Cena tovljenika na tržištu

Cena pala na 125 din/kg. Tako kaže jedan moj drugar.
Navodno uvezene jeftinije svinje iz Mađarske kao protivusluga zimošnjem pozajmljivanju gasa.
Da li je to istina - ne znam.
 
Zanima me koja je cena tovljenika ispod koje proizvodjac ne moze da ima interes da se bavi
ovim poslom, ali realno. Moj rodjak se ovim poslom bavi vec skoro 20 godina i kaze da tu u novije
vreme i nema bas neke matematike. Pre dva dana je potovario svinje za 150 din/kg i kaze da nije
lose prosao, dok moj deda (80 godina) kaze da svinje treba da budu 180 da bi to bio isplativ posao.
Ja bih rekao da deda ipak ne moze realno da proceni situaciju
 
Vidi ovako:lako je izračunati to,uzmi da svaki tovljenik pojede oko 300kg hrane(neki više neki manje zavisi od rase) pa komponente i od žitarica šta stavljaš pa cene toga , NAKRAJU PRASE. Moraš računati prase jel bi i njega mogao da prodaš da ga ne toviš.E to ti je nula(cena koštanja). :spavam:
 
Ma jasna mi je kalkulacija uglavnom, nego me vise zanima dali je trenutna cena
za proizvodjaca zadovoljavajuca. Moje misljenje je da jeste(140 do 150 din/kg),
samo da se ne pokvari drasticno
 
Nasprem ceni od 150 din,sve manje onih,koji hoce da tove.Kriva je drzava i velike klanice, i delom oni sezonalni tovljaci
 
Ma nije to tezak posao, samo su velike oscilacije cena. Kad te dokaci duzi period niske cene izgubis volju. Inace prase 20kg (3600-4000 din) + 90kg prirasta( za 1kg prirasta nesme preci 3 kg hrane).
Hranu pravis sam, trecina mora da ti ostane...
 
Po gruboj racunici i po danasnjoj ceni zitarice ako kupis sve sastojke kg hrane~21din.Saberes prase+hrana,oko 9000din
 
Kakva su vremena bila sa cenom, ovo je san snova sto se tice cene.
Samo sad kad bi svi navalili da tove svinje ode cena u boziju m.....
Ako bude dobar rod kukuruza moze lako da se desi ::lose::
 
Rod kukuruza ce svakako biti dobar, a sto se cene tovljenika tice
tu je situacija mnogo kompleksnija. Utice na nju mnogo vise faktora
od same cene kukuruza. Recimo, ako smanje plate u javnom
sektoru jos za 10%, kako se spekulise, a ne daj boze i penzije ode cena zive mere svinja za 10-20% dole.
Ionako izvoza skoro i da nema a nase trziste mogu da opsluze ova dvojica ili trojica glavnih baja
koji ionako sve diktiraju u drzavi.
Nadam se da necu biti gavran!
 
Nazad
Vrh