PDA

View Full Version : Recepture za spremanje koncentrata

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

isidor
19-06-10, 21:10
A kako koristite tritikal u ishrani stoke u kom procentu je zastupljen u hrani

branko
19-06-10, 21:31
Nisam baš previše istraživao u tom pravcu, dok sam se bavio stočnom hranom, ali mislim da ravnomerna smeša žitarica, dakle pšenice, tritikala, ječma može potpuno da zameni kukuruz.

MONTOYA
19-06-10, 21:41
ječam može najvći procenat,tritikal do 40%
drugar prošle godine uhranio turu sa samim ječmom,naravno plus soja i premiks

sasa22
20-06-10, 07:24
kad smo vec kod teme koji procenat proteina sadrzi jecam? Znam da sam negde citao da je to 14% medjutim prijatelj koji je imao proizvodnju stocne hrane kaze da su ga uvek racunali po 10%.Govorim naravno o stocnom ,ne o pivarcu

radin
20-06-10, 11:51
ječam može imati između 10-14% proteina ali je caka kod ječma kvalitet proteina tj. aminokiselinski sastav tih proteina, mislim da ječam ima oko 50% kvalitetniji protein od kukuruza

Kengur
20-06-10, 12:00
Za profi proizvodjace bi bilo pametno da ispitaju sastav svojih zitarica kako bi iskomponovali recepturu.
Sve ovo je nagadjanje i rad naslepo.
Na male kolicine i nije gubitak, a onaj koji drzi mnogo taj itekakop ima interes da uklopi potrosnju sa prirastom.

Mislim, ja radim odokativno ili kako bi rekao jedan moj prof na faxu- sacimetrijski.
Pramiv koncentrat po nekoj od receprtura sa prvih postova ovog ogranka sajta.

prof. dr. Seljak
20-06-10, 21:48
Ječam (stočni,šestoredni) ima negde oko 10% sirovih proteina,to je višegodišnji prosek i odstupanja su minimalna!Postoje semenske kuće koje prodaju sorte sa 14% sirovih proteina, al ne bih uzimao to kao validan podatak, mislim da je to više marketinški potez!Što se tiče učesća tritikala u smeši, njegovo učešće ne bi trebalo da prelazi 40% što znači da nije preporučljivo da bude jedino energetsko hranivo,zbog prisustva određenih antinutritivnih materija i veće količine neskrobnih uigljenih hidrata!Ja ga koristim u količini do 30%, čak i za manje kategorije i rezultati su jako dobri, jer ima najveći udeo sirovih proteina i nešto bolji aminokiselinski profil od svih žitarica, pa štedi na proteinskim hranivima! Takođe upotreba sintetičkih aminokiselina smanjuje upotrebu sojine sačme kao najskuplje komponente obroka! Naime ja sam uradio mali eksperiment, te sam u završnoj fazi tova od 75 kg koristio smešu sa samo 4% sojine sačme, osnovno proteinsko hranivo bila mi je suncokretova sačma i dodao sam sintetički lizin do potreba za ovu kategoriju, rezultat je bio prosečna telesna masa od 143 kg za 6 meseci i 6 dana!Ušteda je bila negde oko 2 din po kg smeše!Vremena su takva, i ta 2 dinara nam prave nekad razliku od nule do nekog malog profita!

Kengur
20-06-10, 21:56
@prof. dr. Seljak

::svaka cast::

Ali analiza je -analiza :D

prof. dr. Seljak
20-06-10, 23:32
Jeste al kod mene na katedri košta oko 100e po hranivu,a verujte mi sve se vrti oko proseka koji se prati već decenijama!Pažnju treba posvetiti samom organoleptičkom kvalitetu, tj pravovremenom ubiranju(žetvi) i skladištenju, da nemamo mikotoksine, mi smo sila! :D

curug
22-06-10, 18:37
da li ste culi za mali idjos fabriku stocne hrane??kakva imate iskustva sa njima??hvala

zszolika
23-06-10, 20:55
-curug-ja sam koristio njihov super od 40% proteina za brojlere i mogu reci da sam bio zadovoljan sa odnosom cena-kvalitet a sad sam poceo koristiti njihove proizvode (gotova smesa- starter za prasad,pa super od 40% proteina za prasad,pa super od 35% proteina za tovljenike)za svinje i zasad izgleda OK!

markob
02-07-10, 07:53
Da li neko hrani prasice Sano protamino piggi 25% premiksom posto planiram da menjam umesto biofaktory rop 4% jer mi nije nesto bas najbolji a pigi je za taj uzrast od 15-25kg.Sano mi preporucuju iz polj.apoteke i kazu da je sigurno dobar a vidim da na forumu ima dosta ljudi koji koriste Sano program.

Pozz...
Ja ga koristim u ishrani odbijene prasadi i prasci sau fantazija...Jeste skup ali....

zeljko_bl
02-07-10, 09:27
pozdrav svima sano je dobar ako zelis da startujes sa sanom najprije im daj 50kg sano bapsia da pojedu u njega su ubaceni antibiotici nema proljeva po odbijanju,a kasnije predji na pigi neces se pokajati

Zoran Kostović
02-07-10, 10:13
@markob
Ja ga koristim već duži niz godina. Odlična im je čitava paleta proizvoda. Sigurno nećeš pogrešiti.

prof. dr. Seljak
02-07-10, 14:00
Ljudi jeste li čuli za Joseru?Ja sam od skoro čuo i trenutno dok sam kuci sam uzeo da probam, odlični premiksi a pre toga sam koristio ibeka-panto, razlika je velika! Jel neko koristio od Vas i kakvi su utisci?

Zoran Kostović
02-07-10, 18:13
Kod nas je piggi 2100din.

pedja voganj
02-07-10, 19:46
Ja sam placao u poljoprivrednoj apoteci 2000din pigi.
E sad imam jedno pitanje sta je bolje u ishrani krmaca suprasnih i dojara stocno brasno ili jecam?
Stocno brasno je 15.33kg a jecam 9din koliko mi je komsija rekao.

zeljko_bl
02-07-10, 20:06
pedja to ti zavisi od recepture proizvodjaca npr sano matra idu kukuruz + jecam ali i ako stavis stocno brasno neces pogrijesiti i ono je dobro samo joj trpaj da jede :D

branko
02-07-10, 21:15
E sad imam jedno pitanje sta je bolje u ishrani krmaca suprasnih i dojara stocno brasno ili jecam?

Po hemijskim karakteristikama su slični.
Za dojare je ipak bolje stočno brašno.

prof. dr. Seljak
02-07-10, 23:33
Stočno brašno je često u našim uslovima pandam mekinjama ili svemu onom što ne ode u brašno, znači nečem lošijeg kvaliteta tako da je bolje za krmače samo u periodu bremenitosti tj periodu kada treba sprečiti prekomerno povećanje telesne mase i dobro je u preveniranju zatvora zbog povećanog udela vlakana (celuloze) koji je čest problem u ovom periodu! Inače ječam je znatno kvalitetniji kao hranivo i to prvenstveno kao energetsko!

rekreativac
02-07-10, 23:55
Ja sam placao u poljoprivrednoj apoteci 2000din pigi.
stocno brasno 15,33 a zito? ja na ovu cenu ostavljam jedan deo zita kuci pa u hranu za stoku

stapavica
03-07-10, 01:20
pozdrav svima sano je dobar ako zelis da startujes sa sanom najprije im daj 50kg sano bapsia da pojedu u njega su ubaceni antibiotici nema proljeva po odbijanju,a kasnije predji na pigi neces se pokajati
Recimi molimte do kg uzrasta koristiš BAPSI? i šta još ide uz njega

paorpaor
03-07-10, 14:26
Meni se do sad dobro pokazala receptura sa Agroholand premiksima,sojaom i naravno kukuruzom. Nista im vise ne stavljam i zadovoljan sam sa napretkom,svaka tura do sad mi do 120 kg dodje za 5-5,5 meseci od momenta prasenja.

Nikola.KV
03-07-10, 22:50
@prof. dr. Seljak
Ja sam uzimao Joseru za pse,nemacka hrana ekstra kvaliteta,i solidne cene. Ako je njihov proizvod trebalo bi da je OK.

prof. dr. Seljak
04-07-10, 16:07
Firma u asotrtimanu ima i hranu za kućne ljubimce, to je to! Po netu sam čačkao i Nemci kažu da su Joserini premiksi u prva tri kod njih, ja uzeo da probam, i nema šta, kvalitetni su! Od svih na tržištu jedinio nisam probao milkivit ali ovaj je dosad najbolji! Dva legla bez i najmanjeg proliva i bez zastoja u porastu.

sabi
04-07-10, 17:39
koja je cena tih premiksa?

prof. dr. Seljak
04-07-10, 20:42
Cena premiksa za prasad je 165 din po kg, ima 8% lizina,i po 3% metionina, teonina i triptofana + zakišeljivač i prebiotik (ekstrakt lekovitog bilja), ima i kvalitetniji za prasad sa 10% lizina al ga nisam probao!Za svinje u tovu su cene od 155 do 116 din po kg,i tim jednim možeš da toviš od početka do kraja, samo je pitanje brzine tova i satava smeše!Jedini problem je što su pakovanja po 25kg,jer se pakuju u Nemačkoj, ali je premium kvalitet za ozbiljne proizvođače. Ja iskreno ne spadam u njih mada se delom i bavim svinjarstvom, ali ima par farmi i proizvođača kojima sam konsultant i koji koriste ove premikse i stvarno nemaju zamerki!

pedja voganj
04-07-10, 20:58
prof. dr. Seljak ajde ako mozes napisi recepture za prasad ako nije neki problem da bas uporedim sa ovom mojom recepturom od biofaktora.

prof. dr. Seljak
04-07-10, 21:47
Nije problem, pre neki dan sam napravio recepturu za zalučenu prasad sa joserinim premiksom za prasad koji sam pomenuo gore, receptura je sledeća:
kukuruz 48
tritikale 20
sojina sačma 15
suncokretova sačma 8
stočni kvasac 5
premiks 4.
Nivo lizina u smeši je 1.25%, svi ostali kriterijumi u pogledu ostalih esencijalnih aminokiselina, vitamina, minerala ispunjeni a cena je 28.5 din po kg smeše, cene žitarica sam računao prema tržišnim cenama koje trenutno vladaju (inače ih sami proizvodimo) a proteinske komponente sam debelo plaćao veruj mi,deru u maloprodaji!A cena je daleko prihvatljivija od cene za na primer gebijev predstarter koji košta minimum 36 din po kg u maloprodaji,kod nas 43 din po kg, jedina razlika je u tome što je gebi peletiran, što je dobro sa mikrobiološkog aspekta ali je praškasta hrana mnogo atraktivnija za prasad!Pojeli su već 30 kg, nikakvih proliva, malo je sad restrikcija hrane, preventivno, ali jedu skoro po 700 gr po grlu i ubijaju se da dodju do hranilice kad sipam hranu!
Kakva je tvoja računica? >:({

S`JUGA
05-07-10, 16:14
Sta tacno premix treba da nadogradi u hrani koju mesamo. Najcesce se na jugu susrecemo sa proizvodima Vet. Zemun I Subotica. Sta sa njima. Mada ima i drugih,tu i tamo ali ovi dominiraju po radnjama. Cena cak i do 300 din za pakovanje od 2 kg.Sta je vase iskustvo. Koristi li to neko od Vas. Pozzzzz >:({

prof. dr. Seljak
05-07-10, 17:36
Premiks prvobitno je trebao da nadogradi vitaminsko-mineralni kompleks koncentrata, znaci u njemu sadržani vitamini i mikroelementi najčešće u svojim neorganskim formama ( mangan, cink, kobalt....) a najveći deo takvog premiksa čini nosač (kukuruzna prekrupa, samleven oklasak klipa) i to su jednoprocentni premiksi ili mikropremiksi. U današnje vreme sve popularniji su makropremiksi od 3% do 5% učešća u smeši, oni pored gore navedenih sastojaka sadrže i makroelemente (fosfor, kalcijum) tako da u takve koncentrate ne treba ubacivati stočnu kredu i DKF. Pored makroelemenata sadrže i esencijalne aminokiseline (lizin, metionin, treonon...), probiotike, prebiotike, zakišeljivače, enzime, promotere porasta... Znači miks raznih satojaka za bolje zdravlje i napredak životinja! Vet Zemun, Subotica i drugi domaći proizvođači u ponudi imaju najčešće samo 1% premikse, solidnog kavaliteta, što znači da rade posao a nisu skupi! Međutim ko nema aditive kao što su aminokeseline, enzime i druge da sam dodaje u smeše veoma je diskutabilna njihova primena, jer ide veća količina sojine sačme radi zadovoljenja nivoa lizina u smeši, češća pojava proliva kod prasadi, ali olovka trpi sve, ono što radi posao a nije skupo koristiti! Skoro u priči čujem da milkivit makropremiks za prasad ide 7% u smeši a plus košta 260 din u maloprodaji a jedina proteinska kompnenta koju koriste a i najskuplja je, sojina sačma, ja iskreno ne vidim računicu u tome!

pedja voganj
05-07-10, 20:51
ja kod zalucenih prasadi radim po njihovoj recepturi sa dzaka
60kg - kukuruz
23kg - sojine sacme
7kg - sojin griz
10kg - premiks

Skupo je jako ali do sad nisam imao nikakvih problema,a menjao sam dosta proizvodjaca hrana i radio po njihovim recepturama i ovo se pokazalo najbolje.

S`JUGA
05-07-10, 21:14
@ Pedja Voganj -druze dali ti iskljucivo koristis sano ili jos nekog proizvodjaca.I dali u smesu dodajes sanocid . U Leskovcu su cene za sano kao kod tebe-pigi je 2000 rsd. vreca 25/1 itd a sanocid 2200 rsd 10/1.

pedja voganj
05-07-10, 21:25
Sano pigi sam prvi put koristio umesto biofakory rop 4 posto nisam bio zadovoljan sa njim,slabo prasici napreduju.Sad kad sam pravio pigi prasici su imali preko 15kg i pravio sam bez sanocida a razlika izmedju rop 4 i pigi je dosta velika u korist sano programa.sledecu turu cu pokusati da izguram po sano programu ali to je sve skupo jako ...
I ja sam placao 2 dzaka piggia isto 2000din/25kg

isidor
05-07-10, 21:31
Kako koristite Tritikal u stocnoji hrani

prof. dr. Seljak
05-07-10, 21:40
Skupo je to, svi proizvođači forsiraju sojinu sačmu i griz jer znaju da i najlošiji premiks sa tim će da izgura svinje dobro, još ako stave antibiotik oni su sebe obezbedili, antibiotici kao dodaci su zabranjeni iz jasnih razloga.U kojoj recepturi ste pročitali suncokretovu sačmu? A ona je izvanredna dopuna sojinoj sačmi koja je bogata u lizinu ali siromašna u metioninu, koga u suncokretovoj sačmi ima dosta!Plus sto sojina sačma može izazvati alergijsku reakciju kod mlade prasadi i proliv!Mora se voditi računa o ekonomici, inače pitanje je kako ćemo opstati!

Post je spojen: 1278359140________________________________________ _________
Obično ga sameljem! :D Šala mala!Tritikale je žitarica sa najvećim udelom proteina u zrnu, oko 15%, štedi na proteinskim komponentama u smešama, ali zbog nešto većeg udela celuloze i nekih antinutritivnih materija malu pažnju treba posvetiti udelu tritikalea u smešama za malu prasad, inače jako kvalitetno hranivo!

pop
08-07-10, 09:02
Mora se voditi računa o ekonomici, inače pitanje je kako ćemo opstati!

Post je spojen: Mon Jul 5 03:45:40 2010______________________________________________ ___

Moj moto, ja ih drzim zbog ::novac:: kojeg je sve manje i manje

pedja voganj
08-07-10, 21:49
Pa vise vodim racuna o ekonomskoj dobiti ali bolja varijanta mi je da prasad hranim kvalitetnije pre dodju i bolji budu nego da stedim na hrani.
Ako ima neka dobra receptura jeftinija od ove moje dobro bi dosla

branko
08-07-10, 23:51
Svojevremeno sam koristio neke recepture za tov svinja gde je manji procenat sojine sačme a veći procenat kombinacije stočni grašak i suncokretova sačma...

prof. dr. Seljak
09-07-10, 00:15
I kakvi su utisci? jesi li dodavao sintetički lizin ili je bio u premiksu?

branko
09-07-10, 08:50
Dodavao lizin.
S' obzirom da je to bilo za veće kategorije, dakle od 50kg naviše, nije baš merodavno.
Sve u svemu nisam primetio bitnu razliku u prirastu.

prof. dr. Seljak
09-07-10, 09:47
U pravu si da nije merodavno jer su veće kategorije, ali i u tim kategorijama ljudi prave recepture 77 kg kukuruza,20 kg sojina sačme i 3 kg premiksa i udri samo!

galic
17-07-10, 21:00
I opet sve zavisi kakve gadove imas... Moze im meda dati kad ne idu.. :lol: :lol:

easycorps
18-07-10, 09:04
Molim za preporuku recepture koncetrata za prasad starosti od mesec dana pa na dalje.

CAR
18-07-10, 10:19
imas toga u prijasnjim postovima jako puno samo malo prolistaj

easycorps
18-07-10, 18:52
Nadjoh, prelistao sam temu, ali mi promaklo to u vezi predstartera i startera. Nekako dosta receptura ima za tov, pa mi odvuklo paznju.

LILA
19-07-10, 19:52
Molila bih da mi neko napise recepturu za spremanje hrane za prasice. Prasici su tezine oko 20 kg, hrajeni su starterom gebi i posle smesom sa gebijevim koncentratom, kukuruzom, psenicom.
Trenutno od hraniva imam na raspolaganju, kukuruz, tritikale, jecam (doduse u nesto manjoj kolicini) i s obzirom da nisam zadovoljna prirastom, promenila bih recepturu.
Kakvo je vase iskustvo sa Super Zelenim. Danas sam svracala u prodavnicu koja nam je najbliza, imaju samo gebijeve, sto posto i te super zelene. Znaci ako izbacim gebi, ostaje mi taj super zeleni na raspolaganju.
Ocekujem odgovor. Hvala

prof. dr. Seljak
19-07-10, 20:24
Imaš dobru energetsku osnovu za kvalitetnu smešu, međutim u tom uzrastu najveći problem je premiks, odnosno izvor kalcijuma u smeši ako se koristi običan 1% premiks nebitno kog proizvođača mi u smešu stavljamo stočnu kredu kao izvor kalcijuma, međutim to nije pametan potez. Najbolje bi bilo ako imaš neki makro premiks da kupiš (3%, 5%) koji to ima sve plus mnogo štošta u sebi, e onda bez bojazni mogu da ti napravim kvalitetnu smešu. Taj super zeleni je ako se ne varam Vet. zav. Zemun, kvalitet varira ali ne baš kao kod ostalih, ali je solidno i skuplji. Ako hočeš možemo i na pp, da ne gnjavimo ljude objašnjavajući se.

zex vicius
31-07-10, 19:30
ukoliko zelis sigurno da zalucis prasad bez rizika od proliva u hranu ubacite 0.4 posto cink oksida
hranom za zalucenje hranite prasad na sisi najmanje 5 dana pred zalucenja povecajte temperaturu objekta i leti na 30 stepeni i sto vise ciste vode probajte prekern cena mu je malo veca ali radi

Ranko Cuvrk
02-08-10, 22:35
Neodox , oldoxin znam da su zabranjeni ,da li ko zna gdje se moze nabaviti >:({

stapavica
06-08-10, 10:00
Ciao društvo evo mene opet i želim sve davas pitam nešto. Koliko je u proseku potrebno vremena da stignudo prasad od dana prašenja pa do nekih 25kg ?

D.R.E.D
06-08-10, 14:36
Sve zavisi od uslova ,od krmače ,da li prasad oboljevaju,koliko ih je ,kakvu hranu daješ... ali u principu trebalo bi od 10 pa do 12-13 nedelja. >:D

Post je spojen: 1281098442________________________________________ _________
Sve zavisi od uslova ,od krmače ,da li prasad oboljevaju,koliko ih je ,kakvu hranu daješ... ali u principu trebalo bi od 10 pa do 12-13 nedelja. >:D

stapavica
06-08-10, 17:51
Hvala na odgovoru

paorpaor
06-08-10, 18:19
Racunaj da u pravom tovu od dana prasenja pa do 110-115 kg treba oko 160-180 dana,ili oko 25-6 nedelja. Trebalo bi da imas prase od 25 kg za max 10 nedelja,naravno u pravom tovu.

prof. dr. Seljak
13-08-10, 14:07
Kvalitetna grla uz odgovarajuću ishranu bi trebala da imaju 30 kg sa oko 70 dana uzrasta, a tov u zavisnosti od mase bi trebao da se završi najkasnije sa 180 dana i 120-130 kg telesne mase. Ovo su jako dobri rezultati, bar se tako tretiraju na većim farmama, kakvi su vaši?

galic
14-08-10, 19:53
Mislim da je jako tesko da prase za 70 dana dostigne tezinu od 30 kg..

prof. dr. Seljak
14-08-10, 19:57
Slažem se sa tobom, ako govorimo o proizvodnji sa našim svinjama i u domaćim uslovima. Inače na farmama to je parametar koji je merilo uspešnosti. I takvom cilju mi treba da težimo a dostižan je.

galic
14-08-10, 20:01
ekstra prasad dostizu 25 kg za 70 dana ,znaci bez proliva,bolesti,ujednacena legla itd...

Post je spojen: 1281809101________________________________________ _________
Ok podrzavam, puno faktora bi trebalo da se zadovolji da bi se postigao takav prirast.

paorpaor
14-08-10, 22:47
Ja svaki put prase pocnem da hranim granulama (panto,agroholand),pa onda prelazim na redom poredjane premixe. Jako je bitno da prase ima dobar start jer posle nema sanse da nadoknadi ono sto izgubi u prvim danima zivota i prvim danima bez majcinog mleka. Sa ovim granulama je priras izuzetan i desavalo mi se da bez problema nateram na kilazu od 120 kg za 5 i 1/2 meseci,ili ti oko 145 dana. Naravno bitna je i rasa,ali hrana je najbitnija. Rasa vise odredjuje koliko ce biti mesa a koliko masti. Ja sam experimentisao u pocetnim fazama tova gde sam jednu turu hranio sa grizom,a drugu sa sacmom. Griz se pokazao kao "laksa" hrana za male prasice i preporucio bih svima da svoje prasice do nekih 30 kg hrane sa grizom a potom predju na sacmu.

Nikola.KV
15-08-10, 07:15
@paorpaor
Ibeka-Panto granule su vrh,ali cena ::lose::5kg je bilo 680 dindzi.
Dobar starter od 20% i nemoze da fali.
Sa 2.5 meseca(oko 70 dana) bez problema stizu na 25kg.Naravno uvek ima skrndelja koji ostanu manji ali je otprilike to-to.Sa 3 meseca guraju preko 30,provereno,sa kvalitetnim koncetratima (ja hranim gotovim).

paorpaor
15-08-10, 09:49
Granule sluze da se prase odvoji od mleka i pripremi za koncentrate. Tako da po meni one nisu skupe jel posle nemas intervencije veterinara. Naravno da ne treba hraniti sa granulama dug,vec samo koliko je dovoljno. Posle granula je mnogo bolja konverzija hrane tako da se ta malo "jaka" cena granula brzo isplati. Stvarno sve pohvale za Panto granule ::svaka cast::

zex vicius
16-08-10, 18:59
Ma ljudi prase je BEBA nemojte bebe hraniti suvim mesom pametnije je te granule premlesti u ponuditi tako .Probajte da prasad hranite 10 dana pred zalucenje hranom kojom nameravate da ga hranite po zalucenju ,ukoliko ste imali nekakvih problema sa prasadima u tu hranu slobodno ukljucite i medikamente narocito tilozin odlican je za pneumo i digestivne probleme jedino nemozete da resite problem cadjavosti prasadi ali zato je tu stari dobri penicilin. Ma koliko skupa prasad bila ja neverujem gotovim smesama puno i radije pravim te startere sam . Paletiranje se vrsi na 130 stepeni i sta tu od vitamina i minetala da ostane jedino sto razgradi skrob i pobije mikoplazme i bakterijeiz mlecnih komponenti. Cesto vam je razlika u ceni vaseg predstartera i kupovnog nekoliko dinara i onda se pitate gde je tu zarada fabrike , odgovor je u losijem kvalitetu komponenti >:({

Nikola.KV
16-08-10, 20:36
Ja nemam svoju hranu pa zato kupujem gotove,a procedura je identicna-sa 15 dana pocinje dohranjivanje startrerom i posle grover i kraj.

easycorps
29-08-10, 12:13
Molim za savet.
Koliko se procentualno pri pravljenju koncetrata dodaje potamino piggi u osnovnu smesu hrane. Imam razlicite podatke a time i nedoumice. Preporuka od prodavca od koga sam kupio je da stavim 5kg piggija na 40 kg osnove, a opet SANO preporuka je ova:
Citiram
Primena Protamino Piggi®
Starter I za prasad: 25% Protamino Piggi + 75% žitarica (pšenica, ječam, kukuruz)
Starter II za prasad: 20% Protamino Piggi + 80% žitarica (pšenica, ječam, kukuruz)

Na pitanje u vezi ovih SANO preporuka, prodavac mi rece da je to mnogo i da ne pomisljam na te procente.

tibor
29-08-10, 13:42
Protamino Piggi 42% proteina,znači SANO preporuka tačna:
Primena Protamino Piggi®
Starter I za prasad: 25% Protamino Piggi + 75% žitarica (pšenica, ječam, kukuruz)
Starter II za prasad: 20% Protamino Piggi + 80% žitarica (pšenica, ječam, kukuruz)

moravacgiga
29-08-10, 14:04
Dali neko zna cime i kako se hrane svinje Mangulice?

dkocic
31-08-10, 23:51
Dali neko zna cime i kako se hrane svinje Mangulice?

Kukuruzom.
Pod uslovom da su na slobodnom prostoru pa jos i sumskom ako moze sa zirom.

Zoran Kostović
02-09-10, 21:55
Molim za savet.
Koliko se procentualno pri pravljenju koncetrata dodaje potamino piggi u osnovnu smesu hrane. Imam razlicite podatke a time i nedoumice. Preporuka od prodavca od koga sam kupio je da stavim 5kg piggija na 40 kg osnove, a opet SANO preporuka je ova:
Citiram
Primena Protamino Piggi®

Na pitanje u vezi ovih SANO preporuka, prodavac mi rece da je to mnogo i da ne pomisljam na te procente.

Imas jako ''pametnog'' prodavca.

Mil
03-09-10, 15:52
Imam par pitanja, posto tek pocinjem sa ovim poslom.

Koliko po krmaci treba ostaviti kukuruza i sojine sacme za godinu dana (krmaca+prasici, koji ce biti ostavljeni za tov)?

Da li postoji neka receptura samo sa kukuruzom, sojinom sacmom i naravno premiksom?

prof. dr. Seljak
03-09-10, 19:38
Malo ti je predaleko to odmah za celu godinu, teško će ti neko tačno reći cifru koja je približna, jer nije isto za krmaču od 150kg, 200kg i nazimicu. A za prasiće još teže, koliko oprasi pa gubici do zalučenja. Možemo da probamo da izračunamo, ali trebaju malo precizniji podaci. 90% premiksa koji se prodaju kao makro premiksi (milkivit, šauman, ibeka...) se koriste samo sa sojinom sačmom, bar tako kažu prodavci u poljoapotekama :lol: jer za preciznije savete nemaju ni znanja ni obrazovanja, mada nije to greška samo je to skup sport, ali šta danas u poljoprivredi nije skup sport. >:({

branko
03-09-10, 19:51
I dalje smatram da su ti tzv. makropremiksi skup sport u kome se kreda i dkf isuviše skupo plaćaju.

casper
03-09-10, 21:09
milkivit za tov premix 4000 veleprodaja maloprodaju nesmem ni da pita
milkivit za krmače premix 3600 veleprodaja
pa onda desmo mi u ovoj priči ja pkušavam sam da pravim koncetrate po recepturama predaka zoja riblje brašno mleko u prahu vitamini žitarice

prof. dr. Seljak
03-09-10, 22:11
Apsolutno se slažem sa Brankom, međutim većina naših proizvođača nema dostupne sintetičke amino-kiseline, enzime, promotere porasta i u mlađim kategorijama svinja do prve faze tova, znači do 25 kg možda im je pametnija varijanta makropremiksa, posle toga vrlo diskutabilno kakva je kalkulacija proizvođača i gde će se uklopiti.

zeko
03-09-10, 22:26
Dali neko koristi gebijeve premikse saplement premijum za prasad i fert za krmače i kakvo je vaše mišljenje i iskustvo o njima >:D

Geri
05-09-10, 08:50
Ne znam za Gebijeve premixe ali su se na trzistu pojavili neki Nemacki jeftiniji od gebijevih tu negde u ceni Patent komercovih i kazu ljudi da su odlicni, ako hocete mogu da se raspitam, mislim da se zovu Josera! :D

branko
05-09-10, 09:00
Nikada u hrani nisam koristio skupe premikse, nego obične 1%-tne domaćeg proizvođača, i nije bilo problema.
Posebno su kokoške nosilje osetljve na variranje kvaliteta hrane, pa nije bilo problema.

Tu je slična priča kao i sa semenskom robom...

MONTOYA
05-09-10, 11:26
Ne znam za Gebijeve premixe ali su se na trzistu pojavili neki Nemacki jeftiniji od gebijevih tu negde u ceni Patent komercovih i kazu ljudi da su odlicni, ako hocete mogu da se raspitam, mislim da se zovu Josera! :D

josera su španski premiksi :D

prof. dr. Seljak
05-09-10, 11:54
Josera su nemački premiksi, pouzdano znam, jako kvalitetni, trenutno ih i kod nas na gazdinstvu koristimo i za svinje i za goveda. Firma zastupnik za Srbiju je iz Montojine opštine, mene angažuju kad imaju neki problem na terenu iz oblasti ishrane pa tako kroz tu priču i moji roditelji ih koriste na gazdinstvu. Takođe se slažem sa Brankom, ali kako čoveku koji nema osnove iz ishrane a bavi se stočarstvom, objasniš koliko lizina da stavi, enzima i probitoika i da to dobro izmeša u običnoj mešaoni?! Ja sam to radio dok sam kući ali moj otac ne voli da se bakće sa vagama a tek kuhinjskim razmeravanjem lizina i ostalih mikrokomponenti, tako da sam mu nabavio taj premiks.

Geri
05-09-10, 13:03
Evo ga, cenovnik sam nabavio od jednog mog kolege sa faxa on se bavi prodajom ovih premiksa za severno backi okrug! I Cenovnik je svez :) da ne bude da ga reklamiram nista od broja telefona :lol: ako se bas neko interesuje nek mene kontaktira pa ce dobiti!

Za sva obaveštenja u vezi prodaje i nabavke samo na pp.

PG Krnac
06-09-10, 21:27
ja imam mesaonu od 500 kg i stavljam 50kg sojine sacme,Sano Aminogold 3kg na 100kg 250 kg kukuruza i ostalo zito. ja sam zadovoljan sa ovim! to je za tovljenike >:({

Karalic
06-09-10, 22:11
Ja radim ovako.. Kukuruzna prekrupa 70 kg ,sojina sacma 20 kg, premiks 10 kg (hrana produkt)... I mogu Vam reci da sam prezadovoljan, krmaca mi se totalno povratila u dobru kondiciju posle prasenja..
>:D >:D >:D

D.R.E.D
07-09-10, 08:40
@PG Krnac
To daješ u završnoj fazi (S2) ili od 50 kila jer proteinski ova smeša ti je negde oko 13.5 % ja ovo dajem u završnoj fazi (proteinski) >:D
@Karalic
Kakav je premiks što daješ , 10% mi je malo mnogo ili je to neki super ^-^ >:D

PG Krnac
07-09-10, 16:52
to dajem od 50kg do 120kg. To je sano aminogold 3 kg na 100kg prekrupe. . . Tako mi je rekao ovaj iz Sana sto dolazi kod mene! >:D

Post je spojen: 1283871291________________________________________ _________

@PG Krnac
To daješ u završnoj fazi (S2) ili od 50 kila jer proteinski ova smeša ti je negde oko 13.5 % ja ovo dajem u završnoj fazi (proteinski) >:D
@Karalic
Kakav je premiks što daješ , 10% mi je malo mnogo ili je to neki super ^-^ >:D
http://www.sano.rs/Produkt-Schwein-Aminogold-Forte-Mastschwein >:({

Karalic
07-09-10, 17:27
D.R.E.D u pravu si ::svaka cast::

Napisao sam odokativno, a u stvari je ovako... 72kg prekrupe, 23kg sojine sacme 44% i 5kg amino SP
To je za prasad...

A za krmacu je 63kg prekrupa , 20kg sojina sacma 44%, 12kg stocno brasno, i 5kg amino SP

Odlicno si primetio, sto znaci da pomno citas postove >:({ >:({ >:({ ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

Kengur
07-09-10, 17:44
Ovde smo da naucimo.
Slicno i ja pravim. >:({

Geri
07-09-10, 19:33
Ima li neko neku kombinaciju za prasad kad su vec odbijena sa Patent komerc premiksom!?

level3
07-09-10, 19:39
Ko ima iskustva sa Ibeka Pantom?
Ja radim sano-v program, ali razmisljam malo da miksujem,
cisto da vidim ima li razlike.

prof. dr. Seljak
07-09-10, 20:12
Mislim da ima razlike a ti proveri i zbog sebe i zbog nas odvoj dve grupe i hrani ih sa različitim premiksima i istim udelom ostalih hraniva. Ali možda najveća razlika između sano-a i ostalih premiksa je na liniji klanja. Inače moj predlog je da kod jednog ozbiljnijeg proizvođača izdvojimo nekoliko grupa, ujednačenih i da ih hranimo sa istim šmešama ali različitim proizvođačima premiksa, da konačno stanu na crtu. Ja vam stojim na raspolaganju sa svim svojim znanjem i iskustvom, da se manemo više priča ovaj je bolji, onaj je bolji. I medijski da to bude propraćeno, i da premikse daju proizvođači ako hoće da učestvuju u priči i da dobit doniramo sajtu. Naravno proizvođač bi bio podmiren na prvom mestu, on ipak čovek se time bavi!

Karalic
07-09-10, 20:20
prof. dr. Seljak, recite mi , molim Vas za vase misljenje o hrana produktu, a u odnosu na narcis popovic i na 100% ?
Naime, naveo sam ova tri proizvodjaca jer su mi samo njihovi proizvodi dostupni..

prof. dr. Seljak
07-09-10, 23:35
@ Karalic
Iskreno kad sam čuo za za hrana-produkt nisam ih uzimao za ozbiljno. Kontao sam mali su, tržište prilično zasićeno. Hvala Bogu po njih demantovali su me. To je trenutno prema nekim procenama do kojih sam je došao po stepenu rasta proizvodnje a i po kvalitetu prva domaća fabrika stočne hrane, ja sam se zaprepastio. Narcis Popović je nestalan, on je bio vlasnik Proteinke pa je prodao Slovencima, tako da je mislio ozbiljnije da se bavi time zadržao bi je u vlasništvu. U fabrici 100% sam bio a i u premiksari koja je tad tek bila otvorena, to izgleda jako dobro, međutim prema pričanju ljudi koji ih koriste ili su ih koristili dosta lutaju, tj nemaju stalan kvalitet. Isto sam bio iznenadjen koliki broj svinjara koristi premikse hrana-produkta, i svi su zadovoljni, čak su okrenuli ledja panti, likri i sanu. Za sada nisam čuo ništa loše o toj firmi. Ako neko ima druga saznanja neka me demantuje.

Karalic
08-09-10, 09:46
Licno sam zaista zadovoljan, prasici mi lepo napreduju, a i krmaca mi se povratila u potpunosti posle prasenja..

Hvala na komentaru >:({ >:({ >:({

Nikola.KV
08-09-10, 20:33
Karalic,odakle je ta fabrika,nesto nisam primetio njihove proizvode u Kv. A ja hranim sa gotovim narcisom jednu turu prasadi,za klasu su bolji nego vrsnjaci na Gebiju,takodje gotov.

Kurkela
08-09-10, 21:36
Proslu turu tovljenika smo hranili sa premiksima HRANA-PRODUKT, nije se lose pokazalo.
Mada najbrze su napredovali sa sano premiksima.
Ali, ih ne koristimo vec par godina.

Karalic
09-09-10, 17:29
Hrana produkt, salas nocajski, Srem..

Vidi , licno mi je sve jedno koje bi nabavio ili Ti kupio od ova tri ponudjena koncentrata, ali eto .. Sa narcisom imam losa iskustva u tovu pilica (mada sam pre par fodina imao izuzetno dobre rezultate u tovu curaka, da bi sledece godine bio peh.. ^-^)

Kasnije sam cuo da su ih kupili , valjda slovenci , ko li, pa je i pao i kvalitet..

Ostalo mi je onda 100%, ali ... Kako sam video svojim ocima da se doteruju 3 slepera robe sto posto kod mene u kraj, gde se vrsilo prepakivanje i ostale ne casne rabote, te je usled svega toga pocelo dolaziti do proliva u uzgoju prasica kod ranoraznih domacina, odlucio sam se za hranu produkt, jer se i ne prodaje sa ostalom robom, nego imaju svoju prodavnicu, pa izvoli..

Sve to mi je i ulilo poverenje, pa sam se i odlucio za njih , posebno sto u ovom podneblju nema gebija..

I sad da Vam kazem posteno, ja sam pre zadovoljan kako mi napreduju prasici a i krmaca posle prasenja..
>:({ >:({ >:({ >:D >:D >:D

pedja voganj
09-09-10, 19:16
@Karalic
Koristis gotove smese od hrane produkt ili supere ? Ja od danas hranim krmace gotovom smesom SKD - 16% pa cu videti rezultate,morao sam da predjem jer nemam vise kukuruza a da kupujem sad po ovoj ceni zaista mi se ne isplati.

Karalic
09-09-10, 20:30
Ne koristim gotove smese, a kukuruz i ja kupujem, sta da se radi...

Ali, eto jos malo , pa mi stize kukuruz, a posle me bas i briga posto ce biti
>:({

Piksi
14-09-10, 12:49
pozdrav svima!MOLIM ZA VASE MISLJENJE.prasici mi imaju skoro dve nedelje i treba da im se kupi koncetrat.sta mislite sa kojim da pocnem ili da budem jasniji sa kojim proizvodjacem?

Miloš D.T
14-09-10, 13:20
Sano-Boni-M.

stapavica
14-09-10, 17:37
Jasam sad koristio SANO - SUGGI i prezadovoljansam :D Napreduju odlično a nema ni proliva

Miloš D.T
14-09-10, 18:15
Ja ga koristim i dan danas i baš je :D

Piksi
14-09-10, 20:42
ok verujem da je dobar ali kod mene njega nema.kod mene ima sto posto,cantavir,jabuka ,zamun,hrana produkt,gebi.

prof. dr. Seljak
14-09-10, 20:49
Uzmi gebijev peletiran starter, dobar kvalitet uz prihvatljivu cenu od nekih 370-400 din 10 kg.

Piksi
14-09-10, 21:13
pa ne znam da li je bas toliko jeftin danas sam pitao sto posto sa mlekom 450 10kg

easycorps
14-09-10, 21:37
Ja licno, na neki nacin laik za odgoj prasadi, na osnovu preporuka ljudi, koji su se malo vise od mene bavili svinjarstvom, zapoceo sam dohranjivanje prasadi sa 100% starterom. Po odbicu, nastavio sam jos nekih 10 dana sa tim starterom jer nisam hteo da rizikujem sa domacom pripremom koncetrata. Posle toga presao na domacu kuhinju sa protamino PIGGI, sa kojim sam ih dogurao do 20 kg tezine, i rasprodao, uglavnom po komsiluku, i svi su bili prezadovoljni kvalitetom prasenceta na raznju.
Moram da naglasim da sam u medjuvremenu dobio preporuku od jednog lokalnog svinjogojca koji se ozbiljnije bavi uglavnom prasicima. On mi je preporucio njegovu proverenu tehnologiju, a to je da pre odbica zapocne sa GEBI PREMIUM koncetratom, a zatim od nekih 15kg tezine prelazi na Zemunski koncetrat do kraja.

level3
15-09-10, 09:03
pozdrav svima!MOLIM ZA VASE MISLJENJE.prasici mi imaju skoro dve nedelje i treba da im se kupi koncetrat.sta mislite sa kojim da pocnem ili da budem jasniji sa kojim proizvodjacem?

Za pocetak slazem se Boni-m od SANO, ili Panto Wean cena je tu negde,
mislim da je Boni-m za dinar, dva skuplji

Za dalje moj ti je savet da ako imas dostupno kod tebe probaj sa PAN co. Starter 25% za prasad.
Cak i da nemas raspitaj se da li ima u blizini. Ima razloga veruj mi.
Ja prelazim 40 km da bih ga kupio.
Mislim da je trenutno najbolja stvar na trzistu za taj period od zalucenja do nekih 15-20 kg
Posle mozes da ekperimentises.Cena je malo jaca 135 din/kg, ali sa razlogom.
Ja sam svasta probao, skoro uvek su prasici imali problema sa prolivom koje trajao danima.

Ovo je hrana koju prihvataju bez ikakvih posledica, za sad sam zadovoljan

Mozda dobijem i neki popust zbog ove reklame ::namigivanje::

topalovic
23-09-10, 21:02
jel koristi neko megamix premikse od narcis popovic

Nikola.KV
23-09-10, 23:42
Drugar je koristio,po njegovoj preporuci sam ja poceo da kupujem njihove gotove konc.Bio je zadovoljan,kazem "bio" jer je potrosio svoju hranu pa sad i on hrani gotovim.

S`JUGA
06-10-10, 16:41
Poz svima. Danas sam kupio stocno brasno.Proizvodjac " MLIN DJUKIC" iz Blaca. Po ceni od 400 rsd/30 kg. Ali zapala mi za oko deklaracija proizvodjaca. Pre svega procenat proteina, do sada sam imao prilike da se susrecem sa st.brasnom sa ne vecim procentom od 12%. a na deklaraciji pomenutog proizvodjaca pise 16% . Pa me ineresuje ako neko zna, da li je to moguce. Ili je to marketinski trik proizvodjaca ili greska ?.Ili pak stvarno to brasno ima vise proteina od svih drugis proizvodjaca koji se pojavljuju u radnjama po Leskovcu. A evo i kompletne deklaracije: -vlaga najvise......14% -pepeo najvise...5.5% -proteini najmanje.......16% -skrob najmanje........30% celuloza najmanje......10% Rok upotrebe 90 dana. E sad ................................ :pecanje: ILI :D :lol::lol:?

savak
07-10-10, 08:39
Ja mislim da je upitanju greška prroizvođača. Svi bi onda sa stočnim brašnom i hranili svinje, niko nebi kupovao koncentrate! :lol: :lol: :lol: :lol:

S`JUGA
07-10-10, 18:51
Ja mislim da je upitanju greška prroizvođača. Svi bi onda sa stočnim brašnom i hranili svinje, niko nebi kupovao koncentrate! :lol: :lol: :lol: :lol:
Pa tako nekako. Znaci ipak ....... :pecanje:....... pa ko se upeca-upeca se.

sasa1
08-10-10, 17:23
evo nekih receptura za supere pa ko hoce moze da proba.
super za svinje s35(za 50kg) praseci super p-40
soja 40kg
suncukret 2.4kg
soja 40kg dkf 4kg
suncukret 6kg kreda 1.3kg
mekinje 4kg prem.za pras. 1.4kg
kreda 3kg lizin 0.35kg
dkf 3kg metionin 0.3kg
prem.za sv. 2.5kg so 0.6kg
lizin 0.2kg aroma 0.2kg
aroma 0.2kg ulje(soj.ili sun.)0.5kg
so 0.6kg
ulje(sojino) 1kg

stapavica
08-10-10, 22:11
Molimvas recitemi razliku između JEČMA i TRITIKALA i recitemi štaje bolje za tov svinja

level3
08-10-10, 22:29
Jecam definitivno. Tritikale imaju manji procenat proteina

sabi
08-10-10, 22:43
Ja koristim i jecam i tritikal 20kg jecma 10 tritikal, 20 kg soj.sacma, 50 kg kukuruz i premiks. Ja sam mislio da tritikal ima vise procenta proteina od jecma.

gagi77
08-10-10, 22:48
@ level3
Ne bih se složio sa tobom.Ječam ima od 10-12 % a tritikale od 12-15 %( i pšenica takođe).Pšenica ima glutena u sebi pa je svinje teže vare.Ja koristim samo tritikale.Ukucajte na google-u poljoprivredni institut Novi Sad pa pogledajte,ima više sorti ječma,tritikala i pšenice...proizvodi...strna žita... + (uđeš).. - (izađeš) :D

@ stapavica
Ukoliko si u mogućnosti moj savet je da koristiš tritikale >:D

Nikola.KV
09-10-10, 09:30
Tritikal je bolji,al ga kod mene seljaci nevole jer je tvrdji pa se teze zanje-vrse.Inace je extra za svinje,samleven naravno.

level3
09-10-10, 12:33
Moguce je sve, ali sad postoje nove sorte jecma koje sadrze protein i do 15%.
sve je stvar iskustva, ja preferiram jecam

stapavica
09-10-10, 19:14
Moguce je sve, ali sad postoje nove sorte jecma koje sadrze protein i do 15%.
sve je stvar iskustva, ja preferiram jecam
A to možeš ti ako imaš svoju zemlu toliko pa da seješ takav ječam a ja kad kupujem neznam ko imataj kvalitetan ječam tako tuje razika između nas.

voganjac
09-10-10, 20:27
Evo nesto novo: www.imanuel.co.rs

francuz
10-10-10, 22:36
@level3,
koje su to sorte jecma sa 15% proteina, koja je semenska kuca?

savak
11-10-10, 21:41
To su sorte sa NS instituta. Imaš par postova iza link pa vidi koje su sorte u pitanju.

sviki
13-10-10, 16:17
@level3,
koje su to sorte jecma sa 15% proteina, koja je semenska kuca?

Sorta Amorosa ima 16% proteina, proizvodni program Delta seme!
Pored najvise proteina ima najbolji aminokiselinski sastav za ishranu svinja.

galic
13-10-10, 23:33
Evo nesto novo: www.imanuel.co.rs

Ja sam upoznat sa biofaktoriom,i mogu vam reci da su premiksi ekstra,rop-10 za prasad je jako dobar,mada nisam siguran sta je nosilac,jer u svim recepturama sojina sacma zastupa velik postotak tako da i neki obican premiks uz veliku tj.vecu kolicinu proteina daje odlicne rezultate.. >:({

milos04
20-10-10, 22:24
u kojoj kolicini mogu smanjiti soju dodavanjem stocnog graska za tov svinja.

prof. dr. Seljak
21-10-10, 00:05
Možeš za pola da smanjiš kod mladjih kategorija svinja a kod starijih znači preko 60 kg u velikoj meri. Ali ne ide prosta supstitucija kilo graška za kilo soje već se prave nove recepture. >:({

S`JUGA
21-10-10, 20:07
Nutriplus. Buduci da se neverovatno reklamiraju u poslednje vreme.Izbacili su nekoliko premixa za ishranu domacih zivotinja,takodje i za svinje svih uzrasta. Jel neko koristio njihove premixe. I kakve su cene u vasem kraju.Pozzzz >:({

drox
25-10-10, 20:49
imam jedno pitanje za forumase.
dobili smo recept pa se bojim da ce biti jak za moje prasice(imaju oko 15 kg).

recept ide ovako:
40 kg kukuruza
20 kg sojine sacme
20 kg jecma
10 kg psenice
10 kg gebi saplement 10%

dosada smo ih hranili gebijevim granulama. hvala unapred.

D.R.E.D
26-10-10, 14:48
Ovo je dobra receptura to je jedan slabiji grover a ako si ih već hranio granulama (grover 18%) ne bi trebalo da bude problema obrati pažnju da žitarice ne budu plesnive i svakako ne bi trebalo sa novim kukuruzom da kreneš eventualno ako nije sušen ili termički obrađen >:D

drox
26-10-10, 18:37
hvala puno

Geri
31-10-10, 10:14
Dr Seljak mozete da mi analizirate ovo sto koristi moj brat!? prasad su vec preko 35 kilograma

kukuruz 60 kg
jecam 15 kg
psenica 15 kg
przeno sojino zrno sa jedno 1/4 suncokreta u njemu 16 kg (na njivi je iznikao suncokret u usevu soje, pa je sve zajedno skinuto i isprzeno)
premix 3 kg Indi tov od Patent komerca

dali ima dosta svarljivih proteina, i kakvo je stanje sa energijom? hvala unapred

zizak
31-10-10, 19:11
Dr.Seljak molilo bih vas za recepturu koncentrata za tov sa stocnim graskom (od premiksa koristim vetamino tov3% od vetzavoda).

prof. dr. Seljak
01-11-10, 11:39
Pozdrav momci, izvinjavam se ako ste čekali.
@Geri
Smeša je u principu dobra, moja preporuka bi bila da jedan deo pržwnog sojinog zrna zameni sa sojinom sačmom, je prženo zrno je vrlo diskutabilno hranivo, tj njegov kvalitet i sama hranljivost zavise od termičke obrade. A to u kućnoj radinosti i kao jedino proteinsko hranivo kod svinja do 60 kg ne preporučujem, sem ako ste vrlo iskusni sa time. Enegije ima i u višku zato što i soja i suncokret su uljarice tj imaju dosta ulja a ono je najbogatije energijom, tako da bi to bilo vrlo pametno zameniti deo sojinog zrna sačmom da bi se popravio odnos energija-protein, odmah će početi bolje da koriste hranu, videćete.Moja preporuka bi bila sledeća:
kukuruz 50
pšenica 10
ječam 12
sojino zrno 14
sojina sačma 6
premiks 3.
@ Žižak
Nije problem za recepturu, ali mi je bitno da znam koliko lizina i ostalih sintetičkih amino-kiselina ima taj premiks. Ostale komponente premiksa su prilično stabilne kod svih proizvođača. Takođe mi pošalji šta imaš od ostalih hraniva i energetskih a i proteinskih, tj hoćeš li da ti jedino proteinsko hranivo bude grašak? Potrudiću se što pre da ti to pošaljem.

zizak
01-11-10, 15:42
lizin 67g/kg,metionin 20g/kg,treonin5g/kg,fritaza7g/kg,aroma7g/kg,antioksidans 3.330mg/kg, od hraniva koristim kukuruz,jecam,psenicu,grasak(menhir),sojina sacma.Molio bih da mi posaljes kombinaciju graska i sojine sacme i samo sa graskom ako moze.usput sta mislis o milkivit premiksima i koji je proizvodjac premiksa po tebi najbolji?

lela66
01-11-10, 22:52
Pitanje za sve prisutne.
Dali neko od vas koristi riblje brašno za mlađe kategorije?
MIslim na kvalitetna riblja brašna a ne na smeće koje su nam proturali 90-tih godina.

pripravnik
02-11-10, 12:31
добар дан и поздрав за све

коликa je разликa и у ком периоду храњења долази највише до изражаја разлика у употреби сојине сачме и сојине погаче? односно кад је боље користити сачму а кад погаче?

prof. dr. Seljak
03-11-10, 12:39
@Zizak
Izvinjavam se sto kasnim sa odgovorom. Evo recepture za svinje od 25-60 kg sa graskom i sojinom sacmom
kukuruz 40
psenica 15
jecam10
sojina sacma 10
grasak 22
premiks 3.
Samo sa graskom za istu kategoriju svinja
kukuruz 45
psenica 5
jecam 10
grasak 37
premiks 3
Sto se tice ribljeg brasna ne preporucujem jer nikad ne znamo kavog je kvaliteta a najcesce je nikakvog, veliki je rizik.

zizak
03-11-10, 20:52
hvala profesore, i jos bih vas zamolio da mi kazete da li je ovaj recept kukuruz 45kg,psenica 20kg, jecam 20kg' grasak 12kg,premiks 3kg. tako sam do sada hranio.

prof. dr. Seljak
03-11-10, 21:33
Nema na čemu, samo malo kasnim. Ta smeša koju si koristio je odgovarala potrebama svinja preko 100 kg, eventualno od 90. Uporedi smeše pa javi utiske. Prethodni post u vezi sojine sačme ili pogače, oba hraniva su kvalitetna i najbolja je njihova kombinacija. Na početku kod prasadi je bolja pogača jer sadrži više ulja ali mora biti dobro termički obrađena. Neće se napraviti greška bilo koje od ova dva hraniva da se upotrebi, samo je pitanje cene.

zizak
03-11-10, 21:58
do sada nisam koristio soju i grasak u toj meri bojao sam se da ce biti prejako,i jos jedno pitanje da li mogu odma preci na tu hranu ili da postepeno prelazim da ne bih izazvao neki problem?

topalovic
07-11-10, 06:40
prof. dr. Seljak za tov svinjja imam svoju soju (estruder soje sa 37 posto proteina i 6-7 posto ulja) kukuruz i stocno brasno koristio bih premks amino od sano preporuka za koncetrat ako moze, svinje su oko 60-70 kg >:D

Kurkela
07-11-10, 22:12
Evo moje recepture sa kojom trenutno hranim tovljenike.

Premiks HRANA-PRODUKT 3%
Kukuruz 60 %
Jecam 15 %
Soja 22-25% (samo przena, ne ekstrudirana)
Svinje su poludele, pojele bih i mene. >:({

MONTOYA
07-11-10, 23:15
čuvaj se komšo :lol:

Kurkela
07-11-10, 23:28
Komso >:({ veoma je slozeno stanje, samo da bude cene. ::novac::

prof. dr. Seljak
08-11-10, 12:33
@Topalović
Izvinjavam se što malo kasnim, ali evo moje preporuke
kukuruz 59
sojin griz 18
stočno brašno 20
premiks 3.
To je smeša za svinje za kategoriju za koju si tražio. Samo treba malo povesti računa zbog energije, tj uljau soji jer može doći do povećanog nagomilavanja masti, ali to ti samo može reći klaničar na liniji. Pozdrav!

topalovic
08-11-10, 16:46
zahvaljujem na odgovoru >:({ i da budem malo bezobrazan dali moze od prilozenih hraniva da se napravi koncetrat za jagnjad oko 15kg tezine >:D

prof. dr. Seljak
08-11-10, 18:24
Može, ali soju kao jedino proteinsko hranivo kod jagnjadi treba izbegavati jer može doći do poremećaja u varenju i pojave mokraćnih kamenova. Neka kombinacija sa suncokretovom sačmom bi bila pogodna. >:({

pripravnik
09-11-10, 14:44
свака част и хвала на одговору ::svaka cast:: ::svaka cast::

bacan
09-11-10, 14:51
super

KishRobert
10-11-10, 20:28
jel ko koristi inberg i patent co. premikse,koncentrate?

Ristin
11-11-10, 00:13
u mom selu ima prodavica stocne hrane koja ima citavu paletu prizvoda patent co.ja sam koristio DREN koristim ga i sada na nega sam navikao i zadovoljan sam.kad se pojavio patent co presao sam na njega,cisto da probam,nesto je malo povoljni pa reko ajde.imao sam svoju soju pa sam uzimao samo premiks medjutim svinje su ga jele al nerado,nisam bio zadovoljan.kad mi je nestlo soje uzeo sam njihov super i druga prica,jeli su ga dobro i videlo se bas i da lepo napreduju.isto im je dobar super za male prasice beby pan on je kod nas 122din,a ovaj za velike 72,80.

francuz
11-11-10, 21:04
@ Prof.Dr.seljak
jeste li ikad pravili smesu za svinje od mlevenog kkuruza u klipu, ima li receptura ili nesto slicno?
Hvala

prof. dr. Seljak
11-11-10, 21:56
Jesam, baš sad kući koriste smešu sa celim klipom kukuruza za tovljenike. Trebalo bi ga izbegavati za kategorije manje od 40 kg, jer ima povećan sadržaj celuloze pa samim tim se lošije vari i iskoriščava. Što se tiče same receprure ona je malo različita od smeše sa zrnom kukuruza, par kilograma više kukuruza i za nijansu malo više proteinskih hraniva. Inače ako je fermentarisao i ima miris silaže onda je jako dobar za sam sistem za varenje, jer smanjuje ph i bolje se vari. Ako hoćeš konkretnu recepturu pošalji šta imaš od hraniva i koja je kategorija svinja u pitanju sutra ću postaviti! >:({

Kurkela
11-11-10, 22:32
Mi smo poceli da spravljamo hranu za tovljenike od komplet mlevenog kukuruza ( na cekicar)
Meljemo kukuruz koji je sitniji (paljetke) i stavljamo u odredjenom procentu.
Tovljenici ga odlicno jedu.

francuz
11-11-10, 23:38
Jesam, baš sad kući koriste smešu sa celim klipom kukuruza za tovljenike. Trebalo bi ga izbegavati za kategorije manje od 40 kg, jer ima povećan sadržaj celuloze pa samim tim se lošije vari i iskoriščava. Što se tiče same receprure ona je malo različita od smeše sa zrnom kukuruza, par kilograma više kukuruza i za nijansu malo više proteinskih hraniva. Inače ako je fermentarisao i ima miris silaže onda je jako dobar za sam sistem za varenje, jer smanjuje ph i bolje se vari. Ako hoćeš konkretnu recepturu pošalji šta imaš od hraniva i koja je kategorija svinja u pitanju sutra ću postaviti! >:({

Hteo sam ovo da ti posaljem na pp, ali nije zanimljivo, neka ostali vide recepturu.
imam kukuruz a kupujem jecam, stocno, sojinu sacmu, premiks itd
a kategorije svinja su tovljenici i krmace, dok za prasad kupujem gotov koncentrat.
Hvala

prof. dr. Seljak
12-11-10, 10:32
Evo moje preporuke za recepturu za svinje u tovu preko 60 kg i bremenite krmače do prašenja:
kukuruz 44
samleven klip kukuruza 20
ječam 17
sojina sačma 16
premiks 3.
Ova smeša je računana na bazi makro premiksa koji ima u sebi bar 4% lizina, a najveći broj ima toliko i više. Za nerastove i svinje od 40 do 60 kg smanjiti kukuruz za 4 kg a dodati sojine sačme 4 kg i po mogućstvu malo kvalitetniji premiks.
@ Kurkela
Zemljak extra nam je taj izraz paljetak! :D Treba biti samo malo oprezan jer randman zrna odnosno odnos zrna i okomka je poremećen, te paljetci imaju mnogo manje zrna a više celuloze pa svinjama u tovu ume da kvari rezultate tova, produži ga i poveća konverziju. Neće njima ništa škoditi, čak šta više dave se ali utiče na proizvodne rezultate u zavisnosti od količine u kojoj se stavlja u smešu. Kod mene kući ih koristimo isto samlevene cele ali za junad u tovu.

francuz
14-11-10, 19:43
Hvala prof.dr.Seljak!

Kurkela
14-11-10, 19:49
@ Prof. dr. S
Dajem ih u manjem procentu, rezultati su odlicni. Kada se iz dana u dan vidi da napreduju.
Normalno netreba ni sa cime preterivati. >:({

Kengur
16-11-10, 00:10
Kurkela

Ma to se samo tebi cini da napreduju. :lol:

Prof.dr. IMATE LI ODGOVOR u vezi inberg premiksa, da li su kvalitetni ^-^ .
Jedino što sigurno znam je da extra dobro mirišu, toliko dobro da mi dođe da i ja njupam sa svinjama :lol:

KishRobert
16-11-10, 08:07
to sam i ja pitao,al' svi cute!

prof. dr. Seljak
16-11-10, 10:32
Mislim da ima moj post o inberg premiksima u ovoj temi, al ponoviću. Kod mene smo ga koristili pre godinu dana otprilike, ja sam bio jako zadovoljan, lep prirast, dobra aroma, definitivno u prva tri koja sam koristio. On se sad pakuje nadomak Bg, čujem da im kvalitet varira, ali moja iskustva su jako pozitivna, kvalitetan premiks. Sad imaju dopunske smeše, tj super koncentrate, to nisam probao ali ključnu ulogu za kvalitet dopunskih smeša ima sirovina od kojih se spravlja atek onda premiks i sama tehnologija. Probajte pa recite vaša zapažanja.

