specije uglavnom idu u visepostotne premikse.Tebi onda ostaje samo dodatak kukuruza i sojine sacme.Onda se racunica vec kvari i nije mozda tolika razlika.Plus mesaona,mesanje itd.

Malisa M
16-01-12, 17:41
markodjurdjevic ajd molim te podeli sa nama tu recepturu od 16% proteina za 25din.

dulebdp
16-01-12, 18:35
http://img856.imageshack.us/img856/6897/picture132k.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/856/picture132k.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us) evo jedan moj recept za krmače

SAMA
16-01-12, 18:41
To ti za krmace nije dobro.Sta cemo sa kalcijumom.Moras ubaciti DKFa.Povecace ti cenu za oko 1 dinar.A da bi imali bolje iskoriscenje sojine sacme,treba ubaciti bar 0,1kg metionina,a to ce ti povecati cenu za jos 0,5 dinara.Premiks ti je izuzetno jeftin,sto postavljka pitanje i kakav je.I na kraju dobices 15,5% proteina.
Jos jedna stvar.Tu tabelu je Robins postavio za pilice,tako da je tu predvidjen premiks za pilice i ne treba obracati paznju na vitamine.Kod pemiksa za svinje je taj procenat manji,tako da je to cisto informativno,ali ne treba uzimati zdravo za gotovo.

dulebdp
16-01-12, 18:47
http://img855.imageshack.us/img855/7632/picture133s.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/picture133s.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us) Ovaj recept koristim kada doje prasad, ovako radim već 3 god. i nikad nisam imao problema inače dodam jedan minezal i stimulan ali to nema u ovoj tabeli što znači da je skupje za jedan dinar pošto je kukuruz kod nas 16.5din otprilike to je to

SAMA
16-01-12, 18:50
Izvini,al gde ima suncokretova sacma po 9 dinara,a griz po 35.Ja to naveliko placam malko vise.Lkl{{Lkl{{vidim kvasac 22.Daj da budemo realni.:lol:

kristal
16-01-12, 19:04
Mesno brasno je oko 55% proteina,a sojina sacma oko 44%.Ako stavljas npr 5kg mesnog x 55% je 275/44 koliko je soja dobijas 6,25kg.Znaci umesto 6,25kg soje stavis 5kg mesnog.Ostalo moras dodati soju,jel mesno ne moze ici u procentu kao soja.Znaci moze je samo delimicno zamenuti.
Izvini sad vidim da si napisao mesno kostano brasno.Ono ima manje proteina.U zavisnosti od klase ima od 40 do 50%.Znaci orjentaciono kao soja.Znaci ista kilaza kao soja.5kg mesnog kostanog ce ti zamenuti 5kg sojine sacme.Ostalo kao sto sam vec napisao.

---------- Poruka napisana u 22:48 ---------- Prethodna poruka je at 22:45 ----------

Postujem,ali ne znam nista o tom premiksu.Koliko on ima proteina?Sta pise na deklaraciji?Cim je 4%,verovatno ima nekog hranjiva u njemu.
Taj premiks o kome je rec je Gebijev Saplement Grover ima unjemu 9% proteina lizin6% metionin i teonin po 1,70% pise od 15 do30kila tako da ja taj premiks necu jos dugo koristiti nego prelazim na Saplement tov 3%mene najvise interesuje proteini u ovoj smesi :kukuruz67kg seme przene soje10kg sojine sacme13kg i suncok retove sacme10 Hvala na trudu.>:({

SAMA
16-01-12, 19:14
To ti je oko 18% bez premiksa.U principu,kad skines kukuruz da ubacis premiks,da bi imao tacno 100kg,dobices opet otprilike isto.Znaci 18%.Namerno ti kazem otprilike,jer je pitanje koji je kvalitet komponenti.

markodjurdjevic
16-01-12, 22:26
1
kukuruz
36,00

18,00

15,98

2
jecam
30,00

20,00

metabolicka E
2573,58

3
gluten
0,00

33,00

Aminokiseline

4
psenica
0,00

16,00

lizin
0,82

5
stocno brasno
10,00

18,00

metionin
0,28

6
ovas
0,00

10,00

treonin
0,53

7
sojin griz
5,00

50,00

triptofan
0,13

8
sojina sacma
0,00

45,00

Vitamini

9
suncokret
0,00

11,00

vitamin A (i.j.)
15002

10
sun. sacma
15,00

23,00

vitamin D (I.j.)
2500

11
ulje
0,00

95,00

vitamin E (mg/kg )
54,53

12
lucerka
0,00

30,00

holin (mg/kg)
974,65

13
kvasac
2,00

68,00

riboflavin (mg/kg)
3,04

14
kreda
0,00

3,00

nikotinamid (mg/kg)
36,11

15
DKF
3,00

90,00

vitamin B12
15,09

16
metionin
0,00

270,00

Ca %
0,83

17
lizin
0,20

210,00

korisni P %
0,52

18
so
0,40

10,00

Mn (mg/kg)
19,21

19
premiks
1,00

100,00

ukupno
102,60

cena smese po kg
25,75

Evo ga, za 25,75 kinti, od 16%.Cene sam danas proveravao.

Duško58
17-01-12, 07:39
Izvini,al gde ima suncokretova sacma po 9 dinara,a griz po 35.Ja to naveliko placam malko vise.Lkl{{Lkl{{vidim kvasac 22.Daj da budemo realni.:lol:

Ja sam pre neki dan doneo pun. sojin griz po 38,0 din. za kg + 18% pdv Kada ga prepakujem u pakovanja po 3 kg cena mu je 60,0 za1 kg Pa ko voli, nek izvoli.

dulebdp
17-01-12, 08:32
Ja za 100kg soje dobijem 78kg griza ili 75kg pogače tako da nemože da me košta 60din, imam svoj ječam ,kukuruz,kupujem samo premix, stimulan i minezal

Duško58
17-01-12, 13:30
Duka to sto si napisao su cene za tebe, ali mi smo ovde kao neka zajednica i pisemo uopsteno. Kada pises samo za svoju racunicu onda to naglasi da ljudi ne stvaraju pogresnu sliku.>:({

markodjurdjevic
17-01-12, 20:54
Kod nas je sojin griz 50, a sojina sacma 53, sa svim pdveima...

SAMA
17-01-12, 22:44
Dule je lepo napisao u pakovanjima od 3 kg.To mora biti skuplje,a naravno da je na slepere i jeftinije od 50.Sve to treba naglasiti.I slazem se sa Duletom da to sto neko neku komponentu ne kupuje,jer je ima ne znaci da je dzabe i moze uneti zabludu.
Kolega je npr racunao griz po 35,a soja zrno je na berzi 38.Za 100 kg soje se dobije cirka 75kg griza.Pa na kraju dobijemo neku cenu.Treba stojati iza onog sto smo napisali.Vidim i jedan podatak o d 15kg suncokreta,sto svinja ne moze iskoristiti.Postignuta je cena,ali bez svrhe.Suncokret je jeftiniji pa ajde sad da ga ubacimo u abnormalnim kolicinama.Mora se voditi racuna o tzv balansu.
Ovim nemam nameru nikog da prozivam i vredjam.Zelim samo da pomognem onom ko hoce da slusa i da zastitim poslusne.Naravno ima mnogo ljudi koji znaju i vise od mene,pa tu smo da razmenimo misljenja.Mozda ja negde i gresim.Pa vidite samo moj potpis i sve ce vam biti jasno.>:({

markodjurdjevic
17-01-12, 23:08
Ali kod nas je soja na kilo 50, mislim griz. Uredu je to za suncokret, ali moras priznati Sama da pomocu one tabele mozes napraviti fin koncetrat po pristupacnoj ceni?..

Malisa M
17-01-12, 23:18
Slazem se sa SAMA, nisam neki strucnjak ali ako pogledamo tabelu koju je postavio Dusko58 vidimo da konc sa 16% proteina treba da sadrzi sunc. sacmu 4%. Ili da kazem posle konsultacije nekih knjiga sirova vlakna treba da budu ispod 4% a u konc sto je postavio marko ima 6.71% tako da taj konc. po meni nece dati odgovarajucu konverziju hrane, ako gresim ispravite me.Takodje nisam siguran da su ispravljeni parametri za premix jer svaki premix ima razlicite odnose mikro i makro elemenata

SAMA
17-01-12, 23:24
Tabela je super,ali ne mozemo mi napraviti jeftin,a DOBAR koncentrat,koliko moze cena stoke da ::lose::.Tako da je diskutabilno sta je jeftino.Ja samo kazem da treba voditi racuna o potrebama zivotinje i balansu komponenti.Metionin se ubacuje da se poveca % svarljivosti sojine sacme.Ona ga najmanje ima u sebi.Suncokretova ga recimo ima vise.E sad neko izbaci metionin,jer je skup,tako pojeftini na papiru koncentrat,a kolka ce biti konverzija nema veze.Detelina je npr dobra za stvrdnjavanje stolice.Skupa je ,pa je necemo staviti,da bi hrana bila jeftinija.E sad sto prasici imaju proliv nije bitno.Ima veterinar.Pa koliko onda ta hrana kosta.
Ovo sve navodim kao primer.Znaci ima stvari koje nisu prikazane u tabeli,a treba ih znati.Zato je moj savet da se drzite oprobanih receptura i da mnogo ne eksperimentisete.
Da ne bude da pametujem,ja sam u svojim pocecima po istom principu stavio u koncentrat pilicima jecam umesto kukuruza.Lkl{{.Bio poprilicno jeftiniji,a ima vise proteina.Tamo neka tabela je pokazala da je koncentrat bolji.Platio sam danak ne iskustva i pilici dobili proliv.Tad sam naucio da jecam ima veci procenat celuloze,koji pilici ne mogu da svare.
Nadam se da sam bio dovoljno jasan.I ja sam gresio.Covek se uci dok je ziv.Tu smo da razmenimo misljenja i naravno iskustva.

Nikola.KV
17-01-12, 23:28
Mislim da je najbolja varijanta premiks koji ima sav potreban oligo-mineralni kompleks u sebi (npr F15),i dodati zitarice.Sve ostalo je igra bez granica.

SAMA
17-01-12, 23:30
Nekoliko postova ranije sam upravo to i napisao,ali onda nece biti tako jeftin koncentrat.Mislim po tabeli moze da se napravi jeftiniji.

Malisa M
17-01-12, 23:42
Za svaki uzrast svinja odgovarajuci premix, a sto se tice zitarica najbolje je poslusati nekog iskusnijeg koji ima odgovarajuce rezultate, a bas ako hoces da ispitujes dodajes ili oduzimas u malom procentu. Kad vidis rezultate tog ispitivanja odnosno ako si postigao bolje rezultate za istu cenu ili iste rezultate za manju cenu e tada smatraj da ti se to ispitivanje isplatilo

SAMA
17-01-12, 23:48
Ja se pretezno bavim zivinarstvom.Svinja imam nesto malo.Koncentrat je opsti pojam.Kod pilica se lako uocavaju razlike.Mogu se meriti svaki dan.To je kratak tov i lako se uoci razlika,te se moze dosta i nauciti.Kod svinja je malo drukcija prica.Na njh moze vise uticati to sto je lepo vreme ovih dana,a nije -20,nego manja razlika u kvalitetu prmiksa.Kod pilica je temperatura konstantna i lako se uoci ako hrana ne valja.

Nikola.KV
17-01-12, 23:48
Mi imamo malo svinja,generalno,da bi se isplatila ta ispitivanja.Uvek koristim recepture koje predlaze proizvodjac premiksa.
Npr: Starter
Milkivit Weaner 7.5 kg (28% proteina,6.1 lizina,2 metiona,3 Treonion,0.55 Triptofan)
Kukuruz 55.5
Jecam 22.0
S.sacma 15.0

SAMA
17-01-12, 23:51
Koliko te kosta ta hrana?

Nikola.KV
17-01-12, 23:57
38 din po maloprodajnim cenama zitarica.

---------- Poruka napisana u 23:57 ---------- Prethodna poruka je at 23:52 ----------

Ili Kukuruz 55
Jecam 22
Psenica 4
Sacma 15
Inberg F15 4
=32.24 din/ kg

Malisa M
18-01-12, 00:04
nikola za f-15 odnosno prasice 17-25kg zar nije malo proteina(kod mene je preporuka s.sacma 23)

Nikola.KV
18-01-12, 06:28
Po preporuci ovlascenog distributera je ova receptura.Inace ljudi imaju i farmu svinja.JA sam startovao sa 25% sacme,pa ih proliv razvalio.Jako je dosta za starter.Idealno bi bilo da umesto sacme ide griz,ali ga ovde retko ima.
U tom slucaju bi se dodalo
15% griz,
10% sacma,
10% jecam,
56% kukuruz,
5% psenica
F 15 4%.
Ovo je,po meni,idealno.

markodjurdjevic
18-01-12, 08:12
Znaci opsti utisak je da se treba drzati ovih premixa sto imaju sve u sebi. Sama, ovo mi malo nije jasno, ti rece u prethodnim postovima da sunc. sacma ima metionina dosta koji utice na svarljivost, pa sto onda ne valja sunc u malo vecoj kolicini? I koliko bi ga u smesi moglo ici najvise, suncokreta? Jos nesta, primera radi da idemo sa ovim oprobanim premixima, sojinom sacmom, kukuruzom, jecmom, falili li ubaciti malo i stocnog kvasca imajuci u vidu da ima podosta proteina ?

Nikola, koji je to premix F15, jel to Panto?

SAMA
18-01-12, 09:12
Suncokretova sacma sadrzi ili bi trebalo 33% proteina.Ne retko se na trzistu moze naci sacma sa dodatkom ljuske.Takva sacma ima oko 20% proteina,te moze doci do zablude pri racunici.Sacma koja ima vise proteina ima manje celuloze i obrnuto.Celuloza stvara problem pri varenju i to pogotovo za mladje kategorije.Prasica,pilica , a teladima se ne sme ni davati.Sacma je bogata metioninom,ali ima manjak lizina.Sto se tice doza,prasicima do 2,5%,ali zbog proliva ju je bolje i izbeci.Svinje u tovu do 5%,a jedino dojare mogu i do 10%.Kvasac jeste bogat proteinima,ali ga visepostotni premiksi uglavnom sadrze.Pretpostavljam da ga i pantovi poseduju,ali se od toga ogradjujem.Ako ga poseduju,ne treba ga ubacivati.Inace maksimalna doza kvasca je 4 do 5 %.
Sojina sacma zato i jeste skupa,jer je najpogodnija i sa najmanje stetnosti.Moze se stavljati i 40%,te je lako nabiti proteine u smesi,uz naravno dodatak metionina,da bi se sto vise iskoristilo.
Sve sto je dobro je naravno i skupo,a to su sojina sacma i metionin.
Najbolje rezultate cete postici dodavanjem mleka u prahu,prelaka ili surutke,ali mnogo :-\

mbranko
18-01-12, 13:11
.JA sam startovao sa 25% sacme.,pa ih proliv razvalio

to se i meni dogadjalo i sad kad im pocnem raditi starter a to je negdje od 15 dana starosti, krenem s 10% sacme, 40% kukuruza, 40% jecma i 10% likra F-10, i to napravim samo 10 kg, kad to pojedu , na slijedecoj turi im povecam sacmu na 15% a kukuruz na 45% a smanjim jecam za , pa kad to pojedu onda im napravim sa 20% sacme , 20% jecma , kukuruz 50% i 10% Likra F-10, kad prelazim na F-4 quattro tada samo dodajem 6% stocnog brasna da nadoknadiim jer F-4 ide 4%.

prof. dr. Seljak
18-01-12, 13:59
Morate voditi računa o sojinoj sačmi jer soja ima često alergene supstance koji izazivaju proliv. Ali često su takvi prolivi patološki, zato diodajte zakišeljivač, i onda ste veliki deo problema rešili. Ili čak ako postoji mogućnot aplikovati sirće u vodu, što je jeftinija varianta.

markodjurdjevic
18-01-12, 17:29
Profo, znaci sirce sipati u vodu gde prasad piju i to je ok?

A sta ako recimo pise na, ovim bolje snabdevenim premixima, da sadrzi 9% proteina, kako onda racunati smesu? Da li sabirati i taj procenat zajedno sa ovim iz zitarica ili ne?

SAMA
18-01-12, 17:32
Naravno.Ako se stavi npr 3kg,racuna se 3x9

prof. dr. Seljak
18-01-12, 18:17
Tako je u vodu gde ima mogućnosti, da nisu pojilice direktno sa vodovoda,ako je tako onda bi tu trebao aplikator ugraditi. To im snižava pH želudačnog soka i većina bakterija biva uništena u želucu i ne može proći do creva i izazvati infekciju, tj proliv. Kolega Sama ti je odgovrio, i slažem se!>:({

Nikola.KV
18-01-12, 18:25
Nikola, koji je to premix F15, jel to Panto?
Jeste,Inbergov F 15 Multibiotik.

markodjurdjevic
18-01-12, 19:46
A koliko recimo sirceta na 10l vode?

saskoplac
18-01-12, 23:00
pozdrav svima iz makedonije,mozda ovo bi moglo da vam pomogne oko spremanje i proracunjavanje recepture
http://www.mediafire.com/?u6dythuwh25obov
skinite file u exellu malo razgledati kako funkcionise i bice vam sve jasno,znaci kolicine i druge parametre moze da se menjaju i na kraju izracunati sta ste dobili,znaci menjate zbirnu kolicinu u ZADATE PARAMETRE sta zelite da upotrebite i pritisnuti enter i podatci se automatski menjaju u DOBIJENE VREDNOSTI a u tabeli mozete da promenite SASTAV hraniva,ja se izvinjavam zbog mog govora i zbog to sto sam objasnivao(ali mozda nekome nije jasno kako ovo funkcionise)i ako ovo sto sam prikacio bilo je do sada postavljeno nekuda.
EVO I SLIKA KAKO OVO BI IZGLEDALO
http://www.dodaj.rs/f/1z/oT/3nZKlRzf/feed.jpg

SAMA
18-01-12, 23:13
Pa to je Robinsonova tabela gore pomenuta.Hvala na trudu i dobroj volji u svakom slucaju.

prof. dr. Seljak
19-01-12, 11:21
Zavisi od koncentarcije sirćetne kiseline, ali nekog klasičnog sirćeta za kućnu upotrebu, negde oko 2 dl, možda malo manje. Pazite, ne eksenciju, tj koncentrovanu sirćetnu kiselinu, već sirće.

SAMA
19-01-12, 11:28
Ja pilicima ubacujem litru domaceg sirceta na bure od 200l vode.Posto imam prirodan pad za napajanje.Dobro je za odstranjivanja bakterija i razredjuje krv.Zbog toga je izuzetno pozeljno u letnjem periodu pri visokim temperaturama.Svinje jesu otpornije na takve stvari,ali sigurno moze pomoci pri jakoj hrani,da ne dodje do zgrusavanja krvi i infarkta.

magelan123
20-01-12, 20:53
zdavo svima kupio sam 5 komda imaju po 40 kgm za nezimice,pa treba mi neki savet oko recepture i premikse za nezimice .ranije do 70 kgm su bili na tov a pose to premiks za suprasne.koristim panto i likra premikse.pozdrav

Malisa M
22-01-12, 18:13
Potvrdjujem komentar prof.dr.Seljak (da je tacan)sa 54 strane,takodje ispunjavam obecanje za kontrolno merenje. Predhodno merenje 23.12 prosek 68kg, danas mereni 96kg. Dnevni prirast 933g konverzija hrane 3.89kg
koncentrat
kukuruz 70%
jecam 5%
sojina sac. 12%
sunc sacma 5%
stocno brasno 5%
premix (ms3.0) 3%panto

markodjurdjevic
22-01-12, 20:29
Jeste,Inbergov F 15 Multibiotik.Nikola, ovak F15 panto ima 30% proteina i kosta oko 750 dinara 5 kg kod nas, e sad da te pitam jel ima neki drugi panto za vecu kategoriju, za tov ?

Nikola.KV
22-01-12, 21:22
1000 je kod nas.
Imas druge premixe za tov,ali ja ne bih menjao,vec samo recept.

markodjurdjevic
22-01-12, 21:47
1000 je kod nas.
Imas druge premixe za tov,ali ja ne bih menjao,vec samo recept. Cekaj, da li smo se razumeli, premix za prasad od 5 dana starosti pa do 25kg je panto f15 i kosta 750 din i ide na 40kg ostalih komponenti, odnosno 10%, a ja sam hteo da te pitam kako se zove premix isto panto kojim se nastavlja dalji tov, od 25kg pa na dalje?

Nikola.KV
22-01-12, 22:25
Nije to F15.To je,rekao bih,"PERFECT PIGGLET",pakovanje od 10 kg,na koje se dodaje 40kg zitarica.I to je tzv. "superkoncetrat".
F15 je premix,koji se dodaje u kolicini od 4kg na 96 kg smese.
Od 5. dana Inberg ima "Wean",predstarter koji se daje do 7 kg mase.NAkon ovoga sa prelazi na startere,gotove ili pravljene.

markodjurdjevic
22-01-12, 22:28
Pa gledao sam u apoteci, pise na njemu F15, a prodavac kaze da je to panto, pise da ima 30% proteina i kaze da ide 10%, znaci 10 kg u 100kg. Pakovanje je 5kg i kosta 750 dinara.

Nikola.KV
22-01-12, 22:33
Taj prodavac onda nema veze sa mozgom.On misli da je to superkoncetrat,a ne premix.Drugacije se koristi F 15.
Imas vec napisan recept sa F 15,par stranica unazad.

markodjurdjevic
22-01-12, 22:46
Dobro ajde nacicu, a sta ide posle f15?

SAMA
22-01-12, 22:51
Lepo ti je napisao da je F15 premiks.Znaci ide do kraja,samo otale komponente prilagodi starosti.

markodjurdjevic
22-01-12, 22:55
Milkivit Weaner 7.5 kg (28% proteina,6.1 lizina,2 metiona,3 Treonion,0.55 Triptofan)
Kukuruz 55.5
Jecam 22.0
S.sacma 15.0 Nikola, koliko ima proteina ovaj tvoj recept, po mojoj racunici 15,7%, zar to nije malo za prasad?

---------- Poruka napisana u 22:55 ---------- Prethodna poruka je at 22:54 ----------

Lepo ti je napisao da je F15 premiks.Znaci ide do kraja,samo otale komponente prilagodi starosti.Ok, ali sam mislio da kao i kod drugih premixa i kod panto ima poseban za vecu kategoriju.

Nikola.KV
22-01-12, 23:00
Nema,F 15 je za ceo ciklus tova.
Kopirao si recep za Milkivit premikse.Inbergov recept za prasad od 10-25 kg,recimo:
kukuruz 51
st. brasno 20
Sojina sacma 10
Sojin griz 15
premix F 15 04

markodjurdjevic
22-01-12, 23:04
E to uredu onda, ali kako za ceo tov, zar se sa staroscu ne smanjuju odredjene potrebe svinja, malo mi to nelogicno, ali ako tako kazes, ok onda.

Nikola.KV
22-01-12, 23:08
Brale,vidis li da pise za prasad od 10-25 kg ?!? Kako rastu tako se menja udeo zitarica.Ja sa ovom recepturom hranim prasad do 35 kg,ne tovim.

markodjurdjevic
22-01-12, 23:12
Vidim brale vidim....

Nikola.KV
22-01-12, 23:13
Raspitacu ti se kod zastupnika za recepte,samo mi reci za sta te konkretno interesuje,za koje kategorije?

markodjurdjevic
22-01-12, 23:15
Od kako se oprasi, pa do 120 kg. Mozes da mi javis i na PP.

Nikola.KV
22-01-12, 23:22
Od 5. dana starosti : Panto Wean,po 1kg po prasetu.
Od 7-10kg: F 250-25 kg+kukuruz 75kg.
Od 10-15kg: kukuruz 50,st. brasno 15,sojina sacma 10,griz 15,Panto 10/35=10kg.
Od 15-25kg:kukuruz 51,st. brasno 20,Sojina sacma 10,Sojin griz 15,premix F 15=4 kg.
Ja licno dajem Wean po 1kg i odmah prelazim na F15.Ako pratis sve postupno neisplati se.

markodjurdjevic
22-01-12, 23:34
Ok, hvala puno.

Nikola.KV
22-01-12, 23:44
Za ostalo javljam za neki dan.

markodjurdjevic
24-01-12, 15:57
Sad gledam ovaj milkivitov premix za tov svinja TROUMIX TYP 210, od 35 do 115 kg. Pise da ima 8% lizina, 2% metionina i 2% treonina, ide ga 3kg na 100kg. Koliko ukupno ima onda proteina, ne pise? Zna li ko?

rekreativac
24-01-12, 19:19
Sad gledam ovaj milkivitov premix za tov svinja TROUMIX TYP 210, od 35 do 115 kg. Pise da ima 8% lizina, 2% metionina i 2% treonina, ide ga 3kg na 100kg. Koliko ukupno ima onda proteina, ne pise? Zna li ko?
ma nema sta da pise koliko je proteina, pravi recepturu po tome sta ti pise na ambalazi i to ti je najbolji i najeftiniji nacin ako budes sam menjao nesto poremetices prirast i konverziju a za dati premiks receptura je sledeca
svinje ..35-70kg......... 70-115kg
kukuruz .....53........... 56,5
jecam .......20.............. 20
soj.sacma. 19........ 16
mekinje ......5.............. 5
typ 210.. 3 ..............2,5

ako ti nesto ne odgovara od hraniva tj. nesto nemas, nazovi generalnog distributera i reci sa kojim hranivima raspolazes i oni ce ti dati najoptimalniju recepturu.
bolje nego sam da nesto mesas napamet

Nikola.KV
24-01-12, 21:47
U premiksima nemas proteine,samo oligominerale.

markodjurdjevic
24-01-12, 22:26
A sto pise recimo u nekim 3% premiksima 9% proteina? Npr u Gebijevom.

Nikola.KV
24-01-12, 22:33
Za koju kategoriju pise?Za malu prasad,jer ima mleka pa odatle vuce protein.Ima i u nekim od drugih proizvodjaca,isti razlog.

markodjurdjevic
24-01-12, 22:37
Za tov, onaj 3%ntni, na njemu pise.Pise sirovih proteina 9%.Ne sa mlekom, takav jos nisam video kod nas.

SAMA
24-01-12, 22:39
Jednopostotni su bez proteina,a u visepostotnim uglavnom bude.Zavisi od sastava.Petopostotni imaju obavezno.Pa zato i idu u vise procenata.Minerale i aminokiseline bi stale u jednu kilu.Neki 3% imaju u sebi DKF i,kredu itd,sto opet nema proteina,dok neki imaju i njih.Jedno je sigurno.To mora biti jasno naglaseno na deklaraciji i toga se treba pridrzavati.

Nikola.KV
24-01-12, 22:40
Nisam vidjao te Gebijeve,pa nemogu sa sigurnoscu da tvrdim sta je u pitanju.Za Inberg znam.

markodjurdjevic
24-01-12, 22:41
A cekaj, zar lizin, metionin, triptofan nisu aminokiseline-proteini?

SAMA
24-01-12, 22:48
Jesu naravno,ali koliko?Stavi u tablicu 100g metionina ili 200g,pa vidi kolika je razlika.Gotovo zanemarljiva.

markodjurdjevic
24-01-12, 22:56
Ali kad pise 12 posto lizina, 6 mmetionina, sta to znaci?

SAMA
24-01-12, 22:58
To znaci u toj smesi.Npr 1kg premiksa sadrzi 120g lizina i 60g metionina.

markodjurdjevic
24-01-12, 23:07
Nije li to onda protein?

SAMA
24-01-12, 23:09
Jesu naravno,ali koliko?Stavi u tablicu 100g metionina ili 200g,pa vidi kolika je razlika.Gotovo zanemarljiva.
Citiram samog sebe.Koji je to procenat?0,...

markodjurdjevic
24-01-12, 23:19
Sad tek nista ne razumem, u nekim starim tablicama stoji da se lizi n dodaje u kolicini od 0,2 posto, a ti kazes da je 300 do 400 grama na 100 kg zanemarljivo.

SAMA
24-01-12, 23:25
400g lizina ima oko 0,4% proteina.To je zanemarljivo.Ni na jednom premiksu ti nece pisati da ima 1% proteina,ako kukuruz ima 8 puta vise.Ako ga zizak napadne,vise ceti to uticati,nego lizin.Da ne kazem ako ti neko prekrsti soju.To su izvori proteina,a lizin i metionin se ubacuju zbog stepena iskoriscenja tj bolje svarljivosti.Njihov proteinski sastav je ZANEMARLJIV.

markodjurdjevic
24-01-12, 23:28
Dobro, sad razumem. Znaci sto se tice premixa, ne oslanjamo se na proteine, vec samo na ostale komponente u smesi . Osim kod onog premixa gde pise, recimo 30% sirovih proteina i sl.

SAMA
24-01-12, 23:31
Naravno.>:({Taj drugi u sebi ima npr kvasac ili nesto slicno sto je izvor proteina u tolikom procentu da se mora uzeti u obzir.To je opet jasno naglaseno.

markodjurdjevic
24-01-12, 23:38
Razumeo, hvala na pomoci.

dulebdp
26-01-12, 10:59
Jednopostotni su bez proteina,a u visepostotnim uglavnom bude.Zavisi od sastava.Petopostotni imaju obavezno.Pa zato i idu u vise procenata.Minerale i aminokiseline bi stale u jednu kilu.Neki 3% imaju u sebi DKF i,kredu itd,sto opet nema proteina,dok neki imaju i njih.Jedno je sigurno.To mora biti jasno naglaseno na deklaraciji i toga se treba pridrzavati. Čantavirci imaju u sebi i DKF i uglavnom su 3%

markodjurdjevic
26-01-12, 21:31
Od 5. dana starosti : Panto Wean,po 1kg po prasetu.
Od 7-10kg: F 250-25 kg+kukuruz 75kg.
Od 10-15kg: kukuruz 50,st. brasno 15,sojina sacma 10,griz 15,Panto 10/35=10kg.
Od 15-25kg:kukuruz 51,st. brasno 20,Sojina sacma 10,Sojin griz 15,premix F 15=4 kg.
Ja licno dajem Wean po 1kg i odmah prelazim na F15.Ako pratis sve postupno neisplati se.Kod mene ima samo panto 10/35 i kosta 790 dinara 5 kg, ide na 50 kg, i posle njega neki panto S 2,5, ide 2,5 kg na 100 kg za ostatak tova i kosta 160 dinara kilogram.

---------- Poruka napisana u 21:31 ---------- Prethodna poruka je at 21:11 ----------

Jos nesto mi nikako nije jasno, kazete pridrzavaj se preporucenih tabela od strane distributera.Kad tu tabelu ubacis u Robinsonovu tabelu nijedna nema vise od 16-17% proteina za malu prasad sto je malo znamo. U cemu je sad tu stvar zna li ko?

Duško58
26-01-12, 21:44
@markodjurdjevic

Da bi ti bilo jos jasnije, evo sledece:
Razlaganjem proteina dobijaju se amino kiseline i proteinski ostatak. Amino kiseline se dele na esencijalne i neesencijalne amino kiseline. Esencijalne amino kiseline su one koje pomazu nadgradnju misicnog tkiva u organizmu i ima ih desetak: lizin, metionon, leucin, izoleucin, histolalalin, histidin.....

markodjurdjevic
26-01-12, 22:00
Sve je to u redu,hemija i sl., ali da li su ove tablice dobre?

rekreativac
26-01-12, 22:40
@markodjurdjevic

---------- Poruka napisana u 21:31 ---------- Prethodna poruka je at 21:11 ----------

Jos nesto mi nikako nije jasno, kazete pridrzavaj se preporucenih tabela od strane distributera.Kad tu tabelu ubacis u Robinsonovu tabelu nijedna nema vise od 16-17% proteina za malu prasad sto je malo znamo. U cemu je sad tu stvar zna li ko?[/QUOTE]

opet si poceo da mesas babe i zabe zajebaces i milana :lol: vec je bilo reci da ti premiksi za male prasice(do 25kg) sadrze proteina u sebi(mleko,surutka,griz,..) i zato se stavlja u vecoj kolicini ja sam isao sa 10%(proteinka-cini mi se i pise na ambalazi da je proteina 12%,ili 18 zaboravio sam) dok kod drugih proizvodjaca ide drugacije(milkivit weaner 7,5% ali ne pise sadrzaj proteina) zato kad ti uneses hraniva u robinsovu tabelu ne dobijes zbir proteina koliko bi trebalo za te prasice ali nisi racunao i proteine u premiksu koji sa svima ostalim komponentama daju hranu optimalno izbalansiranu(po proizvodjacu), e zato sam rekao da se pridrzavas uputstva sa ambalaze(mada i tu znaju da pogresno odstampaju), a mozes da racunas i tako sto uneses sve komponente u tabelu po uputstvu proizvodjaca pa kad vidis sadrzaj proteina da sebi napravis slicno, recimo ako ide 20% soj, sacme a ti stavi 18%+2%kvasca i ostalo mozes da tumbas naravno na svoju odgovornost i pod uslovom da ti premiks ostane na propisanom procentu
>:({

markodjurdjevic
27-01-12, 07:48
U prethodnim postovima rekose da 3% premixi za tov svinja ne sadrze proteine.

SAMA
27-01-12, 07:52
Ljudi jel vi citate te postove.Rekao sam uglavnom,a zavisi od proizvodjaca.Sve pise na deklaraciji.3% premiksi u sebi uglavnom imaju da tako kazem onaj 1% premiks uz dodatak krede,DKFa,soli i slicno.To su komponente bez proteina.Opet kazem UGLAVNOM.

markodjurdjevic
27-01-12, 07:56
Evo recimo tabele od milkivita za prasad od 7-22kg

Kukuruz 55,5 - 4,44% proteina
jecam 22 - 2,64 %
sojina sacma 15 -6,6 %
premix weaner od 28,5 proteima 7,5 -2,1 % proteina
...................
100kg - 15,78% proteina, e sad zar to nije malo za takav uzrast-kategoriju svinja? To me buni, a kazu pridrzavaj se preporucenih tabela?
Da li recimo samoinicijativno dodati sojinog griza i malo lucerke te povecati proteine na 18%?

SAMA
27-01-12, 08:10
To si u pravu.To je neka greska.U tom uzrastu mozes ici i sa 20% proteina.Ja bi to podebljao sa bar 5-6 kg griza,3 kg lucerke i moglo bi dodati i malo kvasca.Samo,ako je to tacno sto si napisao,jer nemam iskustva sa tim premiksom,u najmanju ruku je neodgovorno od proizvodjaca.To je za zavrsni tov,a ne za prasice od 7kg.

markodjurdjevic
27-01-12, 08:29
E dobro je da si me ti prijatelju razumeo, ubih se od objasnjavanja a niko da razume, ima nelogicnosti u ovim datim tabelama od strane proizvodjaca. Ja mislim da se nece pogresiti ako se malim prasadima doda sojinog griza, mlevene lucerke i tako poveca proteinska vrednost, a vecim kategorijama umesto lucerke doda suncokretova sacma i kvasac i tako povecaju proteini. Ne bi trebalo da im skodi.

dulebdp
27-01-12, 08:42
Evo recimo tabele od milkivita za prasad od 7-22kg

Kukuruz 55,5 - 4,44% proteina
jecam 22 - 2,64 %
sojina sacma 15 -6,6 %
premix weaner od 28,5 proteima 7,5 -2,1 % proteina
...................
100kg - 15,78% proteina, e sad zar to nije malo za takav uzrast-kategoriju svinja? To me buni, a kazu pridrzavaj se preporucenih tabela?
Da li recimo samoinicijativno dodati sojinog griza i malo lucerke te povecati proteine na 18%? Sve si u pravu oni računaju da svi gajimo kukurz sa 10% proteina i čak više kao što imaju neki kws hibridi, na sve ovo ti dodaj 1kg kvasca i par kg lucerke i neboj se ništa, ja tako radim već par godina i nema problema

markodjurdjevic
27-01-12, 08:44
E tu moze covek da se zezne, pa posle kaze, sta je ovo nece svinje da napreduju, mislim da treba racunati najnize vrednosti proteina u zitaricama, za svaki slucaj...

SAMA
27-01-12, 13:13
Naravno.Ne sme se racunati procenat sa reklama.U reklami je to naduvano.Mi u realnosti imamo totalno drukciju sliku.Npr zizak.Nek umanji za 0,5%,na tu kolicinu kukuruza je znacajno.O susi da ne pricam itd itd.Najbolje bi bilo za svaku komponentu izvrsiti analizu,ali to se isplati samo velikim farmama.

rekreativac
27-01-12, 13:57
E dobro je da si me ti prijatelju razumeo, ubih se od objasnjavanja a niko da razume, ima nelogicnosti u ovim datim tabelama od strane proizvodjaca. Ja mislim da se nece pogresiti ako se malim prasadima doda sojinog griza, mlevene lucerke i tako poveca proteinska vrednost, a vecim kategorijama umesto lucerke doda suncokretova sacma i kvasac i tako povecaju proteini. Ne bi trebalo da im skodi.
u pravu si to je malo proteina i to je ona greska do koje moze da dodje u pisanju(premiks koji sam ja koristio na dve kese razliciti recepti) za male prasice mi poznanici rekli da treba 25%soje, ja po receptu sa kesice isao 18%sacma+7%griz inisam imao nikakvih problema napredovali kao ludi. a evo nasao sam i recepturu

Prasad od
.............................. 10-15kgPrasad ........10-15kgPrasad ...............15-25kgPrasad..... 15-25kg
Kukuruz....................... 55...........................56 .....................................55 ............................54
Sojina sačma 44% ......18 ..........................24 ......................................20 ............................15
Sojin griz ......................7........................... . - ........................................- ..............................7
Ječam ...........................- ............................- ......................................15 ......................15
Pšen. stočno brašno ..10 ..........................10 .......................................- ...............................-
MAGNA START ............10 ..........................10 .....................................10 .............................10

a evo i sastava premiksa ako nekog zanima rec je o magna start-u od superproteina iz zrenjanina zadnja cena je 134,00kg
Sirovinski sastav:
Vitamini,
mikroelementi,
mineralne soli,
slatka surutka u prahu,
antioksidant,
stočna kreda,
monokalcijum fosfat,
aroma,
stočna so,
biljni nosač.

Jedan kg predsmeše sadrži:
Vitamin A 200.000 IJ
Vitamin D3 20.000 IJ
Vitamin E 800 mg
Vitamin K3 24 mg
Vitamin B1 24 mg
Vitamin B2 60 mg
Vitamin B6 60 mg
Vitamin B12 4 mg
Calpan 140 mg
Niacin 320 mg
Holin 1.000 mg
Biotin 3 mg
Folna kiselina 50 mg
Cink Zn 2.400 mg
Bakar Cu 1.600 mg
Gvožđe Fe 2.400 mg
Mangan Mn 1.200 mg
Kobalt Co 6 mg
Jod J 30 mg
Selen Se 4 mg
Betain 1.000 mg
Fitaza 7.500 FYT
Protein 12%
Lizin 3.8 %
Metionin 1.5%
Treonin 1.5%
Fosfor 3%
Kalcijum 8%
Natrijum 1.7%

Ranbobas
28-01-12, 01:09
upravo sam i ja hteo u ovoj temi da skrenem paznju na neke nelogicnosti kod predloga receptura za male prasice,a ono uveliko rasprava o tome.Naime kod Gebijev saplement starter 4% za prasice u fazi zalucenja stoji ovako jedna kolona:kukuruz-75kg.,sojina sacma-18.5kg.,stocno brasno-2.5kg i saplement starter(19% proteina,11%lizina,4.3%metionina...)-4kg. koja mi u principu odgovara jer je jeftina,ali takodje mi je to malo proteina,a kaze hraniti tako dve do tri nedelje.zvao njihovog menadjera koji kaze samo se ti drzi recepture i nista ne brini.Jedino ako mislio da ih razvlacim tako do uskrsa zbog dobre cene:lol:.

markodjurdjevic
28-01-12, 08:26
75 kg kukukuruza - 6% proteina
18,5 kg sojina sacma -8,14% proteina
2,5 stocno brasno - 0,37% proteina
4 kg premix saplement - 0,76% proteina

orjentaciono ukupno :15,27% proteina, pa jel to dovoljno za malu prasad? Jeste malo sutra.. Ja bih tu smanjio kukuruz, dodao griza, lucerke i kvasca u kolicini da dodje bar do 18% proteina.

UrkeSTP
28-01-12, 10:38
Treba dodati psenicu ili jecam, kukuruz ne treba smanjivati mozda na 70 jedino tako bih bar ja uradio.

entuzijasta
29-01-12, 22:21
Da li je dobar jecam za tako malu prasad, mislim zbog proliva?

Zoran Kostović
30-01-12, 08:56
Ječam može čak i u potpunosti da zameni kukuruz, naravno u dobro proračunatoj recepturi.

Ranbobas
31-01-12, 01:14
Danas mi je dolazio menadzer iz Gebi firme.Kaze dosao sam licno da raspravimo oko ove recepture za prasad u periodu zalucenja do 3 nedelje koju mi preporucujemo izmedju ostalih:75kg-kukuruz,18.5kg-sojina sacma,2.5kg-stocno i 4kg-saplement starter 4%(19%proteina,11%lizina,4.3%metionina itd).Izracunamo zajedno da tu nema vise od 15,2% proteina,a ja treba tako da hranim 3 nedelje po zalucenju?.I da skratim pricu posle krace diskusije te tu ima 11% lizina bolje iskoristenje sirovih proteina bla bla bla sto ja vec znam,ali ga pitam zasto na njihov gotov proizvod mlecni starter pise 20% proteina,on pozove njihovog tehnologa iz fabrike koji da sledece objasnjenje ili barem kako mi je ovaj preneo:Po propisima evropske unije kojima se oni vec prilagodjavaju u tom malom uzrastu prasice ne treba forsirati velikom kolicinom proteina zbog moguce pojave endemske bolesti,vec samo da ne izgube energetsku vrednost(tako sam nekako razumeo,a i nisam bas siguran u to).I sta sad ko hoce u uniju...mislim?.Ako neko razume sve ovo neka se oglasi,a ja cu da probam ovaj recept pa da vidim kakvi su rezultati.Izvinjavam se zbog dugog posta.

markodjurdjevic
31-01-12, 07:57
@Randbobas- Koliko sam ja tebe razumeo, procenat proteina od 20 na njihovim dzacicima je lazan, onda? Ko li tu koga zavrce? Ovamo daju konc za male prasice od 20%, a na drugoj strani pruzaju recepturu gde dobijas konc za istu kategoriju od 15% i kazu to je ok. Tu nesto ne stima, ili oni lazu, ili smo mi nepismeni, odnosno ne znamo da racunamo...^-^

Ranbobas
31-01-12, 10:21
Ma znamo mi Marko svi da racunamo,i njihov tehnolog kaze nemojte da racunate ni u jednoj koloni gde se odnosi za zalucenu prasad nema 20% proteina iz navedenih razloga u prethodnom postu.A sta se nalazi u njihovom gotovom proizvodu ja to ne mogu da znam.I da ne bi bilo ovo sve razumljeno kao blacenje ja bih naveo da sam bio zadovoljan njihovim gotovim proizvodima,samo ovo ne razumem treba 3 nedelje da hranim po zalucenju sa 15-16% s.p.a ceo tov traje 8 nedelja gubicu mnogo na vremenu

MiroslavNG
31-01-12, 18:08
pitanje za Z.Kostovica>druze rece u postu iznad da jecam moze zameniti kukuruz.Dali druze mogu zitom da u potpunosti zamenim kukuruz uz sve Ostalo sto ide

SAMA
31-01-12, 19:09
Jeste pitanje za Zorana.Naravno odgovorice i on.Ja kazem da zavisi od premiksa koji koristis.Neki u sebi imaju NESTO,sto pomaze varenje ,razredjuje krv,poboljsava apetit itd.To su sve "prirodne supstance"::jako_besan::Ako hranis sa "obicnim premiksima" od cistog zita ce im udariti krv na nos i bice gubitaka.E sad mi sami biramo sta hocemo.Ako na tome insisiras,bolje kontaktiraj proizvodjaca premiksa.Sa gore pomenutim Pantom je ta kombinacija moguca.

kifler
31-01-12, 19:57
Prodaj zito kupi kukuruz i resio si stvar.

MiroslavNG
01-02-12, 07:25
ja kupujem to lomljeno zrno zita i aminogold malo soli krede sacme i m.kostano pa se trudim da ispadne nesto.ali dizem ruke lagano za tri godine svaka isplata kroz svadje i psovke.Sad ves tri meseca mi dodju sto hiljada rsd i jos prestali da se javljaju na tel.Morace to na sud,nista im ne mogu jer su i onako u blokadi.

---------- Poruka napisana u 07:25 ---------- Prethodna poruka je at 07:16 ----------

sama molim te reci mi da bih koristio samo zito lomljeno zasto bi trebao koristiti panto.mislio sam preci na aminogold.Hvala i svako dobro

Zoran Kostović
01-02-12, 10:41
Kao što rekoh, ječam i pšenica mogu u potpunosti zameniti kukuruz ali uz adekvatnu recepturu i premikse koji mogu obezbediti sve potrebne sastojke. Kako ne bi bila reklama, ako vas zanima, poslaću Vam recepture na PP.

MiroslavNG
01-02-12, 18:53
Z.K.molim te uradi mi recepturu da bih se kalkulisao sta se desava finansijski i vremenski mozda ce dosta da produzi tov.Unapred hvala i dobro zdravlje

timok 68
01-02-12, 19:54
Sto se tice proteinski slabijeg koncentrata kod odbica podrzavam jer sam se opeko sa EDEMSKOM bolescu i svakom bih preporucio da ukoliko pre 15 kg tezine prasad prebaci na kategoriju koncentrata bez mleka nespremi "svoj" koncentrat sa 20% proteina, jer ce tu biti puno sojine sacme koja je tesko svarljiva za taj uzrast i onda skupljanje nesvarene hrane i ispadnu okice i gotovo.
Ovo su moja iskustva i puno favorizujem koncentrate (supere) sa mlekom jer oni uticu na razvoj sistema za varenje...

PKB
02-02-12, 15:36
Zanima me koliko je preporucljivo kolicinski da pojede prase uzrasta 25 kg gotove smese ??

---------- Poruka napisana u 15:36 ---------- Prethodna poruka je at 15:26 ----------

Pogotovo sad po owim hladnocama ?

SAMA
02-02-12, 16:40
Uvek racunaj 5% svoje tezine.Onako grubo.Mada moze i vise.To vazi za sve kategorije.

timok 68
02-02-12, 19:21
Zanima me koliko je preporucljivo kolicinski da pojede prase uzrasta 25 kg gotove smese ??

---------- Poruka napisana u 15:36 ---------- Prethodna poruka je at 15:26 ----------

Pogotovo sad po owim hladnocama ?

Tezina 25 kg. dnevna potreba za hranom je tacno 1,22 kg

Ranbobas
03-02-12, 00:38
Sto se tice proteinski slabijeg koncentrata kod odbica podrzavam jer sam se opeko sa EDEMSKOM bolescu i svakom bih preporucio da ukoliko pre 15 kg tezine prasad prebaci na kategoriju koncentrata bez mleka nespremi "svoj" koncentrat sa 20% proteina, jer ce tu biti puno sojine sacme koja je tesko svarljiva za taj uzrast i onda skupljanje nesvarene hrane i ispadnu okice i gotovo.
Ovo su moja iskustva i puno favorizujem koncentrate (supere) sa mlekom jer oni uticu na razvoj sistema za varenje... Hvala ti druze na ovom postu,jer ti si jedini koji mi opravdava proteinski slabiju recepturu po zalucenju- iskusenu u praksi.Samo cime hraniti posle 15kg.Po redosledu tu dolazi grover(18% proteina) na tu kilazu i fakticki preskacemo starter od 20% proteina.

markodjurdjevic
03-02-12, 07:32
Jebem ti edemsku, covek vise ne zna kako da hrani. Kod mene se pojavljivala i na uzrastu od 25 kg, a cak i na sisi. Mislim da je presudna u edemskoj, kolicina hrane i menjanje vrste hrane.

PKB
03-02-12, 07:38
Hvala puno ,ja sam povecavo postepeno povecavo ali nemaju granice koliko bude ispred njih toliko pojedu .Neznam kako to funkcionise kod odgajivaca sto pune hranilice.Hvala na odgovoru,sad mogu da se orjentisem .

Nikola.KV
04-02-12, 18:44
Mnogo postova sam propustio pa menogu da nastavim diskusiju.Elem,trenutno koristim Inberg (sto se da primetiti,jel'te Lkl{{).U njihovim premiksima nema proteina,sem u 10/35 koji ima 33% proteina,i on se koristi za pravljenje startera.Sto se tice manjka proteina u recepturama,fora je u iskoriscenju tih proteina.Dzabe i 40% proteina ako nemogu da se iskoriste.A premiksi upravo obezbedjuju bolju iskoriscenost tih proteina.Zato i nema tih 3-4 % proteina,jer nema potrebe za njima,dovoljno im je tih 17-18% sa kvalitetnim premiksima.

prof. dr. Seljak
06-02-12, 11:00
Nikola šta bi sa oogledom gde si poredio Joseru i drugi premiks?

