Recepture za spremanje koncentrata

Da, isti procenat griza daju skoro svi koji ga proizvode.
Treba da proveriš da li taj što ti nudi griz radi pošteno, jer ima slučajeva da proizvođač stavi određeni procenat kukuruza u soju i tek onda ekstrudira. Ti kao kupac to skoro i ne možeš da primetiš, ali proizvođaču višestruko povećava zaradu...
 
Juce sam zamesao hranu po Brankovoj recepturi, samo sam dodao 200g lizina na 100 kg hrane.
Neznam dali je to dobro ali kolege su me ubedile da hrana mora sadrzati lizin.
 
Hteo bih nešto da dodam na ove predloge receptura.
Prvo predlog receptura za prasad ne sadrži nijedan proizvod od mleka a bez toga prasad ne mogu.
Drugo u predlogu za ishranu starijih kategorija svinja nema dodataka aminokiselina, bez lizina ne može ništa da se postigne a po meni trebalo bi barem još dve aminokiseline da budu u tom premixu.
Treće u svim predlozima pominje se suncokretova sačma kao sastavni deo, što je poseban problem kod mlađih kategorija jer kod njih nije dovoljno svarljiva.

Na kraju bih dodao da dobijate loše procente za razmenu sojine sačme i sojinog griza, kod vas u kraju nema dovoljno konkurencije.
 
52kg kukuruz
20kg sojin griz ,imam extruder pa zbog toga griz dajem
20kg tritikale
5kg mesno brasno
3kg premix,imas sve u njoj[metionin,lizin,betain,fitaze...]
0,5 sanocid aminokiseline za snizavanje ph vrednosti u hrani
kukuruz sa malo vise proteina
to ti je oko 18% proteina,to dajem od odbica a u zavrsnom tovu smanjim na 16-17%dodavanjem kukuruza
 
60kg kukuruz,17kg jecam ,20kgsojine sacme44%, 3kg gebijev premiks Otprilike to je to :D
 
Dali obradite tritikal?Kod svih zivotinja mi izazove proliv :udri:
Naravno da postujem energetski i proteinski sastav.
 
ja ga ne obrađujem,i kod mene se dešavalo da mi svinje malo ređe balegaju a ne da imaju proliv.Stavi im neki prašak protiv proliva u vodu ili hranu. :cao:
 
Tritikale treba izbaciti iz ishrane svinja jer nema neku preteranu ulogu.
Tritkale ima oko 12-14% SP koji su uglavnom nekvalitetni.
Ječam je najbolja varijanta. Kvalitetan protein i nisko energetsko hranivo.
 
Da li neko zna da mi objasni koja je razlika izmedju sojine sacme i sojinog griza?
Sta dobijem kada bi ispekao sojino zrno i tako celo samleo na prekrupacu? da li je mozda to sojin griz i da li sa tako necim mogu u potpunosti da zamenim sojinu sacmu u receptu.
Unapred zahvalan na odgovorima.
 
sojina sacma ima mnogo vise proteina od sojinog griza nije adekvatna zamena ali moze biti zadovoljavajuca ! :ppozdrav: U sojinom grizu ti je celo zrno ispeceno i samleveno a u sacmi je ljuska bez srca zrna

JA bar mislim da je tako nisam siguran ! nemoj uzeti ovo sa 100% ! :ppozdrav:
 
Nije bas lako odgovoriti! ali pokusacu da pomognem.
DKP: CaHPO4 27% Ca i 19,30% P
MKP: Ca(HPO4)2xH20 22.9% Ca i 23.96% P

DKP se navaodi kao izvor Ca pa zatim P i to kod zivine i prezivara sa visokom biodostupnoscu.
MKP se navodi kao izvor P sa dobrom biodostupnoscu kod svinja 92% (odnosi se na P)
Podaci se razlikuju po izvorima. U praksi se u ishrani svinja cesce koristi MKP, zbog visokog
sadrzaja kukuruza u obroku svinja, kao i bitnog odnosa Ca:p. U svemu je naravno bitna
i cena MKP odnosno DKP. Ako je ovo pitanje u svrhu odlucivanja o izboru MKP odnosno DKP
ipak se konsultuj sa nekim iz struke ili koristi proverene premikse..
 
kao sto i sam kazes nije bas lako objasniti tako ni meni nije bas naj jasnije, ali zakljucujem da za dikalcijum nije bas akdekvatna zamena monokalijum. ispravite me ako nisam u pravu.
 
Nazad
Vrh