D.R.E.D
16-11-10, 12:45
Evo šta kaže Nikola KV

Odg: Superkoncentrati
« Odgovor #77 poslato: danas u 09:50 »
Odgovori sa citatom
Ljudi umalo da userem motku sa Inbergom.22 kom,odmah kupio kompletno sledovanje,i poceo sa prihranom kao i uvek.
Gledam ih,slabi,nenapreduju,al rekoh svaki dan ih gledam pa mi se cini.Par dana nisam bio kuci,kad dodjoh umalo nedobih srcanu kap(iliti infarkt miokarda).Oni gotovi da lipsu,ledja poispadala,beli,cupavi,muka da te uhvati.
Uzeo Gebi 20% i sad su vrhunski.

Nikola.KV
16-11-10, 12:50
Ljudi ovako nesto me nije snaslo za 5 god koliko drzim krmace.Strasno ":":{
Koncetrat im je prvo krupan za starter,nije granuliran,slabe arome,i nece da ga jedu-slabo,ostaje im u hranilicama.A efekat ::lose::
A da nije samo starter los:uzeo sam za sve kategorije Inberg,i prvi put mi krmace posle odlucenja nisu trazile vepra,evo vec 18 dana.Isto hranjene Inbergom.
Treci primer:nazimica od Kostovica,hranjena Gebijem kad sam je doveo.Pojela dzak ekstra,uzeo dzak Inberg za tov od 60-100kg,ona pojede i vristi ko sumanuta,penje se na ogradu,ma strasno.Bacis joj kukuruz pojede i necuje se.
Dal je ovo slucajno ili ne ,vidite sami.

zszolika
17-11-10, 19:34
Pozdravljam vas,hteo bi da cujem vase misljenje (prvenstveno mislim na pr dr Seljaka 8) ) do kojeg procenta bi mogao da maksimalno povecavam udeo psenicne klice (tacnije psenicna klica za stocnu ishranu) u gotovoj smesi za tovljenike od 25 pa do 100 kg.Sadrzaj po etiketi-pepeo:max 5 %,vlaga:max 13%,protein:min 20%,celuloz:max 4%,mast:min 7%.Hvala na odgovorima!

francuz
17-11-10, 20:39
Pozdravljam vas,hteo bi da cujem vase misljenje (prvenstveno mislim na pr dr Seljaka 8) ) do kojeg procenta bi mogao da maksimalno povecavam udeo psenicne klice (tacnije psenicna klica za stocnu ishranu) u gotovoj smesi za tovljenike od 25 pa do 100 kg.Sadrzaj po etiketi-pepeo:max 5 %,vlaga:max 13%,protein:min 20%,celuloz:max 4%,mast:min 7%.Hvala na odgovorima!

Ajd slikaj te psenicne klice pa okaci, leba ti!

prof. dr. Seljak
17-11-10, 20:44
Eto šta se dešava kad u Srbiji hoćemo da primenimo nemačku tehnologiju. Ja sam samo koristio premikse i izuzetno sam bio zadovoljan. E sad kompletne smeše su vrlo nezahvalne za komentar, mnogo faktora utiče na kvalitet, ja ih nikad nisam koristio, ni od jedne fabrike.
Što se tiče pšeničnih klica to je retko ali fantastično hranivo. Iskreno greh ga je koristit za ishranu svinja preko 60 kg. Fantastično hranivo je za zalučenu prasad i za neposredno zalučene krmačene i nazimice pred parenje, jer sadrži dosta vitamina prvenstveno vitamina E, esencijalnih amino-kiselina i masnih kiselina i fito-estrogena te utiče na brz ulazak u estrus i veličinu samog legla. Inače ne postoji neko konkretno ograničenje ali nemojte preterivati jer je kvalitetno hranivo i ne bi trebalo da prelazi 15% od ukupne smeše. Inače kako ste došli do ovog hraniva i po kojoj ceni, ako nije problem? >:({

francuz
17-11-10, 20:50
@Prof.dr S.
A sta su te psenicne klice, nikad ni video a ni cuo:lol:
Video sam na sajmu onaj ormar u kome klija zito na policama pod odredjenom vlagom i verovatno temp., jel to u pitanju, kucna livada?

zszolika
17-11-10, 20:54
Prodaje ga mlin Zitopromet iz Sente (severna Backa)...e sad koliko sam ja upucen nije to u neogranicenim kolicinama,ali ga ja uspevam dobiti.Poslednji put sam ga kupio pre mozda mesec dana,ne secam se tacno ali negde ispod 400 din je bilo dzak od 25 kg,pa I ZATO mi je i namera da ga povecavam u smesi!

Post je spojen: 1290023852________________________________________ _________
Ne francuz,to nije to...ovde se radi o tome da prilikom mlevenja psenice u brasno odvaja se unutrasnji srzni deo semena-ovde se radi o toj klici...

francuz
17-11-10, 20:59
Aha, nusproizvod mlinske industrije. JASNO!

prof. dr. Seljak
17-11-10, 22:09
Da, to je nusproizvod mlinske industrije. Super cena, onda nabavljaj koliko god možeš, ide hladnije vreme pa se neće kvariti a ako je kvalitet adekvatan onda je to prava stvar. One zbog veće količine ulja i proteina i nešto veće vlažnosti lako su kvarljivo hranivo a pošsto ide zima nemaš brige. >:({

D.R.E.D
18-11-10, 11:32
To je extra cena za klicu i ja sam koristio ali ga sad kod nas prodavaju kao suvo zlato 30din/kg {"{": {"{": tako da mi jeftinije izađe sačma

pripravnik
22-11-10, 12:12
колико сам чуо са инбергом сви имају проблема у задње време. пријатељ који ради као њихов дистрибутер је незадовољан и тражио је састанак са газдом око даље сарадње.. може бити да је она стара српска кад нема мачке мишеви коло воде :<<> :<<>

код мене се појавио Чери концентрат из Черубџија. узео сам количину да презимим. јављам какав је ефекат

Kengur
22-11-10, 14:25
Nemam ja sa Inbergom problema, nego sam se raspitivao kakav je premiks, ima li hormona, nuspojava.Za sada je sve OK :-*

gagi77
22-11-10, 15:43
Jel koristi neko NutriPlus premiks za krmače i kako se pokazao?

drox
23-11-10, 20:14
sto se tice nutriplusa molio bih forumase da napisu svoje misljenje o tom premiksu za tov svinja

draganpopo
23-11-10, 22:36
kakvo imate iskustva sa sano koncetratima protamino program tj. superi, i sa patent. co superima, i gotovim smesama. hvala unapred

KishRobert
23-11-10, 23:19
patent co su ekstra,al papreni.

peco
29-11-10, 16:25
Dali valjaju bundeve svinjama posto gde imamao bagrenjak izmedju redova sejemo bundeve .

dragannrt
29-11-10, 18:12
Dali valjaju bundeve svinjama posto gde imamao bagrenjak izmedju redova sejemo bundeve .

ja ih dajem mojima i nemam nikakvih problema,e sad nedajem ih u smislu da ih hranim samo sa njima,vec uvece posle obroka,dajem ih i krmacama koje jos doje,cak i prasici sa njom jedu,i nema problema...za bundeve kazu da sire creva

francuz
29-11-10, 18:16

extra ako je skuvas, a brzo se kuva i pomesas sa prekrupom, sparas obrok, stedis. :D

Kengur
30-11-10, 00:00
Ja im davao presno i nije im ništa.Samo problem je kada ponestane, onda je zlo odvikavati

francuz
30-11-10, 00:08
ma extra i sirova kad se daje, nego mi se vidi bolja iskoriscenost kuvana, pa kad gledas kako sljapcu, podju ti bale...

Kengur
30-11-10, 00:09
Odma' zamišljam kako su zdrave kobaje od tih krmaka, pune vitamina, ma apoteka im nije ravna :D

Kurkela
30-11-10, 11:05
Koliko je zdrava cena tovljenika, toliko je zdravo i meso.
Zdravije je nego Brazilsko.

robins
02-12-10, 18:40
Proracun sastava i cene koncentrata mozete uraditi pomocu jedne tabele za proracun na strani

http://www.robins.co.rs/preuzimanje.html

Radjena je odavno kao i sajt ali je jos uvek u funkciji

GUMENI
02-12-10, 21:47
Pozdrav svima! Prasad kupujem od 12-17kg,za pocetak im dajem Protamino premuim 20%,jecam 20%,mekinje 10% i kukuruza 50%!Tako hranim do 60-65kg zive vage,zatim Protamino smanjujem na 15% i pojacavm kukuruz!ZIVELI >:({

Matic
02-12-10, 21:51
Pozdrav i tebi Gumeni.Hajde lepo ti nama da se predstaviš u temi http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/ da znamo lepo sa kime imamo čast da se družimo. >:D

kikinda
03-12-10, 07:43
Ma kod nas je najbitnije da se kuka.Svinja nema,inace bi cena bila 100 dinara.Dobro je dok ima plusa,a ne daj boze kad bi cena bila visoka i garantovana od strane drzave kao sto pojedini zele,pa mnogi bi drzali svinje i u kucama,a spavali bi pod satorima,samo da sto vise imaju.Zbog takvih i varira cena ovoliko u odnosu leto - ostatak godine.
@ level,sto se tice toga "imati svoje prasice" to je tek opasno za tovljace,ti prasici kostaju malo manje nego da ih kupim,druga stvar ja kupim prasice kad mi trebaju i koja mi kilaza odgovara,a krmace se pare kad njima odgovara,a znamo svi da leti cena skoci za 10 dana i padne za 5,pa ako uhvatis tu cenu prasici ti onda dodju kao da si ih dzabe dobio.
Druga stvar,treba i ljudi koji imaju krmace nesto da zarade,ne mora bas sve meni da ode.

Inace je generalno problem kod nas taj sto svi rade sve (a ko zna sve ,taj ne zna nista) i kvalitet rada u bilo cemu ne moze da se naplati.

Tu te podrzavam, kad kazes da kod nas svi rade sve, bio sam u Italiji gde porodica drzi 2000 krmaca i radi samo prasice do 25 kg. Sad jedna stvar, da bi se neko specijalizovao po meni treba da radi na veliko (na zavrsnoj godini fakulteta bila nam je delegacija iz Madjarske gde nam je jedan farmer rekao da su prezadovoljni kad im ostane cisto 0.10e po kilogramu) Znaci ljudi treba raditi na kolicinu tu je profit. Evo ja radim drugacije, ja svastarim prevashodno se bavim proizvodnjom priplodnog materijala, "otpadke" ili prodajem kao prasice ili kao tovljenike. Medjutim ako sam se opredelio za proizvodnju priploda onda bi trebao da imam tovljaca koji bi od mene uzimao "otpadke" i da se ne razmisljam o njima.

Post je spojen: 1291359367________________________________________ _________
ja hranim sve vreme tov GROVEROM i kad pogledam krajni rezultal jeftinije je hraniti groverom, nego ici grover, tov1, tov2. Pogledaj te jednu stvar za 150 dana zivota kod mene su tovljenici 120 kg. Ovako sam skratio tov za mesec dana. racunicije jednostavna 2.5kg hrane dnevno x 30 dana to je jos 75 kg hrane po tovljeniku neka je prosecna cena 20din/kg 75 kgx20din/kg= 1500 dinara. Neka meni tih 1500 dinara pojedu u toku pet meseci, ali najbitnije je sto ja nemam zajebancije jos mesec dana. Problem je kod nas sto niko ne racuna amortizaciju objekta.

francuz
03-12-10, 11:33
@ kikinda
koja je cena grovera,a koja tov1 pa tov2?
kakva je kalkulacija?
kod mene su ti ove cene:
starter===41 din/kg
grover===36 din/kg
tov1====30 din/kg
tov2====28,5 din/kg

odosmo u :){{

sabi
03-12-10, 12:57
Moj prijatelj je testrirao tako sto je u jednoj grupio isao do kraja tova sa groverom a u drugoj redovno i prvu turu je za dvadeset dana ranije izgurao.

rekreativac
03-12-10, 14:54
@kikinda mislim da gresis negde ali neznam tacno gde ajde ponovi racunicu a moze i neko drugi da napise ko se malo vise od mene razume neka napravi nesto ovako npr.
prase 10-25kg pojede 30kg grover cena kg 40,00 ukupno 1200,00
25-65 -----------80kg tov1 -------------30,00---------2400,00
65-115----------200kg tov2-------------20,00---------4000,00
---------------
7600,00

prase 10-115 ---------250kg grover-------------40,00 ukupno 10000,00
shvatite da sam uzeo samo odokativne mere posto neznam tacno ni kolicinu koju pojedu ni cenu koncentrata a po nekim racunicama sto sam video na ovom forumu zarada po bravcu je 1500,00 e sad ako ti @kikinda to potrosis na hranu da ti dodju mesec dana ranije uspeces da izguras 2,5 tura godisnje i da zaradis 0,00 a neko ce hraniti 2 ture i imace 1500 po tovljeniku e sad ljudi trazite gresku i u mom i u @kikinda postu ^-^
posto smo duboko zasli u :){{ neka moderatori prebace u odgovarajucu i tako nista pametno ne rade :lol:

xsale
03-12-10, 15:04
Tvoja greska je u tome sto u jednoj turi dobijes 1500,a u drugoj vratis toliko (nekad vratis i vise),pa je opet 0.Jedini izlaz je hraniti jednu turu na kojoj ce da ostane nesto.

level3
03-12-10, 16:09
Jeste pitali mesare kakve su polutke u svinja koje jedu 22 i vise % soje do kraja tova, a svaki grover je tako izbalansiran.
Iskusan tovljac svinja nece davati grover svinjama preko 40kg, jer prvo ne vidim da se ikako isplati
A drugo nema interes da napravi masnu svinju
Svaki visak proteina u hrani odlazi na stvaranje masnog tkiva, to bar svi znamo, narocito
kod svinja od 90 i vise kila, jednostavno ne moze da se resorbuje.

Ja se slazem da insistiranjem na groveru mozda moze da se skrati vreme tova ali svakako na ustrb kvaliteta, a na kraju i interesa

xsale
03-12-10, 17:39
Sto se tice hrane,sto je kvalitetniji (skuplji ) premiks skracuje se vreme tova posto svinje imaju bolju konverziju hrane,samim tim se i kolicina potrosene hrane smanjuje.Treba se tacno pridrzavati tablica proizvodjaca,kog premiksa ide koliko % i za koji uzrast,svako odstupanje se odrazava na svinje.Recimo ja za svinje koristim iskljucivo Milkivit,pise da se od 70 kg tezine svinja ubacuje umesto 3% , 2,5% istog premiksa.
Ranije se nisam pridrzavao toga posto svinje bolje jedu kad je 3% i kad predju 90 kg jedu dnevno 5 kg hrane.Svinje su naravno masne posto nisam smanjivao ni sacmu vec sam ubacivao 20%.
Naravno sve su ovo navike iz vremena kad sam svinje hranio ribljim brasnom ili losim premiksima tipa amino-s Hrana -produkta.Sa tim ako nema sacme svinje ne mogu da stignu od 20-100kg ni za 6 meseci.
Od 70-110 kg uz milkivit ide 14% sacme,svinje su ekstra,jedu oko 3 kg i kad imaju 120 kg,a masti skoro da nema.(level3 objasnio)
Jedan moj prijatelj koji radi u prodavnici stocne hrane je vodio evidenciju prema tome koliko kupimo premiksa kod njega koliko potrosimo hrane,ali samo ako su prasici kvalitetni.
Izracunao je da od 15kg-110 prosek tezine svinja treba oko 270 kg.Vreme za koje stignu je oko 120 dana.
Naravno sto su losiji prasici vreme tova se produzava,a sa jeftinim premiksima,koji su obicno domaci,vreme tova se produzi ne retko i do 180 dana.
Znaci najskuplji premiks je u stvari najjeftiniji i obrnuto

level3
03-12-10, 17:51
Sto se tice hrane,sto je kvalitetniji (skuplji ) premiks skracuje se vreme tova posto svinje imaju bolju konverziju hrane,samim tim se i kolicina potrosene hrane smanjuje.Treba se tacno pridrzavati tablica proizvodjaca,kog premiksa ide koliko % i za koji uzrast,svako odstupanje se odrazava na svinje.Recimo ja z

a svinje koristim iskljucivo Milkivit,pise da se od 70 kg tezine svinja ubacuje umesto 3% , 2,5% istog premiksa.
Ranije se nisam pridrzavao toga posto svinje bolje jedu kad je 3% i kad predju 90 kg jedu dnevno 5 kg hrane.Svinje su naravno masne posto nisam smanjivao ni sacmu vec sam ubacivao 20%.
Naravno sve su ovo navike iz vremena kad sam svinje hranio ribljim brasnom ili losim premiksima tipa amino-s Hrana -produkta.Sa tim ako nema sacme svinje ne mogu da stignu od 20-100kg ni za 6 meseci.
Od 70-110 kg uz milkivit ide 14% sacme,svinje su ekstra,jedu oko 3 kg i kad imaju 120 kg,a masti skoro da nema.(level3 objasnio)
Jedan moj prijatelj koji radi u prodavnici stocne hrane je vodio evidenciju prema tome koliko kupimo premiksa kod njega koliko potrosimo hrane,ali samo ako su prasici kvalitetni.
Izracunao je da od 15kg-110 prosek tezine svinja treba oko 270 kg.Vreme za koje stignu je oko 120 dana.
Naravno sto su losiji prasici vreme tova se produzava,a sa jeftinim premiksima,koji su obicno domaci,vreme tova se produzi ne retko i do 180 dana.
Znaci najskuplji premiks je u stvari najjeftiniji i obrnuto

To je ono sto govorim.
Jedino sto sam i ja sve to shvatio na svojim greskama, na zalost

adamov zoran
03-12-10, 20:10
posto je dosao red na mene da hranim svinje da pitam koliko treba da pojede hrane svinja od 100kila

Miloš D.T
03-12-10, 20:20
Oko 300kila(neke više neke manje),zavisi sa čim ih hraniš. >:D

adamov zoran
03-12-10, 20:47
mislio sam na dan

level3
03-12-10, 20:50
2.5kg/dan

pedja voganj
07-12-10, 20:24
Jel koristi neko premiks od FSH Jabuka ?

novica
14-12-10, 19:36
ja samo gebi koristim >:({

whitekiler
18-12-10, 13:39
Ja sam nekih 6god. koristio i za prasad i za tov premikse Panto Ibeka i bio sam extra zadoljan i prirastom kako prasica tako tovljenika.Ekonomija(cena) mi nije bila bitna toliko jer je kolicina bila relativo mala a trazio se samo kvalitet koji se i adekvatno placao,Prasice sam prodavao mahom pecenjarama po 10% vecoj ceni od trzisne na pijacama tovio sam iskljucivo za sebe 2-3 kom i ako mi pretekne koje iz legla.Imao sam 6 krmaca i sve je lepo funkcionisalo dok nisam poceo da rasturam krmace zbog nekih drugih obavezai bolje placenog posle gde nisam imao toliko slobodnog vremena.Sad sam poceo ponovo za pocetak sa dve pa videcemo za dalje.
Nego vratimo se premixima koje odkad prave u Boljevcu nisu ni za k..... ,Prosto kad preracunam sta mi sve veterinar preporucuje pored toga tipa dikalcijum,kvasac itd.Cisto sumnjam da je to isti onaj premix koji su pre uvozili iz Hamburga.
Pozdrav svima

alex.mk
20-12-10, 20:52
i ja bi nesto da kazem za ibeka panto premikse isto i ja koristim i mislim da su ok koristio sam za tov onaj premium 3% i imao sam dobre rezultate u tovu a za panto wean mislim da je isto tako ekstra,ali kod nas u mk cene premiksa su dosta visoke.

Post je spojen: 1292874788________________________________________ _________
moze li neko da mi kaze koja je cena kod vas na ibeka panto premiksa.pozdrav

nadrndan
20-12-10, 22:47
i ja bi nesto da kazem za ibeka panto premikse isto i ja koristim i mislim da su ok koristio sam za tov onaj premium 3% i imao sam dobre rezultate u tovu a za panto wean mislim da je isto tako ekstra,ali kod nas u mk cene premiksa su dosta visoke.

Post je spojen: 1292824388________________________________________ _________
moze li neko da mi kaze koja je cena kod vas na ibeka panto premiksa.pozdrav

pre 10ak dana su poskupeli,f10/35 je sad 176din

alex.mk
21-12-10, 20:15
pa to mu dode isto kod nas je 1,55euro po kilo,panto wean je 1,30 euro i onaj f25 je 1,55euro.dali je neko koristio program za prasice od magnavita kakav je kvalitet i cena

Kurkela
22-12-10, 21:48
Poceo sam da koristim MAGNA VITU tj, Sabacku proteinku, pre oko 10 dana.
Koristim premiks za krmace.
Premiks za prasice.
Premiks za tovljenike.
Cena je prihvatljiva.
Za ovaj kratak period mogu samo reci da jedu odlicno.
Dalje rezultate cemo videti za neko dogledno vreme. >:D

Nikola.KV
22-12-10, 22:10
Ja sam koristio gotove smese,extra su,ali su skuplji od ostalih pa sam batalio.Drugar koristi premikse,i bas su dobri.

Kurkela
22-12-10, 22:18
Da, gotove smese su ubedljivo najskuplje na trzistu.
Sa starterom za prasad nisam ranije bio zadovoljan (gotova smesa)
Pa sam menjao par proizvodjaca.
Ovo sa sojom od pocetka mi se nekako najvise svidja.

Nikola.KV
22-12-10, 22:20
Meni se cini da je Gebi naj ujednaceniji sto se tice cena-kvalitet,bar za sada.

Kurkela
22-12-10, 22:25
Moze se reci, :D
Koristio sam ga ranije. Veoma je zastupljen kod nas.
Imam ostale komponente tako da izbegavam gotovu hranu.
Drzacu se gore navedenog, bar za sada.
Videcemo rezultate. >:D

dfiskal
23-12-10, 13:56
Postovani,

Ima li neko iskustva sa koncetrarima fabrike "100%" iz Velike Plane .Cuo sam da su jako kvalitetni?

Misa

Mačvanin 82
23-12-10, 17:31
ja Koristim Milkivit drugar mi donosi iz Nemačke u original pakovanjima,a razlika izmedju našeg i njihovog kao dupe i glava. Pa Srbin nebi bio Srbin kada nešto nebi izjebo,izmuljao,izmiksovo pa čak i pomešao :<<> :<<> {"{": ::lose::

KishRobert
23-12-10, 21:35
sta znam...meni su pljuvali farm komerc,ja sam sa njim zadovoljan,zapravo svinje,od njega vidim da lepo jedu i rastu i sve...davao sam im i gebi i panto,s'tim nisam bio zadovoljan,mirisu,prevrcu po valovu...

postavio sam bio pitanje za patent co?
niko mi nije odgovorio.ovde su ljudi koristili neki njihov starter,odmah po zalucivanju,kazu da je super,nema proliva,bolesti....al' dzak od 25kg je nekih 3300din...

Kurkela
23-12-10, 22:03
Patent co, ne vidim bas da se koristi. Izgleda da cena cini svoje.
Mada se dosta prica o njemu.
Sto se tice farm komerca, sto KR rece, kada sam ranije pisao da ga koristim
par ljudi ga zesce napljuvase. ^-^
Dok sam na vise uzimao njega nisam imao nikakvih problema, a cena je bila
stvarno :D
I sada iako sam promenuo proizvodjaca kupujem, po par vreca za dojare
njihovog koncentrata i mesam sa ovim mega premiksima.

Kengur
24-12-10, 15:48
Imajtye u vidu da nije bas sve u koncentratima.... ima tu i lose genetike, pa mu i zlato dajes nece napredovati.... Moj moto : Kvalitetno prase- kvalitetna hrana- lep tovljenik i to na brzinu

xsale
24-12-10, 19:43
Postovani,

Ima li neko iskustva sa koncetrarima fabrike "100%" iz Velike Plane .Cuo sam da su jako kvalitetni?

Misa

Ja sam pre nekoliko godina hranio sa VP 100%,to je ista klasa kao i recimo gebi ili dren,tj. druga klasa hrane.Nije losa ,ali i nije nesto ekstra.Inace su otprilike ovo tri jedine marke sa kojima nisam imao ozbiljnijih problema,a da se proizvode ili prepakuju kod nas.Nekoliko godina hranim svinje iskljucivo Milkivitom i kad se sve sabere to je najjeftinija hrana.Doduse uzimam iskljucivo pakovanje od 25 kg,posto ono sto se prepakuje u Varni u male dzakcice nece svinje da jedu,pogotovo svinje koje su pre toga jele milkivit iz originalnog 25-kilogramskog pakovanja.Meni je ekstra povoljnost sto sam blizu granice sa Bosnom,a tamo je jos jeftinija hrana nego kod nas (a svinje su uvek za 10-20 dinara skuplje),cak je i sojina sacma bila uvek jeftinija jedino ove godine je bila malo skuplja.

Za odabir hrane ima vise faktora,a najpresudniji je koju hranu drzi prodavnica u kojoj mozemo da uzmemo veresiju dok ne stignu svinje,Inace ako se uzima roba za kes i ako se malo prosnjuva gde je jeftinije,na veci broj tovljenika ostane bas lepa svotica.

ta Peera
28-12-10, 17:05
pozz svima
Evo i ja da se prikljucim ovoj temi , smatram sebe tovljacem jer hranim nesto preko 100 tovljkenika
Ja koristim premiks Fish. corp 2000, ranije sam koristi prvo START za manje prasice do 30kg ali mi je bio skup (ide 10 kg premiksa na 100kg hrane, neznam sad koliko je cena, mozda oko 150 din/kg) pa sam presao na Hrana Produkr Amino SP oko 500 din a od 25-30 kg na FIT 122 din/kg
Za prasice preko 25-30Kg koristim Formula Fit od Fish corp.2000 i sa tim hranim do kraja tova
Moja receptura :
premiks 3%
kukuruz 42% (mleo ceo klip pre pocetka berbe )
jecam 15% ( koristio i 40 % dok nisam poceo da berem novi kukuruz)
sojina sacma 20 % ( nekad pola sojine pogace a pola sacme ) loseg je kvaliteta u poslednje vreme
treber 20%

Kengur
28-12-10, 17:15
pozz svima
Evo i ja da se prikljucim ovoj temi , smatram sebe tovljacem jer hranim nesto preko 100 tovljkenika
Ja koristim premiks Fish. corp 2000, ranije sam koristi prvo START za manje prasice do 30kg ali mi je bio skup (ide 10 kg premiksa na 100kg hrane, neznam sad koliko je cena, mozda oko 150 din/kg) pa sam presao na Hrana Produkr Amino SP oko 500 din a od 25-30 kg na FIT 122 din/kg
Za prasice preko 25-30Kg koristim Formula Fit od Fish corp.2000 i sa tim hranim do kraja tova
Moja receptura :
premiks 3%
kukuruz 42% (mleo ceo klip pre pocetka berbe )
jecam 15% ( koristio i 40 % dok nisam poceo da berem novi kukuruz)
sojina sacma 20 % ( nekad pola sojine pogace a pola sacme ) loseg je kvaliteta u poslednje vreme
treber 20%

Mozes li reci cene premiksa i gde nabavljas ----preko posrednika ili u poljo apoteci ^-^

ta Peera
28-12-10, 17:27
Premikse donose mom prijatelju on ima preko 500 tovljenika pa se malo svercujem pored njega
Formula Start je ( nisam siguran ) 25kg oko 3600 din
Formula Fit 25 kg 3050 din
I to mislim da su veleprodajne cene ( bar on dobija po tim cenama )

Kengur
28-12-10, 18:32
Pa to je onda standardna cena premiksa.. zadovoljicu se ja onda sa Panta Ibekom... >:({

panonac
29-12-10, 21:21
Vasa iskustva sa upotrebom tritikala u koncetrovanim smesama,za ili protiv ^-^

xsale
30-12-10, 00:33
Vasa iskustva sa upotrebom tritikala u koncetrovanim smesama,za ili protiv ^-^

Nema tu za i protiv,ako pise u tablici koliko ide,probaj da stavis manje ili nikako pa ces da vidis po svinjskom izmetu razliku.

panonac
30-12-10, 09:49
U dosadasnjem radu nisam nesto znacajno primetio,mozda ga koristim,bas kao sto treba.

prof. dr. Seljak
30-12-10, 10:24
KOd mene ga koristimo već zadnjih 5 godina kao bitnu komponentu, učestvuje u smeši od 10-20% sve u zavisnosti od kategorije. Iskreno ja sam zadovoljan, i od žitarica samo njega i kukuruz koristim. Svinje pozitivno reaguju, i u istraživanjima i oledima se pokazao jako dobro, vidim da ga i velike farme počinju koristiti ozbiljnije. >:({

pijandura
31-12-10, 19:23
Dobar je . . Samo ubacuj ja ga koristim ima 10god

ta Peera
01-01-11, 16:28
Naravno da je dobar , dobar je i jecam i zito u stvari sta ko ima .- samo sto kod nas u poslednje vreme nesto slabo rodi . nekad je rod bio i preko 4 t/kj a sad jeddva do 3 t. Mozda je do semena ili nesto drugo mozda genetika nije dobra
Kad gledas pred vrsidbu a on izgleda eksta i na kraju ne navrsis skoro nista a slame ima kao da je rodilo ekstra tako da ga kod nas retko ko seje a ranije su svi sejali

panonac
01-01-11, 18:47
Naravno da je dobar , dobar je i jecam i zito u stvari sta ko ima .- samo sto kod nas u poslednje vreme nesto slabo rodi . nekad je rod bio i preko 4 t/kj a sad jeddva do 3 t. Mozda je do semena ili nesto drugo mozda genetika nije dobra
Kad gledas pred vrsidbu a on izgleda eksta i na kraju ne navrsis skoro nista a slame ima kao da je rodilo ekstra tako da ga kod nas retko ko seje a ranije su svi sejali

Potpuno ste u pravu ::svaka cast::

Rale 83
01-01-11, 20:13
Imam problem
Nesvidja mi se cena ni koncentrata ni tovljenika , a ni prasica - jos ni potraznje za njima nema
Imam nekoliko praseta nesto bi ostavio za mene za priplod nesto da koljem a nesto i da prodam
izbegao bi krunjenje kukuruza , mleo bi ceo klip al sam cuo da bi tako mogo da ugrotim zdravstveno stanje zivotinja koji nisu prezivari ( u ovom slucaju svinje) navodno im strada jetra sta vi mislite

Nikola.KV
01-01-11, 20:14
Ja za priplod hranim strogo iz dzaka.To mi treba za duzi period.

Rale 83
01-01-11, 20:27
To je naj lakse :lol: :lol: a post mi nikako nemoze pomoci

prof. dr. Seljak
01-01-11, 22:55
Nece im stradati jetra osim ako nije budjav, tj ne sadrzi aflatoksin. Ceo klip kkuruza se koristi u ishrani svinja ali povecava konverziju, tj povecava se kolicina hrane za kilohram prirasta, ali radis za sebe i za priplod onda opusteno. I nemoj ga davati rasadima ispod 30 kg, jer oni ce imati vecih problema da ga svare, tj moze da se desi da ne iskorite hranu valjano.

Rale 83
01-01-11, 23:02
Nece im stradati jetra osim ako nije budjav, tj ne sadrzi aflatoksin. Ceo klip kkuruza se koristi u ishrani svinja ali povecava konverziju, tj povecava se kolicina hrane za kilohram prirasta, ali radis za sebe i za priplod onda opusteno. I nemoj ga davati rasadima ispod 30 kg, jer oni ce imati vecih problema da ga svare, tj moze da se desi da ne iskorite hranu valjano.

to je konkretan odgovor , jos kad bi mi znao reci koliko kao takav ima proteina , da znam odokativno koliko s.graska da im dobacim , trebali neki vitamin, minerar , aminokiselinu jos ubaciti zbog tulaja

prof. dr. Seljak
02-01-11, 14:53
Samleven ceo klip kukuruza ima od 7,5 do 8 % sirovih protena, ali neka vrednostn koja se uzima je 7,7 %. Generalno ako koristis bilo koji makro premiks onda nema potrebe za dodavanjem bilo koje amino-kiseline, jer ih vec ma u premiksu, a inace gotovo redovno se javlja deficit u lizinu i metioninu i cistinu pa se one dodaju u smesu u sintetickom obliku. >:({

kristi
09-01-11, 19:38
jasam probao brankov recept za tov prasad meni dosada dobro napreguju prasad

panonac
10-01-11, 18:45
Kakva su vasa iskustva sa upotrebom jecma u ishrani tovnih svinja..

ljusha
10-01-11, 19:04
Kakva su vasa iskustva sa upotrebom jecma u ishrani tovnih svinja..

Slanina-adidas

none 73
10-01-11, 19:27
kukuruz,stocno brasno,suncokretova sacma,sojina sacma i premiks

panonac
10-01-11, 19:40
Nisam bas nesto eksperimentisao sa jecmom,koji je bolji pivski ili stocni,ili mozda nema razlike..

none 73
10-01-11, 19:45
probao sam sa jecmom ali nisam zadomoljan lepse mi prasad jedu sa stocnim brasnom kukuruzom sojinim grizom i sojinom sacmom

ljusha
10-01-11, 19:51
Nisam bas nesto eksperimentisao sa jecmom,koji je bolji pivski ili stocni,ili mozda nema razlike..

Ja dajem stočni,a i pivski ti je isti ....c,mislim da nema razlike.

nju-viliđ
13-01-11, 20:08

Ima razlike,pivarski Vam ima vise srkoba,dok stocni naravno ima vise proteina sto je pozeljno u hranidbi stoke.

panonac
13-01-11, 20:16
Znam da nije isto,ali da vidim kakva je razlika u vas.

adamov zoran
15-01-11, 09:34
sta davati krmaci suprasna ima oko 200kg i u kojoj kolicini

none 73
15-01-11, 14:08
ja koristim recepturu panta a sta i kolkiko sve zavisi od starost onda koliko je susprasna moj recspt je slrdeci kukuruz 60
stocno brasno 24,5
suncokretova sacma 8
sojina sacma 5
panto s 20 2,5
ja dajaem oko 2,5 kilograma

savak
17-01-11, 20:42
Da li neko zna koje su cene Sano koncentrata kod nas! Interesuje me cena pošto sam dobio ponudu da mi čovek donese iz EU. Kaže zeleni džak (verovatno je mislio na aminogold) 36 eura a žuti ( verovatno je mislio na prekern) 42 eura. Vreće su od po 25 kg pakovanja!

rekreativac
17-01-11, 21:31
aminogold 136,00/kg a prekern nemaju tamo gde sam pitao neki dan
mada zuti moze biti i suggi on je 145,oo/kg

KishRobert
17-01-11, 21:46
danas kupim becejsku sojinu sacmu,(ne sojarinu)u dzaku i zrna kukuruza... ":":{ ":":{

Kurkela
17-01-11, 22:02
@ Kish
Nije prvi put. Da se to desava.

Sto se tice Sano programa kod nas je 4 300 din dzak Piggija. (pakovanje 25 kg, ako se nevaram)
Amino gold pakovanje od 3 kg oko 410 din.
Dosta su losiji,
samo sam jednu godinu, tovio sa njim.

KishRobert
17-01-11, 22:21
@ Kish
Nije prvi put. Da se to desava.

od sojarine nikad.

none 73
17-01-11, 22:26
becajskasoja ::lose::

Post je spojen: 1295299670________________________________________ _________
posto je sojina sacma kod vas uopste