Nikola.KV
07-02-12, 20:16
Nikola šta bi sa oogledom gde si poredio Joseru i drugi premiks?
Radio sam sa Sanom i Joserom,i nisu hteli Sano da jedu pa je nastavljeno sa Joserom.U sustini sam bio zadovoljan,ali mi je ispao problem sa nabavkom,jer cas je imalo-cas ne.Za sada idem sa Inberg-om.Juce mi je bio Gebijev predstavnik,predstavio proizvode pa cu videti.Svidja mi se sto i 3%-ni premiksi imaju 19 % proteina u sebi.

markodjurdjevic
08-02-12, 08:18
Nikola, 19 ili 9? Meni se cini da 3% imaju 9, fert za dojilje 6, a starter za prasad 18 ili 19, pricam o premiksima, proveri opet. I jos nesto, Gebijevi premixi su odlicni, samo mi je veterinar jedan rekao da jedino nihovi premiksi nemaju neki sastojak( ne znam tacno koji) koji veze vodu u misicima, tako da prirast nece izgledati kao kod drugih. Napominjem, samo sam tako cuo.Verovatno je u fazi tova slabiji od ostalih.

SAMA
08-02-12, 11:55
Nisam siguran da nema,a ako je istina,onda je za pohvalu.To je aditiv koji je stetan po ljudsko zdravlje,ako se duze talozi u organizmu.Snicla od te svinje je dobra za prodaju,ali se u tiganju prepolovi.Jednostavno dehidrira.Neka je na cast onima koji se igraju Boga i truju narod.Moje dvoriste toga koncentrata nece videti.
Inace meso ima ne prirodan ukus.Zato se zapad i vratio mangulicama.Ona nece koncentrat.Lkl{{Ali nije problem u koncentratu,vec takvom koncentratu.
To je kao sto su krave hranili sa hranjivom zivotinjskog porekla,napravili lude krave,a sada su kao preventivnu meru zabranili mesaonama da mesaju hranu za krave u istoj mesaoni gde se pravi hrana za npr svinje.Bez obzira sto vi za svinje npr ne ubacujete riblje i mesno brasno,ali sto je sigurno sigurno je.Rezultat za registraciju mesaone mora dve odvojene mesalice.
Pitanje je dana kad ce se i ovi koncentrati zabraniti.Nisam siguran,ali nezvanicno je u nekim zapadnim zemljama vec zabranjeno.

markodjurdjevic
08-02-12, 12:25
Necemo ja i ti da koristimo, ali ne mozemo protiv ostalih, sta onda, nase svinje ce sporije naprdovgati.

SAMA
08-02-12, 12:40
E to je bolest savremenog drustva i profit po svaku cenu.To ce nas ubiti kad tad.Samo sto brze,sto vece,a za zdravlje niko ne pita.Doduse pita,ali ne kod nas.Taj nacin ishrane,je za sirotinju,a bogati ce jesti organsku i evo sad i biofarme.Tov svinje kao sa pocetka 20 veka 2 godine.Nesme svinja da jede cak ni kukuruz.Zbog novonastalih hibrida i GMO hranjiva.Strogo ispust,pasa,zir i ostalo.Sto bi rekli Sremci ko kadgod.

Nikola.KV
08-02-12, 15:47
Nikola, 19 ili 9? Meni se cini da 3% imaju 9, fert za dojilje 6, a starter za prasad 18 ili 19, pricam o premiksima, proveri opet..
Sam si odgovorio.

markodjurdjevic
08-02-12, 17:50
Da, ali ti si napisao da 3% premiksi imaju 19%proteina, a mislim da pise na kesi 9% proteina.

Nikola.KV
08-02-12, 22:30
Premiksi za prasad imaju 19% proteina,i zastupljen je sa 4% u 100kg.Pa ga ti tumaci kako hoces.

Ranbobas
08-02-12, 23:03
Gebiev premiks za prasad(ako na njega mislite),ide starter(19% proteina)-4% u 100kg,grover (9% proteina) takodje 4% u 100kg.

Nikola.KV
09-02-12, 06:27
Taj,za krmace je 6.5% proteina i ide 3kg/100kg smese.Samo za Grover nisam siguran da li je 9% proteina,ili je i on 19%,u flaeru ga nema.

galic
10-02-12, 18:17
Da li neko zna koliko je i koji je proteinski sastav pivskog trebera, i da li je uopste pogodno za ishranu krmaca ? Kod mene je to relativno jeftino a neki ljudi cak i tove sa tim koliki je radman mesa ne znam ali za krmace bi bilo dobro kao neka dopunska smesa. A i smanjenje cene hrane.. Ako u opste moze da se koristi.

markodjurdjevic
10-02-12, 19:07
Ja sam ga davao krmacama 20% u smesu, ali samo u fazi suprasnosti, dok u laktaciji ga nisam davao i ne bih ti preporucio. Inace, mislim da ima oko 7% proteina, a ovde negde na forumu sam procitao da ima dosta vitamina B kompleksa.Toliko od mene, sto sam probao i znam. Verovatno jos neko zna blize da ti objasni .

galic
10-02-12, 20:14
Tako sam i mislio da dajem samo u fazi suprasnosti,samo da kolicinski smanjim potpunu smesu koju dajem. Znaci nisi imao problema?
hvala ti.

markodjurdjevic
10-02-12, 20:37
Pa nisam, jedu normalno, dosuse jedno 15 dana pred prasenje izbacujem za svaki slucaj.Nema na cemu. To su sve moja iskustva, kazem opet, mozda neko zna vise o tome.

andreasko
12-02-12, 16:11
Dobio sam 1200kg kukuruza.Zeleo bi da uzmem prasice,pa me zanima kolko tovljenika mogu od toga othraniti,s time sto bi uzeo prasice do 30kg,a drzao bih ih do 150kg.Prekrupu bi mesao sa superom i jos dodavao jecam ili mekinje,pa bi zamolio za neku recepturu od toga.Hvala

dulebdp
12-02-12, 16:45
3 komada naravno da dodas jos neki sastojak

andreasko
12-02-12, 16:50
Hvala.Planiram jecam ili mekinje plus taj super 35%.Samo neznam kolko tog jecma ili mekinja.Super ide 10kg na 30kg prekrupe do 6okg tovljenika,kasnije 40kg prekrupe.

Duško58
12-02-12, 17:52
Hvala.Planiram jecam ili mekinje plus taj super 35%.Samo neznam kolko tog jecma ili mekinja.Super ide 10kg na 30kg prekrupe do 6okg tovljenika,kasnije 40kg prekrupe.

A zasto kod Djilasa ne kupis komponente i ne pravis sam. Imas u ovoj temi postavljene recepture, malo se vrati u nazad i naci ces.

andreasko
12-02-12, 19:45
Neznam kakva bi tu bila racunica posto neznam cene svih komponenti potrebnih za recepture iz prethodnih postova,a drugo,mislim da nemogu to rukama dobro izmesati.

SAMA
12-02-12, 19:46
Na tri svinje bolje biti miran.Kupovaces komponente na malo ima da placas i nema nekog racuna na tu kolicinu.

andreasko
12-02-12, 19:55
To sam i mislio.Sad sam nesto racunao,kad na kolicinu od 1200kg kukuruza dodje 300kg supera i otprilike 300kg jecma ili mekinja,to je 1800kg hrane.Kolko bi trebalo onda za 4svinje?

German hunting terrier | Jagdterrier