Jecam - 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Učlanjen(a)
31 Jan 2011
Poruka
538
Lokacija
Ub
Evo da otvorim novu temu o jecmu za tekucu godinu i ujedno da pitam nekog sledece : Imam na jednoj parceli jecam-kristal je u pitanju, izuzetno dobar, malo sam vise semena nabacio pa je isuvise gust, a zemlja na parceli je kvalitetne strukture, nosio sam na analizu. S obzirom da sam mu bacao NPK djubrivo pred sejanje u jesen, itekako je dobar. E sad pitanje je, sta da mu uradim da ne polegne, cuo sam da je valjanje dobro, ali ne znam kad se to radi, mislim u kojoj fazi rasta je to najbolje uraditi ?
 
A ja cu se prikljuciti,i pokusati na neka pitanja odgovoriti .Valjati kad se prosusi njiva mozes odmah, ta mera nece mnogo doprineti jecmu u smislu poleganja naprotiv jos ce i zivnuti.Ja bi ti preporucio drljacu ovamo kod nas su bile konjske sa tri dela .Siljci su fi10-12 samo spljosten kraj i sa njom bi trebalo preci preko jecma.Dobro je i protiv korova a ujedno i malo proredi.Postoje i neki hemijski regulatori rasta.Ja mislim da bi posluzila i klasicna drljaca samo da se ne pusti dole skroz:ppozdrav:
 
Aj' da pitam i ovde.Imam posejan NS525.Bacio sam 200 kg 5:24:16 pred setvu,da li valja da bacim kao prehranu Ureu ,pa ako valja kad i koliko.Do sad sam bacao 300 kg KAN-a i bilo je knap.Hteo sam da probam Ureu zato sto sam pre par godina bacio na psenicu 200 kg/ha i imao sam prilicno visok prinos.Pitam zbog poleganja.Do sad mi jecam nikada nije polegao,a prinosi su 5-7 t/ha kako kad.
 
Kako mislis u dva puta? Nisam nikad bacao nista osim KAN-a i nemam pojma kako deluju druga djubriva.
 
Sta mislite o setvi jarog jecma?Vredi li to?Imali nekih uslova ugovaranja?Kod nas je skoro izasao iz mode...... :)
 
nosio zemlju na analizu i preporuka za jecam je :
280 kg/h 8:24:16 kao osnovno djubre
200 kg/h KAN-a za prihranjivanje
Na drugoj njivi :
270 kg 8:24:16 i 300 kg Kan-a znaci sve zavisi od njive do njive nema univerzalne doze
U pitanju je pivarski jecam NS 525
 
Da li neko mozda zna sta se dogadja sa jecmom koji je bujan a mestimicno je po njivi zut, pogotovo kasno u jesen i u rano prolece?
 
Sta je moglo da opstane na -25?Ja sam imao slucaj pre neku godinu,posejao rano,a oduzilo se toplo vreme i jecam izrastao 20-25 cm i bio bas gust.U prolece moj jecam gde je bio najgusci prvo pozuteo,pa se osuli listovi.Prvi komsija posejao kasno i kod njega bio bas mali jecam kad je zahladnelo i kod njega nije bilo nista.Ja sam moj jecam presao drljacom,morao sam da skinem taj istruleli list posto ga je bilo dosta na mestima su bili bas debeli slojevi.U junu ja sam od mog "bolesnog" jecma imao oko 8 t/ha,komsija je imao upola manje.Drug moj je prskao od neke zute patuljasti,tako mu rekli u poljo-apoteci,medjutim dzabe bacio pare nije to bilo u pitanju.Nisam bio na njivi gde mi je jecam,ali pretpostavljam da je i kod mene kao i kod tebe
 
Juce sam bacio trecinu djubriva po jecmu (100 kg SAN),planirao sam i vise,ali sam morao rucno da bacim posto se sneg na dosta mesta otopio,pa je problem i pesice proci kroz njivu,Jecam ima zutine tamo gde se vidi ,tj. gde se otopio sneg.U pitanju je NS 525.
 
danas bacio prvu ruku 140/ha ne izgleda loše ima malo žutog listasad pitanje koliko bi mogao posto ureje u špricu kad budem radio korove ako to ide po ječmu kao n.p.r u pšenici jer nisam to još nikad radio
 
kakav je to jecam sto radja 8t po ha?mi u banatu imamo oko 4 do 5 po ha ili oko 2,5 do 3t po jutru...neko ovde ...
 
NS Nonius,odlicno izgleda.
Djubre nema sanse da dobije pre utorka,prosusilo se dosta,ali ce traktor upadati.
photo0305.